ETF na zlato

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Matchet
Príspevky: 14
Dátum registrácie: St 26 12, 2012 3:52 pm

ETF na zlato

Príspevok od používateľa Matchet »

Viete mi niekto odporucit kde vyhodne nakupit ETF na zlato? pocul som ze je to najvyhodnejsia forma investovania do zlata.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1345 times

Re: ETF na zlato

Príspevok od používateľa JUGGLER »

ETF je v svojej podstate akcia ( akciový fond ). Obchoduje sa na burze. Pristup na burzu sprostredkujú brokeri, banky, o.c.p. Najvýhodnejší bývajú brokeri. Závisí však od toho, do čoho chceš investovať, akú sumu a na ako dlho. Či to chceš mať u inštitúcie doma, či v zahraničí. Preštuduj si brokerov, poplatky a pod. Pri bankách a o.c.p. môžeš rátať s tým, že si naúčtujú cca 1% z investície. U dobrého brokera to môžeš mať 100 x lacnejšie.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Matchet
Príspevky: 14
Dátum registrácie: St 26 12, 2012 3:52 pm

Re: ETF na zlato

Príspevok od používateľa Matchet »

Diky a ake su vyhody kupit ich cez domáceho alebo zahranicneho brokera? Vies mi odporucit nejakeho konkretneho?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF na zlato

Príspevok od používateľa filip glasa »

domáci - Brokerjet, FIO, ...
zahraniční - Interactivebrokers, Sogotrade, ...
http://ako-investovat.sk/brokeri" onclick="window.open(this.href);return false;

ETF na zlato - ved si chcel kupit fyzicke zlato.
Matchet
Príspevky: 14
Dátum registrácie: St 26 12, 2012 3:52 pm

Re: ETF na zlato

Príspevok od používateľa Matchet »

[quote="filip glasa

ETF na zlato - ved si chcel kupit fyzicke zlato.[/quote]

No praveze si niesom isty ktory sposob investovania do zlata je lepsi pretoze jedine co ma odradzuje od fyzickeho zlata je problem s jeho spatnym odkupenim a tie kadejake sporenia v zlate a podobne hovadiny dakujem nemam zaujem tak jedine schopne mi prisli este tie ETFka na zlato cital som ze su tam nizke poplatky a podiely sa daju predat za par sekund takze teraz neviem.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF na zlato

Príspevok od používateľa filip glasa »

No a na co by si ho chcel predavat? Sak ho budes mat na dosmrti. Okrem toho vsade kde ti ho predaju, tak ti ho budu vediet aj vykupit.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1345 times

Re: ETF na zlato

Príspevok od používateľa JUGGLER »

filip glasa napísal:No a na co by si ho chcel predavat? Sak ho budes mat na dosmrti. Okrem toho vsade kde ti ho predaju, tak ti ho budu vediet aj vykupit.
No hej. Vykúpia. Ale za prirážku. A keď to budeš potrebovať súrne, tak to predáš jedine za zlomkovú cenu..
Mať fyzické zlato doma..to musi byť aj super pocit, že sa raz vrátiš z dovolenky a sejf nájdeš vykradnutý...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF na zlato

Príspevok od používateľa filip glasa »

ak to zlato nekupuje za státisíce, tak to nemusí riešiť. Doma má aj cennejšie veci ako zlato za pár tisíc.

Nie je ani tak dôležite či to kúpi tak, alebo inak, ale kedy a za akú cenu. Ak je zlato drahé, tak nepomôže, že na burze je bez prirážky.
Matchet
Príspevky: 14
Dátum registrácie: St 26 12, 2012 3:52 pm

Re: ETF na zlato

Príspevok od používateľa Matchet »

Diky za rady este by ma zaujimalo ked nakupim zlato od rakuskej alebo svajciarskej mincovne garantuju mi aj spatne odkupenie za aktualnu hodnotu? neviem to naist na ich strankach
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: ETF na zlato

