Fondy, dane a investovanie - vynos, ci strata ?

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
lopt
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 10 05, 2015 7:44 am

Fondy, dane a investovanie - vynos, ci strata ?

Príspevok od používateľa lopt »

Dobry den pani a damy. V nasledujucom prispevku by som Vam chcel ukazat, ako vyzera investovanie do fondov v realite.

Mam ekonomicke vzdelanie a vzdy som si myslel, ze s investiciami viem narabat dobre. Potom prisli investicie do fondov a to mi trochu otvorilo oci.

V rokoch 2004-2005 som investoval do akciovych fondov v 2 poistovniach. Na grafoch a ukazovateloch bolo, ako mi fondy pekne rastu. Minuly rok, po cca 10tich rokoch som sa uz nemohol na to divat a investicie som odpredal. Poistovne mlzili a strata bola cca 20-30 percent. Vtedy, ked som to zakladal som dostal od poradcu jednej velkej spolocnosti tip /bol to kamarat/, ze je to vhodne na investovanie a zisky budu znacne. Poistovne neuveritelne mlzili a nemohol som sa dopracovat ani k tomu, aby mi vycislili zisk, ci stratu. Nakoniec som urobil jednoduche - suma vkladov minus aktualna hodnota a aj napriek rastu, bolo zrejme, ze som v strate. Pritom poistovne sa tvarili, ze je vsetko OK. Po par clankoch na internete som prisiel k tomu istemu zaveru - IZP, aj ked maximalizovane na investicie do akciovych fondov si nevie na seba ani zarobit....

Tak som od roku 2006 urobil par nakupov v sume 150 000 SKK /dnes priblizne 5000EUR/ a rozhodol som sa ich drzat. Prve roky deprimacia, lebo to bola tiez strata. Tak som uz do toho neinvestoval. Tento rok som to chcel uz uzavriet, lebo hodnota fondov oscilovala v poslednych rokoch od 4200-4700EUR. Takze strata.

Ale tento rok sa situacia obratila. Fondy zacali dosahovat mierneho zisku. Tak som sa zacal zaujimat o danovu problematiku, ze ich predam. Niektore fondy zarobili, az na jeden, ktory je v strate. Priemerne je teraz hodnota investicie cca 5300 EUR, cize teoreticky 300 EUR zisk.

Lenze, neviem ci to je zisk aj z danoveho hladiska. Podla toho, co som zistoval sa porovnava nakup a predaj. Podla vtedajsieho kurzu bolo 150 000 SKK premenenych na 3800 EUR, co je teoreticky zisk cca 1500EUR. Ale ozaj len teoreticky. Lebo ak zapocitame kurzove rozdiely, tak na dnesne peniaze by 150 000 SKK bolo 5000EUR. Z 1500EUR, ak tomu rozumiem dobre, si mam zapocitat do danoveho priznania /islo o EUR fondy v zahranicnej sprave, poskytovane na Slovensku/ a z nich si stat zoberie 19 percent dan + 14 percent odvody zdravotne.... Cize MINUS dalsich 33 percent.

Takze 1500 - 500, je teoreticky zisk 1000 EUR. To by som mohol byt rad, nie ??? Takze ak som investoval 150 000SKK/5000EUR, zaplatim za to po 9tich rokoch statu este 500EUR na daniach /poplatky do fondov sa daju vraj odcitat, ale tie som pre lahsi vypocet nezahrnul/. Ak zostatkovu sumu 4500EUR zapocitam do toho 2-3 percentnu priemernu rocnu inflaciu, tak realna hodnota penazi po 9tich rokoch sa pohybuje niekde medzi 3600-4000 EURami.

To sa paradne setri na dochod, no nemam pravdu ???? Realna strata minimalne 1000EUR a este k tomu zaplatim cca 500EUR dane+zdravotne ?

Hodit to v roku 2006 na stavebne sporenie so starymi 3 percentnymi zmluvami, tak som na tom omnoho lepsie, ako "zarobene vo fondoch"....

Alebo som nieco prehliadol a pocita sa to inak ?
Marcus Tullius Cicero: Veľkým bohatstvom pre človeka je žiť skromne s pokojnou mysľou.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15790
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: Fondy, dane a investovanie - vynos, ci strata ?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

To nie je investovanie do fondov. To je tvoja vlastná hlúposť. Ako ekonóm by si mal vedieť, že investícia do fondov cez IŽP je tá najhoršia investícia...

Pouč sa od právnika: http://cmorej.blog.sme.sk/c/250668/Prec ... tenie.html" onclick="window.open(this.href);return false;
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Fondy, dane a investovanie - vynos, ci strata ?

Príspevok od používateľa Dana »

Nepočíta sa to inak. 33% zo „zisku“ ide štátu.
Daniari budú v prvom rade postupovať podľa výpisov, takže ak tam máš skutočný kurz ktorým si Skk menil na eurá, mal by ísť prepočet podľa neho. Aj ked súhlasím, že je veľký rozdiel zdaňovať 300 € a 1500€, len vďaka „kurzovému zisku“. Podobná situácia je dnes aj USD prepočítavať na eurá.
Postupuje sa tak ako píšeš, zdaňuješ rozdiel medzi vyplatenou sumou a vkladom. Oproti zisku si môžeš zarátať stratu z iného PF, ale musí byť predaný v tom istom roku. DP však už musíš tak či tak podať, lebo už si mal príjem 5300 /vyplatená suma/.

.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
lopt
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 10 05, 2015 7:44 am

Re: Fondy, dane a investovanie - vynos, ci strata ?

Príspevok od používateľa lopt »

JUGGLER napísal:To nie je investovanie do fondov. To je tvoja vlastná hlúposť. Ako ekonóm by si mal vedieť, že investícia do fondov cez IŽP je tá najhoršia investícia...

Pouč sa od právnika: http://cmorej.blog.sme.sk/c/250668/Prec ... tenie.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Hlupost, ci nevedomost, je jedno ako to nazveme. Pre informaciu, tie fondy v IZP som zakladal niekedy v rokoch medzi 2003 az 2004 a sprostredkovatel bol kamarat. Podla neho v tej dobe, nic take na trhu v SK ani nebolo, kde by mohol bezny clovek investovat. Im tlacili kaleraby do hlavy a oni to tlacili klientom. Samozrejme nikto o takych poplatkoch nehovoril, lebo s tym v SK nemal nikto poriadne skusenosti. Tak to aj dopadlo.... Az po rokoch sa dalo zistit, ako to funguje a "rastie". Dopatrat sa nejakych informacii v poistovniach bola hotova Sodoma-Gomora. Kazdy hovoril nieco ine a hlavne ine, nez na co sa clovek pytal. Ziadna transparentnost.
Marcus Tullius Cicero: Veľkým bohatstvom pre človeka je žiť skromne s pokojnou mysľou.
Používateľov profilový obrázok
lopt
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 10 05, 2015 7:44 am

Re: Fondy, dane a investovanie - vynos, ci strata ?

Príspevok od používateľa lopt »

Dana napísal:Nepočíta sa to inak. 33% zo „zisku“ ide štátu.
Daniari budú v prvom rade postupovať podľa výpisov, takže ak tam máš skutočný kurz ktorým si Skk menil na eurá, mal by ísť prepočet podľa neho. Aj ked súhlasím, že je veľký rozdiel zdaňovať 300 € a 1500€, len vďaka „kurzovému zisku“. Podobná situácia je dnes aj USD prepočítavať na eurá.
Postupuje sa tak ako píšeš, zdaňuješ rozdiel medzi vyplatenou sumou a vkladom. Oproti zisku si môžeš zarátať stratu z iného PF, ale musí byť predaný v tom istom roku. DP však už musíš tak či tak podať, lebo už si mal príjem 5300 /vyplatená suma/.

