Interactive Brokers

Výber, skúsenosti, poplatky
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.

Kam ste dostali ponuku na migráciu?

Hlasovanie ukončené Pi 15 01, 2021 7:32 pm

Mám IB a dostal som ponuku do IBCE (HU )
11
44%
Mám IB a dostal som ponuku do IBIE (Írsko)
0
Žiadne hlasovania
Mám Lynx a dostal som ponuku so IBCE (HU)
0
Žiadne hlasovania
Mám Lynx a dostal som ponuku do IBIE (Írska )
14
56%
 
Celkom hlasov: 25

Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4290
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 411 times
Been thanked: 334 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

iceberg8

vlastnia tie nehnutelnosti potom napr rozne spolocnosti, ktore maju vyhodnejsie zdanenie ako fyzicka osoba, resp si mozu dat viacej toho do nakladov. Vlastnit nehnutelnost na Zapade nie je az tak uplne bezne ako tu.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3883
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 477 times
Been thanked: 150 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Hm, no lenze aj ja si mozem prepisat svoj byt na s.r.o a budem na tom tak isto (takmer), alebo sa mylim ? (zalezi od konkretneho zdanenia)
To potom mozme uvalita takyto model aj na bezne auta, kolobezky... Dnes je uz FO v nevyhode, napr taky bezny zamestnanec. (nepocitam ale dovolenky a mozne socialne/zdravotne vyhody ako praceneschopnost a podobne)

(asi musime poprosit JUGGLERa o presun par prispevkov do inej temy? :) )
Odoslané z počítača
sionell
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Po 27 09, 2021 9:41 am

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa sionell »

Celkom zaujimave odpovede. Nastavila som si teda par alarmov na ETF. Tiez som si nedavno pozerala historicke vynosy zo S&P 500 a do 90. rokov to nebola ziadna slava. Myslim, ze dalsich 15 rokov budeme radi vynosom aspon na urovni inflacie. Dakujem vam vsetkym. Este sa chcem opytat Jugglera - v jednom vlakne si sa vyjadril, ze si treba davat pozor na bio/medical akcie. Zvyknu byt nafuknute podobne ako startupy, alebo je to z dovodu, ze maju vysoke naklady a neisty zisk+dost velku regulaciu oproti inym odvetviam? Dakujem.
Este poradim Icebergovi, aby si byt nezaradzoval do obchodneho majetku firmy, nakolko by platil vyrazne vyssiu dan z nehnutelnosti a ine miestne dane (odpad, vodne, stocne). A trosku odbocim od temy. Najmenej vyhodne je byt zamestnancom. Ak bezny clovek nechce krmit stat odvodmi, ale chce mat narok na minimalny dochodok, oplati sa byt zamestnany na ciastocny uvazok s prijmom vo vyske aspon 24,1% priemernej mzdy v danom roku (to je mesacne za rok 2021 300 eur, ale pozor, rocne to musi byt 12x300 eur - takze ak sa niekto zamestna v od 1.11.,, tak jeho mesacna hruba mzda musi byt 1800 eur). A k tomu si zalozit zivnost, z ktorej nebude musiet platit minimalne ZP, ale iba z toho, co zarobi na zivnost, kedze pojde o subeh zivnosti a zamestnania. Prijem na zivnost max. 6798 eur za rok 2021, aby nevznikla povinnost platit odvody do SP. Ak SZCO vyuzije pausalne vydavky 60% a nezdanitelnu cast na danovnika, tak neplati takmer ziadnu dan (pre rok 2021 to zatial nemam preratane). Zvysok prijmov aj vydavkov presmerovat do sro, vyplacat si priebezne cestovne nahrady z pracovnych ciest (tie sa nezdanuju, ale treba si viest knihu jazd) a koncom roka zisk, z ktoreho sa plati dan z dividend 7% + 15% dan zo zisku, ak ma pravnicka osoba vynosy do 49 790 €. Koniec danoveho okienka.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa JUGGLER »

sionell napísal: St 13 10, 2021 11:11 pm
Dakujem vam vsetkym. Este sa chcem opytat Jugglera - v jednom vlakne si sa vyjadril, ze si treba davat pozor na bio/medical akcie. Zvyknu byt nafuknute podobne ako startupy, alebo je to z dovodu, ze maju vysoke naklady a neisty zisk+dost velku regulaciu oproti inym odvetviam? Dakujem.
Treba si dávať pozor na riziko straty. Pretože väčšina biofarmaceutických firiem sú vysoko ocenené už od vstupu na burzu a vysoké očakávania sa väčšinou nenaplnia. Ľudia radi investujú do firiem, ktoré objavujú, alebo klinický testujú nové lieky. Každý samozrejme sníva, že chytí firmu ktorá sa presadí s novým liekom..ale to sa podarí len velmi málo firmám. Stačí si dať do screenera všetky tituly ( je ich asi 1000 ) a pozrieť si grafy a parametre. V grafoch uvidíš históriu a v parametroch, že často majú kapitalizáciu stoviek miliónov USD, ale žiadne, alebo malé tržby. Míňajú milióny a ked sa nejaký výskum nevydarí, alebo liek neschvália, tak padnú aj -50%, alebo viac. Skús si nájsť špecializované ETFs na biotechnologie a príd povedať akú majú performance. Ja som videl špecializované fondy kde sa venujú iba tomuto jedinému odvetviu a darmo, že sú diverzifikované do 50-80 akcií, aj tak sú volatilné a málo výnosné. Je logické, že toto odvetvie by mohlo byť zaujímavé pre ľudí, ktorí majú medicínske vzdelanie. Ja mám, preto som sa x krát pokúšal na týchto firmách zarobiť. Nie vždy to dopadlo dobre, videl som veľmi veľa prepadákov oproti tým, čo urobili stovky %, preto sa im vyhýbam. Myslím, že v technológiách je oveľa väčšia šanca nájsť výnosnejšie akcie. Ak velmi chceš uspieť, musíš sa inšpirovať martinom7 a nájsť akcie, ktoré majú skrytý potenciál...tak ako on objavil AMD, alebo ako kúpil pri dobrej cene AMC.
Martin by mal byť dobrý príklad pre teba, lebo úspešne investuje popri práci. Prišiel sem ako ty, ked nič o burze nevedel a dnes je líder nielen výnosovo, ale hlavne z hľadiska výnos/náklady.