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

To by museli byt blazni.
Ani ked ti v obchode predaju auto, chleba, mixer - negarantuju ti odkupenie naspat. A uz vobec nie za aktualnu cenu. Kazdy kto preda, je rad ze sa zbavil tovaru a ziskal zan cash. A ty si s tovarom rob uz co chces.
Matchet
Príspevky: 14
Dátum registrácie: St 26 12, 2012 3:52 pm

Re: ETF na zlato

Príspevok od používateľa Matchet »

jaroslav80 napísal:To by museli byt blazni.
Ani ked ti v obchode predaju auto, chleba, mixer - negarantuju ti odkupenie naspat. A uz vobec nie za aktualnu cenu. Kazdy kto preda, je rad ze sa zbavil tovaru a ziskal zan cash. A ty si s tovarom rob uz co chces.
Takze v podstate zbavit sa fyzickeho zlata za jeho aktualnu burzovu hodnotu je takmer nemozne...
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF na zlato

Príspevok od používateľa filip glasa »

predajcovia zlata samozrejme garantujú aj výkup. Ale vždy s diskontom oproti trhovej cene.
Fyzický predaj má nejaké náklady a oni musia pracovať s maržou. Nemôžu ti len tak predať za trhovú a vykúpiť za trhovú.

Fyzické zlato sa nekupuje na nejaké tradovanie. Kúpiš ho a máš ho doma v trezore do smrti. Ak to chceš zobchdodovať špekulatívne, tak si kúp ETFko. Na zlato je ich milión.
Coudy
Platinum Member ***
Príspevky: 762
Dátum registrácie: Pi 22 06, 2007 9:14 pm
Has thanked: 28 times
Been thanked: 4 times

Re: ETF na zlato

Príspevok od používateľa Coudy »

Ak chceš držať zlato v €, kúp si certifikát na gold trekujúci cenu zlata v € cez Brokerjet od nejakej nemeckej banky.
Ak chceš držať zlato v $, kúp si etf GLD cez Sogotrade.
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

ETF Xetra Gold cez Lynx

Príspevok od používateľa amalfi »

Zdravim Vas. Myslite ze ma zlato potencial este vyrazne rast? Rozmyslam ci by som buduci tyzden vstupil do tohto etfka.Otazne ale je ci je spravca nemecka komoditna burza dost bezpeceny depozitar .Xetra Gold ETF sa mi javi najidealnejsie z Lynxu.Mozno by sa dal fajn dodrzat rocny test a potom nakupit akcie ci indexy ked bude zlato oslabovat a trhy pomalicky narastat.Len otazne je o kolko este dokaze zlato ist hore.
Vlad
Príspevky: 51
Dátum registrácie: Ne 21 10, 2018 6:01 pm

Re: ETF na zlato

Príspevok od používateľa Vlad »

Ja na cenu zlata pozeram tak, ze sice ekonomika pomaly chladne, ale este tu oficialne nemame ani recesiu, ani krizu a aj napriek tomu zlato je na svojich maximach. Daco k tomu prispel aj korona virus, ale ono rastlo kontinualne aj pred nim. Co nastane s jeho cenou po vypuknuti krizy, ktora zakonite raz prist musi? Podla historie by malo asi rast, ako velmi to sa uvidi...pokial by mali ludia typu Petra Schiffa a spol. pravdu, tak tentokrat ekonomicky kolaps by mal byt brutalny pre extremnu zadlzenost sveta, cenu zlata oni odhaduju aj na 5000$ plus. Centralne banky maju ako hlavne zbrane proti krize znizovanie urokovych sadzieb a spustenie tlaciarni naplno, co ale budu robit, az pride kriza teraz, ked sadzby su uz teraz nizucke a tlaciarne idu na skoro plny vykon? Ja osobne myslim, ze dnesny medialny a internetom prepojeny svet vsetky spravy, zle a aj dobre, znasobuje oproti minulosti, cize ak vypukne kriza, tak panika vdaka internetu a mediam bude znasobena a zaroven v pripade rastu zlata bude znasobeny hype okolo neho, co bude mat za nasledok zvyseny zaujem on aj od ludi, co predtym vobec o zlate neuvazovali inak ako o sperku a takych je na svete drviva vacsina si myslim. Tento hype sa ukazal aj pri poslednej krize a to este internet a socialne media nemali zdaleka taku moc ako maju teraz. Samozrejme toto je len moj pohlad na vec, vobec nemusi byt spravny
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: ETF na zlato

