Rada pre seniora (zmena CZK na EUR ).

Termínované vklady, sporiace účty, bežné účty, úroky v bankách, stavebné sporenie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Kosa
Active Member
Príspevky: 138
Dátum registrácie: Št 27 10, 2016 11:24 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 28 times

Rada pre seniora (zmena CZK na EUR ).

Príspevok od používateľa Kosa »

Zdravím Vás všetkých a obraciam sa na Vás s prosbou o pomoc.

Som dôchodca. Za celý život som si našetril nejaké peniaze, kde časť mám v českých korunách. Všetky svoje peniaze mám v banke. Chcem zmeniť české koruny na euro, ale keď som sa dozvedel v banke "cenu", čiže kurz, bol som zhrozený. Vedeli by ste mi poradiť ako ich bezpečne zmeniť, za lepší kurz ? Som bežný občan, nepodnikám a bude to iba jednorazová výmena. Niekde som čítal, že sú devízoví obchodníci, len neviem, kde sa mám obrátiť a vôbec či je možné urobiť jednorazovú výmenu. Mám v banke na Slovensku účet v euro a účet v českých korunách. Na internete mi vyhľadalo len nejaké zmenárne, čo menia hotovosť a to nie je môj prípad.

Ďakujem Vám za Vašu ochotu.
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Rada pre seniora.

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Zdravím,
zopár rád pre vás:

1. Ak to nepotrebujete nevyhnutene zmeniť, tak radšej počkajte:

Kurz EUR/CZK je pod vplyvom intervencií ČNB tesne nad úrovňou 27,000 EUR/CZK už zopár rokov. Tento kurz je udržovaný umelo na slabej úrovni preto, aby podporil českých exportérov a tým ekonomiku ČR. Jeho reálna hodnota je ale nižšia (tj CZK silnejšia = pre váš výhodnejší kurz). ČNB už dlhšie uvažuje o zastavení intervencií proti CZK, čo by znamenalo skokové posilnenie kurzu EUR/CZK pravdepodobne niekde do pásma 25-26 EUR/CZK. Podľa slov ČNB by sa to mohlo udiať niekedy koncom leta 2017 - tento termín už však viackrát odďaľovali. Môj odhad je, že to bude neočakávane a skôr ako je tento dátum.
Takže moja rada je, ak to nepotrebujete zmeniť tak radšej držte CZK na účte, až pokým ČNB neukončí intervencie proti CZK.

2. Ak to stoj čo stoj potrebujete zmeniť, tak potom existujú 2 možnosti:

a) ak je vaša suma CZK vyššia - povedzme nad 250.000 CZK - skúste požiadať vašu banku o individuálny kurz a nie kurz z kurzového lístka (ten je niekde na úrovni 27,600). Mohli by sa vám zlepšiť niekde k 27,200.

b) skúste napríklad využiť služby akcenta.cz - viac sa dočítate na tomto odkaze http://www.akcentacz.cz/" onclick="window.open(this.href);return false;. Nikdy som cez nich prevod nerobil, ale viem, že je to etablovaná spoločnosť a bežne robí takéto prevody. Kurz majú niekde na úrovni 27,100 - neviem však nič o tom aké objemy sú treba atď.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Rada pre seniora (zmena CZK na EUR ).

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Pozeral som na Transferwise.com. Oni robia prevody bez straty z kurzových rozdielov, účtujú si len poplatok, ktorý je vopred známy (stačí zadať sumu ktorú posielate a hneď vidíte kolko dôjde na účet príjemcu ). Je to zhruba 8 x lacnejšie ako cez banku.

Pri prevode 1 000 000 CZK z českého účtu by cez nich došlo aktuálne na slovenský bankový účet 36 753 eúr.
To je kurz 27,2 v ktorom je už zahrnutý poplatok za prevod 6 951 CZK

Aktuálny kurz EUR/CZK je v tejto chvíli 27,02.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Rada pre seniora (zmena CZK na EUR ).