sionell napísal: St 13 10, 2021 11:11 pm Najmenej vyhodne je byt zamestnancom. Ak bezny clovek nechce krmit stat odvodmi, ale chce mat narok na minimalny dochodok, oplati sa byt zamestnany na ciastocny uvazok s prijmom vo vyske aspon 24,1% priemernej mzdy v danom roku (to je mesacne za rok 2021 300 eur, ale pozor, rocne to musi byt 12x300 eur - takze ak sa niekto zamestna v od 1.11.,, tak jeho mesacna hruba mzda musi byt 1800 eur). A k tomu si zalozit zivnost, z ktorej nebude musiet platit minimalne ZP, ale iba z toho, co zarobi na zivnost, kedze pojde o subeh zivnosti a zamestnania. Prijem na zivnost max. 6798 eur za rok 2021, aby nevznikla povinnost platit odvody do SP. Ak SZCO vyuzije pausalne vydavky 60% a nezdanitelnu cast na danovnika, tak neplati takmer ziadnu dan (pre rok 2021 to zatial nemam preratane). Zvysok prijmov aj vydavkov presmerovat do sro, vyplacat si priebezne cestovne nahrady z pracovnych ciest (tie sa nezdanuju, ale treba si viest knihu jazd) a koncom roka zisk, z ktoreho sa plati dan z dividend 7% + 15% dan zo zisku, ak ma pravnicka osoba vynosy do 49 790 €. Koniec danoveho okienka.
Dík za okienko. Vidím že sa poriadne vyznáš, To si kopírujem do mojích poznámok... :like:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3883
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 477 times
Been thanked: 150 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa iceberg8 »

sionell napísal: St 13 10, 2021 11:11 pm Este poradim Icebergovi, aby si byt nezaradzoval do obchodneho majetku firmy, nakolko by platil vyrazne vyssiu dan z nehnutelnosti a ine miestne dane (odpad, vodne, stocne).
Ano, firmy platia vyssie dane, ale myslel som to skor tak, ak v buducnosti, napr po "schwab 2030 nebudes nic vlastnit a budes happy" bude stale ten byt (kedysi moj) vlastnit, tak asi sa mu to oplati, mi ho davat do prenajmu, pretoze nikto na tomto svete nechce vlastnit nieco, co je stratove. Asi ho potom bude vlastnit stat, zdani ho 5% rocne, cize stat bude platit dan sam sebe, preto sa mu to bude oplatit vlastnit. Pretoze mna by 5% zrujnovalo, a on by len fiktivne tocil peniaze od seba k sebe, takze bude mat konkurencnu vyhodu.


Tiez nechapem, ako sa pozicovni aut oplati poziciavat nove auta, ved nove auta su drahe, poistky pre pozicovne dvojnasobne, a aj tak si zakaznik moze pozicat na 1 den auto v hodnote cca 30 tisic eur, za (pomerne smiesnych k tej cene) 60eur na den (bez zlavy vydelenej na dlhodobo, jednoducho jednorazovo na 1 den). Jedine, ze bude prenajate aspon 250-300 dni do roka.. A ak sa im to oplati, tak sa musi aj mne oplatit pozicat sam sebe, i ked firma si moze auto odpisat, a fyzicka osobe nie.. Preto si myslim, ze pokial nie je v systeme nejake komplikovane danovo odvodove zatazenie, pripadne ine systemove obmedenia, tak sa oplati vlastnit.

