Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Výber, skúsenosti, poplatky
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
mapper
Active Member
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Ut 05 01, 2016 4:11 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 4 times

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa mapper »

mne tiez neprisiel email. Ako pise pedrito chod cez spravu uctu. Mozno pre Lynx to IB neposiela.
embe
Active Member
Príspevky: 104
Dátum registrácie: So 07 02, 2009 1:07 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa embe »

Mne doslo vcera presun na IBIE. Som buy and hold, mam tam 3 ucty, 1 moj hlavny a 2 detske. Ucty su nad 100k EUR. Asi dam ze pockat s presunom.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

mne poslali iba na uplnom zaciatku email ze v blizkej buducnosti sa budem musiet rozhodnut ohladom migracie. Ale potom uz neprisiel ziaden dalsi email, uz ma cakal iba text v sprave uctu.
jan7925
Silver Member *
Príspevky: 199
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 6:28 am

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa jan7925 »

TS global je zatial zatvoreny pre EU.
Takze sme proste vaznami EU, neotvorime si ucet mimo EU.
jan7925
Silver Member *
Príspevky: 199
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 6:28 am

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa jan7925 »

takze ako tu uz pisali , rozhodit ucty po drahych velkych bankach v EU v pripade krachu.
Nieco IBCE, nieco saxo, a spekulovat a krutit ako za komunizmu.
Cakat a dufat ze UK bude mat nejaku paku a zatlaci na tych kretenov
marek010
Príspevky: 13
Dátum registrácie: St 26 04, 2017 12:16 am

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa marek010 »

Mail od Lynx z dnes (29.12.) vecer, zatial som nic nepotvrdil. Vyzera to, ze sa zatial ziadne obmedzenia nechysta a migraciu bude mozne spravit aj po 31.12. (aspon pre lynx klientov):

"S potešením vám oznamujeme, že migrácia vášho účtu do Interactive Brokers Ireland Limited ("IBIE") bude môcť konať krátko po udelení vášho súhlasu. Ak ste už udelili súhlas s migráciou k IBIE, nemusíte tomuto e-mailu venovať pozornosť.

Ak ste dostali priamu komunikáciu od IB, radi by sme potvrdili, že na rozdiel oproti tejto komunikácii, klienti LYNX môžu udeliť súhlas s migráciou aj po 31.12.2020 a po tomto dátume nedôjde zatiaľ k žiadnemu obmedzeniu obchodovania na klientskych účtoch."
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa jogo »

marek010 napísal: St 30 12, 2020 12:42 am Ak ste dostali priamu komunikáciu od IB, radi by sme potvrdili, že na rozdiel oproti tejto komunikácii, klienti LYNX môžu udeliť súhlas s migráciou aj po 31.12.2020 a po tomto dátume nedôjde zatiaľ k žiadnemu obmedzeniu obchodovania na klientskych účtoch."
To je dobre, aspoň to nemusím riešiť deň pred Silvestrom. :)
Ale našiel som zaujímavú stránku, z ktorej sa mi zdá, že ak nakúpim cenné papiere(aj hotovosť?), tak tie finančné inštrumenty su vedené pod IB LLC tj. USA pobočka a nie IB UK. A tým pádom som poistený USA poistením SIPC...
Ak tieto tri nové pobočky IB budú mať podobné postavenie ako IB UK, tak by sa na nich mohla uplatňovať podobná schéma poistenia.
Toľko moja "amatérska právnicka analýza" danej stránky. :)

https://www.lynxbroker.cz/platforma-a-n ... 6868895537

Rozkliknúť FAQ: jak jsou me penežní prostredky a pozice vedeny u společnosti IB UK a IB LLC
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
martinpa
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št 23 05, 2019 9:16 pm

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa martinpa »

jogo napísal: St 30 12, 2020 1:48 pm Ak tieto tri nové pobočky IB budú mať podobné postavenie ako IB UK, tak by sa na nich mohla uplatňovať podobná schéma poistenia.
Nebudu, budu to uz uplne samostatne separovane entity odrhnute od US viac ako bola IBUK. Zaroven nebudu mat ziadnu vazbu medzi sebou.
pedrito
Príspevky: 72
Dátum registrácie: Po 28 12, 2020 9:23 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 15 times

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa pedrito »

Mam ucet u Lynx. Pisal som im.