Príspevok od používateľa Airmike »

Transferwise je zbitocne drahy a trosku klientov natahuju. rovnako tak banky aj zo zvyhodnenym kurzom. V nasom regione existuje alternativa ktora je ovela vyhodnejsia.

https://www.roklen.cz/roklenfx/" onclick="window.open(this.href);return false;

zmeni 1 000 000 CZK za 37 018 EUR.

dobry portal bol aj Valuto, ale ten tento rok poliaci zrusili. skoda ho, bol lepsi a transparentnejsi ako roklen
Aurelio
Gold Member **
Príspevky: 309
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 9:51 pm
Been thanked: 1 time

Re: Rada pre seniora (zmena CZK na EUR ).

Príspevok od používateľa Aurelio »

Tiez sa priklanam k rade nemenit teraz, ked je koruna slaba jak caj vplyvom umelych zasahov Ceskej narodni banky. Co sa tyka zmeny, tak Akcenta je fajn, nemam s nou osobne skusenosti, ale casto sme ju riesili ked som bol zamestnancom jednej z hlavnych bank, ze na zahranicnych menovych platbach nas likviduju. Kamaratovi som Akcentu poradil a urobil prevod niekolko desiatkov tisic € do CZK , ked kupoval byt v CR a predaval na Slovensku - usetril 1000€ na prevode, bol spokojny.

Teraz riesim prevod kamoske z emiratskych dirhamov na € a nasiel som zaujimavu sluzbu, zatial ju nemam preklepnutu, ale davaju sialene dobre kurzy - az mi je to podozrive ako podvod. https://www.ukforex.co.uk/" onclick="window.open(this.href);return false; - mate niekto skusenost? Za 1 mega CZK by pan dostal 37021€, co je nadherne.
Power of Knowledge
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Rada pre seniora (zmena CZK na EUR ).

Príspevok od používateľa Airmike »

no ten roklen.fx je ceska firma. dost znama. takze tu trochu odpada to riziko ci je to podvod alebo nie. staci si o nich nieco precitat v mediach
Aurelio
Gold Member **
Príspevky: 309
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 9:51 pm
Been thanked: 1 time

Re: Rada pre seniora (zmena CZK na EUR ).

Príspevok od používateľa Aurelio »

Mika napísal:no ten roklen.fx je ceska firma. dost znama. takze tu trochu odpada to riziko ci je to podvod alebo nie. staci si o nich nieco precitat v mediach
hej ale meny tak zaostalych krajin ako je dubaj a ich dirham neobchoduju a to takmer nikto - to preto som sa dostal k tym UKforex, inak by som ich tu nezmienil :)
Power of Knowledge
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Rada pre seniora (zmena CZK na EUR ).

Príspevok od používateľa iceberg8 »

ja by som kupil teraz CZK za EUR, ale max 1000 EUR.. cize 27000CZK cca... cize za STRED = cca 27,00 by sme si ako dve FO mohli zamenit.. :) je to legalne ? vyzna sa niekto ? kedze je to lepsia ponuka ako akakolvek ina institucia :D
ale dobre radia, ze CZK by mohlo posilnit, POKIAL to nie je nejaky podvod a neoslabi este viac..
ale voci EURu asi neoslabi nic, maximalne tak zimbabwe...

inak, ide niekto do shortu, ked uz su insiderske info vonku ?
Odoslané z počítača
Kosa
Active Member
Príspevky: 138
Dátum registrácie: Št 27 10, 2016 11:24 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 28 times

Re: Rada pre seniora (zmena CZK na EUR ).