Napriklad kladivo. Praobycajne kladivo. Stoji to cenu zeleza+prace+doprava, je to male, ulozit si to viem kde (pokial vlastnim priestor kam sa zmesti), na hodnote to nestraca, ak sa nepouziva (skor stupa), a vydrzi to desiatky rokov (ak sa nezneuziva). Preco by som si kladivo poziciaval - uz len ten cas vybavenia pozicania ma bude stat "viac" ako to kladivo raz kupit a drzat cely zivot.
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4290
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 411 times
Been thanked: 334 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

suhlasim co napisal Juggler k tym biofirmam. Este by som dodal, ze castokrat vyvijaju liek na tu istu chorobu viacere firmy naraz a dopredu nikto netusi ktory z nich bude schvaleny resp ak aj bude, ktorý z nich bude prvy lebo ten prvy ma samozrejme konkurencnu vyhodu obsadit vacsinu buduceho trhu. Ja som tiez drzal a stale drzim velke long dlhodobe pozicie v biotech a je to teda sila ta volatilita odporucam len pre vychutnavacov adrenalinu. A este jedna vec k tym biotech: castokrat tam vznikaju súdne spory ohladom platnosti patentu a pod.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3883
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 477 times
Been thanked: 150 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa iceberg8 »

A ked patent vyprsi, tak generic firmy sa toho chytia (okopiruju molekuly) a prijem toho co mal patent moze klesnut..
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3795
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 327 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa osamely chodec »

sionel, nie je vyhodnejsie ozeliet ten institut minimalneho dochodku a platit podstatne menej .Subeh usetrenych penazi plus nejaky maly dochodok by mal byt vyhodnejsi minimalne v horizonte 15 az 20 rokov pred dochodkom , teraz 64 rokov.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
locke
Príspevky: 25
Dátum registrácie: Po 20 10, 2014 3:22 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa locke »

ked uz ste tu kusok nakusli biotech, ono hype je pekna vec len casto staci nejaky jeden nepodareny trial, neocakavane side effects, regulacie, ako spomenute vyssie patent wars a ide to dole vodou, nehovoriac o nejakych uletenych valuations, nulovych earnings a podobne..osobne som mal tiez chvile ked som spadol do rabbit hole s gene editing stocks ako NTLA, CRSP, BEAM... ale nakoniec sa priklanam asi k nazoru ist do nejakych "showel" stocks ako TMO, DHR a pod., ktore budu profitovat na vsetkych tychto small cap biotech hviezdach lebo vsetci aj tak potrebuju matros na research, nie je tam sice astronomicky potencial na rast ale su to stabilne a kvalitne firmy
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4290
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 411 times
Been thanked: 334 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

myslim ze tu niekde sme tak trochu okrajovo riesili zivotne naklady vo Svajci, tak tu je zaujimavy postreh tomu ktory nieco naznacuje
https://youtu.be/VFVQEVzh6jw?t=640
sionell
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Po 27 09, 2021 9:41 am

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa sionell »

iceberg8 napísal: Št 14 10, 2021 7:58 am Tiez nechapem, ako sa pozicovni aut oplati poziciavat nove auta, ved nove auta su drahe, poistky pre pozicovne dvojnasobne, a aj tak si zakaznik moze pozicat na 1 den auto v hodnote cca 30 tisic eur, za (pomerne smiesnych k tej cene) 60eur na den (bez zlavy vydelenej na dlhodobo, jednoducho jednorazovo na 1 den). Jedine, ze bude prenajate aspon 250-300 dni do roka.. A ak sa im to oplati, tak sa musi aj mne oplatit pozicat sam sebe, i ked firma si moze auto odpisat, a fyzicka osobe nie.. Preto si myslim, ze pokial nie je v systeme nejake komplikovane danovo odvodove zatazenie, pripadne ine systemove obmedenia, tak sa oplati vlastnit.
V praxi existujú aj iné výhody ako renta. Môj názor ako účtovníčky je taký, že v určité odvetvia môžu slúžiť na legalizáciu príjmov pre mafiu či politikov a ich hybridy (gastro+hotely), prípadne generujú stratu, čím umožňujú znížiť dane ekonomicky prepojeným subjektom. Zároveň sa veľkí chlapci môžu voziť na wellness pobyty na luxusných automobiloch (požíčovne áut).
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4290
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 411 times
Been thanked: 334 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

ako pise sionell, castokrat ide o práčky penazi. Vo svojom blizkom okoli mam napr odsledovanych niekolko podnikov /napr azijske pedikury, umele nechty pod s velkym vykladom/ popri ktorych chodim denne aj v roznom case, a skoro nikdy tam nikoho nevidim. Napriek tomu uz roky funguju a dokazu platit niekolko odpocivajucich pracovnikov- zaujimave.
sionell
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Po 27 09, 2021 9:41 am

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa sionell »

