broker na americke akcie a dlhodobe investovanie

Výber, skúsenosti, poplatky
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
lucas03
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Št 06 02, 2014 8:03 pm

broker na americke akcie a dlhodobe investovanie

Príspevok od používateľa lucas03 »

Ahojte,
chcel by som investovat nejake drobne do americkych akcii, ktore vyplacaju dividendu. Mohli by ste mi poradit nejakeho brokera? Co som tak zbezne pozeral, kazdy broker si pyta tak 10 usd za kazdy nakup plus par percent z danej ciastky k tomu. To sa mi moc nehodi.

Chcem investovat do americkych akcii, ktore dlhodobo zvysuju svoju dividendu. Moznost automatickej reinvesting strategie by bola velmi vitana. Idealne logicky co najmensie poplatky, kedze planujem kupovat rozne akcie - diverzifikovat. Mam sa skor pozerat po bankach ako fio alebo na zauzivanych americkych online brokerov? Moc o brokeroch nemam nastudovane a dufam, ze ma tu nasmerujete. Diky
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: broker na americke akcie a dlhodobe investovanie

Príspevok od používateľa filip glasa »

zavisi od sumy:
1. Interactive Brokers - najlacnejsi broker (poplatok 1 USD za nakup/predaj), ale min. suma na otvorenie uctu je 10 000 USD a ma poplatky za neaktivitu
2. Sogo trade - 3 USD za nakup/predaj, min. suma na otvorenie uctu 500 usd, ziadne poplatky za neaktivitu (ma vsak len US trhy)
3. Lynx - 5 USD za nakup/predaj - pouziva platformu od Interactive brokers, ale ma nizsiu minimalnu sumu na otvorenie uctu a zaroven nema poplatky za neaktivitu

Ber do uvahy aj to, ze ak budes chciet dividendy reinvestovat, tak potrebujes co najnizsie poplatky. Lebo dividenda bude relativne mala suma a ked za nu budes chciet dokupit dalsie akcie, tak ti poplatok z toho dost zozerie.
Simonn
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Pi 07 02, 2014 9:56 am

Re: broker na americke akcie a dlhodobe investovanie

Príspevok od používateľa Simonn »

mna zaujali TD Ameritrade, hlavne kvoli tomu ze ponukali obchodovanie urcitych ETF bez poplatkov. Problem ale bol ze ucet u nich si moze otvorit len obcan USA. A s tymto som sa stretol pri viacerích US brokeroch ...

filip glasa, pri tych brokeroch co si spominal tato podmienka nie je ? napr pri sogo trade ...
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: broker na americke akcie a dlhodobe investovanie

Príspevok od používateľa filip glasa »

U vsetkych troch si uz slovaci otvarali ucty. Lynx ma cesku pobocku a slovenskeho zastupcu.
Používateľov profilový obrázok
14u24me
Silver Member *
Príspevky: 210
Dátum registrácie: Ut 25 09, 2012 10:45 am

Re: broker na americke akcie a dlhodobe investovanie

Príspevok od používateľa 14u24me »

Simonn napísal:mna zaujali TD Ameritrade, hlavne kvoli tomu ze ponukali obchodovanie urcitych ETF bez poplatkov.
S TD Ameritrade mam dlouholete zkusenosti, dobre sluzby, zdarma news, dobra platforma, ale jejich 9.99 $ za obchod na akciich uz je v dnesni dobe dynosaurus...drive to bylo vyhodne pro vetsi obchody, ale dnes uz existuji vyhodnejsi flat-rate brokeri, napr. dobry broker i pro mezinarodni klienty MB Trading ma $4.95 flat-rate.
Pro mensi obchody je zrejme nejlepsi Interactive Brokers.

Btw. nic neni ZADARMO...ony ty no-fee EFTs mivaji vyssi "expense ratio" nez normalni ETFs. Takze jejich dlouhodobe drzeni se muze prodrazit oproti normalnim ETF. Take jsou nekdy mene likvidni a mivaji vetsi spread nez ostatni ETFs. A musis je drzet min. 30 dni jinak zaplatis normalni poplatek.
lucas03
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Št 06 02, 2014 8:03 pm

