ETF S&P500

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
samo
Príspevky: 30
Dátum registrácie: Št 05 11, 2015 7:58 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

ETF S&P500

Príspevok od používateľa samo »

Zdravím,
večery posledných týždňov som sa venoval štúdiu možnosťami sporenia/investovania (hlavne po tom, čo si jeden známy uzatvoril IŽP) a toto fórum a aj články mnohých ľudí tu (p. Cmorej, p. Glasa, ...) mi ozrejmili tieto možnosti.
Po zvážení mojich časových možností som sa zameral na investovanie do ETF, hlavne americký 500, prípadne eurósky, svetový. Plán by som mal taký, že by som takto si sporil napr. 4xročne po cca 1500-2000€. Keďže by išlo o 4 - 6 nákupov za rok, rozhodol by som sa pre obchodovanie cez Lynx. Prípadne viete poradiť nejakého výhodnejšieho brokera pre daný počet nákupov alebo z iného dôvodu?
Plánujem investovať do fondov iShares, napr. ponúkajú tieto ETF pre S&P500: Všimol som si, že hlavný rozdiel je v tom, že sú tam rôzne priebežné poplatky (0.40% vs 0.07%) a taktiež, ak som to pochopil správne, tak prvý fond zrejme vypláca zisk (Use of Income Distributing) a druhý reinvestuje (týmto smerom by som sa radšej vybral). Chápem to správne? Prípadne na čo si je ešte treba dať pozor, čo je treba zvážiť? Prípadne sú nejaké lepšie/výhodnejšie ETF (napr. pre spomenutý S&P500) z určitého pohľadu, na ktorý som pozabudol?
Vopred ďakujem za odpoveď.

Samo
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF S&P500

Príspevok od používateľa jogo »

Samo, ides na to vyborne. Teraz vsak pridu na teba pochybnosti typu" budu USA indexy rast tak isto ako poslednych 150 rokov alebo pride deflacia, alebo nedokazem tradingom zarobit 2x tolko ako USA-indexy zarabali poslednych 150 roov atd. :)
Zarucenu odpoved, ci pride deflacia alebo ci existuju traderi, ktory dokazu dlhodobo porazit index SP500 ti neviem dat(teda okrem Juggleroveho poker-tradingu, ktory ten index zarucene dlhodobo poraza)
Tvoj pristup pravidelnych nakupov ma dve slabiny:
-indexy 4-5 rokov stagnuju alebo mierne rastu, a ked nakupis ETF-ka za vsetky peniaze, pride rok podobny roku 2008 a si v 50% strate
-pride deflacia ala Japonsko a indexy vytrvale padaju

S prvym problemom sa da vysporiadat nie casovymi ale hodnotovymi nakupmi, ale s druhym problemom sa da vyrovnat len tradingom s vyberanim ziskov.
Druhy problem som zatial uspokojivo nevyriesil ani u seba, tak verim v pokracujuci rast svetoveho HDP. :?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: ETF S&P500

Príspevok od používateľa Rokosák »

Vsetky investicie davas do jednej ETFky. To je v poriadku, ale vyzaduje to pozorne sledovanie vyvoja a obcasny predaj v pripade poklesu. Potrebujes sledovat vyvoj 500 americkych firiem ako celok a takisto kurz EURUSD.
Ja by som dal polovicu do nejakeho ineho ETFka. Napriklad Aziu, Juznu Ameriku a tusim som na nieco zabudol... aha! Europske ETFko.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Vladimir J
Active Member
Príspevky: 80
Dátum registrácie: St 29 10, 2014 11:05 am
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF S&P500

Príspevok od používateľa Vladimir J »