osamely chodec napísal: Št 14 10, 2021 9:52 am sionel, nie je vyhodnejsie ozeliet ten institut minimalneho dochodku a platit podstatne menej .Subeh usetrenych penazi plus nejaky maly dochodok by mal byt vyhodnejsi minimalne v horizonte 15 az 20 rokov pred dochodkom , teraz 64 rokov.
Ak má človek voľný kapitál, ktorý si dokáže ochrániť pred infláciou a stabilný príjem, ktorý bude mať až do 70+, resp. kým bude vládať pracovať, nemusí sa spoliehať na minimálny dôchodok. Ak ale nemôže pracovať z domu, ale je závislý na dobrej fyzickej kondícii, tak z malého dôchodku nevyžije.
Záleží to aj od toho, koľko má človek peňazí a či sa chce na dôchodok poistiť. Platenie celého balíka SP nie je len o dôchodkovom poistení, ale aj o nemocenských dávkach a úrazovom poistení. Ak živiteľ rodiny zo strednej vrstvy skončí na rok na PN s dlhodobými následkami, má aspoň nejaký príjem istý, je v soc. systéme, má nárok na inv., alebo vdovecký dôchodok a podobne. Okrem toho každý mesiac čítam názory analytikov o tom, ako je 1.pilier u nás štedro nastavený v pomere ku vkladom. Aspoň zatiaľ.
2. pilier je trošku iná káva. Ale tiež som v magazíne Nka venovanému investovaniu čítala názor niekoho zo SAV, že by do 2. piliera dobrovoľne neprispieval príliš veľké sumy. Štát bude musieť znárodniť 2. pilier (ako sa to už stalo v Maďarsku a Poľsku), Krajniak taký návrh v novembri 2020 aj predložil, ale neviem nájsť, ako to dopadlo. Chce dať štátu možnosť založiť štátnu DSS, teda štátny 2. pilier, čo by bola ďalšia čierna diera na peniaze, podobne ako sociálna poisťovňa a otvorilo by to priestor na zrušenie iných DSS. Oni vedia, že demografia nepustí a toto je pre nich zlatá baňa. Ja si tam z času na čas, keď je kríza pošlem dobrovoľný príspevok, na aktívne riadené portfólio sú poplatky nízke a nechcela som peniaze dávať pod vankúš. Ale už to robiť nebudem, našla som iné možnosti ako sa ochrániť pred infláciou.
Fund
Gold Member **
Príspevky: 406
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 59 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Fund »

@sionell,ake su tie "iné možnosti ako sa ochrániť pred infláciou" ?
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Trumpeta1978 napísal: Št 14 10, 2021 1:58 pm ako pise sionell, castokrat ide o práčky penazi. Vo svojom blizkom okoli mam napr odsledovanych niekolko podnikov /napr azijske pedikury, umele nechty pod s velkym vykladom/ popri ktorych chodim denne aj v roznom case, a skoro nikdy tam nikoho nevidim. Napriek tomu uz roky funguju a dokazu platit niekolko odpocivajucich pracovnikov- zaujimave.
Presne tak. Kaviarnicky, cukrarnicky a podobne chujovinky (pozdravujeme plackovu) su len a len legalizacia prijmu a pre skrysa pre jednoduchsich aby sa nesirili chyri odkial na ten luxusny zivot ma.. aj ked podla finstatu strata alebo 200€ zisk nakonci roka :)
sionell
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Po 27 09, 2021 9:41 am

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa sionell »

Fund napísal: Št 14 10, 2021 2:25 pm @sionell,ake su tie "iné možnosti ako sa ochrániť pred infláciou" ?
Tak na to tu sú iní fajnšmekri :) Okrem investovania na burze aj kúpa nejakého obrazu (treba mať známeho v nejakej galérii), alebo vhodného pozemku, ktorému do 10-15 rokov porastie trhová cena nad úroveň inflácie. Ja bývam v dedine pri Prešove, kde sa každý voľný pozemok okamžite rozpredá, každý rok tu pribudne 80 nových obyvateľov z mesta. Časom sa trh s bývaním pre domácnosti presýti, lebo demografia, ale momentálne by som si taký pozemok kúpila. Ale je potrebé poznať miestne pomery a starať sa o neho.
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Registroval si niekto ucet na IBKR nedavno? Vyplnil som si tam ako zdroj prijmu penzia+ stock/ETF/Crypto (kumulativne cez 50k akože) a oni chcu po mne vypis ake krypto vlastnim (nehrozi ze by som zdielal s nimi tuto info).

Aky je minimalny networth na stock market, alebo ake prijmy ste uvadzali do registracie aby ste nemuseli dokladovat kazdu sprostost? Chcel som opcie, musel som dat cez 50k ročny prijem, ak tam dam do 25k a prelezie mi to (aktualne mi staci stock market) tak to zrusim a zalozim znova a zatajim vsetko co sa da :D
ATHena
Active Member
Príspevky: 82
Dátum registrácie: Pi 20 11, 2020 1:02 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa ATHena »

DanteUnchained napísal: Pi 15 10, 2021 3:49 pm Registroval si niekto ucet na IBKR nedavno? Vyplnil som si tam ako zdroj prijmu penzia+ stock/ETF/Crypto (kumulativne cez 50k akože) a oni chcu po mne vypis ake krypto vlastnim (nehrozi ze by som zdielal s nimi tuto info).

