Aky broker? Fio

Výber, skúsenosti, poplatky
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
appl3m4n
Príspevky: 2
Dátum registrácie: So 07 06, 2014 9:00 pm

Aky broker? Fio

Príspevok od používateľa appl3m4n »

Dobry den,

mal by som na Vas nejake otazky. Otvoril som si demo ucet na FIO a jedine co mi na nom fungovalo bolo vytvaranie portfolii. Je mozne na FIO aj nakupovat akcie cez demo ucet alebo to tam nefunguje? Taktiez som skusal LYNX, ale zaujimala by ma vec, ci sa clovek musi zaviazat, ze automaticky aj vlozi peniaze pri podpise zmluvy alebo to tak nie je. Poradte mi nejakeho brokera najlepsieho na kupu a podrzanie akcie, ziaden daytrading. Pri com mam menej ako 10k kapital. Posledna vec skusal som plus500 a chcel by som vediet, ci je tam aj moznost vypnut si leverage a margin alebo to nejde.

Ak by mal niekto zaujem sa aj osobne stretnut v BA a poukazovat mi nejake veci, bolo by to fajn, pokojne aj za financnu odmenu.

Dakujem.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Aky broker? Fio

Príspevok od používateľa filip glasa »

Na Plus500 zabudni.

Vyber si Lynx - s tých začiatočníckych brokerov je najlacnejší.
Nasleduje FIO a potom Brokerjet a Patria.

Keď si otvoríš účet a nepošleš peniaze, tak sa nič nedeje.
rasto800
Gold Member **
Príspevky: 397
Dátum registrácie: Ut 14 08, 2012 10:50 am

Re: Aky broker? Fio

Príspevok od používateľa rasto800 »

Fio je fajn na zaciatok. Pamatam si este skoro 10 rokov dozadu ked som zacinal. Co nevies to ti vysvetlia, je to u nich celkom lacne (samozrejme uplny lowcost ako IB to nie je) a je to u nas, takze kontakt jednoduchy.
A casom ked sa trochu zorientujes tak z ich uctu posles peniaze na IB a pokracujes dalej a budes spominat ake to kedysi bolo ked si vo FIO otvaral svoj prvy ucet :)
appl3m4n
Príspevky: 2
Dátum registrácie: So 07 06, 2014 9:00 pm

Re: Aky broker? Fio

Príspevok od používateľa appl3m4n »

Ahojte,

chcel by som sa opat spytat ako to funguje s platbou dani u fio.sk. Nasiel som jedine informaciu, ze by tie dane mali oni odvadzat, ale ta informacia nie je priamo od nich. Dufam, ze mi budete vediet poradit, diky.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 746 times
Been thanked: 81 times

Re: Aky broker? Fio

Príspevok od používateľa rmaly »

nazdar... je toto v tom clanku pravda???
http://www.inwebstor.cz/master-ucet-u-f ... ve-fronte/" onclick="window.open(this.href);return false;
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: Aky broker? Fio

Príspevok od používateľa jogo »

Hej, kamarat mi kedysi davno vravel, ze po dividendy z ceskych akcii musi chodit do banky.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
lllubolll
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Ne 06 09, 2015 1:29 pm

Re: Aky broker? Fio

Príspevok od používateľa lllubolll »

Pouzivate niekto RMS finport? Ake mate skusenosti? Ake su vyhody, nevyhody verzus ini CS brokeri ako Lynx, Fio? Vopred dakujem za odpovede.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15663
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 970 times
Been thanked: 1326 times

Re: Aky broker? Fio

Príspevok od používateľa JUGGLER »

lllubolll napísal:Pouzivate niekto RMS finport? Ake mate skusenosti? Ake su vyhody, nevyhody verzus ini CS brokeri ako Lynx, Fio? Vopred dakujem za odpovede.
Nemiešaj jablká s hruškami. Založ osobitné vlákno s názvom RMS finport. RMS je najstarší slovenský broker a divím sa , že nemáme o ňom takmer žiadne informácie. Takto sa tu o ňom možno niečo nazbiera...

Pozri si aj články hore: NOVÝ WEB a STARÉ ČLÁNKY. Tam je niekolko dobrých článkov a takisto porovnania brokerov.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
martinpa
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št 23 05, 2019 9:16 pm

Re: Aky broker? Fio

Príspevok od používateľa martinpa »

Vyskusal som si demo verziu Fio brokera, porovnaval som najma s Lynx:

1. Je to skarede, ale zasa, ak kupujete 1-3 ETF dokola, staci. Orientacia mi nerobila problem (po skusenosti s Lynx), najst ETFka tiez nie, dokonca sa mi to zdalo priamociarejsie ako Lynx, kde ma zo zaciatku miatlo, ze mi na jeden ISIN vyhodilo viac ETF z roznych burz. Tu to bola viac menej iba XETRA, tak som nemal ani nad cim spekulovat. Dokopy to beriem skor ako pozitivum, po mnozstve negativnych prispevkov som sa bal, ze sa v systeme uplne stratim.

