ETF cez FINAX - skúsenosti

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

dík Jogo.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Pozeral som si dnes stránku Finaxu. Vŕtali mi v hlave tie grafy z minulosti, kedy Finax ešte neexistoval, ale svoje simulované výsledky porovnáva s MSCI World. Pozeral som, či nemajú grafy ako iné fondy, ktoré hodnotím a porovnávam podľa výsledkov od ich založenia.

My sledujeme účet Dominika, ale ten je 80/20 (akcie/dlhopisy), navyše z jeho individuálnym dokupom.
Hľadal som teda graf ich vlajkového produktu Finax 100/0 (100% akcie) a porovnanie s etf MSCI World, ale len od založenia Finaxu.

Prešiel som ich stránku a našiel výsledky Finax 100/0 za jednotlivé roky. Začali činnosť v roku 2018. Riadené portfólia spustili v marci 2018.
Výsledky Finax 100/0 za 2018 sú preto čiastočne domodelované. To nevadí, som rád, že ich majú uverejnené. A robia to každý rok. To s radosťou beriem.

K informáciám ohľadom Finaxu dodávam:

Na tvorbu portfólií s rôznym pomerom akcií a dlhopisov používajú 10 ETF: 6 akciových a 4 dlhopisové.
Transparentne a vysoko profesionálne to zverejňujú na svojej stránke:

https://www.finax.eu/sk/blog/ako-modelu ... lii-finaxu

Mňa zaujímajú tie akciové. Majú pekne zverejnené tickery. Majú pekne zverejnené jednotlivé váhy v portfóliách. Palec hore !

Nahádzal som čísla do simulátora. Vplyv rebalansingu ostene len v teoretickej rovine. Skôr, či neskôr ho uvidíme na účte nášho účastníka hitparády Andrého, ktorý má Finax 100/0.. ale aj u Dominika pri 80/20. Vždy sa to bude dať porovnať z výnosom bez rebalansingu.

Tu sú výsledky a porovnanie Finax 100/0 (akcie/dlhopisy) od 2018:

2018: FINAX: -8,1% ... ETF SVET (EUR): -4,3% ... ETF USA (EUR): -0,2%
2019: FINAX: +29,6% ... ETF SVET (EUR ): +30,22% ... ETF USA (EUR): +33,54%

Od 1.1.2018 k dnešnému dňu: FINAX: +21% ... ETF SVET: +27% ... ETF USA: +39%
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Lex »

Juggler: super porovnanie.

Výsledky finaxu sú očistené o poplatok alebo ide len o výkonnosť portfólia? Ide mi o to či nižší výsledok je daný skladbou portfolia alebo poplatkovaním.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Lex napísal: Po 23 11, 2020 1:06 pm Juggler: super porovnanie.

Výsledky finaxu sú očistené o poplatok alebo ide len o výkonnosť portfólia? Ide mi o to či nižší výsledok je daný skladbou portfolia alebo poplatkovaním.
Dík. :)

Ide len o výkonnosť portfólia. Pri mojom výpočte od 1.1. 2018 dovčera určite, lebo ja som nahádzal tie etfká do simulátora a viem si hocikedy pozrieť aktuálny stav. Oni uvádzajú stav za 2018 a 2019 s poznámkou, že zhodnotenie vychádza zo vzorových portfólii na základe zatváracich cien fondov ETF na burze Xetra. Ďalej píšu, že stav na klientských účtoch sa môže líšiť, lebo na konci mesiaca odčítavajú poplatky vrátane DPH a robia rebalansing.

Ich hodnotenie je ,,inteligentné,, ..ale v ich prospech, pretože sa porovnávajú s podielovými fondami, ktorých výsledky sú očistené od poplatkov a ešte ich Finax aj zdanil. K objektivite dodávam, že zisky s podielových fondov sa nezdaňujú každý rok, ale až pri predaji podielov.
Takisto do podielových fondov možno investovať bez zdaňovania, ak sa investuje max. 3000 ročne (250 mesačne) a investícia trvá 15 rokov.
( volá sa to DIS ).

K plnej objektivite mi chýba porovnanie k rovnocennej konkurencii a to je pasívne etfko MSCI World, alebo SP500. Ak bežný človek zvolí sporenie len do MSCI World, alebo SP500 (alebo si k tomu namieša Nasdaq, či niečo iné), považujem to za rovnako inteligentné, ak ročnú nákladovosť udrží pri cca 1%.

Obrázok možno zväčšiť kliknutím:
FINAX 100 vs fondy 2019.JPG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Juggler:
Polovicu ETF má Finax v EUR a polovicu v má v USD. Tvoje výpočty za Finax sú v EUR? Alebo ako si prepočítaval EUR/USD pri výpočte?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Nerozumiem. Všetky tie akciové etf sa na Xetre obchodujú za eurá. Nahodil som identické tickery, obchodované bud v Nemecku, alebo Amsterdame. Všetko som nahodil v eurách...aj celé portfolio je mena EUR. Rok 2018 a 2019 je zo stránky Finax..neriešil som, neprepočitával. Nahodil som vlastné len preto, aby som mal aktuálny prehľad kedy chcem.

