ETF cez FINAX - skúsenosti

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Paly
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: Št 21 03, 2019 1:30 pm
Bydlisko: Košice
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Paly »

JUGGLER napísal: Št 21 01, 2021 12:01 am Mám informácie, že portfolio 80/20 vo Finaxe má zhodnotenie za 2020 len +3,1%.
To zhodnotenie vyzerá na učet, do ktorého počas roka nebolo investované, môj účet 90/10 mal 3,6%. Ale Dominik v marci vložil tých 10k €, a z grafu to vyzerá že trafil dno. Čiže 9% účtu mu zarobilo aj 30%, možno preto to tak vychádza.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa jogo »

jogo napísal: Pi 01 01, 2021 12:46 pm Hodnota fondu je 130 222€
-TWR zhodnotenie fondu od 30.9.2020 do 31.12.2020 je 130222/118 673 = 1.0973 tj. +9.73%
-TWR zhodnotenie fondu od 31.12.2019 do 31.12.2020 je 1.0331x1.0973 = 1.1336 tj. +13.36%
-TWR zhodnotenie fondu od jeho vzniku do 30.9.2020 je 1.0761x1.0973 = 1.1808 tj. +18.08%

Rozdiel medzi kumulatívnym(18.38) a TWR(18.08) výnosom je 0.3%.
Juggler, mam v tom výpočte chybu, máš pravdu. V tomto riadku

-TWR zhodnotenie fondu od 31.12.2019 do 31.12.2020 je 1.0331x1.0973 = 1.1336 tj. +13.36%

som zle dosadil výnos za prvé tri kvartály. Správne má byť 0.9534 namiesto 1.0331

-TWR zhodnotenie fondu od 31.12.2019 do 31.12.2020 je 0.9534x1.0973 = 1.0461 tj. +4.61%

Takže hodnoty budú

-TWR zhodnotenie fondu od 30.9.2020 do 31.12.2020 je 130222/118 673 = 1.0973 tj. +9.73%
-TWR zhodnotenie fondu od 31.12.2019 do 31.12.2020 je 0.9534x1.0973 = 1.0461 tj. +4.61%
-TWR zhodnotenie fondu od jeho vzniku do 30.9.2020 je 1.0761x1.0973 = 1.1808 tj. +18.08%
JUGGLER napísal: Št 21 01, 2021 12:01 am Mám informácie, že portfolio 80/20 vo Finaxe má zhodnotenie za 2020 len +3,1%.
Odkiaľ máš tu informáciu? Lebo rozdiel medzi mojím výpočtom a touto informáciou je 1.5% a to už sa nedá vysvetliť len zaokruhľovacími chybami.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
miobaspe
Príspevky: 50
Dátum registrácie: Pi 01 01, 2021 10:26 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa miobaspe »

Ten rozdiel nie je az 1.5% - v podstate to priblizne sedi.
Oficialny udaj z Finaxu pre portfolio 80/20 je 3.13%, avsak je to po odratani 1.2% za spravu. Spolu to je teda 4.33%. Jogo vypocital 4.61%. Takze je tam rozdiel iba 0.28%
Referral link pre založenie účtu u Interactive Brokers:
https://ibkr.com/referral/peter2274
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15665
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 970 times
Been thanked: 1326 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Vyhodnotenie 2020 a tabulka výnosov ich portfólii.

FINAX 100 (EUR): +3,56 % . ETF portfólio 100% akcie u finax.sk.
Od 2018: +24,4% bez poplatkov ( yahoo ). ETF SVET: +32,26% v EUR.
Prílohy
FINAX 2020.JPG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15665
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 970 times
Been thanked: 1326 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Scan simulácie Finax 100 portfólia ETFs od 2018 do konca 2020:
(cash je tam formálne, len dopĺňa sumu do 100K ...z toho si berú poplatky )
Prílohy
H2020 Finax100 od 2018.JPG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 336
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 40 times
Been thanked: 51 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa capitalcapital »

Finax už začal zverejňovať aj TWR
https://www.finax.eu/sk/blog/ako-pocita ... -portfolii
Obrázok
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Lex »

