ETF cez FINAX - skúsenosti

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
Roz
Silver Member *
Príspevky: 151
Dátum registrácie: Ut 14 06, 2016 10:55 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Roz »

Fund napísal: Ne 16 01, 2022 11:35 am ...aspon za vklad do 1000€ by mohli zrusit poplatok
Ale kto v septembri využil akciu, tak tieto vklady má už bez poplatkov.
Zdravym
Active Member
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Pi 30 07, 2021 1:55 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Zdravym »

Akcia prebieha aj prave teraz, ak ma niekto zaujem :)
zlava.PNG
Fund
Gold Member **
Príspevky: 408
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 59 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Fund »

...parada,a vsetci co platia uz od zaciatku,nech platia dalej...win/win :-)
Alexito
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Ut 23 11, 2021 8:01 pm

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Alexito »

Zdravím, ak správne chápem akciu ohľadom poplatku zdarma znamená to, že ak sa zaregistrujem tak sa nič nebude strhávať z môjho pravidelného mesačného poplatku?
mateo.24
Príspevky: 8
Dátum registrácie: St 08 11, 2017 4:22 pm
Has thanked: 1 time

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa mateo.24 »

Nie, nie. Odpustený poplatok za vklad je nestŕhanie poplatku 1% (alebo 1%+DPH) z vkladu do 1000 €. Poplatok zo spravovaného objemu peňazí sa účtuje zvlášť a touto akciou nie je nijako dotknutý...
lepka
Active Member
Príspevky: 89
Dátum registrácie: Ne 21 11, 2021 11:04 pm
Been thanked: 1 time

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa lepka »

Niekto aktualny stav penazenky?
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Kde je ta verejna penazenka Hrbateho? :D

A nasiel som Jurko potankoval skoro 10% :D

https://www.finax.eu/sk/accounts/120016401
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa wladas »

lepka napísal: Po 24 01, 2022 9:42 pm Niekto aktualny stav penazenky?
Dátum založenia 01.09.2021
Jednoduchý výnos-1.24%
Časovo vážený výnos -0.97%
:roll:
Pripominam ze je tam 40% hotovost.
Vsetko v cervenom okrem zlata +7% lenze to ma len zastupenie 2%
lepka
Active Member
Príspevky: 89
Dátum registrácie: Ne 21 11, 2021 11:04 pm
Been thanked: 1 time

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa lepka »

wladas napísal: Po 24 01, 2022 9:56 pm
Diky... hmm, to nevyzera az tak zle na to co sa dialo. No hej, ta hotovost to skresluje riadne, ale komu by sa to chcelo cistit, ze :D
Naposledy upravil/-a lepka v Po 24 01, 2022 9:58 pm, upravené celkom 1 krát.
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Peter222 »

To je v pohode, ved ked trhy dipnu o 30% a o tretinu sa im vo firme znizi PL tak chaloši nam budu tvrdit, ze ved to je v poriadku, lebo ich trhy nezaujimaju :D
Olala
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: Št 27 01, 2022 6:09 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 8 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Olala »

Oni stale nakupuju akcie kazdy druhy utorok alebo uz kazdy utorok? To ma zneistilo, lebo ked vidim velky prepad, chcem hned nakupit, nieze dipne market v stredu a oni mi to nakupia o tyzden v utorok, ked to uz bude naspat :D
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 337
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa capitalcapital »

Olala napísal: Pi 28 01, 2022 3:59 pm Oni stale nakupuju akcie kazdy druhy utorok alebo uz kazdy utorok? To ma zneistilo, lebo ked vidim velky prepad, chcem hned nakupit, nieze dipne market v stredu a oni mi to nakupia o tyzden v utorok, ked to uz bude naspat :D
Písali ti to v inej téme, pri tvojom objeme by si sa mal pozerať inde a navyše keď máš potrebu sledovať trhy a zasahovať.
Takéto jednodňové pohyby vo Finaxe ťažko využiješ, keďže peniaze musia byť pripísane o deň skôr. Finax je o trvalom príkaze a nestaraní sa :kavicka:
Olala
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: Št 27 01, 2022 6:09 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 8 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Olala »