Tak to je nahodené. Čekni to, či sa nejaká chybička nevloudila.
FINAX 100 od 2018.JPG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Aha jasne máš pravdu. Oni sú všetky v EUR, ale niektoré iba nie sú hedgované na EUR/USD, ale všetky sú denominované v EUR.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2217
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 625 times
Been thanked: 369 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

MartinPillar napísal: Po 23 11, 2020 5:57 pm Juggler:
Polovicu ETF má Finax v EUR a polovicu v má v USD. Tvoje výpočty za Finax sú v EUR? Alebo ako si prepočítaval EUR/USD pri výpočte?
Odkiaľ máš túto info že pol v eur a pol v usd?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Tomáš: už je to ok. Všetko je v Eurách.

Dnes večer pre istotu ešte raz prejdem vstupné ceny. Na rôznych burzách môžu byť odchýlky v close cenách. Nie je tam ideálna likvidita.
Čeknem aj performance jednotlivých etf na inom portáli a zistím, či sedia. Raz za čas porovnám aj performance MSCI a SPY na dvoch portáloch. O detaily nejde, len nech to sedí.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Lex »

Pridam pre zaujimavost svoju skusenost s finaxom za posledny rok - od 10/19, kedze som si to cele sam prave vyhodnocoval.

Upozornujem ze som bol pozvany kamaratom a sam som pozval dvoch znamych cize som si uplatnoval zlavu z poplatku za vedenie portfolia co pri mojej nizkej hodnote uctu znacne deformuje celkovy vysledok.

Pociatocna investicia bola necelych 1400€ nasledne pravidelne investicie na mesacnej baze 55€, v aprily tohto roka zvysene na 110€. Celkova investovana suma (teda to co mi realne odislo z uctu) bola 2549€.

Portfolio bolo najprv 80/20, neskor zmena na 100/0.

Aktualna hodnota uctu 2799€.

Na stranke uvadzane celkove zhodnotenie je 10,42% pri zisku 264€.

Realne cisla su teda skor 9,80% zhodnotenie pri zisku 250€ - ked sa pozreme na zaslane platby vs aktualny stav.

Nezda sa vam zavadzajuce, ze ako zhodnotenie a zisk su uvadzane cisla ocistene od poplatkov? Neviem si totiz inak vysvetlit ten rozdiel (a uprimne nechce sa mi to preratavat tak dopodrobna). Presna info o celkovej sume zaplatenych poplatkov mi u nich chyba. Takto sa mi zda skresleny pohlad na svoju investiciu minimalne v rozsahu jej “celkovej vykonnosti”.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Uvidíš výpis za kalendárny rok. Tam by malo byť všetko rozpísané do detailov...výnos, poplatky, dividendy atď...Ide o investovanie do cenných papierov, takže to účtovanie a výpisy musia splňať účtovné štandardy. Pochybujem, že by niečo robili nesprávne.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

JUGGLER napísal: Po 23 11, 2020 6:55 pm Dnes večer pre istotu ešte raz prejdem vstupné ceny. Na rôznych burzách môžu byť odchýlky v close cenách. Nie je tam ideálna likvidita.
Čeknem aj performance jednotlivých etf na inom portáli a zistím, či sedia. Raz za čas porovnám aj performance MSCI a SPY na dvoch portáloch. O detaily nejde, len nech to sedí.
Prekontroloval som to. Sedí to. Ceny som nahádzal dobre. Pár poznámok.

Keď si pozriete obrázok, vidíte zisk +21,43%, ale hodnota portfólia je 119 609 €. Mala by byť 121 430 ked je zainvestovaných 100 000 €
Ja som dodržal % investícii do fondov, ale každé portfólio Finaxu je zložené tak, aby obsahovalo 1,5 % cashu.
Tým pádom zo sumy 100 000 išlo do fondov 98500 € a 1500€ ostalo nezainvestovaných.
Neviem ako mám vložiť do simulátora 1500€ cash, lebo symboly sú tam iba forexové, teda EUR/USD a pod.
Ale nelámem si s tým hlavu, lebo percentuálne je to v poriadku..teda výnos v % sedí.

Pri kontrole výnosu ETF SVET a ETF USA od počiatku 2018 do včera mi portál justetf vypočítal výnos o 2% vyšší.
Uviedol som 27% a 39%, ale podľa justetf je to 29% a okolo 41%.
Ten rozdiel je pravdepodobne spôsobený tým, že justetf.com započítava efekt zloženého úročenia pri reinvestovaní dividend.
Znova: nelámem si s tým hlavu, lebo zhodnotenie Finax 100 a porovnanie s etf Svet a etf USA som uviedol z rovnakého simulátora - teda sedí.
Malý problém môže vyskočiť v hitparáde, kde všetky etfká vyhodnocujem podľa portálu justetf.com. Píšem si teda poznámku, že Finax 100 od 2018 treba porovnávať podľa simulátora yahoo.