Všetko by som im bral, ale keď v prvej vete povedia, že výnos je hlavným parametrom a potom na záver uvedú, že poplatky tam nepočítajú, tak je to pre mňa zavádzajúce a alibistické.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15665
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 970 times
Been thanked: 1326 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Toho dôchodcu s paličkou tam nemali dávať. To je odstrašujúce..
V Amerike ľudia sporia ako diví, aby si užívali dôchodok. Užívajú si ako mladí, cestujú po svete a 85 dôchodkyňa jazdí v športiaku :D
Prílohy
oldies giphy.gif
oldies giphy.gif (2.31 MiB) 8354 zobrazenia
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Fund
Gold Member **
Príspevky: 407
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 59 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Fund »

Lex napísal: Ne 31 01, 2021 10:30 pm Všetko by som im bral, ale keď v prvej vete povedia, že výnos je hlavným parametrom a potom na záver uvedú, že poplatky tam nepočítajú, tak je to pre mňa zavádzajúce a alibistické.
celkovo chcu stale vypadat "pekne" a pisu si clanky/blogy na mieru pre seba.
miobaspe
Príspevky: 50
Dátum registrácie: Pi 01 01, 2021 10:26 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa miobaspe »

Tu maju tiez svoje vyhodnotenie a porovnanie s konkurenciou za rok 2020

https://www.finax.eu/sk/blog/vysledky-p ... -roku-2020

Aj mne sa prestavaju pacit, suhlasim s tym ze neposkytuju vsetky objektivne a trhove data. Cielene totiz zabudli na svoje benchmarky v podobe indexov. Nemoznost menit zlozenie jednotlivych ETF v portfoliach sa ukazuje ako klucova brzda vykonnosti. Nedokazu porazit kvoli poplatkom investiciu do 1 sirokospektralneho ETF. Len pripominam, ze Vanguard uz ma ETFka s namixovanym pomerom akcie vs dlhopisy, takze je mozne usetrit na poplatkoch a rebalansingu. Ja aj moje okolie berieme z Finaxu prec vsetky peniaze po splneni casoveho testu ...
Referral link pre založenie účtu u Interactive Brokers:
https://ibkr.com/referral/peter2274
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 385
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 156 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa aviceN »

Fund napísal: Št 18 02, 2021 10:02 am celkovo chcu stale vypadat "pekne" a pisu si clanky/blogy na mieru pre seba.
No, neviem aky zmysel by malo, keby pisali clanky a sli proti sebe :D ved predsa blogy su jeden z ich "predajnych" kanalov, kedze na konci kazdeho blogu maju "call to action" aby ludia investovali cez nich.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Fund
Gold Member **
Príspevky: 407
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 59 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Fund »

miobaspe napísal: Št 18 02, 2021 10:35 am Tu maju tiez svoje vyhodnotenie a porovnanie s konkurenciou za rok 2020

https://www.finax.eu/sk/blog/vysledky-p ... -roku-2020

Aj mne sa prestavaju pacit, suhlasim s tym ze neposkytuju vsetky objektivne a trhove data. Cielene totiz zabudli na svoje benchmarky v podobe indexov. Nemoznost menit zlozenie jednotlivych ETF v portfoliach sa ukazuje ako klucova brzda vykonnosti. Nedokazu porazit kvoli poplatkom investiciu do 1 sirokospektralneho ETF. Len pripominam, ze Vanguard uz ma ETFka s namixovanym pomerom akcie vs dlhopisy, takze je mozne usetrit na poplatkoch a rebalansingu. Ja aj moje okolie berieme z Finaxu prec vsetky peniaze po splneni casoveho testu ...
dost ludi nalakali,zainvestovali,ale cely finax je trosku "pre-hypovany" a vcelku ponuka iba "krabicku" kde ulozite peniaze a viac nas neotravujte a neskusajte nas otravovat s mixovanim/vyberom etf podla seba,lebo jedine my vo finaxe mame namixovane naj portfolio,ktore vam zhodnoti investicie najlepsie.
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 336
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 40 times
Been thanked: 51 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa capitalcapital »

Férovo treba povedať že Finax je pre "lenivých investorov", ľudia si nastavia trvalý príkaz a nestarajú sa.

Podľa mňa nie je správne že sa tu sťažujete na nemožnosť zmeny portfólia, lebo to nikdy nesľubovali. Portfólia sú dané a známe pre každého kto do toho vstupuje. Kto si chce zostavovať vlastné portfólio a venovať sa tomu, tak na to sú iné firmy a iné nástroje.

