Kto je najspolahlivejsi (+ako sa riesi krach brokera)?

Výber, skúsenosti, poplatky
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
martinpa
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št 23 05, 2019 9:16 pm

Kto je najspolahlivejsi (+ako sa riesi krach brokera)?

Príspevok od používateľa martinpa »

Vela brokerov je chranenych a poistenych v pripade krachu ci podvodu tak, ze o cast penazi do nejakej vysky investor nepride. Podobne ako v banke. Len nevyhodu a risk oproti banke vidim v tom, ze investovane peniaze casto menia hodnotu.

Cize, moze sa hypoteticky stat, ze clovek ma dvojnasobnu smolu, ked trhy brutalne padnu a zrovna v tom case krachne aj broker? A v podstate mu velmi ani nepomoze nejake poistenie alebo ochranny fond, lebo v case krachu brokera bola hodnota jeho investicie -50% a z 50 000 ma iba 25 000?

Riesi sa to nejako inak alebo v zasade tak, ako som napisal? A rozhoduje skor nejaky fixny bod, co urci spravca a je jedno, ze den dozadu bola hodnota investicie 120 000, v den krachu 50 000 a dalsi den by mala 110 000 (zjednodusene)?

Kto a co je v prevencii takychto pripadov najspolahlivejsia moznost (ak sa drzime stale volatilnych investicii a nie takych, kde su vykyvy male)?
mm1809
Silver Member *
Príspevky: 283
Dátum registrácie: Ut 28 06, 2016 4:28 pm
Has thanked: 12 times
Been thanked: 30 times

Re: Kto je najspolahlivejsi (+ako sa riesi krach brokera)?

Príspevok od používateľa mm1809 »

Ale o com tu pises? ake produkty? Ked mas kupene akcie , podla mna to sa tyka aj inych financnych produktov, a broker ktory ti nakup sprostredkoval krachne ty o akcie neprides. Tie broker nekupuje na svoj ucet ale na tvoj. tz. vyberaj si brokera ktory ma zakaznicke a svoje ucty oddelene, ani netusim ci je povolene vobec aby to mali v rovnakom uctovnictve. Neviem ako sa riesi vysporiadanie jednotlivych pozicii ale to by riesil stat alebo nejaka poverena institucia ktora by situaciu riesila, resp. iny broker na ktoreho by tie pozicie presli. Jediny rozdiel medzi burzov volakedy je ten ze volakedy si mal papierove akcie, dnes je ten zaznam elektronicky.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Kto je najspolahlivejsi (+ako sa riesi krach brokera)?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

hypoteticky priklad: broker vyhlasi bankrot. Co sa zmeni pre ich klientov? podla mna nic. Ak mali akcie, tak ich maju aj po krachu a ked mali iba hotovost, tak maju hotovost /oddelene ucty prevadzkove a ucty klientov/. Nasledne bude moct clovek prejst so svojimi akciami pod spravu ineho brokera. Takze toto je osetrene a nevidel by som problem. Co si myslim ale moze byt cisto teoreticky vecsi problem, je v pripade interneho fraudu. Ono totiz je kazda takato spol sice poistena, ale pri internych fraudoch tam mozu byt nakoniec mnohe vyluky z plnenia. Ale na druhej strane vsetko je risk aj to ked clovek rano vstane z postele.. /je to sice nieco trochu ine, ale pre priklad, zazil som na Svk v niektorych firmach int podvody zamestnancov na niekolko desiatok tis az cez 100K € a poistovna to odmietla plnit lebo vyluky blabla/
Napísať odpoveď

Návrat na "Brokeri - cez koho na burzu"