Otazka: "Co presne sa stane, ak by som migraciu nateraz odmietol? Na vasej stranke sa pise, ze to MOZE viest k obmedzeniu zadavania novych prikazov. Je mozne nechat ucet v tomto stave, a v pripade ze sa v dalsich mesiacoch UK a EU dohodnu aj v oblasti financnych sluzieb (resp. UK legislativa bude posudena zo strany EU ako ekvivalentna), nadalej pokracovat s uctom pod IBUK?"

Odpoved od Lynxu: "Bohužel možnost zůstat v UK není a účty které nebudou převedeny budou mít v budoucnu omezení na obchodování a následně budou uzavřeny."

Cela vec ma podla mna viacero rovin.
Jedna je cisto legislativna: je mozne, ze o niekolko mesiacov naozaj k nejakej dohode dojde a v principe by IB UK mohlo obsluhovat aj ucty ludi z EU.
Druha rovina vsak je, ze ked uz IB zaklada EU pobocky, tak pre nich organizacne / personalne / nakladovo nedava zmysel, aby ludi z EU obsluhovali v UK pobocke (je to dodatocna komplexita pre ich interne procesy, znalosti personalu atd.) Takze aj preto tlacia na migraciu uctov.
A tretia rovina je Lynx - pre nich tiez nedava velmi zmysel, aby mali klientov porozhadzovanych v EU pobockach a este aj v UK. Oni totiz s tymi pobockami potrebuju komunikovat, a z hladiska redukovania komplexity tiez dava zmysel aby to boli len tie EU pobocky.

Takze si myslim, ze s tym zatvaranim nezmigrovanych uctov to myslia vazne. Mozem sa samozrejme aj mylit.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

martinpa napísal: St 30 12, 2020 2:14 pm ....budu to uz uplne samostatne separovane entity odrhnute od US viac ako bola IBUK. Zaroven nebudu mat ziadnu vazbu medzi sebou.
Tak je. Kým sme boli pod IB LLC, tak sa vzťahovala na nás americká regulácia. Účty s cennými papiermi (security ) museli byť oddelené od komoditných (komodity account si všimnite v account manažmente TWS) a na daytrading do 25K platili PDT rules ( 3 daytrejdy za 5 dní ).

Čiže ako píše Lynx..v podstate boli vedené 3 účty: pod IB LLC security + comodity (chránené SIPC) a pod IB UK Regulovaný účet (chránený FCA ).
Bolo tam ešte poistenie Lloyd..to neviem, či sa vzťahovalo na LLC alebo UK regulovaný.
Chránenosť bola stanovená podľa toho na ktorom účte prevažovali vaše investície. Ak na IB LLC - tak SIPC, ak ste mali zainvestované cez CFD, alebo europu, tak FCA.

Teraz tieto európske entity budú samostatné a v pozícii ako Regulovaný účet (predtým UK) teraz nová EU entita dozorovaná centrálnou bankou príslušnej krajiny a účet chránený garančným fondom investícii príslušnej krajiny ( HU 100K 90%..ostatné 20K, u nás 50K atd... ). Pre entitu v EU neplatí SIPC, ani americká regulácia...preto daytrading do 25K, teda aspoň v Maďarsku bude na 100% neobmedzený.

Z toho, čo nám tu prekopíroval jaja od Wall Street Journal je zrejmé, že EU a UK sa na finančných službách nedohodli. Ďalej z toho vyplýva, že UK má v EU dominanciu, ktorú by mohlo EU teraz využiť vo svoj prospech. Logika je taká, že keď už EU pristúpilo k dohode o vzájomnom obchode a clách ( vypukol by chaos), tak vo finančných službách nenechá UK lízať smotanu.

,,Od 1. januára 2021 už nebudú platné povolenia na poskytovanie služieb z UK do krajín EÚ. Poskytovanie finančných služieb z UK do krajín EÚ bude možné podľa príslušných pravidiel daného členského štátu pre tretie krajiny.,,

,,The U.K. still has much to lose and the EU to gain. More than 90% of euro-denominated interest-rate derivatives and 84% of foreign-exchange
trading in the EU take place in the U.K., according to New Financial.,,

Som na 100% presvedčený že od budúceho roku si nebude nikto môcť otvoriť účet v IB UK. Ale v zmysle ,,topiaci sa stebla chytá,, ešte verím, že aspoň existujúce účty ktoré odmietnu migráciu budú môcť v UK zostať ( tak ako existujúci občania EU, ktorí sa usídlili v UK pred brexitom ).