Príspevok od používateľa Kosa »

Dobrý večer,

ďakujem všetkým za rady a príspevky. Ani som nevedel, že Česká národná banka oslabila korunu, to preto som bol vydesený z toho kurzu. Podľa doporučení počkám a dúfam, že sa kurz vráti. Ešte raz veľmi pekne ďakujem, obzvlášť Martinovi Pillarovi za príspevok. Ak sa neurazíte, tak by som sa neskôr opýtal, keď to bude aktuálne.
majkeel
Príspevky: 1
Dátum registrácie: St 18 01, 2017 12:35 am

Re: Rada pre seniora (zmena CZK na EUR ).

Príspevok od používateľa majkeel »

1) Ak nemusite, teraz nemente. CNB ma uvolnit menovu politiku a caka sa, ze CZK posilni v druhom/tretom stvrtroku 2017. Potom za silnejsiu CZK dostanete viac eur.
2) Skuste http://www.exchange.cz" onclick="window.open(this.href);return false;. Urobite si vylet do Prahy, skocite do pobocky na Kaprovej (staromestske nam.) , podpisete zmluvu o devizovom obchodovani. Ked budete chciet zmenit, zavolate im na linku, poviete cislo zmluvy, aku sumu a na aky ucet v EUR(kdekolvek v EU) chcete vymenene peniaze poslat. Oni vam ponuknu aktualny devizovy kurz, poslu na mail potvrdenie o prevode. Skontrolujete spravnost, poslete czk na cesky ucet exchange.cz, do 2 dni mate eur na svojom ucte na sk. Pouzil som ich doteraz asi 10 krat, aj na vyssie sumy, vsetko bolo v poriadku. Maju celkom v pohode kurzy, snazia sa zarobit na mnozstve vymenenych penazi od klientov, nie na nevyhodnom kurze.
A len pre istotu, zmente peniaze nie naraz, ale na 2-3 krat. Prvykrat na skusku radsej mensiu ciastu, neskor viac.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Rada pre seniora (zmena CZK na EUR ).

Príspevok od používateľa jogo »

Mam tiez jednu otazku:
Drzim cash CZK na vkladnej knizke. Po opusteni kurzoveho zavazku CNB by som ho chcel jednorazovo zamenit za Eura.
Mohol by som to urobit vyhodne cez InterActive Brokers, ale to by som si musel otvorit CZK ucet, poslat z neho peniaze na IB ucet a potom zrusit ten CZK ucet. Otvorenie a zrusenie nieco stoji a hlavne poplatok za tu cezhranicnu platbu v CZK je drahy.
To uz mozem rovno zmenit CZK na Eura vo svojej banke a poslat ich do IB a vyjde ma to +/- na to iste.
Existuje nejaka vyhodna moznost takejto zmeny CZK na Euro bez nutnosti otvarat CZK ucet?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Rada pre seniora (zmena CZK na EUR ).

Príspevok od používateľa iceberg8 »

neviem ako CZK na EUR
ale opance to robim takto:
ucet s visa/mastercard (podla mojich vypoctov ale len teoretickych je vyhodnejsi MC) a idem do CZK bankomatu
kurz mam 26.9-27.02, neviem podla toho to karta uctovala, ale bez poplatku
kedze stred bol 27-27.04 tak som dost blizko, nemoze to takto fungovat aj opacne ?
https://www.mastercard.us/en-us/consume ... rency.html" onclick="window.open(this.href);return false;
1 EUR = 26.940119 CZK

https://www.visaeurope.com/making-payme ... ange-rates" onclick="window.open(this.href);return false;
1 Euro = 27.1051190728 Czech Koruna

- Or -

1 Czech Koruna = 0.0368934000 Euro

kolko da banka?