Príspevok od používateľa amalfi »

Vies ja som este trochu na vahach a najskor by som ho mohol nakupit bud v strede alebo koncom buduceho tyzdna pokial to bude vyzerat ze to pojde rastovym trendom co to zatial vyzera.Uvazoval som aj koncom minuleho roka nad zlatym etfkom No vyzeralo to ze sa ekonomika na najblizsi pol rok dokaze zregenerovat.Posledne tyzdne som uvazoval aj na akciami typu Amazon,Nettflix,AMD a Varta AG a podobne Ale v stredu som moje rozhodnutia zredukoval.Ak predsa kupim to etfko kupil by som asi na xetre etf Xetra Gold.Mam pocit ze by to bolo lepsie etfko ako povedzme na francuzskej burze co ma amundi Physical GOLD cez Lynx.......Kedze je to obchodovane na burze tak predpokladam ze aj na to sa stahuje rocny test tou novou podmienkou z konca roka 2019 .Tak sa mi zda ta Xetra idealnejsia.Aj ked Xetra Gold je nemecke ETF Aj keby zlato stuplo o dvesto dolarov hoci aj za rok a pol tak sa mi to oplati .Ked budem v minuse aj 30 percent nevyberiem.Niektore odhady tvrdia ze moze ist na 2000 dolarov ine az na 3000..Na druhejstrane stale v podvedomi mam taky pocit akoby tie najvacsie prepady akciina burza nastali par mesiacov po volbach v USA aby sa potom mohli odrazit pekne hore,Ved kedy inokedy je najlepsi cas na velke pady akciovych trhov? Niesom sice odbornik ako vy stari burzovi vlci tohto fora ale mam pocit ze to bude po zvoleni prezidenta v Amerike.Takze aj keby zlato kleslo mozno o dvadsat percent urcite minimalne do pol roka bude minimalne na takejto urovni ako sa pohybuje na tejto urovni.
Vlad
Príspevky: 51
Dátum registrácie: Ne 21 10, 2018 6:01 pm

Re: ETF na zlato

Príspevok od používateľa Vlad »

Zlato dnes od rana brutalny narast, zatial vyse 4,3%, to je plus vyse 70$ za uncu :shock: uz roky takto prudko nenarastlo, ak sa dobre pamatam.
Akcie zas idu opacnym smerom, myslite, ze to moze byt vdaka novym spravam o sireni koronavirusu mimo Cinu?
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2798
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 49 times
Been thanked: 101 times

Re: ETF na zlato

Príspevok od používateľa Rokosák »

Vlad napísal: myslite, ze to moze byt vdaka novym spravam o sireni koronavirusu mimo Cinu?
Ako to mame vediet?
Preco to potrebujes vediet?
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1345 times

Re: ETF na zlato

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Tu máš zhrnutie. Len v angličtine, lebo naše správy sú vždy pozadu. Jedine TA3 je ako tak aktuálna.

Current news today suggests risks that the base case is rapidly shifting from “Bad”, meaning only China is impacted, to “Ugly”, where both emerging Asia and developed economies see soaring infection rates and deaths.

After all, following Vietnam, Iran now has eight deaths and an uncertain number of cases, prompting schools and universities to closed and the borders with Afghanistan and Pakistan to be sealed from the other side. For an economy already being crushed by sanctions, this is all that it needed. More worrying for markets, South Korea (with a GDP of over USD1 trillion) has also been swamped by hundreds of new cases, a 20-fold leap in just five days, and, as in China, is seeing the highest-level emergency declared, cities on lock-down, gatherings and travel bans in place, and the national assembly additionally suspended. Samsung has had to shutter at least one factory, in the city of Gumi. The Asian economy, already reeling, it about to suffer another major kick.