.
Pytal som sa v banke na postup zdanovania, tam sa vyhovarali, ze danove poradenstvo nerobia. Nevedeli povedat ani ake informacie mam pouzit pre dane. Obavam sa, ze ziadny kurz tam mat ani nebudem. Vtedy som doniesol do banky koruny a pani povedala, ze to sa musi previest na EURa. Tak to previedli. Dnes vsak nemaju ziaden zaznam o prevode a v systeme maju nahodene iba EURA, ako keby som im vtedy doniesol tolko EUR /kde by som ich asi nabral, tolko valut. Je jasne, ze by som pri konverzii radsej pouzil devizy s ich lepsim kurzom/. Takze predpokladam, ze ak bude nejaky vypis, tak tam ani ziadny kurz nebude uvedeny.....

Inak, ako je to s vypisom ? Ked uzatvoria tie fondy a urobi sa odpredaj, dostanem od nich nejaky vypis, kde budu potrebne udaje pre dane, alebo si to musim od nich pytat ?

Ked mi poistovne volakedy rusili stratove IZPcka, tak som dotal len: tu mate peniaze na ucet.... a vypis, ci potvrdenka ziadna.Mozno len nejaky car papiera, kde informuju, ze to zrusili.
----------------------------------
Co sa tyka tych fondov cez banku, este som ich nezrusil. Fondy rastu, ich hodnota tiez - tak neviem, ci to mam teraz vybrat, kym to je este ako tak v zisku, ci cakat. Je mi jasne, ze ta bublina kvantitativneho uvolnovania praskne, tak je otazne ci budu nejake fondy, ci budu nejaka EURa - alebo ci budu mat EURa nejaku hodnotu. Ked tie peniaze chcem az na dochodok, ci je lepsie to tam drzat, alebo predat a kupit nieco nove ?

Btw, vynosnost fondov: ako som pozeral historiu, je to iba moj zaver, alebo sa aj vam zda, ze akciove fondy v dlhodobom horizonte nezarabaju, len kolisu ? Takze ak clovek nakupoval na stupajucej vlne a potom prisiel prepad, ze za 20-30-40 rokov:
a/ ten fond uz nemusi ani investovat, zmenia ho na iny
b/ zmenia sa danove podmienky a legislativa, ze to moze a nemusi byt vyhodne... Suska sa nieco o odpusteni dani, pri dlhodobom investovani.
c/ stale to len osciluje plus minus v nejakych mantineloch

Oplati sa vobec akciove fondy ? Ak by aj mal clovek tie s dobrymi poplatkami ? Co sa tyka strategie postupneho investovania a priemerovania nakupnej ceny, ani to sa mi nezda ktovieaka strategia pre zisk, ak chytite vlnu dlhodobeho pomaleho rastu a potom zase pride dlhe obdobie poklesu v case, ked budete peniaze potrebovat. Naviac likvidita je tiez otazna, ak dnes vidim dobre ceny podielov, kym sa prikaz zrealizuje tak su to 2-3 tyzdne a to uz je zas ina cena, ktoru ani neviem. To sa mi dialo napr. v IZP. Podla grafov sa zdalo, ze fondy rastu a vysledne tam bolo menej....

Ako vobec pocitaju to priemerovanie v banke ? Ked kupim 10 podielov po 100, jeden podiel po 1000 a 10 podielov po 10? Klasicky 100+1000+10 delime 10+1+10?
Musi to potom hodne stazovat aj vypocty pripadne zisku, straty pre daniarov, ale aj stazovat vlastne analyzy. Asi najlepsie pouzit Excel a vsetko tam nahadzovat. O kombinacii do fondu inej meny je asi zbytocne hovorit aj o investiciach, ak sa tam pridavaju kurzove rozdiely ?

Ak clovek ma dlhodobe investicie vo fondoch, akciach - tak stat si na nom moze hojit rany. Po 10-20-30 rokov uz bude ina danova legislativa a miesto 19 percentnej dane + 14 percentnych odvodoch mozu byt vyssie. Nemala by platit legislativa v roku investovania ? To by bolo asi zlozite aj pre danenie, ak by sa to investovalo pravidelnejsie cez viac rokov.

Co by ste poradili s tymi fondami v banke urobit ? Zrusit ich ? Ci cakat, kym bude este nejake EURo ? :D
----------------
Inak, niekde som cital jeden tip danovej optimalizacie. Ak by fodny vlastnila osoba, ktora nedosahuje prijmu rocneho minimalneho nezdanitelneho vymeriavacieho zakladu /napr. neplnolete dieta/, tak neplati dane, odvody ? Ak zisk neprekracuje hranicu rocneho minimalneho nezdanitelneho vymeriavacieho zakladu. Cize prevod fondov, alebo zalozenie fondov dietatu, by bolo vyhodnejsie, do urcitej hranice zisku.
Naposledy upravil/-a lopt v Po 11 05, 2015 7:43 am, upravené celkom 1 krát.
Marcus Tullius Cicero: Veľkým bohatstvom pre človeka je žiť skromne s pokojnou mysľou.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Fondy, dane a investovanie - vynos, ci strata ?

Príspevok od používateľa Rado »

Daňový úrad bude akceptovať kurz NBS zo dňa tvojho vkladu. Ten kurz nájdeš v archíve NBS na ich stránke len treba na ich stránku kliknúť. Ak by si chcel použiť skutočný kurz, tak ten by ti z toho dňa mala dať tvoja banka.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7069
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: Fondy, dane a investovanie - vynos, ci strata ?

Príspevok od používateľa jogo »

Lopt: Nie som ziaden danovy poradca, tak moje informacie ber "bez zaruky".Su to len take moje postrehy, co si za tie roky pamatam a mozu byt mylne.Ber to ako inspiraciu na dalsie studium. :)

Precitaj si toto vlakno. http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... =15&t=3610" onclick="window.open(this.href);return false;
Preberame tam zdanovanie "kurzoveho zisku".
- Informacie z danoveho riaditelstva a ekonomickych serverov si navzajom odporuju, ale moj broker mi pocita zisk v cudzej mene sposobom, ze nakupnu cenu prepocita aktualnym kurzom v den predaja a nie v den nakupu. Tym padom by si tam nemal kurzovy zisk a mal by si zisk 300 Euro, co je menej ako nezdanitelne minimum.
-aj keby si ten "kurzovy zisk" musel mat, co by robilo 1500 Euro, nakupil si to roku 2006, tak mas na tento predaj nezdanitelnu ciastku 1000Euro(over si to vo vtedy platnom zakone o dani z prijmov). Preto uz by si danil len 500Euro.
-Ak by si tie fondy odpredal polovicu tohto roku a polovicu na buduci rok, odpocital by si 2x 1000Euro a nedanil by si nic

Vsetko, co som napisal si over, lebo sa mi to nechce vsetko presne overovat, ved ide o tvoje a nie moje peniaze.
Pisem to z pamati, lebo danove priznania si robim sam od roku 1991(som zivnostnik) a vzdy to je 3 dni roboty pre mna.
Ked danovemu poradcovi spomeniem akcie, derivaty ap, hned ma posle prec, ze on na to nema licenciu.Tak sa trapim sam :)

p.s: Vsetko, co som napisal, plati pre cenne papiere a derivaty. Podielove fondy som nikdy nezdanoval, lebo som ich nakupoval roku 2000- 2001 a predaval 2005-2007. Vtedy bol este casovy test, ze pri dlhodobom drzani bol zisk oslobodeny od dani.Takze ani neviem, podla ktoreho paragrafu sa podielove fondy zdanuju. Ale predpokladam, ze tak ako ETF-ka patria pod par. 8 zakona.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
lopt
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 10 05, 2015 7:44 am

Re: Fondy, dane a investovanie - vynos, ci strata ?

Príspevok od používateľa lopt »

To aby bol clovek este danovy expert....Moze si clovek odratat naklady na danove poradenstvo od toho zisku ?

