ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa JUGGLER »

JUGGLER napísal: Pi 26 11, 2021 10:01 pm Ten dlhodobý, najlepšie nekonečný horizont je psychologicky veľmi významný. Ľudia, čo majú pevne daný investičný horizont začnú byť po rokoch nervózni. Pretože s narastajúcim účtom a skracujúcim sa termínom do dôchodku (alebo predčasného dôchodku) rastie strach, že akciové trhy klesnú a budú sa zotavovať 10-15 rokov. Preto narastá tlak na špekulatívne vyberanie ziskov ( keď trhy sú vysoko ), alebo prechod do dlhopisov (zníženie rizika na úkor výnosu ).
Preto mne osobne sa veľmi zapáčila myšlienka nekonečného investičného horizontu (NIH ). Proste nevystupovať s indexového ETF, nemať žiadny investičný horizont, len si v určitom čase začnem vyplácať rentu. Myšlienka je to taká istá ako majú dividendoví investori, že dividendy sú pre nich pasívny príjem, ale potenciál dlhodobého výnosu pri vyplácaní renty je oveľa vyšší.

Myšlienka sa mi páči, preto som k tomu napísal osobitný príspevok do špajze ,,investičných analýz,, na https://www.smartinvestor.sk/diskusia/v ... f=13&t=315


Analýza a porovnanie s pasívnym investorom v ETF USA ma napadla, keď som čítal novembrové Ladisové príspevky:
Ladis napísal: Po 15 11, 2021 12:07 pm Já raději vlastním podniky doživotně a stačí mi dividendy. Performance mne moc nezajímá, když většinu akcií nikdy neprodám.

Inšpirujme sa touto vetou a pozmeňme ju na krédo investora do indexového ETF:

Já raději vlastním indexové ETF doživotně a stačí mi renta. Performance mne moc nezajímá, když ETF nikdy neprodám.


Ladis nedávno vo vlákne Burza pri káve napísal::
Ladis napísal: Po 15 11, 2021 12:07 pm Z mého investovaného kapitálu chodí zatím dividendy jen asi 4% čistého, po dani 0% až 40%
Za několik málo let dosáhnu uspokojivé dividendy 12.000 € čistého ročně.
Ladis napísal: So 20 11, 2021 8:51 am Moje průměrné měsíční dividendy 624 € čistého mohou růst za 5 až 10 let na 1.000 € měsíčně čistého

Nemusím byť Sherlock Holmes, aby som z týchto pár viet nevydedukoval aspoň približnú Ladisovú performance. Podľa jeho príspevkov z nášho portálu, mal cca pred 15 rokmi v akciách približne 100 000 €.

Ak má dividendy netto 624 € mesačne, je to 7500 € ročne a pred zdanením cca 9000 € ročne.
Ak ide o čisté dividendy 4% p.a. , na 624 € mesačne treba mať na účte 225 000 €.

Ak chce mať ,,uspokojivé dividendy 12.000 € čistého ročně,, ...potrebuje ročne 14 400 brutto a na to treba stav na účte 360 000 €.
Ladis píše, že to bude za ,,několik málo let,, ale týmto tempom by to trvalo viac ako 9 rokov. Jeho doterajšie ROI vychádza na +5,26% p.a.

Všimnite si ako to sedí so simuláciou jeho portfólia od 2/2006, kde som jeho dlhodobú performance k 30.6.2021 v Hitparáde vyhodnotil takto:
JUGGLER napísal: Ne 18 07, 2021 12:45 am LADISOVÉ AKCIE: +4,98% p.a s čistými dividendami 4% p.a. Od 2/2006 = 15,4 R. ..... ETF USA v EUR s reinvestovanými dividendami +9,9% p.a.
Odvtedy je výnos o niečo väčší, trhy 5 mesiacov rástli, čo uvidíte aj na porovnaní výnosu ETF USA k dnešnému dňu.

Môj terajší výpočet pritom nerieši, či okrem tých 100 000 Ladis nevkladal ďalšie sumy, len reinvestoval dividendy.
Ak vkladal, ROI je menší.


Porovnajme to so zhodnotením sedliaka v ETF na index SP500. Pozrime sa na 2 modely:

Sedliak 1: Vloží na účet 100 000 € ( pre výpočet beriem dátum 31.1.2006 ) s nádejou, že po 15 rokoch pôjde do predčasného dôchodku s minimálnou rentou čistých 1000 € mesačne.

Sedliak 2: Vloží na účet 50 000 € a ďalších 50 000 sa rozhodne investovať postupne - mesačne.
Do dnešného dňa mi vyšlo 190 mesiacov, takže 50 000 : 190 = 263 znamená, že investoval dalších 50 000 po 263 € mesačne.


STAV K DNEŠNÉMU DŇU:

Sedliak 1: performance iShares Core S&P 500 UCITS ETF USD (acc) v EUR je k dnešnému dňu: +400%.
To znamená, že z vkladu 100 000 € má na účte 500 000 € , čo je priemer +10,71% p.a.

Sedliak 2: pri výnose 10,71% p.a., investičná kalkulačka ukazuje stav na účte: 401 600 €. To je výnos +301%.


Pozrime sa, ako by na tom boli títo sedliaci, keby sa rozhodli ísť do dôchodku okamžite.