Worse, in Europe there also are over 160 cases in a cluster in northern Italy, with three deaths so far, and the regions of Lombardy and Veneto, the industrial and financial heartlands, in both panic and lockdown. Venice’s Carnival has been cancelled, and so was a recent fashion show. Italy is 11% of Eurozone GDP, and those two regions are 30% of Italy’s GDP. For a Eurozone already close to recession, that shock could well be more than enough to generate a downturn. Once again, we also see what we said we would in our recent virus special report: a “China-style” response: yesterday a train from Venice to Munich was stopped at the Austrian border because of fears that two passengers on board may have had the virus. So much for Schengen? Recall that the origins of the world “quarantine” come from Venice in an earlier phase of globalisation, and refer to the *40* days sailors had to stay on a visiting ship to prove they were not carrying an infectious disease. No just-in-time supply chains in those days though.


Meanwhile, China is saying the virus may not have started in the seafood market; hot-headed Chinese social media is saying it might have been America who started it; experts are saying COVID-19 can linger on surfaces for nine days, and is airborne, and can be passively carried with no symptoms for up to *27* days, nearly double the 14 days previously thought; and other reports show that false negative tests are a serious issue, with at least one confirmed case of a patient being tested negative twice and then switching to positive. As the WHO, which has urged us all to travel as normal until now, “because markets”, wails, the window to stop this becoming a global pandemic is closing.

By contrast, China is doing its best to say that all is well. Unsurprisingly, since Party Chairman Xi Jinping placed his hand-picked people in charge, new cases have dropped sharply. Optimists see this means the lockdowns have worked - which means more global lockdowns must now be priced in, however; pessimists suggest data goal-seeking is playing a role here. However, deaths have not fallen yet, with another 97 yesterday raising the overall fatality rate worryingly (and one study of 53 Wuhan patients suggests a 61.5% fatality rate for those with any co-morbidity factor such as diabetes and/or heart or lung disease).

Just as unsurprisingly, Xi has publicly promised China will have beaten the virus by the end of March, and that the overall economic goals for 2020 are still in place, even as right now we are still basically flat-lining as shown by traffic congestion, pollution, and property sales. As we have already covered in recent weeks, the only way for BAU to return ASAP is for everyone to start travelling and gathering and working again: which is exactly how the virus will spread, especially after we have been told there is a 27-day latent period, as well as a clear tendency of asymptomatic carriers, and even more so now it has legs outside China too. Even so, people are being urged back to work as eagerly as they were being told to lock themselves in at home just two weeks ago.

Equally unsurprisingly, the PBOC, who have already lowered rates 10bp, are making clear that COVID-19 “will be short-lived and will not change the country’s sound economic fundamentals”. With several reports suggesting up to 85% of China’s small business are going to run out of cash within three months, and many within weeks, its banks riddled with bad loans and already under-capitalised, and the state clearly about to embark on another massive debt-splurge to build more infrastructure to keep to a set GDP number regardless, even when China does re-emerge from COVID-19 it will be sagging under an even more unsustainable debt load, and the state will be playing an even larger economic role. It’s also unclear if foreign firms will be as willing to be embedded in a long, China-centric supply chain regardless, making USD inflows less likely; and all of those issues above will mean the weaker CNY we have referred to for years. It is no surprise we are through 7 again; the larger surprise is that we are not closer to 7.20.

More broadly, of course, the “Ugly” scenario is seeing US Treasury yields test critical support levels. The 10-year is now at 1.47% and another leg down will see us in whole new territory. Likewise, the USD is on a roll upwards and threatening to push higher: imagine if European virus cases spread, the same happens in Japan, and China cannot reopen as planned. And imagine what a stronger USD on top of this virus backdrop will mean for emerging-market USD borrowers. Ugly indeed.

