ETF cez FINAX - skúsenosti

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 746 times
Been thanked: 81 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa rmaly »

DanteUnchained napísal: Pi 03 09, 2021 2:04 pm Minireklama pre finax? Vcera mi to vyskocilo v reklame na FB. 15x "finax" vyskyt v clanku.

https://peniazesucas.sk/podielove-fondy-porovnanie/
majitel stranky Vladimir Jurik robi pre Finax (spolupracuje s nimi)... tak by to davalo zmysel...
samuel
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: So 03 07, 2021 1:42 pm
Has thanked: 4 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa samuel »

konkretne z jeho stranky:
Okrem toho som sa od júla 2018 stal viazaným finančným agentom, zapísaným v registri NBS (konkrétne moja firma PSČ – vzdelávanie a poradenstvo, s.r.o., reg. číslo 239450), v spolupráci so spoločnosťou Finax, o.c.p., a.s. (som členom investičného výboru tejto spoločnosti).
zeby finaxu prichadzala nejaka konkurencia, ked taketo akcie (reklamy na FB + cerstva akcia na odpustenie poplatkov za vklady)?;)
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 336
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 40 times
Been thanked: 51 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa capitalcapital »

samuel napísal: Pi 03 09, 2021 2:19 pm konkretne z jeho stranky:

zeby finaxu prichadzala nejaka konkurencia, ked taketo akcie (reklamy na FB + cerstva akcia na odpustenie poplatkov za vklady)?;)
Finančný agenti odpúšťajú vstupný poplatok pravidelne od kedy Finax vznikol :wink:
samuel
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: So 03 07, 2021 1:42 pm
Has thanked: 4 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa samuel »

tak ano, pamatam, ze aj zaciatkom roka mali tuto akciu, ak si vlozil 10k... ale tak konkurencia nikdy nespi:)
Fund
Gold Member **
Príspevky: 406
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 59 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Fund »

samuel napísal: Pi 03 09, 2021 2:19 pm konkretne z jeho stranky:

zeby finaxu prichadzala nejaka konkurencia, ked taketo akcie (reklamy na FB + cerstva akcia na odpustenie poplatkov za vklady)?;)
skor si myslim,ze ludia sa stavaju financne gramotnejsi a zacinaju si manazovat financie sami...
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Tie reklamy a PR clanky maju tak od jari 2020 co som evidoval, bud konkurencia alebo celkovo sa ludia rozhybali ako bol covid a všade sa písalo o trhoch, vzrastol zaujem o peniaze "zadarmo". Zaroven SLSP promuje ich ETF investicie, v reklamach po soc. sietach, mozno nieco chystaju aj dalsie banky ako napr. 365bank, takze finaxu sa zuzuje potencialna klientela + nemaju statut velkej banky ktora je istota nez maly sukromny subjekt s obmedzenym rucenim 20k.
Zdravym
Active Member
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Pi 30 07, 2021 1:55 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Zdravym »

DanteUnchained napísal: Pi 03 09, 2021 2:54 pm Tie reklamy a PR clanky maju tak od jari 2020 co som evidoval, bud konkurencia alebo celkovo sa ludia rozhybali ako bol covid a všade sa písalo o trhoch, vzrastol zaujem o peniaze "zadarmo". Zaroven SLSP promuje ich ETF investicie, v reklamach po soc. sietach, mozno nieco chystaju aj dalsie banky ako napr. 365bank, takze finaxu sa zuzuje potencialna klientela + nemaju statut velkej banky ktora je istota nez maly sukromny subjekt s obmedzenym rucenim 20k.
Finax ma rucenie 50k, len pre upresnenie ;)

A Rado Kasik sa velakrat pocas roznych webinaroch vyjadril, ze citia vo Finaxe ten tlak konkurencie a naznacil, ze budu musiet casom s poplatkami nieco spravit :)
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 997
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 220 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Joki »

Prikladám pre zaujímavosť, časť portfólia mám aj vo finaxe a zatiaľ👍.
vklad 5 000€, 6.5.2021, 100% akciové.
Prílohy
73F1D5DC-8841-40D5-A2AE-2E91457A34C8.jpeg
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Jari
Platinum Member ***
Príspevky: 778
Dátum registrácie: St 28 01, 2015 6:01 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 44 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Jari »

Ma niekto referral na finax so zlavou za odporucanie (peniaze spravovane zadarmo pre seba a pre známeho), ale nie od financneho agenta? Jednoducho, ze sa niekto zaregistroval a sam moze posielat linky s registraciou, pri ktorej si novoregistrovany moze uplatnit 100% zlavu na spravcovsky poplatok? Poslite do sukromnej spravy, aby sa nespamovalo. Dakujem

