Broker na investovanie vyššej sumy do ETF ("Street name" vs. "DRS")

Výber, skúsenosti, poplatky
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Vohomany
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Pi 08 01, 2021 8:48 pm

Broker na investovanie vyššej sumy do ETF ("Street name" vs. "DRS")

Príspevok od používateľa Vohomany »

Dobry den,

chcel by som vas poprosit o radu. Pri nakupe CP cez bezneho brokera je oficialnym vlastnikom CP broker ("Street name" holding) a nakupca je len poberatelom vyhod (pre zjednodusenie a zrychlenie procesu nakupu a predaja). Pri nizsich sumach je to ok, no pri vyssej investicii to moze byt z dlhodobeho horizontu riziko.

1. Ak chce clovek dlhodobo zainvestovat vyssiu sumu penazi do ETF (napr. viac ako 200-300k €), je vhodne, aby investoval cez bezneho brokera (napr. Interactive brokers)? (Nehovoriac o zruseni SIPC a FSCS napr. v pripade IB po brexite :( )
2. Existuje moznost na dlhodobe investovanie do ETF formou osobneho vlastnictva ("Direct registration system" - skutocnym vlastnikom na CP je investor)? Ak ano, viete v tomto akokolvek poradit? Existuju nejaki brokeri ponukajuci DRS?

Dakujem pekne!
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: Broker na investovanie vyššej sumy do ETF ("Street name" vs. "DRS")

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ahoj.

Minule som zisťoval aké sú možnosti na Slovensku, ked chceš mať peniaze doma a vo veľkej, bezpečnej banke.
Vylúčil som banky žralokov...nejde o 100K ako ochrana vkladu, ale o to že banka by nikdy nemala byť ohrozená krachom.

V podstate ostali 2 možnosti:

UniCredit Bank, kde si privátni klienti vedia zmluvne dojednať individuálne ceny.

Pre občanov (teda nie pre privátnych klientov) platí : Správa cenných papierov/Evidencia investičného majetku 0,20 % p. a.
min. 6 €, max. 90 EUR + DPH kvartálne..to vychádza max 360 € ročne.

Ako privátny klient by si vedel dojednať menej...verím že 0,1% p.a.

Nepáči sa mi však, že UniCredit patrí pod veľkú taliansku banku...Talianske banky nie sú v ideálnom stave... Nebudem sa diviť, keď Taliani v budúcnosti skrachujú, alebo vypadnú z eurozóny. Takže tu zrejme neplatí 100% bezpečnosť.

Ostala jedna celkom zaujímavá možnosť:

Erste Private Banking cez SLSP (fungujú aj v ČR)

....má 1500 klientov, v správe 800 mil. Je to len pre klientov s min. vkladom 200K

...je to veľká rakúska skupina, kde pre SR robí vstup a správu dcéra SLSP
...spolu pôsobí v 6 krajinách, má 16 000 klientov a v správe 17 miliárd € .

Nákup/predaj:

1. do 150 000 €: 0,5%, min.25€
2. nákup 150 000 – 500 000: 750€ + 0,3% z objemu nad 150 000
... za nákup 300 000 = 0,4% ( 1200€)
... nákup za 500K = 0,36% ( =1800€ )

3. nákup nad 500K individuálna cena...teda možnosť dojednať 0,1%-0,2% ( 1000-2000€ na 1 M )

poplatok za správu : 0,1% p.a. (nezohľadňuje DPH ), čiže 1200 € s DPH p.a. na 1 M

..majú ešte poplatok za vyrovnanie obchodov so zahraničnými cennými papiermi: 60 €..to bude jednorazový..pri jednorazovej investícii pri etf a držaní dlhú dobu to nehrá rolu...

Najlepšie u nich by malo byť to, že získaš štatút profesionálneho investora a môžeš kupovať americké Etfs...ináč vieš kupovať akcie z celého sveta a niečo rozbiehávajú online (doteraz fungujú tak, že zadávaš pokyny privátnemu bankárovi ).

Ak by si s nimi jednal..poprosím ťa, príď sa podeliť o informácie. Zaujíma ma to, čo si sa pýtal ty..teda to DRS a druhá vec, či majú nejakú osobitnú ochranu, napr. ako IBUK má poistenie od Lloyds a pod.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Broker na investovanie vyššej sumy do ETF ("Street name" vs. "DRS")

Príspevok od používateľa Adammd »

Ak clovek nechce riesit starosti s investovanim, je to asi dobra volba. Ale ak sa clovek trochu tomu venuje a premysli si portfolio, je vyhodnejsie a lacnejsie si nakupit akcie a ETF cez brokera( cca 10x lacnejsie napr cez Degiro u ETF, poplatok za nakup ETF je 0,03%+2€...za 500k€ zaplatis 152€) , poplatky za spravu tam nie su, takze dalsie usetrenie.Hotovost na uctoch rozdelit do viacerych bank, aby nepresiahla suma 100k€ koli ochrany vkladov. Ked ide o miliony €, je to druha vec, ale tam by som to riesil cez svajsciarske banky najskor.

Mam Erste Premier a hladal som, ci investicie cez nich je vo forme DRS, ale nic mi nenaslo, ale mozes sa spytat osobnej bankerky.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Vohomany
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Pi 08 01, 2021 8:48 pm

Re: Broker na investovanie vyššej sumy do ETF ("Street name" vs. "DRS")

Príspevok od používateľa Vohomany »

@JUGGLER
Neviem preco, ale nejako mi bezne banky nenapadli... A je logicke, ze ako financne institucie s pristupom na trh by takuto sluzbu poskytovat mohli a mali. To bude asi mojou neskusenostou, ze mi to nenapadlo hned. Dakujem.
Skusim v dohladnej dobe vyzistit info v niekolkych bankach a napisem. Mimochodom, ak su CP pisane na meno investora (DRS), takze ani pripadny krach (talianskej/akejkolvek) banky ma prilis trapit nemusi. To je predsa ten hlavny rozdiel oproti beznemu investovaniu v brokerovi, nie?

