Zaujem o burzu

Výber, skúsenosti, poplatky
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
jurosk
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Ut 27 03, 2012 6:02 pm

Zaujem o burzu

Príspevok od používateľa jurosk »

Zdravim. Rad by som poziadal clenov tejto diskusie o radu. Mam 40 rokov a zacal som sa zaujimat o financnictvo, konkretne o komodity na burze. Nemam takmer ziadne skusenosti. Skusal som demo na + 500 a na Fio. Prostredie na + 500 sa mi pozdavalo, Fio moc nie. Moc to neslo, tak som zacal okolo toho studovat viac. Teraz ma zaujima na akeho brokera sa orientovat, aby som si osvedcil metody na grafoch atd. A popripade kde zacat, ak sa rozhodnem ist na ostro. Poplatky, Slovencina, serioznost atd. Dalej by som bol rad za nazor, ci sa v dnesnej dobe oplati s burzou zaoberat a ci to aj vynasa. Vklad si predstavujem cca 1000 euro. Mozno som napisal pre Vas nieco smiesne, ak ano opravte ma. Dakujem za reakcie. Juro
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7067
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 149 times
Been thanked: 283 times

Re: Zaujem o burzu

Príspevok od používateľa jogo »

Jednoduche otazky si vyzaduju jednoduchu odpoved. :)
Zacni malymi poziciami zo SL na urovni tiketu v Nike, tj. asi 1 Euro. Potom mozno o tych 1000 Euro neprides skor ako za 5 rokov a dovtedy sa mozno stihnes naucit tradingovat a navysis pozicie na "zarobkovu" uroven.
Pokial viem, tak zo serioznych brokerov taketo male pozicie (tzv nanoloty) ponuka len Oanda, ale tusim iba na forex.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Zaujem o burzu

Príspevok od používateľa Rado »

Skús napísať viac. Prečo komodity? Čo chceš na trhoch dosiahnuť? Aký typ obchodníka by si chcel byť? Takto to máš veľmi široko postavené. Možno tu na fóre je niečo alebo niekto kto ťa zaujal a mohol by si to smerovať otázkami konkrétnejšie.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zaujem o burzu

Príspevok od používateľa filip glasa »

Fio je dobré na to, ked uz sam presne viec co chces kupit. Cize si to vyhladas zahalyzujes a cez FIO uz len nakupis. Poplatky velmi prijatelne, vyber burz mensi, minimalny vklad nie je obmedzeny.
Plus500 mozno dobre vyzera ale neodporucam cez nich obchodovat. To ani nie je obchodovanie, lebo prikazy ani nejdu na burzu.
General
Príspevky: 35
Dátum registrácie: St 04 01, 2012 9:55 am

Re: Zaujem o burzu

Príspevok od používateľa General »

ja mam pre teba dve rady:
1. ak sa chces burze venovat dlhodobo, investuj tych 1000 EURO do vzdelania, najdi si realneho tradera, kto ti na rovinu vysvetli o com to je a ako obchodovat.
takto ziskat aspon informacie ako to chodi, ak sa do toho pustis sam, tak to je otazka casu kedy o tie peniaze prides, poplatky pri takejto malej sume ti vyzeru ucet velmi rychlo

2. ak je podmienka slovencina, tak skus Fio alebo brokerjet, vyber si daku akciu na komodity popr. ETF fond /index na komodity alebo , ktoru by si chcel drzat aspon 5 rokov, daj vsetko do banku, zavri oci a ucet otvor az o tych 5 rokov. Jeden obchod a bodka. Tu vsak musis zvazit aj kurzove riziko. Dobra rada sa tu vsak tiez zide.

Osobne by som siel cestou č.1....
Používateľov profilový obrázok
ViktorVero
Príspevky: 37
Dátum registrácie: Ne 19 02, 2012 12:37 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Zaujem o burzu

Príspevok od používateľa ViktorVero »

jurosk napísal:Teraz ma zaujima na akeho brokera sa orientovat, aby som si osvedcil metody na grafoch atd. A popripade kde zacat, ak sa rozhodnem ist na ostro.
Zabudni veľmi rýchlo na to: „ísť na ostro“. Ak nemáš žiadne skúsenosti, tak funguj minimálne najbližších 12 mesiacov na deme.
jurosk napísal:Poplatky, Slovencina, serioznost atd.
To obmedzenie na Slovenčinu ti bude prinášať „brutálne“ problémy a navyše ťa všetko bude stáť niekoľko násobne viac, pri mnoho násobne horších službách.
jurosk napísal:Dalej by som bol rad za nazor, ci sa v dnesnej dobe oplati s burzou zaoberat a ci to aj vynasa.
Väčšinové stádo odovzdáva peniaze 2-3 percentám ziskových.
jurosk napísal:Vklad si predstavujem cca 1000 euro.
Musíš si uvedomiť, že obchodovanie na burze, alebo Forexe je tvrdý business. Pokiaľ by si to chcel naozaj niekedy robiť, tak budeš potrebovať diametrálne inú equity. Tie peniaze si momentálne schovaj. Ak si v najbližšom čase otvoríš účet, tak ich zbytočne – úplne zbytočne odovzdáš trhu.
Používateľov profilový obrázok
rabdo
Gold Member **
Príspevky: 302
Dátum registrácie: Št 02 06, 2011 1:01 pm

Re: Zaujem o burzu

Príspevok od používateľa rabdo »

skús si pozrieť aj DEMO účet od XTB
ja by som tých 1000€ vložil do banky na termiňák....
Charles Bukowski " svet patrí tým čo sa neposerú "
Maatej
Active Member
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Ne 08 04, 2007 1:39 pm