Sedliaci si kladú otázku: koľko by sme si mali vyplácať rentu, tak, aby sa účet zhodnocoval ďalej?

Múdre hlavy vravia, že výplata renty by mala byť maximálne do výšky polovice priemerného ročného výnosu.
Zoberme teda historický výnos indexu 10% p.a. a rentu maximálne do výšky 5% p.a.

Ladis má cieľ 1000 € mesačne pri brutto dividendách 4,8% p.a.
Pri výnose 5,26% p.a. preto sedliaci krútia nosami: renta 4,8% p.a. sa im zdá privysoká. :roll:


INVESTORI do ETF majú svoj sedliacky rozum, preto ich napadne fígeľ:

,,aby sa vlk nažral a koza ostala celá, poďme si vyplácať rentu len v takej výške, koľko si účtuje za správu najdrahší podielový fond na Slovensku,,.

Najdrahší je IAD Indexový fond. Ľudia v ňom majú cez 140 mil. € (jeho výnos sledujeme v investičnej Hitparáde). Je to zhodou okolností fond, ktorý investuje rovnako ako naši sedliaci: do indexových ETFs. Fond berie za správu 3,6% p.a. a výnosy z neho podliehajú zrážkovej dani 19%.

Tak nadeľme pánom investorom rentu 3,6% p.a. a pozrime sa, koľko im to hodí mesačne:

Výpočet je veľmi jednoduchý: 3,6% z každých 100 000 je 3600 € ročne.

INVESTOR 1 má na účte 500 000 €, to je 5 x 3600 = renta 18 000 € ročne.
To je čistých 1500 € mesačne (výnos je oslobodený od daní).

INVESTOR 2 má na účte 401 600 €. To je 3600 x 4 = renta 14 400 € ročne.
To je čistých 1200 € mesačne.


P.S. Dúfam, že som sa niekde nepomýlil. Páči sa mi tento investičný prístup, aj potenciál výnosu. Do štátneho sociálneho systému treba prispievať 30-40 rokov a ľudia nakoniec poberajú dôchodky 500 - 1000 €. Minimálny dôchodok v SR je v súčasnosti 335 € mesačne a treba mať k nemu odpracovaných minimálne 30 rokov. Priemerný starobný dôchodok k dnešnému dňu v SR je 505 € mesačne. Diskusia je vítaná.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3822
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Ja len aby sme si pozreli realitu , neokraslenu carom monetarnej stimulacie. Vybral som sedliaka, ktory by vybral zisky z akcii a kupil zlato na vrchole internetovej bubliny 2000.
MONET.png
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3822
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa osamely chodec »

a tu je druhy posledny vrchol na akciach v 2007...
monet 2007.png
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Muti
Silver Member *
Príspevky: 156
Dátum registrácie: So 16 01, 2016 11:14 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 114 times

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa Muti »

Velmi dobra uvaha. Ja si dovolim doplnit este dalsi udaj. A to ak clovek nema k dispozicii tych 100 000 €, tak aj napriek tomu, ako sa moze dopracovat k takemuto dochodku (aby som zas nebol za mudreho samotna idea je zo stranky https://peniazesucas.sk/aky-velky-majetok/, ja ju ale upravim na Jugglerov pripad).

Otazka znie. Kolko musi mesacne investovat "sedliak" po vysokej skole, bez ziadneho majetku do ETF index SP500 a ako dlho mu to bude trvat pokial dosiahne hore uvedeny stav.

Podla mojich vypoctov (ale mozem sa mylit, opravte ma, ak najdete chybu) staci, aby 25-rocny sedliak zacal do spominaneho ETF investovat 250 € mesacne (co je celkom prijatelna a mozna suma).

Ak by toto robil 30 rokov (pri zhodnoteni 10% p.a.) tak vo veku 55 rokov by mal na ucte cca 382 000 €.
Podla toho uz moze ist vo svojich 55 rokoch do dochodku, kedze pri kazdorocnom predaji 3.6% svojho portfolia moze mat mesacny prijem okolo 1150 €.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3822
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Urcite nik nevie urcit presne ATH, no chcel som poukazat na to, ze je velmi dolezite sa orientovat a akej faze trhu sa nachadzame. Hlavne ten druhy graf pekne ukazuje kedy boli akcie drahe a kedy lacne...
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Muti
Silver Member *
Príspevky: 156
Dátum registrácie: So 16 01, 2016 11:14 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 114 times

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa Muti »

Ale to len v pripade, ak by nas sedliak trh sledoval. A to by uz nebol sedliak. Ja za sedliaka beriem cloveka, ktory si otvori ucet u brokera, nastavi tam pravidelnu investiciu napr. tych spominanych 250 €, potom este nastavi v banke pravidelny prikaz na 250 € na svoje broker ucet a to je vsetko. Najblizsich 30 rokov ho to uz vobec nezaujima.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa Rado »

Súhlasím s tým čo napísal Muti. Mne backtesty tiež vychádzajú super. Niečoho sa držať treba, aby sa dala stratégia aplikovať, ale či to ten sedliak vydrží? Nikto nevie, čo nás čaká od dnes. Možno to bude hneď nejaký prepad. Miešanie simulácií a reálnych výsledkov v hitparáde tiež nie je o.k. Veľa obchodníkom sa na demo účtoch darí a keď príde na reálne peniaze, tak to zrazu nevedia. Chýba backtest emócií. Zatiaľ sa tu neobjavil žiaden sedliak, ktorý by vedel potvrdiť, že sa dá spraviť to, čo vieme vypočítať.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3822
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Sak to je cela pointa mojho prispevku, ze takto jednoducho to zial nefunguje. Vzdy je potrebne sledovat trh.Nie vzdy v dlhych horizontoch akcie aspon uchovavaju hodnotu. Pozri sedliaka co kupoval v 1965 a kde bol v 1995 , divi negujem inflaciou a poplatkami.

