Fio o.c.p.

Výber, skúsenosti, poplatky
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Príspevok od používateľa Honzajs »

Pokud kupuji akcie soplečnosti, NIKDY se nespoléhám na údaje z finančních portálů. Vždy je třeba podívat se do posledních kvartáních reoprtů a výroční zprávy a očistit si výsledky o mimořádné položky (již jsem zde o tom psal)
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3770
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ladis »

Tak jak Honzajs to muze kontrolovat jen ten , kdo vystudoval bilance nebo ucetnictvi , ale nema to vyznam , protoze Andre Kostolany stale opakoval , ze studium ucetnictvi nedovoli ucetnim vydelat na burze. A podle toho si taky myslim , je to ztrata casu kontrolovat bilance , protoze nejvice za 1 rok az 2 roky poroste akcie s PEG 0,1 az 0,5 a vic nic neni treba znat o podniku.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Honzajsovi nešlo o podrobné študovanie finančných výkzov, ale len o prepočítanie základných ukazateľov podľa ktorých posudzujem akcie. Lebo na dáta na fio sa nedá spoľahnúť, ale ani yahoo, reuters nie sú 100%.
Potom je ešte problém vo výpočte týchto ukazateľov, keď sa jednoducho zoberie zisk a počet akcií. Resp. total equity (vlastný kapitál) a počet akcií. Tam ale môžu byť problémy s položkami ako Goodwill, alebo v zisku napríklad jednorázový príjem z odpredaju divízie a podobne.

Taká Bank of America má Goodwill (rozdiel účtovnej ceny a nadobúdacej ceny pri akvizícii inej spoločnosti) asi 50% z jej vlastného kapitálu. To znamená, že jej skutočná účtovná hodnota je o polovicu menšia a ukazovateľ Price to book 2x väčší.
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Príspevok od používateľa Honzajs »

Ladis, Filip má pravdu.

V tomto případě ale nepotřebuješ detailní studium financí a účetnictví, stačí selský rozum a chápání toho, co je mimořádná / neopakovatelná položka a co není. A o takové položky upravíš vykazovaný zisk. Ale musíš si přečíst zprávu, tam je to napsané včetně částek.

Firma ti vykáže P/E třeba 10, ale když např. třetinu zisku tvoří neopakovatelné položky, rázem máš reálné P/E 15. O tom mluvím.

A taky pracovat s diluted EPS (co to je jsem již tady psal).


Proto nelze slepě pracovat jenom s údaji z onvisty nebo yahoo.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3770
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ladis »

Jako by zalezelo na presnem a nizkem P/E ! Google melo 1. den na burze P/E 68 a presto akcie rostla 400% za 1,5 roku.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Príspevok od používateľa Honzajs »

Ladis napísal:Jako by zalezelo na presnem a nizkem P/E ! Google melo 1. den na burze P/E 68 a presto akcie rostla 400% za 1,5 roku.
Jenomže ty jsi VALUE investor, jask o sobě tvrdíš.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Príspevok od používateľa Dana »

S Fiovcami to je niekedy naozaj ťažká robota. Vybojovať u nich obyčajné zmluvy na deti, to aby človeka šľak trafil. Ich právnici vydali také skvelé stanovisko /múdro vyzerajúce/

kedze vo Vami pozadvanom pripade by islo v ramci zakonneho zastupovania aj o
spravovanie majetku zastupovaneho (maloleteho), a pretoze by neslo o beznu vec, je na
take nakladanie s majetkom, v sulade s ustanovenim § 28 Obcianskeho zakonnika,
potrebne schvalenie sudu ("Ak zakonni zastupcovia su povinni aj spravovat
majetok tych, ktorych zastupuju, a ak nejde o beznu vec, je na nakladanie s majetkom
potrebne schvalenie sudu").
Aj v komentaroch k uvedenemu ustanoveniu Obcianskeho zakonnika (vychadzaju pritom zo
sudnej praxe)sa uvadza, ze napr. predaj akcii nie je beznou majetkovou zalezitostou
(na druhej strane napr. inkaso dividend by beznou majetkovou zalezitostou bolo). Aj
vo vztahu k investicnym nastrojom teda existuju urcite konkretne ukony, pri ktorych
by schvalenie sudom potrebne nebolo, klasicke obchodovanie s CP vsak beznou vecou
(beznym nakladanim s majetkom)nie je, a preto je na taketo nakladanie s majetkom
potrebne schvalenie sudom.
Vedenie firmy sa s tymto pravnym nazorom ztotoznuje.