2. Velke negativum su ale poplatky - obzvlast na ceskom trhu, kde maju okrem Lynx aj Degiro rozmyslam, ako sa im dari udrzat klientov. Chapem, ze operuju s nevyhodou maleho trhu a mozno si nemozu dovolit na konkretnych burzach lepsie ceny ako konkurencia s vyrazne vacsim mnozstvom klientov. Co ale moze vies ludi k tomu, ze radsej zvolia Fio a nie Lynx alebo Degiro? Je to iba kamenna pobocka, pristup na cesku burzu?

3. Ze sa im nechce prerabat funkcnu platformu beriem, ale predpokladam, ze ceny konkurencie (ako Revolut, Robinhood a bohvie co este pride) ich dotlacia do stavu, ze budu musiet ist s poplatkami dole a mozno aj investovat do platformy alebo to zabalia ako nerentabilne. Samozrejme, k tomu by som musel vidiet aj nejake data, tak iba hadam a realita moze byt, ze im klienti pribudaju. Alebo je na SK a CZ trhu stale taky silny konzervatizmus, ze ludia budu nadalej preferovat hmatatelne veci ako pobocka, kde mozu prist priamo za zamestnancami?
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4290
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 411 times
Been thanked: 334 times

Re: Aky broker? Fio

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Konzervativnejsie rozmyslajuci ludia maju vecsiu doveru k instituciam ktore maju nejaky fyzicky aspekt- v nasom pripade ide o tie uz spominane pobocky. Pre nich nie je dostatocne seriozne, ak cely proces funguje iba virtualne tj po internete. Oni chcu niekam prist, do peknej pobocky, kde im ponuknu kavu ci aspon pohar vody a bude tam sediet clovek z masa a kosti. Na druhej strane si ale myslim, ze Fio mozno ani nema tak vela klientov ako si myslime..
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Aky broker? Fio

Príspevok od používateľa hokaido »

Lokalny broker bude vzdy drahsi ako nejaky svetovy. Ale pokial by mal lokalnu pobocku aj on, niekde sa to musi premietnut v cene. To je dan za to, ze mozes prist do pobocky. Len neviem, aku to ma pridanu hodnotu. Obchodny prikaz aj tak chces zadavat elektronicky. Na pobocke alebo telefonicky je to vzdy extremne drahe(desiatky eur). Cize kamennu pobocku vyuzijes iba pri zakladani uctu, zatvarani uctu a este pri reklamaciach. V pripade jazykovej bariery, chapem ze chces komunikovat s brokerom pokial mozno v materinskom jazyku a aj rozhranie chces aby bolo v nom. V pripade vytunelovania, ta zase kamenna pobocka pred nicim neochrani. NBS ma sice dohlad, ale ten nie vzdy funguje, vid rapidlife. To bola sice poistovna, ale neocakavam, ze pri brokeroch budeme mat vyssi standard. V tejto veci skor budem verit americkemu, lebo si myslim, ze u nich bude lepsia krížová kontrola ako u nas. Navyse, FIO je cesky broker a ich garancny fond je len do 20k eur. U Slovenskeho(tych asi nebude vela) je to zase 50k. V pripade investovania na dochodok ocakavam hodnotu uctu vyrazne prevysujucu 100k eur.
Musis si zoradit priority, co je pre teba najdolezitejsie: lokalna pobocka, komunikacia v sk, garancie, cena za pokyn a podla toho si vybrat.

Este chcem zdoraznit, ze udajne cez FIO je mozne nakupovat americke ETF, co nemusi byt na zahodenie.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 746 times
Been thanked: 81 times

Re: Aky broker? Fio

Príspevok od používateľa rmaly »

hokaido napísal:Este chcem zdoraznit, ze udajne cez FIO je mozne nakupovat americke ETF, co nemusi byt na zahodenie.
toto potvrdzujem... a momentalne je to asi ich najvacsia vyhoda :)

Ja pouzivam FIO, lebo ked som chcel s investovanim zacat, na hranie mi to prislo ako dobry start a taktiez som chcel zacat s ceskymi titulmi.

Ceny su velke, ale ked kupujem 2x za rok za urcitu sumu, tak mi pridu zanedbatelne tie rozdiely. Na trading to urcite nie je.

Ja ich neobhajujem, ale zvykol som si. Najviac mi vadi ten zastaraly system, ale zase cele je to o tom, ze parta matfyzakov si zalozila v 90tych rokoch firmu a stale ziju, rastu prirodzene... tak chapem, ze len tak vrazit statisice do noveho systemu si dvakrat rozmyslia.

