Zmena brokera

Výber, skúsenosti, poplatky
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
miso.dca
Príspevky: 64
Dátum registrácie: Pi 16 09, 2016 7:16 pm

Zmena brokera

Príspevok od používateľa miso.dca »

Ahojte,
mam taku otazocku .. aktualne mam Lynx, ale poskulujem po opciach a tie sa cez nich proste nedaju robit, pretoze tie ceny su sialene. Uvazujem rozumne ak>
1. zalozim ucet vo fiu
2. poziadam lynx o presun portfolia do fia a zavriem lynx ucet
3. pockam pol roka
4. zalozim ucet u https://www.interactivebrokers.eu/ (eu! nie us .. najma kvoli pripadnej mojej smrti, viem sice, ze dan nikto neplati, ale ak sa da zalozit ucet v eu pobocke a je to to iste ako us, preco by som zakladal v us?)
5. presun celeho portfolia do IB
6. otvorenie dvoch uctov (jeden na investicie a druhy na spekulacie)

moze byt? alebo mam kdesi chybu a cele je to blbost? :)
Používateľov profilový obrázok
Skrblík
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Ne 22 11, 2020 8:21 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Zmena brokera

Príspevok od používateľa Skrblík »

Ahoj,

IB ti podle mě ani nedovolí otevřít účet v USA, ale rovnou jen v Maďarské pobočce. Nerozumím tomu, jak a proč tam chceš otevírat dva účty? Jinak mi tvůj postup přijde dobrý.
finlib.cz, informace ze světa investic
miso.dca
Príspevky: 64
Dátum registrácie: Pi 16 09, 2016 7:16 pm

Re: Zmena brokera

Príspevok od používateľa miso.dca »

dakujem za odpoved :)

dva ucty chcem kvoli tomu, ze jeden by bol ciste investicny (mam nakupene nejake ETF atd) a druhy spekulativnejsi, kvoli opciam a tak .. keby ten druhy proste "pokaslem", aby mi to neovplyvnilo ten prvy :)
miso.dca
Príspevky: 64
Dátum registrácie: Pi 16 09, 2016 7:16 pm

Re: Zmena brokera

Príspevok od používateľa miso.dca »

vidis, to je este lepsie :) ale portfolio sa asi neda len tak presunut z lynxu do IB, nie? muselo by to ist asi cez napr. to fio .. ? neviete niekto ci by tam pripadne ake by boli poplatky za presun celeho portfolia?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Zmena brokera

Príspevok od používateľa JUGGLER »

miso.dca napísal: Št 17 06, 2021 10:14 pm Ahojte,
mam taku otazocku .. aktualne mam Lynx, ale poskulujem po opciach a tie sa cez nich proste nedaju robit, pretoze tie ceny su sialene.
Zaujímavé, lebo LYNX = InteractiveBrokers v drahších šatách. Teda platforma rovnaká a ceny by mali byť zhruba dvojnásobné. Kedže IB je deep discount, tak napr. na akciách sú tie ceny u LYNX ešte stále nízke voči iným. Vadí to len pri intenzívnom tradingu.

Skús pozrieť v account manažmente či nevieš prestaviť fees s FIXED na TIERED. IB má napr. pri fixed za opciu 1 USD ( počítam že LYNX 2 USD ) ale pri tiered som videl vo výpise aj -0,13 a pod..to znamená, že oni mi platia, zrejme za to že vytváram likviditu ( u LYNX by tým pádom bolo -0,075 ).

Dalsia možnosť je dobrý broker zameraný na opcie....pozri v sekcii brokeri....jeden tam je čo si chlapci otvárali účty kvoli brexitu.

