SLSP fond zodpovedneho investovania

Termínované vklady, sporiace účty, bežné účty, úroky v bankách, stavebné sporenie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
retepko
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Ut 08 02, 2022 1:10 pm

SLSP fond zodpovedneho investovania

Príspevok od používateľa retepko »

Ahojte, snad som temu umiestnil spravne.

Rad by som sa na vas skusenejsich obratil s jednou otazkou ohladom tohoto produktu od SLSP:

Kód: Vybrať všetko

https://www.erste-am.sk/sk/amslsp/fondy-sk/am-slsp-fond-zodpovedneho-investovania-o-p-f/SK3000001170
Zhruba pred rokom som si vlozil do tohoto fondu 50000e, ktore mali byt relativne konzervativne zainvestovane, na dobu do 5 rokov.
Su alokovane na kupu nehnutelnosti, a preto nevedno keby budu potreba. Caka sa na nejaku rozumnu ponuku nehnutelnosti.
Zlozenie fonfu by malo byt cca 25percent akcie 75 dlhopisy.

Aktualne v Georgovi stav z 4.2.2022 -5,09% a teda -2500e minus.
Je jasne, ze aj takyto fond ma riziko ze nebude v pluse, avsak chcel by som sa spytat, ako je mozne, ze tento podla hodnotenia,
a zlozenia najmenej rizikovy fond je najviac v minuse. Aj ovela viac ako cisto akciovy fond, ktory som zakladal zhruba v rovnakych obdobiach.

Plati aj v tomto pripade, ze treba cakat ako pri akciach? Zatial penaize nepotrebujem, a viem kludne aj ak by nehnutelnost prisla,
pouzit ine zdroje, takze vysedenie mozne je, ale neviem ci je to spravne. Co cakat od takehoto fondu?

dakujem velmi pekne za vase vyjadrenia.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3823
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: SLSP fond zodpovedneho investovania

Príspevok od používateľa osamely chodec »

nahrubo som pozrel, ze tam moze byt alokovanych az do 85% dlhopisov, tie posledny polrok padaju na cene a bude o este horsie , moja prognoza.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
retepko
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Ut 08 02, 2022 1:10 pm

Re: SLSP fond zodpovedneho investovania

Príspevok od používateľa retepko »

Hej, hej presne tak ako pises 85 cca dlhopisy. A tak teraz co dalej :( vybrat to kym to nespadne este viac, alebo cakat?
alebo co v takychto pripadoch. Pri akciach by som jasne ze cakal, ale prave ta dlhopisova zlozka mala zabranovat tymto prepadom,
ale ocividne uz to tak neplati, a ja neviem ako dalej.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3823
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: SLSP fond zodpovedneho investovania

Príspevok od používateľa osamely chodec »

ak pri -5% mas problem emocionalne to ustat co potom pri -30% az -40% , odpovedz si sam, ci zvladnes par rokov aj stratu v desiatkach %.Ak ano v pohode.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
retepko
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Ut 08 02, 2022 1:10 pm

Re: SLSP fond zodpovedneho investovania

Príspevok od používateľa retepko »

Ustat ustojim, hovorim nie su to moje jedine financne prostriedky od ktorych by som bol odkazany.
Iba ma sokovalo to spravanie, a ze najmenej rizikovy produkt mam najviac v strate.
O tom co robit pri 100percent akciovych a ETF fondoch ktore vlastnim viem co cakat a ako sa spravat,
ale dlhopisy vobec nemam nastudovane, a mal som za to ze prave tie drzia hodnotu ked akcie padaju.

Tak som sa chcel poradit, aby som nevyckaval, a nakoniec zistim ze to bola chyba.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: SLSP fond zodpovedneho investovania

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

@retepko: prečo si si vybral práve tento fond? Kvôli ESG?
retepko
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Ut 08 02, 2022 1:10 pm

Re: SLSP fond zodpovedneho investovania

Príspevok od používateľa retepko »

ale kdeze kvoli ESG, bol som blby a nezorientovany, dal som si poradit, kam odlozit 50k, aby boli relativne dostupne v priebehu par rokov,
a nebolo vele riziko :/
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2218
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 627 times
Been thanked: 369 times

Re: SLSP fond zodpovedneho investovania

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

    A kto Ti poradil. :)

    Vlastne, to je jedno...