Re: Zaujem o burzu

Príspevok od používateľa Maatej »

jurosk napísal:... Dalej by som bol rad za nazor, ci sa v dnesnej dobe oplati s burzou zaoberat a ci to aj vynasa. Vklad si predstavujem cca 1000 euro. Mozno som napisal pre Vas nieco smiesne, ak ano opravte ma. Dakujem za reakcie. Juro
Ja myslim, ze bez skusenosti spravis najlepsie, ak spekulacie na burze nechas tak. Skus si pozriet napr tieto moje clanky ohladne otazky, ci to vynasa -

http://indexfunds.sk/2012/03/25/buffeto ... na-stavka/
http://indexfunds.sk/2012/01/19/bohati- ... i-klienti/
shc
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: Po 05 09, 2011 6:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Zaujem o burzu

Príspevok od používateľa shc »

Ahoj,
ja som v tejto oblasti tiez novacik (asi pol roka tomu davam vacsinu svojho volneho casu) a zatial som si vybudoval asi takyto nazor.

Zarobit na burze sa da. Je to ale tvrda praca, ziadne od 9 do 5 a mesacna vyplata. Treba vynalozit neskutocne vela prace a vstrebat kvantum informacii kym si vobec mozes vyhodnotit ci to chces robit a ci mas niekedy realnu sancu sa tym zivit.

Urcite to netreba brat ako moznost pohodlneho rychleho zarobku. Ja to zatial berem ako velmi riskantnu investiciu mojho volneho casu s nejasnym koncom:)

(co sa tyka toho casu nehovorim o tyzdnoch alebo mesiacoch, ale o rokoch)
jurosk
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Ut 27 03, 2012 6:02 pm

Re: Zaujem o burzu

Príspevok od používateľa jurosk »

Pani. Dakujem Vam za reakcie a rady financne vzdelanych ludi. Som rad, ze ste si nasli cas a ochotu. Ako som uviedol zacal som sa s touto temou zaoberat nedavno. Cca 3 mesiace. Skusal som dema, uspesnost asi tak 50 na 50. Urcite sa nechystam v najblizsej dobe do burzy investovat. Len hladam nieco co ma bude bavit a popripade aj v buducnosti ciastocne zebezpecovat. Nemam rad hazard, tak hladam nieco taketo. Som si vedomi vsetkeho co ste radili. Skutocne by som sa chcel o tejto veci s niekym osobne poradit. Ak by bol niekto z Nitry aleb okolia ochotny bol by som rad. Nakolko som zivnostnik, mam reklamy, niekolko krat som mal telefony ohladne investovania, ale vzdy som odmietol. Bol by som nerad, aby ma niekto osklbal. Preto ak mozte poradte ak nie osobne, tak kde sa najlepsie vzdelat v tomto smere. Vdaka
canslimer
Active Member
Príspevky: 97
Dátum registrácie: Ut 30 08, 2011 9:31 am

Re: Zaujem o burzu

Príspevok od používateľa canslimer »

Maatej napísal:Ja myslim, ze bez skusenosti spravis najlepsie, ak spekulacie na burze nechas tak. Skus si pozriet napr tieto moje clanky ohladne otazky, ci to vynasa -

http://indexfunds.sk/2012/03/25/buffeto ... na-stavka/
http://indexfunds.sk/2012/01/19/bohati- ... i-klienti/
ahoj jurosk myslim ze rada ktoru ti zo vsetkych diskutujucich poskytol Maaatej je ta najlepsia, ale pridam k tomu cosi aj ja aby som ti vysvetlil preco Maaatej triafa do cierneho.
V prvom rade neinvestuj do vzdelania ani do ziadnej tradingovej literatury pretoze na 90% narazis na odpad. Neinvestuj ani do ziadneho seminara pretoze ten co ziskovo obchoduje ta to za 1000 € nenauci a popravde nebude s tebou chciet ako s uplnym novacikom ani len hovorit, nie to s tebou "stracat cas"(znie to tvrdo ale je to tak)... Sanca ze na Slovensku alebo v Cechach najdes ziskoveho obchodnika je velmi miziva a blizko nule, nastastie tu vsak par jednotlivcov je ale ani oni ti coby zacinajucimu burzianovi nic nedaju.

