Lynx

Výber, skúsenosti, poplatky
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
sionell
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Po 27 09, 2021 9:41 am

Re: Lynx

Príspevok od používateľa sionell »

Ahojte. Plánujem začať obchodovať s akciami a ETF. Najprv som uvažovala o SLSP George, potom som našťastie objavila toto fórum. Uvažujem o Etoro, avšak dočítala som sa o inactivity fee a iných poplatkoch, takže z toho asi nič nebude. Mojím úmyslom je vyhliadnuť si 1-2 akcie, držať ich pár mesiacov až 2 roky a následne predať. Zatiaľ sa mi pozdáva Lynx. Minimálny vklad 3000 eur je postačujúci, majú aj demo účet, avšak ten je prístupný až po otvorení normálneho účtu. Viete mi poradiť s nasledujúcim?
1. vklad v Lynx Broker podlieha ochrane cez garančný fond investícií? Alebo cez obdobný fond v ČR?
2. Lynx nepodporuje nákup zlomkových akcií? To som čítala niekde na fóre, avšak v cenníku majú napísané, že štiepenie akcií je zdarma.
3. Rozdiel medzi IB a Lynx v kontexte mojej situácie (na účte budem držať 1000-2000 eur, 1000 eur chcem investovať do akcií v USD) - IB má inactivity fee, to je všetko?
4. Ako ochotní sú v Lynx poradiť ohľadom jednotlivých funkcií, ak mi to nebude jasné z manuálu? Máte nejaké zlepšováky ako s tým nestratiť príliš veľa času- ktoré GUI si mám vybrať? Ďakujem.
Nishin
Silver Member *
Príspevky: 188
Dátum registrácie: St 31 03, 2021 8:35 am
Has thanked: 13 times
Been thanked: 45 times

Re: Lynx

Príspevok od používateľa Nishin »

Trochu rozhodime tvoje rozhodovanie, pretoze si sa rozhodovala na zaklade neaktualnych faktov. InteractiveBrokers pocas leta zrusili inactivity fee a tym padom padla jedina zasadna nevyhoda oproti Lynxu. Lynxu aktualne ostava asi iba posledna realna vyhoda oproti IB, a to je podpora v cestine. IB je aktualne vyrazne lacnejsi.
Bez toho aby som chcel robit reklamu, tuto kolega z fora ma velmi pekne spracovane zakladne informacie o brokeroch pre novacikov: https://www.bluenumbers.sk/ako-si-vybra ... -brokerov/

Linky su povolene, ze? :)
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 750 times
Been thanked: 81 times

Re: Lynx

Príspevok od používateľa rmaly »

Este mam 2 postrehy
1, spominala si, ze planujes kupovat akcie a ETF... V spomenutych ustanovizniach len europske (ETF)...
2, spominala si, ze "drzat ich par mesiacov az 2 roky"... neviem presne co vplyva na tu dlzku, len ze pri par mesiacoch menej ako rok musis platit dan z pripadneho zisku, po viac ako roku uz nie (teoreticky je jedno, ci rok ci dva alebo viac)...
sionell
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Po 27 09, 2021 9:41 am

Re: Lynx

Príspevok od používateľa sionell »

rmaly napísal: Št 07 10, 2021 11:55 am Este mam 2 postrehy
1, spominala si, ze planujes kupovat akcie a ETF... V spomenutych ustanovizniach len europske (ETF)...
2, spominala si, ze "drzat ich par mesiacov az 2 roky"... neviem presne co vplyva na tu dlzku, len ze pri par mesiacoch menej ako rok musis platit dan z pripadneho zisku, po viac ako roku uz nie (teoreticky je jedno, ci rok ci dva alebo viac)...
1- ako ste mysleli "v spomenutych ustanovizniach len europske ETF"? Mne v podstate ETF od BlackRocku stacia.
2- Ano, s danou ratam, resp. neratam, pretoze pri optimistickom scenari dosiahnem z 2000 eur vynos 20%, tak bude od dane oslobodeny do 500 eur. Ak zoberiem do uvahy, ze investicia je sucastou BSM a manzel nema ine prijmy, ktore by podliehali oslobodeniu, tak je to v uhrne 1000 eur za rok. Ale dakujem za post.
sionell
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Po 27 09, 2021 9:41 am

Re: Lynx

Príspevok od používateľa sionell »

