Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Termínované vklady, sporiace účty, bežné účty, úroky v bankách, stavebné sporenie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Príspevok od používateľa filip glasa »

v pripade, ze by som daval do zuna 682 (664 + 18) Eur rocne 1.1. kazdy rok, tak verim, ze aj excelovsky analfabet si dokaze prepocitat ze, keby som to robil 6 rokov po sebe pri utoku 4 % minus dan a dalsi rok vklad, urok a dan z uroku atd, tak som na konci 6 rocneho obdobia na sume 4.575,54 Eur. Keby som to iste robil na stavebku a kazdy rok na konci si pripisal premiu a zhodnocoval to 2 % a k tomu 18 Eur poplatok, tak po 6 rokoch mam 4.615,72 Eur.
sorry, ale práve si sám napísal, že 6 ročné stavebko má podobný výnos ako termínovaný vklad. A to prosím pekne v termiňáku sa nemusím viazať na na 6 rokov a platiť extrémne vysoké poplatky (na tvoju províziu) ako v stavebku. A nevystavujem sa riziku zmeny legislatívy (štátnej podpory) a ani obchodných podmienok (výška poplatkov a výška úrokovej sadzy 2%).

Stavebné sporenie je čistá hovadina pre ľudí čo nevedia počítať a takých čo sa nechajú obalamutiť sprostredkovateľmi ako ty.

Stavebné úvery ako bonus je čistý výsmech. Medziúvery sú extrémne drahé a klasický stavebný úver sa mi oplatí +- rovnako ako obyčajná hypotéka.
calculator
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: Ut 22 02, 2011 8:35 am

Re: Sporenie 200-500 EUR/mesiac

Príspevok od používateľa calculator »

Milý Ouip,
keď si ma ty tak milo nazval, tak môžem aj ja. Mám dôležitejšie veci na robote, ale keď už ma niekto raz nazve alfabetom nedá mi nereagovať. Tak po prvé, ak by som ročne vkladal 682 € ako ty píšeš pri 4% úroku (3,24 po zdanení) tak pri každoročnom takomto vklade po dobu 6 rokov by bola konečná suma - 4581,92 € a nie 4.575,54 € ako píšeš ty, ale tak zase neviem aký hypermoderný prístroj a software si použil na výpočet, niekedy stačí aj zdravý rozum a obyčajná kalkulačka s nabitou baterkou :).
Po druhé, ak by si toto isté robil na stavebnom sporení, pri ročnom vklade 682 € by si po 6 rokoch mal nasporené 4720,14 €. Tento údaj je zo stránky pss.sk z ich kalkulačky, pričom v tejto kalkulačke nie sú zohľadnené poplatky. Takže tých 18 € si treba odpočítať (tie pokiaľ viem neplatíš navyše k vkladu, ale sa ti strhnú z ročného vkladu), taktiež poplatok 1% z CS. Ten 1% poplatok je 114 € a plus tie ročné dajme tomu, že prvý rok je zadarmo tak, že platíš iba 5 rokov 18x5 = 90€. Samozrejme občas sa môže vyskytnúť nejaká akcia na poplatky, ale to je druhá vec. Čiže suma sumárom z stavebka máš na konci sumu 4516 €. Ja stále iba vravím to, že na sporenie stavebné sporenie nie je nič extra. A to nevraviac, že k peniazom z banky sa dostanem prakticky okamžite, a Zuno síce nevypláca pri predčasnom výbere žiadny úrok, ale ostatné banky zväčša áno, samozrejme tam je zväčša nižší úrok.
Ale poďme k úveru, ja som nikdy nespochybnil, že úver zo stavebného je nejako extra nevýhodný, ale vidím tam množstvo ALE. Na rekonštrukciu ako ideálny. Ja som tu niekde porovnával hlavne, výhodnosť stavebného úveru, voči výhodnosti štátom dotovanej hypotéky. A tu vyhráva dotovaný úver. Samozrejme musíš vedieť dokladovať pri hypotéke príjem. Čo sa týka porovnania s klasickou hypotékou, úverom na bývanie, samozrejme bežný človek nedostane úrok 4,7% , resp. (2,9% - pri úverom type stavebného sporenia – ale zase je to aj na úkor mizivého zisku zo sporenia). Ten rozdiel v úrokovej sadzbe medzi stavebný úverom a úverom z banky je však už skôr minimálny. Ale zase, ak niekto chce napríklad si kúpiť byt za dajme tomu 60000 €, polovicu už má nasporenú či už zo stavebné sporenia, alebo z termíňáku, tak potrebuje ešte 30000 € . Pri najvýhodnejšom sporení len vo výške na dosiahnutie stavebnej prémie je CS cca 11000 €, to znamená, že výška úveru je nejakých 5500€. Takže buď pospájam neviem koľko zmlúv 5,6 (ak ich toľko mám) alebo som si sporil na menej zmluvách s vyššou CS, ale potom bolo zase stavebné sporenie ešte viac nevýhodnejšie. Kým v banke ak viem dokladovať príjem, si síce za vyšší úrok požičiam koľko chcem (až po môj bonitný horný limit), na ako dlho chcem. Samozrejme, čím dlhšia doba splácania, tým väčšie preplatenie. Naopak ak si môžem dovoliť splatiť hypotéku v čo najkratšom čase, tak výška úroku už nie je ani moc podstatná, lebo pri kratších úveroch úrok(čo platím mesačne banke) klesá veľmi rýchlo. Ale ako som už písal, ak má niekto dotovanú hypotéku, tak zaplatí ešte menej. A už nehovoriac o tom, že si myslím, že pri prípadnom spájaní zmlúv v stavebnej sporiteľni kvôli požiadaniu o stavebný úver, sa zmení napríklad hodnotiace číslo, a stavebný úver ti sporiteľňa hneď nedá. Jedine to riešiť cez nevýhodnejší medziúver. A zaiste nájdeš v mojom príspevku zase neskutočne veľa zlých a negramotných tvrdení, tak budem rád ak ma opravíš. Ale môj názor mi neber, na ten mám nárok. :)
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Príspevok od používateľa slimak »

Zásadnou novinkou bude zmena výpočtu prémie. Po novom by sa mala rátať proporčne podľa toho, kedy v priebehu roka zašle klient peniaze na účet. Tak ako úroky.
,,Ak by od januára do decembra vykonali na svoj účet 12 mesačných vkladov sumárne zodpovedajúcich vkladu 663,90 eura potrebnému na získanie maximálnej štátnej prémie, získajú z nej najviac 55 percent, čo predstavuje namiesto 66,39 len 35,96 eura. Maximálnu štátnu prémiu získa sporiteľ len vtedy, ak vloží na svoj účet 663,90 eura už v januári," komentoval úpravu dnes podľa agentúry TASR predseda predstavenstva trhovej jednotky Prvej stavebnej sporiteľne Imrich Béreš
Ten chlap - myslim Miklosa, chce cely vyznam SS zabit.Diletant. Co chce dosiahnut, namiesto toho aby sa vkladali peniaze v decembri aby sa vkladali v januari? Komu to pomoze? Aku to ma logiku? Pr. ja som si dal pravidelne strhavat aby sa mi znizil poplatok na polovicu. Ale mozno vacsina to robi lebo inak by si nenasporila do decembra tie peniaze, ci by ich minula.

Je tu velmi velke politicke riziko. Ked chce usetrit, nech zrusi akukolvek premiu. Ostatne zmeny su celkom v pohode, paci sa mi zrusenie poplatku za spracovanie uveru.
Ake su spracovatelske poplatky uveru pri hypotekach? Nedavno som videl vypis klienta(je to PO,ale myslim,ze bral hypoteku, nevidel som zmluvu) v tatrabanke a bol 3,3%?

Na uzatvorenie SS by som si pockal,kym neprejde zakon, casu je dost. Resp. by som uz zrejme neuzatvaral.
SS je vyhodne pre tento priklad. CS 5000(viem ze za 4 roky chcem rekonstruovat) a potrebujem tu sumu. Za 4 roky nasporis aj premiami 3000 a 2000 zoberies uver. Pre vacsie sumy potrebujes viac zmluv. Na polovici uzemia SR sa mozno na 4 zmluvy da kupit aj nehnutelnost. Na stavbu domu je to malo, tam sa zrejme bez hypoteky neda. A tie statom bonifikovane prikl, vcera som tu cital 55 000 a tri roky ma 2% sadzbu(potom 5%). Je super. Lenze tu stat prispeje jednemu dlznikovi(resp.banke,aj jej vlastne zozenie dlznika) za tri roky cca 4500 euro. A stavebnemu sporitelovi da za 4 roky 264.

Resp. aby sa porovnavalo to iste. Pri CS 20 000 4*4*66= 1056 a statom dotovanu hypoteku cca 1 600.
Keby dal stavebnu premiu 100 euro, zaviedlo tie zmeny co planuje,okrem tej blbosti na zaciatku prispevku,tak taketo hluposti
Stavebné sporenie považuje síce rezort za nízko efektívny nástroj podpory bývania, no v jeho podpore chce pokračovať.
by nepisali.
To som porovnaval,keby ta statom dotovana hypoteka bola maximalna na sumu 20 000. Ked ju ohranicite 60 000 tak premia by mala byt daleko vyssia 250 euro.

