ETF cez FINAX - skúsenosti

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Suith
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Ut 20 03, 2018 1:47 pm

ETF cez FINAX - skúsenosti

Príspevok od používateľa Suith »

Ahojte,
narazil som nedávno na novú spoločnosť viď link https://www.finax.sk/" onclick="window.open(this.href);return false; , ktorá sprostredkúva nákup ale aj správu ETF. Máte niekto nejaké skúsenosti? Alebo názory?
Dik
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

dátum vzniku: streda, 10. januára 2018
Mgr. Juraj Hrbatý - brat tenistu Dominika Hrbatého
Ing. Radoslav Kasík - dlhé roky robil v Acrosse

Záver: nová firma. takže už máme 3, čo umožňujú šetrenie do indexových ETFiek: Across, Finax a indexové fondy, čo spomínal Peter Cmorej

Berú 1% p.a., čo je lepšie ako cez bankové fondy a mierne horšie ak si dojednáte investíciu do indexového fondu cez sprostredkovateľa za menšiu províziu.

Môj názor je taký, že zbytočne platiť 1%, ked to môžete mať za 0,1% cez brokera.
Keď investujete 1 milión € cez nich, tak vás to stojí minimálne 10 000 € každý rok.
Ak to urobíte sám, tak len 1000 €. To je rozdiel.

Druhá vec je, že takéto firmy tu nemusia vydržať desiatky rokov. Môžu skrachovať, spreneveriť peniaze a pod. Ja viem, je to akože poistené, ale už keby som mal platiť 1%, tak nech je to cez renomovanú banku, alebo priamo cez Amundi fond ....

Dík za info. Aspoň vieme, že na našom trhu s etfkami je další hráč.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 746 times
Been thanked: 81 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa rmaly »

ja som na nich narazil pred par dnami prvy krat, asi som klikol na nejaku reklamu ci co... ale zaujalo ma, ze 2 su moji (a teda aj navzajom) spoluziaci z vysky (Juraj Hrbaty a Ondrej Nepela... papucovy investor) + som tam videl aj Vladimira Jurika - peniaze su cas... tak zaujimave zlozenie a budem ich sledovat :)
JozefL
Príspevky: 6
Dátum registrácie: St 28 03, 2018 8:00 am

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JozefL »

Nie je to pri banke a ocp chranene rovnako ? Tak ci tak to patri pod ten nejaky fond garancii nie ? A historicky zeby banky boli take spolahlive...
AndyF
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Po 02 04, 2018 12:45 pm

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa AndyF »

proti produktu sa neda nic namietat, cena nie je prehnana k inym alternativam. Len je na skodu, ze znova odsuva ludi mimo aktivnu spravu svojich financii k pasivite
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa jogo »

AndyF napísal:proti produktu sa neda nic namietat, cena nie je prehnana k inym alternativam. Len je na skodu, ze znova odsuva ludi mimo aktivnu spravu svojich financii k pasivite
Ano, 1% ročne je reálne poplatok 12.5% ročne z priemerneho ročného zisku. Ale aspoň je to bez dane z príjmu a zdravotných odvodov.
Čiže ak je niekto maximálne lenivý(alebo dementný?), aby si otvoril brokerský účet a urobil nákup raz ročne širokopásmového celosvetového ETF MSCI-world alebo Vanguard-world, tak vždy je to pre neho oveľa lepšia alternatíva, ako investovať do podielového fondu so zdanením 19% a 14% zdravotnými odvodmi.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
JozefL
Príspevky: 6
Dátum registrácie: St 28 03, 2018 8:00 am

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JozefL »

Uz to funguje, skusal to niekto?
Juraj Hrbaty
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Po 30 04, 2018 12:23 pm

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Juraj Hrbaty »

Ahojte diskuteri,

Rad by som odpovedal k vasim komentarom za spolocnost Finax.

@ JUGGLER » Uto 03 20, 2018 5:03 pm
Bol som minule na stretnuti s asi 15stimi ludmi co si investuju sami cez Degiro, IB, alebo Fio a urobili sme si malu SWOT analyzu (hodnotenie plusov a minusov), ci je lepsie investovat do ETF sam, alebo cez brokera ako sme my. Tu su zavery, co sme si my vsetci dali dokopy:

Ked si to robite sami:
PLUSY: Okanžitá likvidita, Poplatky od 2,5 USD do 120 USD rocne
MINUSY: Musi si to clovek vsetko sam nastudovat, zaberie to ovela viac casu, emócie, jazykova bariera (Degiro, IB)

Ked investujete s Finaxom
PLUSY: Potrebujete na to minimum casu a znalosti, pohodlnejsie riesenie, nakupujeme zlomkove akcie (za 20 eur nakupime az 10 ETF), robime rebalancing, je to po slovensky
MINUSY: Vyssie poplatky (aktualne 1% plus DPH ked sa staneme platcom), likvidne za cca 14 dni.