Porovnával som aj close ceny tých 6 etefiek na rôznych burzách Európy. Líšia sa v centoch, ale rozdiel je malý.
Čo ma však šokovalo, to je velmi nízky denný objem zobchodovaný na burze. Niekde 100 kusov, alebo 2-3 tisíc denne. Pre porovnanie - ja som malý a trpezlivý trejder, ale obchodujem len akcie z objemom nad 100 tisíc denne...Výnimočme menej...ked sa niečo oplatí držať dlho.
Neviem ako je to z marketmakermi na európskych burzách...možno kótujú z nízkym spreadom, len likvidita ostáva nízka...
V USA nízky objem tak rozťahuje spready, že musíte mať veľkú trpezlivosť kým kúpite/predáte za limitnú cenu.
Pri etefkách by limitom mala byť NAV cena...tá sa vypočitáva dosť často. Spomínam to preto, lebo nelikvidita môže byť problém pri rebalansovaní.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa MartinPillar »

JUGGLER napísal: Ut 24 11, 2020 1:11 am
Čo ma však šokovalo, to je velmi nízky denný objem zobchodovaný
Nemôže to byť min kotovnym objemom na Xetre?

SXR8 50k Eur
IS3N 2500 ks
FRCK 100k Eur

https://www.boerse-frankfurt.de/en/etf/ ... tf-usd-acc
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2217
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 625 times
Been thanked: 369 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Najnovší článok FINAX-u k téme rebalansingu...

https://www.finax.eu/sk/blog/rebalansin ... 8koHe61lAg
martinpa
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št 23 05, 2019 9:16 pm

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa martinpa »

Keby Finax spravil porovnanie svojich portfolii s nejakym Lynx/Fio a svetovym ETF tak je na poplatkoch rozpraseny a nepomoze nijaky smart rebalansing. Mam aj Lynx aj Finax, s ktorym som zacinal, ale co u seba vidim, tak pri Lynxe omnoho viac vaham, davam limit ordery prilis nizko a potom iba susim peniaze na ucte a stale to odkladam. Pri Finaxe som to neriesil, dosla vyplata, poslal som peniaze. Pri Lynxe som sa nechal nahovorit na to, ze treba kvoli poplatku investovat za viac a menej casto a potom s tym otalam. Ale ono je to jedno a keby som kazdy mesiac platil 6e za nejake 200-300 eurove etf, velmi rychlo sa ten rozdiel zmaze a Finax zacne byt drahsi.

V mojom okoli je iba mensina ludi, ktora si zalozi ucet u normalneho brokera, vacsine sa nechce a skusaju podielove fondy, niektori opatrne aj Finax. A to je dobre, na tomto segmente mozu este velmi rast.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

MartinPillar napísal: Ut 24 11, 2020 6:56 am Nemôže to byť min kotovnym objemom na Xetre?

SXR8 50k Eur
IS3N 2500 ks
FRCK 100k Eur

https://www.boerse-frankfurt.de/en/etf/ ... tf-usd-acc
Je to nejak zariadené. Sú tam uvedení 2 marketmakeri, maximálny spread 1,5%, je tam uvedená a pravidelne vypočítavaná indikatívna cena NAV.
Inštitúcie možno nakupujú za close cenu...na amerických burzách stále udávajú imbalance pred close v milónoch...predstavujem si to tak, že sú nahromadené príkazy za close cenu, ktoré potom vypárujú...

V každom prípade tá európska likvidta je odstrašujúca pre nás malých. Finax s tým zrejme nemá problém..je to inštitúcia.

Mne u Finaxu vadí, že akciová zložka je daná 6 etefkami a hotovo... klient už nerozhoduje o ničom.
Mohli dať na ľuďom výber aj sólo etefká. Nechápem, prečo nie?...Ja som to na začiatku nevedel. Dosť ma to prekvapilo.

Ja si myslím, že Finax má ( a bude mať ) nižšie výnosy, lebo majú zbytočne velký podiel Európy a emerging markets.
Backtesting im to vyhodil ako super kombináciu z minulosti, ktorá však zachytáva hviezdne roky Európy.
Medzitým sa situácia zmenila. Európa ide dolu vodou a lídrami vo svete sa stali USA a Čína.
Dnes nejde o to, či európa má dobré firmy...Dnes ide o to, ktoré firmy sa presadia globálne a budú dlhé roky čerpať zisky z celého sveta...

Ja som nedávno rozhodoval o investícii pre dieťa, 40-50 ročný horizont.
Zvolil som jednoznačne SP500, v ktorom je 500 firiem, vrátane technologických lídrov sveta.
Možno za 20 rokov zmením názor a prehodím to do MSCI World...ale najbližších 20 rokov chcem mať vsadené len na Ameriku.