Každopádne je fajn že zvýšili povedomie o investíciách a rozhýbali konkurenciu.
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 385
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 156 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa aviceN »

Suhlasim s capitalom, je urcite dobre ze tu nejaky Finax existuje, ak co i len jedneho konzervativneho slovaciska presvedcili ich blogy/podcasty aby zacal investovat, resp. presunul svoje tazko zarobene konzervativne ulozene bankove peniaze do podobneho produktu, tak je to uspech. Prave oni hraju na notu slovakom, ktori sa boja a radsej daju peniaze do niecoho "nebojte sa, my sa vam o to postarame, hovoria za nas ciny", nez budu verit sprostredkovatelom, ktori maju meno ako maju :)
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
miobaspe
Príspevky: 50
Dátum registrácie: Pi 01 01, 2021 10:26 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa miobaspe »

Samozrejme aj ja s tym suhlasim, ze to je lepsie ako vsetko co tu bolo v nedavnej minulosti.
Je to pre kategoriu konzervativnych investorov, ktori si myslia ze to je neskutocna veda a cely proces pripomina vedecku pracu.
Ako tu uz ale niekto niekde napisal, aj lenivy amatersky investor by mal byt po hodinovom surfovani na nete schopny otvorit si ucet cez Trading 212, vytvorit si tam portfolio kde chce investovat a zacat tam posielat peniaze a o nic sa nestarat
Referral link pre založenie účtu u Interactive Brokers:
https://ibkr.com/referral/peter2274
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3798
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 327 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Finax , akciovka so zakl. majetkom 250k, na to treba pamatat.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
martinpa
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št 23 05, 2019 9:16 pm

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa martinpa »

osamely chodec napísal: Št 18 02, 2021 3:41 pm Finax , akciovka so zakl. majetkom 250k, na to treba pamatat.
co si tym myslel?
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3798
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 327 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa osamely chodec »

kreditne riziko
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa MartinPillar »

osamely chodec napísal: Št 18 02, 2021 5:49 pm kreditne riziko
Kde je tam kreditné riziko?
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3798
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 327 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa osamely chodec »

kto ruci za tvoj vklad? a v akej vyske?
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Počkaj chodec tu nie je žiaden vklad. Tu sa kupujú cenné papiere. Kreditné riziko máš, keď vložíš peniaze do banky a tie sú súčasťou likvidačnej hodnoty banky. Alebo keď si kúpiš dlhopis J&Ts.r.o. bez majetku. V tomto prípade je kreditné riziko iba odo dňa pripisania vkladu do dna kedy si nakupil cenne papiere. Vtedy si už ich majiteľom. Potom nemas ziadne kreditne riziko. Existuje maximalne riziko fraudu, ale to nema nic s kreditnym rizikom.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15665
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 970 times
Been thanked: 1326 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Kreditne sú OK odkedy do nich investoval Ivan Chrenko a drží polovičný podiel. Mnoho iných o.c.p. sú na tom horšie. Každý o.c.p. u nás je dlhodobo určitým rizikom...vid ako sa zosypala Arca.

Finax je v mojom ponímaní revolúcia na Slovensku..Je to prvá inštitúcia, ktorá vo veľkom rozbehla ETFs. Roky to tu šlapalo na podielových fondoch a nikto ľuďom nevravel pravdu ( okrem nás of course..ale my sme uzavretá komunita ). Nevravím že vymysleli niečo prevratné, ale s roboadvisorom, osvetou a prístupom šíria investičnú gramotnosť. Odkedy sú oni na trhu, pridávajú sa aj iní, dokonca banky. Je to super pre budúcnosť Slovenska.

Mňa veľmi nadchli, aj ked som spočiatku nevedel, že sa nedá vyberať medzi etefkami a poplatky sa vyšplhali na viac ako som čakal.
Nie som nadšený z tých 1,2% +1,2% pre drobných sporo-investorov. Takisto 1,2% p.a. je už priveľa pre väčších investorov. Ten stred je OK, len podľa mňa by mohli ponúkať voľbu ako má ETFmatic: že váhu jednotlivých ETFs si určí klient. Napríklad pri 100% akciovom by som si ja zvýšil podiel SP500 a ostatné ETF by som znížil (alebo dal 0% ). Tak by som aj prevzal zodpovednosť za svoj výnos. Ked Finax 100 nebude mať porovnateľný výnos ako ETF Svet, tak ľudom sa to nebude páčiť.