Dobrý plán. Čo sa týka výberu ETF, základné 2 pravidlá sú - čo najnižšie poplatky a čo najmenší tracking error. Takže ak vyberáš medzi fondami, sledujúcimi rovnaký index, treba vybrať ten lacnejší, ceteris paribus. Každopádne, Rokosákova pripomienka je relevantná, no nemusíš to riešiť viacerými ETFkami, stačí zobrať jedno, ktoré sleduje nejaký world index, už keď si načal tie iShares, tak napr iShares MSCI World. S ďaľšou diverzifikáciou to veľmi preháňať netreba (viac info trebárs tu http://peniazesucas.sk/ako-si-postavit- ... rtfolio-2/, ale možno by stálo za to zvážiť dať napr. 15-20% do nejakého moneymarket fondu, tie akcie už sú predsalen trošku drahé. Ak ale plánuješ nakupovať pravidelne ešte dlhé roky, tak budeš v pohode - ak to padne o 50%, jednoducho za svoje prachy nakúpiš 2 krát toľko akcií. Sen každého investora!
Vladimir, http://www.peniazesucas.sk/aiailp/" onclick="window.open(this.href);return false;. It is about time in the markets, not timing the markets.
samo
Príspevky: 30
Dátum registrácie: Št 05 11, 2015 7:58 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: ETF S&P500

Príspevok od používateľa samo »

Ďakujem pekne za komenty.
Áno, plánoval som aj iné ETF ako americké, zrejme nejaké, ktoré bude v EUR, pravdepodobne európske 50.
Taktiež som prečítal spomenutý článok a aj prvú časť a pravdepodobne do portfólia zaradím aj dlhopisový ETF, ešte zvážim percentá.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: ETF S&P500

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Vladimir J napísal: Ak ale plánuješ nakupovať pravidelne ešte dlhé roky, tak budeš v pohode - ak to padne o 50%, jednoducho za svoje prachy nakúpiš 2 krát toľko akcií. Sen každého investora!
Som nevedel o čom tí investori snívajú.. :lol: ..len nechápem ako za svoje prachy nakúpiš, ked ich všetky budeš mať v tých padajúcich akciách :wink:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Vladimir J
Active Member
Príspevky: 80
Dátum registrácie: St 29 10, 2014 11:05 am
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF S&P500

Príspevok od používateľa Vladimir J »

Píše, že chce investovať pravidelne 4 krát ročne. Predpokladal som, že to tak plánuje robiť aspoň niekoľko rokov.
Vladimir, http://www.peniazesucas.sk/aiailp/" onclick="window.open(this.href);return false;. It is about time in the markets, not timing the markets.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: ETF S&P500

Príspevok od používateľa Chris »

V style pokladnicka s ciernou dierou ? :D
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
fairshuru
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Pi 11 12, 2015 7:41 am

Re: ETF S&P500

Príspevok od používateľa fairshuru »

To je v poriadku, ale vyzaduje to pozorne sledovanie vyvoja a obcasny predaj v pripade poklesu. Potrebujes sledovat vyvoj 500 americkych firiem ako celok a takisto kurz EURUSD.
Ja by som dal polovicu do nejakeho ineho ETFka. Napriklad Aziu, Juznu Ameriku a tusim som na nieco zabudol... aha! Europske ETFko.???
GuL
sosko
Príspevky: 2
Dátum registrácie: St 16 12, 2015 6:43 pm

Re: ETF S&P500

Príspevok od používateľa sosko »

Dobry vecer vsetkym,
som v podobnej situacii ako zakladatel temy, v poslednych tyzdnoch/mesiacoch studujem moznosti investovania.
Uplne som zavrhol moznost day tradingu, takisto ponuky na Slovensku(podielove fondy, IZP atd.).
Dve moznosti, ktore sa mi zostali su:
1. presne ako Samo, par krat do roka ulozit sumu do vybranych ETF, najlepsie s reinvestovanim dividendy. Rozmyslam nad S&P500 spolu s DAX a MSCI world, alebo 20% primiesat dlhopisy. Najlepsie, ak by ETF aj realne nakupovalo akcie.
2. hladal som moznosti pravidelneho investovania na mesacnej baze povedzme 100-150 eur, do uz spominanych ETF, zaroven pri vacsich poklesoch(napr.20%) vlozit jednorazovo povedzme 2000-3000(ktore medzitym trcia na sporiacom ucte kde sa malickym percentom "zhodnocuju") a dalej pokracovat mesacne. Potom som natrafil na tento clanok a sporiacich planoch pomocou ETF http://ako-investovat.sk/index.php/fond ... vestovanie a pozrel vsetky spominane weby. Na jednom z nich som nepochodil, urcene len pre nemeckych obcanov. Clanok je este z r.2011, preto som sa chcel spytat skusenejsich, ci sa zmenila ponuka v tejto oblasti , ci nieco prehliadam, alebo jednoducho vela moznosti nie je? Je podla Vas lepsia prva moznost, resp. druha ? Vyuziva niekto sporiace plany uvedene v tom clanku, alebo dake ine ? Existuju dake uskalia, preco do toho neist ?
Horizont vidim na 10 rokov, samozrejme podla situacie na trhoch.
Produkty ako Rytmus sa mi vzhladom na poplatky nepacia.