Vyuzivam aj banku, na ceske dividendy / nakupy mam ucet v CZK (co je super, lebo sa tvari na SK ako slovensky, vz CZ ako cesky)... Na ostatne veci mam eur ucet... Prevody na brokera su okamzite...
takze tak :)
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Aky broker? Fio

Príspevok od používateľa Chris »

pre tych co mate oba uctu vo fio klasicky a tento u fio brokera (investicny).

Neviete ci sa pouziva rovnaky login/heslo ? Pripadne ci sa da v investicnom ucte nastavit iny mail/tel. cislo ako v klasickom ?
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 746 times
Been thanked: 81 times

Re: Aky broker? Fio

Príspevok od používateľa rmaly »

Chris napísal:pre tych co mate oba uctu vo fio klasicky a tento u fio brokera (investicny).

Neviete ci sa pouziva rovnaky login/heslo ? Pripadne ci sa da v investicnom ucte nastavit iny mail/tel. cislo ako v klasickom ?
teraz si ma zaskocil... mam dojem, ze sa pouziva rovnaky... ale teraz akt neviem :)
Co sa tyka email / telefon, tak podla mna to si dohodnes v zmluve co podpisujes... mam dojem, ze mam rozdielne (respektive uz rovnake, ale mal som rozdielne)... toto si ale prosim ta over priamo vo FIO... riesil som to davnejsie a teraz uz len "pouzivam" a aj to sporadicky...
Milankos
Active Member
Príspevky: 134
Dátum registrácie: Ut 05 06, 2018 5:25 pm

Re: Aky broker? Fio

Príspevok od používateľa Milankos »

Ja som mal najskor vytvoreny iba obchodny ucet. Bankovy ucet bez poplatkov som si otvaral az neskor a vtedy sa ma vyslovene pytal zamestnanec banky aky chcem mat login do bankoveho uctu(pri obchodnom sa ma nepytal) - takze sa da mat rozne loginy.
Co sa tyka toho telefonu/mailu si nie som isty, lebo odo mna chcel iba potvrdit aktualnost tychto udajov..

Ostal som trochu prekvapeny ze som si nemohol tento nanovo vytvoreny ucet pridat ako dalsi bezpecnostny ucet k obchodnemu(aby som z obchodneho mohol posielat peniaze na tento novo vytvoreny) resp. ze mozem mat iba 1 bezpecnostny ucet (ked som si zakladal obchodny ucet bolo mi povedane inak..)
Ale nevadi aj tak som s nimi zatial spokojny - skus im zavolat podla mna ti budu vediet odpovedat okamzite.
martinpa
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št 23 05, 2019 9:16 pm

Re: Aky broker? Fio

Príspevok od používateľa martinpa »

Fio predsalen planuje redizajnovat eBrokera - som zvedavy, lebo ich nova appka je celkom v pohode. Ale asi k tomu boli dost dotlaceny.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 746 times
Been thanked: 81 times

Re: Aky broker? Fio

Príspevok od používateľa rmaly »

martinpa napísal:Fio predsalen planuje redizajnovat eBrokera - som zvedavy, lebo ich nova appka je celkom v pohode. Ale asi k tomu boli dost dotlaceny.


a vies o tom aj nieco blizsie? Bolo by to super, keby to trosku vylepsili... aspon "reporting"...
martinpa
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št 23 05, 2019 9:16 pm

Re: Aky broker? Fio

Príspevok od používateľa martinpa »

Ee, len na FB odpovedali na dotaz, ze na tom pracuju. Este par mesiacov dozadu pisali, ze nic neplanuju. Moze byt, ze dopadli ako Tatra Banka s ich Mobile Pay a jednoducho, ked chcu podporovat nove verzie, musia robit aj nejaku udrzbu.
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

ucet pre dochodcu Lynx,Fio,Patria alebo SLSP?

Príspevok od používateľa amalfi »

Zdravim Vas. Potrebujem poradit.Chcem zalozit ucet pre mamu Tak aby som v jej mene mohol nakupit nejake akcie mozno dve tri firmy postupne.Rozmyslal som medzi Fiom Lynxom alebo Patriou.Nic lepsie ma nenapada.Fio sa mi zdal fajn ale cital som nan vela staznosti ohladne nefunkcnosti ich systemu.Hlavne vtedy ked sa daju akcie predat na maximach.No zaroven je to kamenna pobocka.Clovek nemusi ist do Prahy a v pripade dedicstva iste nerobia tolko problemov ako povedzme Lynx...........Bola este alternativa SLSP ale jedno percento a 25 euro za pokyn sa mi zda dost vysoka cena.Nehovoriac o tom ze o nejakom lepsom nacasovani by v pripade SLSP nemohla byt ani rec. Sami dobre viete kolkokrat ste rusili pokyn kym ste vyhodne nakupili.Je dost komicke ist na pobocku v SLSP a vymanut lepsi nakupny ci predajny kurz ako z tepla domova.
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: Aky broker? Fio

Príspevok od používateľa Lex »

Slsp uz vies dat pokyn cez internetbanking.
martinpa
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št 23 05, 2019 9:16 pm

Re: Aky broker? Fio

Príspevok od používateľa martinpa »

SLSP ma poplatok za zrusenie/nezrealizovanie pokynu
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 746 times
Been thanked: 81 times

Re: ucet pre dochodcu Lynx,Fio,Patria alebo SLSP?

