Cez koho zacat investovat do ETF

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Hicks
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Ne 20 03, 2011 11:51 pm

Cez koho zacat investovat do ETF

Príspevok od používateľa Hicks »

Ahojte. V prvom rade pochvala pre stranku a forum, myslim ze najlepsie, co som u nas nasiel. k veci.

Potreboval by som radu, ani nie tak CO?, ale S KYM?. Mam v plane

a)priebezne investovat, hlavne ako dlhodobe zaistenie, ked nam jedneho dna to euro a dolar vybuchne :) planujem nakupovat investicne zlato (fyzicke), ale este by som k tomu rad prihodil ETF. Rad by som si vyberal z co najsirsieho spektra - indexy, pripadne regiony ci odvetvia, komoditne ETF. cez koho by to slo? alebo musim pre rozne etf ist k roznym brokerom? Je to vobec zmysluplne (najma z hladiska poplatkov) mesacne nakupovat za 100-200 euro?

b)trocha si zatradovat :) Je mozne tradovat ETF? Aky mate na to nazor? Cez koho? Cez koho na Forex? A cez koho na cz burzu? Hovborime tu o pociatocnom vklade 500-1000e...

Celkovo - je mozne prevadzkovat obe cinnosti (tj investovanie a tradovanie) na jednej platforme, alebo je lepsie vybrat si na kzadu cinnost zvlast?

Vdaka za cas a nazory!
EcoNoir.sk
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Cez koho zacat

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

iba kratko:
- ked chces mat lacneho brokera, 1 USD za obchod, vela burz, tak Interactive Brokers ... potrebujes vsak vstupny kapital minimalne 10 000 USD (ak sa nemylim)
- ak nemas pociatocny kapital, tak FIO - menej burz, cca 10 Eur za obchod

A teraz si spocitaj, kolko % je 10 Eur zo 100, 200, 500 Eur. Tych 10 navyse neplatis iba pri kupe, ale aj pri predaji. To ti asi trosku utriedi moznosti :wink:
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Cez koho zacat

Príspevok od používateľa filip glasa »

takto - ten "lacný" InteractiveBrokers nie je až taký lacný, lebo tam má paušál 10 USD/mesiac. Ten naplno využiješ len ak urobíš 10 obchodov na US burze každý mesiac. Ďalej poplatok 1 USD je len pre US burzy. Ostatné sú drahšie. Investičné certifikáty cez IB nekúpiš vôbec.

Ale v podstate by si už okrem Interactive Brokers nepotreboval žiadneho brokera. Našiel by si tam až na pár drobností všetko. Tých 100-200 EUR/mesačne sa dá v pohode využiť. Ale bude ťa to stáť 5-10% z takejto malej investície (10 USD / mesiac je paušál).

Prehľad brokerov si pozri tu:
http://ako-investovat.sk/index.php/brokeri" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3853
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 344 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Cez koho zacat

Príspevok od používateľa osamely chodec »

S 1000 EUR rozhodne netraduj, to ich posli rovno mne na ucet,ja ti budem aspon vdacny a budem ta chvalit aky si stedry clovek. Takto o ne prides max.do roka a ani nevies komu su zvysil zivotnu uroven.Ak do toho ides s tym, ze je to skolne tak potom to je o.k.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Hicks
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Ne 20 03, 2011 11:51 pm

Re: Cez koho zacat

Príspevok od používateľa Hicks »

kocinavi napísal:S 1000 EUR rozhodne netraduj, to ich posli rovno mne na ucet,ja ti budem aspon vdacny a budem ta chvalit aky si stedry clovek. Takto o ne prides max.do roka a ani nevies komu su zvysil zivotnu uroven.Ak do toho ides s tym, ze je to skolne tak potom to je o.k.
neplanujem to premenit na milion. beriem to ako skolne. demo uctom ako ucebnemu prostriedku moc neverim, kedze ine je hadzat tam virtualny cash a vlastny cash...