Edit: vybavene
Time in the market beats timing the market…
Meriou
Príspevky: 5
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 6:31 pm

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Meriou »

Taktiež by som poprosil o rovnakú pozvánku (nie od finančného agenta). Ďakujem :)
nesta
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: Pi 17 09, 2021 12:09 pm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 5 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa nesta »

Je nejaky rozdiel v poplatkoch alebo niecom inom ked ide clovek mimo financneho agenta a ked ide cez neho? Neviem o ziadnom rozdiele.
nemam-nick
Príspevky: 6
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:04 pm
Has thanked: 3 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa nemam-nick »

ahojte, tento web citam uz skoro 2 roky. Konecne som sa dnes odhodlal zaregistrovat :)
mam na Vas, hned takto na uvod, dve veci:
1, Jari + Meriou - mam FINAX, nie som financny agent, mozem poslat pozvanku, no da Vam to zlavu: "Výška zľavy je 500, 2000 alebo 10000 eur riadených bez poplatku podľa výšky prvého vkladu známeho. Zľava platí 5 rokov alebo do prvého výberu pozvaného".
neviem ci je to presne to co hladate, ak ano, staci napisat sukromnu spravu, pripadne aj niekto iny kto by mal zaujem :)

2, ked sledujem spravy o tom, ze napr. Polsko sa vyhraza odchodom z EU, pridalo sa Madarsko, USA ma tiez svoje problemy atd ... zaujimalo by ma ci stale suhlasite vo svojom nazore na investovanie, ze si ponechate prevahu investicii do USA alebo to zacinate prehodnocovat

3, Jugger: som velmi rad ze som narazil na cloveka ako si ty a samozrejme aj tebe podobnym. Usetrili ste mi vela casu, penazi, nervov a ani o tom neviete :) A hlavne, vzdy ked potrebujem a hladam odpoved na svoje otazky to tu najdem, castokrat aj s bonusom v podobe podrobnej analyzy k tomu :)
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 997
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 220 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Joki »

nesta napísal: St 22 09, 2021 7:19 pm Je nejaky rozdiel v poplatkoch alebo niecom inom ked ide clovek mimo financneho agenta a ked ide cez neho? Neviem o ziadnom rozdiele.
Zdravim Ta, skôr tu ide asi o priateľkú “pomoc”. Dať “zarobiť” niekomu z fóra alebo známemu, ako finančnému agentovi.
Inak tam rozdiel nieje, ako píšeš.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
nesta
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: Pi 17 09, 2021 12:09 pm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 5 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa nesta »

Joki napísal: Št 23 09, 2021 7:58 am Zdravim Ta, skôr tu ide asi o priateľkú “pomoc”. Dať “zarobiť” niekomu z fóra alebo známemu, ako finančnému agentovi.
Inak tam rozdiel nieje, ako píšeš.
Lenze aj v pripade benefitov by to malo byt to iste pre obe strany, tj. aj v pripade registracie cez niekoho, kto je registrovany cez financneho agenta, ziskavaju obe strany spravu predmetnej sumy bez poplatku na najblizsich 5 rokov. Plus este tam je dodatocny benefit u financneho agenta, cez ktoreho to ide, ktory moze poskytnut zlavy na niektore zo svojich vlastnych produktov.
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 997
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 220 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Joki »

nesta napísal: Št 23 09, 2021 8:46 am Lenze aj v pripade benefitov by to malo byt to iste pre obe strany, tj. aj v pripade registracie cez niekoho, kto je registrovany cez financneho agenta, ziskavaju obe strany spravu predmetnej sumy bez poplatku na najblizsich 5 rokov. Plus este tam je dodatocny benefit u financneho agenta, cez ktoreho to ide, ktory moze poskytnut zlavy na niektore zo svojich vlastnych produktov.
To áno, obe strany získajú odmenu na 5 rokov.
Plus, ako píšeš, agent ti ešte ponúkne svoje zlavy, produkty. Su to skôr ebooky, nejaké info, zľavu z konzultácie a tak.

https://www.finax.eu/sk/blog/zadarmo-uc ... te-spravit
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
nesta
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: Pi 17 09, 2021 12:09 pm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 5 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa nesta »

Ako tak citam prispevok so ziadostou o referral link este raz, zrejme som ho zle pochopil. Mal som dojem, ze ziadost vylucovala osoby, ktore sami sa registrovali cez financneho agenta, preto som nechapal aka tam moze byt motivacia, pricom ziadost vylucovala len priamo financnych agentov. Ak sa mylim, tak ma opravte a prosim ozrejmit motivaciu.
Jari
Platinum Member ***
Príspevky: 778
Dátum registrácie: St 28 01, 2015 6:01 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 44 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Jari »

nesta, je to rozdiel ako sa registrujes:

“Máte dve možnosti, ako pozvať známeho investovať s Finaxom, ktoré nájdete v online prehľade účtov v sekcii Pozvať priateľov.