Nishin napísal: Št 07 10, 2021 9:09 am Trochu rozhodime tvoje rozhodovanie, pretoze si sa rozhodovala na zaklade neaktualnych faktov. InteractiveBrokers pocas leta zrusili inactivity fee a tym padom padla jedina zasadna nevyhoda oproti Lynxu. Lynxu aktualne ostava asi iba posledna realna vyhoda oproti IB, a to je podpora v cestine. IB je aktualne vyrazne lacnejsi.
Bez toho aby som chcel robit reklamu, tuto kolega z fora ma velmi pekne spracovane zakladne informacie o brokeroch pre novacikov: https://www.bluenumbers.sk/ako-si-vybra ... -brokerov/

Linky su povolene, ze? :)
Dakujem, prestudujem si to.
Zdravym
Active Member
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Pi 30 07, 2021 1:55 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: Lynx

Príspevok od používateľa Zdravym »

Ja by som mozno este rad dodal, ze pri takomto casovom horizonte sa lahko moze stat, ze z 2 000€ bude vynos po dvoch rokoch -500€..... ano, je pravda, ze ani v tomto pripade by som sa dani nebal, ale.....
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 750 times
Been thanked: 81 times

Re: Lynx

Príspevok od používateľa rmaly »

sionell napísal: Pi 08 10, 2021 2:26 pm 1- ako ste mysleli "v spomenutych ustanovizniach len europske ETF"? Mne v podstate ETF od BlackRocku stacia.
2- Ano, s danou ratam, resp. neratam, pretoze pri optimistickom scenari dosiahnem z 2000 eur vynos 20%, tak bude od dane oslobodeny do 500 eur. Ak zoberiem do uvahy, ze investicia je sucastou BSM a manzel nema ine prijmy, ktore by podliehali oslobodeniu, tak je to v uhrne 1000 eur za rok. Ale dakujem za post.
1, tak treba sa uistit, ze to ktore etf sa obchoduje na europskych burzach. NYSE a pod sa u vacsiny brokerov v EU nedaju kupit...
2, jasne, len pri tak kratkom horizonte to je naozaj velmi optimisticke (chapem, ze to doteraz tak bolo)
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: Lynx

Príspevok od používateľa frakan »

sionell napísal: Pi 08 10, 2021 2:26 pm 1- ako ste mysleli "v spomenutych ustanovizniach len europske ETF"? Mne v podstate ETF od BlackRocku stacia.
2- Ano, s danou ratam, resp. neratam, pretoze pri optimistickom scenari dosiahnem z 2000 eur vynos 20%, tak bude od dane oslobodeny do 500 eur. Ak zoberiem do uvahy, ze investicia je sucastou BSM a manzel nema ine prijmy, ktore by podliehali oslobodeniu, tak je to v uhrne 1000 eur za rok. Ale dakujem za post.
Je to pravda, že ak citujem " investicia je sucastou BSM a manzel nema ine prijmy, ktore by podliehali oslobodeniu, tak je to v uhrne 1000 eur za rok."?
sionell
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Po 27 09, 2021 9:41 am

Re: Lynx

Príspevok od používateľa sionell »

Áno je to pravda, ale môžete si to anonymne overiť aj na infolinke FS 048/43 17 222 - voľba číslo tri a potom zvoľte daň fyzických osôb.
Zahrňovanie príjmov plynúcich z BSM do základu dane
Príjmy uvedené v § 6 ods. 3 (príjmy z prenájmu nehnuteľností, ak nej o príjmy uvedené v § 6 ods. 1 a v § 5 zákona o dani z príjmov), príjmy uvedené v § 7 (príjmy z kapitálového majetku) a § 8 (ostatné príjmy) zákona o dani z príjmov, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, sa zahŕňajú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak. V tom istom pomere sa zahŕňajú do základu dane výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie týchto príjmov.
Celý článok tu:
https://podpora.financnasprava.sk/61663 ... kladu-dane
sionell
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Po 27 09, 2021 9:41 am

Re: Lynx

Príspevok od používateľa sionell »

frakan napísal: So 04 12, 2021 11:00 pm Je to pravda, že ak citujem " investicia je sucastou BSM a manzel nema ine prijmy, ktore by podliehali oslobodeniu, tak je to v uhrne 1000 eur za rok."?
Zabudla som vás citovať v predošlom príspevku, tak aby sa to k vám dostalo cuitujem dodatočne.
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: Lynx