cize keby vytiahnes z bankomatu 1000 EUR, mas z uctu dole 26940 CZK

priapdne, ak su to tisice, skusil by som oslovit zmenarne, uz pri 500EUR mi davali 26.8nieo, ale nepamatm si presne, ale je mozne ze hned v prvej tam bude len nejaka/nejaky trulo ci trulina a nebude chciet dohadovat kurz, inde kde je 0% fee a podobne, je moznost dohadov.
priklad:
Breclav, zeleznicna stanica, neviem ci 2 alebo 5% fee chcu, kusok dalej, v centre, tam su dve zmenarne vedla seba, tak v prvej z nich z centra mi vzdy "vylepsuje kurz" aj sam - mozno by isiel zlomit na este lepsi, no bankomat mi da este lepsi, takze neviem..
Odoslané z počítača
Kos3
Príspevky: 49
Dátum registrácie: Št 02 06, 2011 5:52 pm

Re: Rada pre seniora (zmena CZK na EUR ).

Príspevok od používateľa Kos3 »

Ak by slo o zmenarensku operaciu v hotovosti, kurz stred zvykli davat este polroka dozadu zamestnancov v Tatra banke a myslim ze aj v Unicredite ako benefit.

V tatre to bol strop 3000e denne.

Tak si skuste zistit ci nejaky znamy nerobi v banke s tymto benefitom, na dovolenky to vie neco usetrit ak potrebujete hotovost.
yurij
Príspevky: 30
Dátum registrácie: Št 02 06, 2016 5:19 pm

Re: Rada pre seniora (zmena CZK na EUR ).

Príspevok od používateľa yurij »

jogo napísal:Mam tiez jednu otazku:
Drzim cash CZK na vkladnej knizke. Po opusteni kurzoveho zavazku CNB by som ho chcel jednorazovo zamenit za Eura.
Mohol by som to urobit vyhodne cez InterActive Brokers, ale to by som si musel otvorit CZK ucet, poslat z neho peniaze na IB ucet a potom zrusit ten CZK ucet. Otvorenie a zrusenie nieco stoji a hlavne poplatok za tu cezhranicnu platbu v CZK je drahy.
To uz mozem rovno zmenit CZK na Eura vo svojej banke a poslat ich do IB a vyjde ma to +/- na to iste.
Existuje nejaka vyhodna moznost takejto zmeny CZK na Euro bez nutnosti otvarat CZK ucet?
Jogo, len pre info: IB ma vedeny CZK ucet v HSBC Bank Praha, takze poplatok za cezhranicnu platbu odpada.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Rada pre seniora (zmena CZK na EUR ).

Príspevok od používateľa jogo »

yurij napísal:
Jogo, len pre info: IB ma vedeny CZK ucet v HSBC Bank Praha, takze poplatok za cezhranicnu platbu odpada.
Praha neni na Slovensku a "cezhranicny" poplatok zaplatis, aj ked napriklad prevedies CZK z uctu v Slovenskej Sporitelni na CZK ucet vo VUB-cke v ramci tvojho okresneho mesta.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
yurij
Príspevky: 30
Dátum registrácie: Št 02 06, 2016 5:19 pm

Re: Rada pre seniora (zmena CZK na EUR ).

Príspevok od používateľa yurij »

jogo napísal:Praha neni na Slovensku a "cezhranicny" poplatok zaplatis, aj ked napriklad prevedies CZK z uctu v Slovenskej Sporitelni na CZK ucet vo VUB-cke v ramci tvojho okresneho mesta.
To som si neuvedomil, dakujem za upozornenie ( na imho absurdny poplatok ). Otazka znie - nedokazem to obist uctom v FIO banke? V sadzobniku maju uvedene: jednorazova standardna platba v czk v prospech uctu v ceskej republike 0 eur
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Rada pre seniora (zmena CZK na EUR ).

Príspevok od používateľa rmaly »

yurij napísal: To som si neuvedomil, dakujem za upozornenie ( na imho absurdny poplatok ). Otazka znie - nedokazem to obist uctom v FIO banke? V sadzobniku maju uvedene: jednorazova standardna platba v czk v prospech uctu v ceskej republike 0 eur
vo Fio to funguje tak, ze ked mas ucet denominovany v CZK, tak ak ti tam pridu CZK, tak poplatok je 0... ked ich vyberies ako czk alebo posles do ciech ako czk, poplatok 0...
jediny poplatok je, ak by si si zo Slovenska poslal na ucet eura a oni sa pripisu v CZK ale nejakym kurzom a tak...

mne tam chodia ceske dividendy - proste sa to tvari ako cesky ucet
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Rada pre seniora (zmena CZK na EUR ).

