ETF cez FINAX - skúsenosti

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Robím vyhodnotenie a neviem čo mám zapísať.
Na grafe majú výkonnosť k 30.3...stav 101 062 a zhodnotenie -8,13% od 5/2018
Jogo vraví, že k 1.4. bol stav 102380€. Ale neviem kolko to bolo za prvý kvartál v %.

Ja potrebujem stav k 31.3. 2020 a zapísať 2 čísla:

1. zhodnotenie k 31.3.2020 za prvý kvartál 2020 a
2. zhodnotenie od začiatku, čiže od 21.5.2018

Pre mňa je to netransparentné...žiadny fond ani nikto iný to nemá takto netransparentne.
Kašlem na to, že sa urobil dokup za 10 000, nech sa Dominik hraje na aktívneho investora...stačí mi vyhodnotenie TWR kumulatívne.

Ak budem mať tieto dve čísla môžem voči nemu hodnotiť obyčajného človeka v eurovom ETF na SP500...od rovnakého dátumu, z rovnakým dokupom za 10 000 ako Dominik.

Spočítal som poplatky..vyšlo mi, že mu naúčtovali 2107 € ani nie za 2 roky. Nevidím dôvod na poplatky pokiaľ má človek investovať jednorazovo a len sem-tam dokúpiť. Iné je, ked človek pravidelne sporí a chce to mať plne automatizované.

Dominik urobil iba 2 úkony:

1. založil si účet, vložil 100 000 € a urobili mu nákup
2. vložil 10 000 € a oni mu dokúpili

Jeho účet je zbytočne komplikovaný mix rôznych EU a US etefiek + 20% dlhopisové.
Zbytočná hra na aktívnu správu a rebalansovanie.

Som presvedčený, že keď voči nemu postavíme obyčajného človeka v indexovom etf na SP500 a ten si tie 2 jednoduché nákupy urobí sám, tak Dominika hravo prekoná (za rovnakých podmienok, čiže rovnaký začiatok investície i dokupu ).

Myslím, že hodnotiť Finax od momentu ďalšieho vkladu ináč nemá význam. Má to význam iba vtedy, ked ho porovnáme s obyčajným človekom....aby bežný človek videl, že investovanie do etf nie je vôbec komplikované.

Som ochotný to porovnávať, ale please, pomôžte mi vyhodnotiť Finax za 1.Q.2020 a od založenia.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa jogo »

Skúsim "intuitívne" :) spočítať TWR z tohto grafu https://www.finax.eu/sk/accounts/120016401 a údajov našej hitparády.

8.3.2020
-hodnota účtu 97 641€
-celkový vklad 100 000€
-zhodnotenie od vzniku fondu do 8.3.2020 je následovné (97 641 - 100 000) / 100 000 = -2.36%

Potom prišiel vklad 10 000€, tak musíme zhodnotenie počítať voči 110 000€

31.3.2020 mame nasledujúci stav
-hodnota účtu 102 380€
-celkový vklad 110 000€
-zhodnotenie od 8.3.2020 do 31.3.2020
(102 380 - 97 641 - 10 000) /110 000 = - 4.78%

-celkové TWR zhodnotenie od vzniku fondu je (1 - 0.0236)x(1 - 0.0478) = 0.9297 tj. -7.03%

-Podľa našej hitparády bolo na konci roka 2019 celkové zhodnotenie účtu od vzniku +12.87%
A teraz jedna rovnica o jednej neznámej :)

(celkové zhodnotenie ku koncu roka 2019) x (zhodnotenie za 1Q 2020) = (celkové zhodnotenie ku 31.3.2020)
1.1287 x (zhodnotenie za 1Q 2020) = 0.9297
(zhodnotenie za 1Q 2020) = 0.9297/1.1287 = 0.8237 tj. - 17.63%

Budem rád, ak to niekto (napríklad Radvan :)) skontroluje, či ma moja intuítivna matematika neoklamala :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogo napísal:...celkové TWR zhodnotenie od vzniku fondu je (1 - 0.0236)x(1 - 0.0478) = 0.9297 tj. -7.03%
...zhodnotenie za 1Q 2020 = 0.9297/1.1287 = 0.8237 tj. - 17.63%


Jogo ty si hviezda ! :D

ALL: skontrolujte a od toho výpočtu sa vieme odraziť.

1. K celkovému zhodnoteniu nám bude stačiť výnos v %, ktorý je na stránke ihneď po skončení kvartála. Nabudúce by to malo sedieť s tým čo vypočítal Jogo.

2. Zhodnotenie za 2020 už vieme odvádzať podľa toho výpočtu.

JOGO: Please. Zober si na starosť reportovanie Finaxu. Ja to budem len zapisovať.
Ak by si rovnakým výpočtom vedel vypočítať zhodnotenie SXR8, potešil by si ma a odbremenil. :D
Môžem ti vypísať ceny SXR8 podľa tých dátumov. Len povedz, či súhlasíš.

Uvažujem, že zriadim ďalšie osobitné vyhodnocovanie:

Každá inštitúcia, každý fond z našej hitparády - proste všetci, čo sa verejne uchádzajú o správu a zhodnocovanie peňazí od ľudí by boli porovnávaní s výnosom obyčajného človeka aj OD ZALOŽENIA (SINCE INCEPTION ), teda dlhodobo a za rovnakých podmienok.

Ľudia sa neustále pýtajú, do čoho investovať, cez koho investovať..tak budeme mať jednoduchý prehľad o tom, čo sa komu dlhodobo oplatí a čo nie.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal:Jogo ty si hviezda ! :D

Autogramy až na letisku. :D

1. K celkovému zhodnoteniu nám bude stačiť výnos v %, ktorý je na stránke ihneď po skončení kvartála. Nabudúce by to malo sedieť s tým čo vypočítal Jogo.