Mozu poradit vobec na danovom urade ? Tie zeny, co tam su, su skor podavacky papiera.
Marcus Tullius Cicero: Veľkým bohatstvom pre človeka je žiť skromne s pokojnou mysľou.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7069
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: Fondy, dane a investovanie - vynos, ci strata ?

Príspevok od používateľa jogo »

lopt napísal:To aby bol clovek este danovy expert....Moze si clovek odratat naklady na danove poradenstvo od toho zisku ?

Mozu poradit vobec na danovom urade ? Tie zeny, co tam su, su skor podavacky papiera.
Danove poradenstvo si nemozes uplatnit ako naklad pri prijmoch z predaja CP, ETF, fondov a aj tak ti bezny poradca nebude vediet poradit.

Ja som sa pytal priamo financnej spravy cez tuto stranku, ale na rovnaku otazku som dostaval v roznych casovych obdobiach rozne odpovede od roznych ludi.
https://www.financnasprava.sk/sk/opytaj ... nej-spravy" onclick="window.open(this.href);return false;

Ale...ides na to zle. :(
Este si nic nezarobil a uz sa staras, ako to budes zdanovat. Takymto pristupom na financnych trhoch neuspejes.
Ak sa naucis zarabat na financnych trhoch(par rokov ti to bude trvat), neni problem dat statu tych 33%. Ved v zamestnani vratane odvodov, ktore plati zamestnavatel za teba davas statu skoro 50%.
A hlavne...kym CP,ETF,Fond nepredas, nemas "danovy" zisk a neplatis ziadnu dan. Preto si treba velmi dobre rozmysliet kedy predat, ako predat a co predat, aby sa to dalo danovo zoptimalizovat.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Fondy, dane a investovanie - vynos, ci strata ?

Príspevok od používateľa Dana »

Pri podiel. fondoch je to bohužiaľ inak ako u CP, takže jogo radí zle. Tu nepomôže žiadne nezdaniteľné minimum, pretože tu sa nezdaňuje „zisk ako je to u akcii, ale princíp je ten istý ako u derivátov. Do DP sa zapisuje príjem a výdaj, podobne ako u derivátov a príjem je v tomto prípade suma ktorú dostane vyplatenú za vrátené pod. listy. Takže nemá to veľmi význam riešiť ani na dieťa, ak by predsa, tak príjem /hodnota vrátených PL/ nesmie presiahnuť 1900 €, aby nevznikla povinnosť podávať DP.

Pri nákupe si mal dostať výpis od banky, kde by si mal počet nakúpených PL x ích cena + poplatok. Tak isto ked PL predáš /vrátiš/ mal by si dostať o tom výpis.
Ak na výpise z čias nákupu nemáš prevod, ale rovno nahodené eurá, tak je to o to jasnejšie zdaňoval by si rozdiel medzi 5300 a 3800.

Čo sa týka prepočítacích kurzov už je vyslovene v zákone o dani z príjmu napísané v § 31, že výdavky sa musia prepočítavať kurzom zo zdaňovacieho obdobia, v ktorom boli vynaložené. Takže jogo môže ti byť prd platné, že ti broker nákup prepočíta aktuálnym predajným kurzom ak by išlo o rôzne zdaňovacie obdobia. Ak máš nákup a predaj v rovnakom roku, tak tam to nejakým 1 kurzom podchytíš v najhoršom priem. ročným, aby sa ti tam kurzový zisk nedostal, inak je to problém. Teda ak by ráčili daňováci aspoň takú daňovú optimalizáciu stolerovať.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7069
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: Fondy, dane a investovanie - vynos, ci strata ?

Príspevok od používateľa jogo »

Dana napísal:Pri podiel. fondoch je to bohužiaľ inak ako u CP, takže jogo radí zle. Tu nepomôže žiadne nezdaniteľné minimum, pretože tu sa nezdaňuje „zisk ako je to u akcii, ale princíp je ten istý ako u derivátov. Do DP sa zapisuje príjem a výdaj, podobne ako u derivátov a príjem je v tomto prípade suma ktorú dostane vyplatenú za vrátené pod. listy. Takže nemá to veľmi význam riešiť ani na dieťa, ak by predsa, tak príjem /hodnota vrátených PL/ nesmie presiahnuť 1900 €, aby nevznikla povinnosť podávať DP.

Pri nákupe si mal dostať výpis od banky, kde by si mal počet nakúpených PL x ích cena + poplatok. Tak isto ked PL predáš /vrátiš/ mal by si dostať o tom výpis.
Ak na výpise z čias nákupu nemáš prevod, ale rovno nahodené eurá, tak je to o to jasnejšie zdaňoval by si rozdiel medzi 5300 a 3800.
Esteze Ta tu mame, Dana. :)

Pozrel som sa do zakona, vyzera to tak ako pises, ze podielove listy sa myslia podielove fondy a zdanuju sa podla par. 7 zakona-dan z kapitaloveho majetku. Ved vravim, ze podielove fondy som naposledy nakupoval v 2001 a co nepotrebujem, to v danovom zakone nestudujem. :)
Predpokladam vsak, ze ETF-ko neni podielovy fond a nema podielove listy, lebo ich nikomu nevraciam ale predavam na burze ako akciu cize danim podla par.8 aj ked neni uplne jasne ci ako CP alebo ako derivat.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7069
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: Fondy, dane a investovanie - vynos, ci strata ?

Príspevok od používateľa jogo »

Dana napísal:Čo sa týka prepočítacích kurzov už je vyslovene v zákone o dani z príjmu napísané v § 31, že výdavky sa musia prepočítavať kurzom zo zdaňovacieho obdobia, v ktorom boli vynaložené. Takže jogo môže ti byť prd platné, že ti broker nákup prepočíta aktuálnym predajným kurzom ak by išlo o rôzne zdaňovacie obdobia. Ak máš nákup a predaj v rovnakom roku, tak tam to nejakým 1 kurzom podchytíš v najhoršom priem. ročným, aby sa ti tam kurzový zisk nedostal, inak je to problém. Teda ak by ráčili daňováci aspoň takú daňovú optimalizáciu stolerovať.
Pozeram, ze tuto cast znova novelizovali k 31.12.2013. :?
Nevadi, aj tak idu schvalit novelu zakona, kde maju byt oslobodene od zdanenia len CP obchodovane v Europskej unii, takze nebudem kupovat priamo SPY za USD ale kupim jeho Europsky ekvivalent v Eurach a bude pokoj s tymito nezrovnalostami. Aj tak postupne vacsina prijmov mi zacina prichadzat z derivatov, ktore obchodujem v Eurach, tak "nema problema" :D
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
lopt
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 10 05, 2015 7:44 am

Re: Fondy, dane a investovanie - vynos, ci strata ?

Príspevok od používateľa lopt »

Dana

- cize keby som previedol na dieta fondy, tak az ked sa budu predavat, budu sa zdanovat ? Potom by stacilo, ak sa neurobi predaj na 1x, ale povedzme na 2-3x /kazdy rok cast/.

Btw, co ked dietatu posielam este rocne 1200EUR na stavebko ? Rata sa aj ten prijem do tych 1900EUR?
Marcus Tullius Cicero: Veľkým bohatstvom pre človeka je žiť skromne s pokojnou mysľou.
Používateľov profilový obrázok
lopt
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 10 05, 2015 7:44 am

Re: Fondy, dane a investovanie - vynos, ci strata ?

Príspevok od používateľa lopt »

JOGO
Este si nic nezarobil a uz sa staras, ako to budes zdanovat.


jasne. Zaraba /alebo trati/ sa az pri predaji. A prave preto, aby sa tratilo co najmenej je dobre vediet, kolko toho zhltne stat. Potom sa to da nacasova, optimalizovat.