capitalcapital napísal: Pi 28 01, 2022 4:07 pm Písali ti to v inej téme, pri tvojom objeme by si sa mal pozerať inde a navyše keď máš potrebu sledovať trhy a zasahovať.
Takéto jednodňové pohyby vo Finaxe ťažko využiješ, keďže peniaze musia byť pripísane o deň skôr. Finax je o trvalom príkaze a nestaraní sa :kavicka:
Preto uz po novom rozmyslam rozlozit Finax a IB, kde by som kupoval VWCE, ale este neviem, ci mi VWCE staci a nemusim dalej moc riesit, akurat si nakupovat, kedy budem chciet.

Ak mi bude interactive brokers vyhovovat, tak by som tam presunul o rok aj peniaze vo Finaxe.
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 337
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa capitalcapital »

Olala napísal: Pi 28 01, 2022 4:14 pm Preto uz po novom rozmyslam rozlozit Finax a IB, kde by som kupoval VWCE, ale este neviem, ci mi VWCE staci a nemusim dalej moc riesit, akurat si nakupovat, kedy budem chciet.

Ak mi bude interactive brokers vyhovovat, tak by som tam presunul o rok aj peniaze vo Finaxe.
Ešte k tej frekvencii, zdroj Finax web:
Nákupy vykonávame na burze každý týždeň, spravidla v utorok, no vyhradzujeme si právo presunúť investičný deň na iný deň v týždni v prípade sviatkov na Slovensku, v Nemecku alebo v krajinách nášho pôsobenia. Finančné prostriedky, ktoré budú spracované do piatka predchádzajúceho týždňa, budú zainvestované.
Pozri vždy je dobré mať rozložené riziko a nemať všetko v jednom košíku. Finax je slovenská firma a ma ochranu 50.000 EUR. IB je v Maďarsku, ochrana asi podľa EU okolo 20.000 EUR. Za zváženie stojí aj SLSP s ochranou "banky".
Olala
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: Št 27 01, 2022 6:09 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 8 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Olala »

A staci nakupovat VWCE, ked si to sam riesim, ci treba mat toho viac? Dakujem :D
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 337
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa capitalcapital »

Olala napísal: Pi 28 01, 2022 4:20 pm A staci nakupovat VWCE, ked si to sam riesim, ci treba mat toho viac? Dakujem :D
K solídnej odpovedi sa takto nedopracuješ, k tomu treba vedieť pracovné planý, investičný horizont, ...

Pre udržanie majetku skúsenejší spracovali a otestovali takéto portfólio: viewtopic.php?f=51&t=24849
To si v pokoji preštuduj :wink:
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 337
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa capitalcapital »

Finax mi na účte robil rebalansing 20.5.2021. Až teraz vo výpise, ktorý robia pre daňové účely som si všimol zatváracie ceny ETF ktoré predávali.

Predaj prebehol v jeden deň 20.5.2021
ZPRP.GR - cena 51,00
XXSC.GR - cena 58,00
XSX6.GR - cena 100,00
SXR8.GR - cena 345,00
SPY4.GR - cena 66,00
IS3N.GR - cena 30,42

Čo si o tom myslíte, je reálne aby v jeden deň trafili takto pekne pozaokrúhľované ceny? (až na IS3N.GR) :)
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 337
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa capitalcapital »

Alojz napísal: St 02 02, 2022 12:00 pm Dali limit order na zaokruhlenu sumu. V com by sa to lisilo keby tam davaju drobne?
Ak máš v jednom dni urobiť "mechanický" rebalansik tak mi príde dosť riskantné nastaviť Limit order na 5 rôznych ETF a následne urobiť v ten istý deň aj nákup.