SP500-1950 (2).png
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa jaja »

Muti napísal: Po 29 11, 2021 10:09 amPodla mojich vypoctov (ale mozem sa mylit, opravte ma, ak najdete chybu) staci, aby 25-rocny sedliak zacal do spominaneho ETF investovat 250 € mesacne (co je celkom prijatelna a mozna suma).

Ak by toto robil 30 rokov (pri zhodnoteni 10% p.a.) tak vo veku 55 rokov by mal na ucte cca 382 000 €.
Podla toho uz moze ist vo svojich 55 rokoch do dochodku, kedze pri kazdorocnom predaji 3.6% svojho portfolia moze mat mesacny prijem okolo 1150 €.
A byla by 250 Eur (nebo 500 DM) celkem přijatelná suma i před 30 lety?
Nebo naopak, bude 1150 Eur za 30 let stačit_ Při 2% inflaci to je jako 634 Eur teď...
Muti
Silver Member *
Príspevky: 156
Dátum registrácie: So 16 01, 2016 11:14 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 114 times

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa Muti »

Ano Jaja mas pravdu. Ja som uviedol len jednoduchy pripad, keby vidlak nerobil nic, len tuto jednu vec.
Ak by si chcel v buducnosti uchovat terajsiu hodnotu penazi, tak by kazdy rok svoju investiciu navysil o tie 2%, ktore by mu zhltla inflacia.
Pripadne moze inevsticiu navysit aj viac nap. o % o ktory sa mu zvysi prijem co je cca 4% priemerne za rok (priemerny medzirocny rast mzdy v SR).
Taktiez sa moze rozhodnut, ze jeho investicia nebude na stalo. Ze ked dovrsi tych 55 rokov, tak do 15-20 rokov minie vsetko co ma.
Tam mu uz ta mozna mesacna "renta" tiez porastie. Tych moznosti je vela.

S tym investovanim do ETF to je ako s demokraciou. Nie je to najlepsi system, ale lepsi zatial nik nevymyslel. :D


jaja napísal: Po 29 11, 2021 11:38 am A byla by 250 Eur (nebo 500 DM) celkem přijatelná suma i před 30 lety?
Nebo naopak, bude 1150 Eur za 30 let stačit_ Při 2% inflaci to je jako 634 Eur teď...
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa jaja »

Muti napísal: Po 29 11, 2021 1:45 pmAk by si chcel v buducnosti uchovat terajsiu hodnotu penazi, tak by kazdy rok svoju investiciu navysil o tie 2%, ktore by mu zhltla inflacia.
Ne ne, tohle zdaleka nepomůže
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3822
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa osamely chodec »

jaja , aky koncept na uchovanie penazi by si doporucil ty, teda mimo tradingu
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa Rado »

Muti napísal: Po 29 11, 2021 1:45 pm S tym investovanim do ETF to je ako s demokraciou. Nie je to najlepsi system, ale lepsi zatial nik nevymyslel. :D
Nie som si istý ani tou demokraciou. :D
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3822
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Rado napísal: Po 29 11, 2021 1:57 pm Nie som si istý ani tou demokraciou. :D
jednoznacne monarchia , monarcha nikdy nebude okradat sam seba :)
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa jaja »

osamely chodec napísal: Po 29 11, 2021 1:54 pm jaja , aky koncept na uchovanie penazi by si doporucil ty, teda mimo tradingu
Tohle je super, jen je potřeba domýšlet vše okolo. Výpočty vypadají pěkně, ale když se zapomene drobnosti jako je inflace, tak je pak realita úplně jinde.
V úvahách jdu podobným směrem, ale jako trader neumím teď takovou investici udržet. Takže dokud trejdím, mám většinu kapitálu v konzervativních protiinflačních dluhopisech a nemovitostech (krom kapitálu potřebného na trading) a vůbec nic v akciích. Je to vyvážení toho, že mne živí něco extrémně rizikového. Navíc být závislý na burze nejen prací ale i investicemi nepokládám za rozumné.
Až s tradingem definitivně praštím, tak si nějaké portfolio asi namíchám, ale určitě tam nedám zdaleka všechno. Jen se musím přinutit na to pak moc nesahat. Tak půl napůl indexy a firmy (ty bych snad měl umět solidně vybrat). Vše v USA nebo aspoň kótované v USA.

