Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Výber, skúsenosti, poplatky
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Trumpeta1978 napísal: Pi 13 11, 2020 7:55 am garancia 20K € je pre ludi ktori si tym dlhodobo setria/obchoduju nič, urcite tam mavaju bezne podstatne vacsie sumy, co je aj moj pripad. Ja som zatial rozhodnuty odist do Fia,aj ked to bude kvalitou sluzieb krok dozadu ale je to banka tym automaticky spada pod bankovy dohlad.
Bankový dohľad je podľa mňa len formalita.

Pod bankovým dohľadom je aj o.c.p. ktorý vyberá vklady od retailových klientov a obchoduje forex cez AOS.

Nevidím rozdiel medzi Arca broker a medzi Fio broker. Arca je práve insolventná a do pondelka dostala ultimátum splatiť milióny...
Arca broker je v garančnom fonde investícii SR. Krytie 100% . 50K.
Fio broker je v garančnom fonde v ČR. Krytie 90% a do výšky 20K.

Obidve prípady nemajú nič spoločné s bankami, teda s fondom ochrany vkladov (100K ) Ten sa týka len bankových vkladov.

Mimochodom, tých 100K v bankách je len formálna ochrana. Keby padla súkromná banka nejakej finančnej skupiny a má vklady obyvateľstva za 2 miliardy, tak vo fonde na ochranu vkladov je teraz možno 100-200 miliónov. Zbytok by musel zatiahnúť štát.

Podobne je to s garančným fondom investícii. Ja stavaný na to, že padnú 1-2 subjekty.
Ak taký subjekt padne, je dôležité či ti spravovali peniaze oni sami na vlastný účet, alebo boli len tvoji sprostredkovatelia = broker.
Ak máš u brokera nakúpené napr. etf od Blackrocku, tak krachom brokera o svoju investíciu neprídeš. To by musel skrachovať Blackrock.

Podľa zákona účty klientov musia byť spravované separátne od majetku brokera a broker z nich nemôže vyberať peniaze.
K sprenevere by mohlo dôjsť tak, že broker by tvoje peniaze neinvestoval podľa tvojho pokynu. To by sa mohlo stať u brokerov s nepriamou platformou, kde proste zadáš pokyn, ale záleží od nich, či ten pokyn vyplnia.

IB je broker s priamym prístupom. Ak nepoužívam webovú platformu, nakupujem a predávam akcie ja sám, priamo na burzách USA, alebo cez ECN ktoré si ja vyberiem. Som presvedčený, že maďarská pobočka IB ako každá iná v EU, či vo svete bude pri obchodovaní amerických akcií využívať stejnú platformu IB USA. Tam to ide cez americké clearingové centrá, do amerických správcovských spoločností (pri ETF)... myslím, že pri obchodovaní v USA neriskuješ nič cez zahraničnú pobočku ...Technicky budú tvoje peniaze buď zainvestované v amerických assets a len cash na účte v lokálnej banke... IB si určite vyberie nadnárodnú banku ( zvyčajne Citigroup ). Iný prípad by bol, keby si cez madarské IB nakupoval nejaké maďarské akcie, alebo dlhopisy ...


Na záver tabulka ktorú mám z finaxu. Podla nej my máme garanciu do výšky 100% na sumu 50K...Česi 90% na 20K a Maďari 90% na 100K:
GFI CE.JPG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

JUGGLER

ďakujem za cenné informácie,
práve včera večer prisiel email od Lynxu ze migracia bude prebiehat bud do IBIE alebo IBLUX, Madarska pobocka uz tam spomenuta nebola. To je dobra sprava, asi predsalen zostanem v IB, nic lepsie asi nenajdeme.
mm1809
Silver Member *
Príspevky: 283
Dátum registrácie: Ut 28 06, 2016 4:28 pm
Has thanked: 12 times
Been thanked: 30 times

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa mm1809 »

Trocha off topic, ale zaroven k teme, nikdy som to neskumal.

Ako funguju velke institucie ktore obchoduju miliony, miliardy. Ako obchoduju fondy s dalsimi stamilionami eur/ dolarov.
Kto su ich sprostredkovatelia cez ktorych obchoduju, kde su vedene ak sa to tak da vobec povedat "ucty", kde je volny cash?
Ako to riesi v realnom svete vlastne taky Berkshire a stary Buffet? Kto kryje peniaze takymto molochom, fondom, alebo hoci aj malemu Vltava fondu?

