Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Nic nemen, je to Tvoj vyber a celkom logicky. Do buducnosti vsak ani Ty ani ja nevidime. Nevieme ani co bude zajtra, toboz pocas a za 17 rokov. Sleduj vyvoj a ked sa situacia zmeni tak sa neboj reagovat a menit zlozenie portfolia. Vratane vsetko predat a cakat na inu prilezitost.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa Istiach »

Rokosák napísal:Nic nemen, je to Tvoj vyber a celkom logicky. Do buducnosti vsak ani Ty ani ja nevidime. Nevieme ani co bude zajtra, toboz pocas a za 17 rokov. Sleduj vyvoj a ked sa situacia zmeni tak sa neboj reagovat a menit zlozenie portfolia. Vratane vsetko predat a cakat na inu prilezitost.
Mu odrazu povedz nech predava po kolesoch na nakupuje po narastoch :D
embe
Active Member
Príspevky: 104
Dátum registrácie: So 07 02, 2009 1:07 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa embe »

Tak dnes som ostal v soku. Ked som poslal ziadost o zrusenie a hlavne vyplatenie PF na mojho 3r syna, toto mi doslo z Conseq mailom:

Dobrý den. Dovolujeme si Vás informovat ohledně výše uvedené smlouvy.

Přijatá žádost o výběr byla vyplněna chybně. V případě výběru ze smlouvy nezletilého klienta, může zákonný zástupce nezletilého klienta vybrat částku maximálně 25.000,-CZK (příp. ekvivalent v EUR), a to každých 6 měsíců. Pro výběr vyšší částky je nutné doručit nám spolu s výběrovým formulářem také originál či úředně ověřenou kopii Souhlasu opatrovnického soudu. Prosíme Vás o potvrzení, zda si přejte realizovat alespoň výběr částky 25.000,-CZK (ekvivalent v EUR dle aktuálních měnové politiky) z emailové adresy, kterou zde na Vás evidujeme na email fondy@conseq.cz.


Skoro som na rit spadol. Takze ja posielam dietatu ako otec z mojho uctu peniaze a ked to chcem zrusit, tak nemozem? Dalsia vec, okrem tohto, ze vsetky ziadosti boli neplatne lebo tlacivo bolo starsieho data.

Jednym slovom vrchol. Som totalne znechuteny z toho; byrokraticke obstrukcie co sa tyka tlaciva a neumoznenie pristupu k mojim peniazom; v 3 tisicroci zasielanie ziadosti postou (doporucene). Katastrofa. Som rad, ze od nich odchadzam.
Aurelio
Gold Member **
Príspevky: 309
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 9:51 pm
Been thanked: 1 time

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa Aurelio »

embe: ked som robil v banke, tak za toto som dostaval do drzky od klientov pomerne casto. pribehli, chceli zrusit stavebka, fondy, sporiace ucty kadeco co mali na deti. nie je to bohuzial vymysel consequ, ale ceskej legislativy ako takej /nvm jak je na tom zvysok eu/.

dovod preco tento zakon vznikol je ten, ze jeden z rodicov casto vybrakoval uspory detom, ked sa napr pohadali s manzelom/manzelkou alebo ked uz boli napr rozvedeni (v cr maju niektore serie obcianskych s rodinnym stavom a by ste neverili jaka je tu rozvodovost - jak bankar som musel obcianske vzdy kontrolovat) a chceli partnerovi prachy jednoducho tymto sposobom ukradnut. takze umysel dobry - chranit dieta, ale riesenie absolutne nevhodne.

elegantnym riesenim by bol suhlas oboch rodicov overeny notarom a nie suhlas sudu, ale tak zakony tvoria sprostucki uradnici a politici, kde poziadavka na poziciu je dvojciferne iq :-(

asi som ta nepotesil, ja len som chcel aby si nebol nasraty na conseq, fakt s tym nic spolocne nemaju.
Power of Knowledge
embe
Active Member
Príspevky: 104
Dátum registrácie: So 07 02, 2009 1:07 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa embe »

Hej hej, nie som nasrany na Conseq, ale hrozne ma to prekvapilo, kedze deckam posielam peniaze ja a ja si ich aj naspat zobrat mozem kedy chcem.