Príspevok od používateľa frakan »

sionell napísal: Ne 05 12, 2021 12:18 pm Zabudla som vás citovať v predošlom príspevku, tak aby sa to k vám dostalo cuitujem dodatočne.
Ďakujem za odpoveď, potešila. :)
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: Lynx

Príspevok od používateľa wladas »

Pytal sa niekto v LYNX na poplatky za vyplnenie prikazu? Ci sa da daco zjednat kedze IB to ma uz lacnejsie.
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Lynx

Príspevok od používateľa hokaido »

Ano, ak robis mesacne desiatky obchodov, vedia ti dat zlavu.
coosha
Príspevky: 5
Dátum registrácie: So 21 11, 2020 9:13 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Lynx

Príspevok od používateľa coosha »

Ahojte, ano Lynx vie znizit poplatky. Minule som sa supportu pytal, ako preniest portfolio k inemu brokerovi a zrusit Lynx account a diskusia viedla k tomu, ze mi chceli ponuknut nizsie poplatky.
Ale nevyuzil som to, lebo zaroven som si skusil otvorit ucet v IB. Aj napriek tomu, ze mam Lynx, mi ucet v IB otvorili. To na margo toho, ze Lynx a IB nemoze mat clovek zaroven.
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Lynx

Príspevok od používateľa hokaido »

Len potom sa ti ozve support, ze potrebujes suhlas od Lynxu s otvorenim. Ak ti nedaju, IB ti ucet neotvori. Pred 2 tyzdnami to riesil kamos.
coosha
Príspevky: 5
Dátum registrácie: So 21 11, 2020 9:13 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Lynx

Príspevok od používateľa coosha »

IB ucet je uz ale otvoreny, previedol som medzicasom cash a uz nakupil ETF. Tak verim, ze to tak zostane a Lynx uz je mimo hry teraz. Lynx ucet asi ponecham tak a vsetky nove nakupy planujem do IB.
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Lynx

Príspevok od používateľa hokaido »

Tak potom si bud mal stastie, alebo si otvaral iny typ uctu - Joint alebo pod, vtedy sa to da obist.
Filip26
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Ne 07 03, 2021 6:06 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Lynx

Príspevok od používateľa Filip26 »

hokaido napísal: Ut 07 12, 2021 5:48 pm Tak potom si bud mal stastie, alebo si otvaral iny typ uctu - Joint alebo pod, vtedy sa to da obist.
Práveže joint účty má IB pod Írskou pobočkou kde je aj Lynx, tak skôr tam by som očakával konflikt.
znemeth
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Št 28 01, 2021 6:53 pm

Re: Lynx

Príspevok od používateľa znemeth »

coosha napísal: Ut 07 12, 2021 3:51 pm Ahojte, ano Lynx vie znizit poplatky. Minule som sa supportu pytal, ako preniest portfolio k inemu brokerovi a zrusit Lynx account a diskusia viedla k tomu, ze mi chceli ponuknut nizsie poplatky.
Ale nevyuzil som to, lebo zaroven som si skusil otvorit ucet v IB. Aj napriek tomu, ze mam Lynx, mi ucet v IB otvorili. To na margo toho, ze Lynx a IB nemoze mat clovek zaroven.
A v ktorom IB si si zakladal novy ucet ? Irsko alebo Madarsko ? Je tam nejaky rozdiel v poplatkoch, pristupoch na rozdne burzy atd?
Ja mam Lynx a presunuli ma do Irska. Tiez uvazujem nad presunom Lynx, ale ak by sa dalo zalozit novy ucet u IE napr. Madarsko a ponechat si Lynx tak v tom pripade OK.