Aky je minimalny networth na stock market, alebo ake prijmy ste uvadzali do registracie aby ste nemuseli dokladovat kazdu sprostost? Chcel som opcie, musel som dat cez 50k ročny prijem, ak tam dam do 25k a prelezie mi to (aktualne mi staci stock market) tak to zrusim a zalozim znova a zatajim vsetko co sa da :D
100k liquid net worth a si safe na všetko
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

ATHena napísal: Pi 15 10, 2021 4:01 pm 100k liquid net worth a si safe na všetko
A dokladovanie prijmu nebude treba?
ATHena
Active Member
Príspevky: 82
Dátum registrácie: Pi 20 11, 2020 1:02 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa ATHena »

DanteUnchained napísal: Pi 15 10, 2021 4:16 pm A dokladovanie prijmu nebude treba?
Odo mňa nechceli nič, ale neviem ako tie ich algos fungujú. Ak nie si 20 ročný nezamestnaný študent tak asi od teba nebudú nič chcieť.
Filip26
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Ne 07 03, 2021 6:06 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Filip26 »

Aký typ joint account je najvhodnejší pre vytvorenie niečoho ako rodinný bank? Teda účet ktorý budú vlastniť 2-3 ludia (nie manželia) a spravovať jeden z nich.
https://www.interactivebrokers.com/en/s ... ccount.htm
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Problém je, že všetko čo IB vysvetluje je anglosaské právo, ktorým sa IB riadí v UK, v USA a kadekde inde, ale nie v EU. Dovolia ti joint manželský, ale iné podľa mňa iba v krajine kde sú schválené registr. partnerstvá a pod. Ale môžeš skúsiť.

IB v EU, ked si slovenský daňový rezident ti dovolí akurát tzv. Family account, kde si môžeš ty ako kvázi ,,amatérsky advisor,, založiť taký účet a potom môžeš mať ako klientov blízku rodinu bývajúcu s tebou v jednej domácnosti ( = musia mať rovnakú adresu ). Ani to neznamená, že ide o spoločný účet...Ide o tvoj účet v ktorom môžeš obchodovať aj účty svojích rodinných príslušníkov ( jedna platforma, jeden poplatok a dokonca môžeš aj na jeden pokyn..je to praktické ).Oni sú sami zodpovední za svoje účty, tebe však odovzdajú kompetenciu obchodovať. Toto sa v súčasnosti oplatí iba na investing s držaním pozícii 1 rok a viac, lebo na všetko ostatné sú vysoké dane a odvody ( 33 až 39% ), nezapočítatelnosť strát z rôznych aktív a neprenositeľnosť daňových strát do ďalších rokov.

Ak nejde o investovanie s držaním nad 1 rok, tak najlepšia cesta podľa mňa je založiť s.r.o. IB taký subjekt uzná bez problémov na správu rodinného kapitálu...teda nie finančné služby verejnosti.

Partnerstvo mi nepripadá múdre pri zakladaní účtu...potom to môžeš dopliesť v rámci regulácie a formulárov pre zamedzenie dvojitého zdanenia.
Spoločníci vo firme nie sú problém, ale IB všetko dokumentuje a preveruje. Zahraničie do firmy vôbec netreba pliesť...všetko v EU je teraz pod prísnou reguláciou...ľudia vravia, že im IB zatvára účty aj na Cypre, teda v členskom štáte EU.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Filip26
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Ne 07 03, 2021 6:06 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Filip26 »

Ďakujem za odpoveď :palec_hore:
JUGGLER napísal: So 16 10, 2021 10:51 pm Problém je, že všetko čo IB vysvetluje je anglosaské právo, ktorým sa IB riadí v UK, v USA a kadekde inde, ale nie v EU. Dovolia ti joint manželský, ale iné podľa mňa iba v krajine kde sú schválené registr. partnerstvá a pod. Ale môžeš skúsiť.

IB v EU, ked si slovenský daňový rezident ti dovolí akurát tzv. Family account, kde si môžeš ty ako kvázi ,,amatérsky advisor,, založiť taký účet a potom môžeš mať ako klientov blízku rodinu bývajúcu s tebou v jednej domácnosti ( = musia mať rovnakú adresu ). Ani to neznamená, že ide o spoločný účet...Ide o tvoj účet v ktorom môžeš obchodovať aj účty svojích rodinných príslušníkov ( jedna platforma, jeden poplatok a dokonca môžeš aj na jeden pokyn..je to praktické ).Oni sú sami zodpovední za svoje účty, tebe však odovzdajú kompetenciu obchodovať. Toto sa v súčasnosti oplatí iba na investing s držaním pozícii 1 rok a viac, lebo na všetko ostatné sú vysoké dane a odvody ( 33 až 39% ), nezapočítatelnosť strát z rôznych aktív a neprenositeľnosť daňových strát do ďalších rokov.
Začal som vypĺňať žiadosť o joint acc ako další účet k individual a pustilo ma to, na výber boli 3 možnosti:
Joint Tenants with Rights of Survivorship
Community Property
Tenants in Common

Čo je uvedené pre SR aj tu: https://www.interactivebrokers.hu/en/in ... onfiguring
Tak uvidím či sa na niečom nezaseknem.

JUGGLER napísal: So 16 10, 2021 10:51 pm Ak nejde o investovanie s držaním nad 1 rok, tak najlepšia cesta podľa mňa je založiť s.r.o. IB taký subjekt uzná bez problémov na správu rodinného kapitálu...teda nie finančné služby verejnosti.