Nebude to sedieť, lebo oni tam nepočítajú TWR ale kumulatívny výnos:
(celkový zisk od počiatku fondu) / (celková investovaná suma)

JOGO: Please. Zober si na starosť reportovanie Finaxu. Ja to budem len zapisovať.
Ak by si rovnakým výpočtom vedel vypočítať zhodnotenie SXR8, potešil by si ma a odbremenil. :D
Môžem ti vypísať ceny SXR8 podľa tých dátumov. Len povedz, či súhlasíš.


Môžem to spočítať aj pre SXR8 ale není to porovnateľné, lebo oni tam majú 20% dlhopisových ETF.
Finax môžem vyhodnocovať, ale bol by som rád, ak by sa k mojim prepočtom vyjadril aj Juraj Hrbatý, aby som mal oponentúru a nevedomky im nezrátal zlú perfomance. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa jogo »

Nikto mi neoponuje, nuž si musím oponovať sám. :)
Takže "jiščo adin raz"

8.3.2020
-hodnota účtu 97 641€
-celkový vklad 100 000€
-zhodnotenie od vzniku fondu do 8.3.2020 je následovné 97 641 / 100 000 =0.9764 tj. -2.36%


Potom prišiel vklad 10 000€, tak musíme zhodnotenie počítať voči počiatočnej sume 97 641+10 000 = 107 641€, lebo takúto hodnotu mal účet po vložení 10 000€ dňa 8.3.2020 Tu som mal v predošlom výpočte chybu, lebo som tam použil sumu celkových vkladov 110 000€

31.3.2020 mame nasledujúci stav
-hodnota účtu 102 380€
-zhodnotenie od 8.3.2020 do 31.3.2020
102 380 /107 641 = 0.9511 tj. -4.89%

-celkové TWR zhodnotenie od vzniku fondu je 0.9764 x 0.9511 = 0.9286 tj. -7.14%

-Podľa našej hitparády bolo na konci roka 2019 celkové zhodnotenie účtu od vzniku +12.87%
A teraz jedna rovnica o jednej neznámej :)

(celkové zhodnotenie ku koncu roka 2019) x (zhodnotenie za 1Q 2020) = (celkové zhodnotenie ku 31.3.2020)
1.1287 x (zhodnotenie za 1Q 2020) = 0.9286
(zhodnotenie za 1Q 2020) = 0.9286/1.1287 = 0.8227 tj. - 17.73%

Rozdiel je len desatina percenta...ale aj tak by som bol rád, keby to niekto prekontroloval, či sa nemýlim. :roll:
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Jogo, prepáč mi, že nemám mozgovú kapacitu to dnes riešiť. Ale vážim si tvoj prístup.

Počítaš zhodnotenie do 8.3....Dominik vložil 10 000 vtedy, ale ten vklad nemohol mať žiadny vplyv ked nebol investovaný.
Podľa výpisov, za tých 10 000 Finax nakúpil až 18.3. Oni chceli nakúpiť do poklesu a podarilo sa im to pri SPX zhruba 2420...na konci marca bol SPX nad 2600.

Čiže podla mňa by si mal rátať performance do 18.3. zo 100K a od 19.3 zo 110K.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal:Čiže podla mňa by si mal rátať performance do 18.3. zo 100K a od 19.3 zo 110K.


Neviem získať data Dominovho účtu k 18.3.2020, ale peniaze na účte už boli medzi 8 a 15 marcom 2020 a je nepodstatne, či boli alebo neboli zainvestované.
V konečnom dôsledku to bude robiť rozdiel len pár stotín alebo desatín percenta na celkový výnos, tak by som to neriešil.
Pozri vyššie, vplyv chyby, ktorú som urobil na celkový výsledok bol len 0.1%.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Na grafe vidno, že k 15.3 mal 110 000, ale s transakcií vidíš, že za nich nakúpili až 18.3. A odvtedy sa mu to pohlo hore.
Z investičného hladiska urobili dobrý ťah, ale ešte lepší by bol keby Dominik urobil ,,double down,, zdvojnásobil by vklad..

https://www.finax.eu/sk/accounts
https://www.finax.eu/sk/transactions
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal:Na grafe vidno, že k 15.3 mal 110 000, ale s transakcií vidíš, že za nich nakúpili až 18.3. A odvtedy sa mu to pohlo hore.


Aby som vedel vypočítať zhodnotenie účtu k 18.3.2020, tak by som musel vedieť hodnotu účtu 18.3.2020.Ale tu neviem nikde nájsť.
Z grafu viem určiť len hodnotu účtu 15.3.2020 alebo 22.3.2020. Hodnota účtu v minulosti je udávaná v týždenných intervaloch. Aktuálna cena účtu je udávaná síce na konci každého dňa, ale nearchivuje sa (pre verejnosť).
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Je to v poriadku Jogo.

Hitparádu robíme pre bežných ľudí. Aby mali prehľad, aké výnosy môžu očakávať pri investovaní do fondov, do hedge fondov, do etefiek a to cez rôzne inštitúcie, alebo tak ako odporúčame: investovanie cez brokera do indexových etf .

Je mi jedno aké etfká má Dominik namixované a či má podiel akcií 80% a 20% dlhopisov.
Investovanie robíme za účelom dlhodobého výnosu a preto nás zaujíma iba VÝNOS.

Ked urobím kategóriu ,,Od založenia,, účet Dominika bude porovnávaný s bežným človekom, ktorému ukazujeme cestu my.
Náš benchmark je jednoduchý: etf na najznámejší index sveta - investícia do 500 najväčších amerických spoločností.

Dominik Hrbatý má 42 rokov. Jeho investičný horizont je 20 ročný a investuje v eurách.
V tejto chvíli by mal mať 100% v akciách. Keď nemá, je to jeho vec. Bežný človek bude vidieť, či sa mu to oplatí.

V kategórii ,,od založenia ,, budem viesť vyhodnotenie Dominika od založenia účtu, teda od 21.5.2018.

1. Prvé porovnanie bude bežný človek v indexovom etf na SPX, teda v etf SXR8, čo nahodím do simulátora na Yahoo.
100 000 € bude mať investovaných v rovnaký čas ako Dominik a 10 000 € od 18.3.2020, ked Dominik dokúpil.