Vie niekto detaily presunu. Pripadne ktory je lepsi Madarskya alebo Irsky?
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Lynx

Príspevok od používateľa hokaido »

znemeth napísal: Po 13 12, 2021 9:51 pm Vie niekto detaily presunu. Pripadne ktory je lepsi Madarskya alebo Irsky?
Tuto dilemu nemusis riesit. Oni rozhodnu podla svojich internych kriterii kam ta daju. Navyse ako som pisal vyssie, IB si pyta suhlas od Lynxu ak u nich mas ucet. Informacia stara z polovice Novembra 2021.
Skus vytvorit ziadost a uvidis na com si.
owwidius
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Ne 21 02, 2021 1:55 pm

Re: Lynx

Príspevok od používateľa owwidius »

viem si otvorit v ramci Lynx-u poducet, resp 2. ucet? ide mi o sporenie pre dieta, preto kludne v ramci mojho uctu, ale idealne samostatne realizovat nakupy a drzat oddelene pozicie? chcem sa v ramci pohodlnosti vyhnut vlastnej evidencii nakupov a vidiet 2 zostatky.
Jozki
Príspevky: 31
Dátum registrácie: Pi 29 10, 2010 3:49 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Re: Lynx

Príspevok od používateľa Jozki »

V Lynxe poducet byt nemoze. :-( Tiez som to pred par mesiacmi riesil a pytal som sa Lynx podpory.
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 337
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: Lynx

Príspevok od používateľa capitalcapital »

Dnes mi prišiel mail ohľadne novej klientskej zóny, v rámci dostupných možnosti som netušil o cashback.
Táto správa vás má informovať o tom, čo je momentálne dostupné v klientskej zóne:
  • Stiahnite si a prezrite si svoje osobné dokumenty
  • Dostávajte dôležité aktualizácie o svojom účte
  • Skontrolujte stav nevybavených požiadaviek, ako je napríklad aktualizácia obchodných povolení
  • Odporučte priateľovi a obaja získajú cashback vo výške 50 EUR za vaše transakcie ako darček na privítanie
Edit:
... asi len na trading
MattieuOdd
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Ne 16 01, 2022 9:33 am

Re: Lynx

Príspevok od používateľa MattieuOdd »

Ahojte. Chcem skusit presondovat ci mate niekto nejake infosky ohladom LYNX poplatkov. Som u nich od jari 2020, ale pomaly mi dochadza tropezlivost s tym, ze za kazdu jednu esencialnu cinnost (zmena EUR-USD ci naopak, nakup akcii, predaj akcii) som povinny zaplatit 5 USD alebo 5EUR, co mi pride v dobe, kedy aj najvacsie US brokerske spolocnosti ako Schwab su zero-fee, ako pritiahnute za vlasy. Myslite si ze sa da cakat v dohladnej dobe zmena tejto politiky zo strany LYNX-u alebo je nacase pozerat sa po inom brokerovi?
znemeth
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Št 28 01, 2021 6:53 pm

Re: Lynx

Príspevok od používateľa znemeth »

Ku koncu augusta 2021 o ziadnej zmene zatial neuvazovali:
https://youtu.be/bjqOi3Wb8Ck?t=2107
MattieuOdd napísal: Ne 16 01, 2022 9:38 am Ahojte. Chcem skusit presondovat ci mate niekto nejake infosky ohladom LYNX poplatkov. Som u nich od jari 2020, ale pomaly mi dochadza tropezlivost s tym, ze za kazdu jednu esencialnu cinnost (zmena EUR-USD ci naopak, nakup akcii, predaj akcii) som povinny zaplatit 5 USD alebo 5EUR, co mi pride v dobe, kedy aj najvacsie US brokerske spolocnosti ako Schwab su zero-fee, ako pritiahnute za vlasy. Myslite si ze sa da cakat v dohladnej dobe zmena tejto politiky zo strany LYNX-u alebo je nacase pozerat sa po inom brokerovi?
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 337
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: Lynx

Príspevok od používateľa capitalcapital »

Niečo sa menilo v celom IB, alebo len IBIE ?
LYNX poslal mail 27.7.2022
Dobrý deň,
chceli by sme Vás informovať o zmene zmluvnej dokumentácie zo strany nášho obchodného partnera Interactive Brokers Ireland (IBIE).
Majte prosím na pamäti, že Vaše obchodovanie môže byť obmedzené, pokiaľ túto zmenu nepotvrdíte.
Prihláste sa prosím do Správy účtu a potvrďte oznámenie na zaistenie obvyklého obchodovania. Ak ste tak už urobili, môžete túto žiadosť ignorovať.
Tím LYNX
Velveet
Príspevky: 18
Dátum registrácie: Po 23 01, 2023 7:56 pm
Has thanked: 31 times
Been thanked: 7 times

Re: Lynx

Príspevok od používateľa Velveet »