A to este dalsie obstrukcie okolo EIC, neuveritelne. Jediny kto sa zatial neozval je Amundi. Tak som zvedavy.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

ake obstrukcie z EIC?
embe
Active Member
Príspevky: 104
Dátum registrácie: So 07 02, 2009 1:07 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa embe »

peter.cmorej napísal:ake obstrukcie z EIC?
Na ziadosti o spatny odkup musi byt presny pocet podielov a suma ktoru chcem vytiahnut. Nestaci im ze "VSETKO". Takze nova ziadost. Dalej da sa to urobit aj cez ten ich prehistoricky web, ale bohuzial, moze to spravit len poradca. On ten prikaz tam pripravi a ja ho potvrdim.

Dalej - manzelka posiela tiez mesacne nejake peniaze tam. V zivote sa tam neprihlasila, proste len posiela. Takze heslo co jej poslali nazaciatku uz neplati a teda nema pristup na potvrdenie toho, co pripravi poradca. Ked ziadala o nove heslo, jej mail z roku 2010 ci kedy sme to uzatvarali momentalne neplati, lebo je na materskej, a tak k firemnemu pristup nema, lebo je aj tak zruseny. Takze ziadost, overit notarom, poslat original postou do EIC...no koment.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

manzelka: ano, kedze ma v systeme zaregistrovanu emailovu adresu sluziacu na poslanie hesla, ktora uz nefunguje, tak pri zmene emailu to musi urobit cez zmenovy formular.

najjednoduchsi sposob vyberu je presne tym sposobom, ze poradca pripravi pokyn a ty ho cez svoj pristup iba potvrdis.

Ak to robis cez papier, tak v ziadnom pripade tam nepis presnu sumu. Vtedy ti to nezrealizuju. Napis iba pocet podielov.
embe
Active Member
Príspevky: 104
Dátum registrácie: So 07 02, 2009 1:07 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa embe »

Portfolio som troska skresal na 80% iShares MSCI World (Acc) EUR a 20% Amundi Index JP Morgan GBI Global Govies UCITS.

Kupil som uz vcera IWDA 80%. No troska vaham nad tym dlhopisovym, lebo 0,40% TER sa mi zda celkom dost. Neviete o nejakom alternativnom ETF dlhopisovom sTER okolo 0,20%. Po inych strankach sa mi inak velmi pozdava ten Amundi, len tie poplatky...

A tiez sa mi nepaci ze vacsina dlhopisovych ETF ma v portfoliu talianske a francuzske dlhopisy ale ak sa nemylim tak tie prave zvysuju celkovy vynos.
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

embe napísal:Portfolio som troska skresal na 80% iShares MSCI World (Acc) EUR a 20% Amundi Index JP Morgan GBI Global Govies UCITS.

Kupil som uz vcera IWDA 80%. No troska vaham nad tym dlhopisovym, lebo 0,40% TER sa mi zda celkom dost. Neviete o nejakom alternativnom ETF dlhopisovom sTER okolo 0,20%. Po inych strankach sa mi inak velmi pozdava ten Amundi, len tie poplatky...

A tiez sa mi nepaci ze vacsina dlhopisovych ETF ma v portfoliu talianske a francuzske dlhopisy ale ak sa nemylim tak tie prave zvysuju celkovy vynos.
https://www.justetf.com/de-en/find-etf.html" onclick="window.open(this.href);return false;
mrkni tu a si môžeš vyhladať nejake bond ETF podľa tvojích zadaných parametrov.
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
embe
Active Member
Príspevky: 104
Dátum registrácie: So 07 02, 2009 1:07 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa embe »

Nakoniec som kupil SPDR Barclays Euro High Yield Bond UCITS ETF (20% portfolia)
Používateľov profilový obrázok
bielepikolo
Príspevky: 14
Dátum registrácie: Pi 16 09, 2016 2:47 pm

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa bielepikolo »

Skutocne neexistuju ETF ktore vyplacaju dividendy, rsp. reinvestuju dividendy?
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 749 times
Been thanked: 81 times

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa rmaly »

bielepikolo napísal:Skutocne neexistuju ETF ktore vyplacaju dividendy, rsp. reinvestuju dividendy?
ale ved existuju len etf, ktore bud reinvesetuju dividendy alebo ktore vyplacaju dividendy, nie? :) Je este dalsia moznost?
maro.sk
Príspevky: 15
Dátum registrácie: Pi 10 05, 2013 12:17 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa maro.sk »

Nechcem zakladať novú tému, tak sa opýtam tu.
Má zmysel vybrať peniaze z Amundi a presunúť ich do nejakého ETF fondu? Napr. do propagovaného FINAX-u? Sú to peniaze, ktoré nepotrebujeme, ale zase neradi by sme si tým prevodom spôsobili nejakú stratu.
Čo to v praxi znamená zrušenie účtu v Amundi? Podľa čoho vypočítam dane/odvody, keď tam chodili vklady priebežne a potom dlhšiu dobu nie? Účet bol otvorený v 2010.