Dakujem kazdemu!
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: ETF S&P500

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

vela moznosti nie je :)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: ETF S&P500

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Tie sporiace produkty sú tiež pomerne nákladné, lebo idú cez drahé inštitúcie. Dnes sa v podstate každá banka hraje na investičnú a ponúka investičné produkty a brokerské služby. Lenže tie vyjdú pomerne draho.

Ak to chceš robiť sám, tak je najlepšie založiť si účet u low cost brokera a pekne sa o to starať sám.
Výhoda brokera je, že máš nízke náklady a flexibilitu. Nevýhoda, že pod vplyvom emócii ako strach a chamtivosť môžeš začať robiť hlúposti ( nakupovať a predávať v zlom načasovaní ). Výhoda banky je, že sa nemusíš starať a narobíš menej hlúposti. Musíš zvážiť sám aká si povaha. Ked si zásadový a budeš dodržiavať plán, tak je najlepšie a najlacnejšie, ked sa o svoje financie postaráš sám.

Zaujímavosť ohladom ETF:

Hoci historické výnosy indexov vyzerajú lákavo, treba pripomenúť, že výnosy z držania portfólií akcií boli hlavne v rokoch keď ešte neexistovali indexové ETF podstatne horšie. Všetky veľké svetové indexy totiž v sebe zahŕňajú tzv. survivorship bias – zkreslenie, ktoré nastáva v dôsledku toho, že problémové spoločnosti sú z indexu pravidelne vyraďované a bývajú nahradené dobrými spoločnosťami, takže index nereprezentuje výsledky burzy ako celku, ale jeho výnosy bývajú v dlhodobom horizonte o niečo lepšie. Dnes už ale investori môžu tento problém vyriešiť tak, že investujú do indexových ETF, ktoré svoje portfóliá automaticky upravujú pri každej zmene indexu, takže jeho výnos sledujú pomerne spoľahlivo.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: ETF S&P500

Príspevok od používateľa Rokosák »

Okrem toho vymena spolocnosti v ETFku sa deje (aspon mne) neznamym sposobom - nie predajom a kupou s transakcnymi nakladmi.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF S&P500

Príspevok od používateľa jogo »

Sosko, mas to celkom dobre vymyslene, teraz uz len ide o to, aby si to aj dodrzal a nedal sa zlakat roznymi radami, ktore ti budu ponukat vyssi vynos ako tebou zvoleny index.
Jeden postreh: Neni nutne investovat kazdy mesiac, ale staci raz rocne pocas nejakej korekcie nakupit indexove ETF-ko.
Z dlhodobeho hladiska to vyjde priblizne rovnako, ale vela usetris na poplatkoch.

p.s: Pozri si este svajciarsky index. Jeho vynosnost merana v USD od roku 2007 je ako asi jedina na svete este vyssia ako SP500. :wink:

Svajciarske ETF-ko
Obrázok

USA ETF-ko (v grafe je chyba SPY v roku 2007 malo high niekde na urovni 155)
Obrázok
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
majkl608
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Po 07 03, 2016 4:10 pm

Re: ETF S&P500

Príspevok od používateľa majkl608 »

Dobrý den všem!
Plánuji začít spořit pomocí ETF v dlouhodobém výhledu (je mi 22, student) takže zhruba 20 i více let se strategií 80% akcie a 20% zlato nebo dluhopisy, (případně 90:10). Tento poměr jsem si zvolil z důvodu, že jsem mladý a je škoda být diverzifikovanější např. 60:40, ale zároveň mít vše nebo více jak 90% v akciích v „tuto turbulentní dobu“ nechci.