Co sa tyka poplatkov tak poviem tolko.
Nikto z tych ludi, co si to robilo sami si nerobia rebalancing. My ho robime automaticky. Okrem toho ze klientovi udrzujeme spravne nastvene riziko, tak to pridava v priemere 0,35 az 0,5% p.a. na vykonnosti. Pricom za poslednych 20 rokov to bolo az 0,65% p.a. Viac preco to tak je sa mozete dozvediet tu:
https://www.finax.sk/blog/preco-rebalansujeme-portfolia" onclick="window.open(this.href);return false;

Vdaka rebalancingu si tak zaplatime cca polovicu poplatku co klient uhradi. Pokial viem, na Slovensku ho nikto nerobi. My to naviac robime tak, aby ste neplatili ziadne dane.

Dalej si viete poplatky vyrazne znizit dalsimi zlavami. Dokonca mozete mat vdaka nim ucet kompletne zadarmo. Ako na to, sa mozete dozvediet tu:
https://www.finax.sk/blog/zadarmo-ucet- ... te-spravit" onclick="window.open(this.href);return false;

Dovolim si tvrdit, ze niekto, kto chce investovat 100.000 eur, alebo napriklad ten milion ako pisal JUGGLER, tak si svoj cas vazia viac, ako rozdiel na poplatkoch, ktory by vznikol ak by sa rozhodol si to riadit sam. Nakoniec vsetci ludia co na prezentacii boli zhodnotili, ze sa im to neoplati robit samim za ten drobny rozdiel. Budu mat aj aj. Ale pre sami si to budu robit pre zabavu.

Co sa tyka garancie - prispievame do Garancneho fondu. Ja osobne som clenom Rady garancneho fondu, ako jediny zastupca obchodnikov s CP na Slovensku. Takze nieco o tejto agende viem. Kto ma podielovy fond v spravcovskej spolocnosti, tak nema peniaze chranene nijak. U obchodnikov mate garantovanych 100% do vysky 50.000 eur.

@ jogo » Pon 04 02, 2018 2:12 pm
Nase 100% akciove portfolio ma 30 rocny vynos po poplatkoch s nulovou danou 9,02% p.a.(ano je modelovany).
MSCI World Total Return bez poplatkov ma 30 rocny vynos 7,86% p.a.
Je to vdaka sirsej skladbe, lebo MSCI neobsahuje v sebe vela MidCap a SmallCap akcii. pricom S&P MidCap 400 Index je dlhodobo najziskovejsi index.

@ AndyF » Pon 04 02, 2018 12:49 pm
podla studie v US, aktivny investor zarobi v priemere o 2 - 6% p.a. menej ako pasivny. V Europe az 98% aktivne spravovanyh podielovych fondov nedosahuje vynos svojich benchmarkov. My chceme pre nasich klientov iba to najlepsie, preto je nas produkt pasivny. Ak ale chcete si riadit svoje peniaze sam, mozete si akukolvek ackiu nakupit cez nas tiez.

@ JozefL » Uto 04 24, 2018 3:23 pm
Ano funguje to. Uz to stihlo vyskusat kopec klientov. Viac na http://www.finax.sk" onclick="window.open(this.href);return false;

Juraj Hrbaty, zakladatel Finaxu
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa jogo »

http://ako-investovat.sk/clanok/1490/la ... -slovensku" onclick="window.open(this.href);return false;
Na trh navyše prichádzajú s komfortným spôsobom otvorenia účtu a investovania online. Výber vhodného portfólia pre investorov má na starosti podľa profilu investície a rizikového profilu algoritmus. V USA sa tento spôsob investovania teší stále väčšej obľube. Odvetvie sa tam nazýva robo-advisor, čo sa dá voľne preložiť ako „internetový poradca“.
Ak som to správne pochopil, tak FINAX ponúka nejaké štandartné portfólia vyberané podľa určitého algoritmu. Bolo by preto zaujímavé sledovať ich výkonnosť a porovnávať ich s výkonnosťou iných česko-slovenských aktívne spravovaných fondov, ktoré už sledujeme v našej hitparáde.
http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... 59#p105559" onclick="window.open(this.href);return false;
http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... 07#p105507" onclick="window.open(this.href);return false;
http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... 07#p104707" onclick="window.open(this.href);return false;

