INTELIGENTNÁ PEŇAŽENKA - FINAX

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
martinpa
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št 23 05, 2019 9:16 pm

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa martinpa »

Co hovorite na inteligentnu penazenku?
https://www.finax.eu/sk/blog/inteligent ... vestovanie

Zaujal ma ten vysoky podiel cashu, co celkom nechapem. Ak by som chcel mat cash, co len niekde lezi, tak si ho necham v banke. Otazka ci to ma vyznam ak ma niekto uz nieco ako 80% dlhopisy a 20% akcie na kratkodobe investovanie.
Fund
Gold Member **
Príspevky: 408
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 59 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Fund »

...vysvetluju to nasledovne:
"Možno vás sklamalo, že časť zdrojov v Investičnej peňaženke tvorí hotovosť. Dnes je to pre nás predovšetkým prvok, ktorý stabilizuje volatilitu portfólia. Testovanie rôznych kombinácií zloženia Peňaženky ukázalo, že portfóliá bez hotovosti alebo s jej nízkou váhou dosahovali horšie ukazovatele rizika."
samuel
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: So 03 07, 2021 1:42 pm
Has thanked: 4 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa samuel »

no neviem, nejako ma tym zatial neohurili teda
* "umelo" znizili volatilitu drzanim hotovosti
* "naoko" znizili poplatok na 0.5% (kedze drzia 38% v hotovosti), ktory zodpoveda poplatku ~0.8% zainvestovanej casti
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Lex »

Čiže fee sa mi ráta z celého "vkladu" ale investujem len 60%? Zároveň sa mi fee započíta aj z hotovosti aj keď je investovaná časť v červenom? Na to, že má ísť o produkt, ktorý cieli na odkrojenie si z koláča peňazí na bežných účtoch dosť tvrdo nastavený pricing. Píšu, že boli obdobia keď bola ivnestícia v strate aj tri roky za čas ich backtestu, zároveň hovoria, že nad 5% stratila len 3x za 20 rokov... neviete či performance počítali očistený od poplatkov? Lebo keď robím 2,5% p.a.a za 20 rokov a hovorím,že bijem 2% infláciu, tak je aj toho 0,5% dosť veľa - je to rozdiel či bijem alebo nebijem infláciu...

edit: zároveň píšu že chcú priniesť iný produkt s 1%p.a. fix a zároveň upravia zloženie portfólia peňaženky...načo potom išla von ako produkt, keď ju o chvíľu idú meniť.

Nepáči sa mi čo robia v poslednom čase nebudem klamať...
martinpa
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št 23 05, 2019 9:16 pm

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa martinpa »

Na ten iny produkt som zvedavy, co myslite, ze to bude za pozicky?
Nateraz nebudeme predbiehať a prezrádzať naše myšlienky, ale v princípe by malo ísť o bezkonkurenčný dlhový nástroj krytý vysoko likvidným obchodovaným majetkom. Z pohľadu kvality kreditu a bezpečnosti bude ponúkaný výnos veľmi atraktívny.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Zaujímavý prístup. Vybacktestujeme ľudom mix aktív ktorý priniesol od roku 2000 priemer +2-3%p.a. pri riziku DD cca -5 až -6%.
Vyšlo im: hotovosť 38%, vládne dlhopisy 40%, protinflačné dlhopisy 10%, svetové akcie 10% a zlato 2%.

Hotovo. Produkt je na svete.

Nech ľudia vložia peniaze s horizontom 1- 5rokov a my za tento recept a správu budeme účtovať 0,5% p.a. Vytrieme bankám kocúra - veď dávajú 0% p.a.

Chlapci robia presný opak toho, čo by mali hlásať ako obohratá platňa: minulé výsledky nie sú zárukou budúcich výnosov ( ani zárukou toho istého rizika )

Veď backtesting = minulé výsledky a oni na základe nich ľudom slubujú budúce výsledky.

Upozornenie: Všetky údaje viažuce sa k historickému vývoju portfólií Finax sú modelované a boli vytvorené na základe spätného modelovania dát. Minulé výsledky nie sú zárukou budúcich výnosov a výsledkom vašej investície môže byť aj strata.