My to tu riesime a natahujeme sa o garanciu statu pri 20K alebo 100K, co sa vsak deje vo svete velkych hracov? Neverim ze to niekto poistuje APPLE a jeho volny cash (jedna zo spolocnosti ktora disponuje hromadami volnych penazi), ak sa o takom nieco da vobec hovorit.
rasto800
Gold Member **
Príspevky: 397
Dátum registrácie: Ut 14 08, 2012 10:50 am

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa rasto800 »

Tak pozeram ze migracia bude do IBIE. a teda ochrana bude 90% a len do limitu 20k eur.
Co sa stane ak clovek odmietne? Lebo nejake podrobnejsie info som o tom zatial nenasiel (ale dlho som nehladal).
Mozno zakladna otazka: Bude sa aj nadalej dat kupit/predat akcie/etf cez IBUK alebo bude ten ucet v nejakom zamrznutom stave? Mate o tom nejake info niekto? Alebo pripadne link kde si to pozriem?
rasto
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

rasto800 napísal: Po 07 12, 2020 11:56 pm Tak pozeram ze migracia bude do IBIE. a teda ochrana bude 90% a len do limitu 20k eur.
Co sa stane ak clovek odmietne? Lebo nejake podrobnejsie info som o tom zatial nenasiel (ale dlho som nehladal).
Mozno zakladna otazka: Bude sa aj nadalej dat kupit/predat akcie/etf cez IBUK alebo bude ten ucet v nejakom zamrznutom stave? Mate o tom nejake info niekto? Alebo pripadne link kde si to pozriem?
rasto
o tom pisali: ak odmietnes, tak ti nedovolia ziaden dalsie nakupy iba uzatvarat uz existujuce pozicie. Takze vlastne pre niekoho kto je dlhodobo, na roky,buy and hold, v pohode :D
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

napisal som do Lynxu ze 20K poistenie je velmi malo a preto ze planujem odist, odpisali ze chapu.
1/Prenos portfolia trva do 2tyzdnov, staci iba vyplnit ziadost v sprave portfolia.
2/Trvale zrusenie uctu: Settings a Account Settings "Close account"."
martinpa
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št 23 05, 2019 9:16 pm

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa martinpa »

Trumpeta1978 napísal: Št 10 12, 2020 2:39 pm napisal som do Lynxu ze 20K poistenie je velmi malo a preto ze planujem odist, odpisali ze chapu.
1/Prenos portfolia trva do 2tyzdnov, staci iba vyplnit ziadost v sprave portfolia.
2/Trvale zrusenie uctu: Settings a Account Settings "Close account"."
Kam presuvas? Kolko ta to bude stat?
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

martinpa

presun ak som to spravne pochopil je bezplatny, zatial je favoritom https://www.zackstrade.com/contact-us/
este mi neodpisali ci budu akceptovat to ze mam trvaly pobyt na Slovensku, v minulosti to totiz bol vraj problem,o Zacks je tu aj samostatne vlakno
Mishurre
Príspevky: 6
Dátum registrácie: So 25 06, 2011 2:41 pm

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa Mishurre »

Trumpeta1978 napísal: Št 10 12, 2020 2:39 pm napisal som do Lynxu ze 20K poistenie je velmi malo a preto ze planujem odist, odpisali ze chapu.
1/Prenos portfolia trva do 2tyzdnov, staci iba vyplnit ziadost v sprave portfolia.
2/Trvale zrusenie uctu: Settings a Account Settings "Close account"."
To poistenie plati na peniaze, ktore momentale "stoja" na ucte u brokera, alebo sa to tyka aj samotnych nakupenych aktiv? Lebo pokial viem, samotne aktiva mi zostanu aj po "krachu" brokera. V tom pripade by ma to malo zaujimat, len ak tam clovek zvykne drzat volne prostriedky nejak dlhsie?
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Mishurre

myslim ze sa to tyka akcii aj cashu, pretoze aj akcie ti mozu byt zneuzite, nanestastie vyrozumenie zo Zacks je take ze pre rezidentov zo Slovenska nefunguju
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa hokaido »

