Interactive Brokers

Výber, skúsenosti, poplatky
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.

Kam ste dostali ponuku na migráciu?

Hlasovanie ukončené Pi 15 01, 2021 7:32 pm

Mám IB a dostal som ponuku do IBCE (HU )
11
44%
Mám IB a dostal som ponuku do IBIE (Írsko)
0
Žiadne hlasovania
Mám Lynx a dostal som ponuku so IBCE (HU)
0
Žiadne hlasovania
Mám Lynx a dostal som ponuku do IBIE (Írska )
14
56%
 
Celkom hlasov: 25

Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15663
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Európske verzie na SPY sa dajú kúpiť v USD, aj v EUR

Sú listované na viacerých burzách, treba dať do googla a pozrieť tickery na listing

iShares Core S&P 500 UCITS ETF USD Acc

iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc) v EUR


Ďalej je hedžovaná forma:

iShares S&P 500 EUR Hedged UCITS ETF (Acc)

The Fund seeks to track the performance of an index composed of 500 large cap U.S. companies which also hedges USD currency in the index back to EUR on a monthly basis.

Nevýhoda všetkých európskych je, že sú dosť nelikvidné. Ale v malom nie je problém nakúpiť
Výhodou je, že pri ACC nemáš starosti s dividendami...tie sa akumulujú a reinvestujú rovno vo fonde
Pri držaní nad 1 rok žiadne dane, žiadne odvody

Pri amerických sa dividendy distribujú na tvoj účet. Musíš ich uviesť do daňového, hoci neplatíš žiadnu daň (tá je zrážková v USA -15% ). Pri držaní nad 1 rok žiadne dane ani odvody.

Ak sa rozhodneš pre americkú verziu SPY, musíš to kúpiť cez opcie.

Kopírujem ako kolega jaja nedávno kúpil QQQ :

Tak první malý vstup: Sell 1 QQQ Mar13´20 PUT Strike 200 za 17.90.
Po zítřejší expiraci by mi mělo přistát na účtu 100 QQQ s výslednými náklady 182.10 za kus.


.... Tak v noci z pátku na sobotu se to proměnilo na 200 ks QQQ.

Nie je to žiadny problém, lebo opcie na SPY expirujú takmer každý deň. Nie je to ako s opciami akcií, kde sú týždenné, alebo mesačné.

P.S. Som zvedavý kedy tým amíkom dôjde, že treba urobiť KIID pre európskych investorov. Asi ich EU retail netankuje...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Airmike »

dik za odpovede.

tie EU etfka mam vyhladane, ale nebavi ma, ze su tie lepsie fondy listovane na LSE. nechcel som, aby kamos platil za data.
myslel som, ze ked tu hovorite o investovani do SPY, a benchmarkujete si k tomu hitparadu, tak s tym nie je problem.

hadam, ze tie restrictions su len pre retailoveho klienta, pre pro ucty je to asi povolene. neviem. vyskusam.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15663
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa JUGGLER »

nie je povolene. ani retail, ani pro, ani ked tam vložíš milión €.

Neviem aké majú presné kritéria, ale musí ísť o kvalifikovanú finančnú inštitúciu ( asi fond, o.c.p a pod. )

Dáta na investing netreba. IB má také, čo si vyžiadaš kotáciu za centy, alebo také orientačné, ani oneskorené, ani plne likvidné.
Ked pre retail stačí 10 USD na US dáta...tak na LSE to bude 2-3 USD. Treba pozrieť cenník. Pritom stačí to ETF nakúpiť a dáta môžeš zrušiť.