@ jogo » Pon 04 02, 2018 2:12 pm
Nase 100% akciove portfolio ma 30 rocny vynos po poplatkoch s nulovou danou 9,02% p.a.(ano je modelovany).
MSCI World Total Return bez poplatkov ma 30 rocny vynos 7,86% p.a.
Je to vdaka sirsej skladbe, lebo MSCI neobsahuje v sebe vela MidCap a SmallCap akcii. pricom S&P MidCap 400 Index je dlhodobo najziskovejsi index.
Presne tak, výnos je len modelovaný na historických dátach, preto by bolo dobré ho sledovať priebežne, ako sa mu bude dariť.
V roku 2000 bol určite dlhodobo najziskovejší index Nasdaq a vieme, ako to dopadlo... :roll:
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Juraj Hrbaty
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Po 30 04, 2018 12:23 pm

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Juraj Hrbaty »

jogo napísal:Presne tak, výnos je len modelovaný na historických dátach, preto by bolo dobré ho sledovať priebežne, ako sa mu bude dariť.
Chalani, aby ste to mohli sledovat a porovnavat, tak si mozete sledovat ucet mojho brata Dominika, ktory svoj ucet zverejnil pre vsetkych. Otvoril si ucet, kde vlozil 100.000 EUR ako jednorazovu investiciu tento tyzden. Peniaze budu zainvestovane buduci tyzden v utorok - nakupy do portfolii robime kazdy parny utorok v roku.

Do dvoch tyzdnov si otvori aj dalsi ucet kde bude sporit pre dceru 50 Eur mesačne.

Ucet bude pri standardnych poplatkoch a budu sa na neho stahovat standardne zlavy. Overil si identitu online, takze mu tiez budeme spravovat 500 eur zdarma.

Percentualne zhodnotenie ratame zatial klasicky, ale neskor mame v plane pouzivat metodu TWR.

Ak si niekto mysli, ze to bude len demo ucet, budem rad, ak nas navstivi v kancelarii a ukazem mu k tomu vsetky podklady ze sa jedna o realne peniaze. Lebo urcite sa tu najde aj par takych, co bude tvrdit, ze je to fake.

Takze ako sa prihlasit:
http://www.finax.sk" onclick="window.open(this.href);return false;
login: domino@finax.sk
heslo: Domino123

Zakladatel Finax.sk
Juraj Hrbaty
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Po 30 04, 2018 12:23 pm

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Juraj Hrbaty »

Tak peniaze na ucte Domina boli zainvestovane v utorok. Nas prvy klient, ktory na tej iste strategii 80% akcie a 20% dlhopisy urobil prvy vklad 2.3. ma k dnesku zhodnotenie 5,24% v cistom. Ak vydrzi rok, tak aj po zdaneni (kedze zisk presahuje nezdanitelnych 500 eur). Tak to si potom mozete pricitat k tomu vykonu na porovnanie.
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 26 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Tilbur »

Juraj, ja skusim taku malu sutaz. Casovy horizint 3roky. A myslim si, ze svojou strategiou prekonam Vas vynos.
Je zalozena na opacnom efekte ako to Vase rebalancovanie. Je emocne autonomna. A ide do cashu, ak su trhy zle.
Dnesny aktualny vynos je 45,64% a od toho to mozeme pocitat.
Tu je link:
https://goo.gl/dZxKgy" onclick="window.open(this.href);return false;
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2787
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 99 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Rokosák »

Ja sa tiez pridam do sutaze. 100% cash od dnes do 31.5.2021.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Juraj Hrbaty
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Po 30 04, 2018 12:23 pm

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Juraj Hrbaty »

Chalani,

veľmi sa teším entuziazmu a nadšeniu pre vec. Pasívne investovanie nie je o súťažení. Je to o dlhodobom investovaní. Paul Samuelson, držiteľ nobelovej ceny za ekonómiu povedal: "Investovanie by malo byť ako sledovať farbu schnúť alebo trávu rásť. Ak chcete vzrušenie, zájdite do kasína."

