Preco mi ETF nestrha dan na vyplacane dividendy?

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
bakiba
Príspevky: 18
Dátum registrácie: So 23 05, 2009 4:35 pm

Preco mi ETF nestrha dan na vyplacane dividendy?

Príspevok od používateľa bakiba »

Zdravim,
mam v Lynx a Degiro nakupene ETFka ktore vyplacaju dividendy ale som zistil ze mi ziadnu dan nestrhavaju. Myslel som si ze sa bez tax witholding nezaobidem ale nic ohladom tax som nenasiel vo vypisoch.
Napriklad v Lynxe mam vypis ale nic tam o tax nie je:
VEUR(IE00B945VV12) Cash Dividend 0.14388400 EUR per Share (Mixed Income)
VFEM(IE00B3VVMM84) Cash Dividend 0.19599500 USD per Share (Mixed Income)

Vsetky ETFka su UCITS a tusim ze su vsetky v Irsku. Zaujima ma ze ci je to normalne a preco je to tak?
Tento rok bude prvy krat podavat sam danove priznane tak hladam informacie ktore mi pomozu.

Dakujem za pomoc.
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Preco mi ETF nestrha dan na vyplacane dividendy?

Príspevok od používateľa hokaido »

Podla mna, nie az take podstatne preco ti nestrhli WHT dan. Tusim to niekto na fore pisal, ze niektore krajiny nestrhavaju dan, nechavaju to investorovi, aby tak spravil v krajine, kde je danovym rezidentom.
Podstatnejsie je aky je v tom rozdiel pokial ti strhnu alebo nie.

Z pohladu danoveho priznania, je to jedno, lebo pri oboch pripadoch musis podat DP. V jednom pripade preto, lebo musis zaplatit dan a v druhom preto lebo mas oznamovaciu povinnost, ze si dan zaplatil v inom state.
Z pohladu co ti ostane po zdaneni to uz jedno nie je, nakolko Irsko ma normalne tusim 20% dan a my mame 7%. Cize zaplatis doma menej dani. Pri USA nemas na vyber tam ti vzdy strhnu tych 15%.
Navyse ak mas dividendy z dvoch statov a jeden ti strhne dan a druhy nie, tak na Slovensku by si musel zaplatit dan len vtedy, ak ten priemer by bol nizsi ako nasich 7%.

Napr z US si dostal dividendy v hodnote 1000EUR(budem ratat eura pre jednoduchost), strhli ti 150EUR(15%) WHT dan.
V Irsku si dostal dividendy v hodnote 1000EUR nestrhli ti nic.
Celkovo si dostal teda 2000 EUR dividendy a zaplatil 150 EUR dan. 150 z 2000 je 7.5% co je viac ako 7% a na SK uz dan neplatis. Ze je to tak spravne, lebo DP nema kolonky na kazdy stat zvlast, ale iba sumar za vsetky(Pozri si DP, za tento rok este nemame, tak za minuly rok https://pfseform.financnasprava.sk/Form ... m.390.html" onclick="window.open(this.href);return false; Priloha c.2). Rozoberalo sa to tu v inom vlakne, pozri v casti dane.

Osobne mi vzdy strhli dan, tak som toto neriesil, ale pamatam si to odtialto z fora.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Preco mi ETF nestrha dan na vyplacane dividendy?

Príspevok od používateľa andre »

irsko, uk, luxembursko.. pre akcie a etf nema dan z dividend. Cize ako pisal hokaido, musis ich uviest v DP a zdanit na Slovensku.
bakiba
Príspevky: 18
Dátum registrácie: So 23 05, 2009 4:35 pm

Re: Preco mi ETF nestrha dan na vyplacane dividendy?

Príspevok od používateľa bakiba »

Dakujem, je mi to uz jasne. Teraz sa dam na vyplnanie DP.
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Preco mi ETF nestrha dan na vyplacane dividendy?

Príspevok od používateľa hokaido »

Pripravoval som si podklady k DP a pozrel som sa aj na tento scenar co som popisoval a nie je to tak ako som tvrdil.
Nezdanene dividendy musis zdanit oddelene.
hokaido napísal:Celkovo si dostal teda 2000 EUR dividendy a zaplatil 150 EUR dan. 150 z 2000 je 7.5% co je viac ako 7% a na SK uz dan neplatis. Ze je to tak spravne, lebo DP nema kolonky na kazdy stat zvlast, ale iba sumar za vsetky
Su tam dve kolonky. Vsetky dividendy a zdanene dividendy, no a ten rozdiel musis este zdanit. Cize v nasom priklade, este budes musiet doplatit dan 70e za dividendy (1000e) z Irska. Zdravotne sa uz ale neplati od 2017.

Dobra sprava je, ze uz mame formular na DP za rok 2018, co ti znacne ulahci cely proces podavania DP.

Rozmyslam, ze by som pripravil jednoduchy navod, ak bude zaujem, ako podat DP pre tych co to este nikdy nerobili. Alebo aj pre ostatnych na ulahcenie. Nic velke, iba zakladny scenar tj zamestnanec + dividendy, ziadne bonusy, bez manzelky, deti a pod. Mohol by som to mat do 2 tyzdnov pripravene, ked si najdem cas.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Preco mi ETF nestrha dan na vyplacane dividendy?

Príspevok od používateľa rmaly »

@Hokaido, jasne, jasne... nech ti to panbozko oplati na detoch... sem s tym :) :) :)
west
Active Member
Príspevky: 75
Dátum registrácie: So 16 02, 2008 6:50 pm

Re: Preco mi ETF nestrha dan na vyplacane dividendy?

Príspevok od používateľa west »

Su tam dve kolonky. Vsetky dividendy a zdanene dividendy, no a ten rozdiel musis este zdanit. Cize v nasom priklade, este budes musiet doplatit dan 70e za dividendy (1000e) z Irska.
hokiado prosim ta konkretne ake kolonky, č. riadkov v danovom to myslis ohladom vsetkych a zdanenych dividend? Lebo jak pozeram tak pozeram...
Dikes
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Preco mi ETF nestrha dan na vyplacane dividendy?

Príspevok od používateľa hokaido »

west napísal:v danovom to myslis ohladom vsetkych a zdanenych dividend?
Presne tak. V DP je kolonka celkovo kolko ti vyplatili dividendy (v hrubom) a dalsia kolonka dividendy, z ktorych bola ztrhnuta/zaplatena dan (tiez v hrubom). Potom dalsia kolonka kolko si zaplatil dane a ak to bolo menej ako 7% tak rozdiel musis este doplatit + 7% z tych co neboli zdanene vobec.
Snad sa to da z toho pochopit ako som to napisal.
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"