HABERL

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 342
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 45 times
Been thanked: 53 times

HABERL

Príspevok od používateľa capitalcapital »

Ahojte
Prišlo mi ako reklama cez mobilného operátora. Tak pridávam medzi ostatných o.c.p.

Investičné portfólia na mieru:
https://haberl.sk/produkty/

Sadzobník poplatkov:
https://haberl.sk/wp-content/uploads/20 ... 072021.pdf
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15790
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: HABERL

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Zaujímavý o.c.p.

Môžeme sledovať. Som zvedavý, či sú takí dobrí, alebo je to len nejaká finta, že držia nejaké techno ETF a účtujú si poplatky za aktívnu správu.

Poplatky: za správu 2,4% p.a.
podiel na zisku: 15% hwm pri výnose do 30% p.a a 25% pri výnose nad 30% p.a.

AD 1:
Majú čistý výnos za 1 rok 40,1%.
Porovnal som to s ETF USA, SVET a Nasdaq v EUR..tie za rovnaký čas: +43% +41% a +44,4%.

Teda ked majú čistých 40%..tak prekonávajú indexy. Ale ako vidíte sedliak bez poplatkov zase prekonáva haberla. Zatial.

AD2:
Divné je, že ako ďalší udávajú výnos od založenia 21.8.2020 do 20.8.21 = +25,7%
Tu má sedliak v ETF USA +33,5% , v ETF SVET +31,8% a v ETF Nasdaq +32%. Čiže tu buď underperformovali, alebo poplatky zbytočne ohlodali výnos


Ale najdivnejšia vec je táto:

AD3: SIMULOVANÁ VÝKONNOSŤ za 5 rokov je +322 % voči ETF USA +75%.

Nahodil som obdobie od 31.12.2015 do 31.12.2020. Ten výnos ETF USA +75% sedí. ETF Nasdaq dalo za ten istý čas +156%.

Môj názor je taký, že tou simulovanou výkonnosťou priznali, že kopírujú nejaké ETF, alebo kôš nejakých akcií, alebo nejakú platenú aktívnu stratégiu.

Je to ten istý princíp, ako my vieme zistiť historický výnos...ako to prebral Finax, že si vie vypočítať historický výnos ich portfólia ETFs...a takú istú fintu používa o.c.p. WEM. V podstate každý si môže nasimulovať cez backtesting nejakú PERFORMANCE ...tú potom prezentuje verejnosti, ale budúce výnosy sú už otázne. Samozrejme, môžu byť dobré ak kopírujete nejakú profi platenú aktívnu stratégiu...Videl som systémy z 10 a viac ročnou verifikovanou performance. Takisto môže byť, že sa inšpirovali nejakými tématickými ETFs, simulované výnosy uviedli...potom dosiahli identické skutočné výnosy s daným ETF a ďalšie investovanie, timing a podobné veci už môžu robiť sami a po svojom. Preto darovanému koňovi na zuby nepozerajme, ale pozrime sa ako sa im bude dariť v budúcnosti. A porovnajme to so sedliakom v ETF USA, SVET, či Nasdaq.

Nebezpečenstvo tkvie v tom, že v praxi často vídavame systémy, ktoré odštartujú výborne...používajú počiatočné, alebo historické výsledky na marketing, ale potom príde realita, že padnú na priemer, alebo podpriemer. Im by to nevadilo, lebo poplatky sa účtujú, ale klienti v takom prípade zbytočne platia za aktívnu správu. Na druhej strane, ich know-how nikoho nemusí zaujímať. Dôležité sú výsledky. Ak ich budú mať v čistom nad benchmarkami, tak palec hore ! Všetko však ukáže čas.
Prílohy
haberl.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Filip26
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Ne 07 03, 2021 6:06 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: HABERL

Príspevok od používateľa Filip26 »

JUGGLER napísal: St 15 12, 2021 12:33 am AD 1:
Majú čistý výnos za 1 rok 40,1%.
Porovnal som to s ETF USA, SVET a Nasdaq v EUR..tie za rovnaký čas: +43% +41% a +44,4%.

Teda ked majú čistých 40%..tak prekonávajú indexy. Ale ako vidíte sedliak bez poplatkov zase prekonáva haberla. Zatial.

AD2:
Divné je, že ako ďalší udávajú výnos od založenia 21.8.2020 do 20.8.21 = +25,7%
Tu má sedliak v ETF USA +33,5% , v ETF SVET +31,8% a v ETF Nasdaq +32%. Čiže tu buď underperformovali, alebo poplatky zbytočne ohlodali výnos
Ak si dobre pamätám, majú kombináciu ETF a konkrétnych akcií.
Ten čistý výnos je nižší hlavne kvôli poplatkom. Niektoré mesiace boli nad svojím benchmarkom a niektoré pod.