2. Druhé porovnanie bude bežný človeka v SXR8 cez Finax. V kalkulátore mu zarátam poplatky Finaxu 1.2% p.a.(1% + dph).

P.S. Dúfam, že si na to nájdem čas. Nedokončil som ani vyhodnotenie 2019, kde som chcel updatovať dlhodobé výsledky.
Za tento kvartál nemám vyhodnoteného ani seba...stále to odkladám :roll:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal:Spočítal som poplatky..vyšlo mi, že mu naúčtovali 2107 € ani nie za 2 roky. Nevidím dôvod na poplatky pokiaľ má človek investovať jednorazovo a len sem-tam dokúpiť. Iné je, ked človek pravidelne sporí a chce to mať plne automatizované.


Ano, oni sami priznávajú, že ich výhoda je pri pravidelnom investovaní malých súm. Preto ich výhoda sa markantne prejavuje napríklad pri účte Dominovej dcéry.
https://www.finax.eu/sk/transactions/1020016402
Pri týchto malých sumách im nemôže poplatkovo konkurovať ani InterActive Brokers resp. LYNX.
A také malé sumy je niekedy potrebné investovať.
Napriklad ak ma niekto viac deti a chce každému sporiť oddelene + sebe a manželke na dôchodok.
Pri väčších sumách sú už samozrejme drahší ako priamy nákup cez brokera.

Navyše my si tu berieme pod lupu len Finax, lebo je tam Dominik, tak nás to viac zaujíma. A čo tak jeho priama konkurencia v tomto sektore:
https://www.finax.eu/sk/blog/partners-investments
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa rmaly »

no, podla mna je Finax pre slovenskeho cloveka milion najlepsia volba po individualnom investovani u brokera, hned za finaxom su asi take tie slusne spolocnosti s aktivne riadenymi fondami a potom tie dalsie spolocnosti a predajcovia IZP apod..., nie?
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Airmike »

rmaly.

Finax je asi to najlepsie , co na Slovensku existuje. Co v podstate dokazuje, ake ubohe financne sluzby mame.
dovod je jediny. Finax je jediny na trhu.

take tie slusne spolocnosti mozu byt slusne akokolvek chcu, ked predavaju nevyhodne produkty, medzi ktorymi su aj sracky.
no a tie neslusne spolocnosti predavaju sracky, medzi ktorymi su aj nevyhodne produkty.

priamou konkurenciou finaxu je portu. nie firmy z financneho poradenstva, ale kedze je portu jedine v Cesku, tak ako je Finax jediny na Slovensku, velmi si nekonkuruju. svetovo sa ale nechytaju, pretoze pouzivaju stary model spravovania penazi. takze kto nevystrci nos zo Slovenska a nevyzna sa v technologiach, je pre neho Finax v podstate jedina volba. to iste plati pre Portu v Cechach. dovolim si, ale hypotezu, ze ako Portu , tak aj Finax maju dokopy menej klientov z nasho regionu ako napriklad Revolut. ktory je globalnou alternativou a ma ho asi kazdy ajtak, ktory si chce kupovat akcie. Je lepsi, dostupnejsi a myslim ze aj lacnejsi.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa andre »

Porovnavate neporovnatelne. To co ponuka revolut je investovanie do konkretnych akcii, na co treba mat nejake vedomosti.. a to sa nebavime o nejakej diverzifikacii, risk managemente.. Teda ako pises pre itckarov.. povedzme 10% populacie.

Finax je sluzba pre Retail, cize pre tych ostatnych. Pre ktorych to je zrejme najlacnejsie sposom na slovensku ako investovat.

S finaxom vies porovnat napr. etfmatic.com, ktory ma vyrazne nizsie poplatky (finax: 1.2% vstupny + 1.2% rocne. etfmatic: 0.48% rocne). Viac info viewtopic.php?f=9&t=8686 a viewtopic.php?f=48&t=24353&p=134555 (som ten ucet otvoril len pre osvetu a porovnanie s finaxom)

btw. Ja som osobne skusal niekolkym ludom vysvetloval ako si otvorit ucet u brokera a ako zacat investovat najvyhodnejsie. Ale 90% ludi to nie su schopny/ochotny robit. Niektory si otvorili ucet, vlozili 1 vklad kupili 1 ks ETF a s tym skoncili.. Vacsina nebola ochotna aj ked vedia po anglicky si ani otvorit ucet ani u etfmatic a nastavit trvaly prikaz... Takze vacsina skoncila vo finaxe. Ich chyba. Ako povedal Buffet "fees never sleep".

JUGGLER: ja by som navrhol, aby ste vyhodnocovali aj ten Chrenkov ucet ( https://www.finax.sk/ivan ). Predpokladam, ze on tam nebude pridavat peniaze, kedze to bol taky marketingovy vklad. Aj ked on tam zas ma 40% v dlhopisoch.. cize zas sa to neda porovnavat s nejakym benchmarkom.
Naposledy upravil/-a andre v St 08 04, 2020 8:41 pm, upravené celkom 1 krát.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Airmike »

porovnavam rovnake produkty, to ze revolut nema etfka je len otazka casu. uz pracuju na tom, ze ich tam daju.
revolut je uplne obycajna appka pre retail. normalna online banka. nie je pre itckarov, len ju itckari v nasom regione ju poznaju, pretoze je to technologicka novinka.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa andre »

Ono to je super produkt pre cloveka s aspon ako takym financnym vzdelanim. Co bohuzial ako som pisal 90% nasej populacie nesplna. No mozno som ich podcenil a bude ich len 80%.

Skus otvorit v Revolute ucty na investovanie svojim rodicom, alebo kamaratom co nerobia v IT alebo financiach a uvidis sam.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

andre napísal:JUGGLER: ja by som navrhol, aby ste vyhodnocovali aj ten Chrenkov ucet ( https://www.finax.sk/ivan ). Predpokladam, ze on tam nebude pridavat peniaze, kedze to bol taky marketingovy vklad. Aj ked on tam zas ma 40% v dlhopisoch.. cize zas sa to neda porovnavat s nejakym benchmarkom.