P.S. Ked chcem 3-4% p.a. z minimálnym rizikom a fixným výnosom, radšej si kúpim v Privatbanke dlhopisy Penty.
Ďalší produkt bude asi taký, že ponúknu dlhopisy HB Reavis, alebo nejaké zmenky :wink:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Fund
Gold Member **
Príspevky: 408
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 59 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Fund »

...0,5% za ten paskvil...nejak im tie "poplatky" zachutili...asi tam chcu vsetci cim skor dosiahnut "fire"
martinpa
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št 23 05, 2019 9:16 pm

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa martinpa »

Skoda, ze nezverejnili, co im vychadzalo v tych backtestoch bez hotovosti. Zaujimalo by ma aj porovnanie backtestov s 70/30, 80/20 a 90/10 v prospech dlhopisov. Ci bez hotovosti by tie vysledky neboli porovnatelne.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa andre »

Som to narychlo zbacktestoval. Neviem ake ETF pouzili, takze to je len velmi priblizne.

- ked tam neni cash zvysi sa vynos, ale o nieco vyraznejsie rastie DD
- mne to vychadza lepsie s velkou poziciou v zlate. To bude rastom zlata po roku 2000.
- tie 2% tam podla mna dali len marketingovo, aby tam bolo aj zlato. Realne pozicia 2% nerobi takmer ziadny rozdiel na konecnom zhodnoteni
- vacsi podiel akcii, rovnako zlepsuje vysledky

Ja sa k tomu ich zlozeniu nedokazem ani len priblizit, zo ziadneho pohladu.

Nedava mi logiku ani preco drzat kratkodobo peniaze v produkte s ocakavanym vynosom 2-3% pri DD 5%.. Podla mna existuju aj lepsie moznosti.

JUGGLER: ked uz lokalne dlhopisy, vybral by som od konkurencnej skupiny s vynosom >5%, ktore su obchodovane na burze. Cize ked dobre vyberies (tzv. zero bondy) po 1 roku mas zisk bez dane..
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

andre napísal: Ne 18 07, 2021 9:12 pm JUGGLER: ked uz lokalne dlhopisy, vybral by som od konkurencnej skupiny s vynosom >5%, ktore su obchodovane na burze. Cize ked dobre vyberies (tzv. zero bondy) po 1 roku mas zisk bez dane..
OK. zaujímavé. Dík. Zase som sa niečo naučil. :)
Páči sa mi, že si môžeš vybrať projekt. napr. byty Eurovea: https://www.jtbanka.sk/produkty/dlhopisy.html

Tieto veci nesledujem, ale život prináša otázky a je dobré vedieť odpovede.
:beer:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa wladas »

Zdravym - podla mna oni vsetky zisky chcu niekde nacpat aby zveladovali firmu. Holt nie kazde zlepsenie je zlepsienie.

Inak k tej penazenke. Mamka poslala peniazky ked boli minuly mesiac trhy hore a teraz:
Penazenka -0.82%
Rezerva 50:50 -1.47%

Je to sice kratka doba ale nepaci sa mi ta penazenka. Chce to asi dlhsiu dobu kde sa viac prejavia nizsie poplatky.
Používateľov profilový obrázok
Roz
Silver Member *
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Roz »

Nad Inteligentnou peňaženkou som uvažoval, ale skôr ma to bude zaujímať po roku, aký tam bude celkový výnos, či to bude skutočne nad 2%, či 3, koľko ukroja poplatky, zdanenie, atď.

Momentálne mám na dočasné odkladanie peňazí, ktoré bude hocikedy potrebovať, v PPS Lišiaka, tam mám stabilné 1% výnos (to dnes hocijaká iná banka nedá len tak), bez poplatkov, akurát len daň zo zisku mi strhnú na konci roka. Preto by ma Inteligentná peňaženka zaujímala po roku, nech je čo porovnávať.
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Joki »

Myslím si, že I peňaženka bude na tom omnoho lepšie, ako to 1% v pss.
Ak tak, vlož tam len časť ktorú nebudeš potrebovať.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Fund
Gold Member **
Príspevky: 408
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 59 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Fund »

@Roz...no teraz tam maju 0,29%
...1% bolo do 7.6.2015
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Joki »

Roz, ak by som ti mohol odporučiť, kludne choď aj 50/50 v tom Finaxe, ak máš obavy. Vlož tam len tretinu, ak chceš, ale stale to bude lepšie.
Veď iad realitný ma 3-4%. Takže lišiak je veru veľmi lišiacky :wink: .