Poprosil by som o radu. Niekde na fore som to videl pri IB - ale uz to neviem najst. Da sa prosim Vas aj u Lynxu predavat akcia - nie chronologicky. T.j. napr. Pred rokom som kupil X kusov akcie A, pred polrokom som dokupil Y kusov akcie A.
No teraz by som rad predal najskor ten Y a X si nechal. Da sa to na Lynx platforme zrealizovat? Ak ano, su s tym spojene nejake dalsie problemy, resp. extra poplatky? Vopred dakujem za akukolvek odpoved.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Lynx

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Velveet napísal: Pi 17 02, 2023 3:21 pm Poprosil by som o radu. Niekde na fore som to videl pri IB - ale uz to neviem najst. Da sa prosim Vas aj u Lynxu predavat akcia - nie chronologicky. T.j. napr. Pred rokom som kupil X kusov akcie A, pred polrokom som dokupil Y kusov akcie A.
No teraz by som rad predal najskor ten Y a X si nechal. Da sa to na Lynx platforme zrealizovat? Ak ano, su s tym spojene nejake dalsie problemy, resp. extra poplatky? Vopred dakujem za akukolvek odpoved.
pokial viem, tak ak mas akcie toho isteho tickeru ale nakupene v roznom case, tak pri predaji sa automaticky to berie tak,
ze najprv predavas tie akoby najstarsie
stary gambler
Active Member
Príspevky: 131
Dátum registrácie: Ne 04 12, 2022 10:37 am
Been thanked: 21 times

Re: Lynx

Príspevok od používateľa stary gambler »

Trumpeta1978 napísal: Pi 17 02, 2023 4:30 pm
Velveet napísal: Pi 17 02, 2023 3:21 pm Poprosil by som o radu. Niekde na fore som to videl pri IB - ale uz to neviem najst. Da sa prosim Vas aj u Lynxu predavat akcia - nie chronologicky. T.j. napr. Pred rokom som kupil X kusov akcie A, pred polrokom som dokupil Y kusov akcie A.
No teraz by som rad predal najskor ten Y a X si nechal. Da sa to na Lynx platforme zrealizovat? Ak ano, su s tym spojene nejake dalsie problemy, resp. extra poplatky? Vopred dakujem za akukolvek odpoved.
pokial viem, tak ak mas akcie toho isteho tickeru ale nakupene v roznom case, tak pri predaji sa automaticky to berie tak,
ze najprv predavas tie akoby najstarsie
presne tak ako ti odpovedla trumpteta, realizuje sa opredaj skor nakupenej akcie, na priemerku sa nehladi, ak mas psycholgicky blok odpredat nieco v strate, alebo chces znizit pocet akcii, tak uzavri celu poziciu, a nakup opat poziciu aku chces mat znizenu o par pipv aby si neplatil zbytocny poplatok za obchod aj ked ho defakto zaplatis ,a le to znizenie o par ti o par piv urcite vynde-na 99%, inak dotaz je zbytocny, je to skor o psychologii, ci rad vidis maximalnu stratu na ucte, ako stratu z priemerky, na veci to defacto nic nemeni...... obchodujem na lynaxe,a prvu stratu som zrealizoval z tejto neznalosti., ucet real bez paky
Velveet
Príspevky: 18
Dátum registrácie: Po 23 01, 2023 7:56 pm
Has thanked: 31 times
Been thanked: 7 times

Re: Lynx

Príspevok od používateľa Velveet »