Tu môžete skopírovať a zaslať známym alebo priamo zdieľať na sociálne siete váš unikátny odporúčací link. Ak sa váš známy zaregistruje vo Finaxe cez tento link a aktivuje svoju zmluvu, obaja získate automaticky spomínané zľavy. Klienti agentov nedisponujú pozývacím linkom.

Druhou možnosťou je zaslanie emailovej pozvánky. V tomto prípade odošlete známemu na jeho emailovú adresu preddefinovaný pozývací email. Pre získanie zľavy je následne potrebné, aby sa známy zaregistroval s emailovou adresou, na ktorú bola pozvánka odoslaná, a aktivoval zmluvu zaslaním prostriedkov do 30 dní.

V prípade klientov agentov je podmienkou pre získanie zliav registrácia pozvaného známeho cez toho istého finančného agenta. Upozorňujeme, že nie všetci agenti musia mať aktivovanú funkcionalitu pozvania známych.

Aj v tomto prípade je pripisovanie zliav plne automatizované, čiže nám nemusíte dávať vedieť o pozvaní a registrácii známeho. Dávajte si pozor na správnosť emailovej adresy, keďže systém sleduje presnú zhodu znakov.”
Time in the market beats timing the market…
nesta
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: Pi 17 09, 2021 12:09 pm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 5 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa nesta »

Jari napísal: Št 23 09, 2021 9:48 am nesta, je to rozdiel ako sa registrujes:

“Máte dve možnosti, ako pozvať známeho investovať s Finaxom, ktoré nájdete v online prehľade účtov v sekcii Pozvať priateľov.

Tu môžete skopírovať a zaslať známym alebo priamo zdieľať na sociálne siete váš unikátny odporúčací link. Ak sa váš známy zaregistruje vo Finaxe cez tento link a aktivuje svoju zmluvu, obaja získate automaticky spomínané zľavy. Klienti agentov nedisponujú pozývacím linkom.

Druhou možnosťou je zaslanie emailovej pozvánky. V tomto prípade odošlete známemu na jeho emailovú adresu preddefinovaný pozývací email. Pre získanie zľavy je následne potrebné, aby sa známy zaregistroval s emailovou adresou, na ktorú bola pozvánka odoslaná, a aktivoval zmluvu zaslaním prostriedkov do 30 dní.

V prípade klientov agentov je podmienkou pre získanie zliav registrácia pozvaného známeho cez toho istého finančného agenta. Upozorňujeme, že nie všetci agenti musia mať aktivovanú funkcionalitu pozvania známych.

Aj v tomto prípade je pripisovanie zliav plne automatizované, čiže nám nemusíte dávať vedieť o pozvaní a registrácii známeho. Dávajte si pozor na správnosť emailovej adresy, keďže systém sleduje presnú zhodu znakov.”
Vdaka za upresnenie. Takze ludia registrovani skrz financnych agentov prisli o moznost anonymnych pozvanok. Zaujimave, aka asi motivacia je za tymto, ale ina ako ucelovo zredukovat pocet rozdanych zliav mi nenapada.
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 336
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 40 times
Been thanked: 51 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa capitalcapital »

nesta napísal: Št 23 09, 2021 11:30 am Vdaka za upresnenie. Takze ludia registrovani skrz financnych agentov prisli o moznost anonymnych pozvanok. Zaujimave, aka asi motivacia je za tymto, ale ina ako ucelovo zredukovat pocet rozdanych zliav mi nenapada.
Napísal si to ako keby všetci, ale je tam napísané:
Upozorňujeme, že nie všetci agenti musia...

Ja sledujem dvoch agentov a obaja umožňujú pozvánky. Cez agenta som mal hneď od začiatku vklady nižšie ako 1000 EUR bez poplatku.
nesta
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: Pi 17 09, 2021 12:09 pm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 5 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa nesta »

capitalcapital napísal: Št 23 09, 2021 11:44 am Napísal si to ako keby všetci, ale je tam napísané:
Upozorňujeme, že nie všetci agenti musia...

