Zrážkové dane pre vybrané akcie a ETF v USA od 2023

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
george1
Gold Member **
Dátum registrácie: Št 31 05, 2012 7:44 pm
Been thanked: 10 times

Príspevok od používateľa george1 »

https://www.kurzy.cz/zpravy/681398-jak- ... ckych-etf/
zdroj: kurzy.cz
Regulačné úrady v USA od 1.1.2023 budú uplatňovať zrážkovú daň 10% na viaceré MLP, PTP a vybrané ETF pre rezidentov mimo USA. Táto daň bude uplatnená pri predaji. Je to v každom prípade negatívne info, odporúčam overiť si u brokera, na ktoré tituly sa táto daň vzťahuje. Malo by ísť hlavne o komoditné a vybrané ETF, taktiež niektoré REITy.
Nejaké info je tu: https://ibkr.info/article/4706
Ak niekto viac má naštudované a vie dať bližšie info poprosím pripojiť.
Neviem či táto téma už bola preberaná tu na fóre, ak áno, Juggler môžeš môj príspevok presunúť
Croven
Active Member
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 8 times
Been thanked: 8 times

Príspevok od používateľa Croven »

nejedná sa o UCITS ETFka, takže si myslím, že drtivá vačšina retailu je v pohode
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 311 times
Been thanked: 544 times

Príspevok od používateľa JUGGLER »

V tej linke od IBKR čo dal George je aj zoznam. Sú tam niektoré americké ETFs ktoré obchodujeme: UNG (plyn ) , USO (ropa ), UVXY , VIXM, VIXY (VIX ). Ja ich nemôžem obchodovať a nechce sa mi vybavovať , aby som ich mohol obchodovať , tak ich obchodujem cez opcie, alebo CFD, alebo práve teraz kupujem zemný plyn cez futures QG.

Vidím tam niektoré ,,akcie,, ktoré ľudia majú v portfóliách - hlavne energetické ( a zrejme REIT )...Napr. je tam rafinéria SUN (Sunoco ), alebo komoditné : CANE (cukor ), CORN (kukurica )....

...ale píšu, že:

Zrážková daň sa vzťahuje na PTP v držbe daňových nerezidentov USA (fyzických aj právnických osôb).
Oslobodenie od zrážky sa môže uplatniť, ak PTP spĺňajú určité požiadavky.

Opcie a iné derivátové transakcie s PTP ako podkladovým cenným papierom nepodliehajú zrážke.

Ak je však opcia alebo derivát konvertovaný na podiel PTP, následný predaj takéhoto podielu PTP bude podliehať zrážke.
Zrážka sa vykáže v koncoročnom tlačive 1042-S, Príjmy zahraničnej osoby zo zdrojov v USA podliehajúce zrážke.

Naštudujte si to hlavne investori - stockpickeri (hlavne dividendoví ), čo držíte na oslobodenie od daní.
10% zrážka z výnosu pri predaji nie je príjemná...
"Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to pause and reflect."
,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov,, B.
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 311 times
Been thanked: 544 times

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Takže v linke od IBKR je zoznam

BEŽNÉHO INVESTORA DO INDEXOVÝCH ETF SA TO NETÝKA !

Pre istotu aj český článok:

Regulační úřady ve Spojených státech uvalily 10% srážkovou daň na 150 komoditních ETF.

Od 1. ledna 2023 vstoupí v platnost nové znění § 1446(f) Internal Revenue Code (USA), které má dopad na zdanění následujících cenných papírů držených americkými nerezidenty (jak fyzickými, tak právnickými osobami):

Master Limited Partnership (MLP),
Publicly Traded Partnerships (PTP)
některé Exchange Traded Funds (ETF)

Regulaci zavádí americký daňový úřad a týká se vybraných amerických cenných papírů.
10% srážková daň bude uplatňována při prodeji cenného papíru.