Chci se zeptat na Vaši radu ohledně ETF, původně jsem chtěl jít jednoznačně do SPY, ale narazil jsem na sektorový XLP, který SPY v dlouhodobém průměru překonává, navíc je to sektor spotřebního zboží, kterému v dlouhodobém výhledu věřím… vycházím z jednoduchého předpokladu, že jíst, pít, kouřit a nějaká ta základní hygiena se bude dodržovat i před soudným dnem :) Chtěl bych Vás tedy poprosit o názor na SPY vs. XLP (Consumer Staples Select Sector SPDR) a také GLD vs. HYG? Jsem zastáncem zlata, myslím si, že stále neřeklo poslední slovo.

A ještě jeden dotaz týkající se načasování nákupu, vzhledem k tomu, že pro tuto „hru s penězi“ jsem si povolil zhruba 30% mých úsporů, jedná se o malou částku 30.000CZK cca 1.100e, vyplatí se čekat na korekci trhu nebo v mém objemu je to jedno a prostě nakoupit „kdykoliv“?
Chtěl bych jednou, dvakrát ročně přikupovat za cca 10-15k (400-500e), nejlépe načasovaně v době již zmíněných propadů trhu.

Děkuji za každý názor :)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF S&P500

Príspevok od používateľa jogo »

majkl608 napísal: Chci se zeptat na Vaši radu ohledně ETF, původně jsem chtěl jít jednoznačně do SPY, ale narazil jsem na sektorový XLP, který SPY v dlouhodobém průměru překonává, navíc je to sektor spotřebního zboží, kterému v dlouhodobém výhledu věřím… vycházím z jednoduchého předpokladu, že jíst, pít, kouřit a nějaká ta základní hygiena se bude dodržovat i před soudným dnem :)
Som na burze od roku 2005 a za tie roky som videl padnut zopar "istych" sektorov.
-2008 to boli banky(argumentacia bola, ze zisky bank su sukromne a straty bank su spolocne(statne)) a tuto argumentaciu som necital od Ladisa ale napr. od Kostolanyho
-po 2008 boli v mode tzv. utility(napr. elektrarne), ktore nakoniec hlboko a dlhodobo prepadli(napr. RWE)
- a najnovsie su to komodity a zlato(argumentacia ved peniaze su len papieriky, ale komodita je nieco hmotne), ktore nam hlboko prepadli

Takze za mna skor SPY ako nejake sektorove ETF.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
majkl608
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Po 07 03, 2016 4:10 pm

Re: ETF S&P500

Príspevok od používateľa majkl608 »

Opožděně, ale přeci, děkuji za odpověď :)

Ještě by mě zajímalo, jak s umístěním S/L hranice, abych se ochránil případnému propadu o 20 a více procent.. Je to v případě dlouhodobého držení ETF dobrá ochrana? Jakou stanovit hodnotu? Díky.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF S&P500

Príspevok od používateľa jogo »

majkl608 napísal:
Ještě by mě zajímalo, jak s umístěním S/L hranice, abych se ochránil případnému propadu o 20 a více procent.. Je to v případě dlouhodobého držení ETF dobrá ochrana? Jakou stanovit hodnotu? Díky.
Cim mensi SL das, tym bude castejsie zasahovany a stane sa z teba trader. Na druhej strane davat SL velky tj. 10%-20% asi tiez nema zmysel, lebo pri jeho vyrazeni je skor cas dokupovat do pozicii ako pozicie opustat.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: ETF S&P500

Príspevok od používateľa Istiach »

Ja som dnes nieco kukal koli SPY a trosku viac som poscrolloval a aha co som nasiel. Podla mojej platformy, vid obrazok, bol 09/11/2007 SPY na hodnote 1.86. To by asi nikoho margin neustal :)

Ale napr na yahoo som nic take nenasiel. Neviete o tom nahodou niekto nieco viac?
Prílohy
Capture.PNG
zavkis
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Št 11 02, 2016 10:19 pm

Re: ETF S&P500

Príspevok od používateľa zavkis »

