ETF cez FINAX - skúsenosti

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
lepka
Active Member
Príspevky: 89
Dátum registrácie: Ne 21 11, 2021 11:04 pm
Been thanked: 1 time

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa lepka »

Ma niekto uz dlhsie penazenku? Ake su vysledky zatial?
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa aviceN »

Listok 123456 napísal: Ut 16 11, 2021 4:11 pm Dakujem, precital som si. Asi je pravda, ze ked sa pohne jednym alebo druhym smerom SP500, tak sa priblizne rovnako budu hybat aj ostatne. Ale, ktovie kde budu europske akcie za 10 ci 15 rokov. Myslim tiez, ze cina bude o 20 rokov ovela, ovela pokrocilejsia ale kedze cinsla vlada drzi a bude drzat pevne opratky, nechcem do toho ist. A ked Evergrande padne, stiahne so sebou asi polku sveta aj tak.

To, ci chcem investovat pravidelne, este neviem :)
Mam k dispozicii, povedzme cca 40tis., a som na velkych vazkach, ci to investovat vsetko naraz, alebo DCA pocas nablizsich 2-4 rokov, to by bolo cca 1k kazdy mesiac.
Niekde som tu videl porovnanie, kde z dlhodobeho hladiska poplatky u Finaxu zhltli velmi vela z vynosu, preto som sa rozhodol ist radsej cez IB (alebo to spominane Fio ak by som investoval jednorazovo) :)
Ja osobne by som bol za DCA, kedze trhy su dost vysoko aktualne a radsej mat pripraveny cash na pripadny pokles.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Zdravym
Active Member
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Pi 30 07, 2021 1:55 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Zdravym »

Alojz napísal: Št 25 11, 2021 1:07 pm Trosku klebiet:
Vsimli ste si, ze Finax odstranil ten velky napis kolko usetril na daniach? Ktovie kolko to ma do cinenia s najnovsimi informaciami ohladne vykladu zakona od MiFi?
Mne sa to stale zobrazuje v detailoch. S informaciami ohladne vykladu zakona od Mifi to nema na 90% nic.

Mifi svoj vyklad uz stiahlo :wink:

https://www.forbes.sk/ministerstvo-fina ... -sa-zmeni/
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa wladas »

lepka napísal: Po 22 11, 2021 12:38 am Ma niekto uz dlhsie penazenku? Ake su vysledky zatial?
16.09 zainvestovane
teraz zhodnotenie 0,33%
60% casu to bolo v minuse

Pre porovnanie 100% akciove portfolio 6,89% a SP500 11%
Používateľov profilový obrázok
ZuggyZips
Príspevky: 19
Dátum registrácie: Št 09 12, 2021 3:00 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa ZuggyZips »

wladas napísal: Št 25 11, 2021 6:20 pm 16.09 zainvestovane
teraz zhodnotenie 0,33%
60% casu to bolo v minuse

Pre porovnanie 100% akciove portfolio 6,89% a SP500 11%
Ako je to v sucasnosti? Podla toho, co pises by si mal robit cisla o hodne vyssie ako tych + 0.33%, ci?
"Life’s barely long enough to get good at one thing. So be careful what you get good at."
-Rust Cohle.
https://ibkr.com/referral/andrej866
P3P
Príspevky: 4
Dátum registrácie: St 03 11, 2021 3:09 pm

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa P3P »

Ahojte, rad by som sa opytal - aka je bezpecnost investicii vo Finaxe? Nemyslim na zaklade vyvoja trhu, ale skor z pohladu, ci jedneho dna tato spolocnost nezmizne z trhu, alebo rozne ine varianty upadku - napr ako znama Rapid Life. Dakujem
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Joki »

Na stránke Finaxu:
Sme súčasťou systému na ochranu vašich vkladov
Finax je súčasťou systému na ochranu vkladov prostredníctvom Garančného fondu investícií. Váš majetok je chránený do výšky 50 000 eur. Viac informácií nájdete na stránke www.garancnyfond.sk.

https://www.garancnyfond.sk/
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa wladas »

Doplnim ze garancny fond sluzi pri podvode, defraudu. Konkretny obchodnik by napr predal pozicie nejakeho klienta a nechal si ich.

