Vyber brookera +info

Výber, skúsenosti, poplatky
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
lee
Príspevky: 1
Dátum registrácie: So 13 09, 2008 9:48 pm

Vyber brookera +info

Príspevok od používateľa lee »

Dobry den,

som v oblasti investovania uplny zaciatocnik. Chcel by som investovat do akcii americkej firmy, ktora je obchovatelna na burze nasdaq. Presiel som niektore temy v ktorych sa pisalo o brookeroch a na slovensku sa javi ako jedina moznost FIO avsak zjavne niektori diskutujuci maju s nimi zle skusenosti. Mojim cielom nie je aktivne vyuzivat vsetky sluzby, ktore brooker ponuka ide mi len o kupu akcii a pripadne ich predaj. Na internete som nasiel saxobank o ktorej som tu necital a tiez ponuka brookerske sluzby- tato mozno sa mi javi ako prijatelnejsia nakolko ide o banku. Moja otazka je, doporucili by ste mi ist cez FIO, saxobank alebo radsej cez ineho - zahranicneho brookera.

otazky i investovaniu:
1. pokial kupim akcie, ktore spravuje brooker - co sa stane ak sa brooker dostane do finnacnych resp. inych problemov a zanikne, pridem one?. Maju akcie formu napr. ako peniaze v banke?

2. Vlastnictvo akcii kupenych brookerom je iba v elektronickej forme, alebo sa k akciam vystavuje nejaky papierovy "certifikat"

3. Predaj akcii je mozny kedykolvek alebo len ak je po nich dopyt?

dakujem za odpovede
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Vyber brookera +info

Príspevok od používateľa filip glasa »

v prvom rade je asi jedno či je broker slovenský, alebo zahraničí. Je už celkom zbytočné upnúť sa na domácich ak vieš ako tak anglicky.
Ale ak aj chceš mať zakladanie účtu jednoduché a v slovenčine, tak FIO rozhodne nie je zlý.

1. Broker by mal mať zákaznícke účty oddelené od svojho. Teoreticky by sa pri jeho krachu nemalo zákazníckym účtom stať nič. Iný o.c.p. by ich prebral pod seba. Akurát to v skutočnosti niekedy dopadlo inak.

Na Slovensku funguje garančný fond investícií ako obdoba fondu na ochranu vkladov, ale pre klientov o.c.p.:
www.garancnyfond.sk/Dokument/VSGFI2004.pdf

V zahraničí sú však zväčša garancie vyššie.

2. Papier k akciám nemáš.

3. Po likvidných akciách je dopyt v podstate stále. V zlých časoch iba za horšiu cenu.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Vyber brookera +info

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

este presnejsie odpoviem na tvoju tretiu otazku: ano, akciu predas iba vtedy ked je po nej dopyt, ale na trhoch velkosti Nasdaq je ten dopyt vzdy. Proste vzdy sa najde nejaky blazon, co to este kupi :) Prinajhorsom to odkupi samotna firma, ktorej je ta akcia. Nenachaju sa vyhlasit za leziak.

Fio ma v Cechach bankovu licenciu, tz. su Bankou a u nas budu mat tusim bankovu pobocku. Na tvojom mieste by som si vybral podla poplatkov.
Cerb
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Po 24 12, 2007 7:52 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Vyber brookera +info

Príspevok od používateľa Cerb »

Oficiálny názov je "Fio, sporiteľné družstvo" a naozaj plánujú ponúkať aj bankové služby. Jediná ich výhoda vyzerá byť, že prevody medzi ČR a SR budú ako domáce prevody.
V ponuke bude aj FIO KONTO s "úžasným" úročením 3,70% p.a. Čiže akurát dorovnajú mBank s ich eMax.
Vcelku dobre som sa pobavil, keď na seminári spomínali ako výhodu, že v ich internet banking-u budú NIEKTORÉ operácie bez poplatkov. Vzhľadom na to, že mBank ich má úplne zadarmo neviem, ako im (alebo hocikomu inému) chcú konkurovať... snáď len nízkymi poplatkami pri prevodoch SR a ČR.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Vyber brookera +info

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

inak ked mBank spusti medzinarodne prevody, tak v ramci siete mBank budu tiez zadarmo
jozef.puchon
Gold Member **
Príspevky: 350
Dátum registrácie: Ne 24 02, 2008 11:28 am

Re: Vyber brookera +info

Príspevok od používateľa jozef.puchon »

Kód: Vybrať všetko

V ponuke bude aj FIO KONTO s "úžasným" úročením 3,70% p.a. Čiže akurát dorovnajú mBank s ich eMax.
Ak tomu spravia aj reklamu,tak to bude len dobre. Banky majú totiž úžasnú stratégiu. Ak nemusíme,tak úroky pre vklady nezvyšujeme. Typický dôkaz bolo ING konto, ktoré malo úročenie svojom sporiacom účte niekde okolo 2,5% a hups prišlo e-max a s tým aj náhle zvýšenie od v ING. Aj teraz majú možnosť zvyšovat úrokové sadzby,ale nie sú nútení.
Obrázok
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Vyber brookera +info

Príspevok od používateľa filip glasa »

FIO ti zachvíľu bude malé, čiže ak s ním aj začneš, tak skôr čo neskôr prídeš k tomu, že potrebuješ kúpiť akcie na burzách, ktoré FIO nepokrýva. Ak ti toto nevadí, tak v rámci CZ a SK brokerov majú asi najnižšie poplatky.

Každopádne dnes keď sa rieši menové riziko nie pre korunu, ale pre euro, tak už je len málo dôvodov držať obchodné účty u domácich brokerov.
kopec1
Silver Member *
Príspevky: 160
Dátum registrácie: So 19 05, 2007 1:05 pm

Re: Vyber brookera +info

Príspevok od používateľa kopec1 »

to lee:
-ked obchodujes cez Fio /www.fio.sk/ ,tak v komisionarskej zmluve mas klauzulu,ze v pripade krachu Fio je Tvoj ucet chraneny do vysky 20 000 Eur cez Garancny fond investicii,do ktoreho Fio ako obchodnik s cennymi papiermi prispieva
-nedostavas ziadne "potvrdenie,papier,certifikat..." pri nakupe/predaji na svojom obchodnom ucte-priamo to vidis v ich elektronickej platforme e-broker,cez ktoru mozes po prihlaseni /heslo a kod Ti daju pri podpise zmluvy/ priamo obchodovat. Hlavne na zaciatku si mozes vyskusat zdarma aj demo verziu.
-cez Fio mozes obchodovat na trhoch v Cechah,polsku,Madarsku ,nemeckej Xetre a americkych Nasdaq,AMEX,NYSE a OTC
-odporucam Ti najlepsie navstivit bezplatne tohtorocne jesenne seminare od Fio-tam sa mozes pytat,diskutovat a hladat odpovede osobne na svoje otazky
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3858
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 345 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Vyber brookera +info

Príspevok od používateľa osamely chodec »

vedel by niekto porovnat fio s patriou, ak niekto realne cez nich obchoduje.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Napísať odpoveď

Návrat na "Brokeri - cez koho na burzu"