Uz Vam prisiel mail, kam vas chcu presunut? Mne vcera v noci a dostal som Madarsko s Orbanom :uctievanie:

https://ibkr.info/node/3587
Pisu tam nieco o vyssom kryti, ale neviem neviem.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

pisu:
After the Proposed Transfer, the Hungarian Investor Protection Fund according to Act CXX of 2001 on the Capital Market may protect your assets from loss, at an amount up to a maximum of EUR 100,000, should IBCE default and be unable to meet its obligations to you.
Orbanovi by som ale prilis nedoveroval, mne zatial z IB nic konkretne neprislo, iba info ze budem o presune vyrozumeny do konca roka.
Ale aspon vidno ze zafungovalo realne riziko ze ludia zacnu odchadzat kvoli iba poisteniu 20K, tak to museli navysit.

V principe je dost podozrive, preco potrebuju rozdelit terajsich klientov do troch dcér.
Logicky z toho vyplyva ze krytie aj uroven sluzieb bude ina v pripade Madarska,Luxemburska ci Irska. Rovnako ako k nam posielaju menej kvalitne potraviny ako sa predavaju v zapadnej Europe, tak aj v tomto pripade pojde pavdepodobne o nizsiu uroven sluzieb pre "Ost".

Som zvedavy co poslu mne, ale zjavne to bude tiez Madarsko, v tom pripade nepotvrdim prenos a budem cakat do buduceho roka, priebezne skenovat moznosti inych brokerov. Uvidime.
martinpa
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št 23 05, 2019 9:16 pm

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa martinpa »

Ach dokelu, uz som dufal, ze sa na to Madarsko vykaslu. Ale ako chcu, dam im papa.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa jogo »

A kde pôjdeš? V EU máš skoro všade nízke krytie 20 000€, to aby mal človek otvorený účet u všetkých dostupných brokerov pri takom nízkom krytí. A väčšina brokerov Slovenských klientov aj tak neakceptuje.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
martinpa
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št 23 05, 2019 9:16 pm

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa martinpa »

Fio, Flatex, SLSP, Finax. Toto mi zatial postaci aj s rezervou a dufam, ze sa nieco este objavi. Priestor na trhu je.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

ak tomu spravne chapem, tak TSG ma pre Eu rezidentov poistenie do 85K Ł. Tiez to nie je velka suma ale lepsie ako 20K €.
Otazne je co bude platit po 01.01.2021 preto vyckavam a ci vobec povolia ucty pre Eu rezidentov.
viewtopic.php?f=9&t=24453
Betruger
Active Member
Príspevky: 92
Dátum registrácie: St 07 03, 2018 10:50 am
Has thanked: 14 times
Been thanked: 3 times

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa Betruger »

Trumpeta1978 napísal: Pi 18 12, 2020 10:17 am pisu:
After the Proposed Transfer, the Hungarian Investor Protection Fund according to Act CXX of 2001 on the Capital Market may protect your assets from loss, at an amount up to a maximum of EUR 100,000, should IBCE default and be unable to meet its obligations to you.
Orbanovi by som ale prilis nedoveroval, mne zatial z IB nic konkretne neprislo, iba info ze budem o presune vyrozumeny do konca roka.
Ale aspon vidno ze zafungovalo realne riziko ze ludia zacnu odchadzat kvoli iba poisteniu 20K, tak to museli navysit.
Nikto nič nenavyšoval. V samotnom texte, ktorý cituješ je to vysvetlené. IBCE je broker registrovaný na maďarskom trhu. Subjekty registrované na maďarskom trhu podliehajú insurance protection do 100 000 EURO. Keby príde Interactive Brokers k nám a spadol by pod slovenský garančný fond, tak by mal byť človek chránený do 50 000 EURO.
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa hokaido »

Na reddite niekto upozornil na to, ze v Madarsku je tranzakcna dan, ale nie z finacnych obchodov ako na zapade ale z depozitnych tranzakcii.
Nad 20000 HUF (cca 55e) sa plati 0.3% max do vysky 6000 HUF (cca 16e)
Clanok z roku 2012
https://ekonomika.sme.sk/c/6451196/mada ... akcii.html

Dalsie
https://www.mondaq.com/financial-servic ... c-payments
https://taxsummaries.pwc.com/hungary/corporate/other-taxes napísal: Tax on financial transactions
Payment service providers, credit institutions entitled to provide foreign currency services, special services intermediaries entitled to provide intermediated foreign currency services, and financial institutions that engage in the granting and negotiation of credit and cash loans but do not qualify as payment service providers with a registered seat or branch office in Hungary are subject to tax on financial transactions.

