bezpecnost brokerov

Výber, skúsenosti, poplatky
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

bezpecnost brokerov

Príspevok od používateľa radvan »

no ... ak mal niekto pocit, ze Interactive Brokers je bezpecny, tak radim precitat:

http://newsandinsight.thomsonreuters.co ... n_scandal/" onclick="window.open(this.href);return false;

na elite je cely thread k tomu ...

http://www.elitetrader.com/vb/showthrea ... genumber=1" onclick="window.open(this.href);return false;

v skratke ... brokeri moze pouzit peniaze, ktore maju klienti u nich na ucte ako collateral na svoje vlastne obchody ... v US je leverage, ktory takto mozu dosiahnut obmedzeny ... v UK je zakon menej prisny a ten limit je neobmedzeny ... pozrite si ten reuters clanok ... nepovedal by som teraz ani najmenej ze IB je bezpecny ...

filip: mas namet na clanok
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: bezpecnost brokerov

Príspevok od používateľa filip glasa »

mozes mi ho napisat :D
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2828
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 112 times

Re: bezpecnost brokerov

Príspevok od používateľa Rokosák »

Bezpecnost brokerov je nepodstatna. Dolezite su nase aktiva u brokera. Brokeri aspon v USA nemaju pravo pouzivat aktiva zakaznikov na svoje obchody. Mozu s nimi nakladat do urcitej miery ako napriklat pozicat akcie, ale vzdy oddelene od brokerovych aktiv. To je teoria. Prax je obcas ina, ako v pripade MF Global, ktori momentalne nejako nevedia najst 1.2 miliard dolarov aktiv klientov.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: bezpecnost brokerov

Príspevok od používateľa Airmike »

Rokosák napísal:Bezpecnost brokerov je nepodstatna. Dolezite su nase aktiva u brokera. Brokeri aspon v USA nemaju pravo pouzivat aktiva zakaznikov na svoje obchody. Mozu s nimi nakladat do urcitej miery ako napriklat pozicat akcie, ale vzdy oddelene od brokerovych aktiv. To je teoria. Prax je obcas ina, ako v pripade MF Global, ktori momentalne nejako nevedia najst 1.2 miliard dolarov aktiv klientov.
kazdy broker podlieha nejakej regulacii, ale velka skupina tu regulaciu obchadza. pouziva nekale praktiky. podla mna je to dost velky problem.
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: bezpecnost brokerov

Príspevok od používateľa radvan »

Rokosák napísal:Bezpecnost brokerov je nepodstatna. Dolezite su nase aktiva u brokera. Brokeri aspon v USA nemaju pravo pouzivat aktiva zakaznikov na svoje obchody. Mozu s nimi nakladat do urcitej miery ako napriklat pozicat akcie, ale vzdy oddelene od brokerovych aktiv. To je teoria. Prax je obcas ina, ako v pripade MF Global, ktori momentalne nejako nevedia najst 1.2 miliard dolarov aktiv klientov.
cital si ten clanok?

aj v US maju pravo pouzit tvoje prostriedky ako zaruku za vlastne obchodovanie len v mensej miere ... je to pravne uplne ciste, takze ziadny podvod ... to co zmizlo v MF Global je tiez pravne uplne ciste ...

ak zlozis aktiva u brokera v US, to vobec neznamena, ze to je bezpecnejsie ... kedze broker v US uzatvori zmluvu so svojou pobockou v UK, ze jeho UK pobocka je jeho prime brokerage ... a v podstate ti tym urobi transfer prostriedkov do UK pravnej jurisdikcie ... kde moze nasledne pouzit tvoje prostriedky ako collateral pre neobmedzeny leverage na svoje proprietary tradovanie ... kazdy velky broker to robi akonahle mas s nim uzavretu zmluvu o margin account ...

cital si niekedy celu tu zmluvu co si uzatvoril a aj veci tymi malymi pismenkami?
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: bezpecnost brokerov

Príspevok od používateľa jonatanus »

a totok?
Beyond all of the above, cash and securities held in IB customer securities accounts are protected by SIPC (Securities Investor Protection Corporation) coverage of up to $500,000 (including $250,000 for cash) per customer. Funds that customers deposit for futures trading are not covered by SIPC, but IB addresses this by periodically sweeping excess margin funds throughout the day from the customer's futures trading account into the customer's securities account as needed, where the funds are eligible for SIPC coverage
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: bezpecnost brokerov

Príspevok od používateľa radvan »

to je prave to ...