Ja sledujem dvoch agentov a obaja umožňujú pozvánky. Cez agenta som mal hneď od začiatku vklady nižšie ako 1000 EUR bez poplatku.
Pisem o strate moznosti anonymnych pozvanok, nie pozvanok ako takych. Reagoval som na tuto cast:
Klienti agentov nedisponujú pozývacím linkom.
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 997
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 220 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Joki »

Meriou napísal: St 22 09, 2021 6:34 pm Taktiež by som poprosil o rovnakú pozvánku (nie od finančného agenta). Ďakujem :)
Napíš mi email do privatnej správy, zašlem ti link
J
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 928
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 42 times
Been thanked: 113 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa wladas »

Pre mierny odchyl pri vypoctoch doplnim (nebolo to tu spomenute) ze kedze u Dominikovho a ani Chrenkovho uctu dlhodobejsie neboli vklady tak sa tam minula hotovostna zlozka urcena na stahovanie poplatkou (aby sa nemuselo stale odpredavat).
Chrenko - minuly rok si unho pamatam hotovost v minuse asi 50k, na zaciatku roka mu uz museli zavriet pozicie.
Dominik - koncom 2019 mu museli tiez zatvorit pozicie a na jar 2020 podla mna prave kvoli minusu vlozil tych 10k
To len mala info na doplnenie
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

wladas napísal: Št 30 09, 2021 12:17 pm Pre mierny odchyl pri vypoctoch doplnim (nebolo to tu spomenute) ze kedze u Dominikovho a ani Chrenkovho uctu dlhodobejsie neboli vklady tak sa tam minula hotovostna zlozka urcena na stahovanie poplatkou (aby sa nemuselo stale odpredavat).
Chrenko - minuly rok si unho pamatam hotovost v minuse asi 50k, na zaciatku roka mu uz museli zavriet pozicie.
Dominik - koncom 2019 mu museli tiez zatvorit pozicie a na jar 2020 podla mna prave kvoli minusu vlozil tych 10k
To len mala info na doplnenie
Dík.
Pozeral som teraz kvôli vyhodnoteniu do Hitparády.
Dávam scan pre Jogov výpočet 2021. Linka je: https://www.finax.eu/sk/dashboard

Zaujímavé je, že v skutočnosti má Dominik 85% akcie a 15% dlhopisy. My ho porovnávame s 80/20, pričom 80/20 má cieľovku
(nerozumiem, ale ok...už neviem ako začal...možno si povedal, že nechce rebalancing a narastla mu akciová zložka. )

Je to pravda s tým cashom. Minul sa mu na poplatky a teraz tam má -470 €.
https://www.finax.eu/sk/accounts/120016401

Pár čísel zo simulátora, ktoré sú bez poplatkov:

Porovnanie Portu a Finaxu:

Portu 100 za 2021: +15,11% ( 100 = 100% akcie )
Finax 100 za 2021: +18,39%


Porovnanie ETF 80/20 a Dominika za rovnaký čas:

ETF 80/20: + 43,82% .... to je keby sme miesto mixu od Finaxu použili ETF SVET + ETF Dlhopisy.
Dominik so svojími +35,3% teda zaostáva.


Simulácia výsledkov od 2018 ( odkedy začal Finax ).

Simulácie sú bez poplatkov, takže Finax MIX zatial mierne zaostáva vs. ETF SVET a dosť hodne za ETF USA.

FINAX 100: +47,65%
ETF SVET (EUR ) vs Finax 100: +56,25%
ETF USA (EUR ) vs Finax 100: +75.1%

P.S. Samotná téza, že odporúčam investovať hlavne do ETF USA má svoje gule: Amerika je líder v technológiách a ceny akcií, či SP500, alebo Nasdaqu idú hore oveľa rýchlejšie, predovšetkým z 2 dôvodov:

1. Technologické firmy dosahujú v priemere 3 x väčší zisk ako iné firmy ( preto my v EU si neškrtneme ked neprejdeme na techno a inovácie )
2. Amerika má najväčšiu dôveru investorov z celého sveta, preto kašlú na valuáciu a margin of safety...čiže ceny mnohých akcií nezohľadňujú discount.