Teraz si ale uvedomujem že toho 20.5.2021 nerobili rebalansing ale odpredávali pozície aby doplnili hotovosť na poplatky.
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 337
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa capitalcapital »

V poslednom podcaste číslo 133 okrajovo spomínajú nový produkt, pôžičku pre bonitných. To bude asi nadväzovať na toto vyjadrenie k inteligentnej peňaženke:
V krátkej dobe chceme prísť na trh s riešením a nástrojom, ktorý by dokázal prinášať 1% ročný fixný výnos a pravdepodobne upravíme aj celkové zloženie portfólia.
Nateraz nebudeme predbiehať a prezrádzať naše myšlienky, ale v princípe by malo ísť o bezkonkurenčný dlhový nástroj krytý vysoko likvidným obchodovaným majetkom. Z pohľadu kvality kreditu a bezpečnosti bude ponúkaný výnos veľmi atraktívny.
Zdroj: https://www.finax.eu/sk/blog/inteligent ... vestovanie
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Atraktívne 1% p.a. pri inflácii v eurozóne 5,1%, inflácii v SR 3,2% za 2021 a v 2022 bude medzi 3 -5%? To si robia srandu?

ČNB teraz zvýšila na 4,5%, takže ked sme mali na CZK dvojročné termiňáky za 4% p.a., teraz budú okolo 5%.p.a.
Jediným rizikom je kurzové riziko. Lenže CZK skôr posiľnuje ako oslabuje a euro tiež nemá veľa dôvodov na posiľňovanie.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Peter222 »

Dlhový nástroj s bezkonkurenčným 1% p.a. Tak toto sú fakt borci. Ale nepochybujem, že marketing bude vymakaný :)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Alojz napísal: So 05 02, 2022 8:16 pm Naopak, Madari su vyssie s urokmi tiez a teoreticky po vzore Ceska mozno budu zvysovat tiez skor a ich kurz este tak nezosilnil. Tam by som videl skor priestor na taku spekulaciu.
Česi sú u mňa výhľadovo ekonomicky nastabilnejšia a najzodpovednejšia krajina. To maďari nikdy neboli...rovnako ako taliani so svojou lírou, gréci zo svojou drachmou, alebo francúzi s frankom atď. Kurz týchto krajín išiel historicky stále dolu vodou... To bude raz aj koniec eurozóny.
A vtedy by som mal radšej zainvestované v českej korune, než maďarskom forinte.

Česi boli kedysi ,, za starej republiky,, lídrami v Európe a možno aj vo svete. Bohužiaľ, komunizmus tento vývoj prerušil. Prerušil, ale nezastavil.
Ja verím, že ekonomicky pôjdu hore, keď si to ovšem politicky sami nepohnoja a nepustia k moci ľavicu, či eurobyrokratov.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
GiovanniX
Príspevky: 30
Dátum registrácie: Pi 17 12, 2021 5:06 pm
Has thanked: 28 times
Been thanked: 4 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa GiovanniX »

Finax bol dobry napad zalozit,ale zaspali dobu,Portu ich valcuje,pocuval som aj ja posledny podcast a zarazilo ma,ze Elite klientom umoznia nakupovat aj zvlast etfka (akcie),v Portu to je samozrejmost od zaciatku vo vlastnej strategii a o poplatkoch ani nehovorim.Som ich klientom,ale vyberam cele portfolio a odchadzam.
Cakam este,kym XTB zacne ponukat zlomkove akcie a nastanu tu tazke casy Finaxu,ale aj Portu,Fondee tych skoda aj spominat.
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Joki »

Zdravim vás, už som “možno” prišiel na to, kde Finax stráca výkonnosť oproti SP500, keď sa robilo porovnávanie z dlhodobého investovania nad 10 rokov.
SP500 má ročný poplatok 0,07% na druhej strane EU veľké, EU malé, spoločnosti rozvojových trhov, US malé a US stredné spoločnosti maju spolu 1,28% ročný poplatok. Prikladám foto z čisto 100 akciového portfólia.
Prílohy
9921F548-01EA-4F4A-AB59-79F13B1199E5.jpeg
5719727C-BEE1-4FE2-8397-37A00F0E960E.jpeg
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Joki »

Písal som pre istotu “možno” :)
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa wladas »

Poplatky fondov su zapocitane v ich vykonnosti. Uvadzat ich musia kvoli legislative.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa jogo »