Stavebné sporenie je čistá hovadina pre ľudí čo nevedia počítať a takých čo sa nechajú obalamutiť sprostredkovateľmi ako ty.
Stavebné úvery ako bonus je čistý výsmech. Medziúvery sú extrémne drahé a klasický stavebný úver sa mi oplatí +- rovnako ako obyčajná hypotéka.
http://firmy.etrend.sk/firmy-a-trhy-fin ... renie.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Nie je to hovadina. Za dnesnych podmienok sa to tak javi(ak berieme dnesne parametre nebonifikovane sporenie,SS,stavebny uver,a nebonifikovane hypoteky a bonifikovane hypoteky), ale ma to iste plusy pre ludi,prikl. co si potrebuju zobrat uver a nedostanu uver v inej banke. A urok nie je zly. Bol by to dobry system,len by sa musel spravne nastavit.Stavebne sporitelne su pazrave, Miklos idiot lakomy :D, preto to straca zmysel. Stale si myslim, ze vyhodnejsie je podporovat sporenie ako zadlzovanie. Ked sa uz nieco podporuje,ale aby stat sa spraval tak ako sa sprava to je na psychiatriu. To je tak ako pri hospodareni statu, lepsie si je prenajat ako vlastnu budovu, samozrejme pre stat ,inde to platit nemusi,resp. je to obratene. Tak tu kalkuluje 3*3% je vzdy menej ako 20% DPH. A potom sa cuduje preco ma nizsie vybery dani ako rast HDP.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Sporenie 200-500 EUR/mesiac

Príspevok od používateľa filip glasa »

Prečo by bol diletant? Nech tie štátne prémie už definitívne zrušia.

Prečo ja mám z daní podporovať stavebné sporiteľne? Veď nech dajú zaujímavý úrok aj bez dotovania z rozpočtu.
calculator
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: Ut 22 02, 2011 8:35 am

Re: Sporenie 200-500 EUR/mesiac

Príspevok od používateľa calculator »

Stavebné sporiteľne mali dosť rokov na to aby ukázali, to či im ide hlavne o klienta alebo o svoje zisky. Ak totiž vychádzame z toho, že zisk zo stavebného sporenia je približne ten istý ako z termínovaného vkladu, tak je jasné, že niečo nie je v poriadku. PRETOŽE AJ NAPRIEK ŠTÁTNEJ PRÉMIÍ NIE JE ZISK VYŠŠÍ, ČIŽE TIE PENIAZE KONČIA NIEKDE INDE. VO VRECKÁCH...
Slimak, poplatok za spracovanie hypotéky je niekedy aj nulovú, v každom momente je snáď nejaká banka, čo má takú akciu, ak akcia nieje, tak je to okolo 0,7% a podobne z výšky úveru. A v stavebnej sporiteľni sa tiež platí aspoň tých 80 eur pokiaľ viem.
A ešte tiež neberiem ako argument, keď niekto píše, že pri hypotéke musíte zakladať nehnuteľnosť. No a čo, 2000 korún za znalecký posudok sa zvládnuť dá, a aj to je niekedy zadarmo, a hlavne, to, že sa v stavebnej sporiteľni neručí nehnuteľnosťou, ešte neznamená, že keď nebudete platiť, že to od vás nebudú vymáhať.
A štát dotuje 2% (1% je dotácia banky), a samozrejme to je tiež na debatu, že či je spravodlivé zrušiť len štátnu prémiu a nezrušiť dotovanie hypotéky, avšak momentálne aspoň pri tej dotovanej hypotéke je istota, že sa príspevok tak ľahko nezruší. Lebo či tam už bola minulá vláda, alebo táto vláda nemá proti tomu nič.
A zase veď tým, že štát podporuje štátnou prémiou stavebné sporiteľne tak nepodporuje sporenie obyvateľstva, ale len to, že si prevažná väčšina zoberie potom medziúver ešte nevýhodnejší ako hypotéka. Takže tak či tak podporuje zadlžovanie.
Buďme taktiež trocha realistický, že tie úvery jednoducho ľudia potrebujú. Lebo tie ceny bytov, domov, pozemkov sú také, že dokiaľ by si na ne začal mladý pár sporiť, tak mu deti akurát odídu z domu, a tiež neexistuje iná alternatíva kde by bývali? V prenájme a platili nejakému majiteľovi namiesto banke. Takže úvery na bývanie jednoducho nevyhnutné sú.
Tibor
Gold Member **
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Št 18 01, 2007 7:50 pm
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Sporenie 200-500 EUR/mesiac

Príspevok od používateľa Tibor »

calculator napísal: niečo nie je v poriadku. PRETOŽE AJ NAPRIEK ŠTÁTNEJ PRÉMIÍ NIE JE ZISK VYŠŠÍ, ČIŽE TIE PENIAZE KONČIA NIEKDE INDE. VO VRECKÁCH...
A presne o tom to je. A presne preto štátnu podporu treba zrušiť úplne.
Ak niečo podporiť, tak finančnú gramotnosť občanov. Pretože keby začali rozmýšľať, počítať a hlavne konať,
tak by konkurenčné súperenie vygenerovalo oveľa lepšie podmienky pre sporenie.
Však sa len pozrime na situáciu po príchode Zuno banky. Ako zrazu začali zdvíhať úroky na termiňákoch.
Ale žiaľ isto sa nájde dosť ľudí, čo nakúpia (napr.) HZL, na ktorých majú banky úrok, ktorý môže akurát uraziť.
Verím, že trh je prirodzený, existuje aj v Severnej Kórei. A preto verím, že raz sa presadí aj v EÚ a v USA
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Sporenie 200-500 EUR/mesiac

Príspevok od používateľa slimak »

Cely system SS ja chapem tak, ze x rokov sporis aby si potom zobral aj uver(uverove druzstvo). A stavebna sporitelna ma zit,len z rozdielu urokov a to 4,7(co berie)-2(co dava). Podporuje sporenie(na byvanie - ucel - podpora byvania) stat statnou premiou. Ak mas jeden parameter 2% + 66(10%) eur(zatial nezdanenych).Tak to znamena ze sa vyrovna 5% urocniu pri 5 rokoch sporenia. Samozrejme je to ohranicene na vysku 660 eur. Ak je na trhu nebonifikovany urok viac ako 2% za istu dobu vzdy bude vyhodnejsi,lebo 66 eur,moze byt menej ako to co navyse dava TV.

Priklad ak to bude tak ako planuje Miklos,ze v priemere 35 eur. Tak ten system zabije. System SS teda -sporenie a uver. Pri SS tu premiu dostane kazdy, ci dieta, ci starec(vid priklad na ktory si nedavno reagoval pri bonifikovanej hypoteke). Alebo to mozno zabiju SS ak neprehodnotia uroky - uz rozdiel nebude moct byt 2,7 ale menej(a to nepocitam poplatky). Kludne to uz mozu aj zavriet.

Diletant, nielen on ale aj predchadzajuci minister su v tom, ze si nechaju tak nehospodarne nakladat s peniazmi. Filip, ty povazujes navrh, ze ked sporis cely rok 1/12 dostanes 55% z premie, nebodaj,ked vlozis 660 eur na konci roka tak zrejme 1/12SP za normalny? Ked uz nech potom, dostane celorocny 66, ten co da v januari 100 eur.
Cely ten navrh je len nato aby vyplatil menej z rozpoctu. Ja si to vlozim v januari ci febrauari, aj tak som to kladol,ked som mal najvacsie primy,teda v prvy stvrok.Ale co ostatni sporitelia? Chce ich len obrat o premiu.
Ale ten tlak na sporitelne vitam. Kludne nech to aj zrusi a efektivne vynaklada peniaze a dufam ze bude v tom pokracovat a v buducom roku znizi dane.Lebo na scenu prichadzaju novi reformatori,ktorim sa nepacia 19-tky.
http://hnonline.sk/stlpceky/c1-51827560 ... vu-reformu" onclick="window.open(this.href);return false;


Poplatok za spracovanie co som videl ja bol 800/30 000 a islo o PO. Tu zrusenie poplatku za spracovanie uveru SS vítam. Nemusia si cloveka preverovat, nemusia zistovat jeho bonitu, lebo poznaju jeho historiu, vedia priblizne kedy ho budu vyplacat.

Proste SS(podpora od statu) by mohla byt tak nezdrava konkurencia a tlak aj na strane sporenia aj na strane uverovania. Su to realne peniaze a tie ceny nehnutelnosti by boli niekde inde.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Sporenie 200-500 EUR/mesiac

Príspevok od používateľa filip glasa »

Cely ten navrh je len nato aby vyplatil menej z rozpoctu.
veď to je aj správne. Akurát lepšie by bolo, keby tú prémiu zrušili úplne a z rozpočtu by tak na stavebko neplatili nič. Z čoho si myslíš, že štát financie tie prémie? Veď na to si zase len ten štát musí požičať. Štát sa teda zadlžuje aby podporoval darmožráčov z stavebných sporiteľní, DDSiek, životných poisťovní a tak podobne.
ouip
Príspevky: 37
Dátum registrácie: St 11 05, 2011 9:56 pm

Re: Sporenie 200-500 EUR/mesiac

Príspevok od používateľa ouip »

Zdravim ta Calculator,

na margo tvojej reakcie z predoslej strany reagujem.