Ak by som chcel byť viac svetovo diverzifikovaný, tak zvolím etf SVET...znova jedno etf a v ňom 1600 akcií z celého sveta.
Európa tam má 14% a USA 66% podiel. To stačí.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2217
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 625 times
Been thanked: 369 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Ja som nedávno rozhodoval o investícii pre dieťa, 40-50 ročný horizont.
Zvolil som jednoznačne SP500, v ktorom je 500 firiem, vrátane technologických lídrov sveta.
My sme doma volili rovnako - SP500 ako jediné ETF.
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa hokaido »

tomáš virdzek napísal: Ut 24 11, 2020 10:27 am Najnovší článok FINAX-u k téme rebalansingu...

https://www.finax.eu/sk/blog/rebalansin ... 8koHe61lAg
Bral by som to s rezervou. Maju zmluvu s Finaxom a su sucastou partnerskeho programu, co dokazuje aj affiliate linkovanie.

Svaty gral investovania som bral s usmevom :)
Rebalancing je tu uz dost dlho ako investicna strategia, sluzi na obmedzenie prepadov, z coho vedlajsi efekt, je aj spomalenie rastu, ked velke zisky vyberate a prelievate do menej ziskovych veci.
Pri velkych prepadoch sa moze prejavit dostatocne jeho efekt. Ale ak mate akcie na 100% tak ak ide dole USA ide dole vsetko, viac alebo menej, cize aj ten efekt je mensi. Ak je zlozka aj dlhopisova, tak ten efekt je tam lepsi.
Treba ale uznat, ze maju okolo toho skvely marketing a aj ja ich odporucam ludom, co nechcu riesit brokera a studovat si veci okolo toho. Tiez je to lepsia alternativa, ak chce niekto nakupovat po malych sumach. Tusim je to mozne od 30e. Napr taky Across ma dolny limit az 100e.

Ten rebalansing sa zrejme robi aj kvoli tomu mesacne, aby vam mohli strhnut poplatky :mesec:
Alebo vam ich odrataju z toho cashu co vam tam drzia. Ale rovnaky problem mate aj u brokera, ked neviete nakupit cely kus, tak cast portfolia mate stale v cashi. Este poznamka, prvy rok ked ste vo FINAXe, musite mat v portfoliu aj cash zlozku, lebo ak by predali vase rastuce ETF, musite podavat danove priznanie...

Neskumal som to, ale zrejme aj MSCI World bude rebalansovany, ked chcu udrzat rovnake vahy podla krajin, aby im napr USA moc nenarastli v portfoliu.

Co sa tyka vykonnosti, ze s rebalancingom porazili MSCI World, to je sice pekne. Ale keby sme zobrali 5 robo advisorov, kazdy si vyberie ine casove obdobie, ktore sa mu hodi, pre jeho algoritmus. Co vsak nie je podstatne. Co ale podstatne je, o kolko viac/menej dostanem z FINAXu oproti MSCI World ked pojdem do dochodku. To dnes samozrejme nevie nikto povedat, tak sa k tomu mozeme vyjadrit o 10 rokov, ci ten rebalansing funguje tak, ako predpovedali. (btw kolega si tiez spravil backtesting na crypto, vsetko mu fungovalo ako hodinky na historickych datach, ale ked to spustil, musel to rychlo vypnut, aby neprisiel o gate ...)

Dlhodobe investovanie zabijaju priebezne poplatky. Vstupne tiez do urcitej miery, ale nie je to nic strasne. 1.2% p.a. sa plati z celej hodnoty portfolia vratane cashu. Cize ak mam vo FINAXe 10k za rok zaplatim na poplatkoch 120e. To mi pokryje rocny inactivity fee $120 v Interactive Brokers a este mozem spravit aj do 8 obchodov kazdy mesiac.
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Lex »

JUGGLER napísal: Po 23 11, 2020 11:17 pm Uvidíš výpis za kalendárny rok. Tam by malo byť všetko rozpísané do detailov...výnos, poplatky, dividendy atď...Ide o investovanie do cenných papierov, takže to účtovanie a výpisy musia splňať účtovné štandardy. Pochybujem, že by niečo robili nesprávne.
Netvrdim ze v tom riadnom vypise to nebude spravne, myslel som to co vidim ked si otvorim ich stranku so svojim uctom. Schvalne som si dal namahu to prepocitat a pozrel obraty na ucte/poplatky. Finax to celkove zhodnotenie rata z cistej hodnoty uctu zda sa, teda zhodnotenie pocita zo sumy znizenej o zaplateny poplatok (vychadzali mi drobne nepresnosti ale v zasade to sedelo, resp malo to ovela blizsie k tomu co ukazuje finax ked som pocital so zhodnotenim z cistej hodnoty ako z realnych vkladov, rozdiel mozno na urovni stotin percentualneho bodu). Co mi pride naozaj zavadzajuce ... ale tak mozno ma tu niekto kto ma tiez finax opravi.
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Európa má jednu veľkú výhodu oproti US pri pohľade do budúcnosti.
Je to skutočnosť, že európske firmy nie sú riadené tak striktne v duchu maximalizácie hodnoty pre akcionára, ale prihliada sa viac na príspevok zamestnancov a iných subjektov k produktivite a vytváraniu pridanej hodnoty, čím je systém udržateľnejší dlhodobejšie podľa mňa.
V US sa systém kde akcionár berie všetko dotiahol do extrému a asi bude mať vplyv na budúci rast.
Najlepšie roky Európy, value, small capov, zlata a komodít je ešte len pred nami.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 746 times
Been thanked: 81 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa rmaly »