@Adammd
Urcite, s obycajnym brokerom je to vsetko rychlejsie a flexibilnejsie (clovek moze kedykolvek a okamzite reagovat - predat / kupit / zmenit portfolio). Ak sa mozem spytat, ako rozdelis hotovost (obsah svojho brokerskeho uctu) na ucty viacerych bank? Alebo ako si to myslel? Viacerymi brokerskymi uctami?
Je mi jasne, ze Degiro a vlastne akykolvek broker je lacnejsi ako taketo "privatne" investovanie. No s brokerom je na CP pisany on, nie ty (investor tam je len "poberatel vyhod"). Ked ma clovek do 100k €, tak mu to je jedno, lebo je kryty.. no ak sme dlhodobi investori a chceme realne investovanim sporit na dochodok, tak skor ci neskor touto hranicou (100k) prejdeme. Cize zda sa mi, ze toto by mal riesit kazdy dlhodoby investor, nie? Preto ma aj trochu prekvapuje, ze bezne nepozname 5 (slovenskych / medzinarodnych) firiem, ktore by takuto sluzbu poskytovali (profi broker). Pripadne by takuto sluzbu mohli za poplatok robit aj bezni brokeri, to by mal byt ich chlebicek, no nie? A je zvlastne, ze o tom neviem najst takmer ziadne informacie / ponuky.

Ak by som investoval a zhodnocoval 30k €, tak mi to je jedno a idem cez bezneho brokera.. no pri vyssej sume zacina byt toto premyslanie podla mna velmi velmi aktualne. Navyse, mna teraz LYNX presuva do IBIE, kde mam garancie do 20k €. Dlhodobe investovanie je v takomto pripade doverou, ze moj broker (IB) v najblizsich 50 rokoch neskrachuje. Nepride mi mudre po cely zivot bezvyhradne doverovat ohladom vlastneho majetku niekomu, koho nikdy nestretnem a nepoznam, s garanciou 20k €.

Ak sa mylim, opravte ma.. nie som uplne skuseny :) Kazdy nazor / vyjadrenie / skusenost su tu celkom vitane.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Broker na investovanie vyššej sumy do ETF ("Street name" vs. "DRS")

Príspevok od používateľa jogo »

Vohomany napísal: So 09 01, 2021 9:45 am Ak sa mylim, opravte ma.. nie som uplne skuseny :) Kazdy nazor / vyjadrenie / skusenost su tu celkom vitane.
Tiež mi to vždy vŕtalo v hlave, že kto vlastne je zapísaný v depozitári CP ako vlastník akcii, ETF. Díky za vysvetlenie. Budem sa mať zas čo pýtať mojich brokerov pri najbližšej príležitosti.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Vohomany
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Pi 08 01, 2021 8:48 pm

Re: Broker na investovanie vyššej sumy do ETF ("Street name" vs. "DRS")

Príspevok od používateľa Vohomany »

Tu su dva clanky k teme = "Street name" znamena, ze na CP je uvedeny broker. DRS (Direct Registration System) je ten komplikovanejsi sposob, kedy je na CP investor.

https://www.investopedia.com/ask/answers/185.asp
https://www.thebalance.com/what-does-it ... ame-357538

Davam do pozornosti najma tuto vetu: "Holding stock in a street name is an accepted practice, but you shouldn't keep a huge portion of your net worth in a brokerage account using this method, ESPECIALLY IF YOUR ACCOUNT VALUE EXCEEDS THE SIPC INSURANCE LIMITS." (Ochrana SIPC je do $500k.)

Ako sa diskutuje aj vo vedlajsom threade (nemusime o tomto diskutovat, sem to davam len pre info, ak niekto necita k tejto teme vedlajsi thread, ktory je obsiahlejsi), po Brexite IB (Interactive Brokers) stratil tuto ochranu (ucty su presuvane do madarskeho IBCE a irskeho IBIE). Tu je poznamka z webu LYNXu (broker pod IB) = ucty LYNXu prechadzaju z britskeho IBUK do irskeho IBIE s ochranou 20k, ucty IB prechadzaju z IBUK do madarskeho IBCE: "Účty vedené u IBUK sú (boli) chránené pred stratou (v prípade bankrotu IB) v rámci kompenzačnej schémy Financial Services Compensation Scheme (FSCS) (s náhradou až do výšky 85.000 GBP) a tiež americkým kompenzačným systémom Securities Investor Protection Corporation (SIPC). Tieto kompenzačné schémy už na váš migrovaný účet u IBIE neplatia. Namiesto toho bude aplikovaný írsky systém náhrad pre investorov pre prípad, že IBIE nie je schopný plniť svoje záväzky voči vám. Írska kompenzačná schéma zabezpečuje odškodnenie do výšky 20.000 EUR."

Inymi slovami, osobne si myslim, ze kazdy dlhodoby investor, ktory to berie vaznejsie, by mal minimalne uvazovat nad DRS. Alebo tomu nerozumiem neskuseny ja a nie je sa coho bat. No fakty, ktore som nasiel, mi hovoria, ze "Street name" je pre europskych investorov od januara 2021 (kvoli brexitu) nie uplne ista poda pod nohami.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Broker na investovanie vyššej sumy do ETF ("Street name" vs. "DRS")

Príspevok od používateľa Adammd »

Viacero bánk som myslel, ak by si držal hotovosť ako súčasť portfólia.

Inak nerozumiem, prečo by som v prípade krachu brokera (odhliadnuc od toho, prečo by mal skrachovat) mal prísť o akcie? Veď tie sa nevyparia. To je myslené, že broker by urobil podvod, moje akcie predal,hoci na účte by som to nevidel, peniaze presunul preč a skrachoval?
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Vohomany
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Pi 08 01, 2021 8:48 pm

Re: Broker na investovanie vyššej sumy do ETF ("Street name" vs. "DRS")

Príspevok od používateľa Vohomany »

@Adammd

Ja som tomu rozumel takto (mozno to rozumiem zle, pokojne ma oprav / opravte), priklad: V akciach a ETF mam napr. 200k a k tomu hotovost 20k na brokerskom ucte. Broker skrachuje, tak ja dostanem 20k €. Ako pise LYNX: "Írska kompenzačná schéma zabezpečuje odškodnenie do výšky 20.000 EUR." Hotovo. Teda z hodnoty mojho portfolia 220k dostanem 20k, nic viac.