1. Nazval som ta analfabetom a nie alfabetom.
2. ja som pocital ZUNO vynos s danou 20 % a nie 19 % ako ty, cize cisty vynos je 3,2 a nie 3,24 ako pises ty a to je ten rozdiel v nasich vypoctoch. Ja bohuzial nepatrim medzi tych vyvolenych co maju moznost fungovat aj v tomto roku s 19 % danou, takze ja by som nasporil bohuzial menej ako ty. ;-(
3. ZUNO ma trojrocny terminak a nikto netusi ako dlho ho budu este pri 4 %-tach ponukat, takze sa moze stat, ze uroky pojdu dole a ....
4. Vypocet rendity pri stavebku. ;) Kasli na kalkulacky co vyvesuju financne institucie na nete. Fakt to nestoji za moc a lepsie to je prepocitat rucne, lebo je to presnejsie.
5. Poplatok 114 Eur si pocital z CS 11.400 Eur. Ja stale tvrdim, ze ked nasetrim po 6 rokoch 4.615 Eur, tak si fakt nepotrebujem zakladat stavebko ma 11.400 Eur. Ale ako poradca, keby som chcel vydrankat proviziu z klienta, tak preco nie :twisted:
6. HUM - to bohuzial neziska kazdy a ten prijmovy strop nie je az taky vysoky. Za dalsie stavebko nemusis dokladovat prijem cize: !!! citaj pozorne

Ako vsetci velmi dobre vieme, zo zakona o hypotekach je hypoteka definovana do 70 % LTV (loan to value). Vsetko nad je zvyhodneny spotrebny uver ale samozrejme si kazda banka da prirazku oproti hypo do 70 % (co moze byt v niektorych bankach aj 0,8 %), co znamena opat predrazenie hypoteky. Za dalsie si aj clovek s nizsim prijmom moze poziadat o hypo bez zaznamov v uverovom registri a nasledne poziadat SS o uver a ju nezaujima co ma clovek v uverovom registri => aj menej bonitny clovek dokaze ziskat viac penazi na byvanie. Ak clovek skombinuje viacero stavebiek, nejake peniaze svoje a HYPO do 70 %, tak dokaze znizit preplatenie naozaj rozumnym sposobom.

7. A teraz mozno opat sok: HUM plati na 5 rokov. FUF to je dost vazne, pretoze ked uz niekto berie HUM, tak je jeho prijem asi mensi a tym padom zrejme vela penazi nema na to, aby splacal predcasne. No a teraz cesta do buducnosti: klient je o 5 rokov starsi a splatka hup hore. Menej financne planujuci klient na to doplati, lebo ten urokovy bonus naozaj spravi svoje zo splatky, ale sak koho by zaujimali vsetci ti ludia, co financnemu trhu nerozumeju a o 5 rokov mozno budu jest suche rozky, aby bolo z coho platit banke :mrgreen:

Jo a poplatok za cerpanie HYPO je standardne 0,75 % vo VUB 0,8 % sa mi zda TABA, rozpatia ma SLSP atd. takze takych 750 Eur pri 100.000 Eur uvere tiez nie je zanedbatelna ciastka.

8.Ja Ti uprimne nazor neberiem, len mam 1 vazny problem. Pracujem v oblasti financneho poradenstva uz 2 roky pre najvacsiu spolocnost na slovensku, ktora uz v tomto roku v cistej produkcii predbehla tu pseudofirmu na tri pismena. Mam velky problem ze 6 nasobny pocet "pseudoporadcov" i ked verim, ze je tam zopar sikovnych TOP ludi, robia tejto profesii take meno len kvoli tomu, ze financnemu trhu nerozumeju, nerozmyslaju dopredu, cize financne planovanie im hovori ... . No a k tomu je tu na Slovensku dalsich x firiem, ktore dokonca vyrokovali na produktoch este vyssie poplatky aby si viac zaryzovali a ludia platia.

Myslim si osobne, ze som dost tvrdo pracoval dva roky, aby som si vybudoval iste meno a REALNE ludom pomohol a potom citam taketo prispevky plne polopravd z dosledku nevedomosti, resp. v mnohych pripadoch dokonca evidentne a zamerne klamstva. V Tvojom pripade nastastie len to prve.

NAJDOLEZITEJSIE. Nikto sa zadavajuceho otazky nespytal, na co tie peniaze bude potrebovat, v akej zivotnej situacii sa nachadza a dalsich 300 otazok, ktore su nevyhnutne k tomu, aby sa mu navrhlo seriozne rieseni.

S prianim pekneho dna.
dalsie otazky rad zodpoviem na
peter.janovec13@gmail.com
ouip
Príspevky: 37
Dátum registrácie: St 11 05, 2011 9:56 pm

Re: Sporenie 200-500 EUR/mesiac

Príspevok od používateľa ouip »

takze take naozaj rozumnejsie riesenie by podla mna bolo, ked klient nechce peniaze 10 rokov pouzit trosku terminaku , urcite stavebka aj viac ako jedno, urcite tam dat nejake dlhopisy (skor korporatne ako statne - kedze vsetci mozme vidiet, co sa deje s EU teraz) a urcite trosku akcie, ved 50 Eur aj viac z 500 Eur sumy sa tam strati a tam by som vyuzil najpravdepodobnejsie krajiny BRIC, kedze realne ten potencial rastu je tam niekde inde ako EU alebo USA.
calculator
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: Ut 22 02, 2011 8:35 am

Re: Sporenie 200-500 EUR/mesiac

Príspevok od používateľa calculator »

Ouip, výnimočne budem stručnejší. Moja veľká chyba, že som spravil preklep a napísal alfabet namiesto analfabet, ale písať inak hádam viem, o tom svedčí aj to, že sa snažím písať aj s diakritikou, pričom vôbec nezazlievam, ak ju ostatní nevyužívajú, pretože na internete to nie je nevyhnutné.
Otázka pre Filipa - Daň z úroku je 19% alebo 20%? Ja som si stále myslel a aj si myslím, že aj pre tento rok, napriek tomu, že je DPH 20% je daň na úroky stále 19%, lebo je to daň z príjmu. Ale neviem Ouip, asi sa mýlim, ja nemám vôbec dvojročné skúsenosti vo finančnom poradenstve.
Druhá vec, viem veľmi dobre, že hypotéka pre mladých je zvýhodnená len 5 rokov, ale keď si niekto môže zobrať úver zo SS na cca 8 rokov, prečo by si niekto nemohol zobrať úver z banky tiež len na 8 rokov (pri nižšej požičanej sume netreba mať na to veľký príjem), resp. splatiť dlhší úver mimoriadnymi splátkami skôr, a tým by mal väčšie obdobie lepší úrok ako na stavebnom úvere.
Ten poplatok za CS ak hovoríme o niekom, kto bude chcieť požiadať potom o úver, tak potom si bude musieť zaplatiť poplatok za navýšenie CS tak či tak, ale neviem možno sa zase mýlim.
A za tým si stojím, že skoro stále sa dajú nájsť banky, ktoré nepýtajú poplatok za spracovanie žiadosti.
calculator
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: Ut 22 02, 2011 8:35 am

Re: Sporenie 200-500 EUR/mesiac

Príspevok od používateľa calculator »

ouip napísal: Na tvoj prispevok som reagoval uz inde ale skusim aj tu.
Ešte tomuto, čo si písal v tvojom prvom príspevku som moc nechápal, ak si na mňa už niekedy reagoval tak asi s iným nickom, keďže tento tvoj má 4 príspevky, a to len tieto, čo si písal do tejto témy. Ale to je jedno, možno si zabudol heslo do pôvodného nicku, a založil nový, alebo máš viac nickov, ale to nevadí. :)
ouip
Príspevky: 37
Dátum registrácie: St 11 05, 2011 9:56 pm

Re: Sporenie 200-500 EUR/mesiac

Príspevok od používateľa ouip »

Calculator fun discussion,

mas pravdu, unava z prace a moja chyba o percento v zaokruhlovani, cize sa rozpravame o rozdieli v eurach na urovni 0.

2 rocne skusenosti v spolocnosti typu pseudofirma na tri pismena, kde ma volali 6-ti ludia ktorych som poznal a ich vzdelanie a IQ sa rovnalo urovni nalomenej lopaty sa nemoze rovnat profi prostrediu ;)

uver PSS vs. uver Hypo opat akakolvek ignoracia faktov z tvojej strany typu:
- netreba dokladovat prijem a tym padom potiahnut hypo len do 70 % atd sa mi stava zvykom
- predpoklad, ze kazdy v SR potiahne hypo pre mladych a stredna vrstva neexistuje ... no nevadi aj take predpoklady su

No a k 4.500 Eur nasporenym peniazom sa standardne da potiahnut uver v sattvebnych sporitelniach do 11.400 Eur to je asi tiez podla teba pravda a poplatky za vybavenie Hypoteky neexistuju, cize ani tie netreba brat v uvahu.

