FRANKLIN TARGET INCOME 2024 FUND

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
ericson1998
Príspevky: 16
Dátum registrácie: So 16 03, 2019 10:29 pm

FRANKLIN TARGET INCOME 2024 FUND

Príspevok od používateľa ericson1998 »

Zdravím. Našiel som článok (https://www.expertnainvestovanie.sk/cla ... na-5-rokov" onclick="window.open(this.href);return false;), v ktorom sa spomína jeden dlhopisový podielový fond s názvom FRANKLIN TARGET INCOME 2024 FUND. Podľa článku ten fond na začiatku apríla nakúpi rôzne korporátne dlhopisy so splatnosťou 5 rokov, očakávaný výnos cca 3%. Čo si o tomto fonde myslíte? Dá sa normálne doňho investovať cez klasických brokerov ako lynx, alebo cez niečo iné? Pozeral som aj na internete nejaké info o ňom. Našiel som max podobný článok ako ten, čo som spomínal vyššie a ešte nejaké info, KIID k tomu. Ďakujem
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2828
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 51 times
Been thanked: 112 times

Re: FRANKLIN TARGET INCOME 2024 FUND

Príspevok od používateľa Rokosák »

Faktory rozhodnutia.

1. Vstupny polatok fondu 1%.
2 Ine vstupne poplatky brokerovi a pod.
3. Priebezny poplatok. Spomina sa .25%, .75% pripadne 1%.
4. Budes drzat investiciu 5 rokov? Ak nie, mozes stratit znizenim ceny dlhopisu ak budu urokove miery dlhopisov vseobecne rast.
5. Ocakavny vynos neznamena nic. Ako budu vklady do fondu prichadzat, budu sa kupovat dlhopisy co bude odrazat vynosy. Teda v skutocnosti vynos budu ovplyvnovat investori. Vplyvat budu aj predavanim svojich podielov.
6. Zijes v Eurozone? Ak nie mas kurzove riziko.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15788
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: FRANKLIN TARGET INCOME 2024 FUND

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Pán expert na investovanie je sprostredkovateľ, ktorý to ponúka za províziu. Je zastrešený nejakou firmou, ktorá na tom samozrejme musí tiež zarobiť a tá firma má zmluvu o zastúpení zo správcom (o.c.p.) ktorý to tiež robí len preto, aby na tom zarobil. Čiže na začiatku je skupina, ktorá buď sama vytvorí investičné portfólio, alebo predáva nejaký finančný produkt, alebo podielový fond od väčšieho správcu - v danom prípade Franklin Templeton. Na konci tohto potravinového reťazca je klient. Takáto skupina pri tomto produkte je napr. český o.c.p. Conseq:
https://www.conseq.sk/news_detail.asp?p ... &news=1749" onclick="window.open(this.href);return false;

Keďže tento produkt nie je obchodovateľný na svetových burzách, nekúpiš ho cez brokera.

V tvojom prípade ide o uzavretý podielový fond ktorý nakupuje korporátne dlhopisy a vypláca 3% p.a. Pán expert nespomína ešte takú maličkosť, že investícia do podielového fondu podlieha zdaňovaniu a odvodom. Daň u nás je 19% a zdravotný odvod 14%, takže spolu 33%. Odporúčať podielové fondy na vyššie jednorázové investície je podľa mňa kvôli daniam veľmi nevýhodné.Pán expert to však na svojej stránke neuvádza.

Potravinový reťazec so sľubovaným výnosom 3% p.a. môžeš ale naozaj obísť cez brokera ako Lynx. Tak, že investuješ do fondov obchodovaných na burze, ktoré sa nazývajú ETF (Exchange traded Fund ). Sú ich stovky až tisíce. Môžeš si vybrať.

Ked kúpiš ETF cez brokera, tak ťa to obyčajne stojí 0,1% až 0,25% ročne...u dlhopisových aj viac. Ale ked to držíš viac ako 1 rok, tak je to oslobodené od daní aj odvodov. Okrem toho, dlhopisové ETFká do ktorých takto vieš investovať môžu mať oveľa väčšie výnosy - targetoval by som okolo 5-6% p.a. v tzv. high yield ETFkách, keďže riziko je diverzifikované do mnohých dlhopisov (spoľahlivé firmy, ale nižší rating).