Ak by skrachoval broker typu IB (obrovsky broker) a kedze su vsetky akcie a ETF na jeho meno, tie sa automaticky rozpredaju (mylim sa?). V takom pripade to prirodzene zamava celym financnym trhom a cena klesne (dovolim si povedat ze nastane kolaps). Oni ti nedaju akcie, pretoze tie budu byt odpredane (tak tomu rozumiem), pretoze nie su na tvoje meno a ich majitel skrachoval.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Broker na investovanie vyššej sumy do ETF ("Street name" vs. "DRS")

Príspevok od používateľa Adammd »

A kam sa podeju tie moje ETF za 200k? Ak teda broker nezdefraudoval firmu a ETF mi ukradol?
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Vohomany
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Pi 08 01, 2021 8:48 pm

Re: Broker na investovanie vyššej sumy do ETF ("Street name" vs. "DRS")

Príspevok od používateľa Vohomany »

Pozri, zalozil som tuto temu, pretoze sa pytam otazky, na ktore nemam odpovede. Nieco som nasiel a mam len malo skusenosti, preto som to dal sem.

Ked sa pozries na to, ako LYNX popisal svoju garancnu schemu (poslal som to vyssie), pise sa tam: "Írska kompenzačná schéma zabezpečuje odškodnenie do výšky 20.000 EUR." Som si isty, ze ak by nam, investorom v ich mene ("street name" investing), garantovali vlastnictvo vsetkych nami nakupenych akcii a ETF, myslim si, ze by tam uviedli: "V pripade nasho krachu, vsetky Vami nakupene aktiva budu prenesene k inemu brokerovi." Ak by som bol na ich mieste a v pripade svojho krachu by som garantoval vsetky aktiva, urcite by som tam uviedol celu pravdu, pretoze by to bola moja konkurencna vyhoda proti inym brokerom. Garancia LYNXu voci investorom je 20k, aktiva nam mozu dat, no nemusia. Tak tomu rozumiem z toho, co citam "biele na ciernom". A ked clovek cely zivot investuje na svoj dochodok a garantovanych ma 20k, tak mi to pride obrovske riziko.. aj ked je IB teraz zdrava prosperujuca firma.

Ak sa v comkolvek mylim, budem velmi rad za vysvetlenie, doplnenie.. idealne aj s nejakymi linkami a odkazmi na podmienky, pravidla, ochranu a podobne. Zaujima ma, ci sa investori na tomto fore neboja o svoje investicie, ked dlhodobo investuju cez brokerov sposobom "Street name". A som vdacny za skusenosti a postrehy inych, ktori su ovela skusenejsi ako ja.
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Broker na investovanie vyššej sumy do ETF ("Street name" vs. "DRS")

Príspevok od používateľa hokaido »

Assety brokera su oddelene od assetov klientov. Assety klientov su drzane u tretej strany - spravcu. Cize ak skrachuje firma, tak sa prerozdelia assety ako su zapisane u spravcu. Ak sa firma vytuneluje, alebo spacha iny kriminalny cin, pri ktorom klienti stratia assety, tak vtedy je to horsie a vstupuje do toho spominana ochrana do stanovenej vysky. Pri vytunelovani musel broker, alebo konkretni zamestnanci odpredat v tvojom mene assety a tak o ne prist. Predpokladam, ze v tomto pripade pri likvidacii skod sa prerozdelia ostavajuce assety. Ti klienti, ktori boli poskodeni, zrejme dostanu kompenzaciu do tej vysky 20k.

Predpokladam, ze by to potom malo fungovat takto:
1. ak si mal assety za 500k a ostalo ti u spravcu 10k, tvoja skoda je 490k a z fondu sa ti vyplati 20k.
2. ak si mal assety za 500k a ostalo ti 100k, tvoja skoda je 400k a z fondu sa ti vyplati 20k.
3. ak si mal assety za 5k a ostalo ti 0e, dostanes z fondu 5k

Neviem ci existuje k tejto teme nejaky clanok popisuju cely postup odskodnenie klientov. Skus najst nejakych brokerov, ktori za posledne roky skrachovali, ci sa k nim neviazu nejake spravy, kde sa to popisuje.
Co som nasiel v rychlosti.
Vohomany
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Pi 08 01, 2021 8:48 pm

Re: Broker na investovanie vyššej sumy do ETF ("Street name" vs. "DRS")

Príspevok od používateľa Vohomany »

@hokaido

To rozumiem, ale moja otazka zostava: Ako moze ktokolvek, kto dlhodobe investovanie mysli vazne a pocas mnohych rokov da do financnych trhov nemalu cast svojho majetku, doverovat, ze nakoniec mu neostane len 20k? Ved pocas najblizsich 10/20/30 rokov sa moze udiat to vytunelovanie, o ktorom pises.. Rozumel by som tomu, ak by clovek investoval cca 30-50k, ale ak si ma realne sporit na dochodok, tak jeho aktiva budu mat po case skutocne velku hodnotu, vyssiu ako spominane krytie. Ty si s takym investovanim ok?
Ak broker skrachuje, mam niekde garanciu, ze vsetky mnou nakupene akcie nebudu rozpredane ale si ich budem moct uplatnit ako svoj vlastny majetok a presunut k inemu brokerovi? Su na toto nejake garancie? Pretoze vsade sa spomina len ochrana, v pripade IBIE cca 20k - to je predsa zalostne malo.
Vohomany
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Pi 08 01, 2021 8:48 pm

Re: Broker na investovanie vyššej sumy do ETF ("Street name" vs. "DRS")

Príspevok od používateľa Vohomany »

@pokus

No pre dlhodobeho investora, ktory si spori mozno aj 20-30 rokov na vlastny dochodok, mi ochrana 100k pride malo.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: Broker na investovanie vyššej sumy do ETF ("Street name" vs. "DRS")

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Súhlas.

Treba sa vžiť do kože ľudí, ktorí generujú zisky v podnikaní... Majú firmy...robia developing...prenajímajú nehnuteľnosti...majú zainvestované vo vlastnom podnikaní a potrebujú riešiť nahromadený cash. Chcú mať peniaze na bezpečnom mieste a investované, aby mali výnosy.