Pozrite sa na Čínu...akcie sú tam dlhodobo podhodnotené a lacné..pretože investori sa boja komunistov. Čína - akokolvek lukratívna sa zdá..dnes som čítal že od 1992..teda za celý úspech novodobej Číny tam akcie dali priemerný výnos 2% .p.a. To je menej ako americké dlhopisy a úplne iné kafé ako +10,4% p.a. v USA
Prílohy
Dominik k 30.9.21.JPG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Zdravym
Active Member
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Pi 30 07, 2021 1:55 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Zdravym »

Dominik rebalansing ma, podla mna sa neda vypnut, Ide o to, ze k nemu pravdepodobne momentalne zatial nedoslo. Rebalansing ma nejaky spustac, tzn. az po urcitom odklone od cielovych vah sa uskutocni ( Nastavene na zaklade vysledkov z backtestovania). Kedy presne k tomu dochadza, drzi Finax "pod poklickou"....

Ohladom cisto americkeho portfolia, to plati v poslednych rokoch. Vid nasledujuci graf.... Nikto nevie ako to bude za 10 rokov :)
Capture.PNG
nesta
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: Pi 17 09, 2021 12:09 pm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 5 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa nesta »

Vie niekto ako vlastne je robene nakupovanie frakcii akcii vo finaxe? Je to nejak manazovane na ich strane alebo to manazuje priamo ETF? Takisto, zistoval uz niekto, ci by bolo mozne presunut drzane akcie vo finaxe pod ineho brokera ako napr IB? Teda bez nutnosti vychadzat do hotovosti a narusenia casoveho testu?
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa jogo »

jogo napísal: Pi 02 07, 2021 7:07 pm Zhodnotenia Dominovho účtu k 30.6.2021

Zhodnotenie od 31.12.2020 do 30.9.2021 je 147 836/130 222=1.1352 tj. 13.52%

Zhodnotenie od vzniku fondu do 8.3.2020 je 97 641 / 100 000 =0.9764 tj. -2.36%
Zhodnotenie od 8.3.2020 do 30.6.2021 je 147 836/107 641=1.3734
Celkové TWR zhodnotenie od vzniku účtu je 1.3734x0.9764=1.3410 tj.34.10%
Zhodnotenia Dominovho účtu k 30.9.2021

Zhodnotenie od 31.12.2020 do 30.6.2021 je 148 833/130 222=1.1429 tj. 14.29%

Zhodnotenie od vzniku účtu do 8.3.2020 je 97 641/100 000 =0.9764 tj. -2.36%
Zhodnotenie od 8.3.2020 do 30.9.2021 je 148 833/107 641=1.3826 tj. +38.26%
Celkové TWR zhodnotenie od vzniku účtu je 1.3826x0.9764=1.3499 tj. +34.99%
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Paly
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: Št 21 03, 2019 1:30 pm
Bydlisko: Košice
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Paly »

JUGGLER napísal: Pi 01 10, 2021 12:24 am Porovnanie Portu a Finaxu:

Portu 100 za 2021: +15,11% ( 100 = 100% akcie )
Finax 100 za 2021: +18,39%
BTW: V portu sa dá nastaviť pomer jednotlivých akcii..nie je to tam pevne dané. Čiže, nemusí byť účet 100% akcií rovnaký ako iný účet 100% akcií.
Ja som si napríklad zvišil alokáciu na 70% do USA. Štandardné nastavenie je nižšie.
Prílohy
portu 100.PNG
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Tak som si to info od Palyho preveril. Má pravdu. Vymazávam fake info, čo som dal vyššie.

Paly: máš pravdu. Dík za info. :like:

Portu má 10 predvolených portfólii = Portfolia na mieru. Tie stoja 1% p.a.
Z týchto portfólii ja sledujem to najrizikovejšie a najvýnosnejšie = 100% akcie.

Portu však umožňuje aj vlastný výber ETFs, kde sú poplatky ešte nižšie. To čo zvolil Paly stojí 0,89%p.a, ( 0,53% p.a. v zľave ).
Tieto informácie som doplnil na úvodnú stránku ETF cez Portu:
viewtopic.php?f=6&t=24414
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Zdravym napísal: Pi 01 10, 2021 9:41 am Ohladom cisto americkeho portfolia, to plati v poslednych rokoch. Vid nasledujuci graf.... Nikto nevie ako to bude za 10 rokov :)
Capture.PNG
Ono to vyzerá tak, ale nie je to tak. Ten zvyšok sveta sa mohol dostať nad USA v 80 tych rokoch vďaka šialenej bubline v Japonsku (ktorú Japonci dodnes nerozchodili ), alebo po prasknutí internetovej bubliny v roku 2000 v USA na ktorú v 2008 nadviazala finančná kríza ( obidve krízy však USA rozchodili spolu za 12 rokov).