aj u Interactive Brokers si mozes otvorit typov niekolko typov uctov (IB ma myslim "cash account" a "Reg T") ... mas myslim cash ucet a margin ucet (ak si dobre pametam) ... vacsina brokerov to ma podobne ... na cash ucte nemozes robit ziadny short selling napr. ... to je proste bezny brokerage, kde kupujes akcie, ETFka atd. len na long ... to je to co mas poistene cez SIPC ...

no a potom mas druhy typ uctu ... margin account ... aby si mohol shortovat napr. tak musis otvorit tento typ uctu ... tam je ta klauzula o tom, ze akcie nakupene na tomto ucte moze napr. broker pouzit na lending pre shortsellerov ... a ta klauzula obsahuje aj zmienku, ze securities mozu byt pouzite na "hypothecation" a "re-hypothecation" ... a to je ten problem ...
Naposledy upravil/-a radvan v So 10 12, 2011 10:45 am, upravené celkom 2 krát.
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: bezpecnost brokerov

Príspevok od používateľa jonatanus »

si si isty ze sa to deli na margin a cash a nie podla futures? lebo v tom ET threade pisu ze problem je to realne rozdelenie neni videt, ale ze pokial netrejdujes futures tak by to malo spadat pod SIPC...
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: bezpecnost brokerov

Príspevok od používateľa radvan »

vychadzam len z toho co som precital v tom clanku a par dalsich clankoch ... presne detaily nevim, lebo zmluvu som este poriadne nepozeral a nesom pravnik ... ale malo by to byt v tej klauzule, kde sa hovori, ze broker moze pouzit tvoje prostriedky na securities lending pre short sellerov ... tam je spomenute aj tie 2 slova ... plus je otazne co este v tej zmluve je ... lebo ty tam nemusis mat nic, ale podpises nieco v style, ze obchody pojdu cez UK branch (nejakou pravnou hatlaninou) a aj tak sa to moze pouzit ako ich collateral ...
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: bezpecnost brokerov

Príspevok od používateľa jonatanus »

ale sak mne je jedno na co pouziva broker moj cash, podstatne je co mi preplati SIPC. a SIPC ma preplatit cash+akcie.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: bezpecnost brokerov

Príspevok od používateľa filip glasa »

tak nakonec tie drahšie clearingové banky, kde máš individuálny účet, čo používa BBI.cz nie sú až taká blbosť.
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: bezpecnost brokerov

Príspevok od používateľa radvan »

jonatanus napísal:ale sak mne je jedno na co pouziva broker moj cash, podstatne je co mi preplati SIPC. a SIPC ma preplatit cash+akcie.
si precitaj ten clanok juraj ... SIPC ti nemusi preplatit nic, ak mas spatnu zmluvu/typ uctu ...
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
jonatanus
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3224
Dátum registrácie: Št 12 04, 2007 4:02 am

Re: bezpecnost brokerov

Príspevok od používateľa jonatanus »

spomina sa tam sipc? nenasiel som to tam...

http://www.sipc.org/how/brochure.cfm" onclick="window.open(this.href);return false;
podla tohto tiez nevidim jak by sa sipc mohol vyhnut plateniu..

urcite to nebudem teraz 5 hodin studovat.. ale tu ET diskusiu som si precital a tam riesili akorat futures...
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2828
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 112 times

Re: bezpecnost brokerov

Príspevok od používateľa Rokosák »

Brokeri tvoj cash investuju kazdu noc v globale a nieco si z uroku nechaju, ostatne pridaju na klientov ucet. Investuju to vsak v ucte nazvanom nieco ako "Klienti brokera XYZ". Nie "Ucet brokera XYZ". Akcie mozu pozicat short sellerom, ale pozicat znamena, ze klient je stale vlastnikom. To plati aj u subjektov mimo vlastnej jurisdikcie. Americky broker nemoze svojvolne presunut klientove aktiva na Ukrajinu, alebo Somalsko ako to je naznacene vyssie. Co sa deje v skutocnosti s mojim uctom samozrejme neviem. Byvaly riaditel MF Global tiez nevie, kde sa podelo 1.2 miliardy aktiv klientov.
SIPC moze pomoct pri strate, pokial je vo fonde strat dost penazi, vyhovuje to podmienkam a neprekroci sa limit 500,000USD. Takisto je moznost vymahat sudnou cestou, ako to vidime v pripade "obeti" (zamerne pisem v uvodzovkach) Bernieho Madoffa.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Napísať odpoveď

Návrat na "Brokeri - cez koho na burzu"