Zdravím Vás, nakoľko som v podobnej situácií ako zakladateľ témy, nechcel som zakladať novú tému.
Podľa mnohých príspevkov je aktuálne asi najvhodnejší spôsob zhodnotenia peňazí investícia do ETF. Ideálne asi našetriť nejaké peniaze a investovať ich nárazovo kvôli poplatkom. Momentálne však DEGIRO údajne ponúka možnosť nákupu ETF zdarma, čo umožňuje aj pravidelné investovanie menších čiastok.
https://www.degiro.cz/poplatky/etfinves ... latku.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Chcem sa len spýtať či s tým máte skúsenosti a či v tom nie je nejaká skrytá kuleha:)
Taktiež ma zaujíma Váš názor na ETF, ktoré trackujú napr. SaP 500 a zároveň vyplácajú dividendy, ako napr. DHS, VYM. Viem že DHS má celkom vysoký expense ratio(0.38%) v porovnaní s VYM alebo SPY, avšak dividendy by mali pridať ešte niečo viac na výnosnosti.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF S&P500

Príspevok od používateľa jogo »

zavkis napísal: Taktiež ma zaujíma Váš názor na ETF, ktoré trackujú napr. SaP 500 a zároveň vyplácajú dividendy, ako napr. DHS, VYM. Viem že DHS má celkom vysoký expense ratio(0.38%) v porovnaní s VYM alebo SPY, avšak dividendy by mali pridať ešte niečo viac na výnosnosti.
Aj SPY vyplaca dividendy, tak neviem, preco kupovat DHS, ked ma vyssie expence ratio ako SPY.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
samo
Príspevky: 30
Dátum registrácie: Št 05 11, 2015 7:58 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: ETF S&P500

Príspevok od používateľa samo »

Ahojte, vedel by mi niekto ozrejmiť/potvrdiť túto situáciu?
Majme nejaké ETF, ktorého mena je USD, napr iShares Core S&P 500 UCITS ETF:
https://www.ishares.com/uk/institutiona ... titutional" onclick="window.open(this.href);return false;
Všimol som si, že dané ETF je možné kúpiť aj v EUR aj v USD, v závislosti na burze. Ak napr. urobím nákup týmito spôsobmi:
  • nakúpim v EUR na burze, kde je to možné, predám po roku, čiže získam tiež EUR
  • takú istú sumu prevediem na USD, nakúpim v USD, predám po roku, prevediem získané USD na EUR
správne sa domnieval, že bude zhodnotenie obomi spomenutými spôsobmi rovnaké? (teda ak nepočítame poplatky na Forexe + spread, rozdielne poplatky za operácie na tej ktorej burze) Alebo hrozí tam aj niečo iné na čo som nemyslel?
Vopred ďakujem za radu
McCloud
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Ut 24 01, 2017 5:56 pm

Re: ETF S&P500

Príspevok od používateľa McCloud »

Idem sa pripojit do diskusie, kedze tiez som mal v plane investovat do S&P 500, prip. nejaky Vanguard (total stock market alebo world international)

Co mi nie je uplne jasne je forma investovania - idealne to chcem mat nastavene tak, aby mi bola kazdy mesiac strhnuta ista ciastka, ktora by isla do vybraneho ETFka.

S cim sa ale stretavam castejsie su jednorazove 'nakupy' napr. ako pisal Samo hned v 1. prispevku.

Aky je rozdiel ? Pri brokeroch, kde su spoplatnene nakupy ETF, by sa pravidelna mesacna investicia ratala vzdy ako novy nakup ? Isiel by som cez Degiro, cize toto by sa mna az tak netykalo..

Vdaka.


@Jogo - v tom Svajciarskom mas osobne nieco nakupene ? Vyzera to ako zaujmava moznost..
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: ETF S&P500

Príspevok od používateľa Rokosák »

Samo pise -
správne sa domnieval, že bude zhodnotenie obomi spomenutými spôsobmi rovnaké?

Rovnake bude ak bude kurz EURUSD po roku rovnaky. Inak nie. S velkou pravdepodobnostou nie.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
samo
Príspevky: 30
Dátum registrácie: Št 05 11, 2015 7:58 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: ETF S&P500

Príspevok od používateľa samo »

Rokosák napísal:Samo pise -
správne sa domnieval, že bude zhodnotenie obomi spomenutými spôsobmi rovnaké?

