Vyber ETF do portfolia

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
lolofon
Príspevky: 3
Dátum registrácie: So 20 10, 2018 3:03 pm

Vyber ETF do portfolia

Príspevok od používateľa lolofon »

Ahojte,

som uplny zaciatocnik co sa tyka investovania. Mam nejake uspory a rozhodol som sa ich nejako rozumne zainvestovat. Z toho co citam mi vychadza najlepsia volba diverzifikovane ETF portfolio. Zalozil som si ucet v Lynx. Mam vsak trochu problemy pri vybere vhodnych ETF.

Napriklad asi najspominanejsi iShares Core MSCI World. Je vhodnejsie ho mat nakupene v usd alebo eur? Aka je vyhoda ho mat v eur? Pri usd je 0.20% p.a. poplatok a pri eur 0.55% p.a., je teda vyhodnejsie usd aj ked nieco stratim na konverzii eur ---> usd? Da sa tato konverzia urobit v lynxe?

Dalej tiez casto spominany fond ISHARES CORE S&P 500 - vsade je uvadzany v usd ale v lynxe ked si ho vyhladam mi ukaze moznost kupit ho v eurach, comu uplne nerozumiem. Taktiez poplatok vyzera byt velmi lakavych 0.07% p.a, nie je potom lepsie v porftoliu vynechat iShares Core MSCI World (ktore je z velkej casti tvoreny usd akciami) a kvoli nizsim poplatkom zaradit S&P 500 pre USA a na europu a zvysok sveta najst ine ETF kde tie poplatky budu tiez nizke? (<0.20% p.a.)?

Ak su moje otazky a myslienkove pochody mimo budem rad ked ma niekto opravi a nasmeruje spravnym smerom :) Dakujem.
lolofon
Príspevky: 3
Dátum registrácie: So 20 10, 2018 3:03 pm

Re: Vyber ETF do portfolia

Príspevok od používateľa lolofon »

pojde o vacsi jednorazovy nakup. ciel je dosiahnut co najoptimalnejsi pomer diverzifikacia / poplatky. vies mi odpovedat na moju "usd vs eur dilemu" a preco iShares Core MSCI World ma vyrazne vyssi poplatok v eur oproti usd?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Vyber ETF do portfolia

Príspevok od používateľa JUGGLER »

lolofon napísal:pojde o vacsi jednorazovy nakup.
S väčším jednorazovým nákupom by som počkal na poriadny pád. Dovtedy zmenil všetko na USD a tie držal na termíňaku na 2,5%. p.a. To je viac ako dividendový výnos SP 500 , bijem infláciu a nepodstupujem žiadne riziko straty.

Nepovedal si tvoj investičný horizont, ale keď je to len pár rokov, kludne môžeš zahučať -50% a potom dlhé roky čakať kým sa dostaneš na nulu.

Diverzifikácia v tom, že chceš akcie z celého sveta podľa mňa nemá význam. Všetko stojí na USA. Keď US indexy padnú - padne všetko. Toho roku Japan ide do boku, EU klesla, USA rástlo...ale už začalo padať. Diverzifikácia forexová OK. Ale radšej by som volil menej akcií, najlepšie žiadne a porozmýšlal o bezpečných prístavoch. Špekulatívne by bodlo aj nejaké zlato.

Keď sa ti tento 30 ročný graf MSCI World vidí na velký jednorazový nákup, tak ti prajem veľa šťastia.
Prílohy
MSCI 30y.JPG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
lolofon
Príspevky: 3
Dátum registrácie: So 20 10, 2018 3:03 pm

Re: Vyber ETF do portfolia

Príspevok od používateľa lolofon »

Diky za prispevok. Bohuzial som dlhe roky staranie sa o svoje financie zanedbaval - sice sa mi darilo celkom slusne sporit si, ale lezalo to na sporiacich uctoch. A teraz sa to snazim "dobehnut".

Uznavam, ze podla toho grafu vyzera byt napad jednorazovo vlozit vacsinu uspor do ETF ako pomerne blaznivy, na druhu stranu vsade citam ze pokusit sa spravna nacasovat vstup je nepodstatne a treba zacat cim skor, tak mam z toho dilemu. Investicny horizont mam 15+ rokov.

