FIO - prevod penazi

Výber, skúsenosti, poplatky
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Glogol
Gold Member **
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm

Re: FIO - prevod penazi

Príspevok od používateľa Glogol »

Z e-brokera som do revolutu som previest nevedel, spravil som USD ucet vo fio ( je to zdarma, len drzia 10 ci 20 usd.. asi pri ruseni uctu skasiruju ) a z toho uctu som robil prevod USD do revolutu. Robil som ( testoval ) 2 typy prevodov ( nevyznam sa v prevodoch). Jeden s typom poplatkov kazdy svojej banke a druhy myslim ze vsetky poplatky platim vo Fio.Pozriem vecer vysledky a ak je zaujem napisem ale obidve varianty stali vela - jedna este viac ako druha. Ale pamatam ze tak ci tak sa obidve varianty vyplatili oproti ich zmenarni ci uz v e-brokerovi alebo v banke. Islo o zamenu cca 3k. Hlavne som to chcel otestovat. Neviem ako by to bolo pri vacsich alebo mensich sumach. Kazdopadne poplatky nepriznava ani revolut ani Fio. Obidve strany sa vyhovaraju na sprostredkovatelske institucie. Kedze to nie casta operacia ( raz za x rokov - od 2017 taky dobry kurz ako v 03/2020 nebol ) - nejako som sa tym uz potom detailne nezaoberal. Teraz je uz nie az taky dobry kurz ale to je uz ina tema, ked treba tak treba.

Adammd
Platinum Member ***
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm

Príspevok od používateľa Adammd »

Určitě napiš, aké boli poplatky.
chRachel napísal:
Po 22 02, 2021 11:46 am
Ak cas nie je dolezity faktor tak konverzia napr. cez Kraken sa mi z hladiska kurzu zda lepsia alternativa ako konverzia vo FIO banke a jej zmenarni/e-brokerovi. Kazdopadne oplati sa otvorit bezplatny Fio USD ucet.
Fio Eur ucet -> Kraken -> Zmena €/$ -> Kraken -> Fio USD ucet. Odhadom asi 2 dni.
Skúšal si? Aké boli poplatky na strane fio? Resp koľko usd sa "stratilo" po ceste (korespondencne banky)

chRachel
Dátum registrácie: Po 22 02, 2021 11:05 am

Príspevok od používateľa chRachel »

Adammd napísal:
Po 22 02, 2021 12:54 pm
Určitě napiš, aké boli poplatky.

Skúšal si? Aké boli poplatky na strane fio? Resp koľko usd sa "stratilo" po ceste (korespondencne banky)

Depozit z euro uctu na Kraken je bezplatny. Dolarovy ucet nemam sparovany s Krakenom takze to nemam osobne vyskusane, avsak ked si zvolim withdrawals v $ tak vyber cez Signature Bank je $4 alebo cez Bank Frick je $13. Ci su potom nasledne poplatky po vybere cez korespondencne banky neviem, v ramci SEPA krajin by som tipol ze uz nie.

Adammd
Platinum Member ***

Usd ale nie je v systéme SEPA. Na 99% by sa niečo po ceste ešte odpísalo. Dokonca i pri OUR platbe nie je garantované, že daná čiastka nepríde pokrátená.

george1
Silver Member *
Dátum registrácie: Št 31 05, 2012 7:44 pm

Príspevok od používateľa george1 »

re: rmaly, Glogol,chRachel

Áno, tak ako píše chRachel.
Ja som myslel online zmenáreň, nie nejakú kamennú zmenáreň. Čiže postup - otvoriť bankový účet u FIO vedený v USD a požiadať FIO aby ho priradila k e-brokerovi na výber.Následne prevod z e-brokera doláre na vlastný fio účet vedený v usd a potom na zmenáreň online - napríklad transferwise, roklenfx atd. Alebo inú možnosť ak bude kurz lepší než Fio .
V prípade výmeny priamo v e-brokerovi sa oplatí meniť iba väčšie množstvo s lepším výmenným kurzom (v súčasnosti je to nad 10.000 usd).
Je možnosť aj využiť niektorého obchodníka na výmenu usd/eur, ktorý obchoduje forex. Ale v tomto prípade treba dať pozor na obchodné podmienky brokera.