Peniaze ako zamestnanec, mam uz zdanene a zisky vytvaram z uz zdanenych penazi, pricom stat sa na stratach nepodiela. Preto mi neni jedno, ze zhltne dalsich 33 percent.
Marcus Tullius Cicero: Veľkým bohatstvom pre človeka je žiť skromne s pokojnou mysľou.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Fondy, dane a investovanie - vynos, ci strata ?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

lopt, v prvom rade napis do akych fondov presne si to ty investoval. K IZP sa asi netreba vyjadrovat, to inak ako stratou ani nemohlo skoncit. Co sa tyka jednorazovej investicie, ak si investoval v nespravnom case do nespravnych fondov, tak ano, moze to dopadnut tymto sposobom. Pri jednorazovej investicii je dolezite aby si mal aj nejaky ahnung o makroekonomickej situacii a potom aby sa s tou investiciou obcas nejako pracovalo. Vacsinou to je naopak. Ludia vyberaju fondy ako banany a potom sa cuduju.

K zdanovaniu fondov som sa tu uz viac krat vyjadroval. Podla mna to riesite viac ako daniari :)
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Fondy, dane a investovanie - vynos, ci strata ?

Príspevok od používateľa Dana »

Predpokladam vsak, ze ETF-ko neni podielovy fond a nema podielove listy, lebo ich nikomu nevraciam ale predavam na burze ako akciu cize danim podla par.8 aj ked neni uplne jasne ci ako CP alebo ako derivat.[/quote]


Aj pre podiel. fond by platilo, že ak podielové listy nebudú vrátené správcovskej spoločnosti, ale boli by predané inej osobe resp. by sa s PL obchodovalo na burze, tiež by sa potom zdaňovali v § 8.

Jogo, neviem či by si zdaňoval akcie pod derivátmi len preto, že si ich nakúpil na margin. Zatiaľ myslím, že by to nenapadlo nikoho. Mal by si sice smolu, že úroky by si si do nákladov nezarátal, ale tak je aspoň nejaká oslobodená suma.
A ak v budúcnosti povedia, že v takomto prípade treba CP prekvalifikovať, tak to začneme tak robiť, len ak to nevedia ani na najvyšších miestach, tak odkial to máme vedieť my.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Fondy, dane a investovanie - vynos, ci strata ?

Príspevok od používateľa Dana »

lopt napísal:Dana

- cize keby som previedol na dieta fondy, tak az ked sa budu predavat, budu sa zdanovat ? Potom by stacilo, ak sa neurobi predaj na 1x, ale povedzme na 2-3x /kazdy rok cast/.

Btw, co ked dietatu posielam este rocne 1200EUR na stavebko ? Rata sa aj ten prijem do tych 1900EUR?


Áno, zdaňovali by sa až pri predaji, v podstate by si celú daňovú povinnosť preniesol na dieťa, povedzme potom predaj na 3x, aby to bolo bez daní a odvodov. Najprv si však treba v banke overiť, že ak to bude prevedené na dieťa, či ti umožnia aj v jeho mene bezproblémový predaj. Ale myslím, že v bankách s tým problém nie je, len u niektorých brokerov.
Sporenie na stavebku nemáš dôvod zdaňovať, aby si to uvádzal v DP, ked ,tak ti tam zdania úroky, ale čo je zdaňované zrážkovou daňou sa nepočíta do 50 %NČ . /suma okolo tých 1901 €/
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
lopt
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 10 05, 2015 7:44 am

Re: Fondy, dane a investovanie - vynos, ci strata ?

Príspevok od používateľa lopt »

peter.cmorej napísal:lopt, v prvom rade napis do akych fondov presne si to ty investoval. K IZP sa asi netreba vyjadrovat, to inak ako stratou ani nemohlo skoncit. Co sa tyka jednorazovej investicie, ak si investoval v nespravnom case do nespravnych fondov, tak ano, moze to dopadnut tymto sposobom. Pri jednorazovej investicii je dolezite aby si mal aj nejaky ahnung o makroekonomickej situacii a potom aby sa s tou investiciou obcas nejako pracovalo. Vacsinou to je naopak. Ludia vyberaju fondy ako banany a potom sa cuduju.

K zdanovaniu fondov som sa tu uz viac krat vyjadroval. Podla mna to riesite viac ako daniari :)
V roku 2006 - do kazdeho 25000 SKK, do posledneho 50000SKK

KBC EQUITY Emerging EUROPE KAP
KBC EQUITY Fund New Asia KAP
KBC EQUITY Fund New Markets
KBC EQUITY Fund New Shares
KBC EQUITY Fund OIL

Ak neratam kurzovy rozdiel, tak na prvom tratim 25 percent. Ostatne zarobili od 32 do 77 percent.
Ak ratam kurzovy rozdiel SKK/EUR, tak na prvom tratim 42 percent a ostatne zarobili od 2 do 37 percent.
Hovorim o hrubom, nezdanenom zisku, vstupne poplatky som este neodrataval.
Marcus Tullius Cicero: Veľkým bohatstvom pre človeka je žiť skromne s pokojnou mysľou.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Fondy, dane a investovanie - vynos, ci strata ?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

venoval som celych 5 minut hladaniu portfolia fondu KBC EQUITY Fund New Shares, nech si overim, ci aj to je emerging market fond, a nenasiel som, takze kaslem na to. Ale je to jedno. Je to presne tak ako som pisal. Vybral si si zle fondy, same emerging markety a ropa, ktora je riadne cyklicka. Toto nie je portfolio. Ked vsadzas na ruletu, tak sa necuduj ze prehras.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2829
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 51 times
Been thanked: 112 times

Re: Fondy, dane a investovanie - vynos, ci strata ?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Tvoje fondy su naznakom diverzifikacie. Sice trosku jednostranne, ale predsa. Vobec by som ich nepredaval ak peniaze nepotrebujes. Co by som urobil, je predal jeden ci dva a kupil nejake fondy pripadne ETFka, ktore by doplnali diverzifikaciu. Prikladom by boli velke firmy ci zlato.
Kriticke su vsak priebezne poplatky.
Ekonomicke vzdelanie ani skusenosti nepomozu pri predpovedani buducnosti. Nikto do buducnosti nevidi. Vysledky vsak musia byt viditelne. Musis vediet stav na ucte aspon mesacne a podla toho konat.
Zabudni na minulost. Zacni odznova. Sleduj kazdu investiciu a pokial vynasa tak ju drz. V pripade poklesu predaj. Ja predavam pri poklese ceny o 20% bez ohladu na povodnu nakupnu cenu.
Uplne ignoruj danove okolnosti. Chces mat co najvyssi ziska zaco budes samozrejme platit vyssie dane.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
mgulka
Active Member
Príspevky: 112
Dátum registrácie: Ut 25 06, 2013 10:11 am

Re: Fondy, dane a investovanie - vynos, ci strata ?

Príspevok od používateľa mgulka »

V pripade poklesu predaj. Ja predavam pri poklese ceny o 20% bez ohladu na povodnu nakupnu cenu.
Možno sa Vám to stalo iba dva-trikrát, ale ak predávate až pri poklese -20 %, "skočíte" do toho istého fondu ešte niekedy? Pretože -20 % je už naozaj dosť. Ak sa bavíme napr. o akciových ETF nie je skôr lepšie niečo také ako dokupovať do straty? ...keďže akcie sa zatiaľ po každej "kríze" vrátili na svoje maximá
Používateľov profilový obrázok
lopt
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 10 05, 2015 7:44 am

Re: Fondy, dane a investovanie - vynos, ci strata ?