Príspevok od používateľa rmaly »

amalfi napísal: St 25 11, 2020 8:04 pm Zdravim Vas. Potrebujem poradit.Chcem zalozit ucet pre mamu Tak aby som v jej mene mohol nakupit nejake akcie mozno dve tri firmy postupne.Rozmyslal som medzi Fiom Lynxom alebo Patriou.Nic lepsie ma nenapada.Fio sa mi zdal fajn ale cital som nan vela staznosti ohladne nefunkcnosti ich systemu.Hlavne vtedy ked sa daju akcie predat na maximach.No zaroven je to kamenna pobocka.Clovek nemusi ist do Prahy a v pripade dedicstva iste nerobia tolko problemov ako povedzme Lynx...........Bola este alternativa SLSP ale jedno percento a 25 euro za pokyn sa mi zda dost vysoka cena.Nehovoriac o tom ze o nejakom lepsom nacasovani by v pripade SLSP nemohla byt ani rec. Sami dobre viete kolkokrat ste rusili pokyn kym ste vyhodne nakupili.Je dost komicke ist na pobocku v SLSP a vymanut lepsi nakupny ci predajny kurz ako z tepla domova.
Fio mam a predaval som iba raz inac iba kupujem.. problemy neboli (cca 3 roky dozadu)... pokial viem, tak nevyhody FIO su len zastarale prostredie a asi najvyssie poplatky za nakup/predaj medzi brokermi (9.95eur / 7.95 usd)...
Ale zase ziadne minimalne zostatky, ziadne rocne poplatky za ucet a mozes kupovat US ETF.... a su na Zahradnickej :) :)
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

rmali

Príspevok od používateľa amalfi »

Ja planujem dve alebo tri nakupy roznych akcii na dobu rok a viac. Kamenna pobocka je v pripade dochodcu pozehnanim. Nevies ako je to teraz u nich s poplatkom za neaktivitu? Zrusili to? Viem ze kedysi bola..Ak budem nakupovat bud nemecke alebo americke akcie alebo Akcie Singapuru. Sea ltd sa mi pozdavala len by mohla trochu klesnut.A z USA Snowlake vyzeral nadejne.Rozmyslal som aj nad xiaomi ked bola okolo 2,3 ale je to cinska akcia zial.Tym sa chcem vyhybat.Ja osobne koli par tisickam do nicoho teraz nejdem.Rozhodne je bezpecnost brokera prvorada.Aj ked je to zastarale tak hadam sa to da zvladnut pre cloveka ako som ja.Ktory vyuziva Lynx basic iba.Pozeral som par videii o nakupe cez FIO.Snad este nieko spokojny s Fio napise.Lebo nemam chut sa jedovat ked prepasnem dobry cas na nakup ako som prepasol pred par tyzdnami.Ale ako som spomenul v tomto pripade jedna sa o nakup pre dochodcu.Preto chcem mame dobre poradit.A ona bude mat zaroven materialny pocit fyzickej pobocky.
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: Aky broker? Fio

Príspevok od používateľa amalfi »

Lex.............Kolko pyta SLSP z obchodu cez internetbanking? Nemyslim cez mobil tu ich aplikaciu Giorgio.Odkedy sa da v SLSP nakupovat akcie cez internetbanking? To by ma zaujimalo.Ale cena ich pokynu u nich bude urcite riadne mastna aj ked online.
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: Aky broker? Fio

Príspevok od používateľa amalfi »

amalfi napísal: St 25 11, 2020 9:05 pm Lex.............Kolko pyta SLSP z obchodu cez internetbanking? Nemyslim cez mobil tu ich aplikaciu Giorgio.Odkedy sa da v SLSP nakupovat akcie cez internetbanking? To by ma zaujimalo.Ale cena ich pokynu u nich bude urcite riadne mastna aj ked online.
martinpa
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št 23 05, 2019 9:16 pm