Pak je tu další věc a to stabilita politického systému. Demokracie funguje i na západě zatím jen cca jeden lidský život a to není tak dlouho, aby člověk vsadil všechno na to, že to bude napořád. Proto dost investuju do toho malýho ostrůvku stability, který mám okolo sebe. Ale i ten se samozřejmě může zhroutit, nic není jisté.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa Rado »

Muti napísal: Po 29 11, 2021 1:45 pm S tym investovanim do ETF to je ako s demokraciou. Nie je to najlepsi system, ale lepsi zatial nik nevymyslel. :D
Čisto kacírska myšlienka. Dnes nastala z pohľadu TA situácia kedy predaj put opcie na delte 25 a nákup put opcie na delte 23 podklad SPX vygeneroval za posledných 5 rokov 36 možných vstupov. Všetky skončili v zisku a vygenerovali 424% zisku. Držanie SPX za rovnaké obdobie 112,2%. Reálne dáta, reálny backtest.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa Joki »

“Malá” výhoda v dividendách je aj v tom, že ak indexy alebo akcie dlhodobo stagnujú, resp. je dlhodobá kriza (ako je graf vysšie od 1965-1995), tak od dividendových kráľov alebo zombikov, dividendu dostávaš stále aj počas kríz a ešte ju aj zvyšujú.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa Rokosák »

Buffett kupil akcie Coca Coly v roku 1988. Cize zainvestuj dnes miliardu (aj ked poinflacnu oproti 1988), pockaj do roku 2054 a dostanes 520 milionovu (poinflacnu) dividendu. :D Kupil akcie po pade roku 1987. Ja cakam na podobnu prilezitost dnes.

Dlhodoby vynos SP500 je zhruba z jednej tretiny inflacia.

Inymi slovami inflacie sa neda u akcii vyhnut. Ked je vsak vysoka inflacia, ako koncom 80tych rokov, tak su vynosy z dlhopisov vysoke a penazne fondy bez rizika vysoko vynasaju.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa JUGGLER »

george1 napísal: Ut 30 11, 2021 12:30 am Ak podobne ako Buffet, nájdeme firmu, ktorá bude zvyšovať svoj biznis a dividendu nasledovné desaťročia podobne ako KO. Treba len odhadnúť (podobne ako Buffett), ktorá firma má potenciál rásť budúce roky a súčasne priaznivé ohodnotenie teraz alebo po poklese aký bol v marci 2020..
Práve v tom vidím problém pri Coca-Cole. Ani Buffett už nevie nájsť také firmy a priznal, že pravdepodobne už nebude mať výnosy ako SP500.

Coca Cola je cherrypicking. Výnimka, ktorá potvrduje pravidlo. Coca cola mala v 80tych a 90tych rokoch extrémny rast. Amerika dobila svet. Americké produkty nemali konkurenciu. Ten rast skončil v 1998 a odvtedy KO dala možno +25%. Pritom divi sú 3%p.a....čo je nie je oproti priemeru 2% v SP500 velký rozdiel.

Urobil som analýzu.

Keby si v 1988 vložil 1000 USD do KO a dividendy poctivo reinvestoval cez DRIP, dnes máš 249 000 USD. To je 17,71% p.a. :like:
Keby si v 1988 vložil 1000 do SPY mal by si s reinvestovaním dividend 178 000, čo je 10,5% p.a.

Ale za posledných 20 rokov by si z 1000 USD v KO mal 5300 USD ( +8,67% p.a.)
Kým z 1000 v SPY 5900 ( 9,26% p.a. )

A za posledných 10 rokov by si z 1000 USD v KO mal 2190 USD ( +8,18% p.a.)
Kým z 1000 USD v SPY 4500 ( +16,27% p.a. ).

Čo bude v ďalších 10-20 rokoch?

Tým nechcem povedať, že dividendový stockpicking nemá svoj význam. Chcem len naznačiť, že individuálny dividendový stockpicking nemusí do budúcnosti dať taký výnos ako indexové ETF. Ty máš pocit, že Coca Cola je jedna z najbezpečnejších investícii do akcií. Lenže rovnaký pocit mal aj Ladis s akciami velkých 200 ročných bánk ako Barclays, HSBC, Royal Bank of Scotland.

Môj pocit z Coca-Coly do budúcnosti je rovnaký ako vyjadril Ronaldo v slávnom videu. Stále menej ľudí na svete bude piť sladené nápoje, takže jej vlajkový produkt hodnotím asi tak ako prachom zapadnutú Nokiu. Všetko ostatné sú podľa mňa bežné produkty (vody, džúsy , energy drinky ), ktoré majú vo svete veľkú konkurenciu. Coca Cola má vo svete zabehaný biznis, ale nevidím v nej taký potenciál rastu a inovácii ako v technologických lídroch z SP500. Preto si myslím, že s konzervatívnym stockpickingom nemusia hlavne mladí ľudia uspieť. Pointa u mladých ľudí je dosiahnúť maximálny výnos a až po vybudovaní majetku z neho brať rentu/dividendy. Samozrejme, ľudia z vybudovaným majetkom ako ty a vo vyššom veku už rozmýšlajú ináč a majú averziu k riziku.