jurosk to na com skutocne zalezi a co nieje mozne si kupit je screen time. hned na zaciatok sa spytaj sam seba ci si ochotny dalsich par rokov dostavat pravidelne na drzku a prerabat peniaze? uprimne povedane bude ti trvat cca 2000-3500 hodin screetimu len aby si dokazal udrziavat odtok penazi zo tvojho trading uctu v ramci normy. povedzme ze dalsich 1500-2000 hodin sa dokazes dostat na uroven kedy budes schopny rezirovat svoj trading aby si sa drzal blizko 0 ale pravdepodobne stale budes lahko stratovy... coby trader realne dozries az po povedzme 8000-10 000 hodinach stravenych obchodovanim ale ani to automaticky nemusi znamenat ziskove obchodovanie.
Neratam sem hodiny na diskusnych forach ani studovanim obchodnych systemov, ale tradingom a emocinalnymi vykyvmi ako takymi.
Fajn povedzme ze si ochotny a skutocne to chces stoj co stoj dosiahnut ale sanca ze sa presadis je cca 2% po mnohych rokoch stravenych obchodovanim a stracanim penazi. Ako si spominal mas teraz 40 rokov, tak za 10 rokov to dosiahnes na uroven pravdepodobne full time tradera ktory cely svoj prijem generuje len obchodovanim. Co to obnasa? Priprav sa ze ak do toho bodu dojdes nikdy to nebude tak ako vo filme, trading je neustaly stres a zvlast ked to robis na urovni ze od toho zavisi tvoja existencia. Nikdy nebudes mat realne volno pretoze aj ked nebudes obchodovat stale budes v podvedomi späty s trhmi a je to urcity druh stresu ktory si skuseni traderi po mnohych rokoch neuvedomuju len skratka vedia ze tu je. Nikdy ani po mnohych rokoch trading a income z neho nebude easy. Vzdy budes mat emocionalne vrcholy a pady. Pozri si toto vlakno http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... it=juggler" onclick="window.open(this.href);return false; .
Tento pan je jeden z top individualnych SKUTOCNYCH traderov na sk a v cechach. Na tomto fore je vysoko uznavany a ma respekt mnohych diskutujuci (vratane mna). Momentalne sa mu vsak nedari preraba peniaze a je pre nas velkym prinosom ze sa o tom s nami deli. Myslim ze z jeho prispevkov sa mu da dostat do hlavy pretoze sa vyjadruje velmi zrozumietelne a dokazes si aj ako zaciatocnik predstavit co asi preziva v casoch ked sa nedari. A pripominam ze je to jeden z najlepsich co tu u nas mame.
Jurosk toto vsetko ta realne caka ak sa rozhodnes stoj co stoj pobit sa o svoje miesto medzi ziskovymi tradermi.
Fajn o tradingu som sa vyjadril dostatocne a teraz preco suhlasim s nazorom maaateja ako najfundovanejsou radou ktoru ti poskytol.
Indexove investovanie ako take nevyzaduje ziadne specialne schopnosti, ziadne hodiny sebazdokonalovania, ani permanenty stres pokial sa do indexoveho investovania ponoris ako dlhodoby investor. Budu mi namietat mnohi diskutujuci ze sa staci obzriet spat a od roku 2000 do sucasnosti sa nasich 1000 € zhodnotilo skutocne len chabo, ba dokonca po zaratani inflacie sme dokonca -. Ale stale je to perfektny vynos v porovnani s tradingom. Ak by si zacal v roku 2000 obchodovat pravdepodobne by si bol dnes velmi sikovny a obchodoval pomerne zrucne, ale ak sa fixujeme len na 1000 € na 99,9% by si o ne do dnesneho dna prisiel. Fundoval by si ucet opat a takto povedzme 3-4 razy az do dneska. celkovo by ta to teda nestalo 1000 € ale realne by si sa dostal kamsi k 15 000 €(raz by si fundoval ucet viac inokedy menej pretoze by si stale s novym fundovanim myslel ze teraz to uz skutocne das a zacnes ziskovo obchodovat). Toto je realny scenar s vysokou pravdepodobnostou ak by ta neodradila prvnotna strata 1000 € a preto v globale by si spravil ovela lepsie indexovym investovanim aj ked za sebou mame stratenu dekadu a takmer nulove zhodnotenie.
Tento post vyznie mozno maximalne negativne mozno mas dokonca pocit ze je mierne ponizujuci teba ako zaciatocnika, ale prosim chap ho ako REALITU nie ako negativitu ktoru sa ti tu snazim "vnutit". Ak by som opat zacinal a niekto by mi napisal toto co ti teraz pisem ja urcite by som to odignoroval a nebral to vazne a teda je len na tebe ako sa rozhodnes a ako sa k tomu postavis.
Na zaver ta len prosim. Neinvestuj do komercneho vzdelania nedaj sa nalakat na ziadne kurzy ani seminare za svoje tazko zarobene peniaze, pretoze investovanie do tychto veci ma zhruba rovnaky vyznam ako keby si spravil velku potrebu a pouzil peniaze namiesto papiera.
Vsetky informacie dnes uz aj v slovencine najdes zadarmo na internete.
Tak ci onak prajem ti vela zdaru a pevne nervy...
shc
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: Po 05 09, 2011 6:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Zaujem o burzu

Príspevok od používateľa shc »

Canslimer, tie pocty hodin mas odkial? (zdaju sa mi troska prepisknute)
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Zaujem o burzu

Príspevok od používateľa Airmike »

jurosk

vsetko ti to tu chalani povysvetlovali , z niecim sa suhlasit da z niecim nie. ja by som ti poradil ze ak sa chces burze venovat, zacni s nou ako s konickom a sam budes vediet ci ta to bavi alebo nie. ja som zacal cca pred 11 rokmi, a svoj prvy job v biznise som mal az po 4 rokoch. takze spociatku to bolo len hobby . ale hned som presne vedel ze je to to co chcem. :) (znacka:mlady, hlupy, naivny :)

dnes uz nejsom mlady, ani naivny, a tak mozem povedat dve veci. na to aby si sa mohol venovat burze potrebujes cas a peniaze ak jedno s toho nemas, alebo v dohladnej dobe mat nebudes. tak to nestoji za to. peniazmi sa nemysli ani 1000 ani 10000 EUR a casom sa nemysli 1-2 hodinky denne. v tejto rovine je to stale len hobby. obcas prijemne obcas mrzute, ale stale hobby.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Zaujem o burzu