a keď namietnete, že sú to sprostosti /ja im to len tak neuznám/, tak prípad je uzavretý a vyriešený. Takže pekne celý týždeň sme sa naťahovali a na budúci týždeň sa majú ozvať právnici. /dúfam, že ma neprevalcujú skôr ako začneme./ Takže na budúci týždeň asi prebehne najťažšie, rozhodujúce kolo a som zvedavá s akým výsledkom. Dúfam, že budete držať palce, lebo veľmi sa mi prehrať nechce. Ach, Ach, odborníkom sa asi nereptá.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3770
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ladis »

S Fiovcami to je niekedy naozaj ťažká robota. Vybojovať u nich obyčajné zmluvy na deti
Neprehanis to trochu hodne moc ? Co ma co Fio spolecneho s detmi ? A jeste se s Fio soudit u soudu , ze nechce miti nic s tvymi detmi ! Fio je tady jen od toho , aby zprostredkovalo koupit a prodat akcie a fondy a nic vic. Zadne zabezpecovani deti !
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
peter
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Pi 01 12, 2006 11:09 pm

Príspevok od používateľa peter »

Dana napísal:S Fiovcami to je niekedy naozaj ťažká robota. Vybojovať u nich obyčajné zmluvy na deti, to aby človeka šľak trafil. Ich právnici vydali také skvelé stanovisko /múdro vyzerajúce/

kedze vo Vami pozadvanom pripade by islo v ramci zakonneho zastupovania aj o
spravovanie majetku zastupovaneho (maloleteho), a pretoze by neslo o beznu vec, je na
take nakladanie s majetkom, v sulade s ustanovenim § 28 Obcianskeho zakonnika,
potrebne schvalenie sudu ("Ak zakonni zastupcovia su povinni aj spravovat
majetok tych, ktorych zastupuju, a ak nejde o beznu vec, je na nakladanie s majetkom
potrebne schvalenie sudu").
Aj v komentaroch k uvedenemu ustanoveniu Obcianskeho zakonnika (vychadzaju pritom zo
sudnej praxe)sa uvadza, ze napr. predaj akcii nie je beznou majetkovou zalezitostou
(na druhej strane napr. inkaso dividend by beznou majetkovou zalezitostou bolo). Aj
vo vztahu k investicnym nastrojom teda existuju urcite konkretne ukony, pri ktorych
by schvalenie sudom potrebne nebolo, klasicke obchodovanie s CP vsak beznou vecou
(beznym nakladanim s majetkom)nie je, a preto je na taketo nakladanie s majetkom
potrebne schvalenie sudom.
Vedenie firmy sa s tymto pravnym nazorom ztotoznuje.

a keď namietnete, že sú to sprostosti /ja im to len tak neuznám/, tak prípad je uzavretý a vyriešený. Takže pekne celý týždeň sme sa naťahovali a na budúci týždeň sa majú ozvať právnici. /dúfam, že ma neprevalcujú skôr ako začneme./ Takže na budúci týždeň asi prebehne najťažšie, rozhodujúce kolo a som zvedavá s akým výsledkom. Dúfam, že budete držať palce, lebo veľmi sa mi prehrať nechce. Ach, Ach, odborníkom sa asi nereptá.


Suhlasim s Tebou Danka,
ja takisto do Fio.sk busim ohladom zmluv na deti.Dufajme,ze to vyjde.Mohli by ste sa aj ostatni pridat,lebo je to vyhodne pre vsetkych kvoli danovym veciam.
Ja momentalne obchodujem day-trading cez Fio.sk na ETFs tickery BHH, IIH, EWM, PHO podla toho ,co sa mi zda v dany den najvhodnejsie.Mam u Fio.sk menovy uver a tiez uver na obchodovanie s cennymi papiermi konkretne s ETFs v pomere 50 : 50.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Príspevok od používateľa Dana »