Such is the news-flow that I hardly have time to relate that Bernie Sanders handily won the Nevada Democratic caucus, leaving Joe “White Walker” Biden in a poor second place and Mike Bloomberg looking as user-friendly as his terminals are. That makes Bernie the clear presidential nominee front-runner at this stage - and makes many Never-Trumpers into Rather-Trumpers, I would imagine. And imagine if Bernie’s plans for free healthcare for all intersect with a virus outbreak in the US….(on which note, please see our recent Through The Looking Glass report imagining a Sanders presidency).
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: ETF na zlato

Príspevok od používateľa amalfi »

Rozmyslam nad tou xetrou ale niesom si isty ci je spravca nemecka komoditna burza dost bezpeceny spravca na xetra gold Alebo je lepsie rozhodit investiciu do zlateho etfka na dve polovicky.Koncom tyzdna ak sa nic nezmeni chystam väcsi nakup.Moze nejakym sposobom krachnut komoditna burza bez ohladu na to ci bude cena zlateho etf velmi vysoko alebo velmi nizko?.Vie mi prosim niekto poradit?
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2798
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 49 times
Been thanked: 101 times

Re: ETF na zlato

Príspevok od používateľa Rokosák »

Ak burza krachne to neznamena, ze sa vyparia ucty klientov. Peniaze burzy a investicie klientov sa musia drzat separatne.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2798
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 49 times
Been thanked: 101 times

Re: ETF na zlato

Príspevok od používateľa Rokosák »

Juggler, dakujem, ze si zvrejnil clanok. Je to clanok pisany novinarmi a ak je aj uplne spravny, to neznamena, ze motivacia obchodnikov, ktori su drvivou vacsinou odbornici a pocitace je podobna ci rovnaka. Ja som vzdy podozrievavy z pribehov, ktory novinari denne produkuju.
Novinari aj individualni investori povazuju trh pred "otvorenim" za ten spravny a v pripade vacsieho pohybu pridavaju pribeh. Pochybujem, ze poznaju skutocnu motivaciu obchodnikov.
Za ziadnych okolnosti sa vsak nedopracuju k faktu, ze trh je preceneny kvoli peniazom, ktore su lacne a miliardy si hladaju "domov". Teda okrem shorterov a obchodnikov so zlatom. Ta ista cenina sa kvoli lacnym peniazom predava za neustale vyssiu cenu.
Preto ja sledujem iba cenu, ktora je vysledkom znamych aj neznamych pohnutok a faktov. Pre Teba ako trejdera je to vynikajuca prilezitost a verim, ze budes uspesny ako doteraz. Pre Teba su pribehy dolezite, lebo mozu byt indikaciou na smerovanie trhu. Pokial su pribehy novinarov a analytikov v sulade s so zaujmami obchodnikov. A ked nie tak Ta Stop/Loss ochrani pred tragediou :lol: .
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Vlad
Príspevky: 51
Dátum registrácie: Ne 21 10, 2018 6:01 pm

Re: ETF na zlato

Príspevok od používateľa Vlad »

Amalfi, a nad priamou kupou fyzickeho zlata si neuvazoval? Aspon cast tej investicie?
Lebo ak by naozaj prisli velke problemy, tak hrozi, ze k tym svojim peniazom sa daky neurcity cas nemusis dostat. Ukazalo sa to aj pocas poslednej krizy, ked tusim na Cypre sa ludia nevedeli dostat k peniazom v bankach, v pripade dakych vaznych problemov bohvie, co vsetko moze nastat.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1422
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: ETF na zlato

Príspevok od používateľa rmaly »

Ja suhlasim, ze ak niekto kupuje hocico ine ako fyzicke zlato, tak je to len dalsia komodita (co moze ist hore/dole)...

Ak chce niekto zlato ako "zaruku", tak jedine fyzicke a z mojho pohladu co najmesnie kusky (1g)... ak sa bavime o zombie apokalypse, tak asi kilovu tehlu nebudeme rezat doma :) :)
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2798
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 49 times
Been thanked: 101 times

Re: ETF na zlato

Príspevok od používateľa Rokosák »

Drzat investicne zlate mince (nie numizmaticke), ktore stoja iba o par percent viac ako fyzicke zlato v tehlickach je prakticka moznost pre bezneho smrtelnika.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Vlad
Príspevky: 51
Dátum registrácie: Ne 21 10, 2018 6:01 pm

Re: ETF na zlato

Príspevok od používateľa Vlad »

Zalezi od druhu apokalypsy, pokial to bude nejaky druh zrutenia financneho systemu, tak minimalne to zvysi cloveku sancu sa dostat k zakladnym zivotnym potrebam, pri hyperinflacii to moze byt zachovanie aspon dakej casti majetku, kedze k svojim virtualnym peniazom sa mozno nedostanes ako na tom Cypre. Pri celkovom zruteni systemu ti asi bude k nicomu, tam bude vladnut hruba sila, ale tak tam sa snad nikdy za nasho zivota nedopracujeme.