Príspevok od používateľa Airmike »

shc napísal:Canslimer, tie pocty hodin mas odkial? (zdaju sa mi troska prepisknute)
mne sa zdaju dost podstrelene :)

ale nie teraz vazne, ja myslim ze v globale je dost podstatny cas aj ten ktory sa venuje priprave , nielen cistemu obchodovaniu. ked to zhrnieme vsetko dokopy. tak je to zhruba tak ako pise canslimer, ak tym myslel len cisto straveny cas obchodovanim tak to trosku prestrelene je. ale na druhu stranu musim povedat ze to nieje zaruceny recept. pretoze ked odtrejduje niekto 2000 hodin nejakymi blbostami a 2000 hodin sa zaobera fakt serioznym tradingom , tak sa to neda zrovnat. navyse kazdy sme iny. to co jeden pochopi hned inemu trva roky. preto je to take pekne. ze dnes mlady clovek moze typka zo starej skoly preskocit za 1-2roky
Maatej
Active Member
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Ne 08 04, 2007 1:39 pm

Re: Zaujem o burzu

Príspevok od používateľa Maatej »

jurosk napísal:..Skutocne by som sa chcel o tejto veci s niekym osobne poradit. Ak by bol niekto z Nitry aleb okolia ochotny bol by som rad. Nakolko som zivnostnik, mam reklamy, niekolko krat som mal telefony ohladne investovania, ale vzdy som odmietol. Bol by som nerad, aby ma niekto osklbal. Preto ak mozte poradte ak nie osobne, tak kde sa najlepsie vzdelat v tomto smere. Vdaka
Ja som zo Sale. Skus si prosim pripadne precitat trocha nieco na mojom blogu - http://www.pasivne-investovanie.sk" onclick="window.open(this.href);return false; a ak ta to zaujme, pokojne sa mozme stretnut. Nie je problem. Mail najdes na tej stranke v Kontaktoch..
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15775
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1385 times

Re: Zaujem o burzu

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Skús začať v sekcii MAGAZIN. Je tam kopa článkov. Ja som začal tým, že som si kúpil učebnicu o finančných trhoch pre VŠE, aby som pochopil základy. A to bola moja prvá a posledná kniha. Všetko ostatné som našiel na webe.
Je to o genetike ( tvojej povahe a psychike ), ale bez zanietenia a zamilovania sa do toho ako do hobby to nikde nedotiahnes. Keď píšeš, že nemáš rád gambling, tak už si na odstrel.
Lebo časom zistíš, že trading to je čistý gambling, akurát, že ty nemusíš v tom kasíne prehrávať (ako každý zákazník), ale môžeš aj vyhrávať (ako vyhráva majitel kasína).
Rozdiel medzi nimi je v malom % štatistickej pravdepodobnosti a v riadení rizika.
A priprav sa na stres. Ak si ho nemal dosť do štyridsiatky, tak to nemusíš zvládať. Ak si stresu odolný, alebo nemôžeš bez neho žiť , tak máš najlepšie predpoklady.

P.S. Minule v Tescu ma oslovila kočka. Že merajú stress , či si nedám zmerať. Pokazím vám prístroj - vravím. Dala mi nejakú guľu do ruky a tuším nejakú elektrodu do druhej ruky a zapla prístroj, čo meria elektrické napetie v tele. Ručička drbla na najvyjšiu hodnotu.Išla by dalej, keby sa mohla pretočiť. Baba vypúlila oči, že čo mi je. To je moja práca, ktorú milujem, vravím. Stres je droga bez ktorej neviem žiť. Len si musím regulovať dávky.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7067
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 149 times
Been thanked: 283 times

Re: Zaujem o burzu

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: P.S. Minule v Tescu ma oslovila kočka. Že merajú stress , či si nedám zmerať. Pokazím vám prístroj - vravím. Dala mi nejakú guľu do ruky a tuším nejakú elektrodu do druhej ruky a zapla prístroj, čo meria elektrické napetie v tele. Ručička drbla na najvyjšiu hodnotu.Išla by dalej, keby sa mohla pretočiť. Baba vypúlila oči, že čo mi je. To je moja práca, ktorú milujem, vravím. Stres je droga bez ktorej neviem žiť. Len si musím regulovať dávky.
Zaujimave je, ze znami burziani (Kostolany, Buffett, Soros) sa napriek stresu, ktory im sposobuje obchodovanie na burze dozili vysokeho veku. Mozno je to tym, ze clovek aj po 60-ke ostava nadalej aktivny a to prospieva jeho zdraviu. Vela ludi sa boji odchodu do dochodku, lebo potom sa zacnu citit "zbytocni", nakolko uz nie su dostatocne vykonni, aby ich niekto zamestnal.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
shc
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: Po 05 09, 2011 6:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Zaujem o burzu

Príspevok od používateľa shc »

jogo napísal: Zaujimave je, ze znami burziani (Kostolany, Buffett, Soros) sa napriek stresu, ktory im sposobuje obchodovanie na burze dozili vysokeho veku. Mozno je to tym, ze clovek aj po 60-ke ostava nadalej aktivny a to prospieva jeho zdraviu. Vela ludi sa boji odchodu do dochodku, lebo potom sa zacnu citit "zbytocni", nakolko uz nie su dostatocne vykonni, aby ich niekto zamestnal.
Mozno je to aj tym ze chemikalie produkovane stresom proste musis odburavat fyzickou aktivitou. Ratam ze aj tito dedkovci sportuju inak by svoju pracu neustali.
canslimer
Active Member
Príspevky: 97
Dátum registrácie: Ut 30 08, 2011 9:31 am