V inováciách pokračujú:

https://e.dennikn.sk/2157558/finax-do-k ... v-bankach/

Obchodník s cennými papiermi Finax už dva roky dráždi tunajšie banky a správcov podielových fondov. Online predáva lacnejšie indexové fondy a drzo porovnáva výkonnosti starých zvučných fondov s jeho stratégiami. Teraz tvrdí, že sa ide zahryznúť aj do toho, čo bolo doteraz len bankovou doménou – do klientskych dát.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Nejaké o.c.p. Arcy sa zosypalo?
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3798
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 327 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Akciová spoločnosť je právnou formou podnikania, ktorej obchodné meno musí obsahovať označenie “akciová spoločnosť” alebo skratku “akc. spol.” alebo “a.s.”.

V súlade s § 154, ods. 1 Obchodného zákonníka ručí spoločnosť za porušenie svojich záväzkov celým svojím majetkom, ale akcionár neručí vôbec za záväzky spoločnosti, čo je výhodou akciovej spoločnosti v porovnaní so spoločnosťou s ručením obmedzeným (ďalej len “s.r.o.”), kde v s.r.o. ručí spoločník do výšky svojho nesplateného vkladu.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15665
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 970 times
Been thanked: 1326 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

MartinPillar napísal: Št 18 02, 2021 8:25 pm Nejaké o.c.p. Arcy sa zosypalo?
Zatiaľ nie. Len sa handrkujú v insolvencii . Klienti asi spokojne spávajú...

Valné zhromaždenie obchodníka s cennými papiermi Arca Brokerage House (ABH) odvolalo predsedu predstavenstva spoločnosti Miloša Kršáka a členov dozornej rady Juraja Koníka a Rastislava Veliča. Dôvodom na odvolanie mala byť pasivita firmy pri vymáhaní pohľadávok klientov. Arca Brokerage House drží v správe dlhopisy za takmer 100 miliónov eur.

https://finweb.hnonline.sk/ekonomika/22 ... ane-velica
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Lex »

JUGGLER napísal: Št 18 02, 2021 9:02 pm Zatiaľ nie. Len sa handrkujú v insolvencii . Klienti asi spokojne spávajú...

Valné zhromaždenie obchodníka s cennými papiermi Arca Brokerage House (ABH) odvolalo predsedu predstavenstva spoločnosti Miloša Kršáka a členov dozornej rady Juraja Koníka a Rastislava Veliča. Dôvodom na odvolanie mala byť pasivita firmy pri vymáhaní pohľadávok klientov. Arca Brokerage House drží v správe dlhopisy za takmer 100 miliónov eur.

https://finweb.hnonline.sk/ekonomika/22 ... ane-velica
Arca bola o.c.p.? Ja som bol doteraz v tom, že len klasická akciovka čo vydávala dlhopisy/zmenky.

Ad Finax, úplne súhlasím s tým, že je strašne fajn, že robia osvetu na slovensku a aj v mojom okolí viacero konzervatívne ladených ľudí presúva aspoň časť peňazí zo sporiacich účtov v bankách k nim, čo je v konečnom dôsledku pre nich veľká výhoda lebo doterajšia alternatíva vo forme podielových fondov prakticky neexistovala, keďže s výnimkou max výnosov v SLSP, kde neviem ako to robia, boli prakticky všetci v strate. To, že popri tom robia osvetu je tiež super. Takto sa dá človeku s kľudným srdcom odporučiť finax na sporenie lebo viem, že správca fondu to nemá ako dodrbať a viem, čo ma to bude stáť.

