Pasívne investovanie ETF, podielové fondy?

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
A_D_Z_P
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Po 18 09, 2017 3:40 pm

Pasívne investovanie ETF, podielové fondy?

Príspevok od používateľa A_D_Z_P »

Zdravím vás,

Hľadám alternatívu/vylepšenie ponuky, ktorú som dostal od ,,svojho finančného poradcu". Som mladý človek v prvom platenom zamestnaní po VŠ. Doteraz som neinvestoval vôbec ani nešetril (niečo mám ale neberiem to do úvahy). Mojím cieľom je sporenie na dôchodok, príprava na kúpu nehnuteľnosti (nové bývanie) a samozrejme tvorba finančnej rezervy. Boli mi odporučené produkty:
AXA Podielové fondy - na vytvorenie finančnej rezervy s horizontom na 3 roky pri splátke 135 EUR/mes s cieľovou sumou 3900 EUR,
Amundi Rytmus - 80 EUR/mes na prípravu na bývanie s horizontom 8 rokov a cieľovou sumou 5260 EUR - to sa mi zdá neskutočne málo pri tom časovom horizonte,
Prestige MAX životné poistenie - 40 EUR/mes, ktoré sa skladá z 25 EUR sporenie na dôchodok a 15EUR krytie rizík.
Rád by som počul názor ľudí, ktorý na to pozrú a povedia, no tento si teda ,,dal". A ideálne to a to je lepšie. Momentálne som pracovne vyťažený a tápam vo svete financií, nechcem skočiť do prvej ponuky ale tiež sa neodvážim spravovať svoje financie úplne samostatne. Čo z týchto ponúk má význam a čo nie? Kde pasívne investovať do ETF, ktoré budú mať lepší výnos k hore uvedením? Cez koho ísť? Ďakujem za odpovede a budem rád za konštruktívnu debatu, pri ktorej sa čosi priučím.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Pasívne investovanie ETF, podielové fondy?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Sporiaci ucet v banke. Frajerku tym neohuris, ale aspon budes mat na pivo.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
A_D_Z_P
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Po 18 09, 2017 3:40 pm

Re: Pasívne investovanie ETF, podielové fondy?

Príspevok od používateľa A_D_Z_P »

Mesačne som schopný posunúť na fin. trh 200€. Chcem investovať. Pre začiatok pasívne, sledovať to a tak sa učiť. Podielové fondy vôbec neriešiť?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Pasívne investovanie ETF, podielové fondy?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Zatial šetri a poštuduj u nás ako investovať sám do indexovýcxh etf.
Neinvestuj zatial - skôr, či neskôr príde kríza a velký pokles akcií - potom všetky úspory rypneš do akcií a môžeš pokračovať v pravidelných investíciách až do dôchodku.

1.ŽP je oberák o peniaze. V žiadnom prípade:
https://cmorej.blog.sme.sk/c/250668/Pre ... tenie.html" onclick="window.open(this.href);return false;

2. Amundi Rytmus - 80 EUR/mes na prípravu na bývanie s horizontom 8 rokov a cieľovou sumou 5260 EUR

- to je dobrý produkt, ale 80x12 = 960x 8 rokov = 7680 €...to nesedí s cielovou sumou 5260. Pravdepodobne ťa poradca chce ošmeknúť s vysokým vstupným poplatkom. Poradca kamarát by ti to mal sprostredkovať za nízky polatok. Berú obyčajne 1-5% na vstupe.

3. AXA detto...vložíš za 3 roky 4860 € a cielová suma je 3900? Smrdí to vysokými poplatkami, ako na vstupe, tak i priebežne (ročne aj 2-3% )..to ti nakoniec zoberie aj polovicu výnosu.

Preto sa vyplatí investovať sám. To ťa stojí dajme tomu 0,3% ročne, kým cez fondy 2-3% ( 10 x viac )

Ešte si pozri Finax.sk a accross..u nich môžeš sporiť do etf za 1% ročne. To je férové.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Pasívne investovanie ETF, podielové fondy?