Tu sme k tomu niečo napísali aj my: https://www.finax.sk/filozofia/pasivne-investovanie" onclick="window.open(this.href);return false;

Aby ste ale nepovedali, že som posero a svojmu produktu neverím, rád sa s vami stavím. Ale trojročný horizont je málo. Pri trojročnom horizonte náš algoritmus ponúkne klientovi veľmi konzervatívne portfólio. Poďme sa baviť o 10 rokoch, poďme sa baviť o volatilite ako o kritériu a VAR.

Veľmi rád by som sa s vami stretol osobne niekde na pive a dohodol detaily. Kto ma záujem, prísť na investičné pivo, nech sa mi napíše osobnú správu a následne dám vedieť kedy a kde.

Zakladateľ Finax.sk
Vladimir J
Active Member
Príspevky: 80
Dátum registrácie: St 29 10, 2014 11:05 am
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Vladimir J »

A nezabudnime sa baviť aj o tom, koľko času tilbur a rokosak strávnia investovaním v porovnaní s obyčajným klientom Finaxu. Plus dane a poplatky, samozrejme.
Vladimir, http://www.peniazesucas.sk/aiailp/" onclick="window.open(this.href);return false;. It is about time in the markets, not timing the markets.
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 26 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Tilbur »

Keby som mal cestu do BA, tak sa ohlasim kvoli pivu. Sutaz nechame tak. Toto forum je blizko klinickej smrti a dalsich 10rokov asi neprezije. Mozno sa niekedy ozvem s vypisom z uctu.

Osobne Vam celkom fandim, ale som dost skepticky k biznis modelu, ktory skusate robit. Uvidime neskor, ako sa Vam to podari rozbehnut. Mne to pride tak, ze Vas produkt je vyhodny pre malych klientov s malymi mesacnymi vkladmi. Potom potrebujete vela drobnych vkladov.

Co sa tyka casu straveneho venovanim sa mojmu investicnemu portfoliu, tak potrebujem to raz do dna pozriet mimo obchodnych hodin. Cize 5min denne ale kazdy den. S danami je to podobne ako u Vas. Pri velkych vitazoch uplatnujem casovy test a tak je to cele portfolio zatial oslobodene od dane. Ale nechcem tvrdit, ze toto moze robit kazdy.

Prajem vela zdaru.

Mozno by stalo za to stretnut sa pri najblizsej stretavke ako-investovat, ak nejaka bude.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Vladimir J
Active Member
Príspevky: 80
Dátum registrácie: St 29 10, 2014 11:05 am
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Vladimir J »

tilbur napísal:Ale nechcem tvrdit, ze toto moze robit kazdy.
Presne to som chcel povedať - na to, aby ste tomu teraz mohli venovať 5 minút denne, ste tomu niekedy predtým museli venovať oveľa viac. V princípe je to ako so všetkým ostatným - najprv treba zainvestovať čas, drinu, samé od seba nevznikne nikdy nič.
Vladimir, http://www.peniazesucas.sk/aiailp/" onclick="window.open(this.href);return false;. It is about time in the markets, not timing the markets.
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 26 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Tilbur »

V 2018 je 252 obchodnych dni v USA. 5minut denne je 21hodin/rok. Neviem kolko % ludi by to dokazalo robit cely rok.
Kolko z nich by sa zacalo odklanat od dodrziavania systemu a pod.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa jogo »

tilbur napísal: Osobne Vam celkom fandim, ale som dost skepticky k biznis modelu, ktory skusate robit. Uvidime neskor, ako sa Vam to podari rozbehnut. Mne to pride tak, ze Vas produkt je vyhodny pre malych klientov s malymi mesacnymi vkladmi. Potom potrebujete vela drobnych vkladov.

Tento produkt je výhodnejší ako ktorýkoľvek podielový fond, lebo oslobodzuje od platení daní a odvodov. Najprv som si myslel, že časom zavedú daňový test aj na podielové fondy, lenže podielové fondy pravidelne nakupujú a predávajú akcie a není to asi také jednoduché dodržať u nich daňový test.