Ja som mal tiež v začiatkoch obavy a strach, že čo bude, ale časom som zistil, že to ide stále hore. Priprav sa trocha na volatilitu, ale vyplati sa. Na tom mojom grafe je vidieť, ako to klesalo, stúpalo a iste to bude zasa klesať a stúpať, ale vždy to išlo vyššie.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Používateľov profilový obrázok
Roz
Silver Member *
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Roz »

Fund napísal: Pi 22 10, 2021 10:11 am @Roz...no teraz tam maju 0,29%
...1% bolo do 7.6.2015
Ja som bol jeden z prvých čo mali Lišiaka, vtedy bol úrok 2,50%, teraz je 1%, ale tí čo si zakladajú teraz majú 0,30 ak nie už menej.

Joki napísal: Pi 22 10, 2021 10:22 am Roz, ak by som ti mohol odporučiť, kludne choď aj 50/50 v tom Finaxe, ak máš obavy.
Ja mám vo Finaxe peniaze, ale teraz konkrétne hovorím o tej inteligentnej peňaženke, keďže je to stále pomerne nový produkt, takže až za rok bude isté, aké sú tam skutočne výnosy, lebo nepočul som na ňu len samú chválu.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa wladas »

1.9 som zalozil 3 ucty v jednom konte.
Aktualne zhodnotenie:
i.penazenka - -0,37%
50%/50% - 0,29%
100% akcie - 2,46% (TWR 2,42%)

Za mna bieda ta i.penazenka. Keby tam este nebola taka vysoka hotovostna zlovka tak je to este horsie.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa andre »

wladas: Hodnotit investicie do akcii po 1 mesiaci, to myslis vazne? :roll: Byvalo dobrym zvykon odporucat akciove investicie na horizont 10+ rokov, pripadne aspon 7+.

Inak povedzme si na rovinu, ta penazenka je nezmysel. UZ sa tu k tomu pisalo dost. To rozlozenie investicii nedava ziadny zmysel, sam som to bactestoval.

Roz: pokial viem na lisiakovi maju vsetci rovnaky urok 0.3%. si to radsej skontroluj v IB.
Používateľov profilový obrázok
Roz
Silver Member *
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Roz »

andre no a práve na toto som chcel poukázať, čo sem wladas dal aktuálny stav iPeňaženky - že je v mínuse. iPeňaženka nemá byť nástroj na dlhodobé sporenie, ale také, že si odtiaľ vyberiem peniaze kedykoľvek budem potrebovať, aj tak, že vložím v piatok a vyberiem v pondelok, ale zároveň by to nemalo byť tak, že budem môcť vybrať menej ako som tam vložil. Preto ma zaujíma aká je tam pravdepodobnosť, že to zhodnotenie bude minimálne také aké mám u Lišiaka (a to ešte nehovorím o poplatkoch, v Lišiakovi nemám žiadne), hoci infláciu neprebijem, ale momentálne to vyzerá, že lepšia istota 1% ako dúfať v 2-3% a realita je -0,37.

A áno mám tam 1%.
pss-lisiak.png
pss-lisiak.png (17.02 KiB) 10697 zobrazenia
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa andre »

To sa takto neda povedat. Ide o rizikovy profil konkretneho cloveka, niekto radsej vezme 1% a iny radsej "mozno 2-3%". Otazka je aka je pravdepodobnost, ze to dekalrovane zhodnotenie aj dosiahne. Z logiky veci priemerny vynos z backtestov dosiahnes pri priemernom oceneni trhov, cim su trhy vyssie tym budu potencionalne buduce vynosy nizsie. A kde sme dnes v oceneni je asi kazdemu jasne..

K tomu 1%: zaujimave, som videl za posledne roky lisiaka u par ludi a vsetci mali len 0,3%.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa wladas »

andre napísal: Pi 22 10, 2021 6:39 pm wladas: Hodnotit investicie do akcii po 1 mesiaci, to myslis vazne? :roll: Byvalo dobrym zvykon odporucat akciove investicie na horizont 10+ rokov, pripadne aspon 7+.
Ale to je hadam samozrejmost. Pointa bola len na porovnanie s i.penazenkou

Screenshot 2021-10-22 193955.png
Screenshot 2021-10-22 193955.png (19.5 KiB) 10667 zobrazenia

Ale 2017 zalozenie
.
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Joki »

Ako pisal andre “ Inak povedzme si na rovinu, ta penazenka je nezmysel”.
Lepšie to je rozdeliť percentuálne na akcie a dlhopisy. Bude tam lepšie zhodnotenie ako IP.
Inak IP funguje ako kalasicke erf, po roku oslobodené od daňe. (Teda zatiaľ oslobodené)
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa andre »

