Dokazu aktivni manazeri porazat indexy?

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: Dokazu aktivni manazeri porazat indexy?

Príspevok od používateľa kiikino »

he he vypada to ako forex, vpohode nakreslis rezistencie a aj fibo urovne ako tak funguju
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4047
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 51 times
Been thanked: 64 times

Re: Dokazu aktivni manazeri porazat indexy?

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Fibo urovne musia fungovat, lebo oni vychadzaju praveze z cistej matematiky a statistiky.

Trebars ak by si zobral vsetky priblizne obdlznikove utvary vytvorene prirodou, tak najviac z nich bude mat pomer stran 1:1,618. A dalsie velmi vysoke percento utvarov bude mat pomer stran dost podobny tomuto. Lebo to je prirodne najdokonalejsi pomer. Tzv. golden ratio. O tomto jedinom pomere plati ze (a+b)/a = a/b.

1 / 1,618 = 0,618

Trebars ak ti niekto ponukne risk 75%:100% ... a ty prehras, tak buduci risk musis vyhrat 100%:133% aby si bol zase na nule.
Ak ti ponukne risk 66%:100% a prehras, buduci risk musis vyhrat 100% ku 150% aby si bol na nule.
Ak ti ponukne risk 50%:100% a prehras, buduci risk musis vyhrat 100% ku 200% aby si bol na nule.
Ak ti ponukne risk 25%:100% a prehras, buduci risk musis vyhrat 100% ku 400% aby si bol na nule.

Jedine pri risku 61,8% : 100% ak prehras, tak buduci risk musis mat 100% : 161,8% aby si bol na nule. Je to proste matematicky bod obratu v tej postupnosti.

Fibonaciho urovne maju presne ten zaklad. Hlavne z nich su 61,8% a (100-61,8%) = 38,2%

Lenze toto je uplne najstandartnejsia matematika a statistika, ziaden specialny edge vyvodeny z nejakej vlastnosti ludi.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2844
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 54 times
Been thanked: 112 times

Re: Dokazu aktivni manazeri porazat indexy?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Trhy s ceninami tvori priroda, alebo ludia. Su obdlznikoveho tvaru?
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4047
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 51 times
Been thanked: 64 times

Re: Dokazu aktivni manazeri porazat indexy?

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Obdlznik je cloveku lahko vnimatelne graficke vyjadrenie pomeru dvoch cisiel. Da sa to aj useckami, cislicami, hociako...
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4047
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 51 times
Been thanked: 64 times

Re: Dokazu aktivni manazeri porazat indexy?

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Tento text pochadza z patentu "computer trading system for offering custom financial market speculations". Je to patent od brokera na svoj system.
Text tvrdi ze uspesni traderi su v podstate "luckeri", prirodzene vzniknuti tak ako "looseri". Ziadny specialny skill na odhadovanie buducnosti marketu neuznava.

Cislo patentu: US 8046293 B2
Datum: 25. okt. 2011

"The administrator of the system may wish to track the bettors who are consistently successful at forecasting the direction of the financial markets. The administrator knows that under the assumption of efficient markets, no person may consistently forecast the financial markets, and therefore successful bettors are simply those that have been successful by chance. However, tracking successful bettors may provide useful information for the administrator, such as useful clues for tracking down problems with this embodiment. The administrator may also sell or provide the information comprised of the ongoing bets of the successful bettors, to third parties who may choose to use or rely upon this information on the belief that the successful bettors have a special gift rather than being simply lucky. "
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Dokazu aktivni manazeri porazat indexy?

Príspevok od používateľa jogo »

Mne skor vrta hlavou pravidlo 3-sigma.
Jednoducho povedane, ak 1000x nahodne otvorim obchod s rizikom RRR 1:1 tak s pravdepodobnostou 99.72% budem mat 405 az 595 uspesnych obchodov.
Ak budem ten stastlivec, ktory mal 595 nahodne uspesnych obchodov a pouzijem position sizing s rizikom 1% na obchod, tak urobim zhodnotenie 636% a budem traderska hviezda, ktora urobila na velkom mnozstve obchodov takyto pekny zisk.
A pritom to bola iba obycajna nahoda a ziadne edge.
Preto sa vzdy zaujimam o dlhodobe vysledky a ziadne kratkodobe epizody z tradingu.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4047
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 51 times
Been thanked: 64 times

Re: Dokazu aktivni manazeri porazat indexy?