The financial transaction tax applies to the following payment services:
  • Bank transfers.
  • Direct debits.
  • Postal cash payments.
  • Cash payments from payment accounts (including cash withdrawals using a credit card).
  • Cash transfers.
  • Bank card payments.
  • Letters of credit.
  • Cashing cheques.
  • Foreign currency exchanges.
  • Debt repayments.
  • Commissions and banking fees.
  • Other transactions in which the amount of the transaction is deducted from the payment account credit balance.
If certain conditions are fulfilled, no tax will be payable for transactions such as:
  • Technical transfers between accounts held at the same bank, provided that the owner is the same.
  • For investment services, transfers between the payment account and the client account, provided that certain conditions are met.
  • Payments from limited purpose accounts.
  • Cash pool related payment transactions within the same financial service provider.
  • Transactions between financial service providers (including, among others, financial institutions, investment companies, etc.).
  • Payment transactions from social security and family allowance administrative accounts.
  • Unapproved (or approved but incorrectly made) payment transactions and their corrections.
Neviem nakolko sa to tyka fyzickych osob. To len pre info ak by sme uz mali ist do Madarska. Mozno sa to nas netyka, ked posielame eura na ucet v Nemecku.

Ak mate dalsie info, ci to este plati, alebo ci sa to vztahuje aj na nerezidentov, doplnte prosim.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

no tax will be payable for transactions such as technical transfers between accounts held at the same bank, provided that the owner is the same.
For investment services, transfers between the payment account and the client account


Po prihlásení sa do account manažmentu sú tri voľby na výber:

1. ,,Áno, súhlasím s presunom z IBUK do IBCE,,
2. ,,Ešte si to rozmyslim,,...a pusti ťa to dalej do account manažmentu
3. ,,Zamietam presun,,

Oni píšu, že ,,aby bolo jasné, nemusíte s navrhovaným prevodom súhlasiť, ak máte pocit, že by vás mohol nepriaznivo ovplyvniť,,
Ak chcete odmietnuť, postupujte podľa pokynov v ,,Covering letter,,

Ten Covering letter neviem nájsť... Skúsili ste niekto odkliknúť že 3. zamietam presun ? Možno po odkliknutí niečo viac prezradia...

Ak sa bojíte Maďarska a môžete si dovoliť počkať, čo bude po Novom roku...alebo máte viac ako niekoľko stotisíc na účte ..tak odporúčam ,,zamietnúť,, a počkať. Odmenou môže byť možnosť ostať v UK, byť poistený pod americkým SIPC (500 000...ale iba vtedy páni ked váš rozhodujúci účet nie je trejdenie CFD..pri CFD platí britská ochrana 50 000 libier ) ..dalej možnosť nebyť pod MIFID,možno sa budu dať trejdiť americké ETfs a pod.

Výhodou Maďarska je poistenie do 100 000 € (90% krytie...100% iba do čiastky 2800 € )..a ešte: As accounts migrated to IBCE will not be subject to the PDT rule... = s účtami pod 25 000€ budete môcť daytrejdiť neobmedzene
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
rasto800
Gold Member **
Príspevky: 397
Dátum registrácie: Ut 14 08, 2012 10:50 am