Začína to však vyzerať tak, že kým nebude uzavretá dohoda o finančných službách, tak tieto služby nebudú poskytovať ( teda žiadny trading cez doterajšie účty IB a Lynx bez migrácie neumožnia). Tí, čo máte zainvestované a nepotrebujete trejdiť, skúste počkať, uvidíte. Držím palce !
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa amalfi »

Pre mna je podstatne aby som mohol dodrzat rocny test a potom podla situacie a aby mi neuzavreli pozicie bez varovania hned po novom roku.Lebo ak sa ma tak stat tak im potvrdim migraciu hned ako mi bude jasne ze nemam inu moznost.No kedze mi prisiel rovnaky mail tak aspon natiahnem cas a v januari budem mudrejsi.Aj ked chcel by som nieco prikupit mozno aj v januari alebo podla situacie s covidom.
pedrito
Príspevky: 72
Dátum registrácie: Po 28 12, 2020 9:23 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 15 times

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa pedrito »

Este taky maly hint: ochrana uctu v IBIE je 20k / investora. Ak mate joint account napr. s manzelkou, tak je to spolu 40k.
jan7925
Silver Member *
Príspevky: 199
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 6:28 am

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa jan7925 »

amalfi napísal: St 30 12, 2020 8:47 pm Pre mna je podstatne aby som mohol dodrzat rocny test a potom podla situacie a aby mi neuzavreli pozicie bez varovania hned po novom roku.Lebo ak sa ma tak stat tak im potvrdim migraciu hned ako mi bude jasne ze nemam inu moznost.No kedze mi prisiel rovnaky mail tak aspon natiahnem cas a v januari budem mudrejsi.Aj ked chcel by som nieco prikupit mozno aj v januari alebo podla situacie s covidom.
tak to by bola katastrofa, preto treba kazdy den kontrolvat messages lebo to asi musia oznamit dopredu.
Keby som vedel ze mi zlikviduju pozicie bez varovania tak by som aj ja zmigroval a potom hladal riesenie.
jan7925
Silver Member *
Príspevky: 199
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 6:28 am

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa jan7925 »

A co sa tyka ochrany , tak podla SIPC ste mohli mat 3x ochranu napr:
maznel
manzelka
manzel + manzelka
potom MOZNO mozte kombinovat mozno dospele deti
otec+decko ...atd.....mozno tymto sa da spravit dalsia ochrana
mama+decko ...atd......


Necital som este podrobnosti EU ochrany , ale mozno to tak bude aj v EU
pokial ano ,,tak by sa dalo v madarsku vykombinovat aj 300K, mozno aj viac
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Nemyslim si, ze by zacali zatvarat ucty tym co odmietnu presun, resp tym co sa este nevyjadrili. Maximalne ich "zamrazia" a obmedzia funkcie. Otazka zostava co dalej, kam presunut kde je vysie poistenie a zaroven nam otvoria ucet.
pedrito
Príspevky: 72
Dátum registrácie: Po 28 12, 2020 9:23 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 15 times

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa pedrito »

Trumpeta1978 napísal: St 30 12, 2020 9:29 pm Otazka zostava co dalej, kam presunut kde je vysie poistenie a zaroven nam otvoria ucet.
Uz tu vyssie boli spominane nejake moznosti. Z pohladu long-term buy-and-hold investovania ma zaujala SLSP, ktora nedavno zaradila ETF do svojej ponuky. Zopar zmysluplnych ETF sa tam da najst, prave som si to pozeral. Poplatok za transakciu je vyssi, ale pri jednorazovom presune casti portfolia to nie je az taky problem. Vacsie negativum je rocny poplatok za vedenie uctu, ale na druhej strane slovensky garancny fond znamena ochranu do 50k (jedna z najvyssich v EU). A ked uz clovek ma bezny ucet v SLSP, tak by cely proces mal byt na par klikov. Je tu k tomu aj samostatne vlakno.
jan7925
Silver Member *
Príspevky: 199
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 6:28 am