Z tvojho obrázku je však evidentné, že USA vo výnosoch dominovalo zvyšku sveta väčšinu času.

Základom investovanie je VÝNOS.

Výnos MSCI WORLD ex USA max. history od 31.12.1969, takže 51,5 rokov: +6,3% p.a.

Výnos USA za rovnakú dobu cca +11% p.a. ( s covidovou bublinou...cca 10,4% bez nej )

Výnos SVET zahŕňajúc USA je cca +9,3% p.a.

Nemyslím si, že je rozumné, ked do investovania cez ETFs pletieme backtestovanie a na základe toho ETF picking a portfólia.

ETF USA je dostatočne diverzifikované s 500 firmami a kto chce ETF SVET ten má cez 2500 firiem z celého sveta.
Akákoľvek iná špekulácia je tak málo účinná ako pokusy 95% investičných manažérov poraziť tieto 2 indexové ETFs.

Nechcem kritizovať tvorcov portfólii v Portu a Finaxe, ale investovať do skapíňajúcej Európy s očakávaním nadpriemerných výnosov je krátkozraké.
Aj malé dieťa vidí kto celosvetovo dominuje internetu, technológiám, digitalizácii a inováciám a ktoré firmy majú najväčšie tržby a zisky.

Do akcií = do podnikania investujeme kvôli výnosom. Výnosy tvoria firmy s vysokým rastom tržieb, vysokými maržami a to práve platí a bude platiť pre americké akcie. Nechcem strašiť, ale v EU sa k všeobecnému úpadku práve formuje energetická kríza, inflácia z vstupov, ale aj inflácia z nedostatku. K tomu, ked sa bude pokračovať v prihlúplej politike rýchleho prechodu na zelené energie, tak sa EU ekonomicky pochová sama.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 336
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 40 times
Been thanked: 51 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa capitalcapital »

Zdravym napísal: Pi 01 10, 2021 9:41 am Dominik rebalansing ma, podla mna sa neda vypnut, Ide o to, ze k nemu pravdepodobne momentalne zatial nedoslo. Rebalansing ma nejaky spustac, tzn. az po urcitom odklone od cielovych vah sa uskutocni ( Nastavene na zaklade vysledkov z backtestovania). Kedy presne k tomu dochadza, drzi Finax "pod poklickou"....
U mňa na účte už prebehol jeden klasický rebalansing a jeden preto že došla hotovosť na poplatky.
Ide o klasický účet s alokáciou 80:20 (reálne: 80% akcie : 18,5% dlhopisy : 1,5% hotovosť)
(4,8%-XXSC.GR, 16%-XSX6.GR, 16%-IS3N.GR, 4,8%-ZPRR.GR, 7,2%-SPY4.GR, 31,2%-SXR8.GR, 3%-FRCK.GR, 3%-XHYA.GR, 5%-XBLC.GR, 7,5%-DBZB.GR)

Vzhľadom na určité okolnosti tam boli realizované len 3 nákupy (vklad v rovnakej výške):
  • 19.2.2020
  • 18.3.2020
  • 30.4.2020
Prvý rebalansing bol 19.3.2020 (deň po klasickom nákupe :shock: )
  • Odpredaj zo všetkých dlhopisových pozícii: FRCK.GR, XHYA.GR, XBLC.GR, DBZB.GR
  • Nákup do všetkých akciových pozícii.
  • Pri predaji nebolo treba platiť daň, lebo všetky pozície boli mierne v strate.
Druhý rebalansing bol 20.5.2021 (došla hotovosť na poplatky)
  • Odpredaj zo všetkých akciových pozícii.
  • Nákup do všetkých dlhopisových pozícii: FRCK.GR, XHYA.GR, XBLC.GR, DBZB.GR
  • Pri predaji bol splnený časový jednoročný test.
Stav k 3.10.2021
  • Jednoduchý výnos: 35,44%
  • Časovo vážený výnos: 21,55%
  • Aktuálna alokácia: 82:18 (údaj ktorý zobrazuje)
martinpa
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št 23 05, 2019 9:16 pm

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa martinpa »

https://index.sme.sk/c/22754426/finax-k ... ref=tembox

Biznisovo to chapem, aj pol mega za appku nie je az tak vela, ale som dost skepticky, ci to bude fungovat fakt dobre automaticky bez zasahu uzivatela a ci bude pridana hodnota aspon to, ze presvedcia napr. 10tisic novych ludi, aby investovali po 50eur mesacne. Viac by sa mi pacilo rozsirenie funkcionalit k "investovaniu", ale uvidime, som zvedavy.