A ze sa daju najst banky, ktore nepytaju poplatok za ziadost, to je podla mna asi kazda ale za poskytnutie Hypoteky je to naozaj skor rarita pokial sa nerozpravame o 1-2 mesacnych kampaniach. Ak uz taka aj je, tak sa na klientovi vyzuri v inych poplatkoch, cize aj tak to zaplati ak nie viac. Ale ak mimo kampani nemas problem dat kazdemu klientovi a nielen tym co cepraju naozaj vyznamny uver hypo bez poplatku, tak sa dostavame v tvojom pripade do tej druhej kategorie poradcov, co som uvadzal v predoslom prispevku.

A vyjadrit sa k 2-3 bodom z mojho prispevku je typicky pristup politikov a marketingovym manazerom (co je v konecnom dosledku ta ista skpina) ;)
calculator
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: Ut 22 02, 2011 8:35 am

Re: Sporenie 200-500 EUR/mesiac

Príspevok od používateľa calculator »

Je mnoho ľudí a myslím, že väčšina, ktorá si nepýta 100%, a má niečo nasporené, podobne ako niekto sporí v stavebnom sporení cca 50%, tak niekto sporil inde. Neviem ako mám chápať strednú vrstvu? Na hypotéku pre mladých majú nárok ľudia s 1,3násobkom priemernej mzdy, keď beriem fakt, že 2/3 ľudí zarába menej ako priemerná mzda, tak si myslím, že skôr je pre väčšinu ľudí problém vekový ako mzdový aby splnili nárok na dotáciu.
Všetko má svoje pre a za, ak sa niekomu podarí pospájať 4-5 zmlúv, aby dosiahol úver čo najvyšší, (aj tak zväčša nepostačujúci), a zároveň pri spojení zmlúv má hneď aj nárok na stavebný úver, a toto všetko sa akurát časovo zapasuje do obdobia keď má na trhu svoju vysnívanú nehnuteľnosť tak je to ok. V opačnom prípade je tu flexibilnejšia a variabilnejšia hypotéka.
ouip
Príspevky: 37
Dátum registrácie: St 11 05, 2011 9:56 pm

Re: Sporenie 200-500 EUR/mesiac

Príspevok od používateľa ouip »

OKI mas pravdu nema to zmysel. Hypo je uprimne lepsia pre zanedbatelne mnozstvo ludi.

ked odhliadne od skupiny ludi, ktorych menujes. cize ....
ludia zarabajuzu do 1,3 nasobku v hrubej mzde tak ....

takyto clovek naozaj nema na riesenie problematiky byvania svoje zdroje cize berie standardne 100 % ak mu niekto nepomoze. Prirazky za nad 70 % financovanie byvania su vysoke.

ja som sice vystudoval VS ekonomicku ale matematika je moj oblubeny obor a vzdy si velmi rad sadnem s kymkolvek, kto mi povie, ze hypo je jedina a najlacnejsia cesta riesenia byvania pre ludi aj ked s prispevkom pre mladych a dokazem mu, ze NIE.

opat nazov temy je "sporenie 200-500 Eur/mesiac"

takze stavebko ma mat kazde rodne cislo podla mna v SR, ci sa to vyuzije na sporenie alebo financovanie byvania (a uprimne napriek poplatkom, co tu riesi polovica prispevkov a novy zakon je nezmysel). a ked mi niekto pri nazve temy uvedie 200-500 Eur mesacne na investicie ma tym na mysli z praxe skor 500. Z toho vyplyva, ze by som asi na rovinu bol cisty retard, ak by som mu to cele dal na terminak. ale verim, ze vacsina poradcov tak funguje kde sa vraciame opat k poslednemu bodu mojho dlheho prispevku :D
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Sporenie 200-500 EUR/mesiac

Príspevok od používateľa slimak »

Filip mas na sme blog dnesny co som si vsimol, preco nerobis reklamu(som si pozrel obrazok) svojej spolocnosti? Nie ze by mi to vadilo, ale ako klient som nerozumel poplatkom z CS. Lebo ja take nemam.
OK, beriem ze to je neefektivne. 40 milionov - schodok kolko 3 miliardy? Nauc sa pocitat, ked najdes tri miliardy a ich odstranis aspon vo svojich blogoch sa vyjadruj k SS. 40 milionov si rozdeli 600 000 ludi. Stava sa ze tu sumu si rozdeli jeden. Nic v zlom.

vytykas ze ludia nevedia pocitat, aj dnes som ti dal model,ked to je vynosnejsie ako tvoje ZUNo co tu je polroka? A zabudas, ze to nieje len sporenie ale moznost si zobrat aj uver. Cmorejov blog co mas link, mozno je statisticky spravny, ale sam ti zrejme ozrejmi ze nieje celkom presny. Ja som mu to vysvetloval. Jeho pol percento zrejme nieje presne.

Neodporucam SS. Ale ludia co si nevedia zasnurovat topanky nech sa neseru do zivota ludom co musia zit na Slovensku. Tu ze SS nema ziaden vyznam v Bratislave ci Trnave a Trencine, neznamena ze nema vyznam nikde.

Filip. Robis statistiky. neviem naco(nerozumies im). Skus. podla miesta nehnutelnosti,kde a kolko sa vyuzivaju hypotekarne uvery.Kde a kolko sa vyuzivaju stavebne uvery.Kludne aj medziuvery a kto je ziadatel o uver.
ouip
Príspevky: 37
Dátum registrácie: St 11 05, 2011 9:56 pm

Re: Sporenie 200-500 EUR/mesiac

Príspevok od používateľa ouip »

posledny krat PLS.

tema nie su stabevne sporitelne ale clovek co ma 200-500 Eur mesacne na odkladanie a staaaale podla mna nikto okrem mna neodpovel a uprimne z profesijnej praxi by som bol zvedavy na iny nazor.

dakujem
peter.janovec13@gmail.com
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Sporenie 200-500 EUR/mesiac

Príspevok od používateľa slimak »

Ja ako firma sme raz na polroka pozicali inej(kolega sukromne to robi nadalej a vo vacsom) , ci podnikatelovi na 24%. Bez poplatkov a rad to bral. Proste tu je mozno priestor. Ze je to rizikove? Iste ale zrejme sa to da zabezpecit. Pr. ja ako uctovnik vacsinov viem(vypisujem formulare), ked niekto potrebuje peniaze. A tie su drahe, v bankach.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Sporenie 200-500 EUR/mesiac

Príspevok od používateľa filip glasa »

sorry slimak, ale naozaj nechápem prečo by som ja mal z mojich daní tebe dotovať štátnu prémiu. Prečo by sa mal štát do takýchto hovadín vôbec púšťať. Lebo ty na tom dobre zarobíš, lebo nikde inde by ti nedali úver?
Sorry, ale ak tomu dobre rozumiem, tak máš:
1. nezdanené príjmy (na čierno) a preto ti nedajú klasickú hypotéky a využívaš stavebko
2. dane neplatíš ani odvody, ale z rozpočtu a z mojich daní chceš brať štátnu prémiu

Nebudem sa stále dokola opakovať. Takéto nezmysly mali už dávno zrušiť spolu s dotovaním DDS a životných poistiek. Je úplne jedno či to stojí milión, alebo miliardu. V oboch prípadoch je to plytvanie.

A najlepšie na to je, že sa kvôli dotáciám furt ozývajú ľudia, čo dane ani odvody neplatia. Slimak uvedom si, že na tú tvoju štátnu prémiu sa ti skladáme všetci čo stavebko nevyžívame. Tvoje argumenty o tom, že iní si z rozpočtu berú viac sú smiešne.
ouip
Príspevky: 37
Dátum registrácie: St 11 05, 2011 9:56 pm

Re: Sporenie 200-500 EUR/mesiac

Príspevok od používateľa ouip »

filip:

trochu s tebou nesuhlasim co sa tyka statnej premie. Ked sa chceme rozpravat o setreni na strane vydavkov statu, tak by sme mali podla mna zacat niekde tam, kde sa plytva najnezmyselnejsie. ked sa konkretne rozpravame o byvani, tak je jasne, ze v SR sa vynakladaju nemale prostriedky na pozitivnu diskriminaciu istej mensiny a neustalu stavbu novych a novych bytov zadarmo, ktore aj tak ostanu zdevastovane po par mesiacoch a stavaju sa nove.

to ze su v SR ludia, ktori stavebko zneuzivaju, kaslu na platenie dani a len beru peniaze to je druha vec. Ale podla mojho nazoru je naozaj velka skupina strednoprijmovych ludi, ktorym stavebko (svojou filozofiou) pri rieseni bytovej otazky pomoze - poplatkova struktura sporitelne je vsak uz druha otazka.

no a co sa tyka slimakovej filozofie neplat a ber ... mozno to bude zniet trosku sprosto, ale co na oplatku tento solidarny stat dava mne. za Fica sa zvysil deficit tak, ze moj 1,5-rocny syn to bude splacat este do 40-tky (ignorujuc kauzy). Za sucasnej vlady sa kratia vydavky na ludoch a nie na strane statnych predstavitelov (ignorujuc kauzy). Ja ani nemam tusenie koho by som dnes volil, kedze uz ani strana erotickej iniciativy alebo strana priatelov piva a vina tam nie su. cize som s tym celkom ok, ked si bezny clovek zoberie aspon tu takmer mizivu 0 co stat ponuka.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Sporenie 200-500 EUR/mesiac

Príspevok od používateľa filip glasa »

presne to je kameň úrazu - vždy sa začína šetriť od niekoho iného. Mne nič neberte, mňa stále dotujte, zoberte radšej tým druhým. Tý si tú dotáciu menej zaslúžia. A preto máme v demokratických štátoch po celom svete také deficity aké máme.