    Problém je v tom, že keďže pri tom fonde nie sú vypísané všetky investície a iba top 10, tažko je povedať, či to perspektívu má/nie.

    portfolio.jpg

    Osobne si ale myslím, že to nebude presne to, čo si hľadal :/ Teda nejakú stabilitu doslova. Ak si nespokojný už teraz, ako tu už niekto napísal, otázka je, čo potom keby sa náhodou zosypali trhy viac. Jasné nie je to 100% portfólio akcií, ale má zaujímavý priebeh už aj v tejto dobe a s nastavením 15:85. Každopádne tiež netreba zabúdať, že minulé výnosy... nie sú zárukou tých budúcich. Možno sa to obráti :)
    retepko
    Príspevky: 10
    Dátum registrácie: Ut 08 02, 2022 1:10 pm

    Re: SLSP fond zodpovedneho investovania

    Príspevok od používateľa retepko »

    Sypete mi sol do rany :D..
    poradil mi tak"moj" osobny bankar v slsp. hovorim, nemal som prehlad a snazil som sa nejako ulozit 50k aby nelezali na beznom ucte pocas cakania na vhodnu nehnutelnost.

    Nejde o to ze by som bol zdeseny z -5%, to je v poriadku, ale neviem ako je to pri dlhopisoch, kedze tie som mal vzdy prave za tu stabilizacnu zlozku.
    Da sa cakat ze sa to moze dostat opat do plusu? za akych okolnosti? alebo je to potapajuca sa lod, z ktorej treba vyskocit aj za cenu straty?
    jogo
    VETERAN MEMBER *****
    Príspevky: 7052
    Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
    Has thanked: 147 times
    Been thanked: 276 times

    Re: SLSP fond zodpovedneho investovania

    Príspevok od používateľa jogo »

    tomáš virdzek napísal: Ut 08 02, 2022 7:32 pm Problém je v tom, že keďže pri tom fonde nie sú vypísané všetky investície a iba top 10, tažko je povedať, či to perspektívu má/nie.
    Na tomto odkaze si stiahni polročnú správu a tam nájdeš všetky nakúpené pozície: https://www.erste-am.sk/sk/amslsp/fondy ... 3000001170
    retepko napísal: Ut 08 02, 2022 7:38 pm Da sa cakat ze sa to moze dostat opat do plusu? za akych okolnosti? alebo je to potapajuca sa lod, z ktorej treba vyskocit aj za cenu straty?
    Ak ECB bude dvíhať úroky, tak cena dlhopisov-hlavne krátkodobých, pôjde dole, to je matematika.
    Chceš radu,ale neviem ti ju dať, lebo neviem, čo urobí ECB. Ja to riešim tradingom, lebo pri zvyšujúcich sa úrokoch nakoniec skorigujú aj akcie, aj dlhopisy aj nehnuteľnosti. A držať cash pri 8% inflácii tiež nie je riešenie.

    Tu som dal tip viewtopic.php?f=7&t=24908&p=159506#p159506 ako to riešiť, ale ja by som sa bal držať dlhopisy Talianska alebo Španielska prípadne Francúzska. Keby boli protiinflačné dlhopisy Nemecka, tak ich kúpim, lebo by som nemal kurzove riziko.
    Do českých terminovaných vkladov by som sa bal ísť...v rokoch 2002 až 2005 som stratil v dlhopisovom fonde USA 50% hodnoty. rátane v Skk na kurze a zvýšení úrokov FEDOM.

    Tu je, pre ilustráciu, graf ETF na 20 ročné USA dlhopisy, aby si videl, aké robí pohyby
    https://finviz.com/quote.ashx?t=TLT&p=m&tas=0
    -Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
    tomáš virdzek
    Guru Member ****
    Príspevky: 2218
    Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
    Has thanked: 627 times
    Been thanked: 369 times

    Re: SLSP fond zodpovedneho investovania

    Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

    Jogo: nenájdeš tam všetky nakúpené pozície :)
    retepko
    Príspevky: 10
    Dátum registrácie: Ut 08 02, 2022 1:10 pm

    Re: SLSP fond zodpovedneho investovania

    Príspevok od používateľa retepko »

    Dakujem velmi pekne chalosi za vase nazori.
    Fakt som mimo tych dlhopisov, a nevidim ani tu spojitost rast urokov -> pad ceny ceny dlhopisov.
    Teraz sa to dost spomina, takze mozem cakat dalsie pady asi podla toho vsak?