Partnerstvo mi nepripadá múdre pri zakladaní účtu...potom to môžeš dopliesť v rámci regulácie a formulárov pre zamedzenie dvojitého zdanenia.
Spoločníci vo firme nie sú problém, ale IB všetko dokumentuje a preveruje. Zahraničie do firmy vôbec netreba pliesť...všetko v EU je teraz pod prísnou reguláciou...ľudia vravia, že im IB zatvára účty aj na Cypre, teda v členskom štáte EU.
Ide o dlhodobé investovanie a sro do toho nechcem miešať. A ako to myslíš že môžem dopliesť v rámci regulácie a formulárov?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Spoloční nájomcovia s právom pozostalých - forma vlastníctva, pri ktorej majú dve alebo viac strán rovnaký podiel na účte a pri ktorej vlastnícke právo k celému účtu prechádza na pozostalého(-ých) po smrti jedného z majiteľov účtu. Tento postup umožňuje vyhnúť sa súdnemu dedičskému konaniu o majetku, ale môže mať určité daňové dôsledky, ktoré by sa mali pred otvorením účtu preskúmať s daňovým poradcom.

Neverím, že toto je právne v poriadku pre SR a u IB prejde. U nás automaticky začína dedičské konanie na úrovni rozhodnutia súdu a podľa mňa dedičské právo tvojích zákonných dedičov môžeš obísť iba záveťou ( aj to iba čiastočne..zákonní dediči majú vždy nárok na určitý podiel )

Community Prperty..to je manželský na príncípe BSM.

Ten tretí by ti mohol prejsť: Tenants in Common.

Spoloční nájomcovia - forma vlastníctva dvoch alebo viacerých osôb, pri ktorej má každá osoba nedeliteľný podiel na účte, aj keď percentuálne podiely nemusia byť rovnaké. Na rozdiel od spoločných nájomcov neexistuje právo na pozostalosť, ak jeden z majiteľov účtu zomrie. Po smrti jedného zo spoločných nájomcov sa na prevod vlastníckeho podielu na účte musí uskutočniť dedičské konanie (správa majetku zosnulého pod dohľadom súdu). Tento typ spoločného účtu vyžaduje, aby ste v žiadosti o účet uviedli percentuálne podiely vlastníctva

P.S. Tú reguláciu a formuláre zabudni, ked nejde o partnership v rámci podnikania.


P.S. Daj vedieť či to vyšlo a či také niečo podmieňovali rovnakou adresou, alebo rodinnými väzbami...alebo nejak ináč. Dík !
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 997
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 220 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Joki »

Zdravim vás, vie mi niekto poradiť, ako mate spustené market data na IB? Ja použivam len apku cez iphone a nakupujem len akcie a etf. IB chce stale odo mna, aby som si pustil market data? Mam pozicie uzatvorit ako long alebo short a keď nemam market data, tak to nejde, že si ich mam spustit. Dnes mi už aj prišlo “ Alert MTTR triggered”. Ďakujem za info a radu.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
ATHena
Active Member
Príspevky: 82
Dátum registrácie: Pi 20 11, 2020 1:02 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa ATHena »

Joki napísal: Po 18 10, 2021 2:28 pm Zdravim vás, vie mi niekto poradiť, ako mate spustené market data na IB? Ja použivam len apku cez iphone a nakupujem len akcie a etf. IB chce stale odo mna, aby som si pustil market data? Mam pozicie uzatvorit ako long alebo short a keď nemam market data, tak to nejde, že si ich mam spustit. Dnes mi už aj prišlo “ Alert MTTR triggered”. Ďakujem za info a radu.
Market data nepotrebuješ, buď používaj tie oneskorené alebo si ich pozri živé inde (yahoo finance napríklad). Tie výzvy ib môžeš ignorovať.
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 997
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 220 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Joki »

ATHena napísal: Po 18 10, 2021 4:10 pm Market data nepotrebuješ, buď používaj tie oneskorené alebo si ich pozri živé inde (yahoo finance napríklad). Tie výzvy ib môžeš ignorovať.
Veď sa snažim to ignorovať, poslielajú to už skoro denne.
Len dnes poslali “ Alert MTTR triggered” tak som začal mať obavy :shock: . Ja použivam snapshot, ten stojí 0,01$ ale pod 1$ to neučtujú, myslim že to tak je. Tam vidim hneď realnu cenu.

Ďakujem ATHena, upokojil-a si ma, že to je v IB normálne.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Ninx
Príspevky: 39
Dátum registrácie: St 14 07, 2021 8:44 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 32 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Ninx »

mate niekto informaciu o tom, kedy spristupnia BITO.US aj pre retail?
190A6FE1-0441-45CA-8B19-2D2255F8364E.png
//uz vidim, ze si mam requestnut permissions
iGz
Príspevky: 33
Dátum registrácie: Št 15 12, 2016 1:20 pm

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa iGz »

Ninx napísal: St 20 10, 2021 11:46 am mate niekto informaciu o tom, kedy spristupnia BITO.US aj pre retail?190A6FE1-0441-45CA-8B19-2D2255F8364E.png

//uz vidim, ze si mam requestnut permissions
Len pre upozornenie, BITO nie je priamo naviazany na Bitcoin (ziadny priamo nevlastni), ale na bitcoin futures.
V EU uz par crypto ETF je. Vydavatel je napriklad https://21shares.com/product/
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ninx napísal: St 20 10, 2021 11:46 am mate niekto informaciu o tom, kedy spristupnia BITO.US aj pre retail?190A6FE1-0441-45CA-8B19-2D2255F8364E.png

//uz vidim, ze si mam requestnut permissions
Nie je to o permissions. Americké ETFs (všetky ) sú u IB neprístupné pre EU retail.