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa rasto800 »

inak este poznamka ze kto do irska a kto do madarska.
"rakusky"ucet v IB => prisla ponuka na presun do Irska
"slovensky" ucet v IB => prisla madarska pozvanka

a chapem to spravne ze zmigrovat sa bude dat pripadne aj v januari alebo neskor?
Alebo ked sa nevyjadri user do konca 2020 tak sa to bude povazovat automaticky za zamietnutie migracie?
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

pochopil som to tak, ze v pripade ak sa nevyjadris do konca roka 2020 tak ucet "zmrazia" ze nebudes moct otvarat nove pozicie iba uzatvarat uz existujuce ale kedykolvek neskor budes moct suhlasit s presunom a potom by si mal ucet so vsetkymi moznostami ale uz v ramci IBCE.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Maďari so svojími 100 000 € sú dobrá voľba. Raz na to prídete, ked pochopíte, že média vytvárajú umelú averziu voči Orbánovi. Najlepší obraz si vytvoríte, ked sa spýtate samotných maďarov. Všetky západné firmy čo začínajú podnikať v strednej európe, väčšinou začínajú najprv Maďarsku a zvyčajne tam majú zriadenú centrálu, alebo hlavný sklad.

Malý príklad demokracie ktorá je vraj v Maďarsku v ohrození: maďari budú mať možnosť slobodne sa rozhodnúť akú vakcínu si nechajú pichnúť.
Všimnite si, že nám nikto nedáva na výber. Naši ponúknu len to, čo schváli EU..na 100% dostaneme geneticky modifikovanú vakcínu od amerického Pfizeru, alebo americkej Moderny.

Madari si vakcíny testujú sami a na základe ich vlastných testov sa ľudia budú môcť rozhodnúť pre niekolko vakcín, vrátane Pfizeru,Moderny, Sputnika, čínskej vakcíny a pod.. Nerozhoduje politická korektnosť..rozhodnú sa ľudia. Ovciam sa vyberie vakcína kdesi v centrále EU a nikto sa nebude pýtať.

OK. Pre tých, čo by ronili slzy, že Írsko, alebo Luxembursko je na tom v garanciách lepšie:

Írsko: The ICCL will pay you compensation for 90% of the amount you have lost, up to a maximum of €20,000.

Luxembourg Investor Compensation Scheme (Système d’indemnisation des investisseurs, SIIL) will pay you compensation for the amount you have lost, up to a maximum of €20,000.

Tie garancie v EU sú slabé ako čaj podľa mňa preto, lebo v EU nechcú aby ľudia investovali sami...chcú aby sa investovalo cez podielové fondy.

P.S. Aká je tradícia podielových fondov v Európe..kto najviac ryžuje na kolektívnom investovaní cez podielové fondy?

...Amundi je francúzska spoločnosť pre správu aktív. S majetkom v správe 1 653 miliárd eur na konci roku 2019 je najväčším správcom aktív v Európe..

.....Franklin Templeton is a global leader in asset management.. to je síce americká, ale globálna..určite majú svoj vplyv aj v EU.

EU je pre nich riadna ryža..ked tu berú v priemere 2% p.a....v Amerike je priemer cca 0,5% p.a.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
rasto800
Gold Member **
Príspevky: 397
Dátum registrácie: Ut 14 08, 2012 10:50 am

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa rasto800 »

ktorych madarov sa spytat? tych co volia orbana na vidieku (prevazne) alebo tych co volia proti orbanovi v mestach(prevazne) ;)

ale k veci.
ta garancia samozrejme vyzera v madarsku ovela lepsie v absolutnych cislach. Snad ked na to dojde (a teda myslim ze ked sa bavime o IB tak sanca je asi naozaj mala ze sa nieco zle stane) tak snad madarsky fond bude mat dost penazi.

skor co skor mna irituje ze IB urcuje kam sa mame zmigrovat a ze neda moznost si vybrat ci irsko alebo madarsko. skoda, cakal by som moznost vyberu.

A inak juggler ty uz vies ako to bude s vakcinami na slovensku? to urcite este nikto ani len netusi ake sa kde podari zohnat. A stale mas moznost sa nezaockovat. Povinne to nema byt. Ale tak to tiez s migraciou IB uctu nic nema hehe

este jednu vec nerozumiem. preco vlastne migrovat. sak normalne co mam iny ucet v amerike tam nikto neriesi EU pobocku. tak preco nemozem mat ucet v IBUK nadalej normalne podobne ako mam iny ucet u ineho brokera priamo v USA?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

rasto800 napísal: So 19 12, 2020 5:42 pm ktorych madarov sa spytat? tych co volia orbana na vidieku (prevazne) alebo tych co volia proti orbanovi v mestach(prevazne) ;)
Určite nie tých, čo ukazujú média keď sa zhromaždia proti Orbánovi. To je sila sugescie, ked z 10 miliónov ľudí príde na námestie 5000 a každý má dojem, že sa chystá revolúcia... A keď im ešte rozdajú predpripravené stovky transparentov s rôznymi heslami..tak to fakt umocní dojem, že národ je nespokojný.