Re: Aky broker? Fio

Príspevok od používateľa martinpa »

amalfi napísal: St 25 11, 2020 9:05 pm Lex.............Kolko pyta SLSP z obchodu cez internetbanking? Nemyslim cez mobil tu ich aplikaciu Giorgio.Odkedy sa da v SLSP nakupovat akcie cez internetbanking? To by ma zaujimalo.Ale cena ich pokynu u nich bude urcite riadne mastna aj ked online.
25e nakup/predaj, 3 eura storno pokynu, 0.4% fee rocne na zahranicne akcie. ale v porovnani s TB, ktora pyta za obchod cca 80 eur je to nieco :D
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Aky broker? Fio

Príspevok od používateľa Martin7 »

Amalfi, na daný účel je Fio výborné. Ak nebude robiť veľa nákupov a hlavne držať je to výborná voľba aj cenovo. 7,95 USD nákup/predaj do 100 shares, nad 9,95 USD. Ak sa pokyn nevyplní, neplatíš nič (ani keď sa ho rozhodneš nevyplnený zrušiť). Žiadne ďalšie poplatky napr. za neaktivitu. Platforma je pre takého človeka ideálna, jednoduchá. Keď budeš otvárať účet, hneď ti ukážu ako nakúpiš aj predáš akcie.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: Aky broker? Fio

Príspevok od používateľa amalfi »

Martin Tak to je super ze ten poplatok za neaktivitu zrusili.Ale co tie negativne komentare na Fio ktore obcas objavim? Aky mas na to nazor?Ja som natrafil len na nejake videa na youtube ohladne ich platformy.Poviem Ti Lynx basic sa mi paci viac ale na druhej strane iste nie je ziadna recova bariera vo Fiu.Lebo riesit ekonomicku nemcinu v sprave uctu kazdy rok tiez nie je prijemne.Hlavne ak Ta system nepusti bez tohto kroku previest peniaze do tvojej banky.
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: Aky broker? Fio

Príspevok od používateľa amalfi »

Martinpa................. Ta SLSP okrem poplatku za pokyn nakup a predaj cez internetbanking berie jedno percento?? a tych 0,4 percenta je ako poplatok za drzanie akcii sprava?.....
martinpa
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št 23 05, 2019 9:16 pm

Re: Aky broker? Fio

Príspevok od používateľa martinpa »

amalfi napísal: St 25 11, 2020 11:30 pm Martinpa................. Ta SLSP okrem poplatku za pokyn nakup a predaj cez internetbanking berie jedno percento?? a tych 0,4 percenta je ako poplatok za drzanie akcii sprava?.....
1%, min 25 eur je za nakup a predaj a 0.4 % rocne je za drzanie, teda nejake custody fee. https://www.digitalneinvestovanie.sk/sk/cenne-papiere
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Aky broker? Fio

Príspevok od používateľa Martin7 »

Výhrad voči platforme mám aj ja veľa, ale z pohľadu tradera. Ako investor som spokojný. Až na ceny nákup/predaj. Platforma vyzerá ako z 90-tych rokov, ale je funkčná a prehľadná. Rýchlo si na ňu zvykneš. Ľahko a prehľadne nakúpiš, predáš. Obrovská výhoda Fio je nákup snáď všetkých US ETF-iek, tam sa ostatní nechytajú.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: Aky broker? Fio

Príspevok od používateľa amalfi »

No najdolezitejsie je aby neuzavreli pozicie bez vedomia majitela uctu .Vraj sa to u niektorych brokerov stava.Je super ak si clovek moze jednoducho nakupit a predat bezne akcie.Hlavne v mojom pripade ked neriesim ziadne schorty ci opcie.Na Fio si spominam ked boli len obchodnik s cennymi papiermi a sidlili na Kolarovom namesti a kusok od nich ak si dobre pamätam sidlila Jnt Asset menazment.No to su uz take retro spomienky.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 746 times
Been thanked: 81 times

Re: Aky broker? Fio

Príspevok od používateľa rmaly »

amalfi napísal: St 25 11, 2020 11:24 pm Martin Tak to je super ze ten poplatok za neaktivitu zrusili.Ale co tie negativne komentare na Fio ktore obcas objavim? Aky mas na to nazor?Ja som natrafil len na nejake videa na youtube ohladne ich platformy.Poviem Ti Lynx basic sa mi paci viac ale na druhej strane iste nie je ziadna recova bariera vo Fiu.Lebo riesit ekonomicku nemcinu v sprave uctu kazdy rok tiez nie je prijemne.Hlavne ak Ta system nepusti bez tohto kroku previest peniaze do tvojej banky.
Ten poplatok za neaktivitu ak aj niekedy mali, tak to muselo byt velmi velmi davno. Ja som ho uz nezazil a ked som niekedy v 2015 ci kedy zakladal ucet a zistoval som si veci, tak kolega, co tam mal dlhsie nejake madarske akcie tiez nic nepamatal...
Na margo platformy... ved napis, co si sa docital... Za cca 5-6 rokov som nic extra nezachytil zleho. Proste je to sooo 90ties...
Ale ak potrebujes vykonat :
1, najdi ticker (je tam search)
2, vypln mnozstvo a menu pre vysporiadanie (konvertuje aj samostatne z inej meny)
3, pockaj, ci sa ti to kupilo...
Tak to staci. A pozerat sa na sexi grafiky mozes tak, ze to nahadzes do appky Yahoo finance a tam to mas realtime... Proste take oldie but goldie...
A ak mas ucet vo Fio banke, prevod je okamzity...
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: Aky broker? Fio