Nemá to zmysel, ked má 40% v dlhopisoch. Chcel by som porovnávať 100% akciové produkty na pasívne držanie, alebo fondy s aktívnou správou, ktoré sa akoukoľvek stratégiou snažia o vyšší výnos ako pasívny investor.

Keď už máme Dominika s 20% dlhopismi, tak už ho nechám. Neviem prečo to tak spravili, ked chcú ľudom ukázať čo najvyššie výnosy. Ja ľudom vždy vravím: ked máte dlhodobý horizont nad 20 rokov, začnite tak, že investujete 100% do akcií.

Keď už si spomenul ETfmatic s 0,48% a ked Airmike napísal, že nijaká iná voľba na Slovensku nie je, tak som si spomenul, že sme preberali EIC...možnosť cez finančného sprostredkovateľa s nízkym vstupným poplatkom.

Žrala ma zvedavost, tak som sa na to pozrel. Urobme simuláciu a výpočet.


1. EIC (slovenský o.c.p. veľkoobchodník z dlhoročnou tradíciou. Celý slovenský fondový trh ide cez neho.. )


1. iShares Core S&P 500 UCITS ETF má u neho poplatky 0,137%p.a
2. poplatok za úschovu a správu indexových/ETF fondov 0,2% +DPH = 0,238%

Priebežné fees: 0,137 + 0,238 = 0,375% p.a.

Jednorazove fees:
Vstupný : dajme 1 - 3%
náklady na transakcie: 0,3% zo všetkých nákupov

Výšku vstupného a Manažérskeho poplatku (za investičné poradenstvo a za prijatie a postúpenie pokynu) určuje poradca a je príjmom člena EIC.


Simulácia:

Človek vo veku 25r., rozhodne sa investovať na dôchodok s horizontom 30 rokov.
Nechce dlhopisy, o tých bude uvažovať až od veku 55.

Začne od 100 € mesačne, po 30 rokoch to trebárs bude 500 mesačne...priemer 300 €

30rokov x 12 mesiacov = 360 x 300 = 108 000 ...zaokrúhlime na 100 000 €.

Varianta 1: cieľová suma je investovať 100 000 €
Varianta 2: vstupná suma bude 100 000 € ako účet Dominika Hrbatého.

Nájdem si sprostredkovatela, ktorý nerobí pre MLM firmu, ale sám je zmluvný finančný agent ...člen EIC.

Postavím ho pred hotovú vec. Idem investovať 100 000 €, ber 1% vstupný poplatok, alebo nezarobíš nič.

Takže varianta vstupný poplatok 1% = 1000 €
S tých 100 000 mi EIC zoberie za nákupy 0,3%...naraz, alebo postupne...stále to bude len 300 €

Spolu teda jednorazovo: 1,3%

Ročné priebežné fees: 0,375% p.a.

Hádžem to do investičnej kalkulačky:

Pri priemernom výnose etf na SP500 9% p.a. budem mať po 30 rokoch na účte 1 173 500 €

Pre zaujímavosť: poplatky mi zhtli 153 000 a to je -11,8 % z mojích peňazí.

Nahadzujem vstupný poplatok 2%: na konci mám 1 158 000 € ( poplatky zhtli -12,7% )

Nahadzujem vstupný poplatok 3%: na konci mám 1 146 000 € (poplatky zhltli -13,6% )



2.ETFMATIC: 0,48% p.a.:

Pri priemernom výnose etf na SP500 9% p.a. budem mať po 30 rokoch 1 148 400 €
Pre zaujímavosť: poplatky mi zhtli 178 000 € a to je -13,4% z mojích peňazí.


3.FINAX: 1.2% vstupny + 1.2% p.a.

Pri priemernom výnose etf na SP500 9% p.a budem mať po 30 rokoch 912 600 €
...poplatky mi zhtli 414 000 € a to je -31% z mojích peňazí.


P.S. Všimnite si, že ETFmatic s 0,48% p.a. je to isté ako EIC s 3% vstupným poplatkom.

A teraz bonus:

Priemerný, finančne negramotný človek na Slovensku, ktorý sa nechá nahovoriť na podielový fond s aktívnou správou.

PODIELOVÝ FOND

Vstupný poplatok : 4%
transakčné: 0,5%
poplatky za správu a podiel na zisku: 2,5% p.a.

Pri priemernom výnose etf na SP500 9% p.a bude mať po 30 rokoch 592 800 €
...poplatky mu zhtli 734 000 € !!! a to je -55% z jeho peňazí.

Z výnosu 492 000 na konci ešte zaplatí daň 19% ! ...a skončí z čistým výnosom o 2/3 menším ako múdry investor v ETF.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa hokaido »

JUGGLER napísal:Pri priemernom výnose etf na SP500 9% p.a. budem mať po 30 rokoch na účte 1 173 500 €


Nejak mi nesedi tvoja matematika. 100 000€ tam predsa vlozi za 30 rokov, nie na zaciatku. Ako ti mohla vyjst suma 1M?

EDIT: aha ty ratas len variantu 2
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa jogo »

Porovnajme to s najlacnejšou variantou, ktorú poznám pre bežného človeka na Slovensku pri investovaní sumy 100 000€ na 30 rokov.

Je to LYNX a bude to vyzerať takto:
-vklad 100 000€ do LYNXU zadarmo
-prevod 100 000€ na 108 700$ poplatok 5€ + štandartný spread 1 pips tj. 10 USD dokopy asi 15€
-kúpa 4 opcii na SPY poplatok 20$ približne 20€
-uplatnenie opcii a priradenie SPY zadarmo
-odpredaj nadbytočných SPY 5€

"Vstupné poplatky" spolu: 40€

Zhodnotenie 9% p.a.