Títo ľudia nepotrebujú brokera...nechcú sa venovať aktívnemu investovaniu...chcú len do niečoho zainvestovať a držať to.
Nechcú sa znervózňovať, či nejaký broker v zahraničí môže, alebo nemôže skrachovať, aké by boli kompenzácie, ako by to vybavovali právnici...čo by bolo, keby oni zomreli...alebo keby sa zmenila politická situácia v zahraničí.

Takí ľudia si kúpia jedno etfko, alebo majú portfólio dajme tomu za 1 milión a stačí im keď sa časom zhodnocuje a k tomu vypláca dividendy.
Sem-tam si niečo dokúpia a tak to držia 20-30 rokov...proste nepotrebujú špeciálne brokera, ani o.c.p., chcú mať len bezpečný investičný, resp majetkový účet.

Čo sa týka bezpečnosti, môj názor je taký, že každý človek má iné kritéria. Ja napr. potrebujem IB...iná možnosť pre mňa neexistuje. Pre potreby môjho tradingu som iného rovnako kvalitného brokera jednoducho nenašiel. Moje kritéria sú také, že to musí byť deep-discount, direct-access broker s ecn tradingom 4 hodiny pred otvorením US búrz a 4 hodiny po zavretí US búrz. K tomu ked pridám voľbu mnohých finančných nástrojov ..tak ja ako retailový trejder iného podobného brokera nemám šancu nájsť. Preto je mi šuma-fuk, či môže IB krachnúť... ja trejdím celý život s rizikom, že ja sám môžem krachnúť... takže krach môjho brokera sa mi zdá ako ,,nulové,, riziko. Pritom IB mi vychádza ako jeden z najbezpečnejších a najtransparentnejších brokerov na svete.

Ale vojdem teraz do kože človeka o ktorom som písal vyššie. Investora, ktorý chce mať peniaze v inštitúcii v ktorej rozprávajú po slovensky...na ktorú majú dosah jeho právnici a v ktorej on nechce obchodovať...najvyššie jeho kritérium je BEZPEČNOSŤ jeho majetku.

Odporúčim mu brokera?

Každý broker je vo vyššom bezpečnostnom riziku, pretože pracuje s marginom, pracuje s pákou a často aj s derivátmi. IB stratilo minulého roku 100 miliónov na tom, že muselo za svojích klientov pokryť margin calls na rope, ked sa prvýkrát v histórii ľudstva ropné futures preklopili do negatívnej ceny -37 USD. Niečo neuveriteľné, ale stalo sa. A stáva sa. Aj MF Global keď nevedel pokryť svoje záväzky, tak začal vyberať peniaze s klientských účtov..napriek tomu, klienti dostali 100% svojích peňazíí späť. Ked chcete vidieť vyplácanie nedostupných vkladov s garančného fondu, tak sa pozrite na stránku českého garančného fondu...tam som videl dokumenty a historiu ako dodnes vyplácajú za tých svojích ,,menších o.c.p.,,

Nenadarmo sa u nás robila v tomto velká reforma, veľká čistka..menili sa kritéria...Po krachu nebankoviek sa zistilo, že sme mali stovky rizikových o.c.p. a preto to museli sprísniť.

Forexoví brokeri sú v najväčšom riziku vďaka vysokej páke. Mnohí garantujú klientom, že včas zavrú ich pozície, ale x krát sme videli, že v istých podmienkach sa to nedá.

Ukážte mi brokera, ktorý je na 100% imúnny voči riziku z leverage, voči fraudu a pod. Taký nie je. Oplatí sa teda riskovať obrovský majetok u brokera? Podľa mňa nie. Oplati sa riskovať len stratu, ktorá by nás nemrzela, z ktorej by sme sa vyhojili.

Odporúčim bohatému človeku o.c.p.? ...Detto nie. Z 33, ktorí sú v našom garančnom fonde tu podľa mňa o 30 rokov nebude polovica. Možno jedna tretina sa na to hodí...a z toho 90% sú banky

Takže výber sa nakoniec zúži na banky. Pri bankách nie je dôležité, či fungujú ako banka, alebo ako o.c.p....lebo krytie 100K, alebo 50K je pri veľkom majetku zanedbateľné. Je to formálna vec. Keď padne jeden o.c.p., alebo jedna banka, kompenzácia ide z fondu kde prispievajú všetky subjekty.
Pri systémovom zrútení bánk by garancie musel na seba zobrať štát. Zobral by to na 100% pri bankách, ale pri o.c.p. asi nie. Videli sme to na Cypre...straty investorov neboli pre politikov dôležité...garantovali vklady len občanom - voličom.

Čiže hlavným kritériom musí byť to, aby nedošlo k zlyhaniu práve toho subjektu, v ktorom máte majetok...lebo vtedy dostanete 100K, alebo 50K, ale čo z toho, keď tam máte 500 000, 1 milión, alebo 10 miliónov...

Takže dôjdete nakoniec k tomu, že v prípade velkých peňazí začnete posudzovať len banky a to jednotlivé banky. Beriete do úvahy, že chcete aby váš majetok bol bezpečne uložený 20-30-40 rokov...možno aj pre ďalšie generácie. Tak rozmýšlajú ľudia, ktorí sa k niečomu dopracovali a nechcú o to prísť. To je iná kategória, iné myslenie ako máme my drobní špekulanti, alebo sporiči na dôchodok....
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Broker na investovanie vyššej sumy do ETF ("Street name" vs. "DRS")

Príspevok od používateľa rmaly »

@Juggler
Lenze podla mna pri vyssich sumach maz uz na vyber z "inych" bank a ich produktov... nemusis sa tu zadrbkavat s nejakou Tatrou... tusim od 10m berie Rotschild banka (a verim, ze rovnake alebo lepsie su uz potom kde kade na svete)...
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: Broker na investovanie vyššej sumy do ETF ("Street name" vs. "DRS")

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Najlepšie boli Lehman Brothers, Bear Stearns a klienti Merill lynch mali šťastie, že ich kúpila BofA :wink:

,,Too big to fail,, banky nie sú zlý nápad, ale tie zvučné mená sú podľa mňa drahé. Môžno sa oplatí pozrieť na Citibank...tí by mali mať v SR privátny, alebo korporátny banking. Ale Citi bola tiež na okraji krachu...nemám rád tie príliš veľké banky so zhýralým manažmentom.