Ja som včera chcel potrejdiť micro futures na BTC = ticker MBT a tam som musel ísť do permissions, kde majú zvláštnu kategóriu ,,futures - crypto,,.

Ak chceš trejdiť US ETN na BTC , dajú sa GBTC a OBTC ...dokonca z velkým discountom na long pozície ( likvidný, ale mimoburzový trh OTC )
Ak chceš držať na daňový test, tak len cez europske verzie: https://smartinvestor.sk/diskusia/viewt ... ?f=33&t=33
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Filip26
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Ne 07 03, 2021 6:06 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Filip26 »

JUGGLER napísal: So 16 10, 2021 11:55 pm Spoloční nájomcovia s právom pozostalých - forma vlastníctva, pri ktorej majú dve alebo viac strán rovnaký podiel na účte a pri ktorej vlastnícke právo k celému účtu prechádza na pozostalého(-ých) po smrti jedného z majiteľov účtu. Tento postup umožňuje vyhnúť sa súdnemu dedičskému konaniu o majetku, ale môže mať určité daňové dôsledky, ktoré by sa mali pred otvorením účtu preskúmať s daňovým poradcom.

Neverím, že toto je právne v poriadku pre SR a u IB prejde. U nás automaticky začína dedičské konanie na úrovni rozhodnutia súdu a podľa mňa dedičské právo tvojích zákonných dedičov môžeš obísť iba záveťou ( aj to iba čiastočne..zákonní dediči majú vždy nárok na určitý podiel )

Community Prperty..to je manželský na príncípe BSM.

Ten tretí by ti mohol prejsť: Tenants in Common.

Spoloční nájomcovia - forma vlastníctva dvoch alebo viacerých osôb, pri ktorej má každá osoba nedeliteľný podiel na účte, aj keď percentuálne podiely nemusia byť rovnaké. Na rozdiel od spoločných nájomcov neexistuje právo na pozostalosť, ak jeden z majiteľov účtu zomrie. Po smrti jedného zo spoločných nájomcov sa na prevod vlastníckeho podielu na účte musí uskutočniť dedičské konanie (správa majetku zosnulého pod dohľadom súdu). Tento typ spoločného účtu vyžaduje, aby ste v žiadosti o účet uviedli percentuálne podiely vlastníctva

P.S. Tú reguláciu a formuláre zabudni, ked nejde o partnership v rámci podnikania.


P.S. Daj vedieť či to vyšlo a či také niečo podmieňovali rovnakou adresou, alebo rodinnými väzbami...alebo nejak ináč. Dík !
Pýtal som sa na podpore Lynxu a oni umožňujú otvorenie Joint Tenants with Rights of Survivorship.
Súčasne bolo povedané, že nie je možné si otvoriť spoločný účet u Lynxu keď jeden z budúcich majitelov má už individuálny účet u IB a naopak.
A ešte zaujímavé zistenie bolo že írske kompenzačné schéma (pre Lynx - IBIE) sa vzťahuje na jedného klienta a v prípade spoločného účtu na celý účet. Takže pre spoločný účet by to bolo 90% do 20k a nie 90% do 20+20k.

Keďže už mám individuálny účet u IB a druhý člen rodiny zatial nemá ani u IB ani v Lynxe, mám dve možnosti:
a) otvoriť spol. účet u IB. Malo by nejaký zmysel to otvárať samostatne alebo je to lepšie nastaviť ako linked account k môjmu individual?
b) skúsiť otvoriť spol. účet u Lynxu napr na iný mail ako som použil u IB. Má to vôbec zmysel skúšať? Pre spoločný účet som primárne chcel Lynx práve kvôli ich solídnej podpore, ktorá by sa mohla eventuálne hodiť v budúcnosti pri takomto trochu neštandardnom účte.
michalhornicheck
Active Member
Príspevky: 144
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 9:05 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 19 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa michalhornicheck »

Ahoj,
vedeli by ste mi prosím poradiť ako nastaviť permissions na IBKR keď chcem nakúpiť iShares Physical Gold ETC (IE00B4ND3602)?

Edit, vyriešil som: Mám povolené stocks vrámci CE/Germany/Italy/Netherlands. Keď hľadám podla ISINu, by default mi dáva ponuky z LSEETF a v $.
Keď hľadám cez TWS, príp podľa tickera SGLD, dopracujem sa k ponuke v EUR na Borsa Italiana, na ktorú už mám práva.
michalhornicheck
Active Member
Príspevky: 144
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 9:05 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 19 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa michalhornicheck »

Ahoj, vedeli by ste poradiť prosím ako nastaviť permissions na IBKR keď chcem nakupovať Coinshares Physical Bitcoin ( GB00BLD4ZL17) / 21Shares Bitcoin ETP ( CH0454664001) ?
Kategorizujú to pod "Complex or Leveraged Exchange Traded Products".