Príspevok od používateľa amalfi »

rmaly......Vies ja som nad volbou brokera zacal uvazovat koncom roka 2016 ak si dobre spominam.Bola to prave tato stranka ktora ma podnietila najst cestu k brokerovi.Vela som porovnaval.A nakoniec som sa rozhodol pre Lynx. Nevravim ze ma par krat nevytociliopakovanym pytanim udajov ktore som im poslal ako aj problemy pri registracii co predlzilo registraciu na skoro mesiac.Aj ked mam pocit ze v case zakladania bol moja spokojnost daleko väcsia.Na fiu ma v tom case odradili poplatky a spominana neaktivita ako aj krytie do 20tis co je velmi malo.Zial teraz krytie do 20tis bude asi u kazdeho brokera.Cim to zvyhodnuje prave fio
Z diskusii som nasiel na nete napriklad toto ..........DOBRý DEň, MOJA PRACOVNá SKúSENOSť BOLA, žE KLIENT DAL POKYN NA NáKUP AKCII, APLIKáCIA (RESP. čLOVEK, KTORý JU OVLáDAL) VYKONAL PREDAJ. KLIENT SAMOZREJME O PENIAZE PRIšIEL.
MOJA OTáZKA ZNIE: KTO VO FIO VYKONáVA SAMOTNý POKYN: JA AKO OBCHODNíK ALEBO NEJAKá FIKTíVNA OSOBA, KTORá SPRACUJE POKYN ( SPRAVí PRESNý OPAK AKO ZADáM)? ´DAKUJEM ZA ODPOVEĎ.........(https://finex.cz/recenze/fio-broker/)
alebo prispevky nizsie
Nestalo se to poprvé. Nakoupil jsem akcie a jakmile začala prudce stoupat, aplikace e-broker měla technické problémy s připojením do USA a já nemohl dávat pokyny. Problémy prý řeší. Jakmile akcie klesla na nízkou hodnotu, byl problém vyřešen. Já přišel o 2000 dolarů na růstu. A protože nevěřím na náhody a nestalo se to poprvé, tak se ptám, kdo za mě sklidil na můj úkor smetanu? Český broker, nebo jeho zahraniční? Zajímaly by mě zkušenosti ostatních.. Stalo se vám to také?............
Fio e-Broker používám a jsem rozhodnut od Fia odejít. Mám bohužel víc špatných zkušeností, než dobrých. Aplikace e-Broker má skoro každý den technické problémy, zpoždění dat z trhů, často aplikaci nelze ani otevřít. Pro častější obchodování je to tragedie. Fio NEDOPORUČUJI! Divím se jak je možné, že banka na profesionální úrovni poskytuje takto amatérsky brokerské služby...............
Co to jsou za žblepty Slováku. Co já mám zkušenosti, tak Fio jede dobře! Já můžu doporučit!! Berte ty recenze na netu s rezervou. Píšou to lidi, cosi pořád stežují a nemaj co na práci jen čučet do počítače!!
......................
Posledn prispevky boli na stranke https://www.penize.cz/brokeri/8343-fio- ... spolecnost
Inak v case ked padali burzy ked sme boli v prvej vlne korony na stranke akcie cz vela Cechov nadavalo ze nemohli schortovat.
Samozrejme co som skopiroval tymto sa nechcem nijako dotknut tejto firmy.Niektore prispevky sa nemusia zakladat na pravde.Preto by ma zaujimal nazor ludi odtialto.A väcsina z Vas ho ma pozitivny.Tiez viem ze vela firiem si dava bezny ucet vo Fio banke.Alebo byvali klienti Zuna idu k nim..No napriek kladnm aj zapornym recenziam mam pocit ze Fio je z pohladu pasivneho investora pre nakup etfka ci beznych akcii na druhom mieste za Lynxom ci IB...........Som velmi rad Vasim komentarom.To ze obcas vypadne aplikacia clovek ozelie aj ked sa to skutocne stane.
A myslim si ze zo vsetkych brokerov je Fio najlepsi co sa vysporiadania dedicstva tyka.Takze pre dochodcu uplne idealne.Aj ked su tu ludia ktori sa smeju tym co uprednostnuju kamenne pobocky.Ved co je na tom zle.Chcete poradit rodicom ci niekomu znamemu nejaku akciu tak pride fyzicky do banky.Nebude sa babrat s formularom v nemcine ci v anglictine.Otvori si ucet ak si priplati za nakup akcie pomozu mu na pobocke a prepasne nacasovanie.Ak je trocha zdatny na nete pocka par mesiacov alebo tyzdnov a kupi si zelanu akciu z tepla domova s lepsim nacasovanim.........Je inak smutne ze taku aplikaciu nemaju banky typu JnT alebo Privatbanka.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 746 times
Been thanked: 81 times