Pri nejakom bankrote alebo vseobecne zruseni firmy je vsetko v pohode. Konkretne pozicie maju svojich vlastnikov. Finax musi mat svoj majetok uplne oddeleny od insveticii svojich klientov. On v podstate so zainvestovanymi peniazmi uz nenaraba. To ma na starosti fond konkretneho ETF.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa wladas »

ZuggyZips napísal: Ne 12 12, 2021 7:53 pm Ako je to v sucasnosti? Podla toho, co pises by si mal robit cisla o hodne vyssie ako tych + 0.33%, ci?
Jednoduchý výnos 0.57%
Časovo vážený výnos 0.49%

pre porovnanie 100% akciove portfolio
Jednoduchý výnos 4.49%
Časovo vážený výnos 4.6%
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Peter222 »

- cielený výnos 2 až 3 % ročne...good luck boys

- minimálne možné riziko (ročná volatilita 3,7%)...3,7% volatilita nie je minimálne možné riziko

- poplatok za riadenie portfólia 0,5% p.a. vrátane DPH

- Suma sumárum, cieľom produktu je dosiahnuť výnos na úrovni inflácie s minimálnym rizikom a poplatkom...na stránke vývoj inflácie do roku 2020 (2% p.a.)....ak by aj dosiahli cieľový výnos 2%, z toho 0,5% dole, výsledok 1,5% akože pokryje SÚČASNÚ infláciu?

- výnos tam môžu získať jedine tými 10% akciami, a aj to by akcie museli šlapať 20% p.a. DLHODOBO, aby sme sa mohli začať baviť o nejakej ochrane proti inflácii.

Toto sú mi teda "šťuky", možno tak marketingové :roll:
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Peter222 »

1,27% p.a. za PASÍVNU správu. To sa už dostávame pomaly ale isto na úroveň podielových fondov a to v tom čísle od Finaxu sú ešte zahrnuté rôzne zľavy, inak by to bolo ešte o nejakých 15 bps vyššie. Jedinou výhodou je naozaj to oslobodenie od daní po roku držania.
Prílohy
finax.JPG
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1342 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Tých 0,86% + DPH ( = 1,0234% p.a. ) je pre klientov FINAX ELITE ( neviem zistiť kto je Elite, ale určite takí, čo vložia naraz viac).

Klasicky cenník je: Finax si účtuje 1% + DPH ročne z hodnoty majetku pod správou (celková hodnota majetku, teda cenné papiere a hotovosť). Poplatok je zúčtovaný mesačne. Pri vkladoch do 1 000 eur účtujeme ešte poplatok za spracovanie vkladu vo výške 1% + DPH z hodnoty vkladu.

https://www.finax.eu/sk/o-nas/caste-ota ... poplatky-4

Tých 0,18% za správu ETF je formálna vec = cena ETF je vrátane poplatku za správu, ktorý si účtuje fond a platí pre každého - aj pre nás, čo kupujeme cez brokera priamo na burze. Ale OK, lebo práve tento poplatok je u podielových fondov vysoký.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Peter222 »

Juggler, ktorý poplatok spojený s ETF je podľa teba u podielových fondov vysoký? To som akosi nepochopil. Či myslíš správcovský poplatok podielového fondu? Potom ok.

Áno, tých 1,27% TER pri Finaxe je s tými všakovakými zľavami, inak by to bolo okolo 1,40%, zopakujem, že za pasívnu správu pri portfóliu, ktoré si dokáže finančne gramotný človek zabezpečiť mesačne dvoma klikmi u brokera za celkové TER max. 0,20% (náklad ETF).

Poukazujem na to, že celá výhoda Finaxu oproti podielovým fondom sa scvrkáva na daňové zvýhodnenie, čo nie je zásluha investičnej firmy, ale legislatívneho nastavenia.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1342 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Peter222 napísal: Pi 17 12, 2021 10:20 pm Juggler, ktorý poplatok spojený s ETF je podľa teba u podielových fondov vysoký? To som akosi nepochopil. Či myslíš správcovský poplatok podielového fondu? Potom ok.
Hej. Správcovský. Priemer odhadujem na cca 2%p.a.. Úplným exotom je IAD Indexový fond s poplatkom 3,65% p.a.

