vyber platformy - minimum obchodov a v korunach

Výber, skúsenosti, poplatky
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Melisko
Príspevky: 14
Dátum registrácie: Ut 21 03, 2017 1:00 am

vyber platformy - minimum obchodov a v korunach

Príspevok od používateľa Melisko »

Zdravim

Toto je moj prvy prispevok na tomto fore ako aj prvy ohladne investovania celkovo.
V ocakavani konca intervencie som si zmenil cca 50k eur na ceske koruny.
Povodne som chcel tieto peniaze investovat do korporatneho dlhopisu za 3.5% na 3 roky (som uplny zaciatocnik co sa tyka investicii) ale cim viac sledujem stranky o investovani tym viac zistujem ze by to asi nebolo moc optimalne:)

Do korporatnych dlhopisov by som ale predsalen rad investoval kedze hladam len nieco konzervativne ale formou ETF fondou kde by bolo riziko rozlozene na viacerych eminentov.

hladam preto platofrmu, ktora by bola pre mna vhodna
1. Chcel by som investovat v ceskych korunach
2. Nebudem robit vela obchodov - ciastku rozlozim tak max do 5 fondov a potom na platofrme uz nebudem moc aktivny takze ziadne poplatky za neaktivitu a pod:)
3. plan je drzat fondy 1-3 roky.
4. platforma by mala okrem ETF fondov obsahovat aj forex a akcie, ktorym by som sa v buducnosti chcel zacat venovat:)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7054
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: vyber platformy - minimum obchodov a v korunach

Príspevok od používateľa jogo »

V ceskych korunach asi ziadne ETF nenakupis, preto budes musiet urobit konverziu (alebo kupit na uver a platit z neho uroky, co sa ti neoplati).
Na cs-trhu su etablovani tito traja stari brokeri s dlhodobou historiou: (v abecednom poradi)
-FIO
-LYNX
-PATRIA
tak si pozri ich ponuku, ci ponukaju to, co chces kupit a ci ti vyhovuju ich konverzne podmienky na zmenu penazi.

p.s: Neviem, ci je dobry napad kupovat dlhopisove ETF-ka v case, ked centralne banky zacinaju alebo chystaju sa dvihat uroky. Lebo plati pravidlo, ze zvysenie urokov centralnou bankou znizuje cenu dlhopisov a naopak, znizenie urokov centralnou bankou zvysuje cenu dlhopisov.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Melisko
Príspevky: 14
Dátum registrácie: Ut 21 03, 2017 1:00 am

Re: vyber platformy - minimum obchodov a v korunach

Príspevok od používateľa Melisko »

Ak v korunach nie je mozne cez online platformy investovat do ETF tak musim vymysliet hold nieco ine. Pretoze nato som tie eura konvertoval do korun aby sa tam okrem konca intervencia zhodnotili aj samostatne.
Mam este aj eurovy ucet na ktorych mam volne prostriedky urcene k zveladovaniu:) Prejdem si tie tri platformy co si doporucil a casom nato vhupsnem. Ale pekne postupne, najprv sa zbavme problemu co s tymi 1 a pol mega:)

Roky som tie peniaze sporil s planom zacat podnikat ale zivot to nakoniec zariadil inak a ja musim uz konecne finacne dozriet aby mi to nadalej nelezalo na beznom ucte:)
Dozrievam a zaujima ma:

1. Tie ETFka sa nedaju kupit ani v ramci ceskeho trhu napriklad na prazskej burze?
2. Je mozne teda nakupit ETFka alternativne cez nejaku kamennu banku? (nemusia byt dlhopisove)
3. Kedze chcem investovat v ceskej mene a konzervativne je nejaky produkt ako alternativa k ETF ak by 1 a 2 odpoved bola nie?
4. Vravis ze sa ocakava narast urokovych mier zo strany centralnych bank a to to znizi urokove miery dlhopisov. To si myslel pre tie ETFka v ramci dlhopisoveho fondu vsak? Ak by som investoval do ponuky kupy dlhopisu jednej firmy (hore spominanej ponuky 3.5% na 3 roky konkretne EPH 2020 od J&T "zralokov") tak tam by to bol garantovany urok pocas celej doby splatnosti. A "garantovany" myslim ak sa daco samozrejme neposere

ospravedlnujem sa skakanie od temy k teme...
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7054
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: vyber platformy - minimum obchodov a v korunach

Príspevok od používateľa jogo »

Melisko napísal: 1. Tie ETFka sa nedaju kupit ani v ramci ceskeho trhu napriklad na prazskej burze?
To ti neviem povedat, lebo na prazskej burze neobchodujem, ale predpokladam, ze cesky trh neni zaujimavy pre velke svetove spravcovske spolocnosti, aby kotovali svoje ETF-ka na takom malom trhu.
2. Je mozne teda nakupit ETFka alternativne cez nejaku kamennu banku? (nemusia byt dlhopisove)
ETF-ka priamo banky nepredavaju, ale predavaju podielove fondy. Nevyhoda je, ze okrem radove vyssich poplatkoch budes musiet zisky z tychto investicii aj po roku drzania zdanit a odviest zdravotne odvody, cize das statu zbytocne tretinu zisku.
3. Kedze chcem investovat v ceskej mene a konzervativne je nejaky produkt ako alternativa k ETF ak by 1 a 2 odpoved bola nie?
Najprv musis pochopit, ze ak za CZK nakupis ETF-ka, ktore investuje do euro alebo USD - firmy, tak nesies kurzove riziko ty a nikto iny. Ak Czk posili, tebe hodnota investicia v ETF-ku poklesne(vyjarene v CZK)
Jedine, ze by si kupil dlhopisy ceskej firmy denominovane v CZK, pripadne ETF-ko ktore nakupuje vyhradne ceske dlhopisy.
Je tu jedna moznost otvorit ucet u ceskeho XTB v CZK a cez neho nakupovat indexy pripadne USA alebo nemecke bondy, ale XTB predava CFD-ka, preto zisk budes zdanovat podobne ako keby si investoval do podieloveho fondu. A je tam este riziko velkej paky, ktoru by si ako zaciatocnik mohol, hoci omylom, pouzit a prist do velkeho pruseru.
4. Vravis ze sa ocakava narast urokovych mier zo strany centralnych bank a to to znizi urokove miery dlhopisov. To si myslel pre tie ETFka v ramci dlhopisoveho fondu vsak? Ak by som investoval do ponuky kupy dlhopisu jednej firmy (hore spominanej ponuky 3.5% na 3 roky konkretne EPH 2020 od J&T "zralokov") tak tam by to bol garantovany urok pocas celej doby splatnosti. A "garantovany" myslim ak sa daco samozrejme neposere
ospravedlnujem sa skakanie od temy k teme...
Nikdy som priamo dlhopisy nekupoval, ale teoreticky,ak emitent neskrachuje, tak by si mal mat tych 3.5% garantovanych.
Ale dat dlhodobe uspory do dlhopisu jednej firmy, to je obrovske riziko. Preto tu mame pre malych investorov dlhopisove ETF-ka, kde je riziko viac diverzifikovane.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Napísať odpoveď

Návrat na "Brokeri - cez koho na burzu"