Nie som expert na investovanie, nezaoberám sa detailami, len upozorňujem, že investovať môžeš sám, s veľmi nízkymi nákladmi a bez daňovo-odvodových povinností.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
ericson1998
Príspevky: 16
Dátum registrácie: So 16 03, 2019 10:29 pm

Re: FRANKLIN TARGET INCOME 2024 FUND

Príspevok od používateľa ericson1998 »

Ďakujem Juggler, presne takúto odpoveď som potreboval. Nedávno som narazil na toto fórum a všimol som si, že si dosť aktívny. Takže aj keď expert nie si, cením si tvoju radu. Áno, dnes som si otvoril účet cez Lynx (kedysi dávno som skúšal demo účet na eTore), a zaujali ma ETF-ká, aktuálne konkrétne spomínané dlhopisové ETF (akciové nie, vzhľadom na blížiacu sa recesiu/krízu ??? čo si o tom myslíš?). Ako študent odboru financie by som si to chcel v praxi vyskúšať, s mojimi pár tisícmi. Taktiež, rodičom banka zrušila 1% úrok na bežnom účte (zamestnanecký benefit Slovenskej sporiteľne), takže chcel by som sa nejako postarať aj o ich peniaze, aby sa zhodnocovali. Mám v pláne pravidelne každý mesiac prikladať na účet a nakupovať nejaké vhodné ETF-ká. Je to dobrá stratégia? Aktuálne mám v pláne len takéto pasívne investovanie, ale kľudne aj v blízkej budúcnosti nevylučujem aktívne obchodovať.

Ešte len v rýchlosti k Lynxu. Ten minimálny vklad 2000€ si teoreticky môžem kedykoľvek vybrať že? Neplatí sa poplatok pri vklade, ani pri výbere z účtu (max raz do mesiaca), a nad 1000€ na účte sa neplatí ani inactivity fee. Viem, že to majú napísané na stránke, len sa uisťujem.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15788
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: FRANKLIN TARGET INCOME 2024 FUND

Príspevok od používateľa JUGGLER »

ericson1998 napísal:Ďakujem Juggler, presne takúto odpoveď som potreboval. Nedávno som narazil na toto fórum a všimol som si, že si dosť aktívny. Takže aj keď expert nie si, cením si tvoju radu. Áno, dnes som si otvoril účet cez Lynx (kedysi dávno som skúšal demo účet na eTore), a zaujali ma ETF-ká, aktuálne konkrétne spomínané dlhopisové ETF (akciové nie, vzhľadom na blížiacu sa recesiu/krízu ??? čo si o tom myslíš?). Ako študent odboru financie by som si to chcel v praxi vyskúšať, s mojimi pár tisícmi. Taktiež, rodičom banka zrušila 1% úrok na bežnom účte (zamestnanecký benefit Slovenskej sporiteľne), takže chcel by som sa nejako postarať aj o ich peniaze, aby sa zhodnocovali.
Keď si študent financií, tak si to najprv dobre naštuduj. Lebo aj tie dlhopisové etfká lietajú hore-dole, takže nenájdeš produkt bez rizika. Ale ked máš svoje financie vo svojích rukách a účet u vlastného brokera, tak ten dlhodobý výnos aspoň nie je ohlodávaný vysokými nákladmi.

Príznaky recesie sú tu, ale nikto nevie čo bude. Ani najväčší experti na svete. Všetci len tipujú...Tvojou výhodou je to, že ked si sám vieš urobiť názor, po vlastnom posúdení čísel, správ, analýz atd... tak si sám zodpovedný za to, čo urobíš.

Mne sa súčasný vývoj v Európe nepáči. Ani ekonomicky, ani politicky. ECB drží úroky na nule a stále robí opatrenia akoby sme boli vo velkej kríze. Neviem aké zbrane ECB použije, ked recesia naozaj príde. Američania sú na tom lepšie. Stihli zvýšiť úroky, zastavili QE. Majú v rukách aspoň niečo, čím vedia čeliť kríze.