Finax pri stratégii 100:0 stráca kvôli ETF-pickingu a poplatku 1,25%p.a. z nasporenej sumy. Neverím, že niekedy prekonajú výnos ETF na MSCI-world.
Stratégie s podielom dlhopisov, v dnešnej dobe vysokej inflácie a nízkych úrokov na dlhopisoch, budú na tom ešte horšie. Namiesto dlhopisov je potrebné držať cash a českí priatelia môžu držať protiinflačné dlhopisy resp. termínované vklady, nakoľko nemajú voči CZK kurzové riziko ako my Slováci.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
miror
Gold Member **
Príspevky: 496
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 141 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa miror »

https://www.finax.eu/sk/blog/poplatok-z ... -o-peniaze

Napise finax podobny blog aj o kazdorocnom poplatku za správu pri investovani do indexovych ETF ?

:D
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa jogo »

miror napísal: Po 07 02, 2022 7:52 am https://www.finax.eu/sk/blog/poplatok-z ... -o-peniaze

Napise finax podobny blog aj o kazdorocnom poplatku za správu pri investovani do indexovych ETF ?

:D
To nenapíše žiaden správca, lebo všetci ten poplatok majú. To sa píše len na fórach nami-amatérmi. :D

Ale odstrašúcim príkladom poplatku za výkonnosť je daňový systém. V ziskových rokoch si skasíruje podiel na tvojom zisku a stratové roky ho nezaujímajú. Ak si aj v hlbokej strate za pár rokov a potom maš jeden ziskový rok, hneď sa prihlási o podiel na tvojom zisku. :?
Ešte že máme zatiaľ ten daňový test. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Peter222 »

miror napísal: Po 07 02, 2022 7:52 am https://www.finax.eu/sk/blog/poplatok-z ... -o-peniaze

Napise finax podobny blog aj o kazdorocnom poplatku za správu pri investovani do indexovych ETF ?
Tak som sa tým prelúskal. Najpv treba asi povedať, že najlepšie zhodnotený indexový fond v 2. pilier (VÚB Generali) dokázal prekonať v minulom roku výkonnosťou 100:0 portfólio od Finaxu aj s poplatkom za zhodnotenie :lol: To iba na margo toho zaostávania za MSCI World.

S tým zrušením performance fee v indexových fondoch klope na otvorené dvere, veď o tom hovorí každý, kto má aspoň základné znalosti. Poviem to tak, toto je úloha štátu, samotná správcovská spoločnosť s tým "nič nemá", veď pravidlá fungovania 2. pilieru nastavuje štát a robí to bez ohľadu na to o aký typ dôchodkového fondu sa jedná, čo je nezmysel, preto treba performance fee pri indexoch zrušiť a pri ostatných nastaviť zodpovedajúci benchmark. Len potom asi ťažko môžeme očakávať, že sa to DSS oplatí pri 0,3% správ. poplatku a 1% na vstupe, možno keby boli iba 2 DSS tak áno, keďže objemy z ktorých sa rátajú poplatky by boli rádovo vyššie. Môj osobný názor, ak by sa DSS riadili rovnakou poplatkovou štruktúrou, akú ma Finax, myslím, že by nemali problém so zrušením performance fee :)
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Peter222 »

Dá sa to vyhľadať v ich výročných správach.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa rmaly »

pokus napísal: Po 07 02, 2022 10:00 am Vieme kolko maju dss zisk, alebo reziu? Lebo z mojho pohladu je to dost nenarocny biznis.
Tak mozno aj ked je otazka, co je narocny / nenarocny (nevidime procesy za tym), ale urcite je super na planovanie. Lebo ked presne vedia kolko dostanu prachov (plus minus podla poctu sporitelov a ich zlozenia z minulych rokov) a presne vedia, co potrebuju na prevadzku (co sa vlastne nemeni roky), tak si vedia podla mna super naplanovat, kolko potrebuju ludi a na co... Takze z tohoto pohladu je to urcite super (a nenarocne voci napriklad nejakej fabrike na auta)...
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: IV. pilier

Príspevok od používateľa Peter222 »