MartinPillar napísal: Ut 24 11, 2020 8:21 pm Európa má jednu veľkú výhodu oproti US pri pohľade do budúcnosti.
Je to skutočnosť, že európske firmy nie sú riadené tak striktne v duchu maximalizácie hodnoty pre akcionára, ale prihliada sa viac na príspevok zamestnancov a iných subjektov k produktivite a vytváraniu pridanej hodnoty, čím je systém udržateľnejší dlhodobejšie podľa mňa.
V US sa systém kde akcionár berie všetko dotiahol do extrému a asi bude mať vplyv na budúci rast.
Najlepšie roky Európy, value, small capov, zlata a komodít je ešte len pred nami.
No ja toto vidim praveze opacne. V US to este ako tak je riadene "do zisku", tu sa jedna cisto o "socialne podniky"... hlavne aby nerobili problemy odbory apod. Na business sa kasle. Nic nenapreduje, lebo kazdy sa boji prepustat (alebo sa rovno neda)...
Tomu o pridanej hodnote ani nerozumiem... U nas francuzska firma, polku vlastni stat a zvysok sa tak prepieraju peniaze akcionarov ktori bohvie kde sidlia. Pokrok nula, akurat sa tak chyta za chvost ako technologia tak biznis.
jedine francusky patriotizmus a prihravanie kseftov velkych FR firiem opat FR firmam ako aj fakt, ze too big to fail + zaujmy FR statu nas drzia nad vodou. Ziadne nove napady, nic.
Ale teda na dozitie do dochodku dobre... to uznavam... :)
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa andre »

MartinPillar napísal: Po 23 11, 2020 5:57 pm Juggler:
Polovicu ETF má Finax v EUR a polovicu v má v USD. Tvoje výpočty za Finax sú v EUR? Alebo ako si prepočítaval EUR/USD pri výpočte?
toto su ETF z vypisu:

DBX EUR CORP 1C XBLC.GR EUR
DBX G GOV EUR 1C DBZB.GR EUR
DBX HY BOND EUR XHYA.GR EUR
ISHR CORE EM IMI IS3N.GR EUR
ISHR CORE S&P500 SXR8.GR EUR
Stoxx Europe 600 U XSX6.GR EUR
UBS EM SVRGN EUR FRCK.GR EUR


nejake zakladne porovnanie finax vs. portu: https://www.investujeme.sk/clanky/finax ... si-vybrat/
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Martin7 »

Vyhodnotenie 2020 - Dominik Hrbatý
Prílohy
hrbaty20204.png
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
brassy
Príspevky: 15
Dátum registrácie: Št 12 11, 2020 12:07 pm

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa brassy »

Martin7 napísal: Št 31 12, 2020 11:06 pm Vyhodnotenie 2020 - Dominik Hrbatý
Len treba poznamenat, ze v marci dokupil za 10k takze tych 18% je troska skresleny udaj...
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa jogo »

jogo napísal: So 03 10, 2020 9:05 am -TWR zhodnotenie fondu od 29.6.2020 do 30.9.2020 je 118 673 / 114 867 = 1.0331 tj. +3.31%
-TWR zhodnotenie fondu od 31.12.2019 do 30.9.2020 je 0.9229 x 1.0331 = 0.9534 tj. -4.66%
-TWR zhodnotenie fondu od jeho vzniku do 30.9.2020 je 1.0417 x 1.0331 = 1.0761 tj. +7.61%
Hodnota fondu je 130 222€
-TWR zhodnotenie fondu od 30.9.2020 do 31.12.2020 je 130222/118 673 = 1.0973 tj. +9.73%
-TWR zhodnotenie fondu od 31.12.2019 do 31.12.2020 je 1.0331x1.0973 = 1.1336 tj. +13.36%
-TWR zhodnotenie fondu od jeho vzniku do 30.9.2020 je 1.0761x1.0973 = 1.1808 tj. +18.08%

Rozdiel medzi kumulatívnym(18.38) a TWR(18.08) výnosom je 0.3%.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Dík. Zapísané.
jogo napísal: Pi 01 01, 2021 12:46 pm Rozdiel medzi kumulatívnym(18.38) a TWR(18.08) výnosom je 0.3%.
to je vďaka mixu 10 ETF, ktoré má nízku performance...