Čo keby ste chalani raz začali od seba? A nevyhovárali sa na druhých, že tí sú ešte horší, a preto si mi svoje dotácie nedáme.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Sporenie 200-500 EUR/mesiac

Príspevok od používateľa slimak »

Filip, platis mi stavebko(co este)? Malo platis(celkom velky deficit nechavas svojim detom, ja svojim sa cez ss snazim nechat nejaky cash). Ja mam svoje prijmy zdanene.

Osobne som si ces SS prefinancoval dve nehnutelnosti, ja uz hypoteku nepotrebujem. Nejakych 8-9 rokov som uz splacal uver a zavazovat sa na 20-30 rokov mi uz netreba.Nieje ani dovod.

Skus zohnat tie statistiky podla oblasti(okresov), kde sa co vyuziva. Na byty co stoja 10-15000(mozno teraz 20000) sa asi hypoteky neberu. A hlavne kde mas prijem na rodinu 600 euro hypoteku nedostanes. Ale ti ludia si mohli nasporit za dlhsiu dobu, ci vzahranici,len mozno nemaju momentalne dobre platenu pracu(tu taka nieje a nebola uz 10 rokov). Viac ma taky mudrlanti ako ty hnevaju kvoli nim ako sebe, mne to je uz jedno.

DDS ani zivotky uz tento rok dotovane danovo ani odvodovo nemas.

Nechapem co sa ozyvas, ked si premiu bral(mozno beries) aj ty? Kto asi za mna plati dane a odvody? Ze som ta nikdy nevidel okolo seba ked to platim.

Ale berem, ze SS si pochopil ako system - to druzstvo. A mohlo by zit aj bez dotacie. Len nechapem, ze to porovnavas z nejakym inym produktom. Das jeden priklad(ten najvyhodnejsi co je na trhu pol roka) - keby si zobral aspon priemer. Tie 2%a 4,7% spolu suvisia. samozrejme by bolo lepsie a mozno zrusenie dotacii spravi 2,5 a 4,5, a vzdy mozno najdes 5 na vkladoch a mozno 3,5 na hypoteke. Ale porovnavat sa to neda.
ouip
Príspevky: 37
Dátum registrácie: St 11 05, 2011 9:56 pm

Re: Sporenie 200-500 EUR/mesiac

Príspevok od používateľa ouip »

filip:

hoci sa diskusia odklonila od zadania, dovolim si posledny dodatok. Neviem ako ty ale osobne dost rozlisujem vysku "socialnej solidarity", ktoru stat vynaklada.

t.z. stat sa vzdy snazil podporovat byvanie primarne rodin a ked si nejaka rodina na tom stavebku ziska od statu 2 stavebka 6 rokov = 797 Eur a pomoze im to k byvaniu, tak pre mna fuuukat, je mi to jedno. Ked si niekto pri moci pomoze nejakym tenderikom alebo stadion atd vo vyske miliard, no tak to mi uz tak celkom nie je !!!

podla tvojej teorie by kazdy mal zacat od seba. no dobre, tak nech zacnu oni od seba, lebo oni su ti, co o tom rozhoduju. nie som to ani ja ani predpokladam nikto na v tejto diskusii. opakujem stacilo by zastavit korupciu a zefektivnit stat a mame kazdy rok taky prebytok, ze nam stat plati vianocne premie. ak vidis podstatu zadlzovania prave v podpornych programoch ako je stavebko a neda Ti to spavat, tak .....
hegiivo
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Pi 01 04, 2011 9:01 pm

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Príspevok od používateľa hegiivo »

Dakujem bolo to zaujimave citanie, ale aj tak neviem co mam robit :)
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

ouip, ty si nejaky velmi chytri
ouip napísal:Ako vsetci velmi dobre vieme, zo zakona o hypotekach je hypoteka definovana do 70 % LTV (loan to value). Vsetko nad je zvyhodneny spotrebny uver ale samozrejme si kazda banka da prirazku oproti hypo do 70 % (co moze byt v niektorych bankach aj 0,8 %)
Ked sa trosku pohrabes ci uz na tomto fore alebo na uvodnej stranke ako-investovat, najdes pekne grafy o pomere poskytnutych uverov podla typu uveru. Hypoteky podla zakona o bankach (ziaden "zakon o hypotekach" neexistuje) sa poskytuju uz v podstatne iba za ucelom HUM. Inak ma drviva vacsina uverov na byvanie formu spotrebneho uveru. Nie len tie nad 70 % (alebo cast nad 70 %) ale cely uver je spotrebak, aj ked je trebars 50 %.

To tvoje "strasenie" na viacerych miestach, o strasnych prirazkach pri uvere nad 70 % je jalove. Ano, su tam vacsinou prirazky. Niekedy 0,1 %, niekedy 0,3 % .. a niekedy, ked je velmi dobra bonita, prirazka nie je ziadna.
ouip napísal:Ak clovek skombinuje viacero stavebiek, nejake peniaze svoje a HYPO do 70 %, tak dokaze znizit preplatenie naozaj rozumnym sposobom.
Kolko si uz zazil klientov, ktorym si zalozil stavebko a ktori uspesne cerpali stavebny uver ? Vlastne odpovedat nemusis. Uz si sa predsa pochvalil, ze si na sebe tvrdo makal cele dva roky. Takze si nezazil ziadneho vlastneho klienta, ktory by uspesne cerpal stavebny uver.

Ty vies v akej vyske bude za 2-3 roky statna premia ? alebo ci vobec bude ? Vies ake budu uroky na hypotekach za tych 6-7 rokov ked klient splni podmienky na stavebny uver ? Vies, existuje aj ina cesta ako si znizit preplatenie hypoteky:
http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... =51&t=3096" onclick="window.open(this.href);return false;

staci ked clovek nepcha peniaze do neisteho a potencionalne nebezpecneho (medziuver) stavebka.. a nemusis byt ani vestkyna Teodora a dokazes si zasadnym sposobom znizit preplatenie uveru
ouip napísal:7. A teraz mozno opat sok: HUM plati na 5 rokov. FUF to je dost vazne, pretoze ked uz niekto berie HUM, tak je jeho prijem asi mensi a tym padom zrejme vela penazi nema na to, aby splacal predcasne. No a teraz cesta do buducnosti: klient je o 5 rokov starsi a splatka hup hore.
A co tym chces povedat ? Takze ked mame toho cloveka, ktory nema vela penazi a preto ma narok na HUM (a podla teba bude po skonceni HUM v strasnom ohrozeni), tak bude mat teraz dost penazi na to aby ich pchal do stavebka ?? Vsak to nema absolutne ziadnu logiku.

Aj keby sme sa bavili o cielovych sumach okolo 7000 Eur (cim asi neporiesis byvanie ani na tom najvacsom vychode), tak je to cez 50 E mesacne (aby bolo za 6 rokov dostatocne HC). A to som teda este nevidel klienta, ktory by splnal podmienky na HUM a napriek tomu by mal dost penazi na nejake zakladne zabezpecenie + budovanie aktiv (sporenie do podielovych fondov) + na krmenie stavebka. A to mam za tie roky urcite o peknych par desiatok klientov viac ako ty.

A keby si mal nahodou tendenciu otvarat temu „co ma z dlhodobejsieho hladiska vacsi vyznam, sporenie do podielovych fondov alebo do stavebka“ ... tak to vo vlastnom zaujme ani neskusaj.
ouip napísal:2 rocne skusenosti v spolocnosti typu pseudofirma na tri pismena, kde ma volali 6-ti ludia ktorych som poznal a ich vzdelanie a IQ sa rovnalo urovni nalomenej lopaty sa nemoze rovnat profi prostrediu ;)
Ty mas ale ego. Zostup z oblacika.