ETFs vo Finax portfóliu majú priemer 0,18% p.a. Tie ETFs spravujú miliardy, takže poplatky majú nízke.

Keď si nechceš komplikovať život kadejakými portfóliami ETFs, ktoré sú podľa mňa zbytočné a tipujem aj menší výnos, môžeš investovať za oveľa menej: iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc) má najnižší poplatok: 0,07% p.a. ETF svet má už 0,2% p.a a ETF Nasdaq 0,33% p.a.

Slováci majú v podielových fondoch cca 10 mld. €..takže len na poplatkoch za správu pustia ročne cca 200 miliónov €
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa hokaido »

Peter222 napísal: Pi 17 12, 2021 10:20 pm Áno, tých 1,27% TER pri Finaxe je s tými všakovakými zľavami, inak by to bolo okolo 1,40%, zopakujem, že za pasívnu správu pri portfóliu, ktoré si dokáže finančne gramotný človek zabezpečiť mesačne dvoma klikmi u brokera za celkové TER max. 0,20% (náklad ETF).

Poukazujem na to, že celá výhoda Finaxu oproti podielovým fondom sa scvrkáva na daňové zvýhodnenie, čo nie je zásluha investičnej firmy, ale legislatívneho nastavenia.
FINAX nie je a nikdy nebol pre financne gramotnych. Proste ludia to nechcu riesit. A su ochotni za to zaplatit tie poplatky.

A ani brokeri to nezjednodusuju.
gardenerr napísal: Pi 17 12, 2021 9:55 am Ja som sa rozhodoval, ci vyuzijem SLSP, kedze je to moja banka a nakupim si ETF, ci akcie okamzite, na par klikov alebo vyuzijem IBKR. Kvoli poplatkom som sa nakoniec rozhodol pre IBKR. Proces registracie je naozaj neuveritelny zazitok a ked som po vyrieseni vsetkych problemov a niekolkonasobnom nahravani roznych dokumentov zistil, ze uz sice mam konecne funkcny account, ale stale nemam "permission to trade", tak uz velmi intenzivne zvazujem, ci mi to stoji za to byt v strese a cakat, ci mi to bude fungovat, ci nebudu potrebovat zase nieco overovat a ci sa dostanem vobec k svojim peniazom, ked sa rozhodnu, ze mam nejaku sprostost nespravne vyplnenu a ci sa na to nevykaslem a nenakupim jednoducho cez sporitelnu.
Ale zas, oni sa musia riadit regulaciami, AML a pod. Aj ked pri IB je este dalsi rozmer, ze mavaju nefunkcne webove rozhranie. Pri TWS je to zriedkave.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa jogo »

hokaido napísal: Pi 17 12, 2021 11:46 pm A ani brokeri to nezjednodusuju.

Ale zas, oni sa musia riadit regulaciami, AML a pod. Aj ked pri IB je este dalsi rozmer, ze mavaju nefunkcne webove rozhranie. Pri TWS je to zriedkave.
Ako ktorí. Keď som naposledy otváral účet vo Fio, bolo to absolútne jednoduché a s podporou v slovenskom jazyku.
IB je kapitola sama o sebe, im nestačí, že si raz človek u nich otvorí účet, oni ma občas prekvapia tak, že mi zablokujú obchodovanie.
Naposledy futures. Nevedel som, čo robiť, našťastie idem cez LYNX a tak mi podpora poradila, že musím mať uvedený disponibilný majetok väčší ako tuším 100 000€, aby som mohol obchodovať futures. Tak na to by som v živote bez podpory neprišiel. :?