Re: Zaujem o burzu

Príspevok od používateľa canslimer »

jogo napísal:Zaujimave je, ze znami burziani (Kostolany, Buffett, Soros) sa napriek stresu, ktory im sposobuje obchodovanie na burze dozili vysokeho veku. Mozno je to tym, ze clovek aj po 60-ke ostava nadalej aktivny a to prospieva jeho zdraviu. Vela ludi sa boji odchodu do dochodku, lebo potom sa zacnu citit "zbytocni", nakolko uz nie su dostatocne vykonni, aby ich niekto zamestnal.
Presne nad tymto sa casto zamyslam aj ja :D. Celkovo ked mrknes spat mnoho value investorov sa dozilo pozoruhodneho veku(prave minuly mesiac zomrela ikona Walter Schloss vo veku 95 rokov). Navyse sprava cudzich penazi prinasa stresu podstatne viac ako tradovanie svojho vlasneho uctu a dokonca mnoho z "dinosaurov" spravuje milardy dolarov po cely svoj aktivny zivot (30 rokov +++). Aj ked Walter zostal v tomto smere malinky a nikdy netocil podstatne viac ako 50 mil stale pracoval s cudzimi peniazmi po cely svoj zivot .... Ktovie aky by na to bol vedecky pohlad lebo podla mna nejde o nahodu a je velmi nepravdepodobne ze Gurus nemaju nic spolocne a ze dlhovekost nijako nesuvisi s ich sposobom zivota a pracou ktoru robia....
Z toho vyplyva ze kazdy tuziaci po dlhovekosti hor sa do portfolio manazmentu a do zosnovania svojho invest. fondu :) :) :) :)
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: Zaujem o burzu

Príspevok od používateľa radvan »

http://en.wikipedia.org/wiki/Walter_Schloss" onclick="window.open(this.href);return false;
In 1955, Schloss left Graham's company and started up his own investment firm, eventually managing money for 92 investors. By maintaining a manageable asset size, Schloss averaged a 15.3% compound return over the course of five decades, versus 10% for the S&P 500.
50 rokov robit 15.3% ... slusne ...
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zaujem o burzu

Príspevok od používateľa filip glasa »

možno preto, že si udržoval relatívne nízky objem peňazí v správe, vedel dosiahnuť slušný výkon.
jurosk
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Ut 27 03, 2012 6:02 pm

Re: Zaujem o burzu

Príspevok od používateľa jurosk »

Caute. Po dlksom case studovania fora sa zase prihlasujem. Dakujem za rady. Pokusim sa ich ako tak drzat, ale skusim sa pohrat. Skutocne ma zaujali vsetky prispevky a zameral som sa aj na vlakna Vas ktorych ste sem prispeli. Teraz som aj napriek nie dobrej recenzii zaregistrovany v + 500 a hram sa s centikmi, ako radil Jogo. A je to skutocne adrenalin. A co sa tyka toho stresu, mam ho aj tak kazdy den. Ale uprimne ak s toho zijete, klobuk dolu. Asi sa tomu skutocne treba venovat 25 h. denne. Mam vsak velke podozrenie ze to je dost navykove. Mohli by ste prosim popisat, ako asi prebieha Vas den, tyzden, mesiac, rok? Mate nieco zo zivota, / klud, rekreacie, venovanie sa rodine atd./ alebo su Vase myslienky stale na burze? Mozno to pomoze pri dalsich krokoch. A ty Juggler mas asi iny koren. Dakujem za reakcie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7067
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 149 times
Been thanked: 283 times

Re: Zaujem o burzu

Príspevok od používateľa jogo »

Boli casy, ked som nechal auto v zasnezenom zimnom stredisku a vlakom isiel domov, aby som bol v pondelok na burze. :mrgreen:
Boli casy, ked som sa venoval burze 16 hodin denne. Trvalo to nieco vyse roka, kym zaciatocny entuziazmus trochu vyprchal.
Teraz mi staci sa venovat tomu pol hodiny denne, aby som nastavil cakajuce a podmienene prikazy na pozicne obchodovanie.
Ale je pravda, ze ked nemam nic ine na pracu alebo zabavu, tak myslienkami sa najcastejsie zaoberam burzou.
Je to moj "konicek".
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7067
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 149 times
Been thanked: 283 times

Re: Zaujem o burzu

Príspevok od používateľa jogo »

jurosk napísal: Teraz som aj napriek nie dobrej recenzii zaregistrovany v + 500 a hram sa s centikmi, ako radil Jogo. A je to skutocne adrenalin.
Ak otvoris ucet s par stovkami Eur a obchodujes malicke pozicie, ktore nerujnuju ale trochu bolia, aby si dodrziaval Money Management,je uplne jedno, kde ho otvoris. Ma to vsak podmienku, ze obchodujes pozicne tzn. dnove grafy. Potom pri SL napriklad 150 pipsov je uplne jedno, ci broker cenu posunul o 5 pipsov hore lebo dole, alebo ci spred pri otvoreni pozicie je 1 pips alebo 3 pipsy.
Cim mensi timeframe zacnes obchodovat, tym viac sa prejavia nedostatky brokera.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
kolega
Silver Member *
Príspevky: 253
Dátum registrácie: Ut 02 08, 2011 12:21 am

Re: Zaujem o burzu

Príspevok od používateľa kolega »

jurosk napísal:Mohli by ste prosim popisat, ako asi prebieha Vas den, tyzden, mesiac, rok? Mate nieco zo zivota, / klud, rekreacie, venovanie sa rodine atd./ alebo su Vase myslienky stale na burze? Mozno to pomoze pri dalsich krokoch. A ty Juggler mas asi iny koren. Dakujem za reakcie.
Ahoj, u mna bol na zaciatku samozrejme tiez vysoke nasadenie a je viac menej aj dnes.. ked som zacinal bol to fakt adrenalin ale zacinal som hned na dennom grafe (mensi podiel poplatkov na realnej strate a zisku.. aj ine vyhody ako cas) takze nie az taky adrenalin, urobil som par chyb ale presiel som cez to. Myslim ze najdolezitejsie je urobit si vlastnu mienku a tak dalej. Tiez si myslim ze sa po nete nacitas x blbosti a nie je vobec jednoduche zistit co je co .. aktualne sa hram so svojimi vecmi ako evolucne algoritmy, je to ale drina kym to clovek naprogramuje a potom zisti ze moze zahodit :-D ..