Asi to nebude úplne k 4. pilieru, ale iba stručná reakcia.
JUGGLER napísal: So 19 02, 2022 9:44 pm Skutočnú revolúciu v mediálnom priestore podľa mňa odštartoval FINAX. Prvýkrát v histórii sa stalo, že nejaká inštitúcia verejne začala vysvetľovať ľuďom podstatu dlhodobého investovania. Takže zhruba od 2018 sa pravda o poplatkoch a výnosoch pomaly dostáva na verejnosť.
Toto je podľa mňa celkom silné preháňanie. Pred nejakým časom som postoval úplne presné porovnanie Finaxu a podielových fondov podložené číslami, že skutočnosť je dosť odlišná oproti tomu ako to prezentujú naše slovenské šťuky čo sa týka poplatkov. Mám na mysli aktuálnu situáciu a nie nejaký rok 2000.

Nikto, kto sa chce tváriť seriózne nemôže na svoju stránku dať takéto porovnanie poplatkov so svojou konkurenciou, pretože je to jednoducho zavádzajúce a nepravdivé:

https://www.finax.eu/sk/preco-finax/nizke-poplatky

Teraz, keď som si pozrel ešte raz ten PEPP.SK tak mi to popravde príde ako vcelku seriózna ponuka, nenašiel som tam nič zavádzajúce a klamlivé ani voči konkurencii, takýto prístup sa cení.

S IŽP súhlasím, to mal regulátor už dávno zakázať.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: IV. pilier

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Peter222 napísal: So 19 02, 2022 10:11 pm Toto je podľa mňa celkom silné preháňanie. Pred nejakým časom som postoval úplne presné porovnanie Finaxu a podielových fondov podložené číslami, že skutočnosť je dosť odlišná oproti tomu ako to prezentujú naše slovenské šťuky čo sa týka poplatkov. Mám na mysli aktuálnu situáciu a nie nejaký rok 2000.
Ja ti rozumiem. Ale ja nemám na mysli nejaké nezrovnalosti v porovnávaní podielových fondov a ETFs.
Mám na mysli to ako som vnímal, že veci okolo ETFs sa začali konečne preberať na verejnosti.

My sme to pred 2018 preberali tu, takisto to preberali stránky ako papucovyinvestor.sk , peniazesucas.sk a kadekto iný.
Ale keď s tým začal Finax ako nový o.c.p,, nová inštitúcia, tak som mal husiu kožu, keď som čítal ich články, blogy a pod.
Proste spustili kampaň kde to vysvetlovali ako inštitúcia, profesionálne , bez servítky na ústach...

Tak sa to dostalo do povedomia verejnosti...v tom istom čase myslím začalo aj Portu, možno Patria..ale to bolo v ČR. Na Slovensku ponúkal ETFs pred Finaxom len Across, ale nejakú kampaň okolo toho nerobili. Až Kasík ( ktorý prišiel do Finaxu z Acrossu ) a Hrbatý to roztočili.

P.S. Až po Finaxe sa ETFs dostali do povedomia širšej verejnosti a iné inštitúcie neradi a z nevôlou začali do ponuky zaraďovať ETFs ( iní ocp, SFA,SLSP )

Mimochodom nechce sa mi to hladať, ale to tvoje porovnanie , že niektoré podielové fondy nedávno znížili poplatky, čím sa dostali na úroveň Finaxu je správne, ale aj to je zrejme dôsledok prítomnosti a kampane Finaxu. A stále sú to len podielové fondy bez oslobodenia od daní. Minulosť bola vždy hrozná: žiadne nízkonákladové indexové fondy ...Banky a správcovia ryžovali cez vysoké poplatky a pseudo-aktívnu správu z nulovým záujmom ponúknuť niečo verejnosti.
Finax je (pre mňa) historicky ako šťuka, ktorá spôsobila rozruch v rybníku s tučnými kaprami. Všetko ostatné (porovnanie, poplatky ) sú iné témy.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Peter222 »

JUGGLER napísal: Ne 20 02, 2022 1:55 am Ja ti rozumiem. Ale ja nemám na mysli nejaké nezrovnalosti v porovnávaní podielových fondov a ETFs.
Mám na mysli to ako som vnímal, že veci okolo ETFs sa začali konečne preberať na verejnosti.