Príspevok od používateľa Rado »

JUGGLER napísal:Zatial šetri a poštuduj u nás ako investovať sám do indexovýcxh etf.
Neinvestuj zatial - skôr, či neskôr príde kríza a velký pokles akcií - potom všetky úspory rypneš do akcií a môžeš pokračovať v pravidelných investíciách až do dôchodku.
Zatial šetri a poštuduj u nás ako investovať sám do indexovýcxh etf.
Neinvestuj zatial - skôr, či neskôr príde kríza a velký pokles akcií - potom všetky úspory rypneš do akcií a môžeš pokračovať v pravidelných investíciách až do dôchodku.
Dovolil som si to upraviť. Ak nie si zainvestovaný, tak prichádzaš o zisky, ale na druhej strane ťa nebolia straty. :lol: Takže dvakrát merať a raz...

Poistenie sa najviac vyplatí, ak nastane poistná udalosť čím skôr. To zabezpečí "najväčší výnos". Ak nemáš rodinu a záväzky, tak je to hlúposť. Životné poistenie tiež. Odkaz už máš od Jugglera.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Aurelio
Gold Member **
Príspevky: 309
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 9:51 pm
Been thanked: 1 time

Re: Pasívne investovanie ETF, podielové fondy?

Príspevok od používateľa Aurelio »

ak ti nejaky poradca "poradi" zivotko, tak rovno od takeho utekaj. ten ti neradi, aby ti financie dal co najlepsie dokopy, ale aby si na tebe nasekal co najkrajsiu proviziu.
Power of Knowledge
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Pasívne investovanie ETF, podielové fondy?

Príspevok od používateľa hokaido »

Planujem spravit porovnanie medzi podielovymi fondami predavanymi na SVK a ETF SPY. Chcem to spravit kvoli porovnaniu poplatkov a vykonnosti na realnych simulaciach, aby bolo jasne vidiet, co investora stoji, to ktore riesenie. V porovnani bude zahrnuta aj cast dani a odvodov.
Vsetky produkty by mali pokryvat americky trh v ramci toho co ponukaju jednotlivy eminenti:
  • S&P 500 Index
  • ETF SPY (Poplatky podla Lynx)
  • FINAX (Investovanie do SPY)
  • KBC Equity Fund America (Predava CSOB)
  • Amundi - U.s. Pioneer Fund (Zahrnute v investicnom sporeni Rytmus a predava Unicredit)
  • TB Americký akciový fond (Tatrabanka - TAM)
FINAX sice neponuka moznost investovat do SPY ale len do EUR ETF, ktore reinvestuju dividendy, kvoli danovym povinnostiam. V mojom porovnani hlavne chcem prezentovat poplatkovu strukturu, aby ich bolo mozne porovnat, preto tento detail prehliadnem, aby sme mohli porovnavat jablka s jablkami.
S&P 500 Index sa pouzije iba pri porovnavani vykonnosti, teda nie v simulaciach.
Vsetky investicie budem ratat v USD, nakolko som nenasiel fond v EUR, ktory by mal taku dlhu historiu. Poplatky za konverziu na USD, nebudu zapocitane. Poplatky za obchody zaratane budu. Vsetky spominane produkty maju historiu minimalne do 12/2000, co bude aj datum zaciatku vstupu. V simulacii budem ratat s nakupom raz mesacne. V pripade, ak poplatok za nakup bude tvorit vysoke percento, bude nakup posunuty do buducnosti, ked sa znizi % hodnota ceny za obchod. Vo vyhodnoteni budu uvedene vsetky podmienky, ako sa prispupovalo k jednotlivym nakupom.
Data k jednotlivym fondom budu cerpane z volne dostupnych zdrojov.

Simulacie:
  • $30/mesacne
  • $100/mesacne
  • $500/mesacne
Ak mate nejake pripomienky, kludne napiste. Ake fondy pridat, simulacie, ak je zla metodika, pripadne ak nieco podobne uz existuje a teda nema zmysel nieco taketo vytvarat...
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Pasívne investovanie ETF, podielové fondy?