Ale aj americké ETF na investing..ked chceš držať a nie trejdiť...tak je pohoda ten nákup cez opcie.
Ked chceš trejdiť, prípadne daytrejdiť, tak IB má na akcie a etfká super CFD. Super preto, lebo nemá žiadne spready.
Kotuje to tak isto ako podklad.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa jogo »

Na jednu vec by som chcel k predaju NAKED PUT OPCII a následnemu priradeniu upozorniť:
Predajom PUT opcie nezískavame právo túto opciu predčasne uplatniť. Toto právo získavame len nákupom CALL opcie

Prečo je to dôležité?
Príklad: Chcem dokupiť 10ks SPY na cene 300$. Ak predám PUT opciu hlboko ITM, je to to isté, ako keby som kúpil 100ks SPY. Do dátumu expirácie opcie som v 10x väčšej pozícii, ako mam záujem otvoriť. V čase limitných pohyboch na burze to môže skončiť priradením na cene 285$ so 100ks SPY na účte, ktoré budem vedieť odpredať až na druhý deň v premarkete o 10h nášho času.
Ostane mi na účte 10ks SPY za cenu 285$ a strata 15x90= 1350$ z odpredaných prebytočných 90ks SPY.

Ak kúpim CALL opciu hlboko ITM, tak ju viem hneď po nákupe uplatniť a následne hneď odpredať 90ks SPY, čo bude trvať tak 1 minútu. Čiže mi nehrozí strata 1350$, ako pri predaji PUT opcie.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Airmike »

JUGGLER napísal:nie je povolene. ani retail, ani pro, ani ked tam vložíš milión €.

Neviem aké majú presné kritéria, ale musí ísť o kvalifikovanú finančnú inštitúciu ( asi fond, o.c.p a pod. )

Dáta na investing netreba. IB má také, čo si vyžiadaš kotáciu za centy, alebo také orientačné, ani oneskorené, ani plne likvidné.
Ked pre retail stačí 10 USD na US dáta...tak na LSE to bude 2-3 USD. Treba pozrieť cenník. Pritom stačí to ETF nakúpiť a dáta môžeš zrušiť.

Ale aj americké ETF na investing..ked chceš držať a nie trejdiť...tak je pohoda ten nákup cez opcie.
Ked chceš trejdiť, prípadne daytrejdiť, tak IB má na akcie a etfká super CFD. Super preto, lebo nemá žiadne spready.
Kotuje to tak isto ako podklad.


chlapci, ja vam velmi pekne dakujem za odpovede, chapem to tak, ze kamarat si to SPY jednoducho nekupi.
to je cele, co som chcel vediet.

vysvetlovat niekomu, ako nakupovat ETFka cez opcie a burzu vidi prvy krat v zivote, je uplne zbitocne. nikto sa s tym srat nebude. to je vam snad jasne. my sa tu s tym bavkat mozeme, ale obycajny clovek to robit nebude. otazku som polozil jasne. ak by som si myslel, ze ten clovek zvladne nakupovat ETFka cez opcie, tak by som sa vas to tu nepytal. povedal by som mu to rovno. ale mozno sa tato informacia zide niekomu inemu. neviem

data LSE stoja 28.5 libier resp 52 libier. to je pre niekoho, kto si chce setrit vela penazi.
hadam, ze raz za mesiac si nejake ETFko mozes kupit aj bez dat, ale neskusal som to, takze neviem

vsetko co sa tu pytam, sa pytam v mene cloveka, ktory si otvoril ucet. nepytam sa, co je mozne trejdit. to vdaka mojej praxy ovladam v celku solidne. polozil som otazku , ktora trapi retailoveho obchodnika a dufal som, ze mu niekto, kto podobne veci riesi odpovie.

btw: pred par tyzdnami som riesil rozne trackeri S&P v europe. je ich dost, ale su male. tak som dufal, ze mi poradite.
sice sme to SYPcko nijak nehackli, ale aj tak vam dakujem za odpovede.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15663
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa JUGGLER »

OK. kamarátovi povedz, že FIO je jediný broker kde kúpi SPY.
Druhá možnosť na investovanie je ETFmatic, Finax a investovanie do SPY cez EIC.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3795
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 327 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa osamely chodec »

jogo este si zabudol, ze pri expiraciii/ par hodin pred/ predanej ITM put opcii , ti broker posle margin call, pokial nemas dost velky ucet na drzbu 100x300=30000 usd a ziaden nakup podkladu sa nekona :).Jednoducho ti vyrovna opcnu poziciu.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Rado »