tak vela stastia.
jurosk
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Ut 27 03, 2012 6:02 pm

Re: Zaujem o burzu

Príspevok od používateľa jurosk »

Takže po dlhšej dobe Vás pozdravujem a ďakujem za príspevky. Odo dňa, keď som sa tu prihlásil som sa venoval burze skutočne vždy ako sa dalo. Priemerne asi tak 3-5 h denne. Pochváliť sa ani nemám čím, nakoľko som na deme XTB a skúšam tam rôzne stratégie. Som stále asi na nule. Venujem sa hlavne forexu. Na plus 500 som spadol svojimi chybami asi po mesiaci pod 10 eciek z 25 a s takou sumou sa tam už obchodovať nedá. Uvedomujem si svoju jednu veľkú chybu pri obchodovaní a tou je pažravosť. Stalo sa mi, že som mal zisk aj 30% z vkladu a nestačilo. Zrazu to spadlo behom pár sekúnd a ja som to umožnil. Viem že by stačilo aj 5 a mal by som zisk. Mal som veľa zo začiatku ziskových obchodov, ale táto zlá sebakontrola mi nedá spať. Chcem a budem sa tomu určite venovať aj naďalej, len by som potreboval Vaše rady a názory. Ako som písal skúšam platformu XTB. Začínam hľadať brokera u ktorého by som mohol skúsiť real. Nevravím že hneď. Rád by som bol keby bol zo Slovenska, alebo Čiech. Nie je podmienka. Poviem rovno 10 tácov na to určených nemám. Fio asi nie, Saxo nie pre vysoký vklad. Je tu na nete všetkého veľa a skutočne som toho veľa preštudoval ohľadne tradingu a aj brokerov. Preto sa obraciam na Vás, ktorí nerobia reklamy, ale žijú s týmto biznisom. Ak môžem, rád by som od Vás chcel, keby ste mi napísali, keď aj do SS, aké máte Vy pravidlá pri investovaní. Aké robíte denné zisky a straty v%, koľko robíte obchodov denne, kedy ich robíte atď. Na nete je ich dosť, ale ak to niekto napíše priamo pre mňa, budem si toho určite viacej vážiť. Dakujem.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zaujem o burzu

Príspevok od používateľa filip glasa »

Fio, Brokerjet - nič lepšie v CS jazyku nenájdeš. Saxo a myslím aj Patria, ako si už písal, má vysoký minimálny vklad. Na XTB, Plus500 a podobných "brokerov" zabudni.
davoo
Silver Member *
Príspevky: 295
Dátum registrácie: Pi 10 02, 2012 10:37 am

Re: Zaujem o burzu

Príspevok od používateľa davoo »

to jurosk:

Chceš sa venovať tradingu a nevieš sa naučiť základné veci pomocou google a k tomu nevieš anglický jazyk... Teda veľa šťastia a myslím to úprimne. :?
jurosk
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Ut 27 03, 2012 6:02 pm

Re: Zaujem o burzu

Príspevok od používateľa jurosk »

Dakujem. Zaklady mam prestudovane, toho aglicana neovladam, ucil som sa rusky. Viem ze to lahke nebude. A ked ma kazdy podrzi ako ty tak ma to este viac da do predu. Este raz dik.
Používateľov profilový obrázok
ViktorVero
Príspevky: 37
Dátum registrácie: Ne 19 02, 2012 12:37 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Zaujem o burzu

Príspevok od používateľa ViktorVero »

jurosk napísal:Takže po dlhšej dobe Vás pozdravujem a ďakujem za príspevky. Odo dňa, keď som sa tu prihlásil som sa venoval burze skutočne vždy ako sa dalo. Priemerne asi tak 3-5 h denne. Pochváliť sa ani nemám čím, nakoľko som na deme XTB a skúšam tam rôzne stratégie. Som stále asi na nule. Venujem sa hlavne forexu. Na plus 500 som spadol svojimi chybami asi po mesiaci pod 10 eciek z 25 a s takou sumou sa tam už obchodovať nedá. Uvedomujem si svoju jednu veľkú chybu pri obchodovaní a tou je pažravosť. Stalo sa mi, že som mal zisk aj 30% z vkladu a nestačilo. Zrazu to spadlo behom pár sekúnd a ja som to umožnil. Viem že by stačilo aj 5 a mal by som zisk. Mal som veľa zo začiatku ziskových obchodov, ale táto zlá sebakontrola mi nedá spať. Chcem a budem sa tomu určite venovať aj naďalej, len by som potreboval Vaše rady a názory. Ako som písal skúšam platformu XTB. Začínam hľadať brokera u ktorého by som mohol skúsiť real. Nevravím že hneď. Rád by som bol keby bol zo Slovenska, alebo Čiech. Nie je podmienka. Poviem rovno 10 tácov na to určených nemám. Fio asi nie, Saxo nie pre vysoký vklad. Je tu na nete všetkého veľa a skutočne som toho veľa preštudoval ohľadne tradingu a aj brokerov. Preto sa obraciam na Vás, ktorí nerobia reklamy, ale žijú s týmto biznisom. Ak môžem, rád by som od Vás chcel, keby ste mi napísali, keď aj do SS, aké máte Vy pravidlá pri investovaní. Aké robíte denné zisky a straty v%, koľko robíte obchodov denne, kedy ich robíte atď. Na nete je ich dosť, ale ak to niekto napíše priamo pre mňa, budem si toho určite viacej vážiť. Dakujem.
Hlavne nikam „nepchaj“ peniaze. Neexistuje žiadna tajná medecína, žiadne tajomstvo, žiadny zaručený systém ...