Ja nechcem zachádzať do extrému nad 10M...zaujímajú ma slovenské pomery. Myslím, že bežný človek má šancu dostať sa k 300K - 500K. Podnikatelia 1- 5 M..ojedinele viac. Len na bežných účtoch a vkladoch v bankách majú ľudia v SR okolo 40 miliárd €. :roll:

Ja som nespomínal Tatru...u tej som zistil, že je drahá. Tu som písal, že zatial vychádza najlepšie Erste Private Banking s nákladmi 0,1% p.a.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Broker na investovanie vyššej sumy do ETF ("Street name" vs. "DRS")

Príspevok od používateľa rmaly »

Ahojte. Rad by som ozivil tuto temu. Mam nejak dojem, ze sme to riesili aj niekde inde v inom vlakne, ale neviem to teraz narychlo najst. V kazdom pripade sa mi zda, ze sme to nedoriesili...

Vcera vyslo Karpisovi nove video o brokeroch. Hovori tak mlhavo o vybere brokera. Mlzi ale on podla toho co rozprava ma IB.
V kazdom pripade z jeho vysvetlovania (a uz to niekde raz tak pomimo spomenul), vychadza to co mne pride logicke (ale nemusi to byt nutne pravda) to co sa aj tu spomina vyssie, ze cele to garantovanie penazi (20k, 90% z 20k, 50k atd) je na cash na ucte. Cize ak zrovna poslem 20k na ucet, ze chcem kupit nejaky titul a krachne broker, tak na to by to malo byt. Vsetko ostatne POKIAL BROKER VEDIE TITULY NA INDIVIDUALNOM UCTE by malo byt "safe"...
Teda on spomina (zial nie konkretne), ze su teda brokeri co to riesia na individualnych uctoch a potom na tych poolovych. Ale (ak som tomu dobre porozumel), tak aj napriklad IB napriek tomu, ze to vedie na individualnych uctoch to na samotnej burze vedie pod "street name". To znamena, ze at the end tam nie je na akcii nikoho meno, iba brokerove.

Teraz - snazil som sa vyguglit ale rovno poviem, ze minimalne vo vsetkych porvnaniach brokerov po slovensky / cesky uplne kaslu na info o tom, kto vobec vedie individualny ucet. Napriklad mne FIO asi ano (minimalne pre ceske akcie)... podla toho co som pochopil mam u ceskedo depozitare ucet... To je podla mna ok...
Netusim ale (a naozaj som to nikde nevedel dohladat ani pre to FIO napriklad), ze kde mam US ETF / akcie ulozene... asi nie u CDCP...
Tak ak by este niekto vedel dat odkazy (aspon aj na inych brokerov)...
Mam dojem, ze asi nikdy to nebude ine ako "street name" (to je asi max co vieme dosiahnut)... ci?
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Broker na investovanie vyššej sumy do ETF ("Street name" vs. "DRS")

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

teoreticky moze nastat
1/ krach brokera
2/podvod zo strany zamestnanca brokera
Ak by nastal druhy pripad, ze napr zamestnanec tajne preda akcie klientov, prevedie na peniaze a zmizne s nimi, tak podla mna tuto stratu asi nikto nevrati. Na druhej strane taky velky broker ako IB urcite ma interne pravidla ktore znizuju pravdepodobnost takejto udalosti na minimum. Pisem iba ako laik, kludne ma opravte ci doplnte.
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Broker na investovanie vyššej sumy do ETF ("Street name" vs. "DRS")

Príspevok od používateľa hokaido »

Trumpeta1978 napísal: Ut 16 11, 2021 3:55 pm teoreticky moze nastat
1/ krach brokera
2/podvod zo strany zamestnanca brokera
Ak by nastal druhy pripad, ze napr zamestnanec tajne preda akcie klientov, prevedie na peniaze a zmizne s nimi, tak podla mna tuto stratu asi nikto nevrati. Na druhej strane taky velky broker ako IB urcite ma interne pravidla ktore znizuju pravdepodobnost takejto udalosti na minimum. Pisem iba ako laik, kludne ma opravte ci doplnte.
Keby som tam mal napr 200M v assetoch a krachne broker, kto by si zobral mojich zvysnych 199 980 000, ktore neboli pod ochranou?

Ta ochrana by sa mala vztahovat iba na bod 2. Bod 1 znamena, ze nevysiel biznis brokera, alebo nastala nejaka udalost, kvoli ktorej musel skoncit, ale vsetky klientske assety sa len prevedu k inemu brokerovi spolu s klientami. Technicky je to komplikovanejsie, lebo assety su u depozitara, ale princip ste asi pochopili.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Broker na investovanie vyššej sumy do ETF ("Street name" vs. "DRS")

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

hokaido

ked nad tym rozmyslam, tak asi je to tak ako pises
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 989 times
Been thanked: 1343 times

Re: Broker na investovanie vyššej sumy do ETF ("Street name" vs. "DRS")

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Áno. Vzťahuje sa na ,,nedostupné vklady,,. IBCE je formálne v Maďarsku, ale pokial nie si maďar a nemáš vedený účet v HUF, tak účet je vedený v JPMorgan pričom vklady , výbery idú z účtu IB v pobočke v Nemecku. Tam je malá pravdepodobnosť, že sa niečo stane. Ale maďarovi s účtom vedeným v HUF už zrejme handlujú zamestnanci IBCE v Budapesti, účet má vedený možno v Citibank Budapešť a maďarskí zamestnanci hendlujú obchody na maďarskej burze.

U IB, pokial máš účet v EUR, USD je zrejme najväčšie riziko v tom, že IB nie je len investičný broker (broker cenných papierov ), ale aj broker derivátov ako forex, futures, opcie a CFD. Ked bola aféra s GME Petterfy vtedy špecifikoval riziko veľkých strát zo strany opcií. Nebola to sranda, ked IB zastavilo trading. Riskovali žaloby, stratu mena...ale radšej sa pridali k tým, čo zastavili trading.