Tu to je. ,,Tiered,, poplatky sú celkom vpravo:
Prílohy
GME and reddit plays.JPG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
PEPP.SK
Príspevky: 56
Dátum registrácie: St 14 04, 2021 8:18 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Zmena brokera

Príspevok od používateľa PEPP.SK »

Neviem o akých objemoch hovoríš A neviem či chceš obce vypisovať alebo v brať dlhú pozíciu. No prečítaj si a porozmýšľaj nad tým ako funguje výpočet marginu pri opciach.
Ak by si mal na jednom účte iba opcie musíš k nim držať adekvátny cash ako Margin, teda protihodnotu voči vypísaným opciam.
Ak by si mal na jednom účte aj likvidné ETF alebo akcie tieto ti budú rovnako fungovať ako zALOHA = protihodnota voči krátkym opciam

Ja by som preto tie účty ( do 100 000 € hodnoty účtu ) nerozdeľoval a držal všetko v IB

Veľa šťastia aby si nechytil Margin Call ...
Na finančných trhoch profesionálne aj súkromne od roku 1994. :mesec: :graf: :dolar: :like:
Rád pomôžem a poradím s investovaním. https://www.pepp.sk/
Otvorím a nastavím stratégiu na účte v EIC. Vstupný poplatok od 0.4% do 0.8% podľa typu účtu.
miso.dca
Príspevky: 64
Dátum registrácie: Pi 16 09, 2016 7:16 pm

Re: Zmena brokera

Príspevok od používateľa miso.dca »

JUGGLER - ano, lynx je v podstate IB, ale opcia tam stoji 4usd, nie 2 :) dakujem, pozriem sa, mozno to aspon troska zredukujem .. toho brokera pozriem, aj ked si mohol napisat, ze akeho si chalani dali :D

PEPP.SK - cca viem ako funguje ten vypocet marginu, ono stratova opcia sa vzdy da prerolovat "kamsi do prdele", aby si stratu stiahol pripadne obmedzil .. ja som sa chcel prave tomu vyhnut, lebo ked by som mal dva ucty, viem ovela lahsie pocitat zisk/stratu z opcii a nemusim nejako zlozito vse zapisovat atd :) je to len o lenivosti .. apropo keby som mal dva ucty, platim dva poplatky za neaktivitu? :)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Zmena brokera

Príspevok od používateľa JUGGLER »

miso.dca napísal: Pi 18 06, 2021 9:05 pm JUGGLER - ano, lynx je v podstate IB, ale opcia tam stoji 4usd, nie 2 :) dakujem, pozriem sa, mozno to aspon troska zredukujem .. toho brokera pozriem, aj ked si mohol napisat, ze akeho si chalani dali :D
TASTYWORKS:
JUGGLER napísal: St 13 01, 2021 6:12 pm Svetlo na konci tunela pre rukojemníkov EÚ. :)

Vyzerá ako špičkový broker pre opcie a futures.
Založili ho bývalí zakladatelia a majitelia slávneho opčného brokera Thinkorswim...ten bol založený v 1999 a po 10 rokoch predaný za 750 mil.

Píšu, že AKCIE a ETFs nákup/predaj je ZADARMO...drobné fees za clearing a poplatky búrz.
Zázrak, že berú klientov z EU, lebo na ich stránke som zachytil, že napr. z Kanady teraz brať klientov nemôžu.

Príďte sa podeliť o skúsenosti a informácie. Vyzerá to tak, že u nich nebude problém trejdiť všetky americké ETFs.

Ja napr. vôbec nič neviem nájsť o tom ako u nich funguje nákup/predaj akcií pred otvorením a po zavretí búrz ( preopen, afterclose ).
Môže byť, že ked sú zameraní na opcie, tak fungujú len počas trading hours. Na druhej strane futures sa trejdia 24 hod.
Ak máš normálny účet u IB (LYNX )....môžeš pridať druhý účet pod 1 usera a myslím, že aj platíš 1 dáta:

https://www.interactivebrokers.com/en/s ... ccount.htm
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Zmena brokera