A najbližší minimálne rok zabudni, že si otvoríš reálny účet. Ak áno, tak si potrava pre trhy – nič viac.
jurosk
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Ut 27 03, 2012 6:02 pm

Re: Zaujem o burzu

Príspevok od používateľa jurosk »

Ja sa ani nesnazim niekomu len tak davat peniaze. Preto davam taketo otazky. Ako som uviedol mam 40 rokov a som opatrny. Viem ze ked niekomu zavolam, alebo ma chce niekto kontaktovat ohladne vkladu, tak viem uz len podla intonacie hlasu posudit o co mu ide. V prvom rade o moje prachy. Keby som taky nebol tak ma uz dostanu davno. Podnikam uz niekolko rokov a za ten cas mam dost skusenosti ako si peniaze strazit. A ak do niecoho pojdem, tak nie bezhlavo, len tak. Viem ze je v tom vela nastrah a prezije tam len zdravy rozum. Ale musim povedat, ze tato vec mi zainponovala uz asi s pred 10 rokmi, len som na to nemal cas. Ziadam Vas o konkretne odpovede, rady a verim, ze pomozu aj inym. A preco minimalne rok? Ako som uviedol, mam prejdene vela na foroch a webe, ale iba ceske a slovenske. A ako viete nie vsetko je tam pravdive. Tak preto asi hladam info aj takouto cestou. Prepacte, nechcem nikoho urazit, ale myslim si ze su tu ludia, zo skusenostami v tradingu a nie taky co chcu len profitovat na financnej negramotnosti inych. Drzim sa rad, ktore mi boli a mozno budu doporucene v tomto vlakne. Vazim si kazdy prispevok, kritiku aj varovania ci sa mne osobne pacia, alebo nie. Urcite ma to posunie, aj ked este neviem kam.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7067
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 149 times
Been thanked: 283 times

Re: Zaujem o burzu

Príspevok od používateľa jogo »

Uz som ti raz odpovedal: :)
jogo napísal:Jednoduche otazky si vyzaduju jednoduchu odpoved. :)
Zacni malymi poziciami zo SL na urovni tiketu v Nike, tj. asi 1 Euro. Potom mozno o tych 1000 Euro neprides skor ako za 5 rokov a dovtedy sa mozno stihnes naucit tradingovat a navysis pozicie na "zarobkovu" uroven.
Pokial viem, tak zo serioznych brokerov taketo male pozicie (tzv nanoloty) ponuka len Oanda, ale tusim iba na forex.
Tu su moje rocne vynosy od roku 2007:
2007...... +5.8% (v tomto zhodnoteni su zapocitane dlhobo drzane uzavrete pozicie zo zaciatku roku 2006)
2008...... +2.9%
2009...... -0.1%
2010...... -2.4%
2011......+10.1%

Od vela uspesnych traderov z americkych knih som cital: 5 rokov realneho obchodovania im trvalo, kym zacali byt ziskovi.
A nechod do toho cez brokerov s poplatkami 10-20$ za obchod, lebo budes musiet pouzivat SL minimalne desatnasobne vyssii tzn. 200-400$ na obchod, a to bude velmi bolestive ucenie.
Jedine, ze by si dokazal ako novacik robit maximalne 10 pozicnych obchodov rocne, tak u takeho brokera by si mohol byt ziskovy.
Ak by som v roku 2007 vedel o mikrolotoch, mohol som si usetrit "vela nervov"...mozno...ale bol som vtedy zaslepeny novacik, ktory si myslel , ze po roku tradingu moze zacat "trading for living". Takze pravdepodobne by som sa vtedy na nejake mikroloty alebo nanoloty vybodol...
Burza ma vsak velmi rychle "vyliecila" z tychto iluzii...
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Kontrast
Active Member
Príspevky: 129
Dátum registrácie: Ut 07 02, 2012 10:16 pm

Re: Zaujem o burzu

Príspevok od používateľa Kontrast »

vysledky ktore tu prezentuje jogo su za relativne dost dlhe obdobie a keby tie peniaze hodil na terminovany ucet, tak by mal lepsi vynos, bez akehokolvek stresu a rizika. Drviva väcsina ludi co ide do FX su podla mna blazni alebo sialenci, ktorych len ovladla predstava lahkeho a rychleho zbohatnutia. Ved je to v podstate tak jednoduche. Par krat kliknes, netreba sa zaoberat nejakou podrobnejsou analyzou nicoho a zisk sa moze objavit behom par sekund.

jurosk: chod radsej do kasina a vsetko daj na jednu farbu. V priemere si myslim, ze dosiahnes lepsi vynos ako pri obchodovani na burze(nie investovani)

...moje dva centy.
jurosk
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Ut 27 03, 2012 6:02 pm

Re: Zaujem o burzu

Príspevok od používateľa jurosk »

To je skutocne take narocne ze ak mas vklad napr. 10 000 tak o rok mas pri 10% zisku 11 000 ? Alebo to zle chapem. A co sa tyka toho brokera a poplatkov / stoplosov. Mozu ovplyvnovat priebeh? Aj take nieco som cital. A ktory broker je podla Vas u nas najlepsi, ak neberiem do uvahy vklad ? Uz Vam asi idem na nervy co?
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Zaujem o burzu