Vdaka za odpovede. Ze to takto funguje som vedel. Iba som niekedy niekde v minulosti videl tu na tomto fore taku istu otazku na IB a tam bolo aj fundovane vysvetlene kde a ako sa da nakup z konkretneho dna, aj ked je mimo poradia, prednostne odpredat.
No a k tomu psychologickemu bloku - moj zamer v tomto smere nieje o tom. Trochu zo siroka:
Ako som tu niekde spominal, toto forum sledujem dlho - cirka od roku 2000. Je tu vela kopec ludi, ktori maju podnetne nazory na veci. Vela som sa z toho naucil a vela veci sa mi ozrejmilo. Z tohto hladiska si myslim, ze nepatrim k tym, co o obchodovani VOBEC nic nevedia. Na akciovom trhu realne som ale zacal az v roku 2021. Mal toho vela nacitaneho, no realny vstup na burzy a obchody za vlastne peniaze je zase o niecom inom. O roku 2021 tu vela pisat nemusim. Spomeniem len to, ze som vlastne vtedy kupoval akcie z prehnanymi valuaciami. Rok 2021 pre mna skoncil este pomerne dobre. Najviac sprostosti som narobil v roku 2022. Ked som si tie roky prednedavnom sumarizoval v excely, len som sa z odstupom casu cudoval sam nad sebou, co som to v tom roku 2022 stvaral. Tu sa dostavam aj k tej psychologii - ja som v priebehu roka pozatvaral pozicie dokopy z 30 000 USD stratov - s tym som plus minus ok - moja vtedajsia sprostost. Dnes by som to uz tak neriesil. Tym chcem demonstrovat to, ze zo zatvaranim hlbokych strat problem nemam a som s tym plus minus vyrovnany, ak si to situacia vyzaduje. Tie dva roky 21 a 22 - learning by doing - mi dali dalsie poznatky, ktore by som asi nikde nenastudoval, aj za cenu velkych strat. Pre percentualnu predstavu - ja som do akcii nasypal 80 000, ktore momentalne nepotrebujem, takze tych 30 000 je plus minus nejakych 40 percent strata.
No a na zaver preco som sa zhanal po tom nechronologickom odpredaji akcii. Mnohe pozicie v strate som neodpredal, vidim v nich potencial vynosu a tak som robil riedenie DAC. Vela dokupov, pri rozlicnych cenach. No a mojim cielom tymto krokom je predavat dokupovane pozicie vyssich hodnot z malym ziskom, ak sa cena akcie dostane nad tuto hodnotu. Odpredavat nato, aby som mohol eventualne v buducnosti zrealizovat dalsie DAC pri ovela nizsej cene akcie. Toto by som chcel realizovat bez toho, aby som najprv musel predat tie nakupy z roku 2021. Tie by prisli na rad az potom, ak sa cena akcie dostane nad moju vtedajsiu nakupnu cenu. Ak by sa to v tom Lynxe nechronologicky realizovat nedalo - som s tym tiez OK, len si budem musiet pockat o trosku dlhsie a tymi medzikrokmi nezmaximalizujem zisk na danej akcii.
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: Lynx

Príspevok od používateľa Joki »

@Velveet: Máš pravdu, ja som to tiež niekde tu na fóre čítal, že sa dá odpredávať tak ako nakupuješ akcie.
Tak ako píšeš, že odpredáš tie ziskové.
Išlo ale o IBKR a cez TWS sa to malo dať odpredávať, ale tiež to neviem 100% :)
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Lynx

Príspevok od používateľa jogo »

Velveet napísal: So 18 02, 2023 9:17 am Ako som tu niekde spominal, toto forum sledujem dlho - cirka od roku 2000.
V roku 2000 toto forum neexistovalo. :)
Píšeš, že si tu veľa čítal a naučil sa. Nechápem, prečo si sa potom vybral cestou nákupov jednotlivých akcii a nie cestou nákupov indexových ETF napr. SP500 alebo MSCI-world, ktoré tu asi najviac propagujeme - bol by si v strate max 10% rátané v Euro.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Lynx

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Velveet

stockpicking je náročný. Clovek by mal mat vela nastudovaneho a byt typ ktory dokaze byt v pohode aj pri vacsich /ci uz zrealizovanych alebo nezrealizovanych stratach/. A aj ked toto vsetko splna, tak nema ziadnu zaruku, že bude mat lepsie vysledky ako pri nakupe ETF. Stockpicking dava zmysel iba pre ludi, ktorych tento sposobom vyslovene baví a robia to z velkej miery pre svoju zábavu. :)
Ono aj ked clovek vie o nejakej konkretnej firme vsetky dostupne informacie a tym padom si sebavedome mysli že to je dosť, tak v skutocnosti nemá nikdy pristup k dalsim informaciam ktore su neverejne a to su vacsinou tie podstatné.
Pre zaciatocnika to vyzera neodolatelne lakavo ked vidi ze nejaka firma ma slušné fundamenty a pritom PT od analytikov udavany vyrazne vyssie ako je aktualna cena, zaroven moze byt aj TA ok- tak ma hned pocit ze generovat velky zisk je jednoduche. Lenze konečná realita byva castokrat velmi odlisná, lebo na trhoch neustale posobi nepredstavitelne mnozstvo roznych vplyvov, doslova z celeho sveta.
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: Lynx