Re: Aky broker? Fio

Príspevok od používateľa rmaly »

@amalfi
jasne, tak tie pribehy teda nevestia nic dobreho :)... Ale mne to skor pride, akoby mali problemy viac traderi...? V kazdom pripade som sa s takymto este nestretol, ale ja nakupujem buy & hold asi 2x za rok... takze som mal mozno iba stastie... Rozhodne by som nemusel zazit to co v tych prispevkoch...

@juggler
netusim, ako to ojekabatili... zlate ceske rucicky...
Zakňaktel
Príspevky: 18
Dátum registrácie: Po 23 11, 2020 6:40 pm
Been thanked: 1 time

Re: Aky broker? Fio

Príspevok od používateľa Zakňaktel »

JUGGLER napísal: Pi 27 11, 2020 1:12 am Ja si lámem hlavu ako má Fio poriešené, že jeho klienti môžu obchodovať americké ETF.
Jde o vyklad zakona, kdy jiny broker (treba Degiro) si ho vylozi radeji prisneji nebo ho vubec nechce resit. Fio si ho vyklada takto:
Podle čl. 13 nařízení PRIIPs má osoba, která k produktu poskytuje poradenství, nebo takový produkt sama prodává, povinnost poskytnout retailovým investorům KID. Osobou, která prodává PRIIP, se podle čl. 4 odst. 5 nařízení PRIIPs rozumí osoba, která investorovi produkt nabízí, nebo která s ním uzavírá smlouvu o produktu s investiční složkou. Na základě bodu 26 preambule nařízení PRIIPs lze dovozovat, že mezi osoby, které PRIIP prodávají, patří i „zprostředkovatelé“ produktů. Nicméně určujícím kritériem pro to, zda „zprostředkovatel“ má povinnost poskytnout KID je to, zda daný produkt „prodává“, tj. ve smyslu čl. 4 odst. 5 nařízení PRIIPs aktivně nabízí, resp. ohledně PRIIP uzavírá smlouvu s klientem. Obstarávání nákupu investičních nástrojů na pokyn zákazníka, resp. zprostředkování přístupu na zahraniční burzu, kritérium čl. 4 odst. 5 nařízení PRIIPs nesplňuje. Pokud tedy obchodník s cennými papíry provádí pouze execution-only služby v návaznosti na podnět investora, resp. pouze „zprostředkovává“ přístup na zahraniční burzu, aniž by dané produkty sám nabízel, a současně ohledně produktů neposkytuje žádnou poradenskou činnost, nelze jej považovat za subjekt povinnosti podle čl. 13 odst. 1 nařízení PRIIPs.
Je na tom videt jedine to, ze to narizeni je uplny blabol a nesmysl. Proc si u jednoho brokera muzu obchodovat napriklad napakovane CFD nebo napakovany index volatility, ale nedovoli mi nakup nudneho SPY, tedy ETF kopirujiciho vyvoj americkeho indexu?
DOBRý DEň, MOJA PRACOVNá SKúSENOSť BOLA, žE KLIENT DAL POKYN NA NáKUP AKCII, APLIKáCIA (RESP. čLOVEK, KTORý JU OVLáDAL) VYKONAL PREDAJ. KLIENT SAMOZREJME O PENIAZE PRIšIEL.
MOJA OTáZKA ZNIE: KTO VO FIO VYKONáVA SAMOTNý POKYN: JA AKO OBCHODNíK ALEBO NEJAKá FIKTíVNA OSOBA, KTORá SPRACUJE POKYN ( SPRAVí PRESNý OPAK AKO ZADáM)? ´DAKUJEM ZA ODPOVEĎ
(...)
Jakmile akcie klesla na nízkou hodnotu, byl problém vyřešen. Já přišel o 2000 dolarů na růstu. A protože nevěřím na náhody a nestalo se to poprvé, tak se ptám, kdo za mě sklidil na můj úkor smetanu?
Komentar cloveka, ktery si ani neumi vypnout CAPS LOCK a domniva se, ze ve Fio sedi nejaky certik, ktery mu umyslne zmenil prikaz z prodeje na nakup, pak se zajima o "fiktivni osobu", ktera mu meni pokyny, to ani nema cenu komentovat. Takovy clovek by mozna tak mohl skocit do nejake diry a umrit.