Strašne mi ale prekáža, že mám pocit, že prechádzajú z komunikácie, ktorá bola úplne transparentná, ešte možno pred rokom, na komunikáciu, ktorú mám pocit, že píše už marketingová agentúra a aby človek dostal ako-tak reálny pohľad na ich blog musí si to čítať ako zbierku zákonov veľmi pozorne, každý odkaz pod čiarou a každú hviezdičku. Toto je podľa mňa cesta do pekla, lebo je len otázka času kedy sa nájde niekto z veľkých hráčov čo si povie, že to budú robiť 5 rokov za polovičnú sumu a nebudú musieť v marketingových materiáloch tlačiť nič menším písmom a finax môže ísť do kelu. Chrenko im možno nalial kapitál, ale keď sa napr. sporiteľňa rozhodne vo veľkom rozbehnúť etf a budú to 5 rokov dumpovať, výnos bude o 10% vyšší keďže bude portfólio jednoduchšie a lacnejšie, tak hrbatému neostane ani na slanú vodu, lebo klienti veľmi rýchlo pochopia, že tie malé písmenka pod textom síce výslovne neklamali, ale za desať rokov im zožrali časť výnosu čo inde tak byť nemusí.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa andre »

Kedze na Slovensku mame po Madaroch asi najvyssiu ochranu investici a to je 100% do vysky 50 000Eur vid. https://www.garancnyfond.sk/
Tak pre vacsinu ich klientov je to podla mna ok.

Ten ich biznis model ani nedava moc sancu na to aby sa dostali do problemov. Jedine nejaky fraud, alebo ze by okrem toho hlavneho biznisu riesili este dalsie veci co verejne nevidiet.

Navyse ten biznis model ma na par rokov naskok pred tym co sa v CEE tlaci reailu v bankach.. Po 3 rokoch maju z 0 vyse 100milionov v sprave. Cize keby aj mali problem, tak sa najde niekto kto tam tie peniaze naleje podrzi ich.

Ja tam vidim problem akurat v dalsom raste, ak doslo k dlhodobemu poklesu trhov. Vela ludi by to psychicky nedalo a zacalo vyberat investicie. Lebo to je retail..
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3798
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 327 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa osamely chodec »

dik Andre ze si mi odpovedal na moje dve jednoduche otazky. Prave pre mna je nepochopitelne ze si niekto da peniaze spravovat spolocnosti s majetkom 250 000 EUR . Ako pises maju v sprave 100 mil. takze tam vidim nepomer.Predsa banky maju ine štandardy bezpecnsti a dohladu ako o.c.p., ale mozno sa mylim . Minimalne banka ma vyssi kapitalovy vytlak, siet pobociek ... Dalej vidim problem, ze sa im do biznisu tlacia komercne banky a to celkom velke SLSP napr. s menej ako polovicnym poplatkom oproti Finax. Splnili svoju historicku ulohu a rozhybali dinosaurov v bankovnictve a pekne zarobili. Dalej nevidim ich vyhodu ak retailove banky budu ponukat to iste co oni. Ale vdaka Finaxu musia banky ponukat ludom ETF riesenia a to je velky pokrok.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa MartinPillar »

chodec ty to stále nechápeš:
Banke dáš peniaze a tie sú súčasťou pasív banky. Máš teda iba pohľadávku na vlastné peniaze. To isté akokeby si si kúpil dlhopis banky.
Finaxu dáš peniaze a on ti za to kúpi verejne obchodovateľné papiere, ktoré nie sú súčasťou bilancie Finaxu. Máš ich na svojom účte.
Teraz ešte porovnaj tie miliardy EUR, ktoré ľudia dávajú cez dlhopisy do s.r.o. schránok, ktoré sú súčasťou pasív s.r.o. bez ďalšieho majetku.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3798
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 327 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa osamely chodec »

ale jasne ze to chapem, ja viem co chces povedat , len na 100 mil pod spravou spolocnost s nulovym majetkom? a v strate 300k ? Ja vidim rizika ak ich ty nevidis mame odlisne nastavenie vnimania rizika. Od alkoholu tvrdne pecen a od penazi tvrdnu srdcia. Ano pravne je ta spolocnost v naprostom poriadku. Mne na to celom vadi ze sa investor musi spolahnut na cestnost 3-4 ludi. Tym nehovorim, ze nie su cestni. A slovenske korportne dlhopisy bez ratingu, hold slovaci vzdy potrebuju vzruso, hodnotim na urovni BMG Invest a Drukos vynos :).
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa MartinPillar »

btw CDCP je a.s. má vlastné imanie 9,2 mil. EUR a pod správou 85 mld. EUR, 66 zamestnancov a hosp. výsledok +800k EUR za 2019. :beer:
martinpa
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št 23 05, 2019 9:16 pm