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa jan7925 »

Cez SLPS osobne nerobim nic. Je na to dobry dovod. Mozno to najdete na nete, mozno nie.
Radsej sa pozrite na ine banky.
jan7925
Silver Member *
Príspevky: 199
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 6:28 am

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa jan7925 »

Trumpeta1978 napísal: St 30 12, 2020 9:29 pm Nemyslim si, ze by zacali zatvarat ucty tym co odmietnu presun, resp tym co sa este nevyjadrili. Maximalne ich "zamrazia" a obmedzia funkcie. Otazka zostava co dalej, kam presunut kde je vysie poistenie a zaroven nam otvoria ucet.
Uvidime po novom roku. Ja napisem po novom roku vsetkym vacsim brokerom v USA,CAN, australia, vsade kde maju stabilitu ,az kym nedostanem definitivne ano/nie....Ale mam pocit ze EU zatlacilo poriadne na UK,USA a ich spojencov.

Takze mam neprijemny pocit ze EU bude jedinym vychodiskom a v tom pripade mozno osobna poistaka od LLOYDS by prisla do uvahy .
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jan7925 napísal: St 30 12, 2020 10:52 pm Cez SLPS osobne nerobim nic. Je na to dobry dovod. Mozno to najdete na nete, mozno nie.
Radsej sa pozrite na ine banky.
To by si mohol viac špecifikovať. Možno nájdete na nete, možno nie..hm..to ako máme brať?
Skús to rozvinúť. Aj keby to mali byť nepríjemné veci..lepšie keď to rozoberieme a potom ak máš pocit, že to nemá ostať tu, môžem to vymazať.

Preberali, resp. kritizovali sme už kadečo. Niektoré veci sú nepríjemné, ale žijeme v slobodnej krajine. Každý môže vyjadriť svoj názor.


P.S. Dnes som čítal pekný blog od Juraja Hrbatého z finaxu ako zmenil banku, keď zistil že tej svojej úplne zbytočne zaplatil 1500 € za tri roky..

Teraz platí 0€ v mBanke.

Rozoberal tam online banky a oceňujem ako úprimne napísal k 365: ..zároveň nedôverujem skupine J&T, ktorá je majiteľom tejto banky.

https://www.finax.eu/sk/blog/zmenou-ban ... -eur-rocne

:beer:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa amalfi »

jan7925 napísal: St 30 12, 2020 9:08 pm tak to by bola katastrofa, preto treba kazdy den kontrolvat messages lebo to asi musia oznamit dopredu.
Keby som vedel ze mi zlikviduju pozicie bez varovania tak by som aj ja zmigroval a potom hladal riesenie.


Ja som s nimi viacmenej zatial spokojny.Aj ked par krat ma nahnevalo ked odo mna opakovane ziadali to iste.Stalo sa mi to pri registracii ktora trvala asi tri tyzdne a tiez pri dolozeni noveho osobneho dokladu .Nieco im posles a znovu to pozaduju.Napokon sa mi ospravedlnili. Akurat mi prekazalo ked som robil prvy a zatial jediny prevod na sk ako ma ich system nechcel pustit kym nevyplnim v cudzom jazyku ich spravu ich zlozite otazky v ramci investicneho dotazniku a povodu penazi .Akoby to nebolo malo v ten den mal aj moj mobilny operator velky vypadok .Takze pomoc na dialku bola zlozita a skor nepomohla ako pomohla.
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa amalfi »

Juggler...........Aj JNT dava priamo u nich bezplatny ucet pri investovani .Len problem je ze tam sa snazia cloveka nahovorit na ich produkty.Vraj robia aj obchodovanie s cennymi papiermi no mne nebola ponuknuta takato varianta.Sice nejake cenne papiere sa daju vyhladat cez ich internet banking ale v porovvnani s lynxom tam skoro nic nie je a ak je väcsinou v dolaroch a poplatky su urcite vysoke.Nikde nikto na ziadnom fore ani nespominal poplatkovost a vyhody nakupu cennych papierov cez nich.Aj ked okrem poplatkov maju system bodov magnus na predrazene hotely v Tatrach.Tak to mozno niekto berie tak ze zaplatim 0,60percenta za vstup ale polovicu z poplatku ci mozem kupit listok od TMR na vlek ci lanovku. Problem je teraz doba v ktorej sa nachadzame.Vcera to bola Privat banka dnes to moze byt JNT .Osobne mam pocit ze bezny klient JNT banky je pravnik,taxikar,lekar,starosta beznej obce pripadne podnikatel ktory sa snazi na kratsiu dobu dostat najlepsi urok na trhu.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa Rado »