Ladis, zmluvy na deti chceme a máme na nich právo len kôli daniam, lebo na deti si môžeme toho roku odpočítať 120 516 Sk, z ktorých netreba platiť daň. U vás taký problém nemáte, keďže po 6 mesiacoch neplatíte žiadnu daň. A pre Fio je úplne jedno, či zmluva bude znieť na dospelého alebo meno dieťaťa, všetko je úplne rovnaké, akurát že zmluvu si dieťa nemôže podpísať samo, tak to zaňho musí urobiť dospelý. /do 18 rokov/ Nikto sa s Fiom nejde súdiť, ani to nie je nič o zabezpečovaní detí. U nás sa to bežne robí, len kôli tým daniam. A zdá sa, že v Prahe to tiež nechápu a preto nám s tým robia problémy, pričom ani netušia, že u nás je to porušenie zákona a teoreticky by za to mohli byť aj pokutovaní.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

To, že nechcú otvoriť účet na dieťa snáď nie je porušenie zákona. Ani to, že ti nechcú umožniť daňovú optimalitáciu.
Inak Ladis je menecký daňovník, tak neviem ako to tam chodí.
peter
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Pi 01 12, 2006 11:09 pm

Príspevok od používateľa peter »

filip glasa napísal:To, že nechcú otvoriť účet na dieťa snáď nie je porušenie zákona. Ani to, že ti nechcú umožniť daňovú optimalitáciu.
Inak Ladis je menecký daňovník, tak neviem ako to tam chodí.
Osobne jednoznacne suhlasim s Dankou t.j. kazda fyzicka osoba v SR vratane dietata je danovnikom t.j.Fio.sk by malo zobrat toto na vedomie. Tak ako to robia v inych bankach,v inych spravcovskych spolocnostiach podielovych fondov KBC,ESPA,Pioneer,ING.. takisto pri investicnych certifikatoch na deti napr. Privatbanka,Dexia banka...
Proste musime to Fio.sk argumentami presvedcit,ze zmluvy na deti v SR sa daju robit.
Pomozte nam a tiez na e-mai:fio@fio.sk zasielajte tieto pripomienky.
POMOZME SI VSETCI NAVZAJOM.
Vdaka
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Príspevok od používateľa Dana »

1) Súčasťou rodičovských práv a povinností sú najmä
a) sústavná a dôsledná starostlivosť o výchovu, zdravie,
výživu a všestranný vývoj maloletého dieťaťa,
b) zastupovanie maloletého dieťaťa,
c) správa majetku maloletého dieťaťa.

Súd môže priznať rodičovské práva a povinnosti
vo vzťahu k osobnej starostlivosti o maloleté dieťa aj
maloletému rodičovi dieťaťa staršiemu ako 16 rokov,
ak spĺňa predpoklady, že výkon tohto práva zabezpečí
v záujme maloletého dieťaťa.

Rodičia zastupujú maloleté dieťa pri právnych
úkonoch, na ktoré nie je spôsobilé.

Rodičia sú povinní spravovať majetok maloletého
dieťaťa s náležitou starostlivosťou.

Výnosy z majetku maloletého dieťaťa získané pri
jeho spravovaní môžu rodičiamaloletého dieťaťa použiť
najmä na uspokojovanie potrieb maloletého dieťaťa
a v primeranom rozsahu aj na uspokojovanie potrieb
rodiny. Vyživovacia povinnosť rodičov k deťom zostáva
zachovaná.

Rodičia odovzdajú dieťaťu jeho majetok, ktorí
spravovali, najneskôr do 30 dní od dosiahnutia plnoletosti
dieťaťa.

Maloleté dieťa má právo požiadať rodičov alebo
osoby, ktoré spravujú jeho majetok, o vyúčtovanie týkajúce
sa správy jeho majetku; toto právo zanikne, ak
sa neuplatnilo na súde do troch rokov po skončení správy majetku.

Spôsobilosť fyzickej osoby mať práva a povinnosti vzniká narodením. Túto spôsobilosť má aj počaté dieťa, ak sa narodíživé.