Príspevok od používateľa lopt »

peter.cmorej napísal:venoval som celych 5 minut hladaniu portfolia fondu KBC EQUITY Fund New Shares, nech si overim, ci aj to je emerging market fond, a nenasiel som, takze kaslem na to. Ale je to jedno. Je to presne tak ako som pisal. Vybral si si zle fondy, same emerging markety a ropa, ktora je riadne cyklicka. Toto nie je portfolio. Ked vsadzas na ruletu, tak sa necuduj ze prehras.
A co su dobre fondy ? Myslis nejake globalne ?

Mal som strategiu, kupit fondy s potencionalnym rastom do buducnosti na 20-30, ci 40 rokov, drzat ich a potom predat. Prvych 9 rokov to bolo v minuse, len teraz to stupa.

Myslim, ze prave dlhodobom horizonte mozu nove trhy prekvapit a maju najvacsi potencial. Samozrejme, je to riziko.
U ropneho fondu som kalkuloval s obmedzenymi zdrojmi a ako budu klesat, budu vzacnejsie.

No, mozno hadam az moc vzdialenu buducnost :D

Zatial co som sa docital v knihach, tak tam pisali, ze vsetky fondy su rizikove a jedine fondy, co neustale rastu /priemerne/ su tie, co maju akcie z celeho sveta /vsetky odvetvia/.

Tak neviem, ake strategie vobec zaujat. Ak ma clovek citat neustale nejaky vyvoj, tak su to spekulacie a to uz by bolo hadam lepsie spekulovat s derivatmi na pokles, ci rast kurzu nejakeho paru meny. Tam je aspon vacsie kolisanie, takze pri spekulaciach by bolo viac prilezitosti. Len sa to tazsie odhaduje.

Ibaze by clovek spokuloval na nejakych automatizovanych softveroch, ktore na zaklade statistiky a predikcie rastu a poklesu podla istych ukazovatelov, predpovedaju buduci vyvoj.

Nech to beriem, ako beriem - tak ak pocitam vsetky rizika, nikto nevie aka bude buducnost a poslednych 15-20 rokov sa uz neni mozne divat ani na historicke statistiky a robit z nich zavery, lebo sa neuveritelne zmenili podmienky fungovania ekonomik.

Mam z toho celeho dojem - ze investor by mal diverzifikovat, lebo vsadzat vsetko na jednu kartu je riskantne. Ak diverzifikuje, tak je to ako so stavkovanim, nie vsetky investicie dostatocne zarabaju. Potom to preda, ma straty, nakoniec dlho spori, dojde inflacia, ci hyperinflacia, zmena meny, vojna, ci kolaps trhov.

Ako citam a pozeram rozne ekonomicke scenare, tak sa hovori, ze asi kazdych 80 rokov dochadza k resetu, ked je ekonomika prehriata, bublina sa nafuknu, dojde k mene penazi, stat zacina odznova a obyvatelstvo je ozobrazene o investicie a uspory.

Neni nic lahsie pre stat, nahodit likvidacne dane zo zlata, ci investicii, ked mu tecie do topanok.

No tak aku strategiu vobec zvolit ?

Uz uvazujem o tom, ze najlepsie bude investicia do knih o preziti, bojovych umeniach, vlastnej studni s pitnou vodou, energetickej ci potravinovej nezavislosti :)

Co sa tyka ekonomickej literatury, tak mam dojem, ze jedine, co je na nej zaujimave, ako zarabat, ze nauci cloveka, ze aby zarobil, treba pisat ekonomicku literaturu a predavat ju :D
Marcus Tullius Cicero: Veľkým bohatstvom pre človeka je žiť skromne s pokojnou mysľou.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3853
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 344 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Fondy, dane a investovanie - vynos, ci strata ?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

toto si precitaj alebo pozri vsetko tu uz bolo...https://nakladacka.wordpress.com/2011/0 ... -ferguson/" onclick="window.open(this.href);return false;
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Fondy, dane a investovanie - vynos, ci strata ?

Príspevok od používateľa Rado »

lopt napísal:
Uz uvazujem o tom, ze najlepsie bude investicia do knih o preziti, bojovych umeniach, vlastnej studni s pitnou vodou, energetickej ci potravinovej nezavislosti :)
To, že nevieš kam investovať neznamená, že sa rútime do záhuby. Tebe niečo chýba? Podobne zmýšľajúcich som videl na NG v dokumente príprava na koniec sveta. Niektorí zblbli celú rodinu. Žijú vo večnej obave, že zajtra príde koniec a firmy na nich zarábajú. Predávajú im MRE, zbrane, školenia a ešte ďalšie blbosti. :lol:

Btw fondy sú strašná hovadina pre klienta a super biznis pre správcu a jeho akcionára. Bohužiaľ pre väčšinu ľudí je to jediná alternatíva. Nedostatok času a chuti niečo ešte po večeroch naštudovať nič iné ani neumožňuje využiť resp. nájsť.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2829
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 51 times
Been thanked: 112 times

Re: Fondy, dane a investovanie - vynos, ci strata ?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Pre mgulka - zarad ma medzi tych co povazuju nakupovanie do straty za sialenstvo.
Rado, fond je cenina ako akcie, komodity ci dlhopisy. Platis za jeho spravovanie a chod odbornikom. Ti odbornici samozrejme do buducnosti nevidia, ale aspon sleduju vyvoj fondu a tym aj Tvojho podielu v nom. Zatial sa mozes venovat inym zalezitostiam.
Pri individualnom investovani platis svojim casom. Co je vyhodnejsie zalezi na vysledkoch, poplatkoch za fondy a ocenenie svojho casu.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15790
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: Fondy, dane a investovanie - vynos, ci strata ?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Rokosák napísal: fond je cenina ako akcie, komodity ci dlhopisy. Platis za jeho spravovanie a chod odbornikom. Ti odbornici samozrejme do buducnosti nevidia, ale aspon sleduju vyvoj fondu a tym aj Tvojho podielu v nom. Zatial sa mozes venovat inym zalezitostiam. Pri individualnom investovani platis svojim casom. Co je vyhodnejsie zalezi na vysledkoch, poplatkoch za fondy a ocenenie svojho casu.
Súhlasím s Radom, že fondy sú nevýhodné pre klienta a super biznis pre správcu.

Lopt povedal jednu múdru vec:

,,nech to beriem, ako beriem - tak ak pocitam vsetky rizika, nikto nevie aka bude buducnost a poslednych 15-20 rokov sa uz neni mozne divat ani na historicke statistiky a robit z nich zavery, lebo sa neuveritelne zmenili podmienky fungovania ekonomik.,,

Zároveň sám priznal, že 9 rokov mal fondy v strate a až teraz ich má v zisku... Stavím sa, že im na poplatkoch odovzdáva cca 2% ročne. Takže to je istý zisk pre správcu , banku i sprostredkovatela, zatial čo klient nesie riziko.

A východisko? Akí odborníci sú správcovia ked výnosovo nedokážu prekonať benchmarky? Za predpokladu, že správcovia dokážu len kopírovať index, klientovi sa oplatí investovať individuálne. Otvorím si účet u brokera a kúpim si indexové ETF. Napríklad SPY je indexový fond, ktorý obsahuje 500 starostlivo vyberaných akcií a má nákladovú štruktúru 0,09% ročne. Opakujem: 0,09% ročne.

Takže počítajme. Investujem 100 000 cez brokera do SPY a stojí ma to 10 USD nákup + 9USD ročne náklady. Dividendy sa mi pripisujú. Spolu ma to stojí cca 100 USD za 10 rokov!

Pri investícii cez fondy ma to ročne stojí cca 2%, takže minimálne cca 12 000 USD za 10 rokov

Tak čo je lepšie ? stratiť 100 USD za 10 rokov, alebo stratiť 12 000 za 10 rokov a o to nižší výnos mať. Počítané cez zložené úročenie to vyjde oveľa horšie...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
lopt
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 10 05, 2015 7:44 am

Re: Fondy, dane a investovanie - vynos, ci strata ?