A druhy dement na holeni se domniva, ze Fio na zajem na tom zablokovat jeho $2k obchod, aby nejakym zpusobem slizli smetanu.
SomPanko
Silver Member *
Príspevky: 202
Dátum registrácie: Pi 01 09, 2017 4:14 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Aky broker? Fio

Príspevok od používateľa SomPanko »

Ja som cez Fio spravil niekoľko desiatok obchodov a nikdy som s tým nemal žiaden problém. Samozrejme, platforma nie je úplne najkrajšia, ale bez problémov poslúžila na všetko, čo som tam robil.

Niekto kto tam spomínal v komentároch oneskorenia dát z trhu si asi len neuvedomil, že tie dáta tam majú stále o cca 15 minút oneskorené a nie je to technický problém.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4290
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 411 times
Been thanked: 334 times

Re: Aky broker? Fio

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

pokial viem tak zadarmo data su oneskorene ale ked si clovek plati zive data tak by mal mat pristup k aktualnym bez omeskania
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15663
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 970 times
Been thanked: 1326 times

Re: Aky broker? Fio

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Zakňaktel napísal: Pi 27 11, 2020 3:21 pm Jde o vyklad zakona, kdy jiny broker (treba Degiro) si ho vylozi radeji prisneji nebo ho vubec nechce resit. Fio si ho vyklada takto:

Pokud tedy obchodník s cennými papíry provádí pouze execution-only služby v návaznosti na podnět investora, resp. pouze „zprostředkovává“ přístup na zahraniční burzu, aniž by dané produkty sám nabízel, a současně ohledně produktů neposkytuje žádnou poradenskou činnost, nelze jej považovat za subjekt povinnosti podle čl. 13 odst. 1 nařízení PRIIPs.

Je na tom videt jedine to, ze to narizeni je uplny blabol a nesmysl. Proc si u jednoho brokera muzu obchodovat napriklad napakovane CFD nebo napakovany index volatility, ale nedovoli mi nakup nudneho SPY, tedy ETF kopirujiciho vyvoj americkeho indexu?
Dík za vysvetlenie. Plne súhlasím. Predpokladám, že IB U.K.(tam majú účty EU klienti ) požiadalo IB US aby blokovalo nákupy amerických etefiek.
FIO je samostatný broker, ten si to nezakázal. LYNX je reseller IB...účty sú v U.K...detto ako IB. XTB real ETF si tiež zrejme nezakázali americké ETFs.

A druhy dement na holeni se domniva, ze Fio na zajem na tom zablokovat jeho $2k obchod, aby nejakym zpusobem slizli smetanu.
Snaž sa trochu slušnejšie. Došla sťažnosť.

Súhlasím, že referencie treba brať s rezervou. Hlavne tie staré, lebo východoeurópski brokeri pred 10-15 rokmi si dovoľovali kadečo. A dnes je dohľad a regulácia prísnejšia, takisto konkurencia. Aj niektoré súčasné sťažnosti môžu byť neopodstatnené a stačilo by ich vyriešiť cez customer service. Aj ja zvyknem niekedy miesto BUY kliknúť SELL, alebo z času na čas neviem trejd uzavrieť v gape (majú security limity čo ma nepustia ), čím mi broker privodí neželanú stratu, alebo naopak: nepustí ma do ziskového obchodu...to sú také nedostatky mimoburzových hodín, kedy chýba likvidita..ale nesťažujem sa.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: Aky broker? Fio

Príspevok od používateľa amalfi »

Podla nazoru väcsiny z Vas usudzujem ze Fio je skutocne vyborna alternativa.............
Jugler ty si v podstate nekorunovany kral tohto portalu. By ma zaujimalo ci si pocul aj o pripadoch ked ludia omylom nakupili velmi draho alebo predali velmi pod cenu.Povedzme nesikovnost v prstoch,rusive vplyvy doma,problemy s ocami ci unava .Myslis si ze su aj take nastavenia ktore sa daju u niektorych brokeroch nastavit aby clovek omylom nechcene nepredalvyrazne pod cenu?.Da sa vobec voci tomu nejakou formou nastavenia branit?
Rmaly..Ja trejderom niesom.Neviem urcit ci sa o nieco take mozno vzdialenej buducnosti pokusim ale snazim sa mysliet dlhodobo.Preto som zamerany na dlhodby long kde rocny test musi jednoducho byt.Posledny pol rok som zanevrel na cihanie etfiek ale ciham skor na dobre typy na akcie po hlbokom prepade alebo mlade firmy na burze ktore rychlo rastu.Len si kladiem otazku kedy nastane zasa väcsi pad aby sa moznosti nakupit viac otvorili.
Napísať odpoveď

Návrat na "Brokeri - cez koho na burzu"