Rovnake bude ak bude kurz EURUSD po roku rovnaky. Inak nie. S velkou pravdepodobnostou nie.
Tak som si to to skusil prepocitat a vyzera, ze zhodnotenie by malo byt rovnake. Schvalne som vybral obdobie, kedy doslo k vyraznemu zmenu kurzu EUR/USD. Majme iShares Core S&P 500 UCITS ETF, ktore je mozne obchodovat v roznych menach v zavislosti od tej ktorej burzy:
https://www.ishares.com/uk/institutiona ... titutional" onclick="window.open(this.href);return false;
  • ticker: SXR8, exchange: Deutsche Boerse Ag, cur: EUR
  • ticker: CSSPX, exchange: Swiss Exchange, cur: USD
Majme obdobie 1.1.2014 - 1.1.2016 a hotovost 100 000 EUR

EUR/USD
1.1.2014: 1.35
1.1.2016: 1.08

SXR8 [EUR]
1.1.2014: 121.1
1.1.2016: 176.5
zhodnotenie: 45.7%
Cize ak by sme zainvestovali 1.1.2014 100 000 EUR do SXR8, vysledny stav konta by bol k 1.1.2016 145 700 EUR

CSSPX [USD]
1.1.2014: 165.09
1.1.2016: 192.45
zhodnotenie: 16.8%
Cize ak by sme 1.1.2014 zamenili EUR -> USD vtedy platnym kurzom, mali by sme 135 000 USD a za tie nakupili CSSPX, k 1.1.2016 by bol stav konta 157 680 USD. Po prepocte na EUR aktualnym kurzom by to cinilo 146 000 USD.

Samozrejme nepocital som rozdielne poplatky na tej ktorej burze + poplaky na forexe. Obrazky s grafmi nizsie.
Prílohy
CSSPX [USD]
CSSPX [USD]
SXR8 [EUR]
SXR8 [EUR]
EUR/USD
EUR/USD
samo
Príspevky: 30
Dátum registrácie: Št 05 11, 2015 7:58 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: ETF S&P500

Príspevok od používateľa samo »

McCloud napísal:Idem sa pripojit do diskusie, kedze tiez som mal v plane investovat do S&P 500, prip. nejaky Vanguard (total stock market alebo world international)

Co mi nie je uplne jasne je forma investovania - idealne to chcem mat nastavene tak, aby mi bola kazdy mesiac strhnuta ista ciastka, ktora by isla do vybraneho ETFka.

S cim sa ale stretavam castejsie su jednorazove 'nakupy' napr. ako pisal Samo hned v 1. prispevku.

Aky je rozdiel ? Pri brokeroch, kde su spoplatnene nakupy ETF, by sa pravidelna mesacna investicia ratala vzdy ako novy nakup ? Isiel by som cez Degiro, cize toto by sa mna az tak netykalo..

Vdaka.
.
Ano, kazda investicia sa rata ako novy nakup, cize platis podla sadzobnika poplatkov daneho brokera, cez koreho robis operaciu na burze (ci uz nakup alebo predaj)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF S&P500

Príspevok od používateľa jogo »

McCloud napísal:
@Jogo - v tom Svajciarskom mas osobne nieco nakupene ? Vyzera to ako zaujmava moznost..
Nie, mam DAX a SPY. Viac o zlozeni mojho dochodkoveho fondu v mojom vlakne http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... 033#p98033" onclick="window.open(this.href);return false;

to Samo: Presne tak sa to robi, ako si to vypocital. Aspon vidis, ze nie vsetky rady, co tu dostanes, su spravne.
Presne tak by som ti to bol napisal, keby som mal cas.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: ETF S&P500

Príspevok od používateľa Rokosák »

Samo mas pravdu ze vynosy toho isteho indexu na roznych burzach v roznych menach budu mat (viacmenej) rovnake vysledky.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: ETF S&P500

Príspevok od používateľa amalfi »

Poradte mi ak by ste na mojom mieste chceli investovat do Degira jednorazovo v eurach uz dnes aky ETF fond by ste vybrali? Myslite si ze tie bezplatne ETF od Degira su skutocne az tak dobre alebo je to nieco ako s lacnym murarom?Chcmem usetrit a nic neusetrim..
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: ETF S&P500