Keby šlo o milióny, tak určite by som to nedržal v jednej inštitúcii, ani v jednom assete. Ak by som mal pasívne držať napr. 5M v ETF, tak radšej beriem Erste Private banking a nechám im 0,1% p.a. čo je z každého milióna ročne 1000 €.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Broker na investovanie vyššej sumy do ETF ("Street name" vs. "DRS")

Príspevok od používateľa Adammd »

Ja to tiez tak chapem, ze poistenie je viacmenej na paradu. Ked krachne broker, akcie mi zostanu, poistna udalost nebude.
Najvacsie obavy mam z podvodu zo strany brokera, kde mi nepomoze ani svatena voda, ked mi nejaky fond vrati 20 000€ z poistky a zvysny milion skonci na niekoho ucte na kajmanskych ostrovoch.

S najvacsou pravdepodobnostou je Jugglerov navrch najlepsi, kebyze nejaky magor v erste zdefrauduje moje aktivum, banka to za neho zatiahne a Erste snad neskrachuje.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: Broker na investovanie vyššej sumy do ETF ("Street name" vs. "DRS")

Príspevok od používateľa Lex »

Rovno hovorim ze sa mi aktualne nechce citat podmienky IB do podrobna, ale priporovnam to k banke. Ak mi zamestanenc frauduje vklad tak sa na to lahko pride lebo vidim vklad aj vyber (pri cp pokyn) a s IB mam predsa zmluvu o investicnych sluzbach a ked robi nieco mimo moj pokyn tak ruci za skodu teda mi musi vratit ci bolo fraudovane na svoje naklady (otvori/zatvori poziciu akoby sa fraud neudial). A nasledne si to riesi s previnilcom.
Jediny problem moze byt ak by bol fraud tak masivny ze by neslo o individualneho zamestnanca ale ze by bol podvodny cely broker. Teda fasada sa tvari ze robim obchody atd a na pozadi akurat lejem prachy na ucet v Jersey, a raz sa na to pride. Vtedy by mal nastupit fond ochrany investicii a konkretna garancia (20k/90% etc.)

Ak krachne broker kvoli zlemu obchodnemu vedeniu je to otazka evidencie akcii, kedze tie by mali byt moje. Samozrejme ked ich ma naprd vedene a ani diva svina netusi koho su, tak je to problem. Kazdopadne majetok by brokera by mal byt oddeleny od majetku klientov.
jcar
Príspevky: 35
Dátum registrácie: Ut 03 08, 2021 11:42 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 16 times

Re: Broker na investovanie vyššej sumy do ETF ("Street name" vs. "DRS")

Príspevok od používateľa jcar »

Možno je to relevantné k tejto diskusii. Dôveru v to, že IB spravuje portfólio korektne, trocha pomáha zvyšovať aj fakt, že psudonymizovane oznamuje raz mesačne stav MNB (Maďarská centrálna banka). Na jej stránke https://eszlaweb.mnb.hu/Lekerdezo si následne viete skontrolovať pozíciu. Prihlásiť sa viete údajmi ktoré vám poskytuje IB (náhodné heslo je vo výpise z IB, každý mesiac iné, a vygenerovaný login je v "Account settings" v rozhraní IB).

Bližšie info o čo vlastne ide je tu: https://gdcdyn.interactivebrokers.com/U ... ormdb=4532
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: Broker na investovanie vyššej sumy do ETF ("Street name" vs. "DRS")

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

JUGGLER napísal: Ut 16 11, 2021 7:08 pm Ked bola aféra s GME Petterfy vtedy špecifikoval riziko veľkých strát zo strany opcií. Nebola to sranda, ked IB zastavilo trading. Riskovali žaloby, stratu mena...ale radšej sa pridali k tým, čo zastavili trading.
Mozno to coskoro zistime. Ja sam som zvedavy, kiez by to bolo ako pises ze peniaze na konte su do kryte do vysky 20k a investicie ako asset tu proste asset. Ja osobne mam GME rozhadzane u 6 brokerov aby sa mi v pripade moonride aspon cez poistky nazbieralo 6x 20k, zaroven mam 15% akcii v DRS.Totiz tym ze Brokeri drzia len IOU zdrap papiera ako streetname a realne akcie su v DTCC, je mozne ze nie vsetky akcie ktore som ja kupil, pre mna kupil aj broker.

Konkretne u IBKR by som sa tohto asi nebal, ale nejaki brokeri typu Robinhood, T212, Schwab, Weebull a pod. velmi by som sa nedivil keby v pripade GME squeezu vyslo na povrch ze niektori retail brokeri pred-pocas a po 27-29 januari proste objednavky realne nerobili ale drzali ich "internalized" - na našich kontách len svieti ciselko s nejakou sumou, lebo vsetci si mysleli ako retail to streli v strate počas panic sell a oni zhrabnu prachy za rozdiel. U robinhoodu to vyslo napovrch velmi skoro ked sa vtransferoch v casoch ked GME bol okolo 150USD, objavovala pod novym brokerom nakupna cena 400-500USD, lebo RH tie akcie vobec nedrzal v mene klienta.A to je len 1 z mnohych.

Defakto som odpovedal na toto:
Lex napísal: St 17 11, 2021 10:40 am Jediny problem moze byt ak by bol fraud tak masivny ze by neslo o individualneho zamestnanca ale ze by bol podvodny cely broker. Teda fasada sa tvari ze robim obchody atd a na pozadi akurat lejem prachy na ucet v Jersey, a raz sa na to pride. Vtedy by mal nastupit fond ochrany investicii a konkretna garancia (20k/90% etc.)