Príspevok od používateľa jogo »

rmaly napísal:
vo Fio to funguje tak, ze ked mas ucet denominovany v CZK, tak ak ti tam pridu CZK, tak poplatok je 0... ked ich vyberies ako czk alebo posles do ciech ako czk, poplatok 0...
jediny poplatok je, ak by si si zo Slovenska poslal na ucet eura a oni sa pripisu v CZK ale nejakym kurzom a tak...

mne tam chodia ceske dividendy - proste sa to tvari ako cesky ucet
Vyborne, tak predsa je tu moznost, ako s tym "vybabrat". Diky boys za rady. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Rada pre seniora (zmena CZK na EUR ).

Príspevok od používateľa rmaly »

Vyborne, tak predsa je tu moznost, ako s tym "vybabrat". Diky boys za rady. :)
rado sa stalo... ak by si chcel viac info, tak napis...
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Rada pre seniora (zmena CZK na EUR ).

Príspevok od používateľa jogo »

rmaly napísal: rado sa stalo... ak by si chcel viac info, tak napis...
Tak som si bol na pobocke FIO banky overit, co je za tym.
Prevod je sice bez poplatku, ale za vlozenie hotovosti na ucet mi strhnu 0.5% sumy, min 3 euro max 10 euro, cize v mojom pripade to bude 10 euro. Dalej pri uzavreti uctu za vyber zostatku zaplatim 3 euro, cize dokopy 13 euro. Dve cesty do banky na otvorenie a zatvorenie uctu(+mozno 1 mesacny poplatok? som sa zabudol opytat) a moc teda neusetrim oproti klasickej devizovej zmene na eura. :?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Rada pre seniora (zmena CZK na EUR ).

Príspevok od používateľa iceberg8 »

A keby to vlozi v Ceskej FIO na CZK ucet ?
Myslim to tak, ze FIO na SK, v EUR mene sa otvori zadarmo, vklad je zadarmo, zrusenie neviem po pravde.
Ale tipujem ze keby si v CZ, ak teda mozes otvorit CZK ucet, tak tiez je vklad zadarmo, nie ?
Potom by som si len vybral hotovost v EUR bankomate, ako som uz pisal :)
ja takto menim virtualne EURa na hotovostne CZK za kurz 26.98cca pricom 27.02 je ECB stred.
nejde to takto aj naopak, z CZK na EUR ?
Odoslané z počítača
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Rada pre seniora (zmena CZK na EUR ).

Príspevok od používateľa jogo »

iceberg8 napísal:A keby to vlozi v Ceskej FIO na CZK ucet ?
Ale tipujem ze keby si v CZ, ak teda mozes otvorit CZK ucet, tak tiez je vklad zadarmo, nie ?
Potom by som si len vybral hotovost v EUR bankomate, ako som uz pisal :)
ja takto menim virtualne EURa na hotovostne CZK za kurz 26.98cca pricom 27.02 je ECB stred.
nejde to takto aj naopak, z CZK na EUR ?
Neviem, ako to je v ceskej Fio pobocke, ale aj keby bol hotovostny vklad zadarmo a nie za 0.5%, tak zase cesta by ma vysla na cca 30-40 eur, tak by to bolo zas to iste. :)
Kaslem na to, pre par desiatok eur sa mi uz s tym neoplati zaoberat. Hlavne nech czk posili aspon o 10%. :wink:
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Napísať odpoveď

Návrat na "Banky, vklady, sporenie, stavebné sporiteľne"