Finax tu odštartoval nejaký boom v investovaní do ETF kvôli daňovému zvýhodneniu a tým rozhýbal konkurenciu, aby skostnatele nepredávala len podielové fondy s vysokými poplatkami a nízkym výnosom. Ročné poplatky nastavili minimálne polovičné, poplatky za nákup bez spodného limitu, čo chýba aj brokerom.
Ale zaspali na vavrínoch a konkurencia ich predbehla poplatkami aj ponukou. Už teraz ma Finax ročné poplatky minimálne dvojnásobné voči konkurentom(EIC + banky). Ak nebudú inovovať a znižovať poplatky, kým sú na vrchole, tak urobia tu istú chybu ako firmy, ktoré sú na vrchole. Myslia si, že budú žiť z minulosti a neinovujú. A potom, keď im zisky padajú, podiel na trhu sa zmenšuje, chcú inovovať, ale už na to nemajú peniaze. Viď príklad Nokie, ktorá mala v čase najväčšej slávy 40% podiel na trhu mobilných telefónov a teraz ma 1%.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa hokaido »

jogo napísal: So 18 12, 2021 8:36 am Finax tu odštartoval nejaký boom v investovaní do ETF kvôli daňovému zvýhodneniu a tým rozhýbal konkurenciu, aby skostnatele nepredávala len podielové fondy s vysokými poplatkami a nízkym výnosom. Ročné poplatky nastavili minimálne polovičné, poplatky za nákup bez spodného limitu, čo chýba aj brokerom.
Ale zaspali na vavrínoch a konkurencia ich predbehla poplatkami aj ponukou. Už teraz ma Finax ročné poplatky minimálne dvojnásobné voči konkurentom(EIC + banky). Ak nebudú inovovať a znižovať poplatky, kým sú na vrchole, tak urobia tu istú chybu ako firmy, ktoré sú na vrchole. Myslia si, že budú žiť z minulosti a neinovujú. A potom, keď im zisky padajú, podiel na trhu sa zmenšuje, chcú inovovať, ale už na to nemajú peniaze. Viď príklad Nokie, ktorá mala v čase najväčšej slávy 40% podiel na trhu mobilných telefónov a teraz ma 1%.
Zrejme nam na to odpovedal JUGGLER
JUGGLER napísal: Pi 17 12, 2021 11:35 pm Slováci majú v podielových fondoch cca 10 mld. €..takže len na poplatkoch za správu pustia ročne cca 200 miliónov €
Ak by svojim klientom zacali ponukat ETF namiesto PF, klesnu vo vynosoch mozno az pod 30%(ak by nastavili 0.6% poplatok p.a.), z 200m bude len 60m. Jasne, ze sa im nepaci FINAX a podobne produkty. Doba sa ale posuva a minule zisky nie su zarukou buducich, ak sa institucia drzi podmienok trhu spred dekady. Ucite znacna cast klientov nikdy neprejde k FINAXu a k brokerovi uz vobec nie, lebo doveruju len kamennym bankam. Stale by vsak mohli ponukat sporiace programy, ako tomu je napr v bankach v Rakusku alebo Nemecku. Dokonca aj sama Xetra ponuka savings plan.
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 337
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa capitalcapital »

JUGGLER napísal: Pi 17 12, 2021 9:58 pm Tých 0,86% + DPH ( = 1,0234% p.a. ) je pre klientov FINAX ELITE ( neviem zistiť kto je Elite, ale určite takí, čo vložia naraz viac).
Ten údaj nečítaš správne, tabuľku pripravili aby odprezentovali "priemerný zaplatený" poplatok za riadenie všetkých portfólií za mesiac október.
Skutočný priemerný poplatok za riadenie portfólia, ktorý klienti Finaxu zaplatili v októbri 2021, bol len 0,86% p.a. + DPH. V septembri bol tento poplatok za riadenie portfólia zaplatený klientmi ešte nižší, a to 0,85% p.a. + DPH.
Priemerné percento je nižšie pre zľavy za pozvanie, za prenesenie, nižší poplatok pre Elite, nižší poplatok pre Peňaženku.
Pre Elite je podmienka minimálna hodnota 100 000 EUR.

