Ako vypočítať koľko zaplatím za 0,5 lotu zlata u XTB?

Výber, skúsenosti, poplatky
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Stefan1
Príspevky: 1
Dátum registrácie: St 09 03, 2011 1:51 pm

Ako vypočítať koľko zaplatím za 0,5 lotu zlata u XTB?

Príspevok od používateľa Stefan1 »

Prajem dobrý deň,

začal som obchodovať v demo verzii XTB traderu a narazil som na problém, ktorý sa mi nepodarilo vyriešiť ani pomocou niekoľkohodinového googlenia.

Jedná sa o nasledovné: Ako vypočítam cenu za kúpu inštrumentu? Teda chcem kúpiť 0,5 lotu zlata, koľko zaplatím za kúpu?

Našiel som nejaké manuály a všeobecné definície toho koľko je lot a ako sa počíta margin, výsledky kalkulácií vobec nesedia s tým, čo sa reálne stane keď inštrumenty nakupujem v XTB deme.

Príklad:
0,05 lotu striebra v XTB traderi stojí 700 eúr
0,03 lotu zlata v XTB traderi stojí 90 eúr

Podľa špecifikačnej tabuľky a návodu na stránkach XTB sa to počíta následovne:

Trojská unca striebra (36,31) X 18000 USD = 1 lot (653580) z toho 0,05 = 32679
čiže tých 0,05 lotu ktoré som ja kúpil by mali podľa výpočtov stáť 32679 USD resp v prípade zlata 12579 USD.

Hľadaním odpovede som strávil toľko času, že pomaly prestávam veriť, že logická odpoveď existuje ... Viete mi prosím vás vysvetliť alebo ma odkázať na zdroj, ktorý by mi umožnil vypočítať koľko stojí 0,5 lotu zlata?

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Zdraví
Stefan1
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3250
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Ako vypočítať koľko zaplatím za 0,5 lotu zlata u XTB?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

s tym ti sice neporadim, mna by skor zaujimal motiv, preco chces nakupit prave 0,5 lotu zlata :)
Vies, ze cez XTB nenakupujes realne zlato ? ze cez XTB iba "stavkujes" proti brokerovi, ze kam sa pohne cena zlata ?
huslista
Príspevky: 56
Dátum registrácie: Št 03 02, 2011 7:42 pm

Re: Ako vypočítať koľko zaplatím za 0,5 lotu zlata u XTB?

Príspevok od používateľa huslista »

Lot ci kontrakt musi byt niekde definovany a potom vydel dvomi. V normalnych kontraktoch na burzach sa zlato predava v lotoch 1kg, 100 unci a 400 unci. Obchoduje sa vsak iba v plnych lotoch.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako vypočítať koľko zaplatím za 0,5 lotu zlata u XTB?

Príspevok od používateľa filip glasa »

XTB predáva CFD konrakty. To nemá s burzou nič spoločné. Toto je stávková kancelária.
sufo
Silver Member *
Príspevky: 253
Dátum registrácie: So 27 09, 2008 11:17 pm

Re: Ako vypočítať koľko zaplatím za 0,5 lotu zlata u XTB?

Príspevok od používateľa sufo »

Ku kazdemu symbolu si vies pozriet jeho "properties". Napriklad pre zlato to mas na obrazku.
Contract size je 300, to znamena, ze 1 lot je cena trojskej unce zlata krat 300 (kedze cena sa stale meni aj cena lotu sa meni).
Tick size je o aky najmensi rozdiel sa moze zmenit cena (pre zlato je to 0,01).
A tick value je vlastne o kolko dolarov sa zmeni cena pri pohybe o jeden tick (pre zlato 3 dolare).
Spread je 80 tickov (rozdiel medzi bid a ask cenou).
Margin je v pripade komodit 3% z ceny.

Napriklad teraz ma XTB na zlato kurz 1434,09. Ty chces 0,5 lotu, takze cena 0,5 lotu zlata je 1434,09 x 300 x 0,5 = 215113,5 dolarov. Tebe z toho zablokuju na ucte 3% => 215113,5 x 0,03 = 6453,405 dolarov a hned budes aj v minuse 3 x 80 x 0,5 = 120 dolarov kvoli spreadu.

Cena samotneho lotu ta velmi nemusi zaujimat (az na to, ze z toho sa odvija margin ktory ti zablokuju na ucte), lebo ty obchodujes zmenu ceny a preto ta zaujima iba vyska rozdielu cien medzi otvorenim a uzavretim kontraktu. Teda ak sa cena pohne o 80 tickov v tvojom smere, tak si akurat na nule (kvoli spreadu) a az potom ak pojde dalej v tvojom smere, tak zacnes byt ziskovy. Pre 0,5 lotu je to 1,5 dolara na jeden tick, takze ak sa zmeni cena trojskej unce zlata o 1 dolar, pre 0,5 lotu to znamena pohyb o 150 dolarov.

Dufam, ze som sa nikde nepomylil.

Inac s XTB maju Filip aj Peto Cmorej pravdu, to nema nic spolocne s burzou.
Prílohy
gold.png
gold.png (9.22 KiB) 6299 zobrazenia
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3853
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 344 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako vypočítať koľko zaplatím za 0,5 lotu zlata u XTB?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Sufo dobre si to spocital, ja len dodam ze za jeden den drzania tejto pozicie zaplatis na swapowych bodoch na long 13,027x1,5=19,5 usd

Davam do pozornosti ineho brokera Saxo bank kde za 2 kontrakty futures zlata /GCJ1/ nominal 141390usd x 2= 282780usd poplatok 12,96 usd pri nakupe a 12,96 pri predaji. Porovnaj 120 usd + kazdy den cca 20usd s jednorazovym 25,92usd.
Ale moze to byt este lepsie u americkeho brokera to same cca 4 usd.Nepozeral som presne nechce sa mi.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Ako vypočítať koľko zaplatím za 0,5 lotu zlata u XTB?

Príspevok od používateľa Airmike »

jj saxo su drahi, ked sa porovnava z US ale aj EU brokermi, ktori maju free platformy sa da dostat niekde na 10 USD. pri najlacnejsich softoch cc 50-60 USD p.m. 8-9 USD


http://www.openecry.com/openaccount/ratestable.cfm" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.tradewithvelocity.com/commis ... ductID=283" onclick="window.open(this.href);return false;

musel som zeditovat, lebo som myslel ze sa bavimu o 2 kontraktoch, pri 2 kontraktoch je to 20usd popripade 18usd
Napísať odpoveď

Návrat na "Brokeri - cez koho na burzu"