Sektorové ETF na outweigh MSCI World?

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
ericson1998
Príspevky: 16
Dátum registrácie: So 16 03, 2019 10:29 pm

Sektorové ETF na outweigh MSCI World?

Príspevok od používateľa ericson1998 »

Zdravím,

už skoro 3 roky pomerne úspešne investujem do ETFiek aj vďaka radám z tohto fóra. Aktuálne mám cez LYNX nakúpené

70% MSCI World (IWDA)
20% Emerging markets (EIMI)
10% MSCI World small-cap (IUSN)

okrem toho ešte pravidelne investujem cez Finax portfólio 100% akcií. Mal by som ale záujem o ešte väčší výnos. Cez Lynx by som chcel prikúpiť nejaké nové ETFká, rozmýšľam nad sektorovými ETFkami a kryptomenovými ETFkami. Páči sa mi hlavne technologický sektor (iShares S&P 500 Information Technology Sector UCITS ETF USD (Acc) - IE00B3WJKG14). Asi podrobnejšie do nejakých tematických ETFiek by som nešiel, aj keď sa mi pozdávajú napríklad

Blockchain (IE00BGBN6P67),
Cloud Computing (IE00BJGWQN72),
Automation & Robotics (IE00BYZK4552), alebo
Video Gaming a eSports (IE00BYWQWR46).

Som si vedomý, že kúpou technologického ETFka nediverzifikujem, keďže v MSCI World majú najväčšiu váhu technológie, ale práve mám záujem o vyšší podiel technológií v portfóliu. Je to dobrá úvaha? Do jedného z týchto ETFiek by som chcel vložiť väčšinu vkladu čo plánujem. Zvyšok a menšiu časť do nejakého kryptomenového ETF/ETN, napríklad 21Shares Crypto Basket Index ETP (CH0445689208). Na kryptomenové ETFká som sa pýtal nedávno v inom vlákne (viewtopic.php?f=57&t=24794&p=154635#p154635). Radili by ste investovať napríklad do tohto krypto ETNka alebo radšej celý blockchain sektor? Prípadne bol by som vďačný za nejaký celkový komentár/názor k mojim úvahám vyššie. Som si vedomý vyššieho rizika pri týchto ETFkách, riziko znášam dobre. Navyše teraz je podľa mňa celkom dobrý čas, keďže trhy padajú kvôli obavám z nového variantu koronavírusu.

Ďakujem
mapper
Active Member
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Ut 05 01, 2016 4:11 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 4 times

Re: Sektorové ETF na outweigh MSCI World?

Príspevok od používateľa mapper »

technologicky chod do Nasdaq 100 alebo QDVE.

Ja mam podobne technologicke portfolio ako mas hore v EIC zlozene z viacerych ETF - ale tam pravidelne kupujes zlomky akcii za relativne male vklady. Mat take portfolio cez brokera pokial nemas dostatocne vela penazi na pravidelne investovanie a poplatky mi pride zbytocne prespekulovane a drahe. Cez brokera by som radsej volil co najmensi pocet ETF. Tolko moj osobny nazor.
ericson1998
Príspevky: 16
Dátum registrácie: So 16 03, 2019 10:29 pm

Re: Sektorové ETF na outweigh MSCI World?

Príspevok od používateľa ericson1998 »

mapper napísal: Št 02 12, 2021 4:27 pm technologicky chod do Nasdaq 100 alebo QDVE.

Ja mam podobne technologicke portfolio ako mas hore v EIC zlozene z viacerych ETF - ale tam pravidelne kupujes zlomky akcii za relativne male vklady. Mat take portfolio cez brokera pokial nemas dostatocne vela penazi na pravidelne investovanie a poplatky mi pride zbytocne prespekulovane a drahe. Cez brokera by som radsej volil co najmensi pocet ETF. Tolko moj osobny nazor.
Mohol by si mi pls povedať niečo viac o EIC? Pozrel som že to je obchodník s cennými papiermi ale nikdy som o ňom nepočul, a páči sa mi možnosť kupovať zlomky akcií.
mapper
Active Member
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Ut 05 01, 2016 4:11 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 4 times

Re: Sektorové ETF na outweigh MSCI World?

Príspevok od používateľa mapper »

O EIC je tu na fore samostatne vlakno - doporucujem preluskat aspon zaciatok ktory odpovie na vela otazok viewtopic.php?p=155559#p155559
Co sa tyka fondov tak tu sa da pozriet https://eic.eu/fondy
Za mna mam velmi dobru skusenosti so sprostredkovatelom "aviceN" co sa tyka serioznosti, profesionality a napokon aj velmi rozumnych poplatkov. Ale nenavadzam nikoho, len pisem pozitivnu skusenost (jednu z mala s financnymi sprostredkovatelmi).