Ja si myslím, že pre bežného človeka je najbezpečnejší a najvýnosnejší index s 500 najväčšími firmami. Čo sledujeme 4-5 špičkových dividendových ETFs, tak všetky sú pod výnosom indexového ETFs. Výnos pritom hodnotíme fair, vždy s reinvestovanými dividendami.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa jogo »

osamely chodec napísal: Po 29 11, 2021 10:55 am Pozri sedliaka co kupoval v 1965 a kde bol v 1995 , divi negujem inflaciou a poplatkami.
SP500-1950 (2).png
A zlata sa inflácia netýkala, len indexu, keď divi neguješ? U zlata infláciu prečo neberieš do úvahy? A náklady na skladovanie zlata? To fakt chceš doma v trezore držať napríklad 100 uncí tj 3kg zlata tj. 180 000USD?
Ja beriem tie tvoje porovnania indexov so zlatom, ale prosím ťa porovnávaj indexy vrátane dividend, lebo tie tvoria 2% výnosu a to je to isté, ako keby si si sporil v indexovom fonde s 2% ročným poplatkom. Výnos v 30 ročnom horizonte je bez započítania dividend len polovičný.
Naposledy upravil/-a jogo v Ut 30 11, 2021 7:58 am, upravené celkom 1 krát.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa jogo »

Inač dobrá a potrebná téma, lebo už viacerí sme tu starší a na dôchodok máme nasporené(aj keď väčšina prácou a podnikaním).
Teraz nám treba riešiť, ako tieto dôchodkové úspory rozumne míňať, aby nám vydržali do smrti.
Ja som začal dôchodok simulovať vo svojom vlákne JSDF viewtopic.php?f=48&t=10052&p=153395#p153395
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3822
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa osamely chodec »

jogo napísal: Ut 30 11, 2021 7:37 am A zlata sa inflácia netýkala, len indexu, keď divi neguješ? U zlata infláciu prečo neberieš do úvahy? A náklady na skladovanie zlata? To fakt chceš doma v trezore držať napríklad 100 uncí tj 3kg zlata tj. 180 000USD?
Ja beriem tie tvoje porovnania indexov so zlatom, ale prosím ťa porovnávaj indexy vrátane dividend, lebo tie tvoria 2% výnosu a to je to isté, ako keby si si sporil v indexovom fonde s 2% ročným poplatkom. Výnos v 30 ročnom horizonte je bez započítania dividend len polovičný.
Jogo, ved som napisal jasne,ze divi zozerie inflacia a poplatky . Finax (1,2% rocne poplatok) a porovnavam minulost kde tie poplatky pre sedliaka boli este omnoho vacsie. Co je na tom nejasne? Pozri divi 10 rokov dozadu SP500 a uvidis... A to este vymysleny inflacny kos len aby bola inflacia v minulych rokoch nizka. Naco tam davat naklady na byvanie :). Po 1965 akciam nic nepomohlo aj s dividendami oproti bondom boli proste stratova investicia do zaciatku devatdesiatych rokov. Ja nie som zlaty byk, ja iba hovorim, ze svet nie je iba nakupovat akcie ako to radi hovoria privatni bankari :). Pri 30 rocnom investicnom horizonte je dolezite kedy ich zacnes kupovat a momentalne su oproti zlatu na maximalnych valuaciach ked odstrihnes technologicku bublinu z toho mojho grafu hore.Tak naco kupovat nieco co je drahe , radsej si kupim co je lacne. Ano aj zlato ma inflaciu 1,5% p.a. a rokmi sa znizuje lebo je uz vytazene, ale teraz ma jednu neocenitelnu vlasnost - centralne banky ho nevedia vytlacit ako papiere. Takze ak budu akcie zasa lacne tak urcite kupim spy a dam ruky za hlavu. Teraz mi vychadza lepsie ETF do zlata GLD. Za drzanie etf do zlata sa platia podobne poplatky ako etf na akcie aj ked uznam su vyssie.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa jogo »

osamely chodec napísal: Ut 30 11, 2021 11:00 am Jogo, ved som napisal jasne,ze divi zozerie inflacia a poplatky . Finax (1,2% rocne poplatok) a porovnavam minulost kde tie poplatky pre sedliaka boli este omnoho vacsie. Co je na tom nejasne? Pozri divi 10 rokov dozadu SP500 a uvidis... A to este vymysleny inflacny kos len aby bola inflacia v minulych rokoch nizka. Naco tam davat naklady na byvanie :). Po 1965 akciam nic nepomohlo aj s dividendami oproti bondom boli proste stratova investicia do zaciatku devatdesiatych rokov. Ja nie som zlaty byk, ja iba hovorim, ze svet nie je iba nakupovat akcie ako to radi hovoria privatni bankari :). Pri 30 rocnom investicnom horizonte je dolezite kedy ich zacnes kupovat a momentalne su oproti zlatu na maximalnych valuaciach ked odstrihnes technologicku bublinu z toho mojho grafu hore.Tak naco kupovat nieco co je drahe , radsej si kupim co je lacne. Ano aj zlato ma inflaciu 1,5% p.a. a rokmi sa znizuje lebo je uz vytazene, ale teraz ma jednu neocenitelnu vlasnost - centralne banky ho nevedia vytlacit ako papiere. Takze ak budu akcie zasa lacne tak urcite kupim spy a dam ruky za hlavu. Teraz mi vychadza lepsie ETF do zlata GLD. Za drzanie etf do zlata sa platia podobne poplatky ako etf na akcie aj ked uznam su vyssie.
Vieš, Chodec, takéto to grafy(index vers. zlato) sú vždy trochu zavádzajúce.
Daj si vedľa seba graf zlata vyjadrený v USD a graf total return indexu vyjadrený v USD a porovnaj ich hodnotu. Nemiešaj do toho infláciu a poplatky, lebo tie máš aj pri nákupe GLD podobné ako pri nákupe SXR8. Nedávaj tu Finax ako vzor ročných poplatkov, lebo od roku 2005 som vždy mal brokerov bez ročných poplatkov.
Vypočítaj si ziskovosť total return indexu vyjadrenú p.a. a od tejto hodnoty odpočítaj 0.3% a to je reálny výnos total indexu po zdanení dividend 15% v USA pri predpoklade priemernej dividendy za to obdobie 2% ročne. (0,15*0.02)=0.003 tj.0.3%