Príspevok od používateľa Rado »

miso.dca napísal: Pi 18 06, 2021 9:05 pm je to len o lenivosti .. apropo keby som mal dva ucty, platim dva poplatky za neaktivitu? :)
Platíš iba jeden poplatok. Je jedno koľko účtov si otvoríš. Podobne to platí pre dáta.
PEPP.SK napísal: Pi 18 06, 2021 4:30 pm Ak by si mal na jednom účte aj likvidné ETF alebo akcie tieto ti budú rovnako fungovať ako zALOHA = protihodnota voči krátkym opciam
Margin nepotrebuješ, ak vypisuješ opciu na podklad, ktorý máš na účte. Covered call (100ks/1 opcia) Neviem o tom, že by bral broker do úvahy ostatné papiere na účte. Potom ti blokuje cash, aby to vedel vysporiadať. Ak by si ho nemal dosť, tak to urobí za teba a potom niečo z tvojich papierov predá.
Odporúčam urobiť stále spread, aby si nešiel do rizika pri naked výpisoch. (aspoň zo začiatku)
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
miso.dca
Príspevky: 64
Dátum registrácie: Pi 16 09, 2016 7:16 pm

Re: Zmena brokera

Príspevok od používateľa miso.dca »

JUGGLER - dikes! :) uplne uzasna odpoved ;) dakujem :) mrknem na nich ;)

Rado - vdaka tiez, naked put (call by bola sialenost bez podkladu) by som najradsej vypisoval pri podkladoch co chcem pripadne aj mat, spread samozrejme cloveka vie ochranit, to bez debaty ... je pravda, ze teraz som jednu akciu musel rolovat az do februara .. co je cele zle, mi to uslo, lebo som mal troska ine starosti .. tie opcie nie su take easy :)
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: Zmena brokera

Príspevok od používateľa Lex »

Rado napísal: So 19 06, 2021 12:21 am Platíš iba jeden poplatok. Je jedno koľko účtov si otvoríš. Podobne to platí pre dáta.


Margin nepotrebuješ, ak vypisuješ opciu na podklad, ktorý máš na účte. Covered call (100ks/1 opcia) Neviem o tom, že by bral broker do úvahy ostatné papiere na účte. Potom ti blokuje cash, aby to vedel vysporiadať. Ak by si ho nemal dosť, tak to urobí za teba a potom niečo z tvojich papierov predá.
Odporúčam urobiť stále spread, aby si nešiel do rizika pri naked výpisoch. (aspoň zo začiatku)
Zda sa ze inactivity fee platia za kazdy. Ci mas skusenost ze nie?

https://ibkr.info/node/1467
Používateľov profilový obrázok
PEPP.SK
Príspevky: 56
Dátum registrácie: St 14 04, 2021 8:18 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Zmena brokera

Príspevok od používateľa PEPP.SK »

este k debate hore.
Jasné, že na long opcie margin netreba. Kupil si si právo a zaplatil si zaň. hotovo.
Ani na covered call nepotrebuješ margin, lebo vlastníš aktíva na ktoré si vypísal call opciu (máš povinnosť predať, pričom vlastníš aktívum)

Margin potrebuješ na opcie, ktoré nemáš kryté aktívami, typicky je to short put.

a ano, tvoj celý účet, teda nielen cash ale aj long pozície v akciách a ETF berie IB do úvahy
Na finančných trhoch profesionálne aj súkromne od roku 1994. :mesec: :graf: :dolar: :like:
Rád pomôžem a poradím s investovaním. https://www.pepp.sk/
Otvorím a nastavím stratégiu na účte v EIC. Vstupný poplatok od 0.4% do 0.8% podľa typu účtu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Zmena brokera

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Lex napísal: So 19 06, 2021 7:01 pm Zda sa ze inactivity fee platia za kazdy. Ci mas skusenost ze nie?

https://ibkr.info/node/1467
Ja to chápem tak, že DÁTA sa platia len raz a z jedného účtu (treba určiť ten väčší a aktívnejší). Ale poplatky sa zarátavajú z oboch účtov a teda aj inactivity fee by sa malo platiť ako na jeden účet. Podla toho čo tam píšu ten celok berú ako jeden rozdelený účet. Vidno to pri shortoch. Ked na účte A máš 100 long, môžeš mať na účte B -100 na short. Ale ked na ktoromkolvek predáš -100 ..tak celkovo ostaneš -100 . Môžeš mať teda na jednom -200 na short, ale ked na druhom máš 100 na long, tak celkovo si short iba -100.