Re: broker na americke akcie a dlhodobe investovanie

Príspevok od používateľa lucas03 »

filip glasa napísal: Ber do uvahy aj to, ze ak budes chciet dividendy reinvestovat, tak potrebujes co najnizsie poplatky. Lebo dividenda bude relativne mala suma a ked za nu budes chciet dokupit dalsie akcie, tak ti poplatok z toho dost zozerie.
Diky za dobrych brokerov a sorry za neskoru odpoved, ale az teraz som sa k tomu zase dostal a pokukavam mierne po tom. Toto mi prislo celkom cudne, to by sa predsa len malokomu vyplacalo. spytal som sa sogotrade na to a odpoved som dostal:
You are not charged a commission for dividend reinvestment.
Neviem este ako to je u dalsich, vyzistim. Problem u mna je, ze sa chcem investovat do zaciatku len 1000 usd a pripadne neskor do toho sypat viac, podla vysledkov.
Sem tam vidim akcie, ze prvych 600 obchodov je bez poplatkov. Kedze moc obchodovat nechcem, pre mna by to bolo asi idealne. Ak teda jeden obchod != jedna akcia. Dufam, ze to nie je casovo obmedzene.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: broker na americke akcie a dlhodobe investovanie

Príspevok od používateľa Rokosák »

Skus zistit ci Ti vyhovuje DRIP - Dividend Reinvestment Plan.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
lucas03
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Št 06 02, 2014 8:03 pm

Re: broker na americke akcie a dlhodobe investovanie

Príspevok od používateľa lucas03 »

Rokosák napísal:Skus zistit ci Ti vyhovuje DRIP - Dividend Reinvestment Plan.
Pravdepodobne sa to neoplati, robil som vsak jednu stranku kvazi portfolio manager, ktora by mala mat moznost na grafoch zohladnovat drip. Chcem preto prakticku skusenost, ci sa to aspon trochu bude blizit realite. Ale lepsie bude asi zo vsetkych dividend nakupit akcie, ktore su v danej dobe najvyhodnejsie.
Aspon takto som pochopil tej otazke :) Celkom ma zaujima ten exponecionalny rast akcii pri dripe :)
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: broker na americke akcie a dlhodobe investovanie

Príspevok od používateľa Rokosák »

Vsimol si si poplatky? Mozes zostavit cele portfolio s nulovymi poplatkami.
Zaiste sa najde dostatok firiem bez poplatkov na diverzifikovane portfolio. Samozrejme, ze to budu vsetko velke americke firmy, ale ked hladas dividendy platiace firmy, tak obmedzujes vyber do portfolia takisto.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
lucas03
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Št 06 02, 2014 8:03 pm

Re: broker na americke akcie a dlhodobe investovanie

Príspevok od používateľa lucas03 »

Rokosák napísal:Vsimol si si poplatky? Mozes zostavit cele portfolio s nulovymi poplatkami.
Zaiste sa najde dostatok firiem bez poplatkov na diverzifikovane portfolio. Samozrejme, ze to budu vsetko velke americke firmy, ale ked hladas dividendy platiace firmy, tak obmedzujes vyber do portfolia takisto.
Chapem to spravne tak, ze si napisal, ze mozes zostavit portfolio poplatkov? Ako to je mozne, nikto predsa nema nulovy cost per trade. A nevyhoda v dripe je len ta, ze tych firiem, co vyplacaju dividendu je menej a teda mam mensi vyber ako rozlozit svoje investicie ci vybrat "profitabilne" akcie?
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: broker na americke akcie a dlhodobe investovanie

Príspevok od používateľa Rokosák »

Viacere firmy predavaju svoje investicie priamo zakaznikom a bez poplatkov. Volakedy to boli vsetky, ale dnes predpokladam, ze ich je stale dost na vytvorenie pomerne diverzifikovaneho portfolia.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
lucas03
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Št 06 02, 2014 8:03 pm

Re: broker na americke akcie a dlhodobe investovanie

Príspevok od používateľa lucas03 »

Rokosák napísal:Viacere firmy predavaju svoje investicie priamo zakaznikom a bez poplatkov. Volakedy to boli vsetky, ale dnes predpokladam, ze ich je stale dost na vytvorenie pomerne diverzifikovaneho portfolia.
Mohol by si mi dat nejake klucove slova, kde o tom nieco najdem pripadne linky, ako to funguje?
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: broker na americke akcie a dlhodobe investovanie

Príspevok od používateľa Rokosák »

V mojom prvom prispevku.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Napísať odpoveď

Návrat na "Brokeri - cez koho na burzu"