Ale áno, v priemere sme všetci bohatí ... alebo chudobní ... :D
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Joki »

jogo napísal: So 18 12, 2021 8:36 am IB je kapitola sama o sebe, im nestačí, že si raz človek u nich otvorí účet, oni ma občas prekvapia tak, že mi zablokujú obchodovanie.
Naposledy futures. Nevedel som, čo robiť, našťastie idem cez LYNX
Niekde som čítal, že IB hľadá ľudí pre českú podporu.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Peter222 »

JUGGLER napísal: Pi 17 12, 2021 11:35 pm Hej. Správcovský. Priemer odhadujem na cca 2%p.a.. Úplným exotom je IAD Indexový fond s poplatkom 3,65% p.a.
3,65% je celkový (priebežný) poplatok, správcovský tvorí z toho 3,20%. Pri tejto výške je to ale viacmenej jedno :lol: to iba na upresnenie. To IAD je extrémny príklad. Posledné PF, ktoré sa otvárali sú už poplatkovo tiež niekde inde. SLSP Fond zodpovedného investovania, správ. poplatok 1%, TB Fond pre modrú planétu dynamický 1,23%, Globálny akciový fond 0,95%, VUB ESG zodpovedne portfolio 0,97%, Akciové Portfolio 1,10%.
Finax má správ. poplatok 1,20%, resp. 1% + 0,2% DPH.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1342 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

capitalcapital napísal: So 18 12, 2021 11:11 am Priemerné percento je nižšie pre zľavy za pozvanie, za prenesenie, nižší poplatok pre Elite, nižší poplatok pre Peňaženku.
Potom nechápem na čo je to dobré? Čo má spoločného peňaženka ( produkt so správou 0,5% p.a ) s investovaním do indexových ETFs ?
Alebo že dajú zľavy svojím známym, rodinám, utekajúcim s podielových fondov, pozvaným a pod. ?

Je to zahmlievanie, lebo taký údaj zakrýva podstatu. Akoby díler v Mercedese vyhlasoval, že priemerná cena auta u nich je ,,len,, xy...
Alebo broker XTB si môže spriemerovať nulové poplatky za fyzické akcie s drahými poplatkami za cfd produkty...a bude z neho lacný broker.

Trochu mi to pripomína spôsoby ako poplatok p.q, čo vymysleli v Partners Inv. , alebo že odmena je ,,len,, koeficient 0,1..

Finax: poplatok za správu iba 0,25% p.q. ( +dph ) :) ...sme lacnejší ako ETFs cez Partners s poplatkom 0,4% p.q. (+dph )
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1342 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Peter222 napísal: So 18 12, 2021 6:55 pm Posledné PF, ktoré sa otvárali sú už poplatkovo tiež niekde inde. SLSP Fond zodpovedného investovania, správ. poplatok 1%, TB Fond pre modrú planétu dynamický 1,23%, Globálny akciový fond 0,95%, VUB ESG zodpovedne portfolio 0,97%, Akciové Portfolio 1,10%.
Finax má správ. poplatok 1,20%, resp. 1% + 0,2% DPH.
Už aj banky začínajú byť ,,poplatkovo,, zodpovedné. :lol:
Finančníci začínajú rozumieť, že je zodpovedné chrániť ľudí pred chudobou v dôchodkovom veku.

P.S: GLOBAL INDEX IAD fond (EUR) za 20 rokov: +1,75% p.a., od 12.2.2001 = 20,4 R. kým ETF SVET: +5,57% p.a., ETF USA v EUR: +8% p.a.
Taký je efekt poplatkov. Ešte z tých 1,75% p.a. zaplať štátu daň a nezostane ti nič pre tetu Infláciu. Za to IAD dostane metál: Top Fond 2016 a Zlatá minca 2020 :uctievanie:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa wladas »

To kto udeluje hodnotenia? Teta Marika z Jednoty?
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa andre »

wladas napísal: Ne 19 12, 2021 10:09 am To kto udeluje hodnotenia? Teta Marika z Jednoty?
Sak spamer Jirka :lol: : viewtopic.php?p=145974#p145974
Vlado05
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Ne 19 12, 2021 9:36 pm

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Vlado05 »

Čaute, vie mi niekto poslať odkaz na zľavu za odporúčanie na Finax? Niekto, kto je registrovaný a môže posielať linky s registráciou? Vďaka
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 337
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa capitalcapital »

Vlado05 napísal: Ne 19 12, 2021 10:31 pm Čaute, vie mi niekto poslať odkaz na zľavu za odporúčanie na Finax? Niekto, kto je registrovaný a môže posielať linky s registráciou? Vďaka
Ahoj