Pre presnosť ešte môžeš započítať fee indexového ETF toho času tuším 0.07%, čo priamo odpočítaj od hodnoty p.a.

p.s: Ak sa teraz rozhodnem zastaviť DCA, lebo su akcie drahé, tak to už časujem trh a idem tradingovať. A tam sú oveľa horšie úskalia ako DCA dnes.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3822
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Nemiešaj do toho infláciu a poplatky, lebo tie máš aj pri nákupe GLD podobné ako pri nákupe SXR8. Nedávaj tu Finax ako vzor ročných poplatkov, lebo od roku 2005 som vždy mal brokerov bez ročných poplatkov.

Nie inflacia zlata nie je ani nahodou podobna ako inflacia USD, ved o tom to cele je :). Ty nie si sediak ty si uz kvalifikovany investor , co tu spolu bojujeme uz 14 rokov. Takze tvoje poplatky neporovnavaj so sedliakom. A mimochodom na 50 rocnom horizonte si myslis ake boli asi priemerne poplatky pre investora ? A odkedy mohol kupit investor nejaky index ako ETF ? Hlavne ze tu simulujeme pomaly 100 rocne nakupy :). Ako pisal Rado najst ziskoveho dlhorocneho sedliaka u nas je ako hladat Colombovu zenu-
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa Adammd »

Podobne ako dlhodobeho trajdera, nesedliaka, investora do zlata, nemovistosti etc, kto tu ma najdhsiu dokazatelnu historiu? Kto tu vydrzi transparentne dalsich 20-30 r. reportovat?
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa Rado »

Ja isto nie. Mám iné plány s účtom, ktorý tu reportujem. :D
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa jogo »

osamely chodec napísal: Ut 30 11, 2021 11:32 am Nemiešaj do toho infláciu a poplatky, lebo tie máš aj pri nákupe GLD podobné ako pri nákupe SXR8. Nedávaj tu Finax ako vzor ročných poplatkov, lebo od roku 2005 som vždy mal brokerov bez ročných poplatkov.

Nie inflacia zlata nie je ani nahodou podobna ako inflacia USD, ved o tom to cele je :). Ty nie si sediak ty si uz kvalifikovany investor , co tu spolu bojujeme uz 14 rokov. Takze tvoje poplatky neporovnavaj so sedliakom.
Prečo tu zase miešaš infláciu USD? :D Inflácia USD sa týka ako zlata tak aj total return indexov. A ak total return indexy skončia s vyšším zhodnotením ako zlato rátané v tom "inflačnom" USD, tak sú lepšia investícia ako zlato.
Ano, teraz sme už "mazáci" :) , ale v 2005 som bol Ladisov tajný učeň, to ešte nemal fórum a písal som si s ním e-maily. Napriek tomu som si na Ladisovú radu otvoril účet u Brokerjetu a nemal som tam žiadne ročné poplatky.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Zlato nechráni pred ničím. Zlato púšťa do gatí rovnako ako akcie ( tu máte covid výpredaj ):
GOLD.png

Treba si uvedomiť 2 veci: 1. Jeden človek žije iba jeden život. Nie je priestor na experimenty, koľko zlato hodí výnos za 30-40 rokov.

Napr. za uplynulých 40 rokov by ste mali smolu: zlato infláciu neporazilo !

Zlato vs inflácia 40 rokov.JPG
Zlato od vrcholu v 1980 padalo dlhých 21 rokov až do roku 2001. Potom malo svojích hviezdných 10 rokov, kedy porazilo indexy, ale za dalších 10 rokov už to nie je pravda.

So zlatom by ste za uplynulých 100 rokov zažili riadne šoky. Zlato je z hľadiska strát rizikové a neraz klesalo dlhé roky.
Klesalo aj počas 1 a 2 svetovej vojny.

-50% počas 1 svetovej, vrátane pandémie 1918-1920
-60% od 1934 do 1971
-80% od 1980 do 2001.

Komu odporúčam zlato: BOHATÝM JEDINCOM aby doplnili svoje svoje portfólio akcií, nehnuteľnosťí, starožitností, umenia.
Na každý milión majetku si kľudne kúpte 1-2 kg zlata ( = 50 až 100 tisíc € ) = 5-10% z majetku.

Áno, keby bohatý jedinec v roku 2000 po 20 ročnom poklese zlata kúpil zlato na vrchole dot.com bubliny..kedy boli ceny akcií extrémne vystúpané...to by bol deal života i deal storočia. Pretože v nasledujúcich 10 rokoch ( 2000-2010 ) zlato letelo hore približne 20% p.a., kým akcie nedali žiadny výnos.

Ale obyčajní ľudia, sedliaci..pospolitý národ, ktorý nechce trieť biedu v dôchodku (pri priemernom dôchodku 505 € ) majú len 2 typy majetku:
1 nehnuteľnosť v ktorej bývajú a 2. produkt do ktorého dávajú úspory. Títo ľudia musia staviť na maximálny výnos - musia poraziť infláciu a vytvoriť majetok s ktorého budú žiť na dôchodku ( alebo predčasnom dôchodku..v zdraví, či v chorobe, to je jedno, ale šancu majú iba raz...iba tých 30-40 rokov !).