Príspevok od používateľa Peter222 »

Nevedel som kam presne zaradiť, tak postnem sem. Aktívna vs. pasívna správa, pohľad TAM.

https://www.linkedin.com/pulse/dok%25C3 ... Kplw%3D%3D
lepka
Active Member
Príspevky: 89
Dátum registrácie: Ne 21 11, 2021 11:04 pm
Been thanked: 1 time

Re: Pasívne investovanie ETF, podielové fondy?

Príspevok od používateľa lepka »

Je to urcite komunikacny posun oproti tej povodnej prestrelke s Finaxom.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Pasívne investovanie ETF, podielové fondy?

Príspevok od používateľa rmaly »

Peter222 napísal: Št 20 01, 2022 5:33 pm Nevedel som kam presne zaradiť, tak postnem sem. Aktívna vs. pasívna správa, pohľad TAM.

https://www.linkedin.com/pulse/dok%25C3 ... Kplw%3D%3D
No, ja som cital aj tu prestrelku spred par mesiacov a teda som nejak "preletel" aj toto, ale teda clanok ma viac nasr...dil ako nejak "presvedcil"...

Uz len sam prizna, ze vlasne teda porazali index, ale zozrali to poplatky. To si trosku strelil do kolena, ale tak obhajuje to dalej, ze teda ludia sa nevedia chovat, lebo by predavali a oni sa o to postaraju...

Takto, v TB som od '98 ako klient (zatial este kvoli hypo posledny rok)... ale teda napriklad 3. pilier zhodnocuju dost biedne... preco, ked su taki makaci? Ostatne produkty som nejak neporovnaval (lebo ich nechcem, len co som raz cital tie ich priebezne poplatky)... Na ich mieste by som bol rad, ze stale maju klientov a bol ticho...

Nehovoriac, ze ich pristup k zakaznikom, co sa nevedia branit je na hranici moralky. Staremu cloveku (85) idu predat 5 rocne hypotekarne zalozne listy aby zarobila, lebo sak na beznom ucte je zhodnotenie 0, ale ked som nanho nabliakal, ze radsej nech teda tomu staremu cloveku poradi, ze ma narok na legislativny ucet / zakladny ucet za 0 alebo 1 ci 2 eura miesto zdierania 7 eur za ucet + 50 centov za vypis + 40 centov za postovne, tak to "som nevedel, ze sa to da"... tolko k tomu "chceme vase dobro..."
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: Pasívne investovanie ETF, podielové fondy?

Príspevok od používateľa Peter222 »

rmaly napísal: Št 20 01, 2022 9:21 pm Uz len sam prizna, ze vlasne teda porazali index, ale zozrali to poplatky. To si trosku strelil do kolena, ale tak obhajuje to dalej, ze teda ludia sa nevedia chovat, lebo by predavali a oni sa o to postaraju...
Myslím, že v tom článku je celkom jasne a otvorene povedané, že pokiaľ človek vie čo chce nakupovať a nemá problém s otvorením účtu u brokera a zhodnocovaním si financií po vlastnej línii, tak je to najlepší, resp. najlacnejší spôsob ako to robiť a že fondy sú drahšie, lebo distribúcia aj niečo stojí.
rmaly napísal: Št 20 01, 2022 9:21 pm Nehovoriac, ze ich pristup k zakaznikom, co sa nevedia branit je na hranici moralky. Staremu cloveku (85) idu predat 5 rocne hypotekarne zalozne listy aby zarobila, lebo sak na beznom ucte je zhodnotenie 0, ale ked som nanho nabliakal, ze radsej nech teda tomu staremu cloveku poradi, ze ma narok na legislativny ucet / zakladny ucet za 0 alebo 1 ci 2 eura miesto zdierania 7 eur za ucet + 50 centov za vypis + 40 centov za postovne, tak to "som nevedel, ze sa to da"... tolko k tomu "chceme vase dobro..."
Akosi mi ušlo čo má toto spoločné s článkom a (ne)prekonávaním benchmarku pri fondoch.
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Pasívne investovanie ETF, podielové fondy?