Tým, že dieťa nemá dovolené si podpísať zmluvu samo /kým nemá 18 musí mať povolenie zo súdu/ a nechcú ani dovoliť, aby to podpísal rodič, dochádza k porušovaniu práv dieťaťa a teda aj k porušovaniu zákona. Dospelému by asi tiež ťažko odmietli urobiť zmluvu a dieťa má také isté práva ako dospelý. Toto je vysvetlenie môjho synáčika /s odporúčaním podať sťažnosť/, tak ako sa to učil v škole. A keď sa toto učia gymnazisti na školách, tak to asi tak bude.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

To čo si vypísala sa skôr týka rodiča. Nehovorí to tom, že akákoľvek fin. inštitúcia musí automaticky otvárať účty maloletému.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Príspevok od používateľa Dana »

Ako môžem spravovať majetok maloletého dieťaťa a zastupovať ho /patrí to okrem výchovy medzi základné práva rodičov/, ak mi na neho nebudú fin. inštitúcie otvárať účet? Ako potom môže dosahovať výnosy o ktorých sa píše inde? Dieťa sice môže mať aj nehnuteľný majetok, ale také obmedzenia, čo môže a nemôže nie sú nikde, takže má právo vlastniť čokoľvek. /neviem odkiaľ Fiovci nabrali tie komentáre o ktorých píšu, ale pripadá mi to ako domýšľanie typu "Jedna babka povedala"/
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Tibor
Gold Member **
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Št 18 01, 2007 7:50 pm
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Fio vs. Brokerjet

Príspevok od používateľa Tibor »

Chcel by som sa spýtať, prečo Fio, prečo nie Brokerjet. Ja sa zaujímam o obchodovanie s certifikátmi. Fio má uvedený úbohý zoznam možností. Naozaj sa tam dá obchodovať len s tými, ktoré sú uvedené v zozname? Resp. prečo ste si vybrali Fio a nie Brokerjet? Vďaka
peter
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Pi 01 12, 2006 11:09 pm

Re: Fio vs. Brokerjet

Príspevok od používateľa peter »

Tibor napísal:Chcel by som sa spýtať, prečo Fio, prečo nie Brokerjet. Ja sa zaujímam o obchodovanie s certifikátmi. Fio má uvedený úbohý zoznam možností. Naozaj sa tam dá obchodovať len s tými, ktoré sú uvedené v zozname? Resp. prečo ste si vybrali Fio a nie Brokerjet? Vďaka
Ahoj Tibor,kedze kazdy sme individualny investor a kazdy mame svoju investicnu strategiu,tak moj nazor aspon narychlo je nasledovny do roznych oblasti:

-Vseobecne ceski brokeri t.j.Brokerjet,Interactive Brokers, Patria, Fio.cz, Colosseum ...sa riadia danovymi a legaslitvnymi ramcami platnymi pre Cesku republiku t.j. mnohokrat nemaju ani sajn o slovenskych danovo-legislativnych nutnostiach a MOZNOSTIACH /vid napr. robit zmluvy na deti kvoli odpocitaniu nezdanitelneho minima vo vyske 19,2 nasobku zivotneho minima t.j. cca 95 000 Sk -o tomto Cesi vobec nevedia,ze take cosi na Slovensku existuje lebo napr. zase v Cechach existuje tzv. casovo-danovy test v dlzke 6 mesiacov a na Slovensku takyto test neexistuje.Preto busime s Dankou do Fio.sk,aby sme mohli uzatvarat zmluvy na deti v zastupeni rodicov
Ked pojdes cez Brokerjet budes si musiet otvarat ucet v zahranici a tym padom pre Teba plati povinnost 1 x kvartalne davat report Narodnej banke Slovenska...

-ja som presiel pri investovani cez bezne ucty,terminovane vklady,podielove fondy,forex,akcie,... a stale som nebol spokojny,lebo som chcel mat svoje investicie diverzifikovane,pod kontrolou s moznostou on-line obchodovania.Toto splnali ETFs/exchange trade funds/ a investicne certifikaty.Po roznych analyzach, informaciach, skoleniach, poplatkoch, aktivnom obchodovani,ziskoch a stratach,moznostiach menovej konverzie,uverov na obchodovanie...som sa rozhodol pre Fio.sk kde som day-trader s ETFs tickermi BHH,IIH,EWM a PHO.
Takze ak este vybojujeme u Fiovcov zmluvy na deti,budem velmi spokojny a verim ze moje kazdodenne investicne moznosti sa viac rozhybu.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Tibor poznám kopec ľudí s účtom u českého brokerjetu. Nie je to problém. Ja investujem len do akcií, tak mi väčší výber nechýba. Ale ak by som nemal záujem o menový úver, tak som už v brokerjete tiež.
Brokerjet ponúka na zabezpečenie menového rizika warranty. Nevhýhodou je, že potrebuješ balík peňazí na nákup warrantov a druhý na investovanie. Možno by to riešil úver na nákup warrantov, ale neviem aký by bol drahý.