Príspevok od používateľa Airmike »

jurosk

vies vsetko je to take narocne ake narocne si to spravis, moj nazor je taky ze trh nikdy nebol a nikdy nebude problem, problem je vzdy v cloveku. clovek musi byt pripraveny co sa tyka psychiky , discipliny a vzdelania. ani jedno nesmies podcenit. ak sa dobre pripravis tak to take zlozite nieje. negativne statistiky hovoria len o tom ze ludia niesu dost pripraveni a ze niesu dost vytrvali. to je cela veda okolo obchodovania aj investovania.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7067
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 149 times
Been thanked: 283 times

Re: Zaujem o burzu

Príspevok od používateľa jogo »

Well napísal:vysledky ktore tu prezentuje jogo su za relativne dost dlhe obdobie a keby tie peniaze hodil na terminovany ucet, tak by mal lepsi vynos, bez akehokolvek stresu a rizika.

jurosk: chod radsej do kasina a vsetko daj na jednu farbu. V priemere si myslim, ze dosiahnes lepsi vynos ako pri obchodovani na burze(nie investovani)
Well: S prvou vetou suhlasim, az na to, ze ludia si ani neuvedomuju, ake riziko podstupuju drzanim hotovosti v Eure spolocne s Grekmi, Spanielmi, Talianmi...
Ja to riziko tradingom dost redukujem.

S druhou vetou nesuhlasim.
Na forach nepoznam ani jedneho investora, ktory investoval uz pred rokom 2008, aby bol teraz v zisku.
Trader sa sem-tam nejaky najde...
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7067
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 149 times
Been thanked: 283 times

Re: Zaujem o burzu

Príspevok od používateľa jogo »

jurosk napísal:To je skutocne take narocne ze ak mas vklad napr. 10 000 tak o rok mas pri 10% zisku 11 000 ? Alebo to zle chapem. A co sa tyka toho brokera a poplatkov / stoplosov. Mozu ovplyvnovat priebeh? Aj take nieco som cital. A ktory broker je podla Vas u nas najlepsi, ak neberiem do uvahy vklad ? Uz Vam asi idem na nervy co?
Ak by to bolo take jednoduche, nikto by peniaze nedaval do bank.
Poplatky ti zasadnym sposobom ovplyvnia zisk. Mne zobrali v 2008 roku 75% zisku.(mal som poplatky 10-20$ za obchod)
Brokera ti neporadim, lebo vobec netusim, co vystrajaju s nasimi peniazmi. Naposledy tu krachol tusim MF-Global, a vtedy sme sa dozvedeli, ze peniaze klientov investoval do Greckych dlhopisov.
Znova ti opakujem: Tak isto, ako sa nenaucis hrat poker pozeranim na druhych a citanim knih, tak isto sa nenaucis obchodovat na burze bez svojich realnych obchodov.
Preto ti radim tie mikro-nano loty, aby ta to nebolelo a nezruinovalo ta to.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jurosk
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Ut 27 03, 2012 6:02 pm

Re: Zaujem o burzu

Príspevok od používateľa jurosk »

Zdravim, rad by som sa informoval a vedel Vas nazor na Brokerjet. Zaujima ma ci sa spravaju seriozne a na co si dat pozor. Cital som tu o nekalych cinnostiach niektorych brokerov. Napriklad manipulovanie s grafmi, ci hladanie roznych dovodov na odstupenie, ak by som nahodov pekne zarobil. Tzv. cierna listina. Peniaze som este nikam nepchal a ani sa najblizsiu dobu nechystam. Momentalne som na deme Brokerjet. Zoznamujem sa s platformov. V poslednej dobe sa mi asi darilo, hlavne na EUR USD. Pocas dvoch tyzdnov som z uctu 1000 spravil 1450 euro. Obchodoval som s marzou 500 euro, denny trading. Par krat ma aj hnevalo ze tam nemam realne peniaze, ale davam na Vase rady, naberam ake take skusenosti. Viem ze toto je len demo, a psychika inak pracuje. Rad by som, keby sa tu vyjadrili aj ty co tam maju ucet. Zbieram info pre dalsiu buducnost. Vdaka
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Zaujem o burzu

Príspevok od používateľa filip glasa »

1. v realy nebudes mat take pekne vysledky ako na deme
2. tie nekale praktiky sa tykaju skor niektorych CFD brokerov (tazko povedat ktorych presne)

Brokerjet je seriozny broker, ktore mu stacia klasicke poplatky. Nehras proti nemu ako pri CFD. Nema preco ti robit nejake veci napriek. Vzdy ked kupis, alebo predas, tak ma on poplatok. To mu staci.

Pre upresnenie - aj brokerjet ma CFD produkty a forex. Ale hlavna cinnost su skor akcie a klasicke burzy. Pri tom forexe a CFD nema dovod podvadzat. Ale asi bude mat vyssie naklady ako specializovani brokeri zo zahranicia.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15775
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1385 times

Re: Zaujem o burzu

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jurosk napísal:V poslednej dobe sa mi asi darilo, hlavne na EUR USD. Pocas dvoch tyzdnov som z uctu 1000 spravil 1450 euro. Obchodoval som s marzou 500 euro, denny trading.
To je slabota. Väčšina začiatočníkov spraví z 1000 niekoľko tisíc..až potom si kladie otázky, či ten forex je taký ľahký, alebo oni sú takí géniovia. Samozrejme, že im vyjde to druhé a hneď do toho vložia reálne peniaze.
Od momentu keď ide o skutočné peniaze sa karta obráti. Na 99% je na príčine nevytrénovaná psychika ( strach, chamtivosť, netrpezlivosť, nezmieritelnosť zo stratami a pod. ).
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Brokeri - cez koho na burzu"