Pravideľné investovanie do akcií

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
hal_sk
Príspevky: 22
Dátum registrácie: St 16 11, 2011 8:50 pm

Pravideľné investovanie do akcií

Príspevok od používateľa hal_sk »

Ahoj,
Aký produkt zvoliť pre pravidelné investovanie (horizont 10 rokov +) do všeobecných akcií? Je to pre známeho, ktorý sa takýmto veciam nerozumie ešte viac než ja a nechcem ho zaúčať do ETF v ktorých investujem ja. Zvažujem, že mu ponúknem jedno z nasledovných riešení. Prosím o okomentovanie, alebo doplnenie.

1) Finax
2) Podielové indexované fondy, ktoré ponúkajú slovenské banky
3) Jednoducho zvýšiť príspevky do 2., alebo 3. piliera a navýšiť si akciovú zložku na 100%

Ospravedlňujem sa, že som prv neštudoval cenníky jednotlivých spoločností, ale aj tak by som v tom mal guláš. Jedná sa mi hlavne o to, aby riešenie nebolo výrazne predražené oproti alternatívam a aby sa dalo nastaviť pravidelné vkladanie a byť v tom flexibilný.
Používateľov profilový obrázok
Skrblík
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Ne 22 11, 2020 8:21 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Pravideľné investovanie do akcií

Príspevok od používateľa Skrblík »

Z toho by vycházel asi nejlépe Finax. Důchodové spoření mi nepřijde vhodné, je pak omezené co a kdy z něj lze vybrat.

Ale přesto bych ještě zvážil to ETF. U vás nemusíte řešit ani konverzi měny (lze kupovat ETF v EUR). A na 10+ horizontu už rozdíl v poplatcích začne být dost vidět.
finlib.cz, informace ze světa investic
hal_sk
Príspevky: 22
Dátum registrácie: St 16 11, 2011 8:50 pm

Re: Pravideľné investovanie do akcií

Príspevok od používateľa hal_sk »

Ďakujem za informácie. V podstate ste mi potvrdili to, čo som tušil. Aj keď mal som malú nádej, že tie slávne dôchodkové piliere by sa dali nejako použiť. Sú tam vysoké poplatky? Pozerám námatkovo na jeden DDS od Tatrabanky a je tam poplatok za správu 1.2% a 10% zo zhodnotenia. To 10% je asi veľa, nie?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Pravideľné investovanie do akcií

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Podielové indexové fondy sú najhoršia alternatíva. To by som neradil ani nepriateľovi, nieto ešte kamarátovi :)

Hal. My radíme investovať do indexových ETF preto, lebo majú najvyšší výnos a zároveň najnižšie náklady. Pritom sú to spojené nádoby: podielové fondy nedokážu urobiť výnos hlavne kvôli vysokým poplatkom.

Investovať do indexového podielového fondu je ako stúpiť do hovienka. Chceš mať výnos pasívneho indexového ETF, ale platíš poplatky ako za aktívnu správu. Takže nakoniec nemáš výnos a na konci musíš zaplatiť dane.

Investícia do indexového ETF s nízkymi poplatkami je po 1 roku oslobodená od daní. Je to maximálny čistý výnos. Rozdiely sú obrovské:

Tu máš príklad:


GLOBAL INDEX IAD fond (EUR): Od založenia 12.2.2001: +42,54% = 1,73% p.a. (= hrubý výnos )
ETF SVET za stejný čas: +209%, ETF USA v USD: +382% a v EUR: +343,4% ( = čistý výnos )

Je to najstarší slovenský fond, ktorý investuje do indexových ETFs. Má v správe 145 miliónov €. Je to zároveň najdrahší podielový fond, kde vstup je 3,9% a priebežný poplatok 3,53% p.a.!


Môj názor je nasledovný:

Ja preferujem jednoduché pasívne investovanie do jedného ETF: bud ETF USA ( 500 akcií ), alebo ETF SVET ( 2600 akcií ). Pre ľudí milujúcich technológie a ochotných ísť za vyšším výnosom pri vyššom riziku môže byť aj ETF na Nasdaq 100.

Finax je dobrý, vysoko profesionálny, ale investuje do cca 6 ETFs. Preto si myslím, že dlhodobo nebude mať taký výnos ako tie ETFs, čo spomínam ja. Vadí mi, že pri Finaxe si nemôžeš vybrať. Ja napríklad neradím investovať do európskych akcií a ked už, tak stačí podiel aký je v ETF SVET.
Dalšia vec je, že Finax má pri pravidelnom investovaní poplatky nad 1,2% p.a. Ideálne je do tých 0,6% p.a, max do 1% p.a.