U mňa sú základom demokracie voľby. V tých posledných sám Fidesz získal ústavnú väčšinu v parlamente. Ked sa k tomu pripočíta pravicový Jobbik ( ako u nás Kotleba ), tak je to spolu 80% ! K tvojmu názoru, že je to prevážne vidiek ( to počúvam z médii ) malá štatistika z wiki:

68% ľudí žije v mestách, pričom v Budapešti takmer až pätina obyvateľstva.

Áno, uznám, že nie je dobré, keď vládne jedna strana s takýmto obrovským mandátom...ale čo už keď ľudia chcú, aby to tak bolo.

este jednu vec nerozumiem. preco vlastne migrovat. sak normalne co mam iny ucet v amerike tam nikto neriesi EU pobocku. tak preco nemozem mat ucet v IBUK nadalej normalne podobne ako mam iny ucet u ineho brokera priamo v USA?
Máš akciového brokera? Lebo chlapci preverujú všetkých na úrovni IB a ani jeden nechce otvárať účty rezidentom s Európy. Keby otvárali bez problémov, tak zrejme RobinHood by bol najlepší...

P.S. ja som skúsil kedysi myslím Suretrader na Bahamách..ale liezli mi na nervy svojou platformou.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

JUGGLER

nehodnotim Orbana, jeho volici si ho zvolili v demokratickych volbach, v poriadku.
V momente ked ale budeme mat svoje peniaze v spolocnosti ktora sidli v Madarsku už nam to až tak jedno nebude, nakoľko Orbán v roku 2010 znárodňoval vklady v súkromných dôchodkových fondoch a nešlo o málo obyvatelov /3miliony/.
Zadlženie Madarska voci Hdp sa odvtedy znižuje, čo je pozitívne /udaj pre 2019 cca 65perc, za 2020 urcite vyrazne poskoci/. Treba ratat s tym, ze akonahle by v buducnosti sa Madarska ekonomika dostala do vacsich problemov, tak Orban zacne hrabat rukami vsade kam dosiahne.
mapper
Active Member
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Ut 05 01, 2016 4:11 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 4 times

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa mapper »

s Jugglerom suhlasim (vdaka za ten dlhy prispevok) ze Madari vedia prilakat investorov. Na druhej strane ako vravi Trumpeta, tak ich zahranicna politika nevyzera prilis proevropsky co tiez vo mne vyvolava obavy podobne ako spomenute znarodnovanie (i ked sa tykalo prevazne domaceho obyvatelstva). Kedze nemaju EURo tak mam iste obavy ako by sa zachovali ak by bolo treba pouzit garancny fond. Bolo to IB co malo problem s tymi poziciami v rope? Ono uz som vidiet padnut Alpari co myslim nebol ziadny maly broker takze tieto derivaty a paky su pre mna vzdy vykricnik.

Vaham ale asi prijmem aj to Madarsko - predsalen mam Lynx kde je CZ/SK podpora a IB predpokladam ze neskrachuje v dohladnej dobe (ako sa zmenia pomery v HU uvidime, podobne ako v UK).
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Trumpeta1978 napísal: So 19 12, 2020 7:04 pm JUGGLER

Orbán v roku 2010 znárodňoval vklady v súkromných dôchodkových fondoch a nešlo o málo obyvatelov /3miliony/.
Zadlženie Madarska voci Hdp sa odvtedy znižuje, čo je pozitívne /udaj pre 2019 cca 65perc, za 2020 urcite vyrazne poskoci/. Treba ratat s tym, ze
Nebolo to celkom znárodňovanie a la bolševik. Rovnako ani v Poľsku. Ale aby som bol objektívny, Maďarsko sa od revolúcie vyhlo bankrotu asi 3 x. Maďari sa svojím bačovaním dajú prirovnať k Talianom...Ked si pametáte taliansku líru..tak išla dolu vodou až všetci Taliani vrátane bezdomovcov boli multimilionári...