Ja ešte doplním, že uplatniť sa dá iba opcia, ktorú vlastníš. Je jedno či put alebo call. Predajom opcie nemáš nič iba záväzok.
Tiež nerozumiem rýchlemu uplatneniu call opcie s deltou 1. Máš v pozícii zlomok peňazí ako pri kúpe SPY, ale výnosy sú v absolútnej hodnote rovnaké ako aj prípadné straty. Práve pre tú deltu.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
miroslav12
Silver Member *
Príspevky: 167
Dátum registrácie: Št 13 09, 2012 3:39 pm

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa miroslav12 »

JUGGLER napísal:OK. kamarátovi povedz, že FIO je jediný broker kde kúpi SPY.
Druhá možnosť na investovanie je ETFmatic, Finax a investovanie do SPY cez EIC.


SPX500 a další US ETF koupíš přes evropské ETF které je kopírují. Například místo SPX500 můžeš koupit VUSA.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 146 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Glogol »

JUGGLER napísal:OK. kamarátovi povedz, že FIO je jediný broker kde kúpi SPY.
Nechce sa mi tomu verit. Na hranie sa s malymi objemami testujem 2 platformy a obe SPY maju. Treba viac info co vlastne kamarat chce. Ak velke objemy ( aspon 2000 USD ) a extra long pozicie potom je FIO ok. Vtedy 8 USD za obchod az tak nevadi.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa jogo »

osamely chodec napísal:jogo este si zabudol, ze pri expiraciii/ par hodin pred/ predanej ITM put opcii , ti broker posle margin call, pokial nemas dost velky ucet na drzbu 100x300=30000 usd a ziaden nakup podkladu sa nekona :).Jednoducho ti vyrovna opcnu poziciu.


Správna pripomienka.

Rado napísal:Tiež nerozumiem rýchlemu uplatneniu call opcie s deltou 1. Máš v pozícii zlomok peňazí ako pri kúpe SPY, ale výnosy sú v absolútnej hodnote rovnaké ako aj prípadné straty. Práve pre tú deltu.


Nerozumiem, čomu nerozumieš. :)
Opciu rýchle uplatňujem preto, aby som bol v 10x väčšej pozícii ako plánujem, čo najkratšiu dobu.
Naposledy upravil/-a jogo v Pi 10 04, 2020 9:24 pm, upravené celkom 1 krát.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Airmike »

miroslav12 napísal:SPX500 a další US ETF koupíš přes evropské ETF které je kopírují. Například místo SPX500 můžeš koupit VUSA.


jasne, ako som pisal vyssie, tie Europske etfka sme uz pred par tyzdnami riesili. takze vybrate mame produkty, ktore presne kopiruju SPY. mna len zaujimala moznost , ci to niekto riesil a vyriesil.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Airmike »

Glogol napísal:Nechce sa mi tomu verit. Na hranie sa s malymi objemami testujem 2 platformy a obe SPY maju. Treba viac info co vlastne kamarat chce. Ak velke objemy ( aspon 2000 USD ) a extra long pozicie potom je FIO ok. Vtedy 8 USD za obchod az tak nevadi.


uplne presne som popisal v prvom prispevku. kamarat chce postupne investovat do SPY. to znamena, ze kazdy mesiac alebo stvrtrok nakupovat. nieco ako fio a podobne veci vobec nepripadaju v uvahu. nehladam totiz nejake riesenie. hladam to najlepsie riesenie. predtym, ako som sem tu otazku posielal, som mal niekolko alternativ, ako problem vyriesit. ale chcel som vediet pre istotu, ci nahodou niekto neprisiel na nieco lepsie.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 146 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Glogol »

Airmike napísal: hladam to najlepsie riesenie
Vopred vdaka ked sa s nami o to riesenie podelis
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15663
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Glogol napísal: Nechce sa mi tomu verit. Na hranie sa s malymi objemami testujem 2 platformy a obe SPY maju. Treba viac info co vlastne kamarat chce. Ak velke objemy ( aspon 2000 USD ) a extra long pozicie potom je FIO ok. Vtedy 8 USD za obchod az tak nevadi.