Jogo má pravdu, že tých nebadaných 2-3% čo tvoria REINVESTOVANÉ DIVIDENDY, spravia dlhodobo zázrak. To je ten ôsmy div sveta, ktorý spôsobí exponenciálny rast a obrovský rozdiel v konečnom výnose. ( ak sa však o tých 2-3% necháte okradnúť v inštitúcii cez poplatky, nedosiahnete cieľ )

Pozrime sa na čísla ( total return s reinvestovanými dividendami k 30.11.2021 )

Posledných 10 rokov: akcie +372%, zlato len +4,6% ( akcie bez divi len +275% )
Posledných 30 rokov: akcie +2187%, zlato +408% ( akcie bez divi len +1100% )
Posledných 50 rokov: akcie +20 000%... Zlato +4000% ( akcie bez divi len +4900%)
Posledných 80 rokov: akcie +680 000%, Zlato +5200% ( akcie bez divi len +50 000% )
Posledných 100 rokov: akcie : +2 800 000 %, Zlato +8600% ( akcie bez divi len +61 000% )

Ak to chcete vo výnosoch p.a., tak nech sa páči:

10R zlato +1,33% p.a AKCIE: 16% p.a.
20R zlato 10,27% p.a. AKCIE: 10,26% p.a.
30R zlato 5,72% p.a. AKCIE 10,14% p.a
40R zlato 3,96% p.a. AKCIE 11,11% p.a.
50R zlato 7,9% p.a. AKCIE 10,5% p.a.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa Rado »

Reinvestovanie dividendy je zázrak, ale ako reinvestovať dividendu, keď ti cena podkladu uteká? U seba vo vlákne porovnávam investíciu do SPY. Za 4 roky mám dividendu odloženú v šuflíku a nezvýšil som počet akcií. ( ak sa mýlim, tak o 1 ks)
Teraz možno sú ETF, kde sa dá reinvestovať dividenda, ale výsledky počítaš z minulosti a také možnosti neboli. Veď si to vyskúšaj . Ja som to už niekde tu počítal od roku 91, myslím.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa jogo »

Rado napísal: St 01 12, 2021 12:53 am Reinvestovanie dividendy je zázrak, ale ako reinvestovať dividendu, keď ti cena podkladu uteká? U seba vo vlákne porovnávam investíciu do SPY. Za 4 roky mám dividendu odloženú v šuflíku a nezvýšil som počet akcií. ( ak sa mýlim, tak o 1 ks)
Teraz možno sú ETF, kde sa dá reinvestovať dividenda, ale výsledky počítaš z minulosti a také možnosti neboli. Veď si to vyskúšaj . Ja som to už niekde tu počítal od roku 91, myslím.
Po n+1 krát ti zas odpoviem rovnako, lebo ty stále dookola píšeš tento dávno vyvrátený argument. Nebol problém dividendu zainvestovať "dopredu" zo svojich peňazí, kúpou 1ks SPY navyše, kým sa dividendy na kúpu 1ks SPY naakumulujú a znova to zopakovať.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa Rado »

Jogo, to nie je o pocitoch, ale o faktoch. Už som ti to raz počítal. Ale, aby som nešiel ďaleko do histórie. Keď som začal zverejňovať obchody, tak alternatíva bola investícia 5000$ do SPY. Pri cene 273,60 (1.6.2018) som kúpil 18ks. Pripočítavam k zvyšku (75,20$) každý kvartál dividendu (v hrubom). Doteraz mám 18ks SPY a na účte 370,4$. Aktuálna cena SPY 457,31$. Žiadny úrok z úroku od 2018 neprichádza do úvahy. Ak dividendy zdaníš, tak už vôbec nie.

Ak to viete niekto vypočítať inak alebo mám niekde chybu, tak ma opravte.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3822
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa osamely chodec »

10R zlato +1,33% p.a AKCIE: 16% p.a.
20R zlato 10,27% p.a. AKCIE: 10,26% p.a.
30R zlato 5,72% p.a. AKCIE 10,14% p.a
40R zlato 3,96% p.a. AKCIE 11,11% p.a.
50R zlato 7,9% p.a. AKCIE 10,5% p.a.

Juggler a teraz sa pozri na tu svoju tabulku, za poslednych 10 rokov a hadaj aka bude buducnost nasledovne roky ak plati ze historia by sa opakovala...

Inak ja s Vami naprosto suhlasim, ze najvykonnejsia trieda aktiv na 30 a viac rocnom horizonte v minulosti boli akcie, mam iba tieto vyhrady

- pocitajme vzdy vsetky vstupy (divi, poplatky,inflacia...)
- su obdobia ked akcie v minulosti aj dlhe obdobia neboli najvykonnejsou triedou aktiv
- preto je dolezite, kedy a na akom trhu (byk, medved) robite DCA ak mate investicny horizont do 30 rokov
- ETF neexistovali v minulosti a od 1971 nie je zlaty standard teda podmienky simulacie do buducnosti sa uplne zmenili
- este aj to co pise Rado
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa Joki »

Možno to len potrebujem vysvetliť;
Nebude lepšie investovať do Nasdaq100 a napr. po 15 rokoch to presunúť do SP500 alebo napr. 5 rokov pred dôchodkom to presunúť do SP500?
Viem, že Nasdaq je dosť volatilitný, ale má väčšie zhodnotenie.