Príspevok od používateľa lopt »

Neviem, ako to robia, ale tie fondy maju pisanu nakladovost 1-1,4 percenta rocne. Zaujimave je vsak, ze som rocne nikdy nic neplatil, ani nestrhavali mi nic. Pytal som sa ich na to a vraj si beru len vstupny poplatok. Keby to bralo co len 1 percento rocne, tak za 30 rokov by to bolo minus 30 percent a to by sa dlhodobo nevyplacalo vobec. Takze podobne ako u poistovni, aj tu fixluju, len o trochu menej.
Marcus Tullius Cicero: Veľkým bohatstvom pre človeka je žiť skromne s pokojnou mysľou.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Fondy, dane a investovanie - vynos, ci strata ?

Príspevok od používateľa Rado »

Lopt píšeš, že máš ekonomické vzdelanie, ale veľmi tomu neverím. Myslíš, že fond vyžije len zo vstupného resp. výstupného poplatku, keď nemá nárok na podiel zo zisku? Ktorý akcionár by sa nechal takto okrádať?
Poplatok za správu sa strháva priebežne podobne ako zamestnancom dane. Tebe hlásený výsledok je už o tento poplatok znížený tzn. "zdanený fondom". Nie je to však jediný poplatok, ktorý ti vzali. Platil si prevody z účtov, poplatok depozitárovi, poplatky za nákup a predaj cenných papierov, možno aj materiály ako výročná správa a podobne.
Fond je v prvom rade služba a tak sa na to treba pozerať. Nechceš si spravovať peniaze sám, tak mi to za teba urobíme, ale teba to stojí viac ako keby si si spravoval peniaze sám. Výsledok spravovania je však neznámy v oboch prípadoch. Poplatky sú istota.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Fondy, dane a investovanie - vynos, ci strata ?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

takze si to zhrnme. Investoval si do niecoho comu nerozumies ako to funguje a este si aj vsetko vsadil na jednu kartu. Ze si v strate je tvoja chyba a vsetky ostatne zavery, ktore si si z toho vyvodil su zial chybne. Dobre portfolio je diverzifikovane napriklad aj medzi rozne gerograficke/investicne oblasti.
Používateľov profilový obrázok
lopt
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 10 05, 2015 7:44 am

Re: Fondy, dane a investovanie - vynos, ci strata ?

Príspevok od používateľa lopt »

Rado napísal:Lopt píšeš, že máš ekonomické vzdelanie, ale veľmi tomu neverím. Myslíš, že fond vyžije len zo vstupného resp. výstupného poplatku, keď nemá nárok na podiel zo zisku? Ktorý akcionár by sa nechal takto okrádať?
Poplatok za správu sa strháva priebežne podobne ako zamestnancom dane. Tebe hlásený výsledok je už o tento poplatok znížený tzn. "zdanený fondom". Nie je to však jediný poplatok, ktorý ti vzali. Platil si prevody z účtov, poplatok depozitárovi, poplatky za nákup a predaj cenných papierov, možno aj materiály ako výročná správa a podobne.
Fond je v prvom rade služba a tak sa na to treba pozerať. Nechceš si spravovať peniaze sám, tak mi to za teba urobíme, ale teba to stojí viac ako keby si si spravoval peniaze sám. Výsledok spravovania je však neznámy v oboch prípadoch. Poplatky sú istota.

Moje skolske ekonomicke vzdelanie bolo ukoncene pred cca 20timi rokmi. Najvacsia investicia bol vtedy asi terminovany vklad, alebo ucet v banke. :D O takychto veciach sa tu vtedy nechyrovalo a aj profesia ako financny poradca /ak neratame poistovakov/ u nas neexistovala.

Mne je jasne, ze fondy ziju z poplatkov. Aj tie fondy, co som vymenoval, maju uvedene, ze maju 1-1,4 percenta rocny poplatok........

ALE.... pracovnicka banky, specialistka na investicie mi na moj udiv tvrdila, ze si beru jediny poplatok a to vstupny. Ze v nom bolo vsetko zohladnene. Keby som si zakladal nove fondy, tak jej neverim, pretoze v papieroch je uveden o rocnom spravcovskom poplatku, ze si ho beru.

ALE2... tie fondy mam uz cca 9 rokov a okrem vstupnych poplatkov som nikdy nic neplatil. Hladal som vo vypise, ze mi strhnut poplatky za vedenie, nestrhli vsak nic. Vystupne poplatky bud nemaju, alebo ich strhavaju zahadnym sposobm, kedze mi nic nechyba /podla papierov/. :D

Ak mi nekratili pocet podielovych jednotiek a ten uz cca 9 rokov suhlasi taky ako na zaciatku, tak aj teraz, tak co a kde mi strhavaju kazdy rok ????

Rozdiel medzi tym, co vieme ako ma fungovat a tym, ako to NIEKDE funguje je realita. Ak nemam ucet z ktoreho sa odrataju peniaze, ak nemam zmenseny pocet podielovych jednotiek, ako sa zuctuje kazdy rok ten poplatok ???
Ine by bolo, keby to vo vypise uvadzali, ale kazde 3 mesiace chodi vypis, meni sa vzdy odkupna a celkova hodnota fondov, ale nie pocet jednotiek. Tak su bud David Coperfield, alebo naozaj tieto fondy realne neuctuju poplatok. Suhlasilo by to s tym, co tvrdila ta specializovana pracovnicka na investicie.

Tym nehovorim, ze ine fondy si nestrhavaju poplatky.
Je celkom mozne, ze ked som to kupoval v roku 2006, tak bude niekde v zmluve, ci vseobenych podmienkach nic nebolo o rocnom spravcovskom poplatku a ze sa to tyka len fondov, ci nakupov NOVYCH. Inak si neviem vysvetlit tu nezrovnalost, ze tvrdia ze si uctuju poplatok, realne to vsak nikde nic neni strhnute a specialistka na investicie tvrdi to co ja, ze si nic nestrhavaju, ze si to zohladnia pri vstupe.
Marcus Tullius Cicero: Veľkým bohatstvom pre človeka je žiť skromne s pokojnou mysľou.
Používateľov profilový obrázok
lopt
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 10 05, 2015 7:44 am

Re: Fondy, dane a investovanie - vynos, ci strata ?

Príspevok od používateľa lopt »

peter.cmorej napísal:takze si to zhrnme. Investoval si do niecoho comu nerozumies ako to funguje a este si aj vsetko vsadil na jednu kartu. Ze si v strate je tvoja chyba a vsetky ostatne zavery, ktore si si z toho vyvodil su zial chybne. Dobre portfolio je diverzifikovane napriklad aj medzi rozne gerograficke/investicne oblasti.

Ale ja rozumiem ako to funguje a nic som nevsadazal na jednu kartu. Investovanie do fondov bolo najskor pristupne cez IZP. Sam si pisal clanok o nevyhodnosti investovania do IZP, takze s tym mas tiez svoju skusenost. Kedy si ten clanok pisal ? Ja som do IZP investoval do fondov uz v rokoch 2003-2004 u 2 velkych zahranicnych poistovni. Vtedy kazdy financny poradca to vychvaloval /samozrejme nikto sa vtedy nechvalil, ale velke provizie maju/. Cely problem bol v netransparentnosti poplatkov.

V roku 2006 som isiel uz do fonod sam, cez banku. Tak ratajme - v 2 poistovniach som mal cca niekolko strategii do fondov, vyuzival som druhy pilier na dochodky, tiez do akciovych fondov + treti pilier tiez vo fondoch. Neskor automaticky vlada zmenila investicie II piliera z akciovych fondov na dlhopisove. Do toho som si zvolil v roku 2006 spomenute fondy v banke, ako UZ CAST DIVERZIFIKOVANYCH INVESTICII. Samozrejme mam aj dalsie portofio, ale cele to tu nebudem specifikovat.