Pozor. Na časový test, čiže oslobodenie od daní a odvodov pri držaní ETF nad 1 rok hocijaká platforma nestačí.
ETF musí byť vo forme cenného papiera obchodovaného na burze. Nesmie to byť derivát vo forme CFD ako napríklad
pri platforme ako XTB, EToro a pod.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 146 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Glogol »

Prikladam 2 screeny. Etoro sa tvari ze je to realne ETF a Robomarkets ma SPY ako CFD a SPY.ny ako ETF. Vcera som sa s tym v deme hral. p.s. Aj som nad tym premyslal naco je SPY ( aj ostatne ETF a akcie ) ako CFD aj realne. Napr TSLA je CFD a TSLA.nq je akcia.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa jogo »

Glogol napísal: p.s. Aj som nad tym premyslal naco je SPY ( aj ostatne ETF a akcie ) ako CFD aj realne. Napr TSLA je CFD a TSLA.nq je akcia.


Na CFD vieš použiť vyššiu páku ako na akciach a ETF.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Airmike »

@Glogol

tu su najlikvidnejsie ETFka. kopie S&Pcka investovatelne v europe.

CSPX - iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc)
IUSA - iShares Core S&P 500 UCITS ETF USD (Dist)
VUSA - Vanguard S&P 500 UCITS ETF

ak chcete dohladajte si na bloombergu. kazde z nich je trochu ine , ale vsetky koreluju velmi uzko z S&P ckom
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa jaja »

JUGGLER napísal:Pozor. Na časový test, čiže oslobodenie od daní a odvodov pri držaní ETF nad 1 rok hocijaká platforma nestačí.
ETF musí byť vo forme cenného papiera obchodovaného na burze. Nesmie to byť derivát vo forme CFD ako napríklad
pri platforme ako XTB, EToro a pod.
Když už jste u toho zdanění, jakým způsobem danit nákup CALL nebo prodej PUT, uplatnění opce a následný prodej akcie? Je to jeden obchod nebo dva? Pokud dva, tak by bylo výhodnější koupit CALL, mít rovnou ztrátu a do časového testu by šla akcie s nákupní cenou ve výši Strike. Pokud jeden, je to jedno.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa andre »

JUGGLER napísal:nie je povolene. ani retail, ani pro, ani ked tam vložíš milión €.

Neviem aké majú presné kritéria, ale musí ísť o kvalifikovanú finančnú inštitúciu ( asi fond, o.c.p a pod. )


Nie je to taky problem. Na ziskanie statusu profesionalneho obchodnika IB chce splnit "len" 3 podmienky:
- ucet nad 500t.
- dolozit za 4 posledne kvartaly aspon po 10 transakcii spolu za 50t.
- dolozit prax 1 rok vo financnom sektore na zodpovedajucej pozicii

jaja napísal:Když už jste u toho zdanění, jakým způsobem danit nákup CALL nebo prodej PUT, uplatnění opce a následný prodej akcie? Je to jeden obchod nebo dva? Pokud dva, tak by bylo výhodnější koupit CALL, mít rovnou ztrátu a do časového testu by šla akcie s nákupní cenou ve výši Strike. Pokud jeden, je to jedno.


Nedavno som to pisal tu: viewtopic.php?f=48&t=1319&p=135148#p135148
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa jaja »

OK, takže je to bráno jako jeden obchod. A časový test začíná k datu koupě/vypsání opce?
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa andre »

rocny test sa pocita od dna nadobudnutia akcie vid. zakon "z predaja cenných papierov podľa § 8 ods. 1 písm. e) prijatých na obchodovanie na regulovanom trhu39b) alebo na obdobnom zahraničnom regulovanom trhu, a to po uplynutí jedného roka od ich nadobudnutia".