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa martinpa »

Pokial viem, tak Fio aj SLSP maju separatne majetkove ucty a na investovanie potrebuju povolenie NBS. Takze to nie je, ze akoze dam banke 1000 eur a ta mi to uroci ako ETF, ale ja som to ETF kupil a banka sa ho nesmie chytit, lebo by dostala po paprciach od NBS a regulatorov.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa andre »

ako pise martinpa, aj banky s investicnymi peniazmi musia nakladat rovnako ako OCP, riadi sa to tymi istymi § zakona, tyka sa ich rovnake vykaznictvo...

osamely chodec : inak na "ne / cestnosti" par ludi stroji cely tento svet vid. nasa vlada, Trump, Kim..
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15665
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 970 times
Been thanked: 1326 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Zbytočne sa handrkovať. Každý má svoj kúsok pravdy. Život prináša rôzne uhly pohľadov a každý robí rozhodnutia za seba.

Napr. 200 000 môžeš investovať na 30 rokov:
1. do malej firmy s 3 ročnou históriou, pri nákladoch 1,2% p.a. a investuješ do portfólia 6 ETFs ktoré niekto vybral za teba
2. do veľkej banky s 200 ročnou históriou, pri nákladoch 0,1% p.a. a kúpiš si jedno ETF SVET ( 1600 akcií ), alebo ETF USA ( 500 akcií )
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3798
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 327 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Tych 0,1 % je v ktorej banke, ja poznam len SLSP 0,4%.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Adammd »

sporitelna pri nakupe nad 1milCZK
i ked vlastne na danu hodnotu sa neda dstat, je to 3250Kc + 0,1% nad 1mil, cize pri investicii 1 mil, je poplatok 0,325% a to iba pri ceskych tituloch.
Amercie maju poplatok 0,6% bez ohladu na vyske investicie
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15665
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 970 times
Been thanked: 1326 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

osamely chodec napísal: So 20 02, 2021 6:10 am Tych 0,1 % je v ktorej banke, ja poznam len SLSP 0,4%.
SLSP 0,4% je pre retail. Pre klientov s vkladmi od 200K má SLSP Erste Private Banking (daj do googla, majú stránku ).

Ten Erste Private banking má 0,1% p.a..presnejšie s dph 0,12% p.a.
Ináč aj UniCredit má 0,2% a vieš si zjednať menej, aj poplatky..pričom majú strop, ktorý pri 300K už dáva 0,12%p.a. ( 360 € )

Pri sporení sú poplatky dôležité, ale pri veľkých počiatočných vkladoch je rozdiel obrovský ! Až kalkulačka ukázala rozdiely:

Keby si pred 30 rokmi vložil 300 000 € do ETF USA 500 pri poplatku 1,2% p.a. - dnes máš na účte 3,8 mil €
Keby si to vložil pri 0,12% p.a. - dnes máš až 5,2 mil. € . To je o 1,4 milióna viac , 460% tvojho počiatočného vkladu, dokopy o 37% viac.

Poznámka: v prvom príklade som dal nákup zadarmo a v druhom 0,4% ako je v Erste. Poplatok za nákup, kedže je jednorazový sa rozložil v 30 rokoch.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Airmike »

osamely chodec napísal: Pi 19 02, 2021 10:03 am dik Andre ze si mi odpovedal na moje dve jednoduche otazky. Prave pre mna je nepochopitelne ze si niekto da peniaze spravovat spolocnosti s majetkom 250 000 EUR . Ako pises maju v sprave 100 mil. takze tam vidim nepomer.Predsa banky maju ine štandardy bezpecnsti a dohladu ako o.c.p., ale mozno sa mylim . Minimalne banka ma vyssi kapitalovy vytlak, siet pobociek ... Dalej vidim problem, ze sa im do biznisu tlacia komercne banky a to celkom velke SLSP napr. s menej ako polovicnym poplatkom oproti Finax. Splnili svoju historicku ulohu a rozhybali dinosaurov v bankovnictve a pekne zarobili. Dalej nevidim ich vyhodu ak retailove banky budu ponukat to iste co oni. Ale vdaka Finaxu musia banky ponukat ludom ETF riesenia a to je velky pokrok.