Ak chceš investovať na EM tak je to jedno, keďže tie asi menovo nezabezpečíš. Ak máš sumu okolo 20 000 EUR tak môžeš využiť menový forward v bankách. Jeden známy využíva v ČR forwardy u českej Raiffaisenn banky už pri 10 000 EUR. Ale to u nás asi ťažko pôjde.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Príspevok od používateľa Dana »

filip glasa napísal:To čo si vypísala sa skôr týka rodiča. Nehovorí to tom, že akákoľvek fin. inštitúcia musí automaticky otvárať účty maloletému.
Podľa mňa musí, tak isto ako dospelému. Nedostali licenciu na to, aby preberali komu áno a komu nie. Akonáhle tak začnú robiť, je to dôvod podať sťažnosť na NBS.

K daniam: Konkrétne na deti platí aj 5-násobok aj 19,2 násobok /vyplýva to z vyplňovania daňového priznania, čo som zistila až nedávno./ A to isté platí aj pre daňovú povinnosť. Konkrétne pre investovanie 5-násobok + 45 409 Sk. Nechce sa mi to teraz podrobne rozoberať, ale je to na tisíc percent.
Naposledy upravil/-a Dana v Ne 11 02, 2007 6:34 pm, upravené celkom 1 krát.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Mimochodom Rambajs sa dosť vážne sťažuje na brokerjet. Sú to asi podobné chyby ako sa objavujú na webe na adresu FIOa.
Asi v našich končinách nič slušné nenájdeme.

http://ako-investovat.sk/viewtopic.php?t=161
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Príspevok od používateľa Honzajs »

filip glasa napísal:Mimochodom Rambajs sa dosť vážne sťažuje na brokerjet. Sú to asi podobné chyby ako sa objavujú na webe na adresu FIOa.
Asi v našich končinách nič slušné nenájdeme.

http://ako-investovat.sk/viewtopic.php?t=161
Zřejmě každý má jiné zkušenosti. Já BJ používám a klidně bych do doporučil dál - např. mi na vyžádání během pár hodin přidali akcii do obchodování

Ale to hlavní, proč ho používám jsou warranty a tu a tam pinksheety, které Intercative Brokers neumí.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Na vyžiadanie aj vo FIO pridali nejaké ETF ako mi písal jeden ich klient. Ale neviem prečo napr. certifikáty nie, keď sú tiež na xetre.
8x
Active Member
Príspevky: 138
Dátum registrácie: Ne 10 12, 2006 9:30 pm

Príspevok od používateľa 8x »

Mimochodom, co som vyssie spominal, tak mi FIO nedavno pripisalo na ucet moje historicky prve dividenda za WTI. :)
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Príspevok od používateľa Dana »

filip glasa napísal:Na vyžiadanie aj vo FIO pridali nejaké ETF ako mi písal jeden ich klient. Ale neviem prečo napr. certifikáty nie, keď sú tiež na xetre.


Aké certifikáty sú na xetre?
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3770
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ladis »

Pravda , pro fondy a certifikáty je nutná burza Stuttgart a burza Frankfurt a tam NEdovoluje obchodovat Fio , ale Brokerjet , tedy budete potrebovat druhé konto , nebo jediné konto u Brokerjet. Taky akcie celého sveta umoznuje nakupovat burza Frankfurt , Minchov a Berlin a tam dovoluje nakupovat jen Brokerjet a né Fio. Napriklad zachtelo se jednomu koupit akcie GB banky HBOS a ty jsou jen na burze Frankfurt , tedy je Fio nedovolí koupit , Xetra nemá HBOS.
Naposledy upravil/-a Ladis v Po 02 04, 2007 3:20 am, upravené celkom 2 krát.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