V clanku je aj prelink na zaujimavu debatu :) https://www.linkedin.com/posts/michal-m ... 4033-LikG/
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 746 times
Been thanked: 81 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa rmaly »

martinpa napísal: Po 04 10, 2021 1:15 am https://index.sme.sk/c/22754426/finax-k ... ref=tembox

Biznisovo to chapem, aj pol mega za appku nie je az tak vela, ale som dost skepticky, ci to bude fungovat fakt dobre automaticky bez zasahu uzivatela a ci bude pridana hodnota aspon to, ze presvedcia napr. 10tisic novych ludi, aby investovali po 50eur mesacne. Viac by sa mi pacilo rozsirenie funkcionalit k "investovaniu", ale uvidime, som zvedavy.

V clanku je aj prelink na zaujimavu debatu :) https://www.linkedin.com/posts/michal-m ... 4033-LikG/
Tu debatu som cital uz ked to par dni dozadu spominali v clanku na etrende... Iba co som sa nasr... dil... Lebo zrovna niekto z Tatrabanky ze by mal moralne pravo rozpravat o tychto veciach...
Ten ich 3. pilier je vykonovo jeden z najhorsich na trhu, v "normalnom" investovani maju poplatky hrozne... a o ich ojebabravani beznych klientov vramci nejakeho poradenstva ani nehovorim (posledna takato akcoska bola, ked som ja ich musel presviedcat, ze miesto cpania investicii mojej 85 rocnej babke nech jej laskavo ponuknu / zmenia jej drahy ucet na ten statom regulovany od Pociatka... ze to "zarobi" omhoho viac / usetri tak 7-8 eur mesacne v cistom :) :) )... ked uz su teda taki eticky ludomili
Fund
Gold Member **
Príspevky: 406
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 59 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Fund »

...ved banky potrebuju financne "negramotne" ovce a ked ich zacne niekto vzdelavat,jasne,ze sa im to nepaci,lebo si nebudu vyberat ich produkty a armada financnych agentov zacne utocit a kopat.Zdaleka uz neplati,ze "najlepsi idu za nami" ako znel slogan,teraz idu najlepsi podla vlastneho rozumu.
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Lex »

Ta seria fekalii na linkedine ma dostala. Sledoval som to od zaciatku ked sa obul do penazenky (ktoru btw ako produkt naozaj nemusim) ale to hovnado dezinformacii a bezobsazneho hejtu co chrlil nasledujuce dva mesiace ma dostalo. Ten posledny vyron uz bol daleko za hranicou trapnosti a uprimne sa cudujem, ze ho nebrzdili uz zhora skor, lebo neverim, ze to niekoho presvedcilo, aby isiel do TAM alebo ze finax je zly. Myslim, ze finax si lepsiu reklamu zelat ani nemohol. Obzvlast ked si v komentoch potom spolu hrkutaju s inou zberbou slovenskeho financneho trhu, ked chodia sprostredkovatelia vyplakavat ze finax pise, ze lepsie zaraba ako oni, a ze maju velke fees. No shit sherlock.

Najvacsi gol bol ked priznali ze podali na finax podnet na NBS a ta ich poslala do riti, lebo nenasla ziadne pochybenie.
Clovek nevie ci sa ma smiat alebo plakat (pripadne rovno grcat).
Zdravym
Active Member
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Pi 30 07, 2021 1:55 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Zdravym »

Aj tak si myslim, ze by mal Finax prestat minat peniaze a energiu na "blbosti" a radsej ist cestou jednoduchej rezie a znizit poplatky. A venovat sa appkam a podobnym veciam, az ked na to budu mat dostatocne vlastne peniaze, ktore by im urcite prinieslo znizenie poplatkov :)
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 746 times
Been thanked: 81 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa rmaly »

Zdravym napísal: Po 04 10, 2021 11:49 am Aj tak si myslim, ze by mal Finax prestat minat peniaze a energiu na "blbosti" a radsej ist cestou jednoduchej rezie a znizit poplatky. A venovat sa appkam a podobnym veciam, az ked na to budu mat dostatocne vlastne peniaze, ktore by im urcite prinieslo znizenie poplatkov :)
To mozno spravia v druhom slede... teraz este za stavajucich podmienok mozu zlanarit k sebe vsetkych tych nestastnikov / klientov vyssie spominanych institucii... este stale budu najlacnejsi :)

