Rozdiel medzi SK brokerom a zahranicnym vzhladom na stat?

Výber, skúsenosti, poplatky
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Dragon
Príspevky: 6
Dátum registrácie: So 25 10, 2008 9:19 pm

Rozdiel medzi SK brokerom a zahranicnym vzhladom na stat?

Príspevok od používateľa Dragon »

Moc sa v tejto problematike neorientujem, preto sa chcem informovat u skusenejsich.

Uvazujem o zalozeni uctu u online brokera. Nejake skusenosti s ivestovanim mam tak v podielovych fondoch, v poslednom roku aj akcie cez banku (zatial som vykorculoval z tejto svetovej financnej mizerie so slusnym ziskom), no hladam vacsiu flexibilitu. Neviem sa rozhodnut medzi nejakym slovenskym brokerom a zahranicnym s ohladom na pripadne rozdiely v mojich povinnostiach danych zakonmi nasho byrokratickeho statu.

Jednoducho povedane. Budu pre mna plynut nejake extra povinnosti k statu, ak budem mat vedeny ucet u zahranicneho brokera? Ak ano, ake?

Zatial mam podrobnejsie prestudovanu ponuku FIO.sk a Saxo Bank. Ten druhy menovany sa mi dost pozdava. Priebezne studujem moznosti dalsich a porovnavam ich.

Dakujem za pomoc.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozdiel medzi SK brokerom a zahranicnym vzhladom na stat?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Obchodný účet v zahraničí iba nahlásiš v NBS, prevod do zahraničia je o málo drahší a chvíľku trvá, nemáš podporu v slovenčine: ale potom už iba samé výhody.
Dragon
Príspevky: 6
Dátum registrácie: So 25 10, 2008 9:19 pm

Re: Rozdiel medzi SK brokerom a zahranicnym vzhladom na stat?

Príspevok od používateľa Dragon »

Dik. Mozes mi strucne napisat, ako to nahlasenie prebieha? Pripadne, kde o tom najdem nejake zrozumitelne informacie? Hlavne nech nemusim citat x zakonov, lebo tie citat neviem (skor orientovat sa), zial.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozdiel medzi SK brokerom a zahranicnym vzhladom na stat?

Príspevok od používateľa filip glasa »

ja som malviac krát účet mimo SR a nikdy som to nerobil :)
Môže si fyzická osoba založiť účet v zahraničí bez povolenia?
Podľa novely Devízového zákona ktorá vstúpila do platnosti 1. januára 2004 si fyzická osoba môže založiť účet v zahraničí bez povolenia Národnej banky Slovenska (NBS), avšak ohlasovacia povinnosť voči NBS zostáva. Štruktúru, rozsah, obsah, členenie, termíny, formu, spôsob, postup a miesto predkladania niektorých ohlasovaných skutočností podľa § 8 Devízového zákona upravuje opatrenie NBS (Vestník NBS čiastka 46/2003) z 29. decembra 2003.

Pred otvorením účtu v zahraničí však treba:
zohľadniť právo danej krajiny
zvážiť úrokové, daňové aspekty
zvážiť výber banky
zvážiť kurzové riziko
http://www.tatrabanka.sk/web/images/dow ... BS_613.pdf
Dragon
Príspevky: 6
Dátum registrácie: So 25 10, 2008 9:19 pm

Re: Rozdiel medzi SK brokerom a zahranicnym vzhladom na stat?

Príspevok od používateľa Dragon »

No, z toho som pekny jelen. :( Bud sa na to vybodnem a neohlasim to, alebo mi to bude musiet niekto spracovat, asi.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozdiel medzi SK brokerom a zahranicnym vzhladom na stat?

Príspevok od používateľa filip glasa »

týka sa ťa táto časť toho PDF:
Prílohy
nahlasenie_uctu.jpg
nahlasenie_uctu.jpg (191.31 KiB) 5821 zobrazenia
Dragon
Príspevky: 6
Dátum registrácie: So 25 10, 2008 9:19 pm

Re: Rozdiel medzi SK brokerom a zahranicnym vzhladom na stat?

Príspevok od používateľa Dragon »

Dik. Toto by som mal zvladnut. :wink: I ked, ako som uz naznacil, pravne veci a ja si nerozumieme.
bedgo
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Ut 25 09, 2007 3:03 pm

Re: Rozdiel medzi SK brokerom a zahranicnym vzhladom na stat?

Príspevok od používateľa bedgo »

Filip, som presvedčený, že NBS netreba nič ohlasovať, lebo nejde o tvoj súkromný účet. V drvivej väčšine majú brokeri jeden zberný účet pre všetkých svojich klientov a vedú len si záznamy o čiastke každého klienta. Je to všetko samozejme prísne regulované a pod neustálym dohľadom (aspoň v USA). Sú aj brokeri (ale takých je málo), ktorí umožňujú založenie tzv. agregovaného účtu, ktorý je naozaj vedený pod tvojim menom, prípadne ďalších iných typov účtov (ako napr. IRA, atď.). Taký typ účtu by už možno aj spadal pod ohlasovaciu povinnosť.
V skratke, ak využívaš služby zahraničného brokera, nejde o nič iné ako o prevedenie peňazí na ICH účet, kde ti ich potom broker na základe tvojich príkazov zhodnocuje.
.
Skôr by som sa pozastavil nad inou časťou uvedeného opatrenia - Hlásenie o zahraničných aktívach a pasívach. Ak pošleš do zahraničia viac než 1 milión Sk, alebo pošleš menej a túto sumu presiahneš vďaka úspešnému obchodovaniu, máš povinnosť to ohlásiť.
bedgo
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Ut 25 09, 2007 3:03 pm

Re: Rozdiel medzi SK brokerom a zahranicnym vzhladom na stat?

Príspevok od používateľa bedgo »

Pardón, myslel som samozrejme "segregovaný" účet...
:wink:
Napísať odpoveď

Návrat na "Brokeri - cez koho na burzu"