Danka tak to vyzerá, že žiadne. Len sme sa pomýlili. Ak zadám web xetra.com, tak mi nájde aj certifikáty, ale na burze frankfurt.
Tibor
Gold Member **
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Št 18 01, 2007 7:50 pm
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Likvidita

Príspevok od používateľa Tibor »

Ako je to s likviditou pri priamom obchodovaní s akciami? Poradilo sa vám na burze vždy realizovať celý pokyn na nákup/predaj akcií a v normálnom čase? Ako je to s likviditou u ETF? Sú to likvidné papiere? Nie je lepšie nakupovať (indexové) certifikáty, kde likviditu zvyčajne zabezpečuje vydavateľ?
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Príspevok od používateľa Dana »

U ETF nie su žiadne problémy, tam to asi tiež zabezpečuje emitent. A s akciami neviem.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

U ETF rovnako ako u investičných certifikátov je emninent tvorcom trhu.

Ja som problém s likviditou u akcií nemal nikdy. Ale kupoval som len na amexe, xetre a to len veľké spoločnosti.
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: Likvidita

Príspevok od používateľa Honzajs »

Tibor napísal:Ako je to s likviditou pri priamom obchodovaní s akciami? Poradilo sa vám na burze vždy realizovať celý pokyn na nákup/predaj akcií a v normálnom čase? Ako je to s likviditou u ETF? Sú to likvidné papiere? Nie je lepšie nakupovať (indexové) certifikáty, kde likviditu zvyčajne zabezpečuje vydavateľ?
Jakých akcií? U Blue chip není problém, u micro cap někdy musíš chvíli počkat
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Príspevok od používateľa Dana »

Odpoveď Fia na včerajší Ladisov príspevok ohľadom rozšírenia ponuky

dakujeme Vam za Vas namet, obdobne diskusie sledujeme a niektore pripomienky ci namety
aplikujeme do praxe.
Kazdy sukromny subjekt musi zvazit ci investicia do produktu bude dostatocne rentabilna
a podla toho postupuje. V pripade, ze uzname ze rentabilita akehokolvek trhu bude zabezpecena,
bude tento trh zaradeny do ponuky. V sucasnosti vsak neregistrujeme nijako vyznamny zaujem
o uvedene trhy ci uz z radov klientov alebo potencionalnych investorov.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Príspevok od používateľa Honzajs »

Dana napísal:Odpoveď Fia na včerajší Ladisov príspevok ohľadom rozšírenia ponuky

dakujeme Vam za Vas namet, obdobne diskusie sledujeme a niektore pripomienky ci namety
aplikujeme do praxe.
Kazdy sukromny subjekt musi zvazit ci investicia do produktu bude dostatocne rentabilna
a podla toho postupuje. V pripade, ze uzname ze rentabilita akehokolvek trhu bude zabezpecena,
bude tento trh zaradeny do ponuky. V sucasnosti vsak neregistrujeme nijako vyznamny zaujem
o uvedene trhy ci uz z radov klientov alebo potencionalnych investorov.
Něco podobného ma napsal Broketrjet cca před rokem, když jsem se ptal na kanadské trhy. Tak jsem si založil úřet u Interactive Brokers a u BJ jsem nechal jenom něco.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3770
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ladis »

Bon día , seňores ! Dá se pres Fio kupovat z korunového konta na burze Xetra a Nyse , nebo se nejdríve musí vymenit polovinu korunového konta za dolary a polovinu za euro ? Vymenují se peníze za strední kurz , nebo se kazdou výmenou asi 1% penez ztrácí ? A kdyz zbejvaji na konte jen dolary a chce se koupit na Xetra , mení Fio taky dolary na euro , nebo nejdríve na koruny , pak na euro a kazdou výmenou se asi 1% penez ztrácí ?
rambajs

Príspevok od používateľa rambajs »