My sme to pred 2018 preberali tu, takisto to preberali stránky ako papucovyinvestor.sk , peniazesucas.sk a kadekto iný.
Ale keď s tým začal Finax ako nový o.c.p,, nová inštitúcia, tak som mal husiu kožu, keď som čítal ich články, blogy a pod.
Proste spustili kampaň kde to vysvetlovali ako inštitúcia, profesionálne , bez servítky na ústach...

Tak sa to dostalo do povedomia verejnosti...v tom istom čase myslím začalo aj Portu, možno Patria..ale to bolo v ČR. Na Slovensku ponúkal ETFs pred Finaxom len Across, ale nejakú kampaň okolo toho nerobili. Až Kasík ( ktorý prišiel do Finaxu z Acrossu ) a Hrbatý to roztočili.

P.S. Až po Finaxe sa ETFs dostali do povedomia širšej verejnosti a iné inštitúcie neradi a z nevôlou začali do ponuky zaraďovať ETFs ( iní ocp, SFA,SLSP )

Mimochodom nechce sa mi to hladať, ale to tvoje porovnanie , že niektoré podielové fondy nedávno znížili poplatky, čím sa dostali na úroveň Finaxu je správne, ale aj to je zrejme dôsledok prítomnosti a kampane Finaxu. A stále sú to len podielové fondy bez oslobodenia od daní. Minulosť bola vždy hrozná: žiadne nízkonákladové indexové fondy ...Banky a správcovia ryžovali cez vysoké poplatky a pseudo-aktívnu správu z nulovým záujmom ponúknuť niečo verejnosti.
Finax je (pre mňa) historicky ako šťuka, ktorá spôsobila rozruch v rybníku s tučnými kaprami. Všetko ostatné (porovnanie, poplatky ) sú iné témy.
Ja súhlasím s tým, že je dobré že vznikli aj takéto firmy, čím viac konkurencie tým lepšie, len nemám rád, keď vznikne nejaký "startup", tvári sa ako majstri sveta a zavádzajúco sa vymedzujú voči konkurencii pri porovnaniach, ktoré sú nepravdivé. Nepáči sa mi to nielen pri financiách, ale aj pri ostatných sektoroch.

Ja si práveže myslím, že porovnanie poplatkov a výkonnosti je pri finančných produktoch kľúčové, veď čo iné, keď nie tieto dve témy? Jedna vec je nejaký článok kde autor vyjadruje svoje názory, ale druhá vec sú fakty, ktoré sa nedajú ohýbať.

Btw, správcovia už aktualizovali celkové poplatky za fondy v minulom roku. TAM Globálny akciový 1,27%, VÚB Akciové portfólio 1,44%, SLSP FMV 1,81% - v týchto číslach sú už zahrnuté aj náklady na podkladové inštrumenty, ktoré sa v portfóliách nachádzajú. Vo Finax to vychádza cca 1,44%. No a potom sa na stránkach tejto inštitúcie dočítam pri porovnaní, že pri fondoch je to v priemere 2,29% :shock: To isté pri vstupných poplatkoch - všetky 3 najväčšie banky majú pri sporoinvestovaní už dlhodobo vstupné poplatky 0%, zatiaľ čo vo Finaxe je to 1,2% do 1000 mesačne. Opäť, v článku uvádzajú, že pri fondoch je vstupný poplatok pri takomto variante 4,13%. Názor nech si spraví každý sám.