Ouip, hegiivo, moju odpoved na povodnu otazku mate hned na prvej strane povodnej temy (http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... =51&t=3109" onclick="window.open(this.href);return false;) Ziadna reakcia od teba hegiivo neprisla.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Príspevok od používateľa slimak »

Daval som aj cisla aj mozem. Za 4 -5 rokov sporenia cez SS cielova suma 33 000 euro za istych podmienok u mna vyjde lacnejsie ,inak cisla ani nepustia ako uver aj pri 2% na 11 rokov.Skutocne sporenie je 2,5 roka ale 1/4 z nasporenej sumy(4000+226 SP a230 urok) som mal uz skor. Za dva a pol roka som vlozil,ci vlozim 11 200.Pocas 2,5roka to vychadza 4zmluvy*4(2009(koniec roka),2010,2011, 2012(zaciatok))*700.

PS Poplatky uroky SP vklady dane konecny stav

4513 729,8 674,78 998,39 11240 119,66 16577,38


Pri uvere 33 000 na 11 rokov a 2% splatka je 279 eur. U mna to v priemere isto nieje viac. O nieco menej.
Pozor na Miklosa , neodporucam SS,aj kvoli (lakomost - blbosti) Miklosa aj kvoli pazravosti stavebnych sporitelni. Inak produkt aj podpora by inak mala zmysel.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Príspevok od používateľa slimak »

http://www.metoo.sk/tbb?relacia=5" onclick="window.open(this.href);return false;
Dnes som dopozeral to 2,5 hodinove video. Je tam Vida, statny tajomnik MF,Jan.. - byvali analytik a NBS a debata o bankach a bankovych produktoch ako hypoteky, hlavne novej legislative a regulacii.

Mna za ujal pan Vida, aj prijemne(ako celkovo). Ale k urokom aj sa priznal ze su vyssie a ze to sposobuje na Slovensku vacsi dopyt, takze je logickejsie ze su vyssie uroky.
Dalsia veta mozno v dalsom jeho vstupe, regulacie znizi dostupnost uverov(negativum pre Slovensko) a opat zvysenie uroku.

Na konci spomenuli aj kartel, tajomnik MF ze ano ma nejake informacie MF(minister), Vida, ze nema informacie a potom z plena sa ozvala aj pracovnicka protimonopolneho uradu - ze pracuju.

Ja sa tomu velmi nerozumiem, zaujalo ma to niekde, niektore problemy sa ma netykaju. Prve dve hodiny som pocuval popri praci este v piatok.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

Ze na Slovensku je vysoky dopyt a preto su vysoke uroky, tak to som este nepocul. Nefunguje to nahodou v konkurencnom prostredi prave naopak? :D
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Ale k urokom aj sa priznal ze su vyssie a ze to sposobuje na Slovensku vacsi dopyt, takze je logickejsie ze su vyssie uroky.
Vida myslel úvery
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Príspevok od používateľa slimak »

Na trende aj som sa to snazil hladat, etrend to ma presne strihnute.
,,Keď je vysoký dopyt, ceny sú vyššie,“ povedal šéf Slovenskej bankovej asociácie I. Vida na podujatí TREND Business Brunch s témou Prečo sú banky tŕňom v oku.
http://video.etrend.sk/video/etrend/igo ... ahsie.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Filip vidim ze si to videl a o ktorej sekunde sa o tom bavil?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Príspevok od používateľa filip glasa »

nevidel som to - len z kontextu som usúdil, že ide o úvery. A okrem toho Vida to hovoril aj v rozhovore pre HN niekedy dávnejšie. Vysoký dopty + kartel = vysoké ceny. Ale zase ten kartel nie je dokázateľný. Ale myslím, že ani bez kartelu by tie sadzby neboli nejako ukrutne nízke. Trom velkým bankám stačí sledovať sadzobníky a držať sa +- pri sebe a majú vystarané. Ani sa nemusia stretávať za účelom kartelu.
NIekto spomínal, že na strane ponuky je neobmedzené množstvo peňazí. Resp. je obmedzené kapitálovou primeranosťou a preto by ani ten vysoký dopyt nemal spôsobiť vysoké ceny. Lebo ponuka je neobmedzená. O ale nie je tak celkom pravda. Ak má banka, alebo iný podnik, svoje zavedené chodníčky, tak ich zmení len vtedy, keď je zle. A zatiaľ zle nie je - dopyt je slušný. Banky nemajú dôvod úverovať o 106 s nízkymi úrokmi a ísť na hranicu kapitálovej primeranosti, ak 20 rokov fungujú super konzervatívne.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Príspevok od používateľa slimak »

Kolega dnes prisiel ze sa u nich v panelaku debatovali o zatepleni. Mame u nas v meste cez 100 panelakov(1 zatepleny, cerstvo). Je to vyhodne ci nie aka je navratnost? Je stavebne sporenie na to vyhodne ci nie radsej medziuver? Ci ako to financovat. Neviem ako je to zaujimave pre tuto stranku. Ale informacii je na nete malo. Nasiel som nejake udaje z 2002.Mne sa to celkom pozdava. Ak cena tepla je dajme tomu u mna 800 eur a uspora by bola 200 eur a cena investicie 2000. Tak mam rocne 10%. Je to tak? Ak ano ako to prefinancovat? Je to zaujimava investicia a nestalo by to za nejake vlakno?
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

peniaze na zateplenie sa cerpaju jednak ako dotacie (ked su a ked ich dom dostane) a jednak ako uvery. Banky na to maju specialne podmienky. Uz som to riesil a stavebna sporitelna bola horsia.
ouip
Príspevky: 37
Dátum registrácie: St 11 05, 2011 9:56 pm

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Príspevok od používateľa ouip »

ouip, ty si nejaky velmi chytri
Ako vsetci velmi dobre vieme, zo zakona o hypotekach je hypoteka definovana do 70 % LTV (loan to value). Vsetko nad je zvyhodneny spotrebny uver ale samozrejme si kazda banka da prirazku oproti hypo do 70 % (co moze byt v niektorych bankach aj 0,8 %)
Ked sa trosku pohrabes ci uz na tomto fore alebo na uvodnej stranke ako-investovat, najdes pekne grafy o pomere poskytnutych uverov podla typu uveru. Hypoteky podla zakona o bankach (ziaden "zakon o hypotekach" neexistuje) sa poskytuju uz v podstatne iba za ucelom HUM. Inak ma drviva vacsina uverov na byvanie formu spotrebneho uveru. Nie len tie nad 70 % (alebo cast nad 70 %) ale cely uver je spotrebak, aj ked je trebars 50 %.

To tvoje "strasenie" na viacerych miestach, o strasnych prirazkach pri uvere nad 70 % je jalove. Ano, su tam vacsinou prirazky. Niekedy 0,1 %, niekedy 0,3 % .. a niekedy, ked je velmi dobra bonita, prirazka nie je ziadna.

TY SI TAKY PIPIK ZE AZ. PRIRAZKY DO 100 % LTV (LOAN TO VALUE) SU 0,1 % AZ 0,3 % :D TAK NEVIEM CI VLASTNIS NEJAKU VLASTNU BANKU ALE NIE, SU OVELA VYSSIE. PRIRAZKA 0,1 % ZA 100 % JE VYSMECH A RADSEJ NEPIS AKO PISAT BLBOSTI. VACSINA OBYVATELSTVA NEPADA DO RATINGOVYCH SKUPIN 1 ABY SI MOHLI POVEDAT NEMAM PRIRAZKU PRI 100 % LTV. S POTESENIM TI NA POZIADANIE POSLEM TABULKU UROKOVYCH SADZIEB NAPR SLSP, KDE SI MOZES VELMI ZRETELNE DOKONCA AJ PRE MENEJ GRAMOTNYCH PRECITAT, AKE SU TIE PRIRAZKY.

Ak clovek skombinuje viacero stavebiek, nejake peniaze svoje a HYPO do 70 %, tak dokaze znizit preplatenie naozaj rozumnym sposobom.
Kolko si uz zazil klientov, ktorym si zalozil stavebko a ktori uspesne cerpali stavebny uver ? Vlastne odpovedat nemusis. Uz si sa predsa pochvalil, ze si na sebe tvrdo makal cele dva roky. Takze si nezazil ziadneho vlastneho klienta, ktory by uspesne cerpal stavebny uver.

PIPIK KOMENTAR CISLO 2: TO ZE POSOBIM 2 ROKY NEZNAMENA, ZE NEMAM X KLIENTOV CO SI STAVEBKO ZALOZILI DAVNO PREDTYM, NEZ SOM ZACAL ROBIT VO FINANCNOM PORADENSTVE A TYM PADOM SME MOZNOST STAVEBNEHO UVERU NEVYUZILI.