Inak kde si mozem spravit terminak v USD s 2,5%. p.a.?
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Vyber ETF do portfolia

Príspevok od používateľa Rokosák »

Do buducnosti nikto nevidi. Prognozy su zbytocne. Co dokazes zistit je sucasna cena. Urci si kolko si mozes dovolit stratit a potom predaj so stratou ak cena klesla pod uroven tolerovanej straty.

Spekulacia na trhu s akciami nie je murarcina. Nevidis tehly ani maltu ani ako sa tehly ukladaju, iba Ti niekto povie ako mur zatial stoji. Ci bude mur stat pevne, alebo padne v buducnosti to skutocne nik nevie a kto poskytuje prognozy Ta nepozna.

Ty si urobil prognozu tym, ze si akciu kupil. Teraz sleduj, ako Ti prognoza vychadza. Ak Ti nevyjde, nebud sklamany. Znamena to iba, ze tak ako my a ostatok ludstva do buducnosti nevidis.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Vyber ETF do portfolia

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Rozum musíš mať sám. Úrokové sadzby rastú a asi rásť budú i naďalej. Smart money balia kufre z akcií i dlhopisov (príloha).
Akcie nebudú rásť donekonečna, pozri si ako dopadli japonské akcie na konci bubliny v 1989. Americké skončia pravdepodobne rovnako a nový top nemusí nastať počas tvojho života. Reálna je i celosvetvá hyperinflácia a následná dekády trvajúca recesia (ako následok historicky bezprecedentného tlačenia peňazí centrálnymi i súkromnými bankami). Aj Buffet povedal, že akcie pôjdu hore, kým budú sadzby nízke.
Vôbec by som sa nedivil, keby sa naplnil scenár Peter Schiffa.

Likely sequence of events:

1. Bear market;
2. Recession;
3. Deficits explode;
4. Return of ZIRP and QE;
5. Dollar tanks;
6. Gold soars;
7. CPI spikes;
8. Long-term rates rise;
9. Fed. forced to hike rates during recession
10. A financial crisis without stimulus or bailouts!
Prílohy
Professional vs Retail ETF.jpg
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Vyber ETF do portfolia

Príspevok od používateľa JUGGLER »

lolofon napísal:vsade citam ze pokusit sa spravna nacasovat vstup je nepodstatne a treba zacat cim skor, tak mam z toho dilemu. Investicny horizont mam 15+ rokov.
To sú tí, čo investujú pravidelne. Tým je jedno, či dnes kúpia po 10 a za rok dokúpia po 5. Z malej investície majú malú stratu a ceny sa im priemerujú do ďalekej budúcnosti - väčšinou až do dôchodku.

Ale s horizontom 15 rokov a jednorázovou veľkou investíciou je to ináč. Ja to beriem tak, že riziko je v tejto chvíli veľké a nestojí za to. Možno nemám pravdu, len ťa na to upozorňujem. Môžeš urobiť kompromis a investíciu si rozložiť.
Risknúť niečo v akciách je OK, ale rozhodne nie všetko naraz.

Všade ukazujú 10 ročné grafy. Ľudia si myslia, že akcie vždy rastú. Preto som si dal námahu a našiel aspoň 30 ročný graf MSCI.Podarilo sa mi to iba v nemčine :roll: Sám si urob obraz a sám zváž riziko.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Vyber ETF do portfolia

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Rokosák napísal: Zoznam diverzifikovanych akciovych fondov, ktore porazaju SP500. Pozor, dlhe citanie!
https://www.investors.com/etfs-and-fund ... ed-equity/" onclick="window.open(this.href);return false;
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Vyber ETF do portfolia

Príspevok od používateľa Rokosák »

Poslednych 40 rokov sa drzanie aktiv vyplacalo lespsie ako v minulosti. To nemusi vecne trvat. Dnes investovanie vyzaduje aktivny pristup. Nieco takeho ako kupit a zabudnut sa nemusi vyplatit buduce desatrocia. Treba hladat aktiva, ktore su popularne a maju momentum. Takisto sa treba vzdat nepopularnych aktiv. Naco krmit psa, ktory nepoluje?

Rozhodnut sa na jednu strategiu pre dalsie desatrocia, i "třicet let" a drzat sa jej otrocky znamena prinajmensom prehnane sebavedomie a prinajhorsom sialenstvo.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"