Alternatíva Tastyworks. Broker viac špecializovaný na opcie, ale akcie tiež nie sú problém. Čo je nevýhoda je účet vedený iba v USD. Otvorená pozícia EUR/USD, tak môže urobiť to o čom písal Juggler. Poplatky však prijateľné. Prevod 25$. Tiež neviem ako to vyzerá s obchodovaním iných trhov ako USA, čo je mimo môj záujem. Účet otvoria aj pre Slováka. https://www.tastyworks.com/pricing/
Prílohy
1.png
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Rado

Tastyworks vyzer super, vyborne poistenie, nizke poplatky. Ale iba ten Usd to je trochu problem, v praxi si to neviem moc dobre predstavit.
jan7925
Silver Member *
Príspevky: 199
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 6:28 am

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa jan7925 »

Trumpeta1978 napísal: Št 31 12, 2020 8:56 am Rado

Tastyworks vyzer super, vyborne poistenie, nizke poplatky. Ale iba ten Usd to je trochu problem, v praxi si to neviem moc dobre predstavit.
Preco je USD problem? kurzova strata pri premene eur an usd pri robeni depositu?
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

jan7925 napísal: Št 31 12, 2020 9:06 am Preco je USD problem? kurzova strata pri premene eur an usd pri robeni depositu?
mozem si prevadzat Eura z banky do Tastyworks? tam zmenim na Usd a vyriesene? Meny bezne menim aj teraz o to nejde, len ci mozem tam posielat Eura..

----
btw
Niekto tu spominal ako banku mBank: musim potvrdit ju mam ako jeden z uctov vyse 12 rokov a som maximalne spokojny. Internet banking menej prehladny ale zase si tam viete sami nastavit vsetko mozne, co v inych Ib castokrat nie je .
jan7925
Silver Member *
Príspevky: 199
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 6:28 am

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa jan7925 »

EUR im asi poslat nemozes,(treba si to overit , mozno maju FX cash conversion ) ale ja v tom az taky problem nevidim , pri depozite prides vlastne o to 1% na kurzovej zmene.
Ked si buy /hold a sustavne nevyberas opatovne cash ktory menis naspat na eur , tak je to dost maly problem. Ovela mensi problem ako nemat adekvatne poistenie.
Potvrdili ti cez email alebo chat ze otvoria ucet EU obcanovy ?
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

jan7925

este som neziadal o otvorenie noveho uctu u Tasty, ani nikde inde, budem to riesit az v novom roku.
emeight
Príspevky: 25
Dátum registrácie: Št 31 12, 2020 11:06 am

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa emeight »

Zdravim z CZ,

predem diky za asi jedinou ceskoslovenskou diskuzi na tohle tema, mimo Redditu zbyva uz jen ne uplne komunikujici support IB.

V kostce, mam ucet fundovany CZK, base currency USD a ze 100% obchodujem jen americke akcie a opce. 23.12. mi dosel email, tak jako vetsine tu, at si presunu ucet do IBCE, jinak mi od dalsiho roku MUZE byt omezeno obchodovani.

If you do not accept the Proposed Transfer, IBUK will not be able to fully service your account as of January 1, 2021. Please confirm that you understand and still wish to decide later.

I kdyz oficialne jsem nerozhodnuty, nemam v nejmensim umyslu podporovat pristup IB - behem dvou tydnu se rozhodnete, jestli s nami chcete obchodovat za vyrazne slabsi ochrany kapitalu, pokud ne tak prejeme hodne stesti. Ani nezminuju to, ze nikde neni mozne zjistit, jak dlouho samotny transfer uctu trva a na forech se mnozi situace, kdy lidi po transferu nemuzou obchodovat ci ovladat plnohodnotne svuj ucet. Jsem trader, par obchodu za tyden, zalezi vzdy co trh nabidne, ale IB jsem si vybral prave diky jejich dlouhe historii a velmi dobre ochrane kapitalu.