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

A ak budes ten nestastlivec ktory mal len 405 uspesnych obchodov z 1000 (stale budes spadat do kategorie 99,7% populacie), tak vynulujes ucet a este dolozis peniaze a znovu ho vynulujes.

Black monday bola vraj 36-sigma udalost. Podla statistiky taka nastava prilis zriedka, ked 7-sigma udalost nastava v dennom meritku raz za milion rokov. Tak na financnom markete pravdepodobnost nebude asi uplne normalne distribuovana.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Dokazu aktivni manazeri porazat indexy?

Príspevok od používateľa Rado »

Mne sa zdá, že 7 je až 1 mld rokov. 6 je cca 1,388 mil. rokov, ale to sú len detaily. Z pohľadu financií je podstatné, čo mám v peňaženke. :D U tradera by som chcel poznať aj štruktúru príjmov a výšku obchodného kapitálu.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4047
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 51 times
Been thanked: 64 times

Re: Dokazu aktivni manazeri porazat indexy?

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Mas pravdu o tom ze 7 sigma na dennej baze znamena podivny den aky sa vyskytne raz za miliardu rokov. Cital som to v anglictine a ten ich "bilion" ma obcas popletie.

Pozeral som ceny opcii na CME Group (to bude mozno realna burza) a nie su vychylene. Pre kurz 1,32 stoja priblizne rovnako vela put aj call. Nechapem ako si teda niekto iny moze dovolit ponukat binarnu opciu na pad EURA pod tento kurz a expiraciou o 1-2-3 mesiace s RRR 1:1,2 v jeho neprospech.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Dokazu aktivni manazeri porazat indexy?

Príspevok od používateľa jogo »

jaroslav80 napísal:A ak budes ten nestastlivec ktory mal len 405 uspesnych obchodov z 1000 (stale budes spadat do kategorie 99,7% populacie), tak vynulujes ucet a este dolozis peniaze a znovu ho vynulujes.
Ak budem pouzivat position sizing a s klesajucim uctom znizovat pozicie,aby moje riziko bolo stale 1% uctu, tak ucet nevynulujem, ale na konci(po tisicom obchode) budem mat 14% povodnej sumy, cize budem v 86% drawdowne. :)
Preto pozicny trader, ktory robi 100 obchodov rocne ani po 10 rokoch s urcitostou nevie, ci ma system, ktory zaraba, alebo je to len "nahodna fluktuacia".
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Dokazu aktivni manazeri porazat indexy?

Príspevok od používateľa jogo »

Rado napísal:Z pohľadu financií je podstatné, čo mám v peňaženke. :D U tradera by som chcel poznať aj štruktúru príjmov a výšku obchodného kapitálu.
Podstatne je, aby si vedel, ci nemas v penazenke nahodnu fluktuaciu namiesto skutocneho edge.
Vyska obchodneho kapitalu je zavisla od zamestnania, ktore clovek robi.
Ak niekto zaraba menej, uspori menej, ale je zvyknuty minat menej, preto v pripade nahradenia zamestnania tradingom je na tom tak isto, ako ten, co zaraba viac, uspori viac a mina viac.
Len ich zivotny styl je trochu iny, hoci aj bohaty aj chudobny jedia 3x denne, obaja spia 8 hodin denne, obaja si obliekaju naraz len jedne saty, byvaju naraz len v jednom dome, soferuju naraz len jedno auto...
A to pozlatko navyse?...To su len veci, ktore (ne)potrebujeme, a kupujeme ich len preto, aby sme nimi ohurili ludi, ktorych (ne)pozname. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Dokazu aktivni manazeri porazat indexy?