Ak krachne broker kvoli zlemu obchodnemu vedeniu je to otazka evidencie akcii, kedze tie by mali byt moje. Samozrejme ked ich ma naprd vedene a ani diva svina netusi koho su, tak je to problem. Kazdopadne majetok by brokera by mal byt oddeleny od majetku klientov.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Broker na investovanie vyššej sumy do ETF ("Street name" vs. "DRS")

Príspevok od používateľa andre »

rmaly napísal: Ut 16 11, 2021 3:41 pm Vcera vyslo Karpisovi nove video o brokeroch. Hovori tak mlhavo o vybere brokera. Mlzi ale on podla toho co rozprava ma IB.
V kazdom pripade z jeho vysvetlovania (a uz to niekde raz tak pomimo spomenul), vychadza to co mne pride logicke (ale nemusi to byt nutne pravda) to co sa aj tu spomina vyssie, ze cele to garantovanie penazi (20k, 90% z 20k, 50k atd) je na cash na ucte.
Uz som to tu pisal aspon 3x to je nezmysel, staci si pozret zakon resp. prislusnu smernicu EU:

Rozsah ochrany klientskeho majetku

1. Ochrana klientskeho majetku sa podľa zákona o cenných papieroch vzťahuje na

a) peňažné prostriedky a finančné nástroje fyzických osôb vrátane fyzických osôb podnikateľov a právnických osôb ustanovených zákonom o cenných papieroch2 zverené osobe zúčastnenej na ochrane klientov...

https://www.garancnyfond.sk/files/docum ... ajetok.pdf
Finančné nástroje

(1) Finančnými nástrojmi sú
a) prevoditeľné cenné papiere,
b) nástroje peňažného trhu,
c) cenné papiere a majetkové účasti vo fondoch kolektívneho investovania,
d) opcie, futures, swapy, forwardy a iné derivátové zmluvy týkajúce sa cenných papierov, mien, úrokových mier alebo výnosov, emisných kvót alebo iných derivátových nástrojov, finančných indexov alebo finančných mier, ktoré môžu byť vyrovnané doručením alebo v hotovosti,
...
https://www.zakonypreludi.sk/zz/2001-566
Rovnako to je aj v US. Az na to, ze to krytie je az do 500 000USD z coho moze byt cash 250 000.
SIPC protects against the loss of cash and securities – such as stocks and bonds – held by a customer at a financially-troubled SIPC-member brokerage firm. The limit of SIPC protection is $500,000, which includes a $250,000 limit for cash.

https://www.sipc.org/for-investors/what-sipc-protects
Ono tie fraudy sa nestavaju casto, ale za poslednych 20 rokovoch ich bolo niekolko v US aj v EU.. Napr, taky Madoff. SIPS vo vyrocnych spravach uvadza aj kolko majetku sa im podarilo vratit z majetku zkrachovanych brokerov.. je to okolo 98%, Staci pohladat.

A uz som tu rovnako pisal, ze Erste tiez neni ziadna istota. Neni sice napakovana ako IB v opciach, futures.. ale v hypotekach a firemnych uveroch. V sucasnej situacii je len otazka casu kedy zacne rast % nesplanachych uverov.

Inak toto je tema co sa tu riesi stale dookola.

Ak ide o vacsiu sumu idealne je rozdelit to medzi niekolko brokerov. Kvoli krytiu je idealny US broker napr. tastyworks. V EU najvyssie krytie maju Madari a Spaniely po 100t. cize dalsia volba je IB. Potom tusim Francuzi 70t... Este k tomu US a Slovensko napr. garantuje 100%. Slovensko do 50t. ale vacsina ostatnych statob vratane madarov len 90%.

Pri US brokerovi je tam potom ale otazka US dane z dedicstva, ktora sa tu ale tiez uz Xkrat riesila.. koho to zaujima pohlada si.
Danisk
Active Member
Príspevky: 97
Dátum registrácie: Pi 29 01, 2021 6:26 pm

Re: Broker na investovanie vyššej sumy do ETF ("Street name" vs. "DRS")

Príspevok od používateľa Danisk »

Dante prosim ta nemozes pouzivat vyrazy aj pre beznych smrtelnikov? Ja ked precitam prispevok od teba tak si pripadam ako keby som sa vratil 15 rokov dozadu ked boli v mode pickup artisti a na vsetko boli rozne skratky a kody :D Tvoje prispevky maju tolko cudzich slov ze ked by som chcel porozumiet aspon 10% tak musim travit hodiny studiom specialnych vyrazov. Obcas by som aj rad vedel o com pises.

Dlho som sa drzal kym to napisem ale to som fakt sam? :D
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Broker na investovanie vyššej sumy do ETF ("Street name" vs. "DRS")

Príspevok od používateľa rmaly »

@andre

V tej smernici sa pise (okrem ineho) aj toto

"Za nedostupný klientsky majetok sa nepovažujú cenné papiere a iné finančné nástroje prijaté osobou zúčastnenou na ochrane klientov, ktoré je táto osoba schopná vrátiť klientovi bez toho, aby došlo k ujme na nárokoch ostatných klientov."

Neznamena to, ze ak mi vedia vratit moje cenne papiere, lebo su vedene na oddelenom ucte, tak sa na tieto nevztahuje ten garancny fond?

Co by davalo zmysel...

Samozrejme ak by sa vytuneloval uplne ten broker a zdefraudoval by cely majetok, tak potom jasne - smola... nieco ako u nas 2 pilier?
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Broker na investovanie vyššej sumy do ETF ("Street name" vs. "DRS")

Príspevok od používateľa andre »

rmaly napísal: St 17 11, 2021 9:55 pm @andre

V tej smernici sa pise (okrem ineho) aj toto

"Za nedostupný klientsky majetok sa nepovažujú cenné papiere a iné finančné nástroje prijaté osobou zúčastnenou na ochrane klientov, ktoré je táto osoba schopná vrátiť klientovi bez toho, aby došlo k ujme na nárokoch ostatných klientov."

Neznamena to, ze ak mi vedia vratit moje cenne papiere, lebo su vedene na oddelenom ucte, tak sa na tieto nevztahuje ten garancny fond?

Co by davalo zmysel...
O tom to cele je. V 1. rade broker, ktoremu odoberu licenciu musi klientom vratit ich aktiva. V praxi by ich previedol k inemu brokerovi. A len na to co klient nedostane spat, lebo su napr. zdefraudovane.. sa vztahuje ochrana.