Aktualne tedy pre me dnes uz posledni mozne otevreni pozice a pak uz jen presun k Tastyworks, kde mi prave schvaluji ucet.

Diky za diskuzi a prosim nenechejme se sebou zametat, je to nas kapital a ten treba chranit.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa Rado »

jan7925 napísal: Št 31 12, 2020 9:34 am EUR im asi poslat nemozes,(treba si to overit , mozno maju FX cash conversion ) ale ja v tom az taky problem nevidim , pri depozite prides vlastne o to 1% na kurzovej zmene.
Ked si buy /hold a sustavne nevyberas opatovne cash ktory menis naspat na eur , tak je to dost maly problem. Ovela mensi problem ako nemat adekvatne poistenie.
Potvrdili ti cez email alebo chat ze otvoria ucet EU obcanovy ?
Tastyworks ti účet otvoria. Medzi krajinami, ktoré akceptujú je aj ČR a SR. Problém je USD ako som písal. Keď si zmeníš EUR na USD, tak si otváraš pozíciu v mene v ktorej nemáš spotrebu. Dnes ťa 10 000$ bude stáť 8 144€. (USD/EUR 1,2278) Rok budeš obchodovať a dosiahneš 40% výnos. Budeš si posielať 14 000$ a ak bude napríklad kurz USD/EUR 1,4, tak ti na účet príde 10 000€. Výnos v € je tak "len" 22,78%. Ak spravíš len 5%, tak budeš v strate 8%. Aj keď robím krátke obchody, tak kurz by som musel začať riešiť tiež. Pri účte vedenom v EUR nemusím.

Prevod k Tasty riešiš ako zahraničný prevod v mene USD. Banka prepočíta koľko € to bude. Späť si posielaš USD, ktoré ti banka automaticky konvertuje do € v mene v akej je vedený účet. Ak by si mal účet v USD, tak prevod príde bez konverzie na €.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa hokaido »

Rado to pekne spisal. Este doplnim, ze platis poplatky za cezhranicny prevod. Ich vyska zavisi od bank na oboch stranach. Minule som posielal do IB cca 1500 USD a stalo ma to okolo 40eur. Okrem toho este to 1% za konverziu v tvojej banke odkial to posielas.

Ja mam momentalne ucet priamo v IB a presuvaju ma do Madarska, co sa mne osobne vobec nepaci. Mozno po volbach 2022 sa to tam zlepsi, ale pochybujem. Niektori tu argumentuju, ze je to s Orbanom v pohode, ja s tym vsak nesuhlasim. Brokersky ucet potrebujem na 30-40 rokov, pochybujem, ze za taku dobu tu este bude EU. Aj ja keby tu bola EU, mam vazne pochybnosti o tom, ze v nej bude Madarsko. Z kratkodobeho hladiska je Madarsko ok, z dlhodobeho nie. Dam tomu cas, ale zatial to vyzera, ze skoncim s niekolkymi brokermi.
Primarny bude tastyworks a potom 1 alebo viacero v Europe: Degiro, TSG, Trading212 a Fio. Bude to zavisiet od situacie.
Tastyworks ponuka len US market, ostatne trhy by som riesil s inymi brokermi.

Dalej by som chcel poukazat na to, ze ostatni US brokeri tiez otvaraju ucty europanom. Maju vsak vynimky kam vacsinou spada aj Slovensko.
Pozeram ale, ze first trade uvadza, ze Slovensko je na zozname podporovanych krajin.
https://www.firstrade.com/content/en-us/international
Nedostal som sa vsak cez sms overenie.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa Glogol »