    Ale to znamena, ze aj keby padnu -50% napr, ze po nejakom case sa mozu dostat spat aj do plusu tak ako akcie?

    vdaka
    vratko
    Príspevky: 23
    Dátum registrácie: Št 28 08, 2008 5:37 pm
    Been thanked: 2 times

    Re: SLSP fond zodpovedneho investovania

    Príspevok od používateľa vratko »

    retepko napísal: St 09 02, 2022 8:11 am
    Fakt som mimo tych dlhopisov, a nevidim ani tu spojitost rast urokov -> pad ceny ceny dlhopisov.
    velmi zjednodusene.
    mas dlhopis A s nekonecnou splatnostou, s nominalnou hodnotou 100 000 EUR vyplacajuci rocne urok 1% z hodnoty dlhopisu.
    situacia na trhu sa zmeni. uroky stupnu na 2% a je vydany dlhopis B s nekonecnou splatnostou, s nominalnou hodnotou 100 000 EUR
    vyplacajuci rocne urok 2% z hodnoty dlhopisu.
    Teraz mas na vyber si kupit dlhopis B za 100 000 EUR, ktory ti bude kazdy rok vyplacat 2% zo 100 000, t.j. 2 000EUR kazdy rok, alebo mozes dosiahnut uplne rovnaky vysledok tym, ze si kupis 2 dlhopisy A. za kazdy zaplatis 50 000 EUR a budes z kazdeho dostavat 1% z nominalnej hodnoty.
    Cize cena dlhopisu A s nizsou urokovou sadzbou klesla na trhu, kde stupli urokove sadzby.

    o trosku zlozitejsi priklad:
    mas dlhopis A so splatnostou o 1 rok a nominalnou hodnotou 100 000EUR vyplacajuci urok 1% (1000 EUR)
    mas dlhopis B so splatnostou o 1 rok a nominalnou hodnotou 100 000 EUR vyplacajuci urok 2% (2000 EUR).

    ked si kupis dlhopis B za 100 000 EUR tak o rok dostanes naspat nominalnu hodnotu dlhopisu - 100 000 EUR a 2000 EUR vyplatene uroky (kupon).zarobis 2000 EUR za rok.
    ked si kupis dlhopis A za 99 000 EUR tak o rok dostanes 100 000 EUR nominalnu hodnotu dlhopisu a 1000 eur vyplatene uroky (kupon). zarobis 2000 EUR za rok.
    V skutocnosti by si za dlhopis A zaplatil nieco okolo 99 020 EUR, aby tvoj vynos za rok bol 2% ako na dlhopise B. Znovu si na trhu so stupajucimi sadzbami zaplatil menej za "stary dlhopis s nizkou sadzbou".


    Cele je to o tom, ze ked kupujuci maju moznost kupit novy dlhopis s vyssim vynosom, stare dlhopisy s nizsimi vynosmi sa musia predavat lacnejsie, aby dosiahli podobny vynos. Zaroven plati cim je kratsia doba zostavajuca do konca splatnosti dlhopisu tak tym je nizsi vplyv zmeny urokovych sadzieb na cenu dlhopisu.
    retepko
    Príspevky: 10
    Dátum registrácie: Ut 08 02, 2022 1:10 pm

    Re: SLSP fond zodpovedneho investovania

    Príspevok od používateľa retepko »

    @vratko, dakujem velmi pekne! precital som si to 3x a zacinam snad chapat podstatu. Zaujimave.

    Este by ma zaujimalo, co z toho vyplyva pre mna a ten dany produkt. Spravcovia fondu tuto situaciu nejak vedia riesit odpredajom
    tych starsich dlhopisov a dostat fond zase do plusu? alebo naozaj treba vyskocit z toho produktu aj za cenu straty, tak ako som to mal
    aj pri ruseni IZP po necelych 2 rokoch. Radsej som vyskocil so stratou, ako sa dalej viezt na tom nevyhodnom produkte.
    Používateľov profilový obrázok
    wladas
    Platinum Member ***
    Príspevky: 957
    Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
    Has thanked: 43 times
    Been thanked: 126 times