Kto si dobre pamata turbulencie v rokoch 1990-2001, tak v tychto obdobiach rastla inflacia v desiatkach percent a terminovany vklad v bankach mohol kludne dosiahnut aj 21,5% p.a.

Zbavil som sa iba fondov v IZP, takze ostava II a III pilier, plus tie v banke. Chcel som to mat diverzifikovane nieco ako zolika pre emerging markety a energeticke spolocnosti s vysokym potencionalnym rastom v DLHODOBOM horizonte 30-40 rokov. Kebyze je to zatazene spravcovskych poplatkom, zeby som videl, ze mi ztrhavaju, tak ich zrusim uz davnejsie, lebo za 40 rokov by to bolo minimalne minus 40 percent....

Zaroven som mal akciove fondy ako poistku proti inflacii, ak by sa vratila na uroven rokov 90tych, alebo hyperinflacii /vdaka EU za QE - kvantitativne uvolnovanie/.

Nemal som ziadnu globalnu strategiu, lebo dalsie fondy som uz nakupovat nechcel a posledne roky hladam vhodne investicie. Zaroven som tiez nechcel uz investicie v inej mene, lebo som nechcel podstupovat kurzove rizika.

Diverzifikacia investicie je dobra na odvratenie investicii od totalneho krachu, ale tak ako brzdi krach, brzdi aj zisk. Staci si urobit statistiky a ked clovek vsetky investicie zhodnoti /keby ratal kurzove rodiely, hodnoty atd/, tak niektore z nich prerabaju a je tazke sa trafit, ak by ste ich chceli vsetky momentalne premenit na peniaze, do vhodneho casu, kedy su vsetky v pluse...

Po case som vytriezvel z reci o potencionalnych vynosoch, ktore sice papierovo mozu nastat, ale ak sa zapocita dlzka investicie, cas straveny studovanim a vynakladanym na spravu, uroky, menove rizika, DANE, ODVODY, ci rodinne situacie, tak zacinam byt viac konzervativnejsi, alebo alternativnejsi investor. Su investicie, ktorym nerozumiem /teda teoreticky rozumiem, ale su neprehladne/ - tak skor zacinam byt realista a miesto tvrdenia, ze nerozumiem investicii, v tom vidim len to, ze jej rozumiem v globale az moc dobre. Su ti financne skupiny, zaujmy statov, proste jeden velky valov, jedno koryto a o to sa biju vsetky prasce. No a niektore prasce su vlkom, ktory laka ine prasce k inemu korytu, aby sa sam napasol. Suma sumaru, vacsina produktov neni pre klienta, ale je tvorena spolocnostami, ktore potrebuju generovany zisk. A na ten treba niekoho chytit a oskubat. :? :? Je mi jasne, ze v takychto investiciach by som vela vody nenamutil a skor prisiel o ne.

Mimochodom, ako financny poradca, do coho investujes ty sam a do coho tvoji klienti ? :D
Kolko z poradeneho portfolia klientom im aj REALNE a DLHODOBO zaraba /10 ci 20 rocna zaujimava historia/. A aka je tvoja dlhodoba bilancia ziskovosti ?

Co poznam historiu financneho poradenstva, tak je tam mimoriadne vysoka fluktuacia poradcov, co maju problem sami so sebou a systemom odmenovania a vela z nich ukoncilo cinnost. Materske spolocnosti to mali dobre nastavene na cicani poradcov.

:idea: Da sa povedat, ze v globale suhlasim, ze viem, ze nic neviem. Iste je len to, ze v mori financii sa to viac hemzi navnadami a zralokmi.

Z hladiska financii planujem, tvorim a dodrziavam mesacny financny rozpocet - na ktory som aplikoval vlastne automatizovane prepocty, aby to bolo aj laicky zrozumitelne. Niekolko rokov pouzivam s specializovany software na rodinne domace uctovnictvo a ideovo ho pomaham vylepsovat a pomaham aktivne v hladani chyb. Ako zistujem, najvacsim problemom z dlhodobeho hladiska /50-100 rokov/ neni taky problem usetrit, ci zarobit, ale peniaze udrzat - aby ich hodnota neklesala, ale aspon priemerne prekracoval cisty vynos inflaciu. Cisty vynos vsak beriem z dlhodobeho porovnania hodnoty investicie /v desiatkach rokov/, nie z momentalneho vynosu.
Naposledy upravil/-a lopt v Pi 15 05, 2015 4:31 pm, upravené celkom 1 krát.
Marcus Tullius Cicero: Veľkým bohatstvom pre človeka je žiť skromne s pokojnou mysľou.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Fondy, dane a investovanie - vynos, ci strata ?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

namiesto pisania by si mohol viac citat. Napriklad mozes zacat tu:
http://cmorej.blog.sme.sk/c/371879/podi ... te-sa.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://cmorej.blog.sme.sk/c/373038/podi ... prava.html" onclick="window.open(this.href);return false;

urcite som tam niekde pisal aj o tom, ze poplatky vo vnutri fondu sa zaratavaju do vykonnosti. Plus si este pohladaj co to je NAV a ako sa rata .. to na margo toho, ze vies ako to funnguje. Nakolko tuto debatu povazujem za neuzitocnu, na zvysok si dovolim neodpovedat .. prispevky som ani cele necital
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Fondy, dane a investovanie - vynos, ci strata ?

Príspevok od používateľa Rado »

lopt napísal: Ak mi nekratili pocet podielovych jednotiek a ten uz cca 9 rokov suhlasi taky ako na zaciatku, tak aj teraz, tak co a kde mi strhavaju kazdy rok ????
Takže počet podielov sa ti nemení. Ako si vypočítaš koľko vo fonde máš? Dostaneš od fondu hodnotu jedného podielu? Už vieš, kde ťa "zdanili"?

Btw školu sme končili cca rovnako. :D
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
lopt
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 10 05, 2015 7:44 am

Re: Fondy, dane a investovanie - vynos, ci strata ?

Príspevok od používateľa lopt »

peter.cmorej napísal:namiesto pisania by si mohol viac citat. Napriklad mozes zacat tu:
http://cmorej.blog.sme.sk/c/371879/podi ... te-sa.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://cmorej.blog.sme.sk/c/373038/podi ... prava.html" onclick="window.open(this.href);return false;

urcite som tam niekde pisal aj o tom, ze poplatky vo vnutri fondu sa zaratavaju do vykonnosti. Plus si este pohladaj co to je NAV a ako sa rata .. to na margo toho, ze vies ako to funnguje. Nakolko tuto debatu povazujem za neuzitocnu, na zvysok si dovolim neodpovedat .. prispevky som ani cele necital

Pekne popisane vseobecne informacie. Pred par mesiacmi som to cital, tvoj blog sledujem uz par rokov. V podstate sa s dost nazormi aj zhodujem. To na margo fungovania, neni tam nic nove, ani prekvapive.

Ak bezne na argumenty reagujes tak, ze nemas chut ani pocut odpoved, tak by ma zaujimalo, ci ti to aj klienti toleruju.... :D Vacsina ludi ma male ekonomicke znalosti a su radi, ze si niekde nieco ulozia. Cim viac clovek vie, tak je mu jasne, ze aj finacni poradcovia radi mutia vodu a treba si davat pozor.

Este raz to zopakujem v kratsom prispevku - a ak chces cele vysvetlenie, tak citaj vsetko. Obecne suhlasim s tym co pises, ale perdpokladam, ze nie si majitelom podielov tychto konkretnych fondov. Ja som do nich investoval a hovorim len, ze mi nikdy neuctovali, ale nestrhli nic okrem vstupneho poplatku. Vypisy z minulych rokov mam a sedia na chlp. Co sa tyka nazoru na moje investovanie - neberiem ti ho, nezverejnil som ho cele, iba ciastkove. O poruzumeni investovaniu - viem svoje, viem aj to na co sa odvolavas, ale znovu opakujem, nemas vsetky informacie na zavery.