Keď chcem pridať tieto oprávnenia, vždy ma zastaví, že na základe mnou vyplneného dotazníka (vedomosti o Stocks, Futures, Options, CFD, Margin, FX) usudzujú, že tento typ sa pre mňa nehodí - avšak môžem požiadať o overridenutie napriek tomu a "podpísať" že to chcem obchodovať aj keď nemám vedomosti.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Tak si zvýš tie vedomosti v dotazníku. Treba písať do dotazníkov viacročné skúsenosti. Takisto príjem a net likvid a tieto veci mať vyššie. A treba mať povolený aj trading swiss..ja maám 21Shares Cardano ticker AADA ebs
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
m4tu5h
Príspevky: 52
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2020 10:27 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa m4tu5h »

Ake problemy mozu nastat ak sa v takychto dotaznikoch klame o skusenostiach a likvidite?
michalhornicheck
Active Member
Príspevky: 144
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 9:05 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 19 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa michalhornicheck »

Ahojte,

dnes mi napadla taká otázka - vedel by niekto poradiť na koho meno a kde sú reálne vedené akcie, podiely ktoré kúpim cez IBKR?

Nikde sa mi nepodarilo dopátrať, či som ich "reálnym vlastníkom".
Alebo som len vlastníkom pohľadávky voči brokerovi. A broker má následne všetko uložené pod svojim menom u depozitára.
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 385
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 156 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa aviceN »

Povedal by som ze ide o tzv. "street name"

https://www.investopedia.com/ask/answers/185.asp
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
michalhornicheck
Active Member
Príspevky: 144
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 9:05 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 19 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa michalhornicheck »

Ahoj, diky za odpovede @JUGGLER, @aviceN.

Ešte jedna otázka ohľadom IBKR, neviete ako je to s účtovaním "custody fee" pri ETC?


Vybral som si zlato, papier - Xetra Gold (https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 000A0S9GB0).
Deklarujú, že majú management fee 0%, a teda časom nepožierajú moju investíciu. Namiesto toho účtujú "custody fee" vo výške 0.36% držiteľovi podielov.

Ak tomu rozumiem správne, tým je v tomto prípade IBKR s ich street name účtom (túto info mi nepriamo potvrdili na supporte, keď som zisťoval či môžem u Xetry claimovať svoj nárok na zliatky, ktorými sú moje podiely kryté. Odpovedali že nie, lebo je to na IBKR street name účte).
Teda ibkr by mal platiť poplatok za držanie.

Pýtal som sa na supporte, a dostalo sa mi len (pre mňa) zmätočnej odpovede, ktorá mi nepomohla. Začali splietať "regular commision when you initiate trade". Možno je problém s mojou angličtinou, či porozumením odpovede. Ak je tu niekto skúsenejší, kto by vedel poradiť, príp. v tom vidí odpoveď a vedel by mi vysvetliť, prosím sem s tým :)
custodyFee.png
Nemá niekto konkrétne, reálne skúsenosti ako to funguje? :?:

PS: Ten istý problém s týmto produktom u xtb, tvrdili mi, že keď tam nie je management fee, tak nebudem platiť nič. Že s takýmto typom poplatku sa nestretli, a nebudú ho presúvať na mňa. To sa mi nejako nepozdáva
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ja som to predal včera (držal som 2-3 mes? ..nepametám) a pozerám že fee bolo dosť velké (25,43). Možno je to v tom.
Ale skôr si myslím, že tých 25 je len commission, ktoré ako vieme v EU sú vysoké a pomernú čiastku s custody fee 0,36% p.a. broker stiahne ako broker fee.

Človek z IB teda povedal presný opak, lebo to platí pre všetky ostatné fondy. Ako Andre písal, práve Xetra gold sa odlišuje tým, že presne kopíruje cenu zlata a preto sa mgm. fee sťahuje bokom. Neskúmal som to, ale myslím si, že ked som predal tesne pod 50, tak tá cena kopíruje cenu zlata v € za 1 gram. Takže ked som kúpil/predal 1000 akcií, tak ako keby som kúpil/predal 1000g = 1kg zlata.
Prílohy
Xetra Gold.JPG
Xetra Gold.JPG (11.64 KiB) 7703 zobrazenia
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
michalhornicheck
Active Member
Príspevky: 144
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 9:05 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 19 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa michalhornicheck »

Diky JUGGLER, čiže tých 0,36% ti mesačne sťahujú bokom z cash účtu?

Práve za to sa mi Xetra Gold páči, v paperi majú uvedené že 1share predstavuje nárok na 1g zlata. Zdroj tejto info(prvá stránka): https://www.xetra-gold.com/fileadmin/ba ... 0S9GB0.pdf
Ľahko sa to porovná oproti spotu, nemusím pravidelne dokupovať, lebo sa investícia sama požiera.

Daň za to je vyšší poplatok, napr. oproti iShares Physical Gold ktorý mám vybratý ako alternatívu.

Ak si predal 1000ks, zhruba by to sedelo na tabuľku poplatkov podľa https://www.interactivebrokers.com/en/i ... s2&conf=am
Teda 0,05% * 50 000 = 25€

Tiež mi príde, že support si nepozrel/nepochopil o čo ide. Práve management fee je zarátaný v cene, lebo množstvo kovu per share časom pomaly klesá.
Napísať odpoveď

Návrat na "Brokeri - cez koho na burzu"