    Re: SLSP fond zodpovedneho investovania

    Príspevok od používateľa wladas »

    Vseobecne plati ze ked je raz produkt zly tak je nepodstatne ci tam bol vstupny poplatok alebo ine premenne.
    Je to cista matematika. Ked tie peniaze zarobia niekde inde za rok,dva,tri lepsie tak nema zmysel ostavat co i len den.
    retepko
    Príspevky: 10
    Dátum registrácie: Ut 08 02, 2022 1:10 pm

    Re: SLSP fond zodpovedneho investovania

    Príspevok od používateľa retepko »

    @wladas, hej pri tom IZP som nevahal, to bolo jasne seknut za akukolvek cenu.

    Ale predsa len teraz som pri tomto fonde -2500e + nejaky vstupny to je jedno ten neriesim teraz. Lenze co, keby teraz aj vyberiem,
    kam peniaze dam, pokial ich chcem mat dostupne v priebehu 1, 2 rokov ako sa objavi nejaka rozumnejsia nehnutelnost?
    Používateľov profilový obrázok
    JUGGLER
    VETERAN MEMBER *****
    Príspevky: 15693
    Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
    Has thanked: 988 times
    Been thanked: 1342 times

    Re: SLSP fond zodpovedneho investovania

    Príspevok od používateľa JUGGLER »

    retepko napísal: St 09 02, 2022 10:35 am @vratko, dakujem velmi pekne! precital som si to 3x a zacinam snad chapat podstatu. Zaujimave.
    Vratko. Ďakujem aj ja. Napriek tomu, že som 21 rokov na burze, až teraz mám v tom jasno.

    Môžem si tvoj príspevok dať na iný web?
    Tu sa mi to stratí. Čítal som to včera a už som to nevedel nájsť.

    Retepko: ťažké rozhodovanie, lebo vravia, že po takom dlhom býčom cykle môžu ísť dlhopisy viac dole.
    Naozaj neviem, čo by som sám robil na tvojom mieste. Blbé je to, že banka má z teba +1% za vstup a +1% p.a. za správu a neriskuje nič.
    Ked sa dostaneš do zisku, na konci ťa zdania 19%. A ešte je tu inflácia, ktorá si tiež odhryzne...

    Asi by som to ihneď nevyberal, lebo nikde nemáš garantovaný lepší výnos a menšie riziko pre taký krátkodobý horizont.
    Ale pozrel by som sa aké historické poklesy zaznamenali portfolia 15+85%. Pozri kde sme robili taký jednoduchý backtesting..tuším nájdeš linku vo vlákne viewtopic.php?f=51&t=24849

    Tak budeš v obraze akú stratu riskuješ. že to padne 50% to podla mna nehrozí. Tipujem, že max 10-15%. Ale raz to pôjde hore.
    Možno tu nehnuteľnosť tak skoro nenájdeš...pokial máš na mysli byt, tak to úplne vyletelo z normálu.
    :idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
    :arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
    Rokosák
    VETERAN MEMBER *****
    Príspevky: 2795
    Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
    Has thanked: 47 times
    Been thanked: 100 times

    Re: SLSP fond zodpovedneho investovania

    Príspevok od používateľa Rokosák »

    retepko napísal: St 09 02, 2022 10:35 am Spravcovia fondu tuto situaciu nejak vedia riesit odpredajom
    tych starsich dlhopisov a dostat fond zase do plusu? alebo naozaj treba vyskocit z toho produktu aj za cenu straty, tak ako som to mal
    aj pri ruseni IZP po necelych 2 rokoch. Radsej som vyskocil so stratou, ako sa dalej viezt na tom nevyhodnom produkte.
    U dlhopisovych fondov je dolezita priemerna doba trvania (duration po anglicky). Povedzme, ze fond ma jednorocne drzanie, teda za rok priemerny dlhopis vyprsi a vtedy sa vrati istina a uroky za posledny rok. Za tie peniaze moze nakupit nove dlhopisy.