By ma ozaj zaujimalo, ci takyto pristup mas aj ku klientom, lebo to celkom spada aj do tvojich varovani o ich vybere, co si mal na blogu :D :D :D
Marcus Tullius Cicero: Veľkým bohatstvom pre človeka je žiť skromne s pokojnou mysľou.
Používateľov profilový obrázok
lopt
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 10 05, 2015 7:44 am

Re: Fondy, dane a investovanie - vynos, ci strata ?

Príspevok od používateľa lopt »

RADO


Pocet podielov vo fonde nasobene hodnotou podielu. Kedze ide o zahranicneho spravcu fondu, nestrahavaju dane.

Banka kasirovala

1/ predaj SKK na EUR, lebo ich menila banka
2/ vstupny poplatok

Podla informacii fondu tam vystupny poplatok neni. Ma tam byt rocny spravcovsky, ale ako pisem, nikde nic nestrhavaju, nic ine som neplatil. Tak tam tusim nejaku lotrovinu, tiez sa mi nezda, preco ho neuctuju. Dufam, ze sa nebude kasirovat pri vystupe, dusovali sa, ze nie.... a fond to nema uvedene ani v parametroch.

Neviem, mozno mi nieco unika, ale ak tie fondy kasiruju poplatky ROCNE za spravu, kde ich kasiruju, ako ? Trhova hodnota podielu sa meni a ak nic nepredavam, nemaju si co brat. Tak ako uctovne mozu kasirovat bez nejakeho zaznamu, ci pohybu podielov ?
Marcus Tullius Cicero: Veľkým bohatstvom pre človeka je žiť skromne s pokojnou mysľou.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Fondy, dane a investovanie - vynos, ci strata ?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

lopt, napisem ti to este raz a skus uz konecne porozmyslat nad obsahom tejto vety: vnutone poplatky fondu su uz zaratane v jeho vykonnosti, tz. v hodnote podielu.

ty si tu narokujes na moj cas a nie si schopny ani porozmyslat nad tym co ti tu pisem. Tak sa potom necuduj podrazdenej odpovedi. Klient ma plati, s tebou stracam svoj volny cas. Viem, moja blbost
Používateľov profilový obrázok
lopt
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 10 05, 2015 7:44 am

Re: Fondy, dane a investovanie - vynos, ci strata ?

Príspevok od používateľa lopt »

peter.cmorej napísal:lopt, napisem ti to este raz a skus uz konecne porozmyslat nad obsahom tejto vety: vnutone poplatky fondu su uz zaratane v jeho vykonnosti, tz. v hodnote podielu.
Aha, tak to som nevedel. Clovek sa uci stale :D

Co sa tyka mna zas ako investora, tak si musim preverovat financnych poradcov... Zatial som v mojom okoli narazil len na takych co vedeli, menej nez ja. A to nebolo dobre. Chcel som vzdy vediet maximum detailov a to vela poradcom nevyhovuje. Najst dobreho financneho poradcu je fuska.

Btw, nikdy nevies, kde najdes klienta :)
Marcus Tullius Cicero: Veľkým bohatstvom pre človeka je žiť skromne s pokojnou mysľou.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7069
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: Fondy, dane a investovanie - vynos, ci strata ?

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: A východisko? Akí odborníci sú správcovia ked výnosovo nedokážu prekonať benchmarky? Za predpokladu, že správcovia dokážu len kopírovať index, klientovi sa oplatí investovať individuálne. Otvorím si účet u brokera a kúpim si indexové ETF. Napríklad SPY je indexový fond, ktorý obsahuje 500 starostlivo vyberaných akcií a má nákladovú štruktúru 0,09% ročne. Opakujem: 0,09% ročne.

Takže počítajme. Investujem 100 000 cez brokera do SPY a stojí ma to 10 USD nákup + 9USD ročne náklady. Dividendy sa mi pripisujú. Spolu ma to stojí cca 100 USD za 10 rokov!

Pri investícii cez fondy ma to ročne stojí cca 2%, takže minimálne cca 12 000 USD za 10 rokov

Tak čo je lepšie ? stratiť 100 USD za 10 rokov, alebo stratiť 12 000 za 10 rokov a o to nižší výnos mať. Počítané cez zložené úročenie to vyjde oveľa horšie...
:)
Vidis Juggler, tvoj prispevok, ktory mal najvyssiu pridanu hodnotu si Lopt ani nevsimol.
Presne to som ocakaval :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Fondy, dane a investovanie - vynos, ci strata ?

Príspevok od používateľa Rado »

lopt napísal:RADO


Pocet podielov vo fonde nasobene hodnotou podielu. Kedze ide o zahranicneho spravcu fondu, nestrahavaju dane.
Ty si truhlík. :D Dane v "" nie sú dane. Napísal som ti neznámu, ktorou násobíš podiely a zisťuješ hodnotu majetku vo fondoch. Cez túto ťa kasíruje fond a ty si to nepochopil. Píšeš, že nájsť dobrého finančného poradcu je problém teba ako investora. Svoju energiu venuješ výberu poradcu namiesto toho, aby si ju investoval do času na svoje vzdelanie. Nečuduj sa potom výsledkom, ktoré máš. Pokiaľ neplatíš poradcu zo zisku, tak neexistuje nikto, kto by sa postaral o tvoje peniaze lepšie ako ty sám.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
lopt
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 10 05, 2015 7:44 am

Re: Fondy, dane a investovanie - vynos, ci strata ?

Príspevok od používateľa lopt »

JOGO: o investiciach do ETF viem, zvazujem ich uz nejaku dobu, len nie v USD, ale EUR. Nechcem kurzove rizika. Chcem najskor dokladne poznat detaily, aby som zas neurobil nejake rozhodnutie, ktore budem neskor lutovat. Zvazujem viacere faktory a rizika. Da sa do nich investovat trebars cez FIO banku.
-------------------------------
RADO - ani ma nenapadlo, ze fond si cez hodnotu podielu kasiruje zisk. Zisk je nieco, co vznikne pri predaji /alebo strata/. Ak na to 30 rokov nesiahnem a poplatok je 1 percento rocne, tak by som mal mat minus 30 percent. Ak je hodnota podielu ziskova a ja to predam, tak pocas tych 30 rokov fond nekasiroval nic, lebo som nic nepredaval. Vystupny poplatok nema. Potom je jedina moznost zarobku z predaja medzi rozdielom podielov a cenou akcii. To mi vsak nekoresponduje s minus 30timi percentami.

Naviac je to cele nejake divne, netransparentne. Z danoveho hladiska si mozem odpocitat poplatky. Ako, ake, ak nie su vycislene, vyuctovane ? Ako si mozem byt isty, ze fond miesto 1 percenta hodnotu podielov neupravuje o 2 percenta ?

Mne je jasne, ze najlepsim poradcom je clovek sam sebe. Preto sa vzdelavam a zaujimam aj o investicie. Ale stale mi v takychto produktoch chyba vacsia transparentnost. Len clovek casto nema tolko casu, aby pri svojej praci sa este dlhodobo venoval aj vzdelavaniu. Rodina uz zazera, ked citam ekonomicke knihy a tuka si na celo :D Co sa tyka vlastneho samoporadenstva, tak to prirovnam napr. ci snad zubara povazujeme za prezitok, ze lepsie je ich opravovat si zuby sam ?

Dobry poradca, ktory sa pohybuje denne vo financnom svete a venuje tomu 8-10 hodin denne, bude mat iny prehlad, ako ked sa o to zaujima niekto hodinku vikendovo. Snad :)
Marcus Tullius Cicero: Veľkým bohatstvom pre človeka je žiť skromne s pokojnou mysľou.
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"