Link:
https://www.finax.eu/sk/invite/2/72753ed?source=web

Ďakujem veľmi pekne
Naposledy upravil/-a capitalcapital v Ne 19 12, 2021 11:15 pm, upravené celkom 2 krát.
Jari
Platinum Member ***
Príspevky: 778
Dátum registrácie: St 28 01, 2015 6:01 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 44 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Jari »

Vlado05 napísal: Ne 19 12, 2021 10:31 pm Čaute, vie mi niekto poslať odkaz na zľavu za odporúčanie na Finax? Niekto, kto je registrovaný a môže posielať linky s registráciou? Vďaka
Nech sa paci:
https://www.finax.eu/sk/invite/2/3cfa00f1?source=web
Time in the market beats timing the market…
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Martin7 »

Podklady na vyhodnotenie Dominika za 2021. Wealth building: 158.715,- Eur.
Prílohy
2021dominik.png
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Peter222 »

Tak sa na to pozrime.

Predpokladám, že zloženie portfólia 80:20 znamená akcie:dlhopisy. Účet bol založený 17.5.2018 - jednorázová investícia. Ak by som 17.5. nakúpil 80% ETF kopírujúceho MSCI World a 20% ETF Global Government Bond od Xtrackers tak môj výnos k 30.12.2021 by činil 58% (ok, aby sme boli úplne objektívni, v realite o niečo menej, nejakých pád drobných by ma stál koncoročný/mesačný rebalansing portfólia, nejdem tu teraz vyčíslovať tie peanuts). Podstatné je, že Dominik s takýmto portfóliom zarobil 44%, každý kto vie spraviť 2 kliky myšou by ho prekonal. Drahí sú tí chlapci vo Finaxe, drahí :D
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 337
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa capitalcapital »

Finax / účet Dominik / Wealth building

Spočítané poplatky (Riadenie portfólia) podľa finančných pohybov:
rok 2018 = 606,15 EUR
rok 2019 = 1175,41 EUR
rok 2020 = 1335,91 EUR
rok 2021 = január až november 1352,16 EUR (zatiaľ bez decembra, čo bude cca +130 EUR)

vklad 21.5.2018 = 100.000 EUR
vklad 10.3.2020 = 10.000 EUR
vklad 9.3.2021 = 1 EUR
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Joki »

Pridávam pre zaujímavosť: 100% akciove, založene 16.5.2021, vklad 5 000€.
Prílohy
A55C5C6F-0126-425D-8820-9529167EC4B3.jpeg
77C7416C-7C1C-440A-9BEC-7857901DD373.jpeg
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa jogo »

jogo napísal: Pi 01 10, 2021 12:37 pm Zhodnotenia Dominovho účtu k 30.9.2021

Zhodnotenie od 31.12.2020 do 30.6.2021 je 148 833/130 222=1.1429 tj. 14.29%

Zhodnotenie od vzniku účtu do 8.3.2020 je 97 641/100 000 =0.9764 tj. -2.36%
Zhodnotenie od 8.3.2020 do 30.9.2021 je 148 833/107 641=1.3826 tj. +38.26%
Celkové TWR zhodnotenie od vzniku účtu je 1.3826x0.9764=1.3499 tj. +34.99%
Zhodnotenia Dominovho účtu k 31.12.2021

Zhodnotenie od 31.12.2020 do 31.12.2021 je 158 715/130 222=1.2188 tj. 21.88%

Zhodnotenie od vzniku účtu do 8.3.2020 je 97 641/100 000 =0.9764
Zhodnotenie od 8.3.2020 do 31.12.2021 je 158 715/107 641=1.4744
Celkové TWR zhodnotenie od vzniku účtu je 1.4744x0.9764=1.4396 tj. +43.96%

Na dominovom účte je udané TWR 41.08%. Počítam to presne tak, ako to tu popisujú https://www.finax.eu/sk/blog/ako-pocita ... -portfolii, ja teda neviem, kde presne ten rozdiel vzniká. Asi sú v tom nejakým spôsobom zarátane vstupné poplatky...
Keďže TWR udávané Finaxom je nižšie, ako ho počítam ja, tak navrhujem, aby sme do vyhodnotenia dávali TWR údaj z Finaxu, aby sme si to zbytočne nekomplikovali.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa wladas »