$10 000 vstupny kapital je dost ostry, hm..
EcoNoir.sk
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Cez koho zacat

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

pisal som to dost zjednodusene, preto som vynechal 10 USD pausal
Hicks: a to este nemozes robit daytrade. Na to potrebujes ucet minimalne 25 000 USD. Ak mas menej, mozes spravit max 3 daytrady za mesiac.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Cez koho zacat

Príspevok od používateľa filip glasa »

rozhodni sa do čoho konkrétne by si chcel investovať a na základe toho sa dá nájsť vhodný broker. Treba vedieť frekvenciu obchodov (dva nákupy mesačne) sumu akú si schopný dať na účet na začiatok - kľudne potom môžeš investovať mesačne, ale na začiatok sú nejaké minimálne otváracie sumy na účet. Inštrumenty si popísal ako ETF - ale treba vedieť aj na akých burzách. Ak ti stačia US burzy, tak dobrý je napríklad Sogo ako to popísal Jan:
http://ako-investovat.sk/index.php/brok ... icke-akcie" onclick="window.open(this.href);return false;
Ak chceš aspoň časť európskych ETF, tak potom FIO, alebo Brokerjet.
Tibor
Gold Member **
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Št 18 01, 2007 7:50 pm
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Cez koho zacat

Príspevok od používateľa Tibor »

Tu píšu
http://www.zertifikatejournal.cz/archiv/Brokerjet,cont
že brokerjet plánuje prísť aj na Slovensko.
BJ mi vychádza dobre, ak človek chce obchodovať certifikáty na nemeckých burzách,
či priamo s emitentom.
Verím, že trh je prirodzený, existuje aj v Severnej Kórei. A preto verím, že raz sa presadí aj v EÚ a v USA
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3853
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 344 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Cez koho zacat

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Asi ma utlcu,ale ked chces zaplatit nizke skolne staci 200 usd a otvor si napr.Oandu ,a zacni s mikro lotmi 0,01lotu. Zistis si svoje emocie a aku mas disciplinu.Vysedavanie strat, vyber malych profitov a velkych strat,ci vies dodrzat planovany obchod... Dolezite je ze to budes robit s realnymi peniazmi, lebo demo nema vyznam.Snad len pre naucenie sa prace s platformou a back testy. Ak udrzis 200usd ucet viac ako pol roka pri pravidelnom obchodovani podla nejakeho tvojho planu budes vediet v com si dobry a v com nie. Rob potom to co vies najlepsie.Ale budes aspon vediet co robis...
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Vince
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: Ut 04 05, 2010 4:42 pm

Re: Cez koho zacat

Príspevok od používateľa Vince »

peter.cmorej napísal:pisal som to dost zjednodusene, preto som vynechal 10 USD pausal
Hicks: a to este nemozes robit daytrade. Na to potrebujes ucet minimalne 25 000 USD. Ak mas menej, mozes spravit max 3 daytrady za mesiac.
Iba by som poopravil, ze mozes robit maximalne 3 daytrady za 5 dni po sebe, cize za tyzden.
Tibor napísal:Tu píšu
http://www.zertifikatejournal.cz/archiv/Brokerjet,cont
že brokerjet plánuje prísť aj na Slovensko.
BJ mi vychádza dobre, ak človek chce obchodovať certifikáty na nemeckých burzách,
či priamo s emitentom.
Brokerjet je celkom v pohode, ale minimalny poplatok na certifikaty je 7,95 EUR na obchod a aj to iba s 3 emitentami, u ostatnych je to 10,95 EUR. A to pri ucte 1000 EUR rychlo strhava percenta :?
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Cez koho zacat

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Vince napísal:Hicks: a to este nemozes robit daytrade. Na to potrebujes ucet minimalne 25 000 USD. Ak mas menej, mozes spravit max 3 daytrady za mesiac.
Pamat mi uz moc nesluzi, dik :wink:
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Cez koho zacat

Príspevok od používateľa filip glasa »

ale minimalny poplatok na certifikaty je 7,95 EUR na obchod a aj to iba s 3 emitentami, u ostatnych je to 10,95 EUR. A to pri ucte 1000 EUR rychlo strhava percenta
Áno ale na certifikáty špeciálne nič extra lacnejšieho nezoženieš.

A pri ucte 1000 EUR ak cheš aj EU burzy tiež nič lepšie ako poplatky okolo 10 EUR nenájdeš.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Cez koho zacat

Príspevok od používateľa filip glasa »

ja osobne by som tých 1000 EUR radšej investoval napr. do tých ETF na kvartálnej (mesačnej báze) s nejakým strednedobým a dlhodobým horizontom. Potom nebudeš mať až toľko nákupov a nezožerú ťa poplatky. A tiež pri tom nestratí až tak veľa ako pri obchodovaní na forexe na páku.
mircof
Silver Member *
Príspevky: 166
Dátum registrácie: Ut 29 05, 2007 6:12 pm

Re: Cez koho zacat

Príspevok od používateľa mircof »