Diiiik za vysvetlenie

P.S. Iba ak sa jedná o sedliaka a ten nebude premýšlať, čo by mohol inak urobiť a viac zhodnotiť investíciu.
Inak ma nič iné nenapadá
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa jogo »

Rado napísal: St 01 12, 2021 9:06 am Už som ti to raz počítal.
Aj ja tebe som to už nie raz počítal. Očividne zbytočne...
Keď som začal zverejňovať obchody, tak alternatíva bola investícia 5000$ do SPY. Pri cene 273,60 (1.6.2018) som kúpil 18ks. Pripočítavam k zvyšku (75,20$) každý kvartál dividendu (v hrubom). Doteraz mám 18ks SPY a na účte 370,4$. Aktuálna cena SPY 457,31$. Žiadny úrok z úroku od 2018 neprichádza do úvahy. Ak dividendy zdaníš, tak už vôbec nie.
Tak ešte raz.
Mal si kúpiť 18ks investíciu + 1ks preddavok na dividendy. A zložené úročenie by fungovalo.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa Rado »

Preddavok na dividendy? :D Investícia 5000$, ako som to mal spraviť?
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa jogo »

Rado napísal: St 01 12, 2021 11:27 am Preddavok na dividendy? :D Investícia 5000$, ako som to mal spraviť?
Rado, ako vždy, chceš túto diskusiu za každú cenu vyhrať. Zneužívaš, že ma nebaví debatovať o nejakej téme dva týždne, keď vidím, že oponent tvrdošijne tvrdí svoje a nezamýšľa sa nad inými argumentami tj. nesnaží sa hľadať objektívnu pravdu, ale dokazuje len svoj subjektívny názor. :)

Našiel som starú diskusiu na túto tému, tak si pozri v nej, ako:
jogo napísal: So 28 08, 2021 4:39 am V roku 1994 stálo SPY 43USD. Ak by som vtedy chcel reinvestovať dividendy do SPY, tak by som jednoducho kúpil na začiatku 1 ks SPY navyše mimo pravidelných investícii za 43USD. Až by mi zdanené dividendy naakumulovali 43USD, tak by som kúpil ďalší kus SPY mimo pravidelných investícii a tak to opakoval ďalej. Takže reinvestovať dividendy do SPY sa dalo a na začiatku bolo potrebné dať "dopredu" 43USD, teraz 450USD, kým sa tie peniaze na dividendách nevrátia. To snáď nie je pre dlhodobého investora až taký problém...
viewtopic.php?f=6&t=24707&p=150817&hili ... SD#p150817

Až budeš chcieť konštruktívne pokračovať v tejto staršej debate a máš nové argumenty, tak môžeme pokračovať.
Naposledy upravil/-a jogo v St 01 12, 2021 12:11 pm, upravené celkom 4 krát.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa Adammd »

pokus napísal: St 01 12, 2021 11:42 am o drahom SPY

SPY moze byt aj lacne, ETF za 74€
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa Rado »

Na začiatku máš 5000$ nie 5 500$. Na ďalšom účte mám viac. Pri 10 000$ by to bol 1ks naviac a znova nič. Takže asi taká reinvestícia. Pokiaľ nedokladáš kapitál, tak počet kusov nezvýšiš. Navyšovanie kapitálu, ale znižuje ROI.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa Rado »

pokus napísal: St 01 12, 2021 12:55 pm Ja viem, tiez take drzim, ale v radovom svete existuje zjavne len za 5000$
pokus nemusíš sa posmievať, stačí vysvetliť, kde mám chybu. Možno som mal porovnávať investíciu do ETF v hodnote 74$, kde je dividenda rovnaká ako keby som vlastnil SPY.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ANALÝZA: nekonečný investičný horizont a renta po 15 rokoch

Príspevok od používateľa jogo »

Rado napísal: St 01 12, 2021 12:18 pm Na začiatku máš 5000$ nie 5 500$. Na ďalšom účte mám viac. Pri 10 000$ by to bol 1ks naviac a znova nič. Takže asi taká reinvestícia. Pokiaľ nedokladáš kapitál, tak počet kusov nezvýšiš. Navyšovanie kapitálu, ale znižuje ROI.
Dobre, dávaš mi dosť komplikované matematické otázky, toto sa mi fakt pre účely tohto fóra nechce počítať. Nikto nie je naplno zainvestovaný a každý ma nejakú 3 mesačnú železnú rezervu, tak z tej si vie kúpiť dividendový 1ks SPY.

Len taký orientačný výpočet, lebo ma to celkom zaujíma, ako by to fungovalo ak by som nakúpil dividendový 1ks SPY na margin.
20ks investícia za celý účet+1ks dividendový tj. 5% margin
úrok na margin je toho času odhadujem 1% tzn. že ročne na úrok pôjde 0.05% účtu
dividenda bola minulý rok 1.50% po zdanení
úrok by ju znížíl na 1.45%
Výnosnosť investície by klesla len o 0,05% ročne pri 1% úroku za margin
Výnosnosť investície by klesla len o 0,25% ročne pri 5% úroku za margin
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"