Glogol
Gold Member **

v podstate sme sa zhodli ze USD z fia von a potom niekde zamenit ci uz on-line znenaren alebo revolut je jedno. Dolezite su cim mensie poplatky za prevod do tej externej entity. Tu bude pes zakopany lebo vyslednu presnu sumu kolko USD dojde na druhu stranu do tej externej entity bude extremne tazko sa vopred dozvediet. Treba si uvedomit ze to bude aj min 1 den trvat takze zamena za udeje za min T+1 den a za min 1 den den sa da na kurze aj zarobit aj prerobit….kludne aj pol percenta za den ak su turbulentne dni

Lex
Active Member
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 1:18 pm

Príspevok od používateľa Lex »

To áno, otázka teda stojí ako ta platba vlastne pôjde. Revolut aktuálne používa číslo účtu z Litvy, platba teda nebude SEPA keďže nepôjde v eurách ale bude v rámci EU. Neviem či je teda nutné aby fio použilo korešpondenčnú banku a ktorú poplatkovú schému je najlepšie zvoliť.

rmaly
Platinum Member ***
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm

Príspevok od používateľa rmaly »

Asi radsej nepojdem 1x na nejaky fancy hamburger a spravim prevod priamo v ebrokerovi ako to tak citam :) :) Nech to stoji co to stoji

Glogol
Gold Member **

v eb sa prave ze da presne spocitat co to stoji

Adammd
Platinum Member ***

Konkretnu korespondencnu banku mnohorat ani banka nevie dopredu menovat a nevedia cez kolko bank to vobec pojde. Kazda USD platba v europe ide cez SWIFT a kludne sa moze stat, ze to procesuju aj 2-3 banky a jedna z toho bude v USA i ked to ide zo slovenska do ceska.
Ale k tomu sa musi vyjadrit nejaky konkretny oodbornik, ako to vlastne prebieha a preco v dnesnej dobe je tam tolko neznamych premennych a nepozname dopredu jasne pravidla...

Glogol
Gold Member **

Tak som pozrel 3 prevody - poplatky od 22 - 25 USD za 1 prevod. Na moj vkus vela ale som mudrejsi do buducna.
Typ prevodu kazdy svojej banke bol najdrahsi pri najmensej sume - prisla suma o 25 USD mensia ( Revolut uvadza ze on stiahol 0)
Lacnejsi bol typ - vsetko odosielatel cca 22 USD a suma bola vacsia. Tam to rovno Fio stiahlo a do revolutu prisla cela odoslana suma. To budem pouzivat. Ale ako bolo spominane nie je to malo ale zasa keby som menil o tyzden neskor tak mam ovela lepsi kurz ale zase keby o polroka neskor alebo dnes tak mam ovela horsi. Takze vsetko je relativne. Ked je to raz za x rokov skoda casu sa tomu venovat a ked je to castejsie tak si treba najst niekoho ineho.

jogo
VETERAN MEMBER *****
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm

Príspevok od používateľa jogo »

V tomto cenníku FIO nepíše nič o platbách sprostredkovateľským bankám. https://www.fio.sk/docs/sk/Fio_banka_SK_cennik.pdf

h) medzinárodná platba v inej mene než EUR
I. s poplatkovou dispozíciou SHA alebo BEN 8 €
II. s poplatkovou dispozíciou OUR 20 €
Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.