S komunikácie s nimi mi vyšlo že je to velmi drahý O.C.P, zatial bez poriadnej histórie ich stratégie a zbytočne by klient riskoval, to že nedokážu zarobiť na svoje poplatky voči benchmarku.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1290
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 227 times

Re: HABERL

Príspevok od používateľa andre »

JUGGLER napísal: St 15 12, 2021 12:33 am Môj názor je taký, že tou simulovanou výkonnosťou priznali, že kopírujú nejaké ETF, alebo kôš nejakých akcií, alebo nejakú platenú aktívnu stratégiu.
Preco si to myslis? Ved nie je problem nasimulovat aj portfolio akcii, ani akukolvek zlozitu strategiu spatne. Ked nemas ETF da sa pouzit index a adjustnes ho o dividendy a splity.

Videl som backtesty co pouziva finax. Tie ETFka co maju v portfoliu existuju pomerne kratko a oni to simulovali od 1987. Cize vacsinu casu maju tie backtesty len na dopocitanych datach.. https://www.finax.eu/cs/blog/jak-modelu ... olii-finax


Ale ako si napisal, bohuzial vacsina tych simulovanych systemov dlhodobo nefunguje. Uvidime casom.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15790
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: HABERL

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Veď to, že nie je problém vyhlásiť, že kohokoľvek simulovaná výkonnosť je trebárs 100% p.a. Navodíš dojem, že toto je možné iba super profi aktívnou správou. Pritom je to celé len o backtestingu a tvojích mokrých snoch, že ,,keby nebolo keby,, a držal by si napr. 10 akcií z tzv. NYSE FANG+ Indexu, tak by si tých +600% dal.

Celá podstata je v tom, že je to klamstvo. Simulovaná výkonnosť jednoducho znamená, že žiadnu reálnu výkonnosť nemali.
Prílohy
Fang nyse 10 stocks (2).png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
JanH
Gold Member **
Príspevky: 487
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 125 times
Been thanked: 168 times

Re: HABERL

Príspevok od používateľa JanH »

JUGGLER napísal: Po 20 12, 2021 12:07 am Veď to, že nie je problém vyhlásiť, že kohokoľvek simulovaná výkonnosť je trebárs 100% p.a. Navodíš dojem, že toto je možné iba super profi aktívnou správou. Pritom je to celé len o backtestingu a tvojích mokrých snoch, že ,,keby nebolo keby,, a držal by si napr. 10 akcií z tzv. NYSE FANG+ Indexu, tak by si tých +600% dal.

Celá podstata je v tom, že je to klamstvo. Simulovaná výkonnosť jednoducho znamená, že žiadnu reálnu výkonnosť nemali.
Vyzera to tak, ze HABERL sa v r. 2023 mimoriadne darilo. Dovtedy len kopirovali benchmark.
haberl.PNG
https://www.haberl.sk/fond/portfolio-profit/
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15790
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: HABERL

Príspevok od používateľa JUGGLER »

JanH napísal: Po 18 12, 2023 10:16 am Vyzera to tak, ze HABERL sa v r. 2023 mimoriadne darilo. Dovtedy len kopirovali benchmark.
https://www.haberl.sk/fond/portfolio-profit/
Pozri sa na nich z pohľadu, či by si do nich investoval sám.
Ak zistíš, že transparentnosť nemá trhliny a chlapci majú talent, pozriem na nich znova a nevidím žiadny problém, aby som ich zaradil do Hitparády.

Platí to, čo som kedysi napísal:
JUGGLER napísal: St 15 12, 2021 12:33 am darovanému koňovi na zuby nepozerajme, ale pozrime sa ako sa im bude dariť v budúcnosti. A porovnajme to so sedliakom v ETF USA, SVET, či Nasdaq.

Nebezpečenstvo tkvie v tom, že v praxi často vídavame systémy, ktoré odštartujú výborne...používajú počiatočné, alebo historické výsledky na marketing, ale potom príde realita, že padnú na priemer, alebo podpriemer. Im by to nevadilo, lebo poplatky sa účtujú, ale klienti v takom prípade zbytočne platia za aktívnu správu. Na druhej strane, ich know-how nikoho nemusí zaujímať. Dôležité sú výsledky. Ak ich budú mať v čistom nad benchmarkami, tak palec hore ! Všetko však ukáže čas.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"