99 960€ x 1.09"30 = 1 326 237€

Každý rok treba reinvestovať dividendu, tj. nakup opcie, uplatnenie a odpredaj nadbytočných SPY, to bude náklad asi 10€ ročne tj. za 30 rokov 300€

Možno je tu aj jednoduchší variant a lacnejší variant nákupu Vanguard ETF na SP500 na Londýnskej burze za USD, ale nemám to odskúšané, či sa tam neplatí daň s transakcie 0.5% z objemu obchodu

p.s: Len je tu ten problém, ako píše Andre. Ľudia sú leniví, neveria si, neveria iným a tak si ten účet u brokera neotvoria a nevyužívajú ho. Radšej sa nechajú nahovoriť finančným poradcom na nejakú drahú alternatívu investovania a potom, keď prerobia, tak nemusia nadávať na seba, že sa zle rozhodli, ale nadávajú na finančného poradcu, že ich oklamal. Takže ten poradca je taký hromozvod, na ktorom si vylievajú svoju flustráciu z neúspechu. Šak tie obvinenia ma už zahrnuté v cene služby... :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa hokaido »

jogo napísal:Porovnajme to s najlacnejšou variantou, ktorú poznám pre bežného človeka na Slovensku pri investovaní sumy 100 000€ na 30 rokov.

Je to LYNX a bude to vyzerať takto:


Ja by som pre bezneho cloveka odporucal skor trim broker. Je to partner lynxu, len tam ma bezny clovek vyssiu pridanu hodnotu. Poplatkovo je to to iste. LYNX je tradersky orientovany, ponukaju vzdelavanie pre traderov. Aj ked ich cenova politika si s tym protireci, ale to je na diskusiu inam. Na druhej strane Trimbroker, je investorsky orientovany a ma aj program vzdelavania prave pre nich. Co maju nakupovat v akom pomere, presne co bezny clovek nevie vyhodnotit. Osobne som s nimi este nekomunikoval, viem o nich z inych kanalov a aj tu na fore ich uz spominali.

Pri 100k uz mas vedenie uctu v IB zadarmo, ale ked nechces kazdy mesiac robit obchody a nechces komunikovat po anglicky, tak potom radsej nie.

Na londynskej burze to ide za USD bez problemov a nie je tam ta UK stamp tax. Mam to odskusane. Ta by sa mala platit len pre spolocnoti co maju sidlo alebo prevadzku v UK. A vies nakupit aj S&P 500 ETF za USD co akumuluje dividendy.

jogo napísal:Ľudia sú leniví, neveria si, neveria iným a tak si ten účet u brokera neotvoria a nevyužívajú ho.

Aj ja som toto spominal viewtopic.php?f=54&t=24349&p=134522#p134522
Co mam odsledovane, tak bezny clovek sa do studia financii nehrnie. Pre nich je to akoby ta niekto nutil studovat biochemiu, alebo programovanie. Proste oni to studovat nechcu! Radsej pojdu za financnym sprostredkovatelom, nechaju si "dobre" poradit. V tom lepsom pripade zaplatia tretinu vynosu spravcovskej spolocnosti a potom este cast na daniach. Ked na to poukazes, tak dostanes odpoved: lepsie investovat takto ako vobec.
V tom horsom pripade pri poklese 30% to predaju a do konca zivota ostanu pri terminakoch. Terminak je pre nich super produkt. Tolkoto vlozis a ked vyberies, tolkoto dostanes. Vojdes len do banky podpises kus papiera a je to. Ziadne studium. Proste jednoduche.
Pre niektorych je aj ten FINAX nedoveryhodny.
Navyse, ak sa dobre pamatam, ako sprostredkovatel mozes oficialne ponukat iba produkty, ktore mas zazmluvnene na sprostredkovanie. Ak by si ponukal nejakeho brokera, na to uz potrebujes mat inu licenciu od nbs a to je ten poradca.

To co tu my ponukame nie je financne poradenstvo, prezentujeme tu len svoje nazory. Inak by sme tiez potrebovali licenciu od NBS :roll:
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa jogo »

hokaido napísal:A vies nakupit aj S&P 500 ETF za USD co akumuluje dividendy.


Nevieš mi povedať názov toho ETF? Predsa len je pri vyšších sumách poplatkovo lacnejšie nakupovať v USD na Londýnskej burze, ak tam nieje stamp tax, ako na Xetre za Eurá a zaplatiť 0.12% hodnoty nákupu.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa hokaido »

Dist VUSD
Acc VUAA obchoduje sa ale v mensich objemoch.

Lynx to v cenniku neuvadza pri nakupe v USD na Londynskej burze je min. poplatok 5 USD. Pricom je to 0.1% z hodnoty tranzakcie. Ci pri nakupe za 100k by bolo $100. Nie je tam ziaden strop na poplatky :roll:

V IB je poplatok 0.05% min 5 USD a tiez bez stropu.

Asi by som to radsej riesil tvojim sposobom cez opcie na SPY a potom dokupoval na londynskej za dividendy.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa jogo »

hokaido napísal:
Lynx to v cenniku neuvadza pri nakupe v USD na Londynskej burze je min. poplatok 5 USD. Pricom je to 0.1% z hodnoty tranzakcie. Ci pri nakupe za 100k by bolo $100. Nie je tam ziaden strop na poplatky :roll:

V IB je poplatok 0.05% min 5 USD a tiez bez stropu.

Asi by som to radsej riesil tvojim sposobom cez opcie na SPY a potom dokupoval na londynskej za dividendy.


Nevedel som, že je v Londýne max poplatok 0.1% transakcie.

Keď sa tak nad tým zamyslím, tak je asi najednoduchšie kúpiť SXR8 za Eurá s poplatkom 0.12% objemu obchodu tj.120€, mať reinvestované dividendy automaticky, čiže 30 rokov žiaden ďalší poplatok.
Zhodnotenie bude:

99 880€ x 1.09"30 = 1 325 175€

To je rozdiel oproti SPY investícii len 1000€ a to je menej ako 0.1% výslednej sumy. A netreba riešiť reinvestovanie dividend.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa andre »

JUGGLER: pekny prepocet, ale:

1. to co popisujes pri EIC nie je standardny postup, ktory zvladne "bezny clovek", teda dohodnut si znizeny poplatok. Teda on to dostane od tej MLM firmy. Ale to by nemusel byt taky problem.