Zloženie "investície" v Amundi vidno v prílohe.
Prílohy
amundi.20190630-A1.jpg
amundi.20190630-B1.jpg
amundi.20190630-C1.jpg
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Amundi funds U.S. Pioneer funds je napriklad daleko vykonnejsi ako vacsina ETF. Ja by som na tvojom mieste zmenil portfolio v Rytmuse - ale na to treba vediet ake mas s tymi peniazemi ciele a aky mas este investicny horizont. Inak by som s tym nic nerobil.
maro.sk
Príspevky: 15
Dátum registrácie: Pi 10 05, 2013 12:17 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa maro.sk »

Diky za radu. Skusime sa teda nejako dopracovat k pristupu na ich portal. Kedze v case zakladania uctu nebola zaregistrovana emailova adresa, tak sa nevieme k svojmu uctu pripojit. Vraj im mamae poslat tlacivo so overenou ziadostou o zmenu udajov :-D
Potom uvidim, co sa da cez ich portal robit so zlozenim portfolia.

Chceli by sme tam zacat priebezne vkladat nejaku sumu (cca 100 € mesacne), nech sa nieco v horizonte 10-15 rokov nazbiera.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Ak tam mas este nejaku nevycerpanu cielovu sumu, tak jasne, vyuzi ju. Ak by si mal cielovu sumu navysovat, tak si pozri aj alternatívy
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

peter.cmorej napísal:Amundi funds U.S. Pioneer funds je napriklad daleko vykonnejsi ako vacsina ETF.
Omyl, Peter. Takmer nijaký fond , ani aktívna správa nedokáže dať investorovi väčší výnos. Je to kvôli dvom veciam:

1. poplatky (hoci sa zdajú malé )
2. neschopnost manažérov aktívnou správou poraziť benchmark

Pozrel som sa na to:

Akokoľvek sa manažéri Amundi snažia , ich výnos neprekonáva benchmark, ktorý je v tomto fonde index S&P 500.
Je to preto, lebo ,,fees never sleep,, a ako v každom inom fonde na investorovi parazitujú od začiatku do konca.

Ten koniec je najtragickejší, lebo v okamihu predaja podielov výnos podlieha zdaneniu. Výnos investora v indexovom etf je pritom od daní a odvodov oslobodený. Ale od toho abstrahujme a poďme k poplatkom.

Najprv investor zaplatí vstupný poplatok, ktorý je dajme tomu 4,5%.
Ten sa do výkonnosti fondu nezaratáva, ide sprostredkovatelovi.
Priebežné poplatky sú okolo 1,5% ( manažérsky a depozitný ).
V triede A je aj tzv výkonnostný poplatok, ktorý sa účtuje ked výnos fondu prekonáva benchmark a to v čase rastu, ale aj poklesu. Toto je nový parazitický nástroj, ktorý v prospekte z 2018 nebol. Ale ked som pozeral momentálnu štruktúru, tam je.

Keď sa nad tým zamyslím, tak účtovanie 15% z nadvýnosu nad benchmarkom je SUPERPARAZITICKÝ nástroj, pretože dlhodobo fond neprekonáva benchmark. Čiže účtujú sa poplatky z každého nadvýnosu, ale celkove sa dosahuje PODVÝNOS !

Poďme k číslam:

Otvorte si ,,mesačna správa USD (PDF) na linke https://www.pioneer.cz/Fond/ZakladniUda ... &class=USD" onclick="window.open(this.href);return false;
resp. dám z toho obrázok.

ČO tam vidíme? V nijakom časovom horizonte tento fond výnosom neprekonal svoj benchmark index S&P 500:

Za 15 rokov urobil fond +153%, ale benchmark +243%
Za 10 rokov fond 220%, ale benchmark 338% ( pred 10 rokmi skončila kríza, takže zhodnotenie po poklese je velké )

Urobil som aj vlastné porovnanie od začiatku fungovania fondu:

od 11.12.2001 fond dal +155%, čo je 5,5% p.a.

Ak by sa v rovnakom čase investovalo do indexového etf, dosiahol by sa výnos +269%, čo je 7,64% p.a.