Preto ak ľudia, ktorí majú zainvestované v podielových fondoch pochopia, akú im FINAX ponúka výhodu, tak by mali postupne presúvať peniaze k ním. Len či to ľudia pochopia... :roll:
Samozrejme, že ty alebo ja ku nim nepôjdeme, lebo si vieme spravovať svoje peniaze poplatkovo výhodnejšie, ale my sa už tomuto koníčku venujeme viac ako 10 rokov. Ich cieľová skupina sú ľudia, ktorí majú peniaze v podielových fondoch a nemajú účet u brokera.
Sutaz nechame tak.
Ja by som Dominov a jeho dcéry účty zahrnul do našej hitparády :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
majciak1
Príspevky: 35
Dátum registrácie: Št 31 05, 2018 7:10 pm

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa majciak1 »

tilbur napísal:Juraj, ja skusim taku malu sutaz. Casovy horizint 3roky. A myslim si, ze svojou strategiou prekonam Vas vynos.
Je zalozena na opacnom efekte ako to Vase rebalancovanie. Je emocne autonomna. A ide do cashu, ak su trhy zle.
Dnesny aktualny vynos je 45,64% a od toho to mozeme pocitat.
Tu je link:
https://goo.gl/dZxKgy" onclick="window.open(this.href);return false;
tilbur prosim ta mas dakde viac rozobranu/popisanu tvoju strategiu ? nejake vlakno / blog .... ?
dik
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 26 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Tilbur »

Cauko, zacalo sa to touto diskusiou o tom, ci maju small cap nejaku vyhodu oproti ostatnym titulom.
http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... 176#p98176" onclick="window.open(this.href);return false;
a potom pokracovanie:
http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... &start=240" onclick="window.open(this.href);return false;
Na zaciatku som namodeloval niekolko portfolii, ale toto som si myslel, ze ma najvacsiu perspektivu. A mozem povedat, ze som fascinovany vysledkom a zacal som to aj sam obchodovat. Je to strategia nenarocna nacas, na poplatky brokerom a zatial vychadza lepsie, ako keby si bol zainvestovany do indexov.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Gordon Gekko
Príspevky: 15
Dátum registrácie: Ut 29 03, 2016 2:48 pm

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Gordon Gekko »

Aky je plan v pripade runu na Finax ?

Ked likvidita ETF Finaxu je 2 tyzdne co sa mi zda prilis vela, ak to zacne padat tak za 2 tyzdne dokaze byt drop down taky, ze bude trvat zase par rokov kym to bude spat. Cital som dokumentaciu na stranke, kde je uvedeny fee 200 Eur ak sa mi nechce cakat 2 tyzdne a teda ak som to spravne pochopil, tak mam prostriedky do 24 hodin na mojom bankovom ucte.

Do akej sumy mi vie FINAX garantovat okamzitu likvidutu. Lebo v takom pohnutom case, moze byt vela klientov, ktori obetuju 200 Euro namiesto padu 20%-50% za 2 tyzdene.

Vychadzam z toho ze podla dostupnych informacii mate v cashi 1.5%. Neviem si preto celkom dobre predstavit ako je potom riesene tato situacia, ktora by vzhladom na postoj slovenskeho investora cekom urcite mohla nastat.
Juraj Hrbaty
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Po 30 04, 2018 12:23 pm

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Juraj Hrbaty »

Gordon Gekko napísal:Aky je plan v pripade runu na Finax ?
Gordon, v prvom rade si musis uvedomit, ze mi nerobime aktivne invvestovanie, ale pasivne. Jednym zo zakladnych predpokladov pasivneho investovanie je, ze investujes dlhodobo a kratkodobe vykyvy ta nezaujimaju. Dolezitou sucastou investovania je aj financne vzdelavanie. V pripade poklesu sa budeme snazit klientov edukovat, ze je to prave naopak prilezitost na nakup, vzhladom na aktualne "zlavy na burze". Rovnke nakupne spravanie, ako maju v Lidli, by mali uplatnit aj na ich investicie.