Už som tu tuším písal, že najväčšou (a zrejme aj jedinou relevantnou) výhodou tejto konkrétnej spoločnosti (Portu/Fondee budem riešiť v samostatnom vlákne ak treba) nie je výnos ani poplatky, ale oslobodenie od dane po 1 roku - na ich mieste by som napísal ďakovný list na ministerstvo financií, že sa to nevzťahuje aj na podielové fondy :)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Peter222 napísal: Ne 20 02, 2022 9:50 am Btw, správcovia už aktualizovali celkové poplatky za fondy v minulom roku. TAM Globálny akciový 1,27%, VÚB Akciové portfólio 1,44%, SLSP FMV 1,81% - v týchto číslach sú už zahrnuté aj náklady na podkladové inštrumenty, ktoré sa v portfóliách nachádzajú. Vo Finax to vychádza cca 1,44%. No a potom sa na stránkach tejto inštitúcie dočítam pri porovnaní, že pri fondoch je to v priemere 2,29% :shock: To isté pri vstupných poplatkoch - všetky 3 najväčšie banky majú pri sporoinvestovaní už dlhodobo vstupné poplatky 0%, zatiaľ čo vo Finaxe je to 1,2% do 1000 mesačne. Opäť, v článku uvádzajú, že pri fondoch je vstupný poplatok pri takomto variante 4,13%. Názor nech si spraví každý sám.
Správcovia podielových môžu znížiť aj na 0,5% p.a. a vyhlásiť sa za najlepších. Minulosť však nevymažú. Vďaka vysokým poplatkom, aj bez vstupných, proste čista výkonnosť podľa NAV bola hrozná. Bez minulého roku, tie fondy čo mali históriu 20 rokov ani neporazili infláciu. TAM európsky dokonca po 20 rokoch: -39,43% vs. benchmark +93% (zavreli ho v 3/2021). Stalo sa tak preto, lebo 10 rokov išli trhy do boku, alebo dole, čiže nezarábali, ale poplatky si banky veselo strhávali.

Teraz sa môžu hrať na hrdinov a zakladať nové fondy s nízkymi poplatkami. Ale až budúcnosť ukáže, či porazia indexové ETFs.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Peter222 »

JUGGLER napísal: Ne 20 02, 2022 1:00 pm TAM európsky dokonca po 20 rokoch: -39,43% vs. benchmark +93% (zavreli ho v 3/2021). Stalo sa tak preto, lebo 10 rokov išli trhy do boku, alebo dole, čiže nezarábali, ale poplatky si banky veselo strhávali.
Súhlasím, týmto fondom sa tu často operuje, len sa treba asi pozerať na súčasnosť. Takisto asi nebudeš riešiť, kde pracovali zakladatelia Finaxu pred 20 rokmi a dávať im to "za vinu", že boli súčasťou bankového, resp. správcovského sveta predtým ako založili firmu. Poplatok by si rovnako bral aj Finax aj keby išli trhu 10 rokov do boku, rovnako ako banky, resp. akýkoľvek správca na svete.
JUGGLER napísal: Ne 20 02, 2022 1:00 pm Teraz sa môžu hrať na hrdinov a zakladať nové fondy s nízkymi poplatkami. Ale až budúcnosť ukáže, či porazia indexové ETFs.
Indexové ETFs neporazia, na budúcnosť čakať nemusíme :) rovnako ako ich neporazí žiaden robo-advisor, ktorý si účtuje 1,2% p.a. za správu a 1,2% na vstupe.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa rmaly »

Peter222 napísal: Ne 20 02, 2022 2:08 pm
Súhlasím, týmto fondom sa tu často operuje, len sa treba asi pozerať na súčasnosť. Takisto asi nebudeš riešiť, kde pracovali zakladatelia Finaxu pred 20 rokmi a dávať im to "za vinu", že boli súčasťou bankového, resp. správcovského sveta predtým ako založili firmu. Poplatok by si rovnako bral aj Finax aj keby išli trhu 10 rokov do boku, rovnako ako banky, resp. akýkoľvek správca na svete.