Príspevok od používateľa aviceN »

Neviem ci to zobrazuje zle len mne, ale vykonnost Americkeho akcioveho fondu TAM udava od vzniku 1.12.2000 ako hodnotu 113%, co je cca 5,3% p.a. (aj ked ich web ukazuje 3,65% p.a. [poplatky?]) kde za toto iste obdobie spravil index SP 500 cca 241% k dnesnemu dnu, co je cca 11,5% p.a. ked ratame ze preslo 21 rokov +-.

Takze ten bloomberg terminal graf mi je fakt zaujimavy.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Pasívne investovanie ETF, podielové fondy?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

To sa počíta ináč. Nie prostým delením. Treba ROI calculator.

Pravda je taká, že ten fond za 20 rokov neporazil ani infláciu...podarilo sa mu to až vďaka 2021:

TAM – Americký akciový fond (EUR) (Tatrabanka): +34,68% . Od založenia 1.12.2000: +112,49% (+3,64% p.a.).
Inflácia v SR za rovnaký čas: 84% (-2,94% p.a.). ETF USA (EUR) za rovnaký čas: +223,77% (+5,73%p.a.).
Predtým boli poplatky 2,58% p.a. Teraz sú 1,30% p.a. Fond bol do 2015 v strate. Maximálny drawdown bol na úrovni -74,33% (ETF USA okolo -60%).
Perličkou je, že 50% fondu tvoria SP500 emini futures, k tomu akcie ako NVDA 2,2%, AAPL po 1,4% atd. Zloženie: akcie 100%, Dlhopisy 43%,cash 5%.
V tomto fonde má pospolitý ľud 100 mil. €. Musím však aj skonštatovať, že v 2021 mali pekný výnos. TB sa poplatkovo i výnosovo zlepšuje.

A mali ešte väčšiaho mrzáka..toho už pochovali:

TAM – Európsky akciový fond (EUR) (Tatrabanka): +1,95%, do 12.3.2021.
Od založenia 1.12.2000: -39,43%. Index MSCI Europe s čistými dividendami k dátumu ukončenia fondu:+93,2%.
TB už odstránila históriu fondu a fond zanikol zlúčením s Globálnym akciovým fondom TB ku dňu 12.3.2021. Jeho pamiatka bude zachovaná v hodnotení od 2016. Bol to veterán podielových fondov v SR a zároveň ukážka, že poplatky vedia zožrať aj 20 ročný výnos.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Pasívne investovanie ETF, podielové fondy?

Príspevok od používateľa rmaly »

Peter222 napísal: Št 20 01, 2022 10:08 pm Myslím, že v tom článku je celkom jasne a otvorene povedané, že pokiaľ človek vie čo chce nakupovať a nemá problém s otvorením účtu u brokera a zhodnocovaním si financií po vlastnej línii, tak je to najlepší, resp. najlacnejší spôsob ako to robiť a že fondy sú drahšie, lebo distribúcia aj niečo stojí.



Akosi mi ušlo čo má toto spoločné s článkom a (ne)prekonávaním benchmarku pri fondoch.
No, ze celkovo ten "ton" kazdeho TB prispevku je taky dost arogantny a namysleny :) :)
A ze nech su radsej ticho na ich mieste...
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: Pasívne investovanie ETF, podielové fondy?

Príspevok od používateľa wladas »

aviceN napísal: Št 20 01, 2022 11:17 pmale vykonnost Americkeho akcioveho fondu TAM udava od vzniku 1.12.2000 ako hodnotu 113%, co je cca 5,3% p.a. (aj ked ich web ukazuje 3,65% p.a. [poplatky?])
113% = 2,13 nasobok = 2,13^(1/21) = 1,0365 = 3,65%
To len na upresnenie poctov.
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"