    Vo vseobecnosti dlhopisy sa pouzivaju na znizovanie rizika. Casto sa drzia v pomere 60/40 v prospech akcii, ale pre starsich investorov povedzme 40/60. O co ide, ze ak ceny akcii klesnu, dlhopisy pomahaju celkovemu vynosu a naopak. Poslednych zhruba desat rokov dlhopisy znizovali celkovy vynos miesaneho portfolia. Na vine je americky stat. :D
    Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
    vratko
    Príspevky: 23
    Dátum registrácie: Št 28 08, 2008 5:37 pm
    Been thanked: 2 times

    Re: SLSP fond zodpovedneho investovania

    Príspevok od používateľa vratko »

    JUGGLER pokojne si to prekopiruj kam potrebujes. ten iny web je o investovani a mohol by ma zaujimat? :)
    Používateľov profilový obrázok
    JUGGLER
    VETERAN MEMBER *****
    Príspevky: 15693
    Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
    Has thanked: 988 times
    Been thanked: 1342 times

    Re: SLSP fond zodpovedneho investovania

    Príspevok od používateľa JUGGLER »

    vratko napísal: Pi 11 02, 2022 9:21 am JUGGLER pokojne si to prekopiruj kam potrebujes. ten iny web je o investovani a mohol by ma zaujimat? :)
    Je to len taký malý spin-off, rezerva , ktorá slúži ako špajza kde držíme informácie pokope. Nie je to komerčné, len vzdelávacia charita.
    Chodím tam málo, ale osvedčilo sa to pre obsah, ktorý viem nájsť rýchlo a prehľadne.

    https://smartinvestor.sk/diskusia/viewt ... f=20&t=326
    :idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
    :arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
    retepko
    Príspevky: 10
    Dátum registrácie: Ut 08 02, 2022 1:10 pm

    Re: SLSP fond zodpovedneho investovania

    Príspevok od používateľa retepko »

    Dakujem pekne chalani! Este to asi necham a uvidime, nic lepsie asi s tym aktualne nevymyslim. len som sa bal ci naozaj to neni tak, ze ked dlhopisy raz padnu, uz sa nevzpamataju tak ako akciovy trh.
    retepko
    Príspevky: 10
    Dátum registrácie: Ut 08 02, 2022 1:10 pm

    Re: SLSP fond zodpovedneho investovania

    Príspevok od používateľa retepko »

    Ahojte, tak sa tu ktomu vraciam. Nejake nove nazori, co sa bude diat s dlhopismi?

    Stale spekulujem co s tymto. Zatial sa to hybe +/- rovnako. Ale bojim sa co bude s dlhopismi v dnesnej dobe. A ci to rovno zrusit, alebo ak peniaze nepotrebujem, a chcem ich vyuzit na nehnutelnost, ktoru len vyhliadam sediet a cakat.

    https://www.erste-am.sk/sk/amslsp/graf/ ... 3000001170
    bohatysockar
    Príspevky: 20
    Dátum registrácie: Ne 22 03, 2015 2:32 pm

    Re: SLSP fond zodpovedneho investovania

    Príspevok od používateľa bohatysockar »

    -2500Eur?? tak to ma mrzi! ja som si zriadil "FOND MAXIMALIZOVANYCH VYNOSOV" - MAXIMALIZOVANYCH hej? vidite to - MAXIMALIZOVANYCH a po prvom tyzdni som tam mal -11% (MINUS 11 percent! :))) som nechapal a ani mi nenapadlo ze MAXIMALIZOVANE vynosy mozu ist pod 0%. ja som sa tam hral len s 50Eur mesacne a hned som to zrusil dalsi mesiac ale -2500 Eur je svinstvo takto to nazvat ze "zodpovedne investovanie" to by malo byt trestne ze klamu slovickami.

    inak hrozna banka - preco si tam? je asi 8 lepsich podla mna na Slovensku tak ma to zaujima uprimne
    frakan
    Silver Member *
    Príspevky: 258
    Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
    Has thanked: 58 times
    Been thanked: 21 times

    Re: SLSP fond zodpovedneho investovania

    Príspevok od používateľa frakan »

    bohatysockar napísal: Pi 29 04, 2022 9:07 pm -2500Eur?? tak to ma mrzi! ja som si zriadil "FOND MAXIMALIZOVANYCH VYNOSOV" - MAXIMALIZOVANYCH hej? vidite to - MAXIMALIZOVANYCH a po prvom tyzdni som tam mal -11% (MINUS 11 percent! :))) som nechapal a ani mi nenapadlo ze MAXIMALIZOVANE vynosy mozu ist pod 0%. ja som sa tam hral len s 50Eur mesacne a hned som to zrusil dalsi mesiac ale -2500 Eur je svinstvo takto to nazvat ze "zodpovedne investovanie" to by malo byt trestne ze klamu slovickami.