Ako to bolo zo znárodňovaním 2 piliera a porovnajme to so Slovenskom.

Maďarsko: maďari platili z hrubej mzdy 8,5% do súkromných dôchodkových fondov a iba 1,5% do štátneho dôchodkového fondu !
Mali to veľmi zle nastavené.

Bol by sa im zrútil dôchodkový systém, lebo štát si musel 1/3 peňazí požičiavať aby mohol vyplácať štátne dôchodky. Stálo ich to 1,5% HDP ročne.
Okrem toho mali relatívne vysoké dôchodky: 80% z priemernej hrubej mzdy ( na Slovensku to nie je ani 50% )
Každý kto má zdravý rozum pochopí, že štát sa rútil do záhuby. (aj náš dôchodkový systém sa rúti, ale nerozoberajme to.)

Preto maďari prijali zákon, že do štátneho fondu pôjde 8,5%. Ľuďom dali na výber:
1. bud zostaneš v druhom pilieri, peniaze si nechaj, ale postaráš sa o svoj dôchodok sám.
2. tvoje peniaze z druhého piliera presunieme do štátneho a budeš mať štátom garantovaný dôchodok.

Bol to nôž na krk, to uznávam...ale nebolo to znárodnenie. Na rozhodnutie mali ľudia 1 mesiac.
97% ľudí si nechalo zobrať druhý pilier, 3% ostalo v 2 pilieri, pričom sa vzdali štátneho dôchodku.

P.S. Ľudia to nakoniec zobrali dobre... o tri roky v 2014 Orbán vyhral voľby (Fidesz mal 45% ) a udržal si ústavnú väčšinu.

Poliaci mali v druhom pilieri vysoké poplatky a nízky výnos v dlhopisových fondoch. Preto zrušili súkromné dlhopisové fondy, ale ponechali možnosť šetriť do akciových.

V Maďarsku i Poľsku druhý pilier ostal, ale je obmedzený.

Na Slovensku sa pred rokom 2005 platilo do štátneho fondu 18% z hrubej mzdy. (=do Sociálnej poisťovne )
V 2005 vznikol druhý pilier a rozdelilo sa to fifty/fifty: 9% do štátneho, 9% do 2 piliera.

Porovnajte čísla: Madari platili 1,5% do štátneho a 8,5% do súkromného...v SR sme platili 18% do štátneho, potom 9% + 9%

Mali sme rovnaké problémy, že štátny dôchodkový systém musí byť dotovaný zo štátneho rozpočtu.

Preto na Slovensku bolševik Fico robil podobné čáry-máry. Najprv obmedzil investovanie do akcií ..tuším od fondov chcel aby garantovali, že nebudú straty :lol: ... ľudia nakoniec stratili milióny, lebo nemohli investovať... po kríze 2008/2009 leteli akcie hore. Fico niekolkokrát menil legislatívu a otváral druhý pilier, aby nahnal ľudí do štátneho. V roku 2012 zmenil 9% + 9% na 14% + 4%.
Od 2017 sa každým rokom znižuje odvod do štátneho o 0,25% a o 0,25% zvyšuje do 2 piliera.

V roku 2020 máme 13% + 5%
Konečná fáza bude v roku 2024 pomer 12% + 6%
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jan7925
Silver Member *
Príspevky: 199
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 6:28 am

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa jan7925 »

Reagoval uz niekto na vyzvu o prechod ?
Ja som dal u IB "ask me later" a cakam ze co vlastne bude.

Oni tam pisu ze ked nesuhlasite tak "MOZU" zrusit povolenie novych nakupov ,,,ale mozno nemusia,,dufam ze nemusia,,,dufam ze ked dost ludi nebude reagovat ze mozno nieco vybojuju pre ludi aby sme nemuseli byt vytlaceny z UK.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

mali sme chut na pomaranc, tak sme sa rozhodli kupit ten. Ale v obchode nam tvrdia, ze pomarance su iba pre suseda a my mozme dostat akurat tak zemiaky.
Sila zakaznikov je v ich mnozstve. Poskytovatelovi sluzieb je jeden zakaznik ukradnuty, ale ked su ich uz desiatky, tak mu to jedno az tak nebude.
Ak by sme vsetci sa rozhodli pre volbu "zamietam presun", museli by sa nad tym vazne zamysliet, ci im stoji za to, aby stratili tolko zakaznikov. Ano je to risk, ale to je aj obchodovanie na burze.
Keď pride z IB dotaz tak moja volba je jasná a loptička bude už na ich strane.
jan7925
Silver Member *
Príspevky: 199
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 6:28 am

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa jan7925 »

tak ja som to zamietol a uvidime ako to dopadne.
Jednaju s EU zakaznikmi ako so zobrakmi.