Príspevok od používateľa frakan »

jogo napísal: So 18 02, 2023 9:56 am
Velveet napísal: So 18 02, 2023 9:17 am Ako som tu niekde spominal, toto forum sledujem dlho - cirka od roku 2000.
V roku 2000 toto forum neexistovalo. :)
Píšeš, že si tu veľa čítal a naučil sa. Nechápem, prečo si sa potom vybral cestou nákupov jednotlivých akcii a nie cestou nákupov indexových ETF napr. SP500 alebo MSCI-world, ktoré tu asi najviac propagujeme - bol by si v strate max 10% rátané v Euro.
Ja to robím podobne ako Velveet. Držím v portfóliu priebežne okolo 10 - 15 druhov akcií s približne rovnakým podielom. Oplatilo sa mi diverzifikovať portfólio do viacerých sektorov. Napr. vlani technológie padli niektoré aj o 40% ale vyvážili to energetické firmy. Tiež som bol v strate za rok 2021 cca 15% ale od začiatku roka som už 12% v zisku. Čiže áno, ak SP500 klesá, moje portfólio klesá viac ale ak sa trend otočí, rast je oveľa svižnejší. Pasívne invstovanie do tých širokých ETF je nuda... Samozrejme koho kapitálový trh nebaví, je to dobrá forma sporenia.

Niečo o tých predajoch je tu:

https://www.interactivebrokers.com/en/s ... php?q=FIFO

First In, First Out (FIFO)
Last In, First Out (LIFO)
Maximize Long-Term Gain
Maximize Long-Term Loss
Maximize Short-Term Gain
Maximize Short-Term Loss
Highest Cost
Specific Lot
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: Lynx

Príspevok od používateľa Joki »

Stockpicking je atraktívnejší nie len na zárobok :)
Do ETF posielaš, ale vysledok vidíš až po x rokoch.
Pri akciách, ak máš “šťastnú” ruku výsledok môźěs vidieť ´po paaar mesiacoch, ak si vybral nesprávne, dostal si životnú lekciu.

Myslim, že jogo to tu spomínal s Teslou. Ak si nakúpil pri tom dne cca 108$ máš po 6 týždňoch 100% cca 210$. Skvelé načasovanie.
Ak si ale nakúpil pri ATH cca 390$ máš oči pre plač. Akurát treba počkať a nepredávať.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Velveet
Príspevky: 18
Dátum registrácie: Po 23 01, 2023 7:56 pm
Has thanked: 31 times
Been thanked: 7 times

Re: Lynx

Príspevok od používateľa Velveet »

