Tastyworks

Výber, skúsenosti, poplatky
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
andre
Gold Member **
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm

Re: Tastyworks

Príspevok od používateľa andre »

oko: zalezi ake ETF chces kupovat. US broker pre vacsinu nema zmysel pokial chces kupovat ETF, ktore ma aj EU obdobu. Zalezi o co ti ide?

Pokial sporis vacsiu sumu na dochodok je vyhodou je krytie od SIPC do 500t. USD. Standardne EU krytie do 20t. je smiesne.. Ale vacsine bude stacit krytie 100t. u IBCE. Nevyhodou US brokera je pomerne vysoka dan z dedictva.

rmaly
Platinum Member ***
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm

Príspevok od používateľa rmaly »

andre napísal:
Ut 06 04, 2021 6:43 pm
oko: zalezi ake ETF chces kupovat. US broker pre vacsinu nema zmysel pokial chces kupovat ETF, ktore ma aj EU obdobu. Zalezi o co ti ide?

Pokial sporis vacsiu sumu na dochodok je vyhodou je krytie od SIPC do 500t. USD. Standardne EU krytie do 20t. je smiesne.. Ale vacsine bude stacit krytie 100t. u IBCE. Nevyhodou US brokera je pomerne vysoka dan z dedictva.
Inac viem ze sme to tu uz kadejako rozoberali, ale ak si dobre pamatam, nedospeli sme k nejakemu zaveru ohladne krytia 20k alebo 50k)... Mne sa stale nechcelo verit, ze by to bolo krytie celeho uctu a nie len "penazi na ceste"...
A minule to aj tusim Karpis ci kto len tak medzi recou spomenul, ze to by mala byt iba ochrana cashu na ucte pred nakupom / po predaji a nie ze ti vezmu akcie...
Tak fakt neviem...

andre
Gold Member **

To je nezmysel, HOAX.

Je to oblast, ktorej sa venujem, takze tie predpisy/zakony poznam. A uz som to tu aj niekolko krat pisal.

Ta legislativa je stanovena centralne pre celu EU smernicou. Zakladne krytie je 90% z 20000Eur, kazdy stat si ho moze zvysit, nie znizit podla uvazenia.

Preto SK ma krytie 100% z 50 000Eur vid. https://www.garancnyfond.sk/ , HU 90% zo 100 000Eur, ES maju tiez 100 000Eur, FR maju 70 alebo 80 000 Eur (nechce sa mi to teraz hladat). Zaklad ma vacsina krajin DE, AT, NL...

Podmienky coho sa ochrana tyka su na Slovensku z tejto smernice prebrane do zakona o cennych papieroch, § 80 a nasledujuce.

Tyka sa to vsetkych tried aktiv, ktore mas u OCP - cash, cenne papiere, opcie,derivaty...

zakon o CP § 81 uvadza:
(1) Klientskym majetkom sa na účely tohto zákona rozumejú peňažné prostriedky, štruktúrované vklady a finančné nástroje klienta zverené obchodníkovi s cennými papiermi alebo zahraničnému obchodníkovi s cennými papiermi v súvislosti s vykonaním investičnej služby alebo vedľajších služieb podľa § 6 ods. 2 písm. a), a to vrátane finančných nástrojov a peňažných prostriedkov získaných za tieto hodnoty, ak klientom je...

§ 5
(1) Finančnými nástrojmi sú
a) prevoditeľné cenné papiere,
b) nástroje peňažného trhu,
c) cenné papiere a majetkové účasti vo fondoch kolektívneho investovania,
d) opcie, futures, swapy, forwardy a iné derivátové zmluvy týkajúce sa cenných papierov, mien, úrokových mier alebo výnosov, emisných kvót alebo iných derivátových nástrojov, finančných indexov alebo finančných mier, ktoré môžu byť vyrovnané doručením alebo v hotovosti,
e) opcie, futures, swapy, forwardy a iné derivátové zmluvy týkajúce sa komodít, ktoré sa musia vyrovnať v hotovosti alebo sa môžu vyrovnať v hotovosti na základe voľby jednej zo zmluvných strán inak ako z dôvodu platobnej neschopnosti alebo inej udalosti, ktorá má za následok ukončenie zmluvy,
f) opcie, futures, swapy a iné derivátové zmluvy týkajúce sa komodít, ktoré sa môžu vyrovnať doručením, ak sa s nimi obchoduje na regulovanom trhu, na mnohostrannom obchodnom systéme16a) alebo na organizovanom obchodnom systéme,16a) okrem veľkoobchodných energetických produktov,16af) s ktorými sa obchoduje na organizovanom obchodnom systéme a ktoré sa musia vyrovnať doručením,
g) opcie, futures, swapy, forwardy a iné derivátové zmluvy týkajúce sa komodít, ktoré sa môžu vyrovnať doručením, neuvedené v písmene f), ktoré neslúžia na podnikateľské účely a majú charakter iných derivátových finančných nástrojov,
h) derivátové nástroje na presun úverového rizika,
i) finančné rozdielové zmluvy,
j) opcie, futures, swapy, forwardy a iné derivátové zmluvy týkajúce sa klimatických zmien, dopravných sadzieb, miery inflácie alebo iných úradných hospodárskych štatistík, ktoré sa musia vyrovnať v hotovosti alebo sa môžu vyrovnať na základe voľby jednej zo zmluvných strán inak ako z dôvodu platobnej neschopnosti alebo inej udalosti, ktorá má za následok ukončenie zmluvy, ako aj iné derivátové zmluvy týkajúce sa aktív, práv, záväzkov, indexov a iných faktorov, neuvedené v tomto odseku, ktoré majú charakter iných derivátových finančných nástrojov a obchoduje sa s nimi na regulovanom trhu, na mnohostrannom obchodnom systéme alebo na organizovanom obchodnom systéme,
k) emisné kvóty, ktoré sú tvorené akoukoľvek jednotkou spĺňajúcou požiadavky osobitného predpisu.17a)