Ak chces robit aktivne investovanie, mame pre teba iny produkt - investicny ucet, kde si mozes sam nakupovat a predavat ETF podla tvojho vyberu kedy chces.
Gordon Gekko napísal:Ked likvidita ETF Finaxu je 2 tyzdne co sa mi zda prilis vela, ak to zacne padat tak za 2 tyzdne dokaze byt drop down taky, ze bude trvat zase par rokov kym to bude spat.
Aktualne robime klientom nakupy a predaje do portfolii ako pises kazde dva tyzdne. Casom, pri vacsich objeoch to znizeme na tyzden. Castejsie je to vzhladom na charakter investicie zbytocne. Vdaka tomuto poolingu dokazeme spristupnit nasu sluzbu aj drobnym klientom, ktory u nas nakupia plne diverzifikovane portfolio ETF uz s 20 eurami. Ak to dokazes niekde sam za dvacku, pozyvam ta na pivo.
Gordon Gekko napísal:Cital som dokumentaciu na stranke, kde je uvedeny fee 200 Eur ak sa mi nechce cakat 2 tyzdne a teda ak som to spravne pochopil, tak mam prostriedky do 24 hodin na mojom bankovom ucte.
Neviem ci si uz niekedy obchodoval na burze, ale ked zacnes, zistis, ze ked predas akcie, vysporiadanie predaja prebehne az za dva/tri dni od predaja. To znamena, ze ked predas akcie na nemeckej burze v pondelok, peniaze za ne dostanes v stredu. Ak by to bola americka burza tak vo stvrtok. Nasledne si mi musieme tie peniaze od nasho custoda stiahnut a az ked nam dorazia do Tatra banky, tak ti ich posleme na tvoj ucet.
Gordon Gekko napísal:Do akej sumy mi vie FINAX garantovat okamzitu likvidutu. Lebo v takom pohnutom case, moze byt vela klientov, ktori obetuju 200 Euro namiesto padu 20%-50% za 2 tyzdene.
Pokial nie si Waren Buffet, tak likvidity sa urcite bat nemusis. Burza dava okamzitu likviditu pri takychto nastrojoch takmer 100%tnu. Kratkodobo vies s velkym objemom pohnut s cenou ETF, ale roboty by takuto arbitraznu prilezitost urcite radi vyuzili a likviditu doplnili.
Gordon Gekko napísal:Vychadzam z toho ze podla dostupnych informacii mate v cashi 1.5%. Neviem si preto celkom dobre predstavit ako je potom riesene tato situacia, ktora by vzhladom na postoj slovenskeho investora cekom urcite mohla nastat.
Nasa dlhodoba priemerna cash rezerva bude na urovni 0,5%. V kazdom pripade, ak sa rozhodnes predat, urcite budes musiet pockat do vysporiadania a na zaslanie penazi domov v ziadnom pripade nepouzijeme prostiedky inych klientov.

Verim, ze som ti vsetko podrobne vysvetlil.
Zakladatel Finax.sk
Juraj Hrbaty
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Po 30 04, 2018 12:23 pm

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Juraj Hrbaty »

Dnes uz funguje aj priami link na Dominov ucet, kde si mozete pozriet jeho vyvoj. Vidiet tam aj konkrtne ETF, ktore klientom nakupujeme a aj graf vyvoja.
https://www.finax.sk/domino" onclick="window.open(this.href);return false;

Juraj Hrbaty
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Rado »

Ďalšia alternatíva. Držím palce.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa jogo »

Ku dnešnému dňu ma Dominov účet zisk 1.44% https://www.finax.sk/detail-uctu/120016401" onclick="window.open(this.href);return false;