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

amalfi napísal:Poradte mi ak by ste na mojom mieste chceli investovat do Degira jednorazovo v eurach uz dnes aky ETF fond by ste vybrali? Myslite si ze tie bezplatne ETF od Degira su skutocne az tak dobre alebo je to nieco ako s lacnym murarom?Chcmem usetrit a nic neusetrim..
To ,že su bezplatne znamena , že broker ma uzatvorenú zmluvu z daným správcom ETF a za teba dostane nejakých 0,0.% zo spravovanej sumy ,ktorá príde k danému spravcovi cez Degiro. Nič neseriozne to nie je Amalfi.
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
locke
Príspevky: 25
Dátum registrácie: Po 20 10, 2014 3:22 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Re: ETF S&P500

Príspevok od používateľa locke »

amalfi napísal:Poradte mi ak by ste na mojom mieste chceli investovat do Degira jednorazovo v eurach uz dnes aky ETF fond by ste vybrali? Myslite si ze tie bezplatne ETF od Degira su skutocne az tak dobre alebo je to nieco ako s lacnym murarom?Chcmem usetrit a nic neusetrim..
nemyslim ze sa treba obavat, su tam urcite aj nejake exotickejsie veci s vyssim expense ratio ale je tam dost velkych fondov ktore maju pod spravou miliardy

ak do Degira tak najskor pojdem do broad market ETFka s domicilom v Europe (tickers su na Euronext Amsterdam)

IWDA.AS Ishares Core MSCI World
alebo
VWRL.AS Vanguard All World ( ma v sebe aj emerging markets), vyplaca dividendy
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: ETF S&P500

Príspevok od používateľa amalfi »

Al tak predsa je v tom zadrhel.Ako sa vravi vzdy ked niekto nuka nieco zadarmo tak je v tom nejaky hacik.Ale taky obrovsky zoznam bezplatnych ETFiek co tam je zeby nebolo nic suce?.Teda co som pozeral cez ceske Degiro.Inak tie vykonnosti ETfkiek a grafy sa daju sledovat az ked mas ten brokersky ucet? Alebo je to niekde zverejnene aj bez nutnosti otvorenia uctu tak ako u nas podielove fondy?
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: ETF S&P500

Príspevok od používateľa amalfi »

Locke ...Takze vravis
IWDA.AS Ishares Core MSCI World to je ten broad market to je eurovy?.............................. a ten druhy VWRL.AS Vanguard All World ak je dolarovy a ma dividendy neviem ci by bol zaujimavy,Keby sa menil zakon bola by s tym spojena vyssia byrokracia .Z mojho pohladu je najidealnejsie ETF eurove .
locke
Príspevky: 25
Dátum registrácie: Po 20 10, 2014 3:22 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Re: ETF S&P500

Príspevok od používateľa locke »

oba su broad market a maju base currency USD, ak ich nakupujes na Euronexte kupujes ich v EUR, ak by si kupoval v Londyne tak v GBP atd

nejake detaily k base currency napr tu https://www.bogleheads.org/wiki/EU_investing

vykonnosti najdes kdekolvek na yahoo finance, mornigstar alebo justetf.com
pri long term investovani je to asi dost jedno "minuly vynos nie je zarukou buducich", a ked uz broad tak preto lebo to chces co najjednoduchsie a nedisponujes skills vedomostami alebo nechces travit cas analyzovanim co je ten buduci top sektor alebo firma na ktorej trhnes (alebo stratis) tisice..lebo to aj tak nikto presne nevie a preto investujes do balika akcii sektorov geografii lebo ti staci vynos trhu ako celku..ejmen :lol:
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: ETF S&P500

Príspevok od používateľa Istiach »

amalfi napísal:Al tak predsa je v tom zadrhel.Ako sa vravi vzdy ked niekto nuka nieco zadarmo tak je v tom nejaky hacik.Ale taky obrovsky zoznam bezplatnych ETFiek co tam je zeby nebolo nic suce?.Teda co som pozeral cez ceske Degiro.Inak tie vykonnosti ETfkiek a grafy sa daju sledovat az ked mas ten brokersky ucet? Alebo je to niekde zverejnene aj bez nutnosti otvorenia uctu tak ako u nas podielove fondy?
A co konkretne je ten hacik?
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: ETF S&P500

Príspevok od používateľa amalfi »