SP500 europsku verziu ETF dokupoval po 222 € a to je odvtedy +38%
Takže keby bol len v tom, nákup za 10% ceny portfolia by mu teraz pripočítal zhruba 3,8%
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2787
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 99 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Rokosák »

TWR je presnejsia miera, ale je narocna na manualny vypocet. Pouziva sa v pripade, ze niekto iny ako majitel uctu je spravca. Tym sa odstranuju transakcie majitelov uctu pri vklade a vybere nad ktorym spravca nema kontrolu.

Finax odpocital vklad 10,000 ako keby bol vlozeny na Novy Rok. Odpocital celu sumu ale nie sumu aj s vynosom/stratou. Tak to robim aj ja. Je to zjednodusene, ale vzdy lepsie ako sumu ignorovat, avsak do vysledneho stavu na konci obdobia zapocitat.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: Pi 01 01, 2021 9:18 pm
to je vďaka mixu 10 ETF, ktoré má nízku performance...

SP500 europsku verziu ETF dokupoval po 222 € a to je odvtedy +38%
Takže keby bol len v tom, nákup za 10% ceny portfolia by mu teraz pripočítal zhruba 3,8%
Počítaj so mnou:
SXR8 malo 21.5.2018 v deň vzniku Dominovho účtu hodnotu 226.21 https://www.tradingview.com/symbols/XETR-SXR8/
TWR od 21.5.2018 do dokupu na 222€ je 222/226.21 = 0.9813
TWR od dokupu 222€ do 31.12.2020 je 307.39/222 = 1.3846
Celkove TWR od 21.5.2018 do 31.12.2020 je 1.3846 x 0.9813 = 1.3600 tj.36%

Kumulatívny výnos od 21.5.2018 do 31.12.20120 bude

(307.39/226.21) x 100 000 = 135 887€
(307.39/222)x10 000 = 13 846€
konečný stav účtu:149 733€
kumulatívne zhodnotenie: 149 733/110 000 =1.3612 tj. 36.12%

Rozdiel medzi kumulatívnou a TWR výkonnosťou je v tebou uvádzanom príklade len 0.12%
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

OK Jogo. Vzdávam sa. Máš pravdu. :beer:

Dominik nech si robí čo chce. Jeho účet budeme porovnávať s rovnocenným benchmarkom ako navrhol rogue trader:
rogue_trader napísal: Št 01 10, 2020 4:59 pm
Ako benchmark som pouzil jednoduche portfolio z dvoch ETF a to 80% MSCI world a 20% Global aggregate bond (EUR hedged). Vyzera ze v jednoduchosti je krasa a zbytocna koplikacia v podobe 10 ETF neprinasa ziadnu pridanu hodnotu.
S tým dokupom si veľmi nepomohol. Aj tak zaostáva o zhruba 5%.
Prílohy
H2020  benchmark na Finax 80ku20.JPG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Martin7 »

brassy napísal: Pi 01 01, 2021 11:24 am Len treba poznamenat, ze v marci dokupil za 10k takze tych 18% je troska skresleny udaj...
Áno, správne som mal napísať ,,podklady k vyhodnoteniu 2020". Chalani už vedia čo s tým urobiť.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Kos3
Príspevky: 49
Dátum registrácie: Št 02 06, 2011 5:52 pm

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Kos3 »

Celkom zaujimavu akciu maju do 31.1.2021 na Finaxe, pisu ze:

ZĽAVA: INVESTUJTE NAVŽDY BEZ POPLATKU ZA PLATBU
Stačí jeden vklad nad 10-tisíc eur do 31.1.21 a na všetkých otvorených účtoch vám navždy odpustíme poplatok za spracovanie platby.

A teda uz aj na vkladoch pod 1000e - pre mensich mesacnych sporitelov ako 50 or 100e zostava uz jedinym poplatkom "iba" tych 1,2% p.a, ziadne dalsie 1,2% z dalsich vkladov.
rifek
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2020 8:54 pm
Been thanked: 1 time

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa rifek »

Kos3 napísal: Po 11 01, 2021 3:32 pm Celkom zaujimavu akciu maju do 31.1.2021 na Finaxe, pisu ze:

ZĽAVA: INVESTUJTE NAVŽDY BEZ POPLATKU ZA PLATBU
Stačí jeden vklad nad 10-tisíc eur do 31.1.21 a na všetkých otvorených účtoch vám navždy odpustíme poplatok za spracovanie platby.