Preto moja osobná voľba pre ľudí z mojej rodiny a pre mojích priateľov je EIC, alebo PORTU.
EIC je pritom najpohodlnejšie: všetko za teba vybaví agent a potom už len platby odchádzajú z účtu cez trvalý príkaz.

Tu máš linky ku všetkým trom:

FINAX: https://www.smartinvestor.sk/diskusia/v ... p?f=17&t=9
EIC: https://www.smartinvestor.sk/diskusia/v ... ?f=17&t=19
PORTU: https://www.smartinvestor.sk/diskusia/v ... ?f=17&t=20
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
hal_sk
Príspevky: 22
Dátum registrácie: St 16 11, 2011 8:50 pm

Re: Pravideľné investovanie do akcií

Príspevok od používateľa hal_sk »

JUGGLER napísal: Ut 11 01, 2022 11:39 pm Investícia do indexového ETF s nízkymi poplatkami je po 1 roku oslobodená od daní. Je to maximálny čistý výnos.
Platí to oslobodenie po roku aj pre ostatné ETF?
Je podobné oslobodenie aj pre akciové tituly?
A keď niekto predá svoj DDS tretí pilier so ziskom, tak to ako FO daní?
Ospravedlňujem za moju nevzdelanosť. Nepredávam často, tak netuším.
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Pravideľné investovanie do akcií

Príspevok od používateľa Peter222 »

hal_sk napísal: Ut 11 01, 2022 10:30 pm Ahoj,
Aký produkt zvoliť pre pravidelné investovanie (horizont 10 rokov +) do všeobecných akcií? Je to pre známeho, ktorý sa takýmto veciam nerozumie ešte viac než ja a nechcem ho zaúčať do ETF v ktorých investujem ja. Zvažujem, že mu ponúknem jedno z nasledovných riešení. Prosím o okomentovanie, alebo doplnenie.

1) Finax
2) Podielové indexované fondy, ktoré ponúkajú slovenské banky
3) Jednoducho zvýšiť príspevky do 2., alebo 3. piliera a navýšiť si akciovú zložku na 100%

Ospravedlňujem sa, že som prv neštudoval cenníky jednotlivých spoločností, ale aj tak by som v tom mal guláš. Jedná sa mi hlavne o to, aby riešenie nebolo výrazne predražené oproti alternatívam a aby sa dalo nastaviť pravidelné vkladanie a byť v tom flexibilný.
Nedávno som si otvoril účet v XTB. Celé to trvalo do 15 min. Všetko máš v slovenčine, obchodná platforma je veľmi prehľadná, po technickej stránke s tým naozaj človek nemôže mať problém, poprípade ti poradí support - takisto v slovenčine. Ono, naozaj kúpiť tam 1x mesačne ETF, ktoré kopíruje World alebo SP500 je niečo podobné ako prevádzať prachy cez IB :) Ak kúpiš ETF (nie CFD!) aspoň za 100€, neplatíš žiadne poplatky a jediný poplatok, ktorý znášaš je náklad samotného ETF - max. cca 0,20% p.a. podľa toho, ktoré konkrétne ETF kúpiš. Po 1r si oslobodený od dane. Ak by si potreboval niečo bližšie, kľudne sa ozvi cez SS. V tomto prípade je úplne najpodstatnejšie "donútiť" sa každý mesiac zrealizovať nákup bez ohľadu na to čo robia trhy, resp. ideálne pri poklesoch byť ešte agresívnejší - rozumiem, že toto je v praxi pre väčšinu ľudí veľmi náročné :)

K tým ostatným možnostiam, Finax je rovnako drahý ako vybrané slovenské podielové fondy, resp. pre drobného investora, ktorý mesačne posiela menšie sumy peňazí (do 1000 EUR) je dokonca ešte drahší, keďže si v tomto prípade účtuje okrem správcovského aj vstupné poplatky. Môžeš pozrieť napr. porovnanie zo včera tu: viewtopic.php?f=6&t=6316&start=440 Finax si účtuje správ. poplatok za pasívnu správu 1,2%, pri niektorých podielových fondoch je to menej, napr. 1,1%, resp. 0,95% a navyše pri zriadení investičného sporenia nemáš pri nich vstupné poplatky. Na konci dňa Finax vyhráva iba kvôli daňovému aspektu po 1r. Pri fondoch je pri predaji automaticky uplatnená zrážková daň.