US kryte - SIPC Protects
SIPC protects against the loss of cash and securities – such as stocks and bonds – held by a customer at a financially-troubled SIPC-member brokerage firm. The limit of SIPC protection is $500,000, which includes a $250,000 limit for cash.

https://www.sipc.org/for-investors/what-sipc-protects

rmaly
Platinum Member ***
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm

Príspevok od používateľa rmaly »

Ok, tak uz je to jasne. Asi vsetci skor rataju s tym, ze je to nepravdepodobne a asi by muselo dojst k tunelovaniu (aby "zmizli" aj securities).

Adammd
Platinum Member ***
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm

Príspevok od používateľa Adammd »

U ktorého brokera dosiahnem na tých 500k usd krytia?

andre
Gold Member **

Len u US brokerov napr. Tastyworks. Komplerny zoznam je tu https://www.sipc.org/list-of-members/

hokaido
Silver Member *
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 12:39 pm

Príspevok od používateľa hokaido »

andre napísal:
St 07 04, 2021 11:13 am
Ta legislativa je stanovena centralne pre celu EU smernicou. Zakladne krytie je 90% z 20000Eur, kazdy stat si ho moze zvysit, nie znizit podla uvazenia.
Bol som v tom, ze je to na 90% zo vzniknutej skody max vsak do vysky 20000 eur.

Adammd
Platinum Member ***

A z praktického hľadiska, pre nás Slovákov (Čechov), okrem Tastyworks, nejaký iný, tu na fóre prevarený broker? Som myslel, že IB, ale bohužiaľ iba pre Američanov.

wolf25
Silver Member *
Dátum registrácie: Pi 22 03, 2019 9:38 pm

Príspevok od používateľa wolf25 »

Interaktive Broker nieje pre Američanov. Na slovensku maju "dcersku" spoločnost Lynx. Alebo australsky IC markets

Adammd
Platinum Member ***

Myslel som, že Američan, ktorý má účet v IB je poistený na 500k. My spadame pod maďarskú pobočku(IBCE) , kde je poistená nízka suma.

andre
Gold Member **

hokaido: mas pravdu, zle som to napisal. Malo to byt 90% do 20000Eur.
Compensation is provided to the customer in the amount of 90% of the value of the customer's property, however, the maximum amount corresponding to 20,000 EUR will be paid for one customer ...
Adammd: Poznam ludi co pouzivaju este tradestation

wolf25: neviem ako si to myslel, ale Lynx nie je dcerska spolocnost IB a ani nema pobocku na slovensku. A kritie Lynxu vychadza z IE schemy u IB, kedze je ich reseller. Cize len 90% do 20 000Eur.

wolf25
Silver Member *
Dátum registrácie: Pi 22 03, 2019 9:38 pm

Príspevok od používateľa wolf25 »

Aha dik za upresnenie. Inak je tu popisane cenné info ktore sa netýka len Tastyworks mozno by sa mohla spravit osobitná téma o krytí penazi u brokera

Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
Guru Member ****
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

wolf25 napísal:
Št 08 04, 2021 9:59 am
Aha dik za upresnenie. Inak je tu popisane cenné info ktore sa netýka len Tastyworks mozno by sa mohla spravit osobitná téma o krytí penazi u brokera
to uz bolo na fore viakrat riesene na vicerych miestach, je to tak pokial viem, ze IBCE ma 100K a vsetci ostatni brokeri z Europy maju iba to minimum 20K, plati to aj pre IBIE.

Adammd
Platinum Member ***

nema IBIE 80k a IBCE 20k?

Trumpeta1978
Guru Member ****

Adammd napísal:
Št 08 04, 2021 12:26 pm
nema IBIE 80k a IBCE 20k?
pokial viem tak nie. Mas nejaky zdroj k tomu?

Adammd
Platinum Member ***

Som myslel, že sa to tu niekde preberalo, že je iná výška poistenia UK, írskej a maďarskej pobočky

Trumpeta1978
Guru Member ****

Adammd napísal:
Št 08 04, 2021 1:05 pm
Som myslel, že sa to tu niekde preberalo, že je iná výška poistenia UK, írskej a maďarskej pobočky
IBIE 20K, IBCE 100K, IBUK uz pre nas nefunguje. Zaujimalo by ma ako su na tom ti co zostali v IBUK-pristup maju stale alebo uz ich odstrihli?

hokaido
Silver Member *
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 12:39 pm

Príspevok od používateľa hokaido »

Trumpeta1978 napísal:
Št 08 04, 2021 1:14 pm
Zaujimalo by ma ako su na tom ti co zostali v IBUK-pristup maju stale alebo uz ich odstrihli?
Ziadna zmena

ibuk_brexit.PNG
ibuk_brexit.PNG (11.34 KiB) 278 zobrazení

Napísať odpoveď

Návrat na "Brokeri - cez koho na burzu"