Ty vies v akej vyske bude za 2-3 roky statna premia ? alebo ci vobec bude ? Vies ake budu uroky na hypotekach za tych 6-7 rokov ked klient splni podmienky na stavebny uver ? Vies, existuje aj ina cesta ako si znizit preplatenie hypoteky:
http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... =51&t=3096" onclick="window.open(this.href);return false;

PIPIK KOMENTAR CISLO 3: NECHCE SA MI CITAT TA TEMA ALE PRIMARNE BY TO MALO BYT O TOM SI POPRI HYPO DAVAT PRACHY DO AKCIOVYCH FONDOV INA MOZNOST MA NENAPADA AKO SI ZNIZIT PREPLATENIE. NO A TU SME PRI PROBLEMATIKE, ZE OPAT VACSINA LUDI NEMA NA TO, ABY SI DAVALA NEJAKYCH 50-100 EUR POPRI HYPO ESTE AJ NA INVESTOVANIE ALE MAJU PENIAZE TERAZ NA TO, KED ESTE HYPO NEMAJU ABY SI ICH DAVALI DO STAVEBKA A O PAR ROKOV ICH VYUZILI NA UVER CO SA SAMOZREJME S INVESTICIAMI DO FONDOV NEDA. CO SA TYKA UROKOVYCH SADZIEB NA UVEROCH A STATNEJ PREMII TAK JA NEMAM VESTECKE GULE A TYM PADOM VYCHADZAM ZO SITUACIE TERAZ, KDE PODLA POLITICKEHO CYKLU RESTRIKCNE OPATRENIA SA ROBIA PRVE DVA ROKY VLADY A ROZDAVA SA DRUHE 2 ROKY VLADY. PREMIU NA STAVEBKU ZATIAL NEZRUSILI A SOM OPTIMISTA ZE ANI NEZRUSIA. POKIAL BY SOM PODLA TVOJEJ TEORIE MAL CAKAT CO SA STANE MOZNO ROK, MOZNO 2, MOZNO 3 TAK SUP UZ SOM MOHOL BYT NA SLUSNEJ CESTE ZA MOZNOSTOU STAVEBNEHO UVERU ZATIAL CO TY STALE CAKAS.

staci ked clovek nepcha peniaze do neisteho a potencionalne nebezpecneho (medziuver) stavebka.. a nemusis byt ani vestkyna Teodora a dokazes si zasadnym sposobom znizit preplatenie uveru

NEVIEM CI TO VOBEC MA ZMYSEL KOMENTOVAT, ALE INVESTICIE DO AKCCI HOCI AJ PRAVIDELNE INVESTOVANIE JE NASTASTIE PODLA TEBA GARANTOVANE A TYM PADOM "NEISTE" STAVEBKO JE POCHOPITELNE ZLA VOLBA.

A teraz mozno opat sok: HUM plati na 5 rokov. FUF to je dost vazne, pretoze ked uz niekto berie HUM, tak je jeho prijem asi mensi a tym padom zrejme vela penazi nema na to, aby splacal predcasne. No a teraz cesta do buducnosti: klient je o 5 rokov starsi a splatka hup hore.
A co tym chces povedat ? Takze ked mame toho cloveka, ktory nema vela penazi a preto ma narok na HUM (a podla teba bude po skonceni HUM v strasnom ohrozeni), tak bude mat teraz dost penazi na to aby ich pchal do stavebka ?? Vsak to nema absolutne ziadnu logiku.

Aj keby sme sa bavili o cielovych sumach okolo 7000 Eur (cim asi neporiesis byvanie ani na tom najvacsom vychode), tak je to cez 50 E mesacne (aby bolo za 6 rokov dostatocne HC). A to som teda este nevidel klienta, ktory by splnal podmienky na HUM a napriek tomu by mal dost penazi na nejake zakladne zabezpecenie + budovanie aktiv (sporenie do podielovych fondov) + na krmenie stavebka. A to mam za tie roky urcite o peknych par desiatok klientov viac ako ty.

PIPIK KOMENTAR CISLO 4: KED SA CLOVEK DOSTANE DO PRACOVNEHO PROCESU NEJDE HNED RIESIT HYPO A BYVANIE. UZ SOM TO PISAL VYSSIE ALE NEVA, NAPISEM ZAS. NA BYVANIE SA DA PRIPRAVIT A TYM PADOM POKIAL NIEKTO ZACAL PO SKOLE PRACOVAT ALEBO UZ NEJAKU DOBU PRACUJE, TAK MA CAS NA TO MAT STAVEBKO A SETRIT SI ALEBO TO MINIE ALEBO TO NAPCHA NIEKDE DO FONDOV ALEBO TERMINAKU. POKIAL TO DA DO FONDU, TAK MU TO PRI ZIADOSTI O HYPO NEPOMOZE, POKIAL TO DA NA TERMINAK, TAK SI AKURAT TAK COSI NASETRI CO MOZE ALE ZVACSA NIE JE DOSTATOK, POKIAL TO MINIE, TAK TO MINIE ALE POKIAL TO DA DO STAVEBKA, TAK AZ SA ZA 6 ROKOV PRIPADNE NESKOR ROZHODNE BYVAT, TAK MA REALNU MOZNOST VYUZIT STAVEBNY UVER. SAMOZREJME POKIAL NIEKTO TAHA HUM DNES A NEMA ZIADNE STAVEBKO TAK ASI TAM PRIESTOR NA ZALOZENIE 2 STAVEBIEK NENAJDEM AKURAT HO PRIPRAVIM NA TO, NECH SI VYTVORI VYSSIU KRATKODOBU REZERVU, ABY BOL PRIPRAVENY. SAMOZREJME ZE AJ ZABEZPECENIE PIRJMU, ABY SI SA ZAS COHOSI NECHYTIL. ALE AKO VRAVIS JE TO HLUPOST TAKTO ROZMYSLAT.

A keby si mal nahodou tendenciu otvarat temu „co ma z dlhodobejsieho hladiska vacsi vyznam, sporenie do podielovych fondov alebo do stavebka“ ... tak to vo vlastnom zaujme ani neskusaj.

PIPIK KOMENTAR CISLO 5: TENTO JE NAOZAJ ZUFALY, LEBO SI NESPOMINAM KEDY SOM SA VYJADRIL ZE 10-15 ROCNE INVESTOVANIE DO AKCII JE NEVYHODNEJSIE AKO STAVEBKO. NO ALE OPAT SME PRI TEME, RODINA S UVEROM S DECKOM, CIZE BEZ 1 PRIJMU A K TOMU ZIVOTKA, KEBY SA NIECO STALO ... FAKT ZE VACSINA OBYVATELOV NEMA NA TO SUPOVAT ESTE X PENAZI DO FONDOV.

2 rocne skusenosti v spolocnosti typu pseudofirma na tri pismena, kde ma volali 6-ti ludia ktorych som poznal a ich vzdelanie a IQ sa rovnalo urovni nalomenej lopaty sa nemoze rovnat profi prostrediu ;)
Ty mas ale ego. Zostup z oblacika.

PIPIK KOMENTAR CISLO 6: NA TOTO SA MI FAKT NECHCELO VOBEC REAGOVAT ALE TAK PREDSA ... JE SAKRA ROZDIEL KDE CLOVEK PRACUJE, JA SOM SA STRETOL S VIACERYMI LUDMI S OVB A DOKONCA SOM POCAS VS AJ ZAUCAL. TEN CLOVEK MAL LEN MOTIVACNE KECI, NIC MI NEVYSVETLIL O FINANCNOM PLANOVANI, LEN MI POVEDAL DONES KLIENTOV NAHADZEME ZIVOTKY. KEBY SOM V TAKOMTO PROSTREDI ROBIL AJ 10 ROKOV, TAK SOM STALE PIPIK ALE TYM ZE SOM SI NASIEL OZAJSTNEHO PROFESIONALA, TAK SOM SA ZA KRATKU DOBU MAL MOZNOST STAT PROFESIONALOM AJ JA A EGO MOZES KLUDNE NECHAT NA POKOJI, LEBO VIEM CI SOM V NIECOM DOBRY ALEBO NIE. TY TO MOZNO O SEBE NEVIES POSUDIT.

Ouip, hegiivo, moju odpoved na povodnu otazku mate hned na prvej strane povodnej temy (http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... =51&t=3109" onclick="window.open(this.href);return false;) Ziadna reakcia od teba hegiivo neprisla.[/quote]
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

nauc sa aspon citovat
ouip napísal:TO ZE POSOBIM 2 ROKY NEZNAMENA, ZE NEMAM X KLIENTOV CO SI STAVEBKO ZALOZILI DAVNO PREDTYM, NEZ SOM ZACAL ROBIT VO FINANCNOM PORADENSTVE A TYM PADOM SME MOZNOST STAVEBNEHO UVERU NEVYUZILI.
ked sa pomylis, tak aj pravdu napises
ouip napísal:POKIAL TO DA DO FONDU, TAK MU TO PRI ZIADOSTI O HYPO NEPOMOZE
takze vlastne prostriedky pri rieseni byvania vobec nepomahaju ? :)
ouip napísal:JA A EGO MOZES KLUDNE NECHAT NA POKOJI, LEBO VIEM CI SOM V NIECOM DOBRY ALEBO NIE. TY TO MOZNO O SEBE NEVIES POSUDIT.
ja to hlavne sam o sebe nemusim rozpravat
ouip
Príspevky: 37
Dátum registrácie: St 11 05, 2011 9:56 pm

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Príspevok od používateľa ouip »

ti si fakt pipik. vyhody stavebka v zivote nedokazes znehodnotit, teda aspon pokial si rozumny normalny clovek.

typicky priklad: clovek dostuduje, zacina pracovat a vie, ze raz bude chciet byvat. takze bud mu mozem zalozit stavebko a mat k dispozicii nielen v pohode zhodnotenie ale aj moznost lacneho uveru, alebo mu to podla tvojej teorie natrieskam do akciovych fondov (kedze dlhopisy stoja za prt). Horizont 6 rokov na investovanie do akcii je tak ubohy a spekulativny ako tvoja odpoved ohladom vlastnych zdrojov k uveru. V zivote by som klientovi nedal investovat do akcii na 6 rokov s ty, ze prave o 6 rokov to pouzijeme na byvanie. Na znizenie preplatenia o 15 rokov ano ale nie na 6 rocny horizont. Hoci mi to pripada, ze ty si investicny GURU, co dokaze aktivnym riadenim investicneho portfolia garantovat dvojciferne zisky, ja taky nie som. Cize ked chcem klientovi pomoct, tak mu to spravim cez stavebko.