2. ten 2. variant je pre bezneho cloveka nepredstavitelny, treba spocitat 1.

3. pri EIC je najhorsie to, ze poplatok musi zaplatit na zaciatku, co je dost blbe. V podstate pri tych 100Eur a 1% na zaciatku by si dal prvych 10 vkladov ako poplatok. Pri standardnych MLM 3-5% to vynos oseka podstatne, kedze su to peniaze co by sa zhodnocovali najdhlsie. To sa da priblizne nasimulovat skratenim investicnej doby o 10, 30 alebo 50 mesiacov.

Da sa to cele nahodit po mesiacoch do excelu, keby sa niekto nudil.

Obavam sa toho, ze bezny clovek s EIC skonci nakoniec vyrazne horsie ako pri Finaxe.
Paly
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: Št 21 03, 2019 1:30 pm
Bydlisko: Košice
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Paly »

JUGGLER napísal:3.FINAX: 1.2% vstupny + 1.2% p.a.

Finax má pri jednorázovom vklade nad 1000€ vstupný poplatok 0
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Paly napísal:Finax má pri jednorázovom vklade nad 1000€ vstupný poplatok 0


Môže byť, keď ideš priamo cez Finax. Keď ideš cez ,,poradcov,, tak asi ťažko.

OK. Dopĺňam výpočet bez vstupného poplatku:

FINAX: 0% vstupný poplatok,priebežný 1.2% p.a.

Pri priemernom výnose etf na SP500 9% p.a . to vychádza po 30 rokoch 923 640 €
...poplatky by zhtli 140 000 € a to je -30,4 % z celkovej sumy.

P.S. Nie je to veľký rozdiel. Na vstupnom poplatku veľmi nezáleží, ked investujeme naraz. Pravdu má však Andre, že pri sporení je vstupný poplatok zaplatený naraz veľkou záťažou. Skusím nájsť nejakú kalkulačku, kolko by bol výnos pri sporení....
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Len tak zhruba ako by to vyšlo pri sporení po 300€ mesačne ( 30 rokov = 108 000 €)

Výsledná suma pri 9% p.a. = 553 000 € (bez poplatkov )

Tu sú akékoľvek poplatky devastujúce.
Vstupný 3% zaplatený naraz = 3240 € = takmer 11 mesačných splátok
Priebežný 1,2%...nie som si istý, či by to tiež vyšlo -30% z celej sumy
Takisto 2,5% za aktívnu správu... ak by malo zožrať -55%...tak to je neúnosné.

K tomu ešte treba započítať vplyv inflácie..teraz je síce nízka..ale kumulatívne za 30 r. môže byť okolo 3% p.a.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa andre »

Tak som to hodil do toho excelu.

Indexacia sa pouziva na vyrovnanie inflacie, cize na ukazu kupnej sily som ich zanedbal. Viem to tam pridat, ale na vysledku to nic nezmeni.

Vklad som dal 100e mesacne.

Pri EIC som pouzil priebezny poplatok len 0,238% kedze v ETFMATIC a FINAX platis fee jednotlivych ETF tiez este navyse.

Zhodnotenie: 9% p.a. (0.75% mesacne) ako navrhol JUGGLER

FINAX: Vstupny: 1.2%, priebezny 1.2%
ETFMATIC: 0.48% priebezny
EIC 1%: na zaciatku vstupny 1% (spolu navkladas 36000EUR, cize 360Eur), za nakup: 0.3% a priebezny 0.238%, vystupny 0.3%
EIC 3%: na zaciatku vstupny 3% (spolu navkladas 36000EUR, cize 1080Eur), za nakup: 0.3% a priebezny 0.238%, vystupny 0.3%
EIC 5%: na zaciatku vstupny 5% (spolu navkladas 36000EUR, cize 1800Eur), za nakup: 0.3% a priebezny 0.238%, vystupny 0.3%
Podielovy fond: 4% vstupny, 0.5% za nakup, a priebezny 2.5%

Pokial viem EIC nenakupuje tie ETF na burze (typujem, ze aj spready budu nadstandardne), cize sa neda pouzit casovy test. Pri podielovom fonde sa tiez neda pouzit. Takze treba na konci pocitat s danou 25% + zdravotne odvody 14%. To je len priblizne, lebo ono sa to realne pocita trocha komplikovanejsie, ale pre ukazku to staci.

Pri EIC uvadzaju v porovnaniach este nejaky manazersky poplatok 1%. Viete niekto co to je? Ci to mam ratat ako priebezny, alebo vstupny?

Po 30 rokoch to vyslo takto:

141 484 € FINAX
165 751 € ETFMATIC
152 715 € EIC s 1% vstupnym poplatkom
142 829 € EIC s 3% vstupnym poplatkom
133 459 € EIC s 5% vstupnym poplatkom
82 991 € podielovy fond

Pre predstavu:
36 000 € su ciste vklady
183 074 € je po 30 rokoch zhodnotenie bez poplatkov

Pre kontrolu prikladam excel. Ked som sa v niecom sekol napiste, opravim to.


JUGGLER: viem poskytnut data k 100% akciovemu kontu vo finaxe, ak by o to bol zaujem. Uz sa tam neplanuju dalsie vklady, cize by sme to vedeli vyhodnocovat od 1.4.2020 realnym zhodnotenim.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

andre napísal:Pri EIC uvadzaju v porovnaniach este nejaky manazersky poplatok 1%. Viete niekto co to je? Ci to mam ratat ako priebezny, alebo vstupny?


Výšku vstupného a Manažérskeho poplatku (za investičné poradenstvo a za prijatie a postúpenie pokynu) určuje poradca a je príjmom člena EIC.

To je ďalšia vec na ktorú si treba dať pozor pri dohode so sprostredkovateľom. Väčšina ľudí si to nevšimne a nechá sa vyciciavať cez ďalší poplatok.