Okrem toho Amíci majú lídrov v technológiách a globálny monopol v niektorých segmentoch ...takmer triliónových gigantov ako Googl, Microsoft, Amazon, Apple ... Tieto firmy kríza len tak ľahko nedostane, okrem toho amíci nie sú sociálne zameraní, nevyjdú ihneď do ulíc...

Preto investíciám do USA a do dolárových aktív viac verím a tam nájdeš aj vyššie výnosy. Napr. ked sa bavíme o 3% p.a. vo Franklin dlhopisovom fonde v eurách...tak bez rizika máš termíňaky v dolároch, kde podľa mňa pri 5 ročnom fixe nájdeš tiež 3% p.a...ved úroky v USA sú 2,5%. Len to treba hľadať a mať prehľad. Ja v tom nemám prehľad. Určite, nejaké kurzové riziko v USD existuje...ale ked pozerám kde smeruje EU, tak momentálne viac verím doláru ako euru.

Čo sa týka investícii na Slovensku, tak tiež ked sa budeš vyznať a hľadať, tak nájdeš vyšší výnos pri relatívne nízkom riziku.
Ja nehľadám, preto nemám prehľad , zato ked sa tu niekedy hádame, tak popritom narazím na zaujímavé investície.
Lebo žraloci, darmo ako ich ľudia negatívne berú, ale firmy ako Penta, JT, Arca sú naša špica... sú za nimi najlepšie mozgy, majú vlastné banky, majetok, kapitál, relatívne dlhodobú históriu, zamestnávajú tisíce ľudí a hlavne: sú tu doma...
Napr. minule sme sa hádali o rizikových investíciách do zelených energií na Filipínach a tu doma máme Green Energy Fond od Arca, kde majú investori 6% p.a. a viac a podľa mňa úplne bez rizika, pretože výkupné ceny sú garantované vládou SR.
Je velmi malá pravdepodobnosť, že by Arca taký projekt nezvládla, alebo nedotiahla do konca. Pred pár rokmi sa mi páčili realitné fondy HB Reavis, mali vysoké výnosy...tie by som pozrel aj teraz, lebo na Slovensku je nedostatok bytov a developeri majú dobrú perspektívu, hlavne v BA. Len neviem, či výnosy sú ešte také lukratívne ako pred pár rokmi....ľudia vraveli, že boli nad 10% p.a.

Ešte len v rýchlosti k Lynxu. Ten minimálny vklad 2000€ si teoreticky môžem kedykoľvek vybrať že? Neplatí sa poplatok pri vklade, ani pri výbere z účtu (max raz do mesiaca), a nad 1000€ na účte sa neplatí ani inactivity fee. Viem, že to majú napísané na stránke, len sa uisťujem.
Minimálne 2000 majú preto, lebo od 2000 začína obchodovanie na margin v USA....a oni umožnujú obchodovanie všetkého, teda aj komodity, forex, CFD... Čiže od 2000 si môžeš založiť účet, ale keby si to potom pobabral a klesal, tak môžeš tam mať menej, ale obchodovanie na margin už nevyužiješ. Môžeš tam mať akcie a etfká bez marginu a ísť dolu vodou...môžeš si aj peniaze vybrať...broker ti to pošle...ale chce tam mať určité minimum na dáta a fees...neviem kolko je to... možno 20-30 USD..možno 50..

Ja nemám účet u Lynxu...ale Lynx využíva platformu brokera IB, je vlastne taký lokálny distribútor a reseller pre IB, takže vlastne všetci obchodujeme cez IB, tie princípy sú rovnaké...Môžeš si založiť účet rovno u IB...ale nemajú podporu v SK a myslím, že min. vklad je 10 000 USD/EUR
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
MFT
Príspevky: 50
Dátum registrácie: Ne 26 03, 2017 2:12 pm
Has thanked: 1 time

Re: FRANKLIN TARGET INCOME 2024 FUND

Príspevok od používateľa MFT »

No ano, HB Reavis mal vynosy vratane reinvestovanych dividend cez 10 % p.a., mali fond kotovat na burze a teda pri drzbe nad 1 rok mal byt oslobodeny od dani, lenze odkedy som sa mu zacal venovat tieto vynosy uz nedosiahol... Tiez cesky realitny fond Arete Invest investujuci do priemyselnych nehnutelnosti robil podla deklarovanych vysledkov sialene vynosy /tusim aj k 20% p.a.) a vraj ma nasliapnute aj do buducna, kupuje aj nejake haly na SR...len tu sa tusim bavime o min. ivesticiach od 200 tis. a vyssie...

