Interactive Brokers

Výber, skúsenosti, poplatky
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.

Kam ste dostali ponuku na migráciu?

Hlasovanie ukončené Pi 15 01, 2021 7:32 pm

Mám IB a dostal som ponuku do IBCE (HU )
11
44%
Mám IB a dostal som ponuku do IBIE (Írsko)
0
Žiadne hlasovania
Mám Lynx a dostal som ponuku so IBCE (HU)
0
Žiadne hlasovania
Mám Lynx a dostal som ponuku do IBIE (Írska )
14
56%
 
Celkom hlasov: 25

jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3995
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Ked som posielal peniaze na zahranicny ucet mimo EU v mene inej ako EURo, myslel som, ze moja banka konvertuje tie peniaze na menu uctu, do ktoreho smeruju.

Tiez raz ked som z Tatrabanky posielal peniaze do CZ na cesky ucet, tak Tatrabanka mi zauctovala tusim 20 EUR poplatok za menovu konverziu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa JUGGLER »

osamely chodec napísal: Pi 05 02, 2021 2:35 pm Ahojte, mate niekto skusenost s takymto problemom?

Poslal som do IB peniaze v mene EUR na ich USD ucet. Tvrdia, IB , ze im nedosli, co je podla mna blbost ,lebo im dosli v mene EUR a mali ich skonvertovat na USD podla kurzoveho listka ich banky. Dik za nazory.

A kde si to poslal? Vygeneroval si v account manažmente deposit v USD a poslal si tam EUR?

Zabudol si dať , že posielaš EUR? Na deposit v EUR ti vygeneruje údaje do banky vo Frankfurte . Tebe čo vygenerovalo na USD?
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Danisk
Active Member
Príspevky: 97
Dátum registrácie: Pi 29 01, 2021 6:26 pm

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Danisk »

Ahojte,
ktoreho z brokerov by ste doporucili prosim na pravidelne sporenie do ETF v hodnotach okolo 2000e mesacne a sekundarny nakup akcii? IBKR,Tastyworks alebo Trading 212?

dakujem
D.
BillSK
Príspevky: 7
Dátum registrácie: St 20 08, 2014 10:41 am

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa BillSK »

Ahojte,

nevedel by mi niekto skúsenejší poradiť s nastaveniami Trade Station? Potreboval by som mať jeden účet zapnutý naraz na dvoch počítačoch. Jeden s možnosťou obchodovania a druhý v pasívnom režime "(prípadne aj aktívnom ak sa dá). Hľadám v nastaveniach a nejak mi to uniká. ďakujem :)
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa jaja »

Market data platíš za puštěnou stanici (TWS/IBKR app), takže to nejde. Vždy se musíš z jedné odhlásit nebo tě to odhlásí. Ani nemůžeš být přihlášený zároveň v TWS a v IBKR app.
Leda se na jedné napíchnout na API a na druhou to streamovat.
Naposledy upravil/-a jaja v Ut 16 02, 2021 5:42 pm, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Rado »

Podľa mňa sa to nedá. Ak sa prihlásim do účtu napr. z mobilu a už som bol na účte na tablete, tak jedno pripojenie automaticky to druhé zruší. BTW načo je to dobré?
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4290
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 411 times
Been thanked: 334 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

je to z hladiska bezpecnosti, neda sa byt pripojeny na rovnaky ucet z dvoch roznych zariadeni, dovodov je viacero, napr aby neprislo ku krizeniu prikazov a pod
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa jaja »

Trumpeta1978 napísal: Ut 16 02, 2021 6:28 pm je to z hladiska bezpecnosti, neda sa byt pripojeny na rovnaky ucet z dvoch roznych zariadeni
nn, je to hlavně kvůli datům. Můžeš si založit simulated account s jiným loginem a stejně tě to nepustí zároveň do simulovaného a do real.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Rado »

Zle som položil otázku. Viem prečo to tak má urobené IB, ale neviem na čo je dobré takéto pripojenie BilloviSK. :) Aké reálne využitie to môže mať.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Filip26
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Ne 07 03, 2021 6:06 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Filip26 »

Ahojte, aký máte názor na velmi zlé hodnotenie IB na trustpilot a google?
https://www.trustpilot.com/review/inter ... rokers.com
https://goo.gl/maps/WDJbwtUW42JvsLrj6

Je toto pre vás red flag alebo s ich podporou nemáte problém a viete sa dlhodobo zaobísť aj bez nej? Mám obavu že keď budem mať problém s IBCE, ktorý sa nedá vyriešiť googlením alebo diskusiou na fórach tak sa nebudem vedieť dovolať na podporu / dostať relevntnú odpoveď.

Imho celé IB na mňa pôsobí že má na háku drobných investorov.

Napr lynx má celkom ok hodnotenie
https://www.trustpilot.com/search?query=lynx