Zaujimave ze nikto neuvazuje o posilnovani USD. Vsak ked sa predpoveda rozpad eurozony - USD by malo posilovat v dlhodobejsom horizonte. ... Ale to, kto bude dlhodobo vo vacsich problemoch ci usd ci euro - je uz ina tema, nechcem odbocovat od temy ale len si myslim ze podla mna rizika uctu v USD su podla mna take iste ako ako aj ked drzite 5 rokov etf na SP alebo hoci aj zrkadlene etf na europskej burze. Kurz je tam stale zaratany. Ina vec je uz ten poplatok za cezhranicny prevod - ale to je jednorazova investicia.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa jaja »

pedrito napísal: St 30 12, 2020 8:58 pm Este taky maly hint: ochrana uctu v IBIE je 20k / investora. Ak mate joint account napr. s manzelkou, tak je to spolu 40k.
Tohle mne zaujalo.
IB už umožňuje otevřít joint account i pro CZ a SK? Já to řeším advisor účtem a není to dokonalé. Teď se u nás zavádí progresivní daň, tak to je pro mne aktuální.
Co se týče zdanění, tak se prostě v přiznání vše vydělí dvěma?
Koukal někdo, jak je to u joint account s pojištěním v Maďarsku?
Spaceman
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Ut 29 05, 2018 10:56 am
Has thanked: 21 times
Been thanked: 2 times

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa Spaceman »

jan7925 napísal: St 30 12, 2020 10:52 pm Cez SLPS osobne nerobim nic. Je na to dobry dovod. Mozno to najdete na nete, mozno nie.
Radsej sa pozrite na ine banky.
Prosím ťa, mohol by si upresniť aký je konkrétny problém so SLSP? Myslím že by to zaujímalo viacerých, inak tvoj príspevok nemá absolútne žiadnu informačnú hodnotu a je hodný päťročného dieťaťa. Ďakujem veľmi pekne.
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa Lex »

Mna by to tiez zaujimalo. V slsp som klient cely zivot aj prakticky cela moja rodina. Cez Georgea som nakupival teraz akcie (nie etf) a vsetko prebehlo v pohode.

Slsp je najvacsia svk banka a je kontinualne v zisku, a ma najvacsiu trhovu kapitalizaciu, spolu s vub, tatrou a csob su navyse ako systemove banky pod zvysenym dohladom ECB...

Taketo vylevy hraniciace s konapiraciou su bez nejakeho odovodnenia akurat tak na tukanie si na celo. Clovek si moze mysliet svoje o poplatkoch, produktoch, urokovych sadzbach atd co je uplne legitimne. Ale taketo tajomne naznaky su skor na smiech.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

na stranke Slsp pisu ze George umoznuje nakup iba 120 akciovych titulov, je to pravda?
to je malo.
https://www.slsp.sk/sk/tablety-pobocky/ ... ne-papiere
jan7925
Silver Member *
Príspevky: 199
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 6:28 am

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa jan7925 »

"Okrem toho este to 1% za konverziu v tvojej banke odkial to posielas."

V IB (mozno aj lynx) sa premena meny robi priamo u nich na platforme za zanedbatelny poplatok .
V IB to robim takto
1) poslem si EUR
2) otvorim TWS ( robim v MOSAIC - prepina sa to v lavo dole)
3) zadam prikaz EUR.USD a SELL
4) klikni advanced
5) zmenim destination z IDEAL PRO na FX CONVERSION
5) dam prikaz

Tym padom ti spravy predaj EUR a nakupim USD bez toho aby som si vytvoril forex position

V pripade ze mate v IB na ucte USD a chcete si poslat na svoj bankovy ucet naspat EUR, tak zadajte EUR.USD a BUY, potom FX CONV

Ked zabudnete prepnut z IDEALPRO na FX CONV tak vam vytvori short alebo long position , keby ste to nahodou spravili omylom , tak ju jednoducho hned uzatvorte. Mne sa to stalo par krat z nepozornosti.