A teda uz aj na vkladoch pod 1000e - pre mensich mesacnych sporitelov ako 50 or 100e zostava uz jedinym poplatkom "iba" tych 1,2% p.a, ziadne dalsie 1,2% z dalsich vkladov.
Kde si sa dotal k tejto informacii?
Hladal som to na ich stranke, skusal som sa aj registrovat ale k nicomu takemu som sa nedostal
Paly
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: Št 21 03, 2019 1:30 pm
Bydlisko: Košice
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Paly »

rifek napísal: St 13 01, 2021 10:12 pm Kde si sa dotal k tejto informacii?
Hladal som to na ich stranke, skusal som sa aj registrovat ale k nicomu takemu som sa nedostal
Hneď jak sa naloguješ na ich stránku ti to vybije oči, aj maila posielali sa mi zda.
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 385
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 156 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa aviceN »

Mna by zaujimali kompletne poplatky Finaxu, ked si clovek rozklikne https://www.finax.eu/themes/finax/asset ... 1601505168 , teda ich cennik, zistime, ze poplatok je teda klasika 1,2% za spravu portfolia, nasledne 1,2% za spracovanie platby, ideme nizsie, tam je nasledne

"Priemerné vnútorné poplatky ETF fondov za ich
správu a riadenie nakupovaných do portfólií Finax je 0,2% p.a.. Tieto poplatky sa automaticky
premietnu do ceny ETF."

Cize da sa povedat, ze je to dalsich 0,2% (z objemu? zo zhodnotenia?) naklad fondu a potom mi tam este su otazne poplatky:

Nákup a predaj cenných papierov v EUR 0,5% z objemu obchodu, min. 50 EUR
Správa cenných papierov 0,5% + DPH z objemu cenných papierov

Za objasnenie dakujem :)
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
RadoD
Príspevky: 54
Dátum registrácie: Št 21 09, 2017 12:16 am
Been thanked: 3 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa RadoD »

poplatky su nasledovne:
-management fee od Finaxu -1,2% z hodnoty portfolia
- poplatok ktory ma samotne ETF ( zavisi od konkretneho ETF) 0.2% z hodnoty portoflia
vo vysledku su tam teda poplatky 1.4% s DPH z tvojho portfolia.

( maju nejake promo akcie ze napr ak prenesies peniaze z podielovych fondov budes to mat bez tej management fee na nejaku sumu a dobu)

Dalsi poplatok je ked tam posielas peniaze ktory je 1% (1.2 s DPH) z tej sumy co tam posles ak je to suma nizsia ako 1000E ---> vstupny poplatok.

Ak posielas viacej ako 1000E je to bezpoplatku "vstupneho". Tomuto poplatku sa ale da vyhnut aj pri sumach nizsich ako je 1000E treba len vychytit nejaku ich "akciu". Ja tento poplatok nemam aj pri sumach nizsich ako 1000E.
Napr teraz je to to tak ze ak si tam posles 10 000 tak nebude mat na ziadnom ucte tieto vstupne poplatky. ( mozes si tam otvorit viacero uctov s roznymi cielmi a investicnymi strageiami ( rozumej rozne prerozdelenie AKCIE: DLHOPIS ETF).


Kazdopadne pozitivne je ze okrem EIC, FINAX je tu este portu a nieco od Partners.


btw. moj osobn nazor je ze ten management fee potencionalne vdaka konkurencnemu prostrediu budu musiet znizit pretoze je len otazka casu kym niekto to 1% ( bez DPH ) podlezie...

EDIT: tie poplatky 0.5% co spominas je mimo riadeneho portfolia cize ked chces nakup predaj niecoho co nieje v tom portfoliu ktore ti navrhne ten ich automat.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Tých 0,2% p.a. je vo vnútri fondu. To netreba rátať. To si účtuje sám fond a o toľko je potom nižšia trhová cena ETF.
Pri EIC je tých 0,2% toto: iShares S&P 500 EUR Hedged UCITS ETF z menovým zaistením, poplatky 0,2% v EUR
Tieto poplatky sú rovnaké u všetkých: u Finaxu, u EIC, aj u brokera

Treba ich rátať ked robíme porovnanie s podielovými fondami. Lebo aj tých 2% p.a. u podielového fondu za správu je vnútorný poplatok....o tolko klesá cena fondu a preto majú podielové fondy taký biedny výnos. Z hľadiska investora je preto dôležitý celkový výnos...ktorý záleží od poplatkov.

Ideme ďalej porovnanie:

Každý rok:
manažment fee u Finaxu: 1,2% p.a.
poplatok za správu u EIC: 0,238% p.a.

Vstupný poplatok:
Finax: 1,2% pri vkladoch nižších ako 1000 € ( v rámci rôznych akcií môžu byť úlavy až do 0% )
EIC: vec dohody so sprostredkovateľom. To je práve tých 1% čo vyjednávame.

Poplatky za nákup/predaj:
Finax - zadarmo (u riadených portfoliii zadarmo )
EIC: 0,3% ( je to jednorazový poplatok, ktorý nemá velkú váhu ked držíte dlhodobo)


Avice: tých 0,5% za nákup a predaj + ďalších 0,5% + DPH ( = 0,6% s dph ) u Finaxu je cenník, keby si u nich chcel kúpiť vlastné ETFs, alebo akcie...proste je to cenník obchodníka s cennými papiermi, ktorý pôsobí ako broker. Nie je to ,,inteligentné investovanie,,.