Skor asi budu musiet pritvrdit, ak by sa zobudili banky (podobne ako pred casom slsp) a vyuzili by svoj potencial a nasadili investovanie (nie toto holenie) pre klientov cez svoje systemy... Zatial ma Finax aku konkurenciu (okrem "samoinvsetovania")? To EIC co sa tu prebera a este mozno to Portu ci ktore?
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 928
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 42 times
Been thanked: 113 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa wladas »

Ja uz EIC vnimam malicko viac smerom k samoinvestovaniu. Clovek si to musi najst. Nie je to intuitivne. A navyse spravit zmluvu (to je skor opacny smer)
Podla mna to nie je konkurent Finaxu
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Zdravym napísal: Po 04 10, 2021 11:49 am Aj tak si myslim, ze by mal Finax prestat minat peniaze a energiu na "blbosti" a radsej ist cestou jednoduchej rezie a znizit poplatky.
Súhlas. :palec_hore:

Ja ich chápem, že šprtaním sa v osobných financiách chcú radiť ľuďom ako ušetriť a samozrejme ušetrené zdroje ihneď investovať cez Finax.
Lenže je to tak trochu ako vymyslieť sexadvisora, že daj mi prístup k špiclovaniu tvojej spálne a ja ti poradím kde máš rezervy....

Nemusí to vôbec vyjsť...nerobil by som experimenty, ale hľadal by som inovácie...napr. dať klientom možnosť investovať do tých ETFs ktoré si vyberú..tak ako to urobilo Portu, pričom poplatky znížili na 0,89% p.a., so zľavou na 0,53%.p.a.. Alebo dať klientom možnosť investovať do cryptomien bez daní a odvodov....alebo tématických ETFs...nech si klienti na vlastnú zodpovednosť môžu pridať inovácie, ESG, fintech, 5G, disruptívne techno...možnosti ETFs sú fantastické a ľudia by tak prebrali zodpovednosť za výnosy i riziko...

Peňaženka je hlúposť...to mali vymyslieť ináč..nie cez burzu a cez backtesting, ale cez real garantované produkty, kde oni inkasujú dajme tomu 5% p.a a klientom dajú pevný výnos napr. 2,5% p.a. Ani pri tých 2,5%p.a. však nemôžeš vyhlásiť, že porazíš infláciu...

Ak Finax nebude inovovať, tak s 1,2% p.a + iné poplatky + každú chvílu iná akcia.. ho konkurencia prevalcuje. Už sa nepíše rok 2018, kedy boli prví na trhu a prví rozbehli ETFs...Už sa píše 2021 a existuje 6-7 produktov od o.c.p a bánk s nákladmi 1% p.a. a menej.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Jirka Scobak
Active Member
Príspevky: 145
Dátum registrácie: Ut 16 03, 2021 10:58 am
Been thanked: 7 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Jirka Scobak »

Juraja Hrbatého z Finaxu (a další dva hosty) jsem měl na webináři o Investičních portfóliích:
https://youtu.be/pIjS5HUVmew

❧ Obsah:
01:25 - Čo sú investičné portfóliá?
03:30 - Aký realistický zisk/výnos môžu klienti očakávať?
07:40 - Na aké poklesy hodnoty by mali byť klienti pripravení?
12:08 - Akú primárnu pridanú hodnotu správca portfólia klientovi ponúka?
16:25 - Kto je cieľová skupina pre investičné portfóliá?
20:40 - Aké základné princípy sledujete pri konkrétnom zostavovaní portfólií? Ako sa staviate k možnosti nechať klientov "hovoriť" do skladby portfólia?
29:22 - Zvažujete investičný horizont klienta? Prispôsobujete mu mieru diverzifikácie?
38:00 - Niektorí kritici pasívneho investovania tvrdia, že práve tento spôsob dokáže vytvoriť veľké bubliny na finančných trhoch. Jednoducho stádovité správanie sa takýmto spôsobom ešte zväčšuje. Nemôže to byť rizikom?
45:34 - Aký vplyv bude mať na aktívne a pasívne investovanie rastúca inflácia?
48:02 - Neuvažujete aktuálne pridať do portfólia protiinflačné dlhopisy?
50:45 - Kedy (v budúcnosti ) začne byť aktívna správa výhodnejšia?
52:20 - Čo konkrétne znamená pojem "správa pasívneho portfólia"?
58:05 - V akých portfóliách máte vy osobne uložené investície?
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3795
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 327 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Juraj Hrbaty ako spravny predavac ETF nechce pracovat s realnymi akciovymi vynosmi, on ma rad tie nominalne vynosy. Aka to podobnost k vsetkym privatnym bankarom u nas :).
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"