Ovšem ked otvoríš prehnanú pozíciu na jednom účte a nemáš tam dosť peňazí...musíš si ich presunúť z druhého účtu...margin funguje na každom zvlášť.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
stryko_drzgros
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Po 11 01, 2021 10:30 pm
Has thanked: 1 time

Re: Zmena brokera

Príspevok od používateľa stryko_drzgros »

miso.dca napísal: Pi 18 06, 2021 2:00 pm vidis, to je este lepsie :) ale portfolio sa asi neda len tak presunut z lynxu do IB, nie? muselo by to ist asi cez napr. to fio .. ? neviete niekto ci by tam pripadne ake by boli poplatky za presun celeho portfolia?
V Lynx takyto poplatok nie je ale broker cez ktoreho by sa slo je uz ina zalezitost.
Ja som nedavno pozeral XTB a SAXO:
Saxo je 50 - 150Eur, ale ak si tam svoje portfolio musim podrzat pol roka, tak tak sa to moze nafuknut kvoli poplatkom za uschovu.
XTB teraz narychlo nemozem najst, ale pokial si pamatam je tiez okolo 100 Eur a zavisi od poctu titulov

Tiez riesim migraciu z Lynx do IB. Mna by zaujimalo aj ako sa v takomto pripade aplikuje casovy test na ETF. Dajme tomu nieco drzim 2 mesiace a idem spravit zmenu brokera. U toho noveho by som svoju poziciu chcel takto drzat dalej. Vznika mi v takomto pripade danova povinnost (napr. tak ze sa pozicia u jedneho brokera formalne uzavrie a u toho druheho znovu otvori alebo z nejakeho ineho podivneho titulu)?
miso.dca
Príspevky: 64
Dátum registrácie: Pi 16 09, 2016 7:16 pm

Re: Zmena brokera

Príspevok od používateľa miso.dca »

stryko_drzgros - poplatky za uschovu? co? sak lynx ma take veci zadara .. pisal som kazdopadne do fia, tak mozem sem napisat, ze kolko by to cele vyslo .. ono ked musis o saxu byt pol roka, tak to je akurat toho pol roka, co nemozes IB zalozit, tak je to jedno :)

kazdopadne pri zmene brokera je ta otazka dani celkom zaujimava, logika hovori, ze si nic nepredal, danova povinnost nevznikla.. ale ..
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: Zmena brokera

Príspevok od používateľa jaja »

Podobná věc se teď řešila v jiném vlákně. Žádný prachy jsi nedostal ani nezaplatil, takže na daně ani časový test to vliv nemá.
Fund
Gold Member **
Príspevky: 406
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 59 times

Re: Zmena brokera

Príspevok od používateľa Fund »

...mal by som otazku,ak presuniem akcie ku inemu brokerovi,casovy test sa neprerusi?
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Zmena brokera

Príspevok od používateľa JanH »

Fund napísal: St 17 01, 2024 11:38 am ...mal by som otazku,ak presuniem akcie ku inemu brokerovi,casovy test sa neprerusi?
Nie. V očiach finančnej správy nehrá rolu kde máš svoje ETF, len čas ako dlho ich máš.

Detail:
Od dane z príjmov je oslobodený príjem z predaja (prevodu) cenných papierov prijatých na obchodovanie na regulovanom trhu alebo na obdobnom zahraničnom regulovanom trhu, ak doba medzi ich nadobudnutím a predajom presiahne jeden rok a to len za predpokladu, že doba medzi ich prijatím na regulovaný trh alebo obdobný zahraničný regulovaný trh a predajom presiahne jeden rok. Uvedené oslobodenie vyplýva z ustanovenia § 9 ods. 1 písm. k) zákona o dani z príjmov.
Napísať odpoveď

Návrat na "Brokeri - cez koho na burzu"