Záměrem je efektivnější zdanění tzv. Partnerships. Ty se chovají obdobně jako například některé akciové tituly, nicméně režim zdanění je pro ně nastaven optimálněji. ETF Trusty jsou poté jejich obdobou.

Regulace dopadá na cca 150 ETF titulů, které je možno obchodovat v rámci EU, z nichž většina jsou komoditní (zemní plyn, ropa) ETF.

Pokud se neuplatní výjimka, vztahuje se 10% srážková daň na:

Hrubé výnosy z prodeje
Některé výplaty titulů

Administrativně se neamerického investora dotkne jen minimálně (ke srážce dojde v rámci procesu vypořádání).
Avšak 10% srážka je pro řadu investorů již výrazným impulzem pro jejich prodej. Investor to však musí stihnout do konce roku 2022. Bližší informace by měli klientům poskytnout obchodníci s cennými papíry, kde mají veden investiční účet.

https://www.kurzy.cz/zpravy/681398-jak- ... ckych-etf/
"Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to pause and reflect."
,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov,, B.
hokaido
Gold Member **
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 27 times
Been thanked: 22 times

Re: Zrážkové dane pre vybrané akcie a ETF v USA od 2023

Príspevok od používateľa hokaido »

Tastyworks islo este dalej a prestane taketo ETF ponukat na nakup nerezidentom
https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... 48#p174348
Ivix
Dátum registrácie: Po 05 12, 2022 9:00 am
Has thanked: 9 times

Príspevok od používateľa Ivix »

IBKR vas pri drzani takychto akcii upozorni, napr. EPD mlp. Pre mna okamzity predaj.
Martin7
Platinum Member ***
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 29 times

Príspevok od používateľa Martin7 »

Upozornil ma na tú novú daň môj broker (Fio) a chcel som to sem hodiť ako novú tému, ale pozerám, už to tu je :palec_hore: . Mal som tep tak 300 za minútu, či v tom zozname náhodou nenájdem aj TQQQ, UPRO a podobne, ale našťastie nie. V každom prípade, ak by sa ten zoznam inovoval prosím dajte vedieť. Čo som pozeral, tak ten na IB stránke zatiaľ vyzerá byť kompletný.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
marxx
Dátum registrácie: So 27 02, 2021 10:05 am
Been thanked: 2 times

Príspevok od používateľa marxx »

Daň sa netýka klasických Inc. korporácií, ale master limited partnerships (MLP), ktoré už odpradávna majú špeciálny režim zdanenia. MLP vyplácajú podielnikom prakticky celý svoj zisk ako tzv. distribúcie. Podielnikom nerezidentom sa distribúcie zdaňujú v USA zrážkovou daňou tuším 37%, ale zároveň sa MLP obchodujú na burze ako klasické akcie a nerezidenti zisk z predaja podielov v USA doteraz nezdaňovali, na rozdiel od rezidentov. Tak teraz majú klepnuté po prstoch. ETF sa to týka asi len preto, lebo majú v sebe zahrnuté MLP.
marxx
Dátum registrácie: So 27 02, 2021 10:05 am
Been thanked: 2 times

Príspevok od používateľa marxx »

Ešte by som mohol dodať, že ak chce niekto pravidelný a vysoký percentuálny príjem zo svojej investície, nevadí mu podávať si daňové priznanie v USA a svoju investíciu nikdy nepredá (dôchodca napr.), potom MLP sú pre neho celkom dobrou voľbou, pretože distribúcie sa takému človeku nebudú v USA vôbec zdaňovať. Až keď svoj podiel v MLP predá, až vtedy musí všetky svoje vyplatené distribúcie kumulatívne zdaniť. A vstupuje do toho nejako aj tá predajná cena. Toto je zhruba princíp MLP pre US daňových rezidentov.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 33 times
Been thanked: 132 times
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Zial UNG, USO uz ani cez opcie nepojde , aspon zatial mi cez IB nejdu...
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"