Ked ,,poradca,, zakladá účet, tak berie vstupný poplatok 1,2 % až 5% zo sumy všetkých peňazí, čo tam budú vložené.
Ak by chcel klient chcel z času na čas niečo doložiť , napríklad v kríze pri poklese cien urobiť zvláštny vklad, tak musí zavolať agenta a požiadať ho o vykonanie pokynu. A zato by chcel agent tých 1%. Pri vklade 1000€ je to 10€..to je OK.
Pri vklade 5000€ by chcel 50 €. Pri vklade 10 000 € by to bolo 100€ a to sa mi už nepáči..ved je to ten istý pokyn čo za 10€.
A najhoršia alternatíva je keby ste mu podpísali 1% p.a. za manažovanie účtu. Ved to by vás za 30 rokov okradol o štvrtinu účtu.

Takže ja by som si na to dal pozor a nesúhlasil zo žiadnym manažérskym poplatkom. Ved ked má agent % zo všetkých vložených peňazí, tak to mu musí stačiť. Je predsa môj ,,poradca,, ktorý nech si zarobí na iných veciach (poistky, hypotéky, druhý-tretí pilier a pod. ).


JUGGLER: viem poskytnut data k 100% akciovemu kontu vo finaxe, ak by o to bol zaujem. Uz sa tam neplanuju dalsie vklady, cize by sme to vedeli vyhodnocovat od 1.4.2020 realnym zhodnotenim.


OK. To by bolo super. Hlavne keby to bolo SXR8 ( SPY acc v € ). Do 31.3. to vyhodnotím ručne a porovnáme SINCE INCEPTION od dátumu, kedy začal Dominikov účet. Odčítame poplatky a vo vyhodnocovaní z tvojími dátami môžeme pokračovať.

Do Yahoo naložím od toho istého dátumu SXR8 vklad 100 000€ a další dokup od 18.3. za 10 000€. A tak získame aj porovnanie bežného človeka, ktorý ide sám bez sprostredkovatelov a bez ich poplatkov.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa andre »

ok, nejak to vymyslim ako to odreportovat.

Vo finaxe si nevies vybrat portfolio. Vies vybrat len pomer dlhopisy / akcie a to podla rizikoveho profilu, ktory ziskaju vyplnenim par otazok. Cize vsetci maju tie iste ETF. Aj v tom je etfmatic lepsi, si vies portfolio nastavit ako chces z tych ETF co maju v ponuke.


Spravil som chybu pri vypocte zdanenia (povodne som odratal dan z vkladu, nie zo zisku), opravene vysledky su taketo:

141 484 € FINAX
165 751 € ETFMATIC
126 258 € EIC s 1% vstupnym poplatkom
119 881 € EIC s 3% vstupnym poplatkom
113 838 € EIC s 5% vstupnym poplatkom
81 279 € podielovy fond
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

andre napísal:Pokial viem EIC nenakupuje tie ETF na burze (typujem, ze aj spready budu nadstandardne), cize sa neda pouzit casovy test.


Dá sa použiť. EIC je len správca, ktorý ti na tvoj účet kúpi ETF obchodované na regulovanej burze.

Podielový fond je jasný. Žiadne oslobodenie od daní a hrozne vysoké poplatky za správu. Doslova investičný masaker.

Vo finaxe si nevies vybrat portfolio. Vies vybrat len pomer dlhopisy / akcie a to podla rizikoveho profilu, ktory ziskaju vyplnenim par otazok. Cize vsetci maju tie iste ETF. Aj v tom je etfmatic lepsi, si vies portfolio nastavit ako chces z tych ETF co maju v ponuke.


To mi ani nehovor. Nedáva mi to logiku. To ti akože vnútia svoje portfólio? Veď sa chválili, že vedia získať najaké malé plus tým, že vedia trackovať SP400 a daľšie malé plus na rebalancovaní.

Teraz sme však prišli do styku s informáciou, že indexové fondy sa rebalansujú sami...takže pri jednom ETF to nepotrebujem .

Pozri sa čo dokupovali Dominikovi za 10K:

18.03.2020 Nákup 13.178 25.70 € -338.67 € ZPRR.GR
18.03.2020 Nákup 17.258 36.30 € -626.47 € SPY4.GR
18.03.2020 Nákup 15.831 222.00 € -3 514.48 € SXR8.GR
18.03.2020 Nákup 72.238 19.88 € -1 436.09 € IS3N.GR
18.03.2020 Nákup 22.757 61.65 € -1 402.91 € XSX6.GR
18.03.2020 Nákup 3.873 240.75 € -932.44 € DBZB.GR
18.03.2020 Nákup 3.792 146.64 € -556.04 € XBLC.GR
18.03.2020 Nákup 12.103 30.55 € -369.75 € XXSC.GR
18.03.2020 Nákup 17.735 16.70 € -296.17 € XHYA.GR
18.03.2020 Nákup 28.906 10.75 € -310.74 € FRCK.GR
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Nasimuloval som do Yahoo SAMOINVESTORA, ktorý vloži 100 000 € do SXR8 (SPY)v rovnaký čas ako Dominik.
K tomu ďaľších 10 000 € dňa 18.3, keď dokúpil Dominikovi.

Nasimuloval som to isté aj pre 2020...peniaze samoinvestora po zhodnotení k 31.12.2019 + dokup za 10 000 k 18.3.2020

Odteraz len pozriem do simulátora k poslednému dňu v kvartáli a máme porovnanie :D

_________________________________________________________________________________

K 31.3.2020 som to musel vypočítať, keďže stav je dnes už iný.

Vyšlo mi toto:

A: Stav od 5/2018

1. zhodnotenie 100 000 € od 20.5.2018 (cena 226,21) do 31.3.2020 (cena 239,62 ) vychádza +5,93% = 105 928 €
2. zhodnotenie 10 000 € od 18.3.2020 (cena 222 ) do 31.3.2020 (cena 239,62 )vychádza +7,9% = presne na 10 793 €

počítam sedliacky: vklady 110 000 ...výsledná suma 116 721€ = +6,11%

B. Stav len za 2020

Do konca 2019 zhodnotenie 100 000 € vychádza +27,23% = na 127 231 € ( cena SXR8 bola k 30.12.2019: 287,81 )


1. Suma 127 231 € od 1.1.2020 klesla o -16,74% (z ceny etf 287,81 k 30.12.2019 na 239,62 k 31.3.2020). Na účte by som mal 105 932 €.