Presne o tom je co som uviedol vyssie:
andre napísal: St 17 11, 2021 3:19 pmSIPS vo vyrocnych spravach uvadza aj kolko majetku sa im podarilo vratit z majetku zkrachovanych brokerov.. je to okolo 98%, Staci pohladat.
Cize len nieco menej ako 2% musel SIPS platit zo svojho, ostatne sa vratilo klientom z uctov u zavretych brokerov.
GridBaby
Príspevky: 7
Dátum registrácie: St 27 04, 2022 4:22 pm

Re: Broker na investovanie vyššej sumy do ETF ("Street name" vs. "DRS")

Príspevok od používateľa GridBaby »

tie garancie a úvahy sú síce fajn a znejú "isto", ale ak si veľa ľudí vyberá brokera poďla ceny a absolútne nerieši v akom štáte sídli a či má už niečo za sebou, ako zaručia, že broker nepredá všetky ich akcie v prípade problémov? A s kým sa bude kto súdiť, napr v prípade IB ak vám nepôjde login k účtu, čo budete robiť? (samozrejme ak vám oni nebudú reagovať). Nie je rozumnejšie si založiť IB cez subjekt na Slovensku ktorý je v garančnom fonde https://www.garancnyfond.sk/zoznam-subjektov napr Mercurius(pozrel som aj ostatné, ale akosi som sa k otvoreniu online účtu nedostal)
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Broker na investovanie vyššej sumy do ETF ("Street name" vs. "DRS")

Príspevok od používateľa iceberg8 »

A ak mi nepojde login do toho co si spominal, co budem robit? Napr ze mi nepreda všetky moje akcie v prípade problémov?
Odoslané z počítača
GridBaby
Príspevky: 7
Dátum registrácie: St 27 04, 2022 4:22 pm

Re: Broker na investovanie vyššej sumy do ETF ("Street name" vs. "DRS")

Príspevok od používateľa GridBaby »

poženieš k súdu slovenský/český subjekt. Ako budeš hnať k súdu USA subjekt? Vieš si predstaviť šancu uspieť a koľko desiatok tisíc by ťa to stálo ? :-)
A garančný fond na SK vieš tiež osloviť v prípade problémov a ak dôjde k extrému, dostať odtiaľ späť časť kapitálu. Nechápem , že sa nájdu aj ľudia čo podporujú vojnu Rusov a dávajú peniaze napr cez ruský Revolut.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Broker na investovanie vyššej sumy do ETF ("Street name" vs. "DRS")

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

GridBaby
Urcite osobne doverujem viacej takemu celosvetovemu gigantu ako je IB ako nejakej malej slovenskej firme ktoru moze niekto zdefraudovat/vytunelovat lusknutim prsta kde kto a nezachrani to ani "garancia slovenskeho garancneho fondu" lol. Do nicoho slovenskeho by som vacsie peniaze nedal, vieme ako to tu ne/funguje.
Samozejme chapem ze tvojim ucelom tu je robit im reklamu.
GridBaby
Príspevky: 7
Dátum registrácie: St 27 04, 2022 4:22 pm

Re: Broker na investovanie vyššej sumy do ETF ("Street name" vs. "DRS")

Príspevok od používateľa GridBaby »

nikomu nerobím reklamu. Klikol som väčšinu linkov z odkazu, ktorý som sem dal a nenašiel som iné. Budem rád, ak iné sú a je väčší výber. Vyzerá to tak, že FIO patrí pod ČR fond tj len 20tis € garancia. Samozrejme, ak ideš investovať slušnú sumu (500k +) vieš si zabezpečiť aj právne ošetrenie prípadného konfliktu a domáhania sa v USA. Len pre bežného smrteľníka(bol si niekedy na FIO seminári? Sú tam iba študenti a dôchodcovia) je USA obtiažna voľba v prípade problémov, ktoré môžu prísť, už len napr pri obyčajnom hacknutí konta alebo nedajbože krachu IB. Myslím, že vedieť pravdu nie je na škodu. Ďakujme, že sme sa s takýmto katastrofickým scenárom zatiaľ nestretli a dúfajme, že sa ani nikdy nestretneme.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Broker na investovanie vyššej sumy do ETF ("Street name" vs. "DRS")

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Ako sa da hacknut konto brokera ?

A co ak krachne garancny fond ?
Odoslané z počítača
GridBaby
Príspevky: 7
Dátum registrácie: St 27 04, 2022 4:22 pm

Re: Broker na investovanie vyššej sumy do ETF ("Street name" vs. "DRS")

Príspevok od používateľa GridBaby »

som presvedčený o tom, že >50% investorov je nad 60 rokov. Majú poriešené bývanie, samostatné deti, rozmýšlajú nad dôchodkom, ktorý sa blíží a majú aj kapitál na investovanie. Myslíte si, že sú všetky ITčkári a majú neprelomiteľné heslá, aktívne 2step auth atď.? Môžu byť ľahkým cieľom útoku a z konta sa "vyblokovať". Prípadne u tradingu cez známe celosvetové platformy verím aj v to, že ich údaje môže jednoducho vykradnúť škodlivý SW. Kdežte Sk/cz platformu isto nepozná , že existuje. Toto nie je propagácia investovania iba cez SK/CZ platformy. Sám to mám rozdelené medzi rôzne, ale téma ja o investovaní veľkej sumy(vraj "viac ako 200-300k), neviem čo je to viac a čo je to veľa, ale predpokladám, že je veľká šanca, že takú veľkú sumu má dedič(dúfajme, že mu nezomrel nikto tragicky ale aspoń 85ročný otec/matka) a už tiež bude čoskoro sám senior.
Bottom line: Pri výbere platformy/obchodného partnera na investovanie treba brať do úvahy oveľa viac faktorov, ako sa na prvý pohľad zdá... za mňa napr vek investora, technické a jazykové zdatnosti, ciele... ako vo všetkom nech už ide o nákup priamo DRS alebo nie by som volil diverzifikáciu(lebo nevyspytateľné veci, ktoré nevieme menovať- vedeli sme covid či vojnu na Ukrajine? nie, tak isto nevieme čo všetko sa môže stať s broker firmami)
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Broker na investovanie vyššej sumy do ETF ("Street name" vs. "DRS")

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

GridBaby

peniaze sa nedaju z konta len tak previest na iny ako uz registrovany bankovy ucet. IB je super gigant,tym padom je automaticky aj pod silnym kontrolnym dohladom, nejakym malym firmickam by som vobec neveril. Ale tak ano, zbankrotovat ci byt zdefraudovany moze akykolvek subjekt na trhu. Celeho investovanie do akcii je proste risk, s tym treba do toho ist.
Napísať odpoveď

Návrat na "Brokeri - cez koho na burzu"