Ladis napísal:Bon día , seňores ! Dá se pres Fio kupovat z korunového konta na burze Xetra a Nyse , nebo se nejdríve musí vymenit polovinu korunového konta za dolary a polovinu za euro ? Vymenují se peníze za strední kurz , nebo se kazdou výmenou asi 1% penez ztrácí ? A kdyz zbejvaji na konte jen dolary a chce se koupit na Xetra , mení Fio taky dolary na euro , nebo nejdríve na koruny , pak na euro a kazdou výmenou se asi 1% penez ztrácí ?
Zvolis si konverzi jakou chces,a jaka je pro tebe nejvyhodnejsi...tzn pokud mas 100euro,100korun,100dolaru,a chces nakoupit akcii v euro za 150euro,podivas se na kurzy,a konvertujes ve mene ktera je ti nejlepe vhodna...aspon ja si to tak pamatuju...nase brokery uz k temto vecem osobne nevyuzivam,protoze muj styl obchodovani to primo nesnasi...sluzby uplne k nicemu,a poplatky jak o pul treti rano ve spolecnosti prijemnych dam...zejmena u brokerjetu...
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3770
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ladis »

Napsali mi z Brna :
Ja to delam, ze kdyz chci nakupovat, tak si penize nejdrive z CZK prevedu na EUR nebo USD. Ale lze nakupovat napr. na xetre rovnou za koruny (pri nakupu zvolis korunovy ucet) a ono to automaticky prevede na eura. Bohuzel za stredni kurz se penize nevymenuji, kdyz nakupujes eura, tak to prepocitavaji dle "prodej" dle kurzu banky CSOB a samozrejme, kdyz je prodavas, tak zase za "nakup".
A v souctu vsechny investice jsou automaticky prepocitany ze zahranicni meny na CZK v kurzu nakup (tedy kolik by jsi mel, kdyby jsi vse hned prodal a prevedl na koruny).
Ano a kdyz mas jen dolary, tak lze nakoupit akcie v eurech, ale jak pises, Fio ti to zase "vyhodne" prepocita a ztratis. Vzdycky se musi nakupovat pouze v jedne mene, nemuzes napr. nakoupit naraz akcie na xetre za eura a dolary. Jedine jako dva nakupy
Tak snad jsem Ti pomohl. A pripada mi, ze se ztraci vic jak 1%. Treba dnes je prodejni Kc-Eur 28,598, nakupka 27,532.
Jinak Fio jeste umoznuje cosi jako "menovy uver" to znamena, ze penize prevedou na eura za aktuelni kurz a kdyz pak budes prodavat tak jej za stejny kurz i odkoupi. Akorat myslim, ze poplatek je 400kc + 2% z castky kazdy den, myslim ze takhle.
Tedy se penize u Fio i Brokerjet asi nechaji v korunach a muze se ihned zadat koupit akcie na Xetra a ony se ty koruny prevedou na euro za nakupni cenu eura , ktera je asi o 1% nad strednim kurzem , tedy kdyby se po prodeji akcie zase prevedlo zpatky na koruny , asi se vymenou na euro a zpatky ztrati z korunoveho konta 2% , ba ?
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
gudla
Príspevky: 25
Dátum registrácie: Po 19 03, 2007 11:45 pm

Príspevok od používateľa gudla »

Tak snad jsem Ti pomohl. A pripada mi, ze se ztraci vic jak 1%. Treba dnes je prodejni Kc-Eur 28,598, nakupka 27,532.
Jinak Fio jeste umoznuje cosi jako "menovy uver" to znamena, ze penize prevedou na eura za aktuelni kurz a kdyz pak budes prodavat tak jej za stejny kurz i odkoupi. Akorat myslim, ze poplatek je 400kc + 2% z castky kazdy den, myslim ze takhle. [/quote]
Tedy se penize u Fio i Brokerjet asi nechaji v korunach a muze se ihned zadat koupit akcie na Xetra a ony se ty koruny prevedou na euro za nakupni cenu eura , ktera je asi o 1% nad strednim kurzem , tedy kdyby se po prodeji akcie zase prevedlo zpatky na koruny , asi se vymenou na euro a zpatky ztrati z korunoveho konta 2% , ba ?[/quote]