Zvyšovanie do 2/3. piliera mi príliš efektívne nepríde, volil by som to ako poslednú možnosť, resp. by som sa jej úplne vyhol.
hal_sk
Príspevky: 22
Dátum registrácie: St 16 11, 2011 8:50 pm

Re: Pravideľné investovanie do akcií

Príspevok od používateľa hal_sk »

Peter222 napísal: St 12 01, 2022 9:19 amAk kúpiš ETF (nie CFD!) aspoň za 100€, neplatíš žiadne poplatky a jediný poplatok, ktorý znášaš je náklad samotného ETF - max. cca 0,20% p.a. podľa toho, ktoré konkrétne ETF kúpiš.
Ja mám FIO a tam mám za nákup ETF okolo 10 EUR jednorazový poplatok a pokiaľ viem, žiadne iné poplatky. Len konverzný kurz je trocha horší.
V XTB podľa toho čo píšeš nie je poplatok za nákup ETF, ani pravidelný poplatok, alebo podobné? Teda okrem toho poplatku ktorý špecifikuje konkrétne ETF-ko. Je tam teda ale limit aspoň za 100 EUR mesačne? A aký majú model? Ak skrachuje XTB, tie ETF ostanú moje?
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Pravideľné investovanie do akcií

Príspevok od používateľa jogo »

hal_sk napísal: St 12 01, 2022 9:41 am V XTB podľa toho čo píšeš nie je poplatok za nákup ETF, ani pravidelný poplatok, alebo podobné? Teda okrem toho poplatku ktorý špecifikuje konkrétne ETF-ko. Je tam teda ale limit aspoň za 100 EUR mesačne? A aký majú model? Ak skrachuje XTB, tie ETF ostanú moje?
Limit je 100€ na obchod, aby to bolo bez poplatku a aspoň jeden obchod do roka je potrebné urobiť, aby nebol poplatok za vedenie účtu.
Ak skrachuje XTB, čo sa stane? Myslím, že to bude podobné, ako pri krachu FIO, LYNX, PATRIA, EIC atď. Nikto detailne nevidíme, ako to vnútri tých brokerov funguje, môžeme sa len spoliehať na garančný fond investícii...pre XTB je to poľský garančný fond 22 000€ s 90% plnením. Vo FIO máš český garančný fond 20 000€ s 100% plnením, ak si dobre pamätám, lebo detailne to nesledujem.

V časoch kupónovej privatizácie zmizli akcie z účtov v centrálnom depozitári cenných papierov na Slovensku, kde mali fyzické osoby svoje účty priamo...čo považujem za najvyššiu možnú ochranu akcii. Stačilo, že si podvodník opísal údaje z výpisu centrálneho depozitára a potom sfalšoval zmluvu. Neviem, ako tie prípady nakoniec dopadli a či sa postihnutí dovolali pravdy.
Podobné podvody sa sem-tam dejú aj v katastri nehnuteľnosti...
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 337
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: Pravideľné investovanie do akcií

Príspevok od používateľa capitalcapital »

hal_sk napísal: St 12 01, 2022 9:41 am ... Ak skrachuje XTB, tie ETF ostanú moje?
Aktuálne obchodné podmienky: https://xtb.scdn5.secure.raxcdn.com/fil ... 915d2b.pdf
Body 4.25 až 4.29.
hal_sk
Príspevky: 22
Dátum registrácie: St 16 11, 2011 8:50 pm

Re: Pravideľné investovanie do akcií

Príspevok od používateľa hal_sk »

jogo napísal: St 12 01, 2022 10:00 am Nikto detailne nevidíme, ako to vnútri tých brokerov funguje...
Pýtal som sa preto, lebo J. Karpiš vravel, že je vhodné rozlišovať medzi brokermi podľa toho, aký mám vlastnícky vzťah k nakúpeným inštrumentom u daného brokera. Niekedy tie tituly nemusím vlastniť, ale vlastní ich broker a on ich dokonca môže aj požičiavať. Ale to sa možno týka takých ako Robinhood, alebo Revolut.
No je to škoda, že pre lacné pasívne pravidelné investovanie treba vybavovať brokera a pri každom vklade absolvovať tortúru - aj keď len malú. Robím to pre jednu známu tetu, ktorá má 10 rokov pred dôchodkom a ona nevie rozdiel medzi dlhopismi a akciami. Neviem si predstaviť, že sa podujme na pravidelné prihlasovanie na stránku brokera, kde si vykliká dokúpenie podielov do jej ETF-ka. Takže zvažujem, že to buď budem robiť za ňu ja v jej mene (do toho sa mi príliš nechce), alebo jej dám Finax :D
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 337
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: Pravideľné investovanie do akcií

Príspevok od používateľa capitalcapital »