Asi to najjednoduchsie su korporatne emisie pod hlavickou nasich zralokov...PENTA uz priniesla emisie s hrubym urocenim cez 5% p.a. pred zdanenim /19%/... pride mi to vsak troska divne, ale asi nestihaju financovat projekty /asi zväcsa developerske alebo neviem.../, pretoze PENTA sa hybala max . do 3,8 % no posledne emisie vybehli s urocenim...
Nasi emitenti uz prichadzaju aj s tzv. bezkuponovymi dlhopismi, ktore su ktoovane na burze a pri drzbe nad 1 rok u nich plati casovy test, teda su oslobodene od dani... takze opät sa da nejake to 1% usetrit...

Investovanie do slovesnkych dlhopisov je asi to najjednoduchsie co moze individualny investor dnes urobit, samozrejme ti tu chalani po prezreti prospektu urcite napisu o prepakovanom zadlzeni a inych rizikach, no ako som napisal, asi je to to najjednoduchsie...

Dalsia cesta je ako pisal Juggler ist cestou otvorenia si uctu a investovani do nejakeho High Yield ETF-ka s dobre rozlozenym rizikom vzhladom k mnozstu firiem vo fonde... nase podielove fondy su vzhladom k vynosom a rezimu zdanenia ci uz dalsich poplatkov /vstupnych, spravcovskych ci vystupnych - zalezi od fondu ci tej ktorej akcii/ podla mna vzhladom k vynosom nevyhodne, k benchmarku sa casto ani len z polovice nepriblizia...
yurij
Príspevky: 30
Dátum registrácie: Št 02 06, 2016 5:19 pm

Re: FRANKLIN TARGET INCOME 2024 FUND

Príspevok od používateľa yurij »

Ja nemám účet u Lynxu...ale Lynx využíva platformu brokera IB, je vlastne taký lokálny distribútor a reseller pre IB, takže vlastne všetci obchodujeme cez IB, tie princípy sú rovnaké...Môžeš si založiť účet rovno u IB...ale nemajú podporu v SK a myslím, že min. vklad je 10 000 USD/EUR
Chalanisko je mlady, sudiac podla nicku rocnik 98. IB ma specialne pravidla pre klientov do 25 rokov veku. Min vklad 2 500 USD a monthly activity fee 3 USD, resp 0 ak na poplatkoch zaplatis aspon tie 3 USD (link: https://www.interactivebrokers.co.uk/en ... php?f=4969" onclick="window.open(this.href);return false; ).
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: FRANKLIN TARGET INCOME 2024 FUND

Príspevok od používateľa hokaido »

yurij napísal:Chalanisko je mlady, sudiac podla nicku rocnik 98. IB ma specialne pravidla pre klientov do 25 rokov veku. Min vklad 2 500 USD a monthly activity fee 3 USD, resp 0 ak na poplatkoch zaplatis aspon tie 3 USD (link: https://www.interactivebrokers.co.uk/en" onclick="window.open(this.href);return false; ... php?f=4969 ).
Uz sme to raz diskutovali, ze IB uz nema minimum na otvorenie uctu. Zrusili to. Ale je pravda, ze ucet ti otvoria az ked tam nieco posles. Kamaratovi som pomahal otvarat ucet v IB a poslal tam 1000 EUR, takze to mam potvrdene, ze ten limit tam uz nie je.

To s tymi 3USD je dolezita informacia.

IB ma podporu iba v eng. Tak ak nieco potrebujes vybavit, tak bud na to pripraveny. Webtrader mi prisiel menej prehladny ako ma Lynx. Osobne by som ale volil IB.
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"