U Brokerjet je na vyber z vice uctu - jak v USD, tak v EUR, tak v KC. Kdyz si zakaznik vybere jinou menu nez ma penize na jejich ucte, dojde automaticky ke konverzi. Konverze se provede podle stredu kurzu v Erste Bank, ke kteremu se pak pripocitava ci odecitava spread. http://datacenter.treasury.erstebank.co ... ml?LANG=en . Spread je pak při prevodu měny mezi EUR/CZK 0,30, při převodu mezi EUR/USD je 0,05 a při převodu mezi CZK/USD je spread 0,305.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa filip glasa »

FIO má kurzy rovnaké ako ČSOB banka devízy predaj/nákup.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3770
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Ladis »

CSOB + Fio 4.4.2007
Devizy.............Nákup...... prodej..... stred
Euro / koruna ..27,439 .... 28,501 .... 27,970
Dolar / koruna .20,571... . 21,367 .... 20,969

Valuty..............Nákup...... prodej..... stred
Euro / koruna.....27,35 .... 28,59 ..... 27,97
Dolar / koruna....20,51.... 21,43 .....20,97

Pri kazde vymene penez se ztrati 1,9% , pri vymene korun na euro nebo dolar a pozdeji zase zpatky se ztrati 3,9% penez.
Tedy bude nejvyhodnejsi miti konto jen v euro , i kdyz dividendy budou chodit asi jen v korunach a vsechny mozne akcie kupovat jen za euro na burze Frankfurt a neklickovat mezi konty , kdyz by nastaly vymeny penez.
Tu jednu vymenu korun za euro za rok u kazdeho obnosu vynahradi dividenda a mohlo by chodit tedy 2% hodnoty portfolia rocne jako dividenda. A euro je mnohem stabilnejsi nez dolar a vymenovat zpatky na korunu uz se nemusi nikdy , vzdyt se do do zruseni korun 2013 vydrzi , i kdyz v letech 2010-2013 bude bezpecnejsi vymenit vsechny akcie za 3-letý termínový vklad , tehdy je velké nebezpecí krachu akcií.
Pripadny pokles eura proti korune jiste nebude problem nekolkanasobne prekonat rustem akcii , hlavne maji-li ty akcie PEG pod 1 , P/S pod 1 , P/B 2 nebo pod 1 , P/E pod 15 nebo pod 20 pro techno akcie.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
bp
Príspevky: 44
Dátum registrácie: St 07 03, 2007 9:01 pm
Bydlisko: Slovakia

pre bloke

Príspevok od používateľa bp »

Tom napisal pre bloke:
... transakci třeba ve výší 1.000 EUR, zaplatíš např. u BrokerJetu (nevím, jaké jsou poplatky slov. brokerů) poplatek 12 EUR plus poplatek za převod peněz ....

bp:
Cez brokera FIO je to 0,15% z transakcie , min. 9,95 EUR.
To znamená, že pri investícii 1000 EUR by to bolo 9,95 za nákup a 9,95 za predaj.
Takže to je poplatok( pri tejto sume spolu cca 2%)
Peniaze(EUR,SKK,USD,HUF,CZK) sa dajú vložiť na obchodný účet aj priamo - v CSOB.
Treba k tomu uzatvoriť zmluvu o obchodovaní s brokerom, čo je otázka niekoľkých telefonátov a overených podpisov a časovo cca 2 - 3 týždne.
bloke
Príspevky: 71
Dátum registrácie: Ut 27 03, 2007 5:44 pm
Bydlisko: európsky barón z Capital City *
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bloke »

vďaka bp za odpoveď, tieto poplatky na rozdiel od banky od ktorej mám sadzobníky, sú celkom stráviteľné - stále ma však odvádza od zámeru dôležité upozornenie ladisa, že mnohé dôležité trhy/akcie nie je možné cez fio kúpiť (Teda namiesto vybraného športového 8valcového kabrioletu si môžem vybrať spoľahlivý kombajn alebo motorový čln).
-------------------
aj pre ostatných: pokračujeme tu s načatou témou z vlákna --> "akcie SIEMENS kdy koupit a +100% vydělat"
Naposledy upravil/-a bloke v So 28 04, 2007 10:11 pm, upravené celkom 2 krát.
Jozef - Josef - Joseph - José - Giuseppe * http://www.mesec.cz/aktuality/praha-a-b ... provincie/
Napísať odpoveď

Návrat na "Brokeri - cez koho na burzu"