Otazka je, ci TB neznizovala tie poplatky prave preto lebo vznikla silna konkurencia (aj Finax, aj ine)... A to ze niekto ako clovek pracoval pred tym inde a odisiel, aby "zmenil trh" je rozdiel ako ked ta ista institucia co sa tvarili ako super profici takto "pracovali"...
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Peter222 »

rmaly napísal: Ne 20 02, 2022 6:23 pm Otazka je, ci TB neznizovala tie poplatky prave preto lebo vznikla silna konkurencia (aj Finax, aj ine)... A to ze niekto ako clovek pracoval pred tym inde a odisiel, aby "zmenil trh" je rozdiel ako ked ta ista institucia co sa tvarili ako super profici takto "pracovali"...
Ale no, zas to neťahajme do extrémov, že tu zas ideme robiť niekoho bojovníka za spravodlivosť a dobro :) Finax je štandardný robo-advisor ako stovky/tisícky na svete. Nie je to o nejakej zmene systému, ale proste o tom, že využili dieru na slovenskom trhu, úplne normálna vec v podnikateľskom prostredí a robia sami na seba a nie vo finančnom korporáte. Aj ich cieľom je dosiahnuť zisk a nie otvárať ľuďom oči :)

Nebudem to tu už opakovať, venoval som tomu porovnaniu dosť času, vychádza z toho celkom jasne, že hlavným rozdielom výkonnosti voči nim a fondom nie sú lepšie vyskladané portfóliá alebo nižšie poplatky, ale časový test pri ETF, čiže legislatívne rámcové nastavenie. Ak by o túto výhodu prišli (čo dúfam, že sa nestane lebo by to hitlo aj nás všetkých, ktorí kupujeme tieto inštrumenty) tak ich pridaná hodnota sa v podstate stráca. Môžeme sa potom baviť o nejakých konkrétnych číslach a nielen takto všeobecne. Riešil som to pri akciových fondoch, ostatné zmiešané/dlhopisové riešenia som podrobnejšie neskúmal.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Je to možno len môj osobný postreh, ale odkedy prišiel na trh Finax, začalo sa niečo diať. Ľudia sa dozvedeli o ETFs a dozvedeli sa pravdu o poplatkoch. Dovtedy sa tíško mlčalo. Dokonca ani Trend, či Profit si nedovolili kritizovať a porovnávať, lebo banky, fondy a správcovia sú súčasť ich biznisu a inzercie.

Nejde len o jeden fond. V hitparáde ich nemáme veľa, ale takmer všetci , čo sú dlhšie na trhu sú mrzáci:

> C-QUADRAT ARTS Best Momentum fond (EUR): +3,84% p.a. od 16.5.2008 = 13,1 R. MSCI World s čistými dividendami: +9,69% p.a.

> TAM – Americký akciový fond (USD) (Tatrabanka): +3,31% , od 1.12.2000 = 20,5 R. ETF USA (USD ) +7,86% p.a

> 365.LIFE - PROSPERITA akciový negar. dôch. fond: +2,78% p.a. od 22.03.2005 = 16,3 R. ETF USA(EUR) : +10,61% p.a., ETF SVET: +8,83% p.a.

> GLOBAL INDEX IAD fond (EUR): +1,75% p.a., od 12.2.2001 = 20,4 R. ETF SVET: +5,57% p.a., ETF USA v EUR: +8% p.a.

> DANIEL GLADIŠ fond Vltava (CZK): +1,65% p.a. od založenia 1.9.2004 = 16,8 R. ETF SVET v EUR za ten istý čas: +8,89% p.a.

> TAM – Európsky akciový fond (EUR) (Tatrabanka): -0,45% p.a. od 1.12.2000 do 12.3.2021 = 20,3 R. Index MSCI Europe s čistými dividendami za ten istý čas:+3,3% p.a.

> FRANKLIN Templeton Fond – akcie na zlato a vzácne kovy(USD): -5,54% p.a. , od 7.4.2011 = 10,2 R. ETF USA: +13,97% p.a.

> J&T KOMODITNÍ fond (CZK): -6% p.a.. Od 1.2.2011 = 10,4 R. ETF USA za stejný čas: +13% p.a.( USD) a +15,57% p.a.( EUR)

To je porovnanie ku koncu 2020. Musím to updejtovať na koniec 2021.

Treba však objektívne povedať, že situácia sa v posledných rokoch zlepšuje. Odkedy tu vedieme hitparádu ( od 2016 ), tak aj výsledky TAM americké akcie a SLSP max. výnosov sú porovnateľné s indexovými ETFs. Ak znížili poplatky, rozdiel bude ešte menší.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"