Portfólio
Aktuálna váha
Cieľová váha
Hodnota
Zhodnotenie

Dlhop. rozvojových trhov
2.93%
3.0%
2 968 €
-1.54%

Názov aktíva
Ticker
Počet ks
Akt. cena / ks
Poplatok fondu

UBS EM SVRGN EUR
FRCK.GR
251.712
11.79 €
0.47%

EU malé spoločnosti
4.59%
4.8%
4 657 €
-2.06%

Názov aktíva
Ticker
Počet ks
Akt. cena / ks
Poplatok fondu

DBX EU SMALL 1C
XXSC.GR
105.346
44.21 €
0.30%

EU veľké spoločnosti
15.67%
16.0%
15 891 €
0.11%

Názov aktíva
Ticker
Počet ks
Akt. cena / ks
Poplatok fondu

Stoxx Europe 600 UCITS ETF (DR) 1C
XSX6.GR
198.071
80.23 €
0.20%

EUR high-yield dlhopisy
2.98%
3.0%
3 023 €
1.06%

Názov aktíva
Ticker
Počet ks
Akt. cena / ks
Poplatok fondu

DBX HY BOND EUR
XHYA.GR
157.833
19.15 €
0.35%

EUR korporátne dlhopisy
4.91%
6.0%
4 982 €
-0.90%

Názov aktíva
Ticker
Počet ks
Akt. cena / ks
Poplatok fondu

DBX EUR CORP 1C
XBLC.GR
33.012
150.91 €
0.16%

Globálne vládne dlhopisy
7.34%
8.0%
7 444 €
-1.50%

Názov aktíva
Ticker
Počet ks
Akt. cena / ks
Poplatok fondu

DBX G GOV EUR 1C
DBZB.GR
33.713
220.80 €
0.25%

Spol. rozvojových trhov
14.73%
16.0%
14 946 €
-6.25%

Názov aktíva
Ticker
Počet ks
Akt. cena / ks
Poplatok fondu

ISHR CORE EM IMI
IS3N.GR
628.522
23.78 €
0.25%

US malé spoločnosti
4.97%
4.8%
5 037 €
4.79%

Názov aktíva
Ticker
Počet ks
Akt. cena / ks
Poplatok fondu

Russell 2000 US Small Cap UCITS ETF
ZPRR.GR
127.609
39.48 €
0.30%

US stredné spoločnosti
7.41%
7.2%
7 516 €
4.22%

Názov aktíva
Ticker
Počet ks
Akt. cena / ks
Poplatok fondu

SPDR S&P 400 MID
SPY4.GR
150.208
50.04 €
0.30%

US veľké spoločnosti
33.16%
31.2%
33 636 €
7.81%

Názov aktíva
Ticker
Počet ks
Akt. cena / ks
Poplatok fondu

Core S&P 500 UCITS ETF
SXR8.GR
137.767
244.15 €
0.07%

Hotovosť
1 339 €
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogo napísal:Ku dnešnému dňu ma Dominov účet zisk 1.44%
Som rád, že si pozrel, lebo treba to zahrnut do Hitparády. Prosím ťa vyhodnocuj to kvartálne a ja to zahrniem.
Na začiatok mám len jednu otázku. Kedy začali?
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal:. Kedy začali?
Keď klikneš na detail účtu na tomto odkaze https://www.finax.sk/dashboard" onclick="window.open(this.href);return false; , tak z grafu zistiš, že 21.5.2018.
Prosím ťa vyhodnocuj to kvartálne a ja to zahrniem.
Dúfam, že mi Domino kúpi aspoň pivo, keď mu už tu budem robiť to promo. :wink:
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Gordon Gekko
Príspevky: 15
Dátum registrácie: Ut 29 03, 2016 2:48 pm

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Gordon Gekko »

Ahoj neviem ako to vyhodnocujes presne, ale na tych Dominovych uctoch su vypnute poplatky.
Ak tvoja metodika porovnavania zahrna vynos po odratani poplatkov, tak to bude skreslovat.
Juraj Hrbaty
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Po 30 04, 2018 12:23 pm

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Juraj Hrbaty »

Gordon Gekko napísal:Ahoj neviem ako to vyhodnocujes presne, ale na tych Dominovych uctoch su vypnute poplatky.
Ak tvoja metodika porovnavania zahrna vynos po odratani poplatkov, tak to bude skreslovat.
Gordon, vo verejnych diskusiach si treba najprv overit fakty a potom sa vyjadrovat.

Vo Finaxe neopijame ludi rozkom. Dominov transparentny ucet je zatazeny plnym poplatkami bez zliav v zmlysle balika Digital s 1% poplatkom za spravu. Tento tyzden sme pridali na ucte aj prehlad transakcii a tam si vo financnych pohyboch mozete pozriet na akych cenach sme ETF do portfolia nakupovali ako aj poplatky. Mozete si to pozriet na http://www.finax.sk/domino" onclick="window.open(this.href);return false;

Vklad bol 21.5. a nakupovali sme 31.5.

Juraj Hrbaty
Zakladatel Finax.sk
majciak1
Príspevky: 35
Dátum registrácie: Št 31 05, 2018 7:10 pm

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa majciak1 »

Juraj Hrbaty napísal:
Gordon, vo verejnych diskusiach si treba najprv overit fakty a potom sa vyjadrovat.

Vo Finaxe neopijame ludi rozkom. Dominov transparentny ucet je zatazeny plnym poplatkami bez zliav v zmlysle balika Digital s 1% poplatkom za spravu. Tento tyzden sme pridali na ucte aj prehlad transakcii a tam si vo financnych pohyboch mozete pozriet na akych cenach sme ETF do portfolia nakupovali ako aj poplatky. Mozete si to pozriet na http://www.finax.sk/domino" onclick="window.open(this.href);return false;

Vklad bol 21.5. a nakupovali sme 31.5.