V com vsak s Tebou plne suhlasim je to, ze s tvojim pristupom urcite potiahnes z klienta vacsiu proviziu pri fondoch ako pri stavebku, cize aj Tvoja logika ma svoju pravdu.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

ouip, vyzera to tak, ze nemas mentalnu vybavu chapat suvislosti a reagovat na fakty.
Napriek tomu, ze uz som ti napisal vsetko potrebne, napisem ti este dve tvrdenia/hesla, bez sirsieho vysvetlovania, nad ktorymi sa skus zamysliet:
1. Peniaze napchane do stavebka su nevyuzite peniaze.
2. Naklady stratenej prilezitosti.

Este aby som ti neostal dlzny ziadne vysvetlenie, tu mas stavebko "po lopate":
http://www.ako-investovat.sk/index.php/ ... dukt-slaby" onclick="window.open(this.href);return false;

ad. uvery a prirazky: tvoja profi spolocnost ma zmluvu s troma bankami. Tak o com sa chces so mnou hadat ? Ze ty si hypo na 90-100 % bez vysokej prirazky este nevidel, to je tvoj problem.
ouip
Príspevky: 37
Dátum registrácie: St 11 05, 2011 9:56 pm

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Príspevok od používateľa ouip »

no nic to je jak hadanie s malym dietatom, ktore vykrikuje fuj fuj stavebko, nema vobec zmysel a nikdy sa neda pouzit.

za 2 je to so styrmi bankami ked tak a opakujem ze pre vacsinu normalnych kliento s klasickym prijmom prirazka je. Ty sa stale odvolavas na klientov patriacich len do skupiny 1 resp v niektorych pripadoch 2.

tym to koncim, lebo to nema zmysel
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Príspevok od používateľa slimak »

http://www.finance.gov.sk/Components/Ca ... entId=6247" onclick="window.open(this.href);return false;

Prva cast celkom dobra kym maju grafy a cisla.

Sporenie u mna.
Zmluvy na deti zalozene dva dni pred koncom roku 2009.
Poplatky uroky SP vklady dane konecny stav
244,9 300 399 4115 41,8 4527,3
Na konci roka 2014 by mal byt za terajsich podmienok. Pri 5 rokov sporenia inde by som to musel mat urocene pri pravidelnych splatkach 69 eur 3,8% aby som dosiahol ten isty stav. Je tu par nepresnosti poplatok(150 eur na zaciatku kvoli CS,ale hlavne som v roku 2009 nesporil,ale vlozil to naraz pred koncom roka,teda 6xSP), teda ten urok je nizsi dajme tomu 3,5%. Cisty urok.
Poplatky ku SP 245/399= 61% To je zle. Ale pre mna celkovo 2% mi dava PSS a 1,5% stat. Ako sporenie je to lepsie ako trh.

Zmluvy na mna a zenu.
Zalozene 2010 a podobny prepocet ku koncu roka 2014 (4krat premia, zalozenie zmluvy bez poplatku,poplatky su len za vedenie uctu 4x18+8)
Poplatky uroky SP vklady dane konecny stav
80 121,36 267 2715 23,22 3000,14
Tu vychadza pri 4 rocnom sporeni(2011-2014) a sporeni 55 eur(55*12*4= 2640,tych navyse 75 eur mam za rok 2010), ze v cistom mam 5%. 2% od PSS a 3% od statu.
Pomer poplatku ku SP je 30%. Je to tiez vela. Ale vela by to bolo aj keby som mal minulorocnych 8eur/ 66eur - teda 12%. Ci uz nie?

Mam este jedno sporenie co mi robi trochu vrasky a to kde uz mam nasporenu sumu(su splnene podmienky na uver) a tam ma hnevaju dve veci. urok 2% a z nich odvediem statu este 30 eur. Ale zas to nieje TV. A TV vklad do roka ako vidim je este nizsi,resp. nie velmi vyssi.

Cela cast o medziuvere je trosku zmatocna, ale zas je tam graf.
V priebehu roka 2010 poskytli stavebné sporiteľne priemerne každý mesiac
stavebné úvery v hodnote 2,8 mil. € zatiaľ čo medziúvery poskytli priemerne každý mesiac v hodnote 32,2
mil. €, čo je viac ako 11 násobok poskytnutých stavebných úverov. Tento rozdiel je však v skutočnosti
miernejší keďže štatistiky pri nových úveroch nezachytia preklopenie medziúveru po splnení podmienok na
štandardný stavebný úver.
Nechapem,ze si nevedia zistit presne statistiky toho realneho stavu - preklopenie.
O com to je? Ked mam polroka medziuver a po polroku dostanem uver asi to dost zmeni stav veci nie?
Aj poznamka pod ciarov
V tejto súvislosti je však nutné upozorniť na fakt, že objem medziúveru je spravidla vyšší, keďže sa poskytuje na celú cieľovú sumu na
rozdiel od stavebného úveru, ktorý sa poskytuje iba na rozdiel cieľovej sumy a našetrených prostriedkov.
Cast uver. Teda uroky. Stabilne, vycitaju , že takmer vôbec nereagovali na pokles úrokových sadzieb pri iných typoch úverov. HM.

Tu nechapem, ci vedia o com pisu. Nepaci sa im nizky urok co poskytuju, ze bez SP je nekonkurencieschopny. teda spokojni by boli keby bol cez 3% (ked je to TV na 5 rokov), uroky za poskytovanie uverov mali ist nizsie mozno na 3,5%(proste aby aspon trosku reagovali na pokles inych uverov) a v dalsej casti sa im opat nezdaju vysoke poplatky. Mali by to zobrat do ruk a spravovat stat(to myslim vazne).
cast Rezidenčné bývanie ako destabilizujúci faktor v menovej únii je tiez dobra, hlavne ked sa pozriem na ich druhy graf, kde hypoteky podporene statom su minimalne trikrat vacsie v objeme ako MU+ SU. Najviac ma bavi ten trend.

Moj zaver, tie ich tri alternativy mozu byt , pre mna za mna aj cele nech to zrusia(ak zrusia ostatne podpory a nielen do byvania,ale vsetky a do vsetkeho). Aj ked je to hlupost. Ale som zvedavy co by robil Miklos, keby ze prejde tento napad a bol by MF aj v dalsom obdobi.
http://hnonline.sk/ekonomika/c1-5199598 ... li-bruselu" onclick="window.open(this.href);return false;
gangstro
Príspevky: 74
Dátum registrácie: St 25 05, 2011 2:40 pm

Re: Oplatí sa stavebné sporenie a má ho štát podporovať?

Príspevok od používateľa gangstro »

Zareagujem aj ja (robím pre PSS a.s.)
Stavebné sporenie je ako každý iný produkt - niekomu pomôže, niekomu nie - niekomu ho treba, iným nie.
Stavebné sporenie sa stále oplatí, tu sú výhody: 2% alebo 3% úrok od banky - ktorý sa nemenil, ani počas krízy. Termínované vklady len teraz vyskočili na 4%.
Keď chce niekto len úročiť svoje peniaze-na jednu zmluvu je možné získať 2 štátne prémie za rok-a prevod medzi manželmi je zadarmo. A po pravidelnom sporení je možné získať výhodný stavebný úver.
Výhody úveru: Do 40.000 eur bez záložného práva a bez skúmania bonity - neviem o žiadnej podobnej banke.
Poskytnutie medziúveru už len na základe toho, že si pravidelne sporím min. rok - až do 20.000eur.
Poskytnutie medziúveru - pri vyplatení starého úveru v inej banke - netreba dokladovať príjem.
Medziúver - max. do 6,69%, ale časť tvojich peňazí sa úročí 2% úrok a štátnou prémiou.(pre spotrebný úver je to dobrý úrok )
To je len pár výhod.
Hlavné nevýhody: veľký poplatok 1% z CS pri zakladaní zmluvy, 130 eur-veľký poplatok pri vybavení medziúveru, veľký poplatok pri prevode zmluvy. Ale každá banka má poplatky - oni hlavne z toho žijú.
Ako každý produkt ma plusy aj mínusy - je len na človeku ako daný produkt využije.
Aj tak: bez práce-nie sú koláče :)
Napísať odpoveď

Návrat na "Banky, vklady, sporenie, stavebné sporiteľne"