Fond v sebe kumuluje dividendy , teda ich nevypláca a keď porovnám výnos investora bez dividend, ten je ešte stále väčší:

FOND od začiatku: +155% (+5,5%)
INDEX bez dividend: +162%
INVESTOR s kumul. dividendami: +269% ( +7,64%)

Takže všimnite si aký je dlhodobý rozdiel medzi tým čo by ste zarobili vo fonde (5,5% p.a.) a v indexovom etf s kumul. dividendami ( 7,64% p.a.). Štatistika ukazuje, že pri investovaní do etf by ste dosiahli väčší výnos zhruba o 2,1% p.a To je o 40% viac. :roll:

Pozrite si kumulatívne výnosy fondu vs. benchmark priamo z letáku (možno kliknúť pre zväčšenie ).
Prílohy
Amundi US Pioneer Fund.JPG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
maro.sk
Príspevky: 15
Dátum registrácie: Pi 10 05, 2013 12:17 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa maro.sk »

Zaujímavé postrehy, ďakujem.

V našom prípade ide o to, že manželke finančný poradca v 2009 poradil nejaké IŽP (Partner Invest) cez AXA, s tým že to bolo previazané na podielové fondy AXA a odtiaľ sa ďalej, podľa nejakého kľúča, prelievali financie do PIONEER Rytmus. Tam však naposledy nejaké prostriedky išli v 2013. V podielových fondoch AXA zostalo nejakých 20 € a v PIONEER Rytmus je stav ako som uviedol vyššie (5.407 €).

Teraz to chceme nejako upratať.
Ak prvý krok sa potrebujeme dostať do online systému Amundi, aby som videl aká je situácia. Pošleme žiadosť o zmenu údajov, kde zaregistrujeme email a snáď sa už dostaneme do systému.

Ďalej uvažujem, či tie prostriedky nechať tam. Pozeral som si nejaké ich podmienky a poplatky, ale pravdu povediac zlatí mobilní operátori s prehľadnosťou ich podmienok... :-D

Ďalšia možnosť je vybrať odtiaľ peniaze a presunúť ich inde, Ale to by znamenalo zaplatiť dane a odvody. To tuším vychádza na 19%+14%, akurát nemám ani šajnu, co sa tu berie ako základ dane.. Ten výber mi pripadá celkom stratová záležitosť, ale nakoniec by k nemu asi aj tak prišlo.

Kým sa však nedostaneme k podrobným informáciám, ďalej sa nepohneme. A podľa informácii na ich webe sa mi dokonca zdá, že oni komunikujú iba prostredníctvom finančných sprostredkovateľov.
rastislaf
Príspevky: 65
Dátum registrácie: Ut 21 10, 2014 10:07 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 11 times

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa rastislaf »

Ahoj,

tiez riesim ci zrusit/nezrusit Amundi a preniest to do ETF, tiez mam zaplatene vstupne poplatky. Viac-menej ma od toho odradza len ta danova povinnost, ktoru sa mi vobec nechce riesit. Sice mi to za 8 rokov este nezarobilo ani na pokrytie vstupneho poplatku, ale ak spravne chapem, ten si od vynosu aj tak nemozem pre danove ucely odpocitat, takze by som musel zaplatit dan este aj z mojej straty :(

Doplnim len, ze ak sa aj dostanes do ich online systemu, neuvidis o nic viac ako vo vypisoch, ani s kontom nebude moct online nijak manipulovat. Ja som sa u nich informoval, ci mozem aspon sam zmenit portfolio (mam "superdynamicke" rytmus P6 ktore ma za poslednych 5 rokov vykonnost "skvelych" 0.57% p.a., co je menej ako konzervativne portfolia), a odkazali ma na financneho poradcu ktory mi produkt sprostredkoval, vraj to inak nie je mozne..
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

rastislaf napísal:...mam "superdynamicke" rytmus P6 ktore ma za poslednych 5 rokov vykonnost "skvelych" 0.57% p.a.
skvelá aktívna správa :roll:
v etf SPY ktorý je plný odpadu by si mal výnos za posledných 5 rokov s dividendami +10,5% p.a.
ked tvoj superdynamický fond tak rýchlo rástol v dobrých časoch..iste bude ešte rýchlejšie padať v zlých...zle vybrané rastové akcie vždy najviac padajú...
Sice mi to za 8 rokov este nezarobilo ani na pokrytie vstupneho poplatku, ale ak spravne chapem, ten si od vynosu aj tak nemozem pre danove ucely odpocitat, takze by som musel zaplatit dan este aj z mojej straty
tak počkaj na stratu :lol:

Do platenia dane by som sa nesilil, keby som bol v strate vrátane vstupného poplatku. Ved to vieš zdokladovať.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Juggler, mas pravdu. Ja som pozeral pred nejakym casom aktualnu vykonnost, jeden az tri roky a tam bol ten fond vykonnejsi. Ale z dlhodobeho hladiska benchmark neporaza. Napriek tomu si nemyslim, ze je rozumne v dnesnej situacii presuvat peniaze do ETF. Kedykolvek moze prist kriza a dufam, ze v panike sa ukaze vyhoda aktivnej spravy.