Opcia je len zmluva, o tom, ze k nejakemu datumu pri splneni danych podmienok budes moct kupit nejake akcie.
rasto800
Gold Member **
Príspevky: 397
Dátum registrácie: Ut 14 08, 2012 10:50 am

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa rasto800 »

https://www.businesswire.com/news/home/ ... -Contracts
To akoze namiesto zakaznikov tu stratu zchytalo IB??? To akoze nestihali likvidovat pozicie automaticky?
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3795
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 327 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa osamely chodec »

vyzera to tak aj ja som to zachytil, aj price action na grafe napoveda o niecom...
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15663
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa JUGGLER »

rasto800 napísal:https://www.businesswire.com/news/home/20200421005853/en/Interactive-Brokers-Issues-Statement-Crude-Oil-Contracts
To akoze namiesto zakaznikov tu stratu zchytalo IB??? To akoze nestihali likvidovat pozicie automaticky?



Tak to vyzerá. IB berie na seba stratu 88 mil. USD. Zrejme preto, že predpis im káže klientom uzavrieť pozície v cashi, tak ako napísal Istiach:

Istiach napísal:Pre retailovych klientov to neplati. Broker by ti to automaticky uzavrel, vyrovnali by sa zisky, straty a viac by si neriesil.


Pre nás z toho vyplýva poučenie, že je lepšie obchodovať QM (vysporiadanie v cashi ) ako CL (fyzická dodávka )
Keď ste si všimli, QM MAY expirovalo na NULE.

Tým pádom keby sme včera kúpili QM JUN pri cene 6 USD , tak riskujeme iba stratu 6 x 500 USD = 3000 USD. To bol dobrý risk/reward a dnes by bol zisk +4000 USD (+130%)
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal:Tak to vyzerá. IB berie na seba stratu 88 mil. USD. Zrejme preto, že predpis im káže klientom uzavrieť pozície v cashi, tak ako napísal Istiach:


Bude zaujímavé sledovať, či IB bude túto stratu vymáhať od klientov.
Ropa za -37$, to je snáď zlý sen a memento pre všetkých, aby si dali s futures veľký pozor. Koho z nás by pred týždňom napadlo, že ropa môže padnúť do záporných hodnôt...ani sme to netušili.
Dúfam, že také niečo pri MES nehrozí, ale teraz si už nie som istý....
Zlaté akcie a ETF, ktoré držia tieto akcie fyzicky a nie cez deriváty. Tam nehrozia takéto excesy(teda aspoň dúfam... :roll: )
Už sa ani nedivím, že Charles Bridge zahučal -48%, veď oni všetky pozície mali v derivátoch. Môže mať riadenie rizika premakané, keď mu príde do cesty takáto abnormalita.

Pre nás z toho vyplýva poučenie, že je lepšie obchodovať QM (vysporiadanie v cashi ) ako CL (fyzická dodávka )
Keď ste si všimli, QM MAY expirovalo na NULE.


Tak pod toto by som sa nepodpísal. Ja som na deme ani pri CL nevidel záporné ceny.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa jaja »

JUGGLER napísal:Pre nás z toho vyplýva poučenie, že je lepšie obchodovať QM (vysporiadanie v cashi ) ako CL (fyzická dodávka )
Keď ste si všimli, QM MAY expirovalo na NULE.

Když ti to odpálí margin call, tak ti může být jedno, kde to nakonec expirovalo.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3795
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 327 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Ja si mylim ze QM je iba derivat CL. U IB u oboch nie je fyzicka dodavka. Tam si myslim, ze doslo k tomu ze drzitlia dlhych majovycch kontraktov jednoducho nemali protistanu na zatvorenie pozicie pred expiraciou, zmizla likvidita, cize IB nemalo ako zavriet tie kontrakty.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15663
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa JUGGLER »

osamely chodec napísal:Ja si mylim ze QM je iba derivat CL. U IB u oboch nie je fyzicka dodavka.


Sú to produkty burzy Nymex. U QM je vysporiadanie cash, preto skončilo na nule. Cena tam nemôže byť negatívna.

CL je normálny kontrakt z fyzickou dodávkou. Ten Nymex je normálna burza pre energie...akurát IB nemôže robiť fyzickú dodávku, musí to klientom zatvoriť. Možno len retailovým klientom.