Istiach...............Hacik je v tom ze tie fondy nemusia davat take dobre vysledky ako ine ETfka..Ked Ti niekto nieco nuka zadarmo urcite zbystis pozornost.Nie nadarmo sa vravi nic na svete nie je zadarmo.No niesom odbornik na ETFka.Snad sa najde niekto kto dokaze vysvetlit rozdiel medzi ETfkom zadarmo a ETfkom za poplatok.Aj ked vzdy nie tak vysoky ako je to cez banku.
Janik11
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Pi 30 09, 2016 12:37 pm

Re: ETF S&P500

Príspevok od používateľa Janik11 »

Naštuduj si, čo je ETF, čo je broker, ...
1. Degiro Ťa nekasíruje za ETF. Degiro je broker, ktorý Ťa kasíruje za zrealizovaný obchod a kadečo iné, čo má v vopred ustanovené v poplatkoch.
2. Degiro nezaujímá, aká je nákladovosť toho ktorého ETF alebo čohokoľvek iného. Degiro tiež v podstate nazujíma, čo sa s tými CP deje. On len realizuje v Tvojom mene konkrétne obchody na konkrétnych burzách.

To, že Degiro umožňuje realizovať obchod za nejakých vopred vypísaných podmienok na vopred určené ETF ponúkané na konkrétnych burzách nie je žiaden trik. Je to bežný reaklmný ťah typu "kúp 1 za 3, 2 za 5". Ak Ti tie ETF vyhovujú, máš možnosť ich kúpiť výhodnejšie než obvykle. Ak Ti nevyhovujú, realizuj iný obchod. Máš v podstate neobmedzený prístup k všetkým významným burzám sveta.

A rada na záver. Ak potrebuješ všetko vysvetliť tak:
a) nemáš čas a/alebo chuť si zháňať informácie a vzdelávať sa
b) nemáš schopnosti ponúkané informácie pochopiť.

Ja byť Tvojim dobrým kamošom, tak Ti doporučím buď klasické konzervatívne produkty (bolo Ti už naznačené), alebo skúseného a extrémne trpezlivého poradcu, ktorému čosi zaplatíš, ale hádam by Ťa individuálne rozumne nasmeroval.
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: ETF S&P500

Príspevok od používateľa amalfi »

Janik .Ved mne je jasne ze obchod musim cez niekoho zrealizovat a podla toho co tu citam aj na stranke Degira to vyzera najlepsie na Degiro.Ale ale aj pri ETFkach co su bez poplatku treba vediet preco su bez poplatku.Samozrejme informacie zhanam inak by som nebol tu ci necital odporucane clanky od Cmoreja,Jurika a podobne. .Iste ani pre teba to zo zaciatku nebolo lahke kym si sa do toho dostal........Co sa tyka klasicikych konzervativnych produktov tam som uz velmi dlhu dobu preto s potrebujem dostat na vyssiu uroven.Otvorit firmu sa nechystam.....Takze nenecham sa odradit nikym a tie ETFka budem dovtedy sledovat kym sa pre nejake rozhodnem.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: ETF S&P500

Príspevok od používateľa Istiach »

DEGIRO now offers clients the ability to trade ETFs commission free. Each calendar month you will have one commission free trade per ISIN, and can then increase your holding in that ETF for free provided that the order is a minimum of 1000EUR/USD(depending upon the currency which the ETF is traded in). For further information please see

Vyzera to na klasicku mnozstevnu zlavu. Cize "hacik" je to aby si dostal tu zlavu, tak v tom mesiaci musis investovat 10 000. Tych ETF je tam po milu jarmilu, niekolko stoviek. Vobec sa ti nesnazia predat nejake druhorade. Ani ta odrbat. Mas tam standardne etf of Vanguardu, SPRD atd. ETF fondu sa to oplati lebo im nebudes posielat mesacne 1000 ale 10000 a brokerovi sa to oplati dat ti komisiu zadarmo, lebo fond im zaplati proviziu z tych 10 000. A tebe sa to oplati ak chces investovat tych 10 000. Ak nie, tak zaplatis komisiu a nic sa nedeje.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: ETF S&P500

Príspevok od používateľa Istiach »

Aj ked je pravda ze tento biznis je plny odrbov, tato konkretna akcia vyzera celkom pochopitelne.
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"