Peter222 napísal: Pi 31 12, 2021 10:39 pmkaždý kto vie spraviť 2 kliky myšou by ho prekonal
Problem je ze ludia nevedia a nechcu hladat ako sa tie 2 kliky spravia. :)
ivoL
Príspevky: 47
Dátum registrácie: Pi 01 11, 2013 9:33 pm

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa ivoL »

Omnoho lacnejší oproti Fnaxu je do Portu. Portu nemá vstupný poplatok, Finax má 1,2%; Za riadenie potfólia má Portu 1%, Finax má 1,4%. Riadenie portfólia sa dá znížiť v Portu fixáciou až na 0,6%.Pri detskom účte je len 0,25%.

Dĺžka fixovaného obdobia Zľava na aktuálnom Správcovskom poplatku
5 rokov 20 %
7 rokov 25 %
10 rokov 30 %
15 rokov 40 %

Kto by mal záujem o referenčný kód do Portu ( získa na 3 mesiace zdarma riadenie potfólia ) nech mi napíše.
Používateľov profilový obrázok
ZuggyZips
Príspevky: 19
Dátum registrácie: Št 09 12, 2021 3:00 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa ZuggyZips »

Len pre úplnosť:
Omnoho lacnejší oproti Fnaxu je do Portu. Portu nemá vstupný poplatok, Finax má 1,2%;
- vstupný poplatok ide aj vo Finaxe jednoducho obísť cez časté akcie s jeho odpustením, vkladom nad 10.000€, ...
Za riadenie potfólia má Portu 1%, Finax má 1,4%.
- finax má tiež 1%, bez DPH. Ďalej akcie na pozvánky cez ktoré ide znížiť poplatok za správu portfólia

Naviac, do 9.1 akcia "Darujte viac, dostanete viac" - https://www.finax.eu/sk/blog/stedre-via ... ante-viac
"Life’s barely long enough to get good at one thing. So be careful what you get good at."
-Rust Cohle.
https://ibkr.com/referral/andrej866
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1342 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogo napísal: So 01 01, 2022 10:36 am Zhodnotenia Dominovho účtu k 31.12.2021

Zhodnotenie od 31.12.2020 do 31.12.2021 je 158 715/130 222=1.2188 tj. 21.88%

Zhodnotenie od vzniku účtu do 8.3.2020 je 97 641/100 000 =0.9764
Zhodnotenie od 8.3.2020 do 31.12.2021 je 158 715/107 641=1.4744
Celkové TWR zhodnotenie od vzniku účtu je 1.4744x0.9764=1.4396 tj. +43.96%

Na dominovom účte je udané TWR 41.08%. Počítam to presne tak, ako to tu popisujú https://www.finax.eu/sk/blog/ako-pocita ... -portfolii, ja teda neviem, kde presne ten rozdiel vzniká. Asi sú v tom nejakým spôsobom zarátane vstupné poplatky...
Keďže TWR udávané Finaxom je nižšie, ako ho počítam ja, tak navrhujem, aby sme do vyhodnotenia dávali TWR údaj z Finaxu, aby sme si to zbytočne nekomplikovali.

Dík. Jogo. :like: Beriem, že treba hodnotiť to, čo udávajú oni.
Ten rozdiel je podľa mňa v tom, že oni robia rebalansing. Skresali americkú akciovú zložku, preto majú o niečo nižší výnos.

Zapisujem to takto:

DOMINIK HRBATÝ - FINAX (EUR) = investovanie cez etf:+21,88% . Celkovo od 21.5.2018:+41,08%.
Benchmarková investícia 80% etf MSCI World + 20% etf Global Bond:+55,54%.