Inak ked chcete primerany vynos s rozumnym rizikom viete kupit dlhopisy jednej z 2 najvacsich slovenskych financnych skupin s vynosmi okolo 4-5% p.a. Ked vyberiete "Zero-coupon bonds" po 1 roku je navyse zisk oslobodeny od dane - vdaka casovemu testu. Ani ETF s inflacnymi dlhopismi nemusi byt v sucasnej situacii zly nakup.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3822
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa osamely chodec »

andre rozumne riziko za 4 az 5% p.a. definuj pls co je u teba to rozumne riziko? :)
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
Roz
Silver Member *
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Roz »

andre napísal: Pi 22 10, 2021 7:16 pm K tomu 1%: zaujimave, som videl za posledne roky lisiaka u par ludi a vsetci mali len 0,3%.
Ano, 0,3% je aktuálny úrok na Lišiakovi pre nových klientov, myslím, že s týmto úrokom fungujú asi 3 roky, vtedy bolo tuším 0,5%, nenosím to v hlave, tak neviem presne. Ja som si Lišiaka zakladal medzi prvými a vtedy dávali luxusný úrok 2,5% - týmto prvým klientom potom znížili úrok na 1%, čo mám doteraz. A keďže s Lišiakom nie je takmer žiadna byrokracia - teda vkladám a vyberám kedy chcem (peniaze mám na druhý deň ako pri klasickom prevode z jednej banky do inej) a to 1% je isté - čo ale v prípade Inteligentnej peňaženky je tak trochu otázne - ako vyššie dával screen wladas, je tam určitá volatilita - čo pripúšťa aj Finax, ale práve táto volatilita mi našepkáva, že iPeňaženka nebude moc dobrý produkt na odkladanie financií, ktoré kedykoľvek môžem potrebovať - je síce pekné, že vklady na iP sú po roku oslobodené od dane, čo je plus, ale nebudem si niekam odkladať peniaze, aby som ich mohol vybrať až po roku, ak chcem ušetriť na daniach. Práve až po roku sa bude dať zhodnotiť ako sa iP vôbec vypláca.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa andre »

osamely chodec napísal: So 23 10, 2021 10:47 am andre rozumne riziko za 4 az 5% p.a. definuj pls co je u teba to rozumne riziko? :)
Aby sme boli v kontexte porovnavam RRR to s tou finax penazenkou. Ale jasne, toto je zas vec na ktoru mozu mat rozni ludia rozne nazory.

Tak dam len 1 citat: "Pre získanie akéhokoľvek výnosu musíte podstúpiť nejaké riziko. Podstatné je, aby vami podstupované riziko bolo kompenzované adekvátnym výnosom. V prípade dlhopisov Penta Funding Public II je pomer výnosu a rizika atraktívny." https://www.pepp.sk/dlhopisy-skupiny-penta-analyza/

Mne osobne sa viac pacia tie "Zero-coupon bonds" od konkurencie. Vynos po roku je oslobodeny od dane a dlhopisy su likvidne cez burzu.

Cize co som chcel povedat, ja osobne radsej vezmem tieto bondy s 5% p.a. ako Finax penazenku s mozno.


Roz: netusim ako sa menili tie podmienky, ale vsetci ludia co som viem mali zmluvy uzavrene uz davno s urokom >1%. A postupne im ho znizili az na tych 0.3%.
Používateľov profilový obrázok
Roz
Silver Member *
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: INTELIGENTNÁ PEŇAŽENKA - FINAX

Príspevok od používateľa Roz »

Aktuálne aké máte výsledky v peňaženke?
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: INTELIGENTNÁ PEŇAŽENKA - FINAX

Príspevok od používateľa wladas »

Pred par minutami som to pozeral a planoval to sem hodit :)
Nadherna ochrana penazi...
Vcera bola v pluse nejake 0,18%
Dnes -0,39%
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: INTELIGENTNÁ PEŇAŽENKA - FINAX

Príspevok od používateľa andre »

A asi bude este horsie. Lebo idu dolu akcie, dlhopisy aj tie 2% zlata sucasne..

Tento graf sa ku mne medzicasom dostalo, tak to sem davam pre info:
Prílohy
finax_inteligentna_penazenka_portfolio.png
Používateľov profilový obrázok
Roz
Silver Member *
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: INTELIGENTNÁ PEŇAŽENKA - FINAX

Príspevok od používateľa Roz »

Vyzerá to fakt na protiinflačné opatrenie platné jak hadovi noha. Lišiak v PSS s istým 1% to momentálne drvivo poráža.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: INTELIGENTNÁ PEŇAŽENKA - FINAX

Príspevok od používateľa andre »

Pri 6+ % inflacii ti je 1% platne ako piate koleso na voze.