Príspevok od používateľa Rado »

jogo napísal: A to pozlatko navyse?...To su len veci, ktore (ne)potrebujeme, a kupujeme ich len preto, aby sme nimi ohurili ludi, ktorych (ne)pozname. :)
Ak je niekto zvyknutý na jednu misku ryže denne, tak jedlo 3x do dňa mu príde ako nepotrebný luxus. Všeko je relatívne.

Predpokladám, že v peňaženke je stále cash, ale tam ma bude zaujímať odkiaľ pochádza. Nezaujíma ma v absolútnej hodnote lebo ako si povedal každý má iné nároky, ale chcem vedieť akým spôsobom sa tam dostáva. Ak niekto verí, že porazí index, tak podstatnú časť príjmov generuje z tradingu. Ak nie, tak zo zamestnania. Od toho sa odvíja aj výška obchodného kapitálu, ktorý používa na obchodovanie. Nie je to závislé na zamestaní, ale na tom ako si kto verí. Štruktúra kapitálu nemusí byť zo 100% vlastná. Tam môže byť skrytý edge, ktorý akceleruje percentuálne zhodotenie toho vlastného. Predpokladám, že tam už vie, či má edge alebo nie.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4047
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 51 times
Been thanked: 64 times

Re: Dokazu aktivni manazeri porazat indexy?

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Lenze Jogo vypocital, ze pri 100 obchodoch rocne za 10 rokov urobis len 1000 obchodov co je dost mala vzorka aby aj ak budes uspesny si si bol dostatocne isty ze to nebola nahoda a ze podobne by dopadlo 20% zo skupiny cvicenych opic ktore by kazdy mesiac nahodne strelili smer a vsadili nan 1% uctu. Jogo ale neratal poplatky, cize vdaka poplatkom looserov bude viac a winerov menej aj pri ciro beznom statistickom rozlozeni.

Je to podobne ako so zdravim. To ze niekto je zdravy nemusi zakonite znamenat aj ze ma zdravy zivotny styl. A niekto iny moze mat vcelku zdravy zivotny styl a snazit sa stravovat, spavat a podobne veci robit zodpovedne a zdravo a pritom aj tak mu mozu diagnostikovat rakovinu a bude chodit po doktoroch viac a zomrie skor ako niekto kto pije, fajci, nespava, berie zeny zaradom a aj tak je vcelku zdravy.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Dokazu aktivni manazeri porazat indexy?

Príspevok od používateľa jogo »

Rado napísal:

Štruktúra kapitálu nemusí byť zo 100% vlastná. Tam môže byť skrytý edge, ktorý akceleruje percentuálne zhodotenie toho vlastného. Predpokladám, že tam už vie, či má edge alebo nie.
Lenze podla mojich skusenosti ti paka pomoze len v obdobiach, ked sa tvojmu systenu dari a ma nizke drawdowny.
Ak si to vcas neuvedomis a skusis znova zopakovat 1000-percentne zhodnotenie za rok s celym uctom, tak prides o vsetko.Lebo tych 1000% bola len nahodna fluktuacia a ziaden dlhodobo 1000-percentny ziskovy system.
To si uvedomil Larry Williams aj Zanger a v dalsich rokoch uz sa nesnazili robit take vysoke zhodnotenia a radsej si privyrabali na predaji skoleni...
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Dokazu aktivni manazeri porazat indexy?

Príspevok od používateľa jogo »

jaroslav80 napísal:Je to podobne ako so zdravim. To ze niekto je zdravy nemusi zakonite znamenat aj ze ma zdravy zivotny styl. A niekto iny moze mat vcelku zdravy zivotny styl a snazit sa stravovat, spavat a podobne veci robit zodpovedne a zdravo a pritom aj tak mu mozu diagnostikovat rakovinu a bude chodit po doktoroch viac a zomrie skor ako niekto kto pije, fajci, nespava, berie zeny zaradom a aj tak je vcelku zdravy.
Mam podobny pohlad na zdravie ako si to tu popisal.
Resp. mozno nahoda neexistuje a vsetko je deterministicky urcene nasimi predoslymi skutkami v telesnom aj duchovnom zivote, ale podobne ako ekonomicky vyvoj to nevie nikto dopredu spocitat ako sa nas zivot bude uberat dalej na zaklade nasho predchadzajuceho zivota....
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Dokazu aktivni manazeri porazat indexy?