Z osobnych skusenosti (mam 2 ucty od 2 roznych sprostredkovatelov)
1. je dolezite mat dobreho sprostredkovatela (usetris vela penazi na poplatkoch - v niektorych pripadoch to moze vyjst lepsie ako broker, pozor na vysoky vstupny ale najma priebezny/manazersky poplatok - tu som sa popalil aj ja na prvykrat pred rokmi)
2. EIC investuje 2x mesacne do portfolia (okolo 1. a 16.) ak je tam poslanych dost penazi (min. 10 EUR na 1 ETF v portfoliu)
3. EIC ma web aj mobilnu aplikaciu - vidis stav portfolia; zlozenie portfolia a zmeny sa robia cez sprostredkovatela, v aplikacii to odsuhlasis
4. mas notifikacie o vkladoch, vyberoch, nakupoch, zmenach do mailu
5. nastavis TP v banke a viac menej sa nemusis zaujimat (aj ked obcas sa oplati poslat viac ked je pokles a financie to dovoluju)
6. mat sprostredkovatela je plus aj minus - potrebujes ho na zmenu portfolia ci odpredaj ale moze Ta to ochranit pred unahlenymi rozhodnutiami

Co sa tyka zlomkovych akcii - predstav si ze nejake ETF stoji 400, 600, 1000, 10000, 100000 EUR... u brokera sa kupuje na cele akcie(hlavne UCITS ETF ktore kupuje bezny clovek v EU, cena ETF zvacsa rastie v case). Na to potrebujes vacsi kapital na jednorazovy nakup. V EIC mozes mat napr. portfolio 10 ETF kde raz za 2 ci 4 tyzdne posles napr. 100 EUR (presnejsie 100,3 EUR aj s transakcnym poplatkom aby to prebehlo) a oni kupia z kazdeho z tych 10 ETF zlomok v aktualnej hodnote 10 EUR (prip. po konverzii do USD).
Filip26
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Ne 07 03, 2021 6:06 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Sektorové ETF na outweigh MSCI World?

Príspevok od používateľa Filip26 »

ericson1998 napísal: Pi 26 11, 2021 5:22 pm ... Aktuálne mám cez LYNX nakúpené

70% MSCI World (IWDA)
20% Emerging markets (EIMI)
10% MSCI World small-cap (IUSN)

okrem toho ešte pravidelne investujem cez Finax portfólio 100% akcií....
Celkom sa mi páči v akom pomere a z čoho máš poskladané portfólio v lynxe. Len potom neviem na čo vkladáš ešte do finaxu keď tam máš tiež 100% akciové. Zbytočne platíš 1,2% p.a.
Možno by bolo lepšie všetky vklady sústrediť do lynxu aby si naraz zainvestoval čo najviac a mal čo najnižší poplatok z objemu obchodu. Ideálne pod 0,5% z nákupu. 6€ / 0,005 = 1200€, tj jeden nákup ideálne za 1200€ a viac. Ak to je problém, tak potom pozri to EIC ako radil mapper.
ericson1998
Príspevky: 16
Dátum registrácie: So 16 03, 2019 10:29 pm

Re: Sektorové ETF na outweigh MSCI World?

Príspevok od používateľa ericson1998 »

Filip26 napísal: Ut 07 12, 2021 6:21 pm Celkom sa mi páči v akom pomere a z čoho máš poskladané portfólio v lynxe. Len potom neviem na čo vkladáš ešte do finaxu keď tam máš tiež 100% akciové. Zbytočne platíš 1,2% p.a.
Možno by bolo lepšie všetky vklady sústrediť do lynxu aby si naraz zainvestoval čo najviac a mal čo najnižší poplatok z objemu obchodu. Ideálne pod 0,5% z nákupu. 6€ / 0,005 = 1200€, tj jeden nákup ideálne za 1200€ a viac. Ak to je problém, tak potom pozri to EIC ako radil mapper.
Vo Finaxe som už nejaké 3 roky keď som so serióznejším investovaním ešte len začítal. Páčilo sa mi ich diverzifikované portfólio s možnosťou nákupu zlomkových akcií, dokým som sa teda nedozvedel o EIC. A možno aj to ich prostredie a celkovo tá firma sa mi páčila. Ale uvidím, možno prehodnotím. Ďakujem
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"