Chvilu som sa pohraval s myslienkou preperstva, cize pripravy na takyto scenar, vo forme nakupu trvacnych potravin, dakych liekov a podobne pre pripad ze shit will hit the fan, ale potom som to vzdal. No nezavrhujem, ze sa k tejto myslienke raz vratim, lebo ono sa nezda, ale k takemu scenaru sa da dostat relativne lahko, staci daka vaznejsia prirodna katastrofa, ci napriklad aj dake nove virusove ochorenie a na istu(asi kratsiu) dobu moze lokalne prist k zruteniu systemu.
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: ETF na zlato

Príspevok od používateľa amalfi »

Vlad....... Neuvazoval.Po tom co som cital clanky o fyzickom drzani ako aj problemom s drzanim ci rychlou likviditou som chcel skor etf.Okrem ineho niesom zlatnik cize nikde nemam zaruku ze ma niekto pri fyzickej podobe neosmekne.Posledne dva dni vo mne vyvolali pochybnosti ci vobec do zlata vstupim.Vcera slo zlato napriek okolo trojpercentnemu prepadu akcii dole. Teraz je to okolo pol percenta v pluse.Mozno to neskor rano naberie rychlejsi smer.Otazne je co bude s akciovymni trhmi najblizsie tyzdne.Prostriedky ktore mam na to urcene mi k tymto dnom prestanu pracovat tam kde som ich mal a myslienkami sa pohybujem ze mozno mi nebudu zarabat nic ci skoro nic pokial nebudu mat akciove trhy jasnejsi smer.Mozno sa pripravim o zisk na zlate a mozno pockam kym akcie pekne klesnu a potom mozno pri 30 percentom poklese akcii zacnem rozmyslat nad vstupom do akciovych indexov.Alebo si este pockam.(podla vyhladov a prognoz) Sice pred par tyzdnami som mal predpoklad ze ked budem mat aj trojpercentny zisk budem v case krizy spokojny.No teraz to vidim tak ze budem cakat ako to pojde dalej.Mesiac pol roka ci rok? neviem Kladiem si tiez otazku co ak je naozaj zlato naozaj prekupene.Su ludia co maju svoje presvedcenie ze nebudu nikdy nakupovat ked su indexy na maximach.Raz som uz tak kupil moje prve etfko a uz o par dni som bol par tisic v minuse.Bolo to pred dvoma rokmi koncom januara.Tak som sa ponahlal az som lutoval ze som tam vstupil na zaciatku padu .A vystupil som minuly rok v maji cim som sa pripravil o pekne zisky.Ktore som neocakaval ze este mozu nastat.No a v case asi pol rocneho minusu ma hrial pocit toho ze mam pracu a su to akcie firiem a preto sa musim na akcie divat ako majitel.aj ked bola vacsina cast z nich kupena na maxime.Slo o znamy indexovy fond MSCI Ako sa rozhodnem teraz neviem mozno si pockam na lacne akcie.Tiez netreba zabudat na rok 1933 v USA kedy hrozilo väzenie ci pokuta 10000 dolarov za to kto zlato neodovzdal. https://nazory.aktualne.cz/komentare/pr ... le:737277/" onclick="window.open(this.href);return false;
V sucasnosti by bolo pre EU lahsie siahnut na etfka.Clovek tvrdo maka cely zivot a zrazu pride nejaka pohroma a pride o vsetko. A ludia ktorym sa nechce robit ci velmi zavidia ostatnym co maju tvrdo odmakane by najradsej znarodnovali a volia take strany.
Vlad
Príspevky: 51
Dátum registrácie: Ne 21 10, 2018 6:01 pm

Re: ETF na zlato

Príspevok od používateľa Vlad »