moja mala analyza :D


do firmy, ktora ma majetok 250k eur bude bez problemov investovat uplne kazdy. preco ? pretoze 99% ludi vobec nebude skumat, kolko ma firma aktiva. a je to tak spravne, pretoze FINAX prichadza na trh ako disruptor. teda aspon si to mysli. rovnako tak si to v cechach mysli FUNDEE alebo PORTU. klientov nezaujima , kolko maju majetok. firmy to nezaujima tiez. skor ci neskor sa stane, ze budu tieto firmy odkupene bankami, ako super disrupcne startupy (tak sa to bude prezentovat). co bude dobre. (portu nie, lebo to v "banke" vzniklo)

tieto firmy ale maju moznost uplatnit sa len a len lokalne, a disruptori to teda skutocne nie su. hned ako to pochopia, zmenia majitela. technologicky su totiz tak 10 rokov za industry standardom. dnes ti vo svete nikto nebude platit ziadne feecko za investovanie do priebeznych ETF , nie to este percento. technologia uz je uplne inde. a to nepochopil ani Chrenko, ked do nich investoval a nepochopili to zatial ani banky. lokalne banky totiz taketo veci chapat nemusia, vdaka baze co maju a nezaujmu globalnej konkurencie. pokial nepride nejaky skutocny disruptor ako revolut, alebo robinhood. (pred GME to este bola pravda, teraz uz znova nie je . revolut totiz vplyvom kauzy zavadza poplatky)

long story short. FINAX je fajn, ale jeho konkurencia rozhodne nie su banky, banky su jeho buduci majitel. banky len cakaju, kym podobne firmy vyrastu. FINAX ma prakticky len 2 moznosti. predat alebo umriet. pri sucasnom biznis modele chlapi nemaju sancu generovat zasadne revenue (1% poplatok - spending), celkom urcite nemaju schopnost zasadne narast. bez technologie to nepojde. a preto ich to po case prestane bavit. (mozno nie. to je len o ambicioznosti foundrov) firma z 20M Eur AUM narastla na 78M Eur AUM, co je uplne skvele (revenue 780k Eur). ked budu mat tak 500-800M AUM (revenue cca 8M Eur) odkupi ich nejaka banka , alebo financna skupina. institucie len cakaju, kym firma narastie, aby sa z jej rastom nemuseli srat sami. mat pod spravou taky balik dump money , to je velke lakadlo pre banky. to co sa im odlialo na fondoch sa im vrati. valuacia firmy v case, ked bude mat 800M Eur AUM bude nejakych 20M - 30M Eur (8m Eur x 3 mozno 4)

bude sa to prezentovat ako uspech FINAXU a sojenie z velkym strategickym partnerom, ale paradoxne to bude len neschopnost monetizovat tak velke peniaze. v cechach sa to deje stale. ucebnicovy scenar. akurat ze tu sa dobre firmy nepredavaju cele. cele sa predavaju len zle firmy , bez potencialu

poznamka pod ciarou :)

ak pride od vlady poziadavka, v ramci "reformy" "sporenia na dochodky" a bankam bude odporucene aby prisli z novym produktom
priebezne investovanie do ETF za regulovany poplatok . (maximalna povolena ziskova marza pre banky) , tak pojde cely FINAX do kopru.
davam tomu velmi malu sancu, ale ak niekto na ministerstve sedi nad datami , tak to skor alebo neskor prist musi.
Slovensko ma totiz drasticke zadlzenie proti aktivam v kolonke domacnosti. sme najhorsi v Europe.
brassy
Príspevky: 15
Dátum registrácie: Št 12 11, 2020 12:07 pm

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa brassy »

Airmike napísal: Ne 21 02, 2021 9:59 am moja mala analyza :D
Hrbaty v nejakom videu povedal ze Finax nepreda.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: ETF - FINAX

Príspevok od používateľa Airmike »

brassy napísal: Ne 21 02, 2021 10:49 am Hrbaty v nejakom videu povedal ze Finax nepreda.
to je samozrejme velmi logicke, bolo by strategicky velmi nevyhodne keby hovoril o firme , ktoru nikto nechce a ma nizku valuaciu, ze by ju v buducnosti chcel predat. hovori to kazdy founder na zaciatku. je to taky folklor

dolezite je , co bude za par rokov, ked ta firma bude zaujimava. popripade ked ju bude musiet predat.
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"