Príspevok od používateľa Rado »

Nehovoril som o páke a ani o 1000% zhodotení. Ak máš cudzí aj svoj kapitál, tak aj 60% zhodnotenie celkového účtu za rok môže pre teba znamenať 100% z tvojho kapitálu za dva mesiace. Ide len o pomer medzi vlastným a cudzím kapitálom. Takto funguje podnikanie a nie je to inak ani pri tradingu. Naháňať zhodnotenie na úrovni 1000% za rok s účtom 10k vedie skoro s istotou k jeho vymazaniu. Na tom sa postaviť trading nedá.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Dokazu aktivni manazeri porazat indexy?

Príspevok od používateľa Airmike »

Rado

presne tak
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Dokazu aktivni manazeri porazat indexy?

Príspevok od používateľa jogo »

Rado napísal: Ak máš cudzí aj svoj kapitál, tak aj 60% zhodnotenie celkového účtu za rok môže pre teba znamenať 100% z tvojho kapitálu za dva mesiace. Ide len o pomer medzi vlastným a cudzím kapitálom. Takto funguje podnikanie a nie je to inak ani pri tradingu.
Ak so svojim kapitalom mas system, ktory robi 60% rocne a ma DD 60% a navysis tento kapital na dvojnasobok, tak:

-ak to urobis cez brokera na margin, zavrie ti pozicie, ked tvoj vlastny kapital bude nizsi ako marginove poziadavky brokera a prides o ucet, cize tadeto cesta nevedie

-ak si pozicias v banke, tak ti pri maximalnom DD nikto pozicie nezavrie, ale nebudes mat na splatky uveru v banke
Ak ti system nezacne skoro znova zarabat, aby si z neho mohol vyberat cash na splatky, tak ta cakaju velke neprijemnosti vratane exekucie
V tom mas pravdu, je to to iste ako podnikanie, ked sa ti nedari a prestanes platit svojim dodavatelom, veritelom, zamestnancom atd.
Len mi povedz, ktora banka ti pozicia par desattisic-stotisic eur na trading a este za rozumny urok?

-mozes spravovat peniaze druhym ludom za nejaky podiel na zisku
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Dokazu aktivni manazeri porazat indexy?

Príspevok od používateľa Rado »

Akciové spoločnosti si zháňajú investorov na trhu. Podobne asi predá podiely svojho podnikania aj trader. Na banku by som sa neobracal. Na čo byť zbytočne pod tlakom.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Dokazu aktivni manazeri porazat indexy?

Príspevok od používateľa jogo »

Cize tretia moznost, spravovat ludom peniaze. Nuz....o tom som pisal uz v 2008 roku.
Dajte mi vase peniaze, ja ich investujem a ked trhy zacnu rast, zoberiem si 20% vasho zisku ako poplatok za zhodnotenie penazi. Ak trh bude padat dalej, s vasimi stratami nemam nic spolocne...
To iste plati pre tradingove systemy. Ak mi system nahodne nadeli zisk, tak si zoberiem 20% zisku, ak mi vyrobi stratu ,tak zavriem fond a zbytok penazi vratim investorom. A pod inym nazvom fondu budem skusat stastie dalej s inym systemom.
Ale na toto by som nemal zaludok... :?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Dokazu aktivni manazeri porazat indexy?

Príspevok od používateľa Rado »

Najskôr musíš investora presvečiť, že tých dvadsať percent spravíš. Je však pravda, že sa ľudia skôr rozhodnú investovať s vidinou vysokých percent ako použiť rovnakú sumu na kúpu auta. Tam vyberajú dlhšie a rozmýšľajú dôkladnejšie. :D
Druhá vec je, že pokiaľ nie si obchodník s CP, tak vyberať peniaze na obchodovanie nemôžeš.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"