Ja na zlato pozeram skor ako na prostriedok na ulozenie casti penazi z portfolia, ktore z nejakeho dovodu nechces investovat inak, tak, aby ti ich postupne nezozrala inflacia. Samozrejme da sa na nom aj zarabat, ked clovek vie co robi, alebo ma stastie, ale jeho primarna uloha v portfoliu je podla odbornikov ina. S tym MSCI world si spravil podla mna klasicku zaciatocnicku chybu, ze si spanikaril a predal. Tu istu chybu a v priblizne rovnakom obdobi som spravil aj ja. Ale uz som sa poucil, nakupy indexu budem robit pravidelne kontinualne a postupom casu budu tvorit podstatnu cast mojho portfolia. Fungovalo to inym dlhe roky doteraz, tak snad to bude fungovat aj dlhe roky do buducnosti. Obdivujem traderov, ze sa dokazu na akciovom trhu zivit, pripadne si prilepsit, ale pokorne uznavam, ze na to nemam potrebne know how, takze pojdem tou jednoduchsou cestou long term investovania.
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: ETF na zlato

Príspevok od používateľa amalfi »

Tak inflacia alebo rast dolara su hrozne pozierace penazi.Vies chyby ludia robia.Ale dodrzal som rocny test a aby som to nemal komplikovane kedze som do toho fondu urobil 3 nakupy pricom paradoxne bolo to ze ten prvy bol s najvacsim objemom,druhy bol s mensim objemom pri lepsej cene a treti s najmensim objemom pri najlepsej cene.Kiez by to bolo radsej naopak.Cize od konca januara 2018 do zaciatku maja 2019 som splnil rocny test.Nuz sledovanie sprav niekedy skor uskodi ako pomoze.Ale aj ked boli silne vypredaje v oktobri 2018 az do zaciatku roka 2019 som si povedal ze tam budem dovtedy kym nedostanem svoju stratu spät hoc aj 5 ci desat rokov..Stratu som vyrovnal aj mensi zisk.Vies v mojom zivote prichadzaju iste zmeny a kocnili mi este terminaky.Dlhopisy si v jednom fonde som uz nakupovat nechcel.A zas poviem Ti trvalo aj nejaku dobu kym som sa odhodlal zalozit si ucet u brokera.Snazim sa mysliet na to aby som mal s investovanim co najmenej byrokracie ale aby bolo vsetko ok.Kedze rad kludne spavam.Preto som sympatizant akumulacnych fondov a akcii co neplatia dividendy.Dufam ze nova vlaka bude mysliet aj na ludi co investuju na burze .Na zlato som dal pre tieto dni stopku.Mozno budem riesit akcie ale sledujem ako sa budu vyvyjat prepady.Dnes to vyzeralo ze by sa akcie mohli nastartovat.Jendo viem iste.Nech si zvolim akukolvek cestu za nakupom akci a snazim sa vsadit na to ze mi budu zarabat nemôzem si byt isty tym ze to bude moje najlepsie rozhodnutie.Chyby zial robime vsetci.Skoda tiez pride ked s nou nik necaka. Takze tieto dni som v stadiu sledovania trhov.No co sa tyka zlata nejako ma to odradza
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1422
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: ETF na zlato

Príspevok od používateľa rmaly »

@amalfi
Co sa tyka nakupu zlata, tak ked kupis v Sparkasse v Rakusku alebo proste z banky, tak tam ta nemaju velmi ako osmeknut. Ano, nesmies kupovat z ebay-u :)

@vlad
ohladne prepperstva... akoze povacsine amici su dost sialeni v tomto a pokial to nechces vyhnat ad absurdum s kupou farmy, kde si postavis protiatomovy kryt a nakupis zbrane a jedlo na roky dopredu, tak to nema prakticky vyznam... Vo vseobecnosti ale (a to su odporucania naprilkad zo stranky homeland security alebo aj v UK a aj v inych statoch)... tak standardne by mal mat clovek nakupene "zasoby" aspon na 2-5 dni (plus voda)... Cisto len z praktickeho hladiska, kedy moze vypadnut elektrina po nejakej burke alebo vichrici ci snehovej kalamite...
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: ETF na zlato

Príspevok od používateľa amalfi »