    inak hrozna banka - preco si tam? je asi 8 lepsich podla mna na Slovensku tak ma to zaujima uprimne
    A čo takto naštudovať si najskôr prospekt fondu do ktorého ideš investovať?
    bohatysockar
    Príspevky: 20
    Dátum registrácie: Ne 22 03, 2015 2:32 pm

    Re: SLSP fond zodpovedneho investovania

    Príspevok od používateľa bohatysockar »

    @frakan - ja uz nepotrebujem nic studovat. uz viem ze ked SLSP napise MAXIMALIZOVANE VYNOSY tak mysli PRE SEBA - pre banku. myslim ze to ZODPOVEDNE investovanie je tiez zodpovedne - pre banku. ja uz len svoje ETFka cez brokera budem kupovat, v banke len ucet zdarma + zmykat odmeny v novych bankach. je to stale my vs oni a nie ze chceme vsetci sa mat dobre - nic sa nezmenilo za tych 30 rokov.
    michael89
    Príspevky: 61
    Dátum registrácie: Pi 04 02, 2022 4:30 pm
    Has thanked: 115 times
    Been thanked: 5 times

    Re: SLSP fond zodpovedneho investovania

    Príspevok od používateľa michael89 »

    Prepáč, ale si pekne mimo :)
    frakan
    Silver Member *
    Príspevky: 258
    Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
    Has thanked: 58 times
    Been thanked: 21 times

    Re: SLSP fond zodpovedneho investovania

    Príspevok od používateľa frakan »

    bohatysockar napísal: So 30 04, 2022 7:22 am @frakan - ja uz nepotrebujem nic studovat. uz viem ze ked SLSP napise MAXIMALIZOVANE VYNOSY tak mysli PRE SEBA - pre banku. myslim ze to ZODPOVEDNE investovanie je tiez zodpovedne - pre banku. ja uz len svoje ETFka cez brokera budem kupovat, v banke len ucet zdarma + zmykat odmeny v novych bankach. je to stale my vs oni a nie ze chceme vsetci sa mat dobre - nic sa nezmenilo za tych 30 rokov.
    No to je skvelé že už nič nepotrebuješ študovať. Ja mám už 60+ a stále musím kadečo študovať. Hold, nie sme všetci rovnako šikovní. :)
    Používateľov profilový obrázok
    JUGGLER
    VETERAN MEMBER *****
    Príspevky: 15693
    Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
    Has thanked: 988 times
    Been thanked: 1342 times

    Re: SLSP fond zodpovedneho investovania

    Príspevok od používateľa JUGGLER »

    Oni sa snažia o maximalizované výnosy (100% akcie, aktívny prístup), ale zároveň pri vysokých poplatkoch. Je to v podstate produkt pre ľudí, ktorí nevedia o investovaní nič, ale chcú investovať, lebo majú vysvetlené, že akcie sú najvýnosnejšie. Posledné tri roky mali výnosy: +31%, +19%, +24%.
    To sa určite nikto nesťažoval. V tomto kontexte treba vidieť pokles toho roku, zvlášť ked vidíme, čo sa deje ( vojna, inflácia ).

    Máme ich v hitparáde: 2022 do 31.3.22:

    AM SLSP Fond maximalizovaných výnosov (EUR) -9,63%
    Od založenia: 1.5. 2007: +116,63% (5,32% p.a.). ETF SVET v EUR: +215,4% (8,28% p.a.).
    ETF USA v EUR: +372,1% (10,96% p.a.). Poplatok za správu je 1,65% p.a., AUM: 560 mil.€

    Od 2016: +94% , +11,18% p.a.

    Ked pozriete na výsledok od 2016, je to v podstate jeden z najlepších akciových podielových fondov v SR. Akurát poplatky dlhodobo žerú výnos, takže každé jedno indexové ETF je vo výnosoch strednodobo nad nimi a dlhodobo výrazne nad nimi.
    :idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
    :arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
    Napísať odpoveď

    Návrat na "Banky, vklady, sporenie, stavebné sporiteľne"