ETF v XTB

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
aladar
Dátum registrácie: Ut 03 01, 2012 1:37 pm
Has thanked: 1 time

ETF v XTB

Príspevok od používateľa aladar »

Zdravim,

planujem investovat vacsiu sumu do ETF fondov na XTB. Broker mi poslal zoznam niektorych tickerov. Zvazujem hlavne fondy investujuce do S&P500, mozno aj do MSCI World.
Zvazujem ticker IUSA.DE alebo SXR8.DE od Blackrock. Hlavne ako vyhodu vidim, ze fond sa obchoduje v EUR, cize hodnota USD sa automaticky prevadza podla kurzu. Teda ja u brokera nemusim platit poplatok 0,5% za prevod meny. Oba fondy maju TER 0,07 co sa mi zda celkom OK.
Bohuzial nemam velmi skusensti a neviem posudit na zaklade coho by som sa este mohol rozhodnut. Takisto netusim ci je nejaky rozdiel medzi tymito 2 tickermi, mne pride, ze je to presne to iste.

V ramci ETF na MSCI World sa v EUR u XTB daju obchodovat EUNL.DE (TER 0,3) alebo IQQQ.DE (TER 0,65)takisto od BlackRock. Tu je ten poplatok uz vyssi, zrejme ale aj o nieco mensie riziko.

Viete mi niekto poradit, na zaklade coho sa rozhodovat, pripadne odporucit aj ine tickery, ktore ponuka XTB? Pripadne napisat nejake postrehy k mojim uvaham vyssie, ci su v poriadku alebo by som sa mozno mal rozhodovat podla inych kriterii.

Malo by napr. zmysle investovat u ineho brokera? XTB neuctuje za nakup akciia ETF ziadne poplatky, zrejme si to vykompenzuju na spreadoch, resp. nejak inak. Ale i tak sa mi to zda celkom OK. Neviem na zaklade coho porovnavat s inymi brokermi. Jazykova beriera u mna problem nie je.

Dakujem za kazdy prispevok :-)
Adammd
Guru Member ****
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 68 times
Been thanked: 42 times

Re: ETF v XTB

Príspevok od používateľa Adammd »

skus si ich nahodit do https://www.justetf.com/en/find-etf.html, daju sa tam navzajom porovnavat rozne ETF
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
jogo
VETERAN MEMBER *****
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 37 times
Been thanked: 74 times

Príspevok od používateľa jogo »

SXR8 reinvestuje dividendy a IUSA vypláca dividendy, lepšie je dividendy reinvestovať, potom nemusíš zdaňovať dividendy a robiť daňové priznanie kvôli dividendám.
EUNL reinvestuje dividendy a iQQQ je nejaký water fond, to je asi nejaký fond investujúci do vody?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
aladar

jogo napísal: Št 22 09, 2022 11:22 am SXR8 reinvestuje dividendy a IUSA vypláca dividendy, lepšie je dividendy reinvestovať, potom nemusíš zdaňovať dividendy a robiť daňové priznanie kvôli dividendám.
EUNL reinvestuje dividendy a iQQQ je nejaký water fond, to je asi nejaký fond investujúci do vody?
Vdaka za postreh, to som si neuvedomil. Daniam by som sa podla moznosti chcel vyhnut nech nemusim zbytocne robit priznanie. Do IUSA.DE som planoval pravidelne investovat male ciastky, kedze je lacnejsi a XTB momentalne neponuka frakcie. Ale tento maly detail som prehliadol, mozno teda bude vhodnejsie investovat menej casto vacsiu sumu do SXR8.

QQQ uvadzaju sico pod MSCI Wordl ale mas pravdu zameriava sa na vodu. Ja som si to minule aj cital ale medzi casom aj zabudol, vies ako je to s pribudajucim vekom. :-)
jogo
VETERAN MEMBER *****

aladar napísal: Št 22 09, 2022 11:34 am Do IUSA.DE som planoval pravidelne investovat male ciastky, kedze je lacnejsi a XTB momentalne neponuka frakcie. Ale tento maly detail som prehliadol, mozno teda bude vhodnejsie investovat menej casto vacsiu sumu do SXR8.
V XTB existuje ETF na SP500 pod tickerom VUAA, stojí 70€, reinvestuje dividendy a je od Vanguardu.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
aladar

jogo napísal: Št 22 09, 2022 11:49 am
aladar napísal: Št 22 09, 2022 11:34 am Do IUSA.DE som planoval pravidelne investovat male ciastky, kedze je lacnejsi a XTB momentalne neponuka frakcie. Ale tento maly detail som prehliadol, mozno teda bude vhodnejsie investovat menej casto vacsiu sumu do SXR8.
V XTB existuje ETF na SP500 pod tickerom VUAA, stojí 70€, reinvestuje dividendy a je od Vanguardu.
ok, dakujem, pozriem si to.

Este jedna otazka: dividendy zrejme nespadaju pod sumu 500€ rocne oslobodenu od dane, vsak?
jogo
VETERAN MEMBER *****

aladar napísal: Št 22 09, 2022 12:28 pm Este jedna otazka: dividendy zrejme nespadaju pod sumu 500€ rocne oslobodenu od dane, vsak?
Nespadajú.
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"