2. Dňa 18.3.20 dokladám 10 000 € a dokupujem etf pri cene 222.
K 31.3.2020 sa tento dokup zhodnotí o +7,94% na 10 794€

Spolu mám z kapitálu 127 231 + 10 000 = 137 231 € k 31.3.2020 kapitál 116 726 € a to je záporný výnos -14,94%


Andre, Jogo: môžem môj výpočet zhodnotenia použiť ako TWR cumulativne...čiže pre porovnanie s Dominikom?

Ak nie, prosím prepočítajte. Ďakujem za odpoveď.

P.S. Cena SXR8 dňa 28.3. bola 218,34...ale použil som 222, lebo vo výpise Dominikovi nakúpili za 222 (denné high bolo 224).Tých 222 som dal i do simulátora.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal:Andre, Jogo: môžem môj výpočet zhodnotenia použiť ako TWR cumulativne...čiže pre porovnanie s Dominikom?
Ak nie, prosím prepočítajte. Ďakujem za odpoveď.


Nemôžeš, lebo si vypočítal kumulatívny zisk a nie časovo-vážený TWR zisk.

1. zhodnotenie 100 000 € od 20.5.2018 (cena 226,21) do 18.3.2020 (cena 222 ) vychádza 0.9813889 tj. -1.86%, teda 18.3.2020 bude mať účet hodnotu 98 138 €
2. Vložim 10 000€, ďalej zhodnocujem 98 138€ + 10 000€= 108 138€ od 18.3.2020 (cena 222 ) do 31.3.2020 (cena 239,62 ) vychádza 1.0793694 tj. +7,94% teda 31.3.2020 bude mať účet hodnotu 116 720€

TWR od vzniku účtu bude 0.9813889 x 1.0793694 = 1.0592811 tj. 5.93%

Na výpočet TWR 1Q 2020 mi musíš dať close cenu SXR8 31.12.2019.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Dík Jogo. Ešte som vyššie doplnil len za 2020. Prepočítaj mi aj to. Díííík :)
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa andre »

JUGGLER napísal:Dá sa použiť. EIC je len správca, ktorý ti na tvoj účet kúpi ETF obchodované na regulovanej burze.


Co sa tyka casoveho testu tak jedine, ze to zmenili a kupuju tie ETF na burze.

Pred par rokmi sme riesili pre zakaznika velky projekt a cele to padlo na tom, ze pravnici tvrdili, ze musi byt na regulovanom trhu prijaty na obchodovanie ten konkretny CP, cize podiel v ETF. Vtedy sme presli osobne vsetkych brokerov v SR a nikto to nevedel splnit s rozumnymi poplatkami.. Nestaci, ze ten ISIN sa obchoduje na reg. trhu.

Takto to je v zakone: "z predaja cenných papierov podľa § 8 ods. 1 písm. e) prijatých na obchodovanie na regulovanom trhu39b) alebo na obdobnom zahraničnom regulovanom trhu, a to po uplynutí jedného roka od ich nadobudnutia"
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal:Dík Jogo. Ešte som vyššie doplnil len za 2020. Prepočítaj mi aj to. Díííík :)


1. zhodnotenie 127 231 € od 30.12.2019 (cena 287.81) do 18.3.2020 (cena 222 ) vychádza 0.7713422 tj. -22.87%, teda 18.3.2020 bude mať účet hodnotu 98 138 €
2. Vložim 10 000€, ďalej zhodnocujem 98 138€ + 10 000€= 108 138€ od 18.3.2020 (cena 222 ) do 31.3.2020 (cena 239,62 ) vychádza 1.0793694 tj. +7,94% teda 31.3.2020 bude mať účet hodnotu 116 720€

TWR za 1Q 2020 bude 0.7713422 x 1.0793694 = 0.8325631 tj. -16.75%
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ďakujem :D

Vzniká zaujímavý rozdiel:

FINAX – účet Dominika Hrbatého (EUR) = investovanie cez etf -17,73% . Celkove -7,14% od 21.5.2018.

Samoinvestor v ETF USA 500 kopírujúci vklady Dominika Hrbatého: -16,75% a celkove +5,93%
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa jogo »

To sú tie portfólia namiešané podľa teórii ich autorov.
Dlhodobý výnos 8% p.a., ktorým sa všade operuje, platí len a výlučne pre USA large akcie a teda indexy SP500, DJ30 a možno teraz už aj NASDAQ. Žiaden iný svetový index sa im v dolárovom vyhodnotení ziskovosti ani zďaleka nevyrovná. Tak neviem, prečo každý tvorca portfólia chce primiešať nejakú Európu, Aziu, emering markets, prípadne malé USA akcie.
NASDAQ roku 2000 tiež obsahoval malé USA akcie a potom prepadol o 90%....
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa andre »

ono ide skor o to, o nieco znizit volatilitu a zaistit vynos pokial by sa US trhom prestalo darit. Preto su aj indexove fondy v 2. pilieri MSCI world + tusim 1 je euro..

Len cas ukaze, kto mal pravdu. Zatial to skor vyzera, ze na dominancii US trhov sa nic nemeni.

Mam od finaxy kopec dat, len neviem ci to mozem cele zverejnit.. Tak aspon backtesty co verejne prezentovali zaciatkom 2019.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa andre »

Pre porovnanie som do kalkulacky doplnil aj Investora do ETF, ktory kazdy mesiac na EU burze nakupy za 100 Eur ETF napr. to SXR8 s poplatkom 4EUR. Ani vstupny poplatok 4% nie je az taky problem a porazi vsetko ostane.

Poradie po 30 rokoch by bolo taketo:

175 751 € Investor do ETF
165 751 € ETFMATIC
141 484 € FINAX
126 258 € EIC s 1% vstupnym poplatkom
119 881 € EIC s 3% vstupnym poplatkom
113 838 € EIC s 5% vstupnym poplatkom
81 279 € podielovy fond
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"