Juraj Hrbaty
Zakladatel Finax.sk
A prosim vas co znamena Obchodovanie bez poplatkov: zapnuté = v zalozke ucty-budovanie majetku-dole pod investicnym horizontom je Obchodovanie bez poplatkov: zapnuté
Juraj Hrbaty
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Po 30 04, 2018 12:23 pm

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Juraj Hrbaty »

majciak1 napísal: A prosim vas co znamena Obchodovanie bez poplatkov: zapnuté = v zalozke ucty-budovanie majetku-dole pod investicnym horizontom je Obchodovanie bez poplatkov: zapnuté
Dobrý deň,

znamená to, že za jednotlivé nákupy a predaje do portfólia klienti neplatia žiadne poplatky. V prípade, že by ste mali brokerage účet - teda taký, že vy sami rozhodujete kedy a ktoré akcie si chcete nakúpiť, tak v takom prípade musíte za jednotlivé nákupy a predaje poplatky platiť.

Pri riadení portfólia tak platíte jedine poplatok za riadenie portfólia, ktorý je v prípade Dominovhu účtu 1%. V prípade pravidelných vkladov do 1000 eur platíte naviac ešte 1% vstupný poplatok. Viac o našich poplatkoch sa dozviete tu: https://www.finax.sk/o-nas/cennik" onclick="window.open(this.href);return false;

Juraj Hrbatý
Zakladateľ Finax.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa jogo »

Dnes je stav Dominového účtu 102093€
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogo napísal:Dnes je stav Dominového účtu 102093€
Ked na konci roka mali stratu -9,08%, tak mi vychádza že zo 100 000 to je 90920.
Ked 90920 = 100% ...tak 102 093x100/90920 = 112,28..čo je zaokrúhlene +12,3%
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Martin7 »

Dnes po polnoci som pre istotu robil screenshot (aby som niečo nezblbol). Konkrétne budovanie majektu. Radšej to skontrolujte. :D
Prílohy
finax.png
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
jason
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Ut 30 04, 2019 2:06 pm

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa jason »

Môže sa niekto podeliť o nejaké nové skúsenosti? :)
Čo by ste v aktuálnej situácii trhov skôr odporúčali ... vložiť na začiatok jednorázovo niekoľko tisíc (5000) a mesačne prispievať po 100, alebo na začiatku po mesiaci vkladať po 1000 (5x1000) a následne sporiť po 100?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Môj názor je počkať na riadny pokles. Máj je mesiac lásky, ale aj mesiac poklesov na burze. Trump zrejme ohlási dohodu s Čínou..to bude posledný kyslík pre trhy a tie sa potom začnú dusiť...

P.S. Gugeľ zverejnil na houby a je -8%. Uvidime, čo dnes večer ohlási Epl :wink:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 746 times
Been thanked: 81 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa rmaly »

ja som osobne skor za priebezne nakupy a vacsiu sumu preinvesetovat keby to nejak vyraznejsie kleslo... teraz, aj keby hned neprisla kriza, tak je podla mna vacsia pravdepodobnost, ze su ceny na vrchole (blizko vrcholu) ako naopak...
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa jogo »

Treba si uvedomiť, že ak čakám na 20% korekciu, tak mi môžu indexy za ten čas narásť aj o 100%. Veď poslednú 20% korekciu sme mali na SP500 v 2011 roku a potom až teraz v decembri 2018 roku. Medzitým SP500 vzrástol o 100% a tento ušlý zisk už žiadna 20% korekcia neprinavráti. Navyše som tu nevidel ohlásiť cez Vianoce žiadne nákupy, takže asi aj 20% korekcia sa zdá málo...lenže 50% kríza podobná roku 2000 alebo 2008 prichádza tak raz za 20 rokov a musí mať už nejaký vážny fundamentálny dôvod a nie "vyberanie ziskov". :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2787
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 99 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Rokosák »

Raz za 20 rokov 50% kriza sa stala za 8 rokov. Vazny fundamentalny dovod moze byt, ze trhy su precenene. Ale suhlasim, ze predpovedat pad a dat sa do cashu je nerozumne. Tak ako vsetky obchody zalozene na predpovedi do bbucunosti. Predat po 20% pade je pravdepodobne rozumnejsie ako predat v snahe o obidenie 20% padu.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"