Dlhodobo ta penazenka bude davat lepsi vynos, problem je volatilita. Obavam sa, ze pri aktualnom oceneni moze v blizkej dobe schytat taky DD, co ani v backtestoch nemali.. ;-)
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: INTELIGENTNÁ PEŇAŽENKA - FINAX

Príspevok od používateľa wladas »

A hlavne realne je v Lisiakovy cca 0,3% ked zaratame poplatky.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: INTELIGENTNÁ PEŇAŽENKA - FINAX

Príspevok od používateľa Rokosák »

andre napísal: Št 06 01, 2022 2:33 pm Pri 6+ % inflacii ti je 1% platne ako piate koleso na voze.
Opakujem sa, ale inflacia znizuje aj straty. Teda pri 6% inflacii a predaji za 90 ale kupe za 100, je stav vratane inflacie menej ako 85. Inflacia pomaha aj rastu. Zhruba tretina rastu dlhodobych vynosov S&P500 je inflacia.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Roz
Silver Member *
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: INTELIGENTNÁ PEŇAŽENKA - FINAX

Príspevok od používateľa Roz »

andre napísal: Št 06 01, 2022 2:33 pm Pri 6+ % inflacii ti je 1% platne ako piate koleso na voze.

Dlhodobo ta penazenka bude davat lepsi vynos, problem je volatilita. Obavam sa, ze pri aktualnom oceneni moze v blizkej dobe schytat taky DD, co ani v backtestoch nemali.. ;-)
No mne to stále vychádza výhodnejší 1% úrok v Lišiakovi ako -0,39% v peňaženke. Navyše peňaženka nemá slúžiť na dlhodobé ukladanie financií, hlavne keď potrebuješ financie proste len bokom odložiť s tým, že za mesiac-dva ich presunieš do nejakej dlhodobej investície. Presne na toto to využívam.
Ak peňaženka bude mať za rok čistý výnos viac ako 1%, tak OK, ale účelom peňaženky nie je tam držať peniaze a čakať pokým sa zhodnotia. A rok je dosť dlhá doba.
wladas napísal: Št 06 01, 2022 4:31 pm A hlavne realne je v Lisiakovy cca 0,3% ked zaratame poplatky.
Aké? Jediný poplatok je daň z úroku z výnosu za posledný rok, čo je dané zákonom.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: INTELIGENTNÁ PEŇAŽENKA - FINAX

Príspevok od používateľa andre »

Viete hodit niekto update ako sa vyvija posledny mesiac, dva..? ;-)
rogue_trader
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: Po 25 04, 2011 6:56 pm

Re: INTELIGENTNÁ PEŇAŽENKA - FINAX

Príspevok od používateľa rogue_trader »

https://www.youtube.com/watch?v=E8gE131hfj4

tu vo videu od 1:43:20 - hovoria o penazenke a priblizne pri 1:44:25 hovoria ze je cca -6% v minuse - nie je specifikovane za ake obdobie.
dominik.palo
Príspevky: 3
Dátum registrácie: St 11 05, 2022 7:03 pm

Re: INTELIGENTNÁ PEŇAŽENKA - FINAX

Príspevok od používateľa dominik.palo »

Penazenku som zakladal vo februari (jednorazovy vklad 10k), aktualne to vyzera takto:

Obrázok
Obrázok
Obrázok
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: INTELIGENTNÁ PEŇAŽENKA - FINAX

Príspevok od používateľa andre »

Diky za update. :palec_hore:

Zrejme to bude este horsie. Snazil som sa nasimulovat dlhopisove ETF pri zvysovani urokov a nevyzera to vobec dobre. A akcie tiez nevyzeraju zatial na uptrend.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3822
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: INTELIGENTNÁ PEŇAŽENKA - FINAX

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Drzat dlhopisy long v cykle zvysujucich urokov je minimalne cudne. Inak som zvedavy ako DSS ky vykryju moj garantovany dochodkovy pilier, kde som povinne musel prestupit. Ale to je ina tema ...
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: INTELIGENTNÁ PEŇAŽENKA - FINAX

Príspevok od používateľa Lex »

dominik.palo napísal: St 11 05, 2022 7:10 pm Penazenku som zakladal vo februari (jednorazovy vklad 10k), aktualne to vyzera takto:

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Ahoj, vedel by si prosím hodiť screen aké konkrétne fondy drží tá penaženka? Teda rozkliknúť jednotlivé položky portfolia.

Vďaka.
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"