Ramli.....Vies ja niesom sympatizant mobilnych technoligii.Takze e bay nepouzivam.Ani neviem ako presne funguje.Ci len cez mobil alebo pc.Ako je prijemne sa divat na zlate tehlicky nazivo tak ako si uzivat pocit fyzickeho vlastnictva bytu nazivo.Aj ked nikdy si clovek nemoze byt isty ze su u neho tehlicky v bezpeci a byt mu nezdemoluje najomnik.Dnes ale zlato cudne padlo.Este cez den som rozmyslal ci som urobil dobre ze som zlato vypustil z hlavy a teraz prekvapene pozeram ze je v minuse jedno percento myslim v eurach.Tiez pri fyzickom vlastneni to cloveka viac laka zmenit pôvodny zamer vlastnenia. Kedze vznikaju viac citove spomienky na dany predmet ci nehnutelnost.
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: ETF na zlato

Príspevok od používateľa amalfi »

Tak nakoniec som pred tyzdnom vo stvrtok kupil zlateetfko po tazkom rozhodovani.Teraz som v minuse.Ako to vidite do buducna? Ma zmysel zbavit sa ho alebo radsej v nom ostat hoc aj 6 rokov?Ako hlboko moze este padnut? kupil som to v eurach .Ma vyznam pockat na recesiu?
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2798
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 49 times
Been thanked: 101 times

Re: ETF na zlato

Príspevok od používateľa Rokosák »

Ako to mame vediet? Do buducnosti nikto nevidi. Ak si nenasiel lepsiu altenativu, tak si urci maximalny pokles, ktory dokazes zniest a potom predaj.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Vlad
Príspevky: 51
Dátum registrácie: Ne 21 10, 2018 6:01 pm

Re: ETF na zlato

Príspevok od používateľa Vlad »

Nemoze byt ten pad zlata okrem ineho aj dosledok toho, ze velki investori, co obchodovali s pakou zrazu musia nahle splatit svoje podlznosti a su nuteni odpredavat ine casti svojich portfolii?
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Príspevok od používateľa amalfi »

https://www.deraktionaer.de/artikel/gol ... 98116.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Podla prekladu

Akcie klesají, zlato padá, zásoby zlata klesají ještě více. Situace se pokazila a mnoho investorů je zoufalých. Zdá se, že v historii je jedinečné, co se v současné době děje na finančních trzích. Ale Randy Smallwood, generální ředitel Wheaton Precious Metals, vidí paralely s finanční krizí. I tehdy investoři původně uprchli do amerického dolaru. Ale pak to byly drahé kovy, které vzrostly.

„Myslím, že rok 2008 je dobrým srovnání,“ řekl Smallwood v rozhovoru pro kitco.com. V té době také viděli únik do bezpečí. Slabina drahých kovů má také hodně společného s tím, že investoři začínají nejprve utíkat z amerického dolaru. Z dlouhodobého hlediska jsou však drahé kovy skutečným bezpečným přístavem. Proto by byli první, kdo znovu vstane.

Srovnání s rokem 2008 je samozřejmě trochu odvážné - koneckonců, spouštěče obou krizí jsou odlišné. V roce 2008 významná americká banka zkrachovala s Lehmanem a vedla finanční systém na hranici propasti. V současné době je to virus, který ovlivňuje společenský život a těžce zasahuje ekonomiku. Chování investorů je však v obou krizích skutečně podobné. Investoři prchají v hotovosti. Určitě to musí někteří udělat, protože spekulovali o úvěru a půjčky jsou splatné nebo musí být doplněny. Je však pozoruhodné, že americký dolar opět roste, zatímco prakticky všechna ostatní aktiva klesají.Po bankrotu Lehman však zpočátku vzrostlo zlato a stříbro z drahých kovů. Je zřejmé, že z méně než 1 000 USD v roce 2009 až 2011 to bylo na předchozím maximu 1 921 USD. Samozřejmě platí staré přísloví na burze: historie se neopakuje - ale rýmuje se až příliš často. Faktem zůstává, že pokud se kouř uvolní kolem tohoto pádu všech aktiv, otevře se příležitosti a ty by se měly využít.
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"