K tomu co tu bolo dalej napisane. Okrem dynamickeho stali vsetky portolia v Rytmuse za staru belu. Paradoxne tieto Amundi, exPioneer fondy su jedny z mala, ktore nie su kotovane na burze a tak by si mal zaplatit dan. Ale aj to by sa malo v dohladnom horizonte zmenit
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa jogo »

peter.cmorej napísal: K tomu co tu bolo dalej napisane. Okrem dynamickeho stali vsetky portolia v Rytmuse za staru belu. Paradoxne tieto Amundi, exPioneer fondy su jedny z mala, ktore nie su kotovane na burze a tak by si mal zaplatit dan. Ale aj to by sa malo v dohladnom horizonte zmenit
Ak je podielový fond kótovaný na burze, tak sa dá na burze aj nakúpiť cez brokera podobne ako ETF? Ako je to potom so vstupnými poplatkami?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

ano, mal by sa dat. Aj IB ma v ponuke podielove fondy. V tom pripade bez poplatku
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

peter.cmorej napísal:Juggler, mas pravdu. Ja som pozeral pred nejakym casom aktualnu vykonnost, jeden az tri roky a tam bol ten fond vykonnejsi. Ale z dlhodobeho hladiska benchmark neporaza. Napriek tomu si nemyslim, ze je rozumne v dnesnej situacii presuvat peniaze do ETF. Kedykolvek moze prist kriza a dufam, ze v panike sa ukaze vyhoda aktivnej spravy.
Súhlasím, že môže prísť kríza. Všetko tomu nasvedčuje. Ale vtedy padnú podielové fondy rovnako ako indexové etfká. A ešte si fondy budú účtovať poplatky.

Ja mám taký názor, že tí čo sporia, teda investujú postupne a nemajú nasporenú ešte signifikantnú sumu - tí sa nemusia obávať poklesu - môžu sporiť dalej..ved sa im ceny zriedia a majú dlhodobý horizont.

Ale tí, čo šetria už okolo 10 rokov a majú nasporenú peknú sumu a majú za sebou silný býči cyklus na akciových trhoch...tí by mohli využiť to, že chcú odísť z poplatkovo i výnosovo nevýhodných produktov a podielových fondov - Proste vybrať peniaze, prichystať sa na inú formu ( ETF cez brokera, etf cez o.c.p ..) a DRŽAŤ CASH a ČAKAŤ. Neriskujú veľa, inflácia nie je veľká a možnosť straty je teraz väčšia ako potencia dalších ziskov. Potom by tú sumu vrazili do trhu naraz po poklese a sporili by ďalej. Ja viem, že je ťažko odhadnúť vrchol, ale tých symptómov na pokles pribúda a pribúda...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
rastislaf
Príspevky: 65
Dátum registrácie: Ut 21 10, 2014 10:07 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 11 times

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa rastislaf »

peter.cmorej napísal:Paradoxne tieto Amundi, exPioneer fondy su jedny z mala, ktore nie su kotovane na burze a tak by si mal zaplatit dan. Ale aj to by sa malo v dohladnom horizonte zmenit
Čo presne si mal na myslí že by sa malo zmeniť? Kotacia tých fondov na burze alebo zdaňovanie podielových fondov?
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

zdanovanie podielovych fondov
rogue_trader
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: Po 25 04, 2011 6:56 pm

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa rogue_trader »

peter.cmorej napísal: Kedykolvek moze prist kriza a dufam, ze v panike sa ukaze vyhoda aktivnej spravy.
Minuly rok prisla mierna panika na trhy a takto dopadol aktivny infinity capital Balinta (do ktoreho investovali aj tvoji klienti) - za rok -42%.
Prílohy
Infinity_Capital.png
Infinity_Capital.png (12.8 KiB) 12649 zobrazenia
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

no to ma trosku dlhsi pribeh a taketo porovnanie je vyslovene neferove, to vies dufam aj sam
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Aj na ETFkach mozno stratit.