Ja som to teraz riesil pre čerstvú dôchodkyňu. Takze vyhralo Portu (menšie poplatky) a ona si len nastavila trvalý príkaz a viac sa už o to nemusí zaujímať.
hal_sk
Príspevky: 22
Dátum registrácie: St 16 11, 2011 8:50 pm

Re: Pravideľné investovanie do akcií

Príspevok od používateľa hal_sk »

Pokusne som si otvoril demo účet v XTB a pokúšam sa tam nájsť nejaké ETF na S&P500 denominované v EUR, ale nič som nenašiel. Kde také veci vyhľadávate?
Edit: našiel som tam zatiaľ tento ETF fond, ktorý by mohol spĺňať to čo chcem https://finance.yahoo.com/quote/IUSA.DE ... ?p=IUSA.DE no ešte som ho neštudoval
Naposledy upravil/-a hal_sk v Št 13 01, 2022 11:20 pm, upravené celkom 1 krát.
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 337
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: Pravideľné investovanie do akcií

Príspevok od používateľa capitalcapital »

hal_sk napísal: Št 13 01, 2022 11:14 pm Pokusne som si otvoril demo účet v XTB a pokúšam sa tam nájsť nejaké ETF na S&P500 denominované v EUR, ale nič som nenašiel. Kde také veci vyhľadávate?
Tu link na prehľad ETF:
https://www.justetf.com/en/

Tu je S&P500:
https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 00B5BMR087
Na XTB je dostupný napríklad SXR8 (akumulačné, nevypláca dividendy)
Naposledy upravil/-a capitalcapital v Št 13 01, 2022 11:31 pm, upravené celkom 1 krát.
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 337
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: Pravideľné investovanie do akcií

Príspevok od používateľa capitalcapital »

hal_sk napísal: Št 13 01, 2022 11:14 pm Edit: našiel som tam zatiaľ tento ETF fond, ktorý by mohol spĺňať to čo chcem https://finance.yahoo.com/quote/IUSA.DE ... ?p=IUSA.DE no ešte som ho neštudoval
To čo si našiel IUSA je tiež S&P 500 ale tento konkrétne vypláca dividendy, takže by si musel zbytočne riešiť daňové priznanie.
https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 0031442068
hal_sk
Príspevky: 22
Dátum registrácie: St 16 11, 2011 8:50 pm

Re: Pravideľné investovanie do akcií

Príspevok od používateľa hal_sk »

capitalcapital napísal: Št 13 01, 2022 11:26 pm takže by si musel zbytočne riešiť daňové priznanie
Vo FIO z dividend z nakúpených akcií a ETF automaticky odchádza zrážková daň do USA. To sa musí priznávať v DP na Slovensku?
Edit: alebo tým že sa jedná o ETF listované na európskom XETRA tak je to asi iný prípad...
tom13
Príspevky: 16
Dátum registrácie: Pi 10 12, 2021 5:29 pm
Has thanked: 8 times

Re: Pravideľné investovanie do akcií

Príspevok od používateľa tom13 »

Na XTB je dostupny okrem SXR8 aj hedgovany IUSE.UK (https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 00B3ZW0K18), ktory je taktiez akumulacny a v EUR, ale ma vyssi poplatok ako SXR8.
Skoda, ze tam nie je VUAA od Vanguard.
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 337
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: Pravideľné investovanie do akcií

Príspevok od používateľa capitalcapital »

hal_sk napísal: Pi 14 01, 2022 12:02 am Vo FIO z dividend z nakúpených akcií a ETF automaticky odchádza zrážková daň do USA. To sa musí priznávať v DP na Slovensku?
Edit: alebo tým že sa jedná o ETF listované na európskom XETRA tak je to asi iný prípad...
Broker nie je podstatný, máš proste ETF ktoré nevypláca dividendy "akumulačné" (Acc) a ETF ktoré vypláca dividendy "distribučné" (Dist).
Akumulačné ETF máš bez starosti, pri Distribučnom musíš evidovať dividendy a uvádzať ich v daňovom priznaní.

Dokonca aj keď si kúpiš ETF denominované v EUR, môže byť dividenda vyplatená v USD. Stalo sa mi to u Lynx a doteraz tam mám par drobných USD keď som ako začiatočník omylom kúpil distribučné S&P500 :roll:
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 337
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: Pravideľné investovanie do akcií

Príspevok od používateľa capitalcapital »

tom13 napísal: Pi 14 01, 2022 12:11 am Na XTB je dostupny okrem SXR8 aj hedgovany IUSE.UK (https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 00B3ZW0K18), ktory je taktiez akumulacny a v EUR, ale ma vyssi poplatok ako SXR8.
Skoda, ze tam nie je VUAA od Vanguard.
Hedgeovanie musí niekto zaplatiť :D
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"