Adammd
Platinum Member ***

Ostatné medzinárodné
odchádzajúce platby(OUR):
Odosielateľovi je
samostatne účtovaný
poplatok podľa
cenníka, príjemca
obdrží celú odoslanú
čiastku; pri tejto platbe
je aj napriek zvolenej
poplatkovej dispozícii
OUR možné, že
príjemca neobdrží
odoslanú platbu v plnej
výške (čiastka môže
byť znížená o poplatky
sprostredkujúcich bánk
a bankou príjemcu) a
zvolenej mene, napr. z
dôvodu, že
korešpondenčné banky
budú k platbe
pristupovať ako k
platbe s dispozíciou
SHA alebo vykonajú
konverziu do národnej
meny; s ohľadom na
platobný styk mimo
EU/EHP alebo v mene
odlišnej od meny
krajiny EU/EHP banka
za takto realizované
transakcie
nezodpovedá

Lex
Active Member
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 1:18 pm

Príspevok od používateľa Lex »

Nakontaktoval som sa na známeho, čo robí v banke (nie fio), ten to prešiel s ich ľuďmi z platobného styku. Vec sa má tak, že banka nevie presne ako pôjde medzinárodná (=nonSEPA) platba (ak nejde priamo v rámci bankovej skupiny, napr čsob eur-czk a pod). Nezisťoval som hlbšie prečo to nevie, ako funguje swift atď, beriem to teda ako fakt.

Odhad poplatkov korešponednčným bankám za transakciu do litvy kde aktuálne funguje revolut bol cca 20-25 dolárov, ktomu samozrejme ešte poplatok banky. V prípade ak je platobná inštrukcia OUR, mala by kryť všetko poplatky po ceste, klient by teda okrem tohto poplatku nemal platiť nič viac. Zdá sa teda, že je nutné rátať s 20 dolármi vo FIO ako tou lacnejšou možnosťou a zohľadniť to pri preposielaní peňazí a prepočte výhodnejšieho kurzu.

edit: tiež mi ale potvrdil, že niekedy sa tá poplatková inštrukcia skrátka cestou pokazí a stane sa, že ju niektorá korešpondenčná banka zmení na SHA a poplatok zúčtuje. Neviem si v takom prípade predstaviť reklamáciu, ale teoreticky by to možné byť malo, no ustanovenie citované vyššie by určite bolo citované aj v minimálne prvej odpvoedi banky, že to zamietajú. Pokiaľ však všetko prebehne korektne, nemalo by sa to stať.

jogo
VETERAN MEMBER *****
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm

Príspevok od používateľa jogo »

Ako je to s posielaním iných mien ako Euro do Fio-brokera?
Iní brokeri majú pre každú menu vedený samostatný účet a FIO-broker ma len jeden účet pre všetky meny? Nevznikne na tom účte dáka nevýhodná konverzia, ak tam pošlem USD?
Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.

Martin7
Platinum Member ***
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 12:49 pm

Príspevok od používateľa Martin7 »

Jogo, klikni v účte na ,,@ Fio servis" a radšej sa opýtaj (či tam netreba niečo zakliknúť). Do 24 hodín ti pošlú odpoveď na mail. Hore z ľavej strany máš tretiu záložku ,,peniaze" - tam vidíš čo máš v akej mene. Malo by to ale fungovať. Ja som zatiaľ inú menu nikam neposielal - nemám odskúšané.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Nerobím reklamu, ale často sa ma pýtate: brokera mám FIO, umožňuje nakupovanie ETF-iek aj pákových.

dany
Dátum registrácie: So 23 01, 2021 11:40 am

Príspevok od používateľa dany »

jogo napísal:
Pi 14 05, 2021 5:18 pm
Ako je to s posielaním iných mien ako Euro do Fio-brokera?
Iní brokeri majú pre každú menu vedený samostatný účet a FIO-broker ma len jeden účet pre všetky meny? Nevznikne na tom účte dáka nevýhodná konverzia, ak tam pošlem USD?
Obchodný účet u FIO-brokera je multimenový, ak na účet pošleš Eura, pripíšu ti Eura, ak pošleš USD, pripíšu ti USD, v takom prípade na účte vidíš sumu v Eurách aj sumu v USD, čiže žiadna konverzia sa nerobí, poplatok za prijatú platbu je 0, platí aj pre Eura aj pre USD. Poplatok za odoslanie platby, prípadne poplatok korešpondenčnej banky už zavísí od toho odkial to posielaš.

Napísať odpoveď

Návrat na "Brokeri - cez koho na burzu"