Co sa tyka mojho komantara ohladom SLPS poziadal som moderatora aby to odstanil. Eventualne sa k tomu vyjadrim v novom tread, Dakujem za pochopenie.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa Rado »

Jan, meniť EUR na USD nemusíš, keď kupuješ akcie za doláre. IB ti otvorí pozíciu v USD. Ty ju môžeš potom sám uzavrieť resp. convertovať.
Stále ti to však nerieši kurzový rozdiel, keď dolár oslabuje a ty máš otvorenú dlhodobú pozíciu. (keď USD rastie, tak to neriešiš lebo je to v tvoj prospech dodatočný výnos) Oslabovanie dolára ti však ničí tvoju robotu, ak si ju urobil dobre. 9% výnos na USD trhu je v EUR 0% tento rok.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Treba robit vyssi zisk aby potom cloveka ten kurzovy rozdiel v jeho neprospech az tak nemrzel :-)
lahko povedat, ale tazsie uskutocnit.. Ja mam tiez problem s Usd lebo vacsinu dlhodobych investicii mam v nom, ale s tym sa nic robit velmi neda.
Moj osobny nazor, mozno to buducnost nepotvrdi, je, ze dolar nebude uz prilis klesat, ale o par rokov zacne znovu ziskavat na sile voci Euru.
jan7925
Silver Member *
Príspevky: 199
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 6:28 am

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa jan7925 »

Rado napísal: Št 31 12, 2020 11:08 pm Jan, meniť EUR na USD nemusíš, keď kupuješ akcie za doláre. IB ti otvorí pozíciu v USD. Ty ju môžeš potom sám uzavrieť resp. convertovať.
Stále ti to však nerieši kurzový rozdiel, keď dolár oslabuje a ty máš otvorenú dlhodobú pozíciu. (keď USD rastie, tak to neriešiš lebo je to v tvoj prospech dodatočný výnos) Oslabovanie dolára ti však ničí tvoju robotu, ak si ju urobil dobre. 9% výnos na USD trhu je v EUR 0% tento rok.
:D dobre vediet ,,,ja som stale robil conversion ,,aj ked to uz bolo davno , kedze som 100% investovany a nove $ som uz davno neposielal.
Ja menovy hedge nerobim a eur/usd kurz ma netrapi kedze som prevazne buy/hold a predam mozno tak o 20 rokov. Ale nejaky EUR hedge ETF by mozno bolo treba dopnit pre istotu .
pedrito
Príspevky: 72
Dátum registrácie: Po 28 12, 2020 9:23 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 15 times

Re: Lynx, IB: Migrácia z IBUK na IBCE

Príspevok od používateľa pedrito »

jaja napísal: Št 31 12, 2020 3:42 pm Tohle mne zaujalo.
IB už umožňuje otevřít joint account i pro CZ a SK? Já to řeším advisor účtem a není to dokonalé. Teď se u nás zavádí progresivní daň, tak to je pro mne aktuální.
Co se týče zdanění, tak se prostě v přiznání vše vydělí dvěma?
Koukal někdo, jak je to u joint account s pojištěním v Maďarsku?
My mame joint account otvoreny cez Lynx, co vo finale znamena IB. Nevidim dovod, preco by sa teda nedal otvorit joint account aj priamo u IB (ked kliknem na https://www.interactivebrokers.eu/en/home.php --> Open Account, hned tam svieti aj tato moznost).

Zdanenie sme zatial nepotrebovali riesit (buy-and-hold, akumulacne ETF, casovy test v SR 1 rok). Predpokladam, ze ak by to bolo treba riesit, tak kazdy by si zaratal do priznania polovicu. Ale viem si predstavit, ze danove zakony tej-ktorej krajiny umoznuju aj ine delenie.
Kazdopadne, joint account je asi vhodne pouzivat len pre manzelov, vzhladom na bezpodielove spoluvlastnictvo.

Co sa tyka garancnej schemy pre joint accounts, viacere europske ktore som pozeral uvadzaju, ze ta kompenzacia je na kombinaciu investor / broker. Takze pri joint account je kazdy z dvojice chraneny do vysky limitu danej schemy.
Napr. irska schema ma publikaciu kde na strane 14 je k tomu aj priklad https://www.investorcompensation.ie/pub ... s.274.html
Zaroven to znamena, ze ak ma niekto u konkretneho brokera single account na svoje meno, a este aj joint account s manzelom/kou u toho isteho brokera, svoje krytie si nezvysi, stale ma len tych 20k na seba a 20k na manzelku (alebo inu sumu, podla danej krajiny). Explicitne pre madarsku schemu som podobny dokument v English nenasiel, ale podla mna to je integralna sucast logiky vsetkych europskych schem, kedze vychadzaju z jednotnej legislativy.
Napísať odpoveď

Návrat na "Brokeri - cez koho na burzu"