Záver: pri sporoinvestovaní, teda mesačných vkladoch 50-100€ je Finax vstup 1,2% a priebežne 1,2% p.a..
EIC je vstup podľa dohody... berme tiež 1% + 0,3% za nákup a priebežne 0,238% p.a.

pri vkladoch nad 1000 € je Finax len 1,2% p.a.
EIC je 0,238% p.a. + vstup (berme 1%) + nákup 0,3% ( vstup a nákup nemajú velkú váhu ked držíme dlhodobo )
pri vkladoch nad 1000€ už Finaxu i EIC pribúda konkurencia, lebo v SLSP je 0,4%. p.a. ( V SLSP nákup funguje ako vstup..pri 1000€ = 2,5%...pri 2500€ = 1%

Na Partners si treba dávať pozor. Ten vyjde na cca 2% p.a. ! To zožerie takmer polovicu dlhodobých výnosov...ako v podielových fondoch.
Skryté a sofistikované poplatky sme preberali vo vlákne o ETF - Partners investments:
viewtopic.php?f=6&t=22716
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 385
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 156 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa aviceN »

Dakujem krasne Juggler, aj som si myslel ze ten poplatok na strane fondu si v podstate nevsimnem, len vynos bude o to okliesteny.
Co sa tyka SLSP, akurat som to kukal, 1% z objemu transakcie (je tam ale min. 25e), vedenie uctu 0,2% a drzitelska sprava 0,4% ako vravis, co sa tyka ale podla cenniku (https://www.digitalneinvestovanie.sk/co ... elstvo.pdf)
je poplatok 1% pri vkladoch od 0-15000 eur a potom poplatok sa znizuje vyssim vkladom, dalsia meta je potom 105eur fixne + 0,5% z objemu nad 15k atd.

Co sa tyka partnersu, o nich viem, u nich sa zas tiez velmi neda vybrat konkretne ETF, ale len ich strategie, nie?
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

aviceN napísal: Št 14 01, 2021 9:02 am vedenie uctu 0,2% a drzitelska sprava 0,4% ako vravis, co sa tyka ale podla cenniku

SLSP má poplatok za správu 0,4% p.a. ( tých 0,2% si nevšímaj...to keby si chcel mať slovenské akcie, či dlhopisy..vtedy máš účet aj u CDCP )
Co sa tyka partnersu, o nich viem, u nich sa zas tiez velmi neda vybrat konkretne ETF, ale len ich strategie, nie?
Oni sa snažia nebyť len sprostredkovateľ, ale mať akože vlastné produkty, vlastnú správu.
Inými slovami snažia sa o poplatky pre seba....

Spŕznili inštitút DIS ktorý sa stal po zavedení oslobodenia od daní zbytočný a ponúkajú manažované účty na ktorých máš portfólio ETFs.
Úplne zbytočná vec, lebo ti netreba DIS, ked ETFs sú same o sebe oslobodené od daní po 1 roku.

ETFs cez PARTNERS sú najsofistikovanejšou zlodejinou, lebo pasívne ETFs predávajú ľudom za poplatky aké berú aktívne spravované fondy.
Je to vychcaté, lebo môžeš argumentovať, že ETFs urobia vyššie zhodnotenie ako podielové fondy, ale zároveň klientov okrádaš o 45% výnosu do vlastného vrecka :lol: ( ono to tak vyjde po 30-40 rokoch pri poplatkoch 2% p.a. a ešte kadejakých skrytých ( napr. zabudneš uhradiť nový vstup tak ti účtuju 4,5% )

Prečítaj si aj toto: https://www.finax.eu/sk/blog/partners-investments
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa hokaido »

Partners maju este High Watermark poplatok za vykonnost vo vyske 10% :roll:
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogo napísal: Pi 01 01, 2021 12:46 pm Hodnota fondu je 130 222€
-TWR zhodnotenie fondu od 30.9.2020 do 31.12.2020 je 130222/118 673 = 1.0973 tj. +9.73%
-TWR zhodnotenie fondu od 31.12.2019 do 31.12.2020 je 1.0331x1.0973 = 1.1336 tj. +13.36%
-TWR zhodnotenie fondu od jeho vzniku do 30.9.2020 je 1.0761x1.0973 = 1.1808 tj. +18.08%

Rozdiel medzi kumulatívnym(18.38) a TWR(18.08) výnosom je 0.3%.
Jogo.

Obávam sa, že si zle vypočítal zhodnotenie Dominika za 2020.
Máme v hitparáde +13,36%...ale ETF SVET v EUR bol 6,17%. ETF USA v EUR bolo 7,5%.

Mám informácie, že portfolio 80/20 vo Finaxe má zhodnotenie za 2020 len +3,1%.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"