@jogo: Ten rok som strelil cirka, co neznamena ze to nesledujem pomaly od zaciatku. Chapem, ze fakty su fakty ale pri tejto teme je to nepodstatne. Bol to omyl, ziadna cielena loz. Argumentaciu z ETF-kami beriem, ale iba pri ludoch, ktori investovat chcu a nevedia o tom uplne nic. V mojom pripade viem dolozit iba to, ze na zaciatku som samozrejme do ISHARES CORE SP investoval /aby som mal mierku, porovnanie k tomu co robim mimo to ETF/. Pri tom ETF som minus pol percento - stale tam pozicie drzim.
Preco som sa rozhodol o kupu konkretnych titulov opisal za mna trefne aj farkan.
Bolo by zbytocne viest toto forum ak by to pri vsetkom koncilo iba konstatovanim, ze IBA investovanie do ETF-iek je to prave orechove.
Mozem si sypat popol na hlavu pre inych X zasadnejsich veci ako je investovanie do ETFiek.
Uvediem iba par prikladov. Napr. @trumpeta1978 je jedna z tych osob, ktore detailnejsie sledujem. Ten ani nie pred dvoma rokmi niekde zmienil firmu ON. Ak sa do nej zainvestuje, zostane clovek trepezlivy - uspech sa dostavi. Ja som si vtedy spravil reserz, nakupil akcie , vtedy pod 40 USD. Medzicasom som ich predal, spravil som na nich nejaky zisk. Ale kebyze sa drzim jeho predpovedi - drzat to dva tri roky /mienene dlhsie\ - dnes sa obchoduju nad 81 USD a podla mna este nepovedali posledne slovo => k dnesnemu dnu zhodnotenie viac ako sto percent. Lenze ja uz nevlastnim ani jednu.
Dalsi priklad je PLX. O ten by som nezakopol, nereserzoval by som, kebyze nieje tohto fora. Dnes mam cez sedemtisic akcii po 1,22 USD. Som v zisku okolo 3O percent. Ak ten buduci tyzden s CHMP klapne bude to cez sto percent. Aj ked toto asi nieje ten spravny priklad.
No a tak by som mohol pokracovat dalej.
Samozrejme, ze okrem tohto fora sledujem aj reserze SA a par osob na inych weboch. Ak mi nieco dava zmysel, spravim si reserz a zacnem s poziciami. Moznoze cas skutocne ukaze, ze jedina spravna cesta su tie ETFka. Ale zatial o tom niesom skalopevne presvedceny a podla mna aj cele trhove prostredie mi v dnesnych dnoch dava za pravdu.
Kde som sa najviac posekal tu radsej rozpisovat nejdem, pretoze ked si to tak spatne cez ten excel rekapitulujem - nedava to ziaden vysvetlitelny zmysel a sam sa nad mojimi vtedajsimi krokmi dnes cudujem. Boli to pri jednom titule iba nakupy a predaje bez logickeho vysvetlenia, ktore skoncili velkym minusom.
Dnes si myslim, som presvedceny, ze po tom co som si presiel tymito dvoma rokmi som dalej a rozmyslam v inych suvislostiach. Aj preto som vcera vzniesol tu otazku ohladne lynxu. Bol by to pre mna tools, ktorym by som vedel zoptimalizovat moje dalsie kroky.
stary gambler
Active Member
Príspevky: 131
Dátum registrácie: Ne 04 12, 2022 10:37 am
Been thanked: 21 times

Lynx-ETF

Príspevok od používateľa stary gambler »

Cital som vo fore ze su brokeri ktory umoznuju nakup- neviem ci aj potom nasledny predaj, ETFka zadarmo-bez poplatku za obchod,, poslal som si nejake peniaze vcera na ucet a cast z nich chcem pouzit aj na nakup SP500, konkretne ticker SXR8.GR, cena klesla uz na pre mna na prijatelnu hranicu ak sa este pozrie 360-350 bude to este lepsie,tak chcem vybudovat zopar pozicii, zaujma len ten poplatok ci sa plati pri lynax alebo nie, nechcem odporucania na xtb , degiro a podobne.Da sa opytat aj podpory, ale ako kazdy broker je zavisly od poplatkov, tak chcem porovnat pravdivost odpovedi. Najlepsie taky co ma realnu skusenost s danym typom obchodu u lynaxu.Dakujem.
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 337
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 51 times

Re: Lynx

Príspevok od používateľa capitalcapital »

To na čo sa pýtaš sú dostupné informácie, takze neviem akú nepravdivú odpoved očakávaš od podpory.
Pri obchodoch na nemeckej burze majú poplatok 0,12% minimálne ale 6 EUR. Platí sa zvlášť pri nákupe a potom aj pri predaji.
stary gambler
Active Member
Príspevky: 131
Dátum registrácie: Ne 04 12, 2022 10:37 am
Been thanked: 21 times

Re: Lynx

Príspevok od používateľa stary gambler »

To na čo sa pýtaš sú dostupné informácie, takze neviem akú nepravdivú odpoved očakávaš od podpory.
Pri obchodoch na nemeckej burze majú poplatok 0,12% minimálne ale 6 EUR. Platí sa zvlášť pri nákupe a potom aj pri predaji.

dakujem za odpoved, to vsetko viem vsak tam bezne obchodujem , mozno som zle formuloval dotaz, alebo zle pochopil predchadzajuce vlakna o etf fondov, kde ucastnici pisali ze vybrane ETF fondyy sa daju obchodovat ked ich kupujes bez poplatku, ze bez tych 0,12%neplatis, moj dotaz smeroval ci je to mozne aj pri lynx brokerovi alebo nie
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Lynx

Príspevok od používateľa Adammd »

lynx ma poplatok za predaj a nakup u SXR8
zdarma degiro, xtb
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Napísať odpoveď

Návrat na "Brokeri - cez koho na burzu"