Oni s takým niečím nerátali, že sa fyzická dodávka na celoamerickej burze môže preklopiť do negatívnych cien. Tie negatívne ceny zvykli byť lokálne, alebo individuálne podľa situácie ťažiara.....nikdy nie na federálnej burze. Niekde som písal správu s CME alebo že šéf nejakej burzy potvrdil, že áno, cena môže byť negatívna. Vtedy si hráči uvedomili, že strata nie je limitovaná nulou a zrejme nastala panika...zrazu neexistovala protistrana. Ja si myslím, že keby velkí hráči boli na to pripravení, tak sa ropa pod nulu nedostane. Nastala unikátna situácia: ropa bola zadarmo , no nebolo toho, kto by ju ,,kupoval,,
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Pekne strasidelna story o IB a rope z Bloombergu. :cry:
rasto800
Gold Member **
Príspevky: 397
Dátum registrácie: Ut 14 08, 2012 10:50 am

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa rasto800 »

https://www.bloomberg.com/news/articles ... uge-losses

Cela story... na obranu IB treba povedat ze z toho clanku vyplyva ze ziadnych x milionov platit nemusel ale IB priznalo chybu a klientom to preplati
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Taktiez ma zaujima ako sa da s 77k USD equity nakupit 212 kontraktov ropy, ked QM ma margin 5000 USD na jeden kontrakt a CL 10000 USD margin.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Rado »

Prečítaj si článok na ktorý dal odkaz Rasťo. Nie je to tam podrobne vysvetlené, ale spomínajú aj to.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Iba pisu, ze tam kde cez ICE chceli margin 6930 USD, cez CME chceli 30 USD margin. Pritom sama CME chce 5000 USD. Cize chyba nebola iba v negativnych cenach ale aj sa uplne IB zosypal system na blokovani marginov.
Celkom nepirjemna sprava, ked si uvedomis ze raz ked sa pomylis v objeme o par nula tak IB ta to necha zatrejdovat.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15663
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Bola to chyba IB. Zobrali to na seba. Zaknihovali stratu 77 mil. USD.
Pre mňa z toho vyplýva iba jedno ponaučenie: Trejduj QM kde je vysporiadanie v cashi. To môžeš kúpiť za nízku cenu, lebo maximálne riziko je cena 0 ( nehrozia negatívne ceny ako pri fyzickej dodávke ).
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
kavičkar
Silver Member *
Príspevky: 183
Dátum registrácie: Ut 17 07, 2012 9:42 pm
Been thanked: 1 time

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa kavičkar »

Zdravím,
dnes po otvorení platformy som zostal zaskočený, keď som si tam našiel nakúpené akcie YMTX 10 ks po 28,30. Neviem, že by som niekedy zadával príkaz na nákup. Nemám ju nikde vo výpisoch, že by som ju kupoval. Stalo sa vám už niečo také?
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Martin7 »

To sa ti len zmenilo 200 PTI na 10 YMTX ☺️
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
kavičkar
Silver Member *
Príspevky: 183
Dátum registrácie: Ut 17 07, 2012 9:42 pm
Been thanked: 1 time

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa kavičkar »

Áno, práve som si to všimol.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4290
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 411 times
Been thanked: 334 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

ahojte, zaujimalo by ma, ci mavate podobnu skusenost s app IBKR na androide https://play.google.com/store/apps/deta ... .app&hl=en
ide o to, ze casto sa mi stava, ze vsetky zalozky su ok a pristupne ale portfolio nie. Akoby to nenacitavalo udaje, casto ani po dlhej dobe, pritom pripojenie je zjavne ok aj ostatne zalozky su s aktualnym infom. Btw robilo mi to aj v minulosti, s migraciou to as nesuvisi, aj ked menej casto.
?
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Rado »

Žiaden problém. Obchodujem iba na appke. Žiadnu inú platformu od IB nepoužívam. Mám ju na dvoch mobiloch. (Android)
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Napísať odpoveď

Návrat na "Brokeri - cez koho na burzu"