Porovnávacia simulácia je bez poplatkov a rebalansingu. Mám nahodenú v Yahoo a bondy mám iShares Global Aggregate bond UCITS ETF:
Prílohy
FINAX 80.20 porovnanie 2021.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
tom13
Príspevky: 16
Dátum registrácie: Pi 10 12, 2021 5:29 pm
Has thanked: 8 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa tom13 »

ivoL napísal: So 01 01, 2022 2:56 pm Omnoho lacnejší oproti Fnaxu je do Portu. Portu nemá vstupný poplatok, Finax má 1,2%; Za riadenie potfólia má Portu 1%, Finax má 1,4%. Riadenie portfólia sa dá znížiť v Portu fixáciou až na 0,6%.Pri detskom účte je len 0,25%.

Dĺžka fixovaného obdobia Zľava na aktuálnom Správcovskom poplatku
5 rokov 20 %
7 rokov 25 %
10 rokov 30 %
15 rokov 40 %

Kto by mal záujem o referenčný kód do Portu ( získa na 3 mesiace zdarma riadenie potfólia ) nech mi napíše.
Mne sa fixacia na x rokov velmi nepozdava. Za par rokov predpokladam budu vseobecne o dost lacnejsie produkty a ked nedodrzis fixaciu, tak sa ti to prepocita na zakladny poplatok p.a. t.j. 1%. Cize podla mna to vo finale bude o vstup a 0,2% p.a. lacnejsie ako finax (finax ma 1,2% p.a. s DPH).
ivoL
Príspevky: 47
Dátum registrácie: Pi 01 11, 2013 9:33 pm

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa ivoL »

ZuggyZips napísal: So 01 01, 2022 4:44 pm Len pre úplnosť:
- vstupný poplatok ide aj vo Finaxe jednoducho obísť cez časté akcie s jeho odpustením, vkladom nad 10.000€, ...
Koľký, že si môžu dovoliť investovať 10 000 € ?
V Portu nemusím nič obchádzať, je tam nulový vstupný poplatok od 20 € !

- finax má tiež 1%, bez DPH. Ďalej akcie na pozvánky cez ktoré ide znížiť poplatok za správu portfólia

Naviac, do 9.1 akcia "Darujte viac, dostanete viac" - https://www.finax.eu/sk/blog/stedre-via ... ante-viac
Portu má správcoský poplatok 1% s DPH, ktorý si môžeš a nemusíš znížiť až na 0,6%. Finax má 1,4% s DPH !
https://www.finax.eu/sk/preco-finax/nizke-poplatky
Keď dostaneš pozvánku do Finaxu tak si oslobodení od správcoskeho poplatku len na 5 rokov, ale vstupný poplatok 1,2% stale platíš. Jedine že by si tam posielal po 1 000 €, vtedy neplatíš vstupný poplatok.
Načo si myslíš že je tá akcia "Darujte viac, dostanete viac" ?
Všimol si si čo je pod tou tabuľkou napísané : *Objem majetku riadený bez poplatku na 1 rok
https://www.finax.eu/sk/blog/stedre-via ... tante-viac
Čiže ešte kratšie obdobie ako pri klasickej pozvánke !
Ja tomu hovorím "tesco akcia ", no nekúp to. :D
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 337
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa capitalcapital »

ivoL napísal: So 01 01, 2022 7:45 pm .... Finax má 1,4% s DPH !
To neuvádzaš správne, poplatok za správu portfólia je 1%+DPH, čiže 1,2% s DPH
https://www.finax.eu/sk/o-nas/cennik

Tvoje číslo je z porovnania kde započítali aj priemerný poplatok 0,2% ktoré si účtujú ETF. V článku je ikona "i" pod ktorou je vysvetlenie.
ivoL
Príspevky: 47
Dátum registrácie: Pi 01 11, 2013 9:33 pm

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa ivoL »

capitalcapital napísal: So 01 01, 2022 8:01 pm To neuvádzaš správne, poplatok za správu portfólia je 1%+DPH, čiže 1,2% s DPH
https://www.finax.eu/sk/o-nas/cennik

Tvoje číslo je z porovnania kde započítali aj priemerný poplatok 0,2% ktoré si účtujú ETF. V článku je ikona "i" pod ktorou je vysvetlenie.
Či to je 1,2% alebo 1,4% stále Finax vychádza drahšie ako Portu.
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"