Pozrel som u brokerJetu investičné plány, to by možno mohla byť celkom zaujímavá alternatíva - poplatok 2€+0,5% z objemu, na výber cca 40 certifikátov rôznych podkladov + cca 20 podielových fondov /mimo peňažných popl. 1,75%/, nevýhody - nakupuje sa buď k 10. alebo 20.temu, min. investícia 50€. Takže ako hranie na začiatok by to možno aj mohlo byť - bude v tom menej emócii, ale aspoň sa dá zistiť o čom to je /detailnejšie som tie obchodné podmienky neskúmal, možno tam ešte niečo je/, tých investičných plánov môže byť niekoľko, čiže je možné realizovať nákupy aj k 10., aj k 20.temu, podklady si tiež môže vybrať rôzne, kedykoľvek zrušiť, resp. prerušiť... takže asi tak.

Alebo ako napísal kocinavi o tej Oande ... :lol:

btw - dlhodobým procesom vzdelávania som sa zo štádia "kedy som sa presne mýlil" dostal do štádia "viem, že nič neviem" :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Cez koho zacat

Príspevok od používateľa filip glasa »

Zaujímavé sú tie investičné plány. Škoda že len certifikáty a nie aj ETF a akcie :-) Ale majú za to u mňa veľké plus
https://www.brokerjet.cz/invest_and_mak ... ndex.phtml" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Cez koho zacat investovat do ETF

Príspevok od používateľa filip glasa »

Porovnanie sporiacich plánov do ETF v Nemecku aj s poplatkami:
http://www.investmentsparen.net/etf-sparplan.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Toto by sa ti asi najviac oplatilo.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Cez koho zacat investovat do ETF

Príspevok od používateľa filip glasa »

článok k ETF fondom:
http://ako-investovat.sk/index.php/fina ... e-na-burze" onclick="window.open(this.href);return false;
Xagi
Príspevky: 7
Dátum registrácie: St 15 12, 2010 6:24 pm

Re: Cez koho zacat investovat do ETF

Príspevok od používateľa Xagi »

ja mam otazku k brookerjetu uvazujem onom na investovanie do etf na frankfurtskej burze a pozeral som cennik poplatkov. aj kdesi na nete som cital ze maju ucet free bez mesacnych poplatok jedine za nakup/predaj : XETRA Frakfurt, XETRA Vídeň pod 5000 eur za 10.95.

tak sa mi to nezda ci som to zle vyrozumel ... prosim ak mate niekto snimi skusenosti tak poradte. hlavne kolko to tam cele stoji - nechem investovat obrovske sumy - iba postupne dokupovat uz som rozmyslal aj nad sparplanmy ale neviem po nemecky vobec- jedina moznost je premna eng alebo neaky lokalny brooker.

Taktiez sa chcem vyhnut obchodovaniu v $ koli menovemu riziku takze do uvahy asi iba europske burzy/brookeri prichadzaju.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Cez koho zacat investovat do ETF

Príspevok od používateľa filip glasa »

mesačné poplatky sú medzi brokermi výnimočné a brokerjet ich samozrejme tiež nemá. Platíš len za ten nákup a predaj ako si to napísal.

Sporiace plány má napr. aj Brokerjet, ale iba na certifikáty. Keď si vyberieš indexový certifikát, tak by to bol lacný ekvivalent sporenia do ETF a v českom jazyku.
Xagi
Príspevky: 7
Dátum registrácie: St 15 12, 2010 6:24 pm

Re: Cez koho zacat investovat do ETF

Príspevok od používateľa Xagi »

Filip dakujem velmi pekne. som sa bal ze su tam niekde schovane dalsie poplatky ktore nevidim. aj na stranke vo FAQ mali ze ucet je zadarmo ale skusenosti vravia ze co je zadarmo zvycajne vyjde drahsie ako to zaco clovek zaplati.

Dakujem este raz ;)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Cez koho zacat investovat do ETF

Príspevok od používateľa filip glasa »

No on ten Brokerjet nie je medzi online bokermi zrovna najlacnejší, takže si nemusí schovávať ďalšie poplatky niekam hlboko do sadzobníka :-)
Inak pri tom sporiacom programe na certifikáty to vychádzalo 2 EUR + 0,5% za nákup:
https://www.brokerjet.cz/invest_and_mak ... n/general/" onclick="window.open(this.href);return false;
Takže je to dosť lacné. Ale pozor sporiaci plán je dobré použiť len na indexové certifikáty. Pravidelné nakupovanie bez analýzy by pri tých zložitejších certifikátoch urobilo galibu.
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"