Najhorie ETF z roku 2018:

1. ProShares Short VIX Short-Term Futures ETF (SVXY)

Performance in 2018: -91.75% (SVXY) vs. -4.4% (benchmark)
2. Direxion Daily Natural Gas Related Bull 3X Shares (GASL)

Performance in 2018: -79.80% (GASL) vs. -4.4% (benchmark)
3. VelocityShares 3X Inverse Natural Gas ETN (DGAZ)

Performance in 2018: -78.49% (DGAZ) vs. -4.4% (benchmark)
4. Direxion Daily S&P Oil & Gas Exp. & Prod. Bull 3X Shares (GUSH)

Performance in 2018: -74.28% (GUSH) vs. -4.4% (benchmark)
5. Direxion Daily Homebuilders & Supplies Bull 3X Shares (NAIL)

Performance in 2018: -73.96% (NAIL) vs. -4.4% (benchmark
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
rogue_trader
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: Po 25 04, 2011 6:56 pm

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa rogue_trader »

peter.cmorej napísal:no to ma trosku dlhsi pribeh a taketo porovnanie je vyslovene neferove, to vies dufam aj sam
Nerozumiem co je na tom neferove ked sa vyhodnoti ci investicia splnila ocakavania klientov.
Balint prezentoval ze dokaze produkovat vyssi vynos ako trh, pri porovnatelnom riziku. Realita je vsak taka ze jeho fond dosahuje horsi vynos pri vyssom riziku – cize aktivna sprava zlyhala, ocakavanie klientov neboli naplnene a klienti prisli o peniaze. Jednoduche vyhodnotenie – co je na tom neferove? Klienti nepocitali s tym ze fond moze dosiahnut stratu 40%, ked index bude za rovnake obdobie v pluse.
rastislaf
Príspevky: 65
Dátum registrácie: Ut 21 10, 2014 10:07 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 11 times

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa rastislaf »

peter.cmorej napísal:Paradoxne tieto Amundi, exPioneer fondy su jedny z mala, ktore nie su kotovane na burze a tak by si mal zaplatit dan. Ale aj to by sa malo v dohladnom horizonte zmenit
Este jedna otazka, keby som chcel v Amundi zmenit portfolio (co sa da, s tym, ze sa uz zaplateny vstupny poplatok "prenesie"), tiez z toho vyplyva danova povinnost? Asi ano, kedze ide vlastne o odpredaj starych fondov a nakup novych, ze?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Rokosák napísal:Aj na ETFkach mozno stratit.
Máš tam samé pákové etfka. Práve som upozornil Martina, že pákové etfká sú vhodné len na daytrading:

https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... start=1080" onclick="window.open(this.href);return false;

Ked chceme páku v investingu, tak nie cez pákové etfká, ale radšej margin, cfd, futures, opcie...
Okrem toho si ukázal etfká na komodity a volatilitu...tie nemajú nič spoločné s akciami.

Hlavná myšlienka investovania cez etf je kopírovanie výnosu akciového indexu cez indexové etf.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Prechod z podielovych fondov na ETF - ano alebo nie?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

peter.cmorej napísal: Kedykolvek moze prist kriza a dufam, ze v panike sa ukaze vyhoda aktivnej spravy.
Ak by v Amundi US Pioneer dokázali prežiť krízu s menším poklesom, tak by sa to prejavilo na celkovom výnose. Keď trhy padnú 50% a Amundi takisto, tak obaja potrebujú urobiť +100% aby sa dostali na nulu.

Ak by Amundi zmanažovali riziko a klesli len o -25%, tak pri kopírovaní rastu indexu o +100% by mali nadvýnos ( náskok ) až +50%. Pozrime sa na reálne čísla.

Amundi malo pred krízou vrchol NAV na 6,80. Najnižší pokles bol na 3,14. To je -53%
Index SP500 cez SPY mal pokles zo 155,47 na 68,11...to je -56,2%

Realita je teda taká, že Amundi má historicky nižší výnos ( dokopy +155% vs. SPY +269% ) ale bohužiaľ aj porovnateľné riziko ( DD -53% vs. SPY -56% ) Ich aktívna správa teda neprináša žiadne benefity. Je to len kamufláž.

Tu sú reálne straty v najhoršom krízovom roku 2008:

indexový benchmark etf SPY: -37%

Amundi Pioneer US: -35,4%
Semotán vo fonde J&T OPPORTUNITY: -53%
Hájek vo fonde Top Stocks: -60%
Gladiš vo fonde Vltava: -85%
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"