Ked uz nic ine, mohli dat lloyds private insurance, ale nedali , lebo asi vedia ako to moze dopadnut v novej EU subsidy.

IB v madarsku este len dava team do kopy ,stale su inzeraty na volne pracovne miesta. Neverim novo zalozenej subsidy v novom state od ktorej sa IBUK distancuje ako sa len da.
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa hokaido »

Porovnanie pobociek IB v EU
ibeu.png
Zdroj: Reddit
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Dnes som zaklikol "zamietam presun" a rovno tam poslal deposit nech este stihnem nieco tento rok dokupit. Vsimol som si ze cislo BU sa uz zmenilo.
Betruger
Active Member
Príspevky: 92
Dátum registrácie: St 07 03, 2018 10:50 am
Has thanked: 14 times
Been thanked: 3 times

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa Betruger »

Všetkým vám zatiaľ ponúkli presun do Maďarska ? Mne ponúkajú do Írska. Teda o geografickom rozhádzaní ozaj nemôže byť ani reč. Skôr by som povedal, čo má kto nakúpené alebo aká je jeho aktivita v rámci účtu, aké operácie (transakcie) robí.
Dandy25
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2020 11:21 am

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa Dandy25 »

Mna takisto posielaju do Irska
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

ja sam ani nepozeral co mi ponukaju, to Irsko ma poistenie 20K, takze nedostatocne.
Ak bude vela ludi nesuhlasit s presunom do Madarska tak mozno tam nebudu nakoniec presuvat ludi vobec, pretoze sa im to neoplati a budu ich zasielat do Irska.
Naposledy upravil/-a Trumpeta1978 v St 23 12, 2020 11:02 am, upravené celkom 2 krát.
rasto800
Gold Member **
Príspevky: 397
Dátum registrácie: Ut 14 08, 2012 10:50 am

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa rasto800 »

a mozno je to uplne nahodne. asi len niekto priamo z IB by vedel povedat.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa jogo »

Aby to nebolo podľa veľkosti účtu. Kto ma menej ako 20 000€, tak mu stačí Irsko s 20 000€ poistením, kto viac ako 20 000€ tak Maďarsko s 100 000€ poistením. Mne zatiaľ žiadna ponuka neprišla.
Pre mňa je to však irelevantné, aj kvôli takým udalostiam, ako ich popísal Mapper v DeGire, mam otvorených viac brokerských účtov a idem otvoriť ďalší, lebo jeden z mojich brokerov rozmýšľa len o tom, ako zo mňa vytiahnuť čo najviac poplatkov.Už som u neho znížil pozície na minimum a čakám, či sa nespamätá. Ale myslím si, že nakoniec pôjde cestou Brokerjetu....
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
martinpa
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št 23 05, 2019 9:16 pm

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa martinpa »

Ja som dostal ponuku do Irska (mam Lynx) a mam do 20K na ucte
jason
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Ut 30 04, 2019 2:06 pm

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa jason »

Mne prisla ponuka na migraciu do Irska (lynx slovensky margin ucet nad 20k).
Takze nedavaju vsetkych len do Madarska. Taktiez to asi odlozim po novom roku.
Goembi
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Št 08 06, 2017 9:13 am

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa Goembi »

Zdravím.
Mám účet nad 100k. Pozvanie prišlo do IBCE (HU). Typ investovania Buy and Hold.
Poslal som podrobné otázky na support IB,o bude ďalej, ale už 4 dni+ čakám na odpoveď.
Asi nestíhajú, alebo skorej sami nevedia čo bude po 1.1.2021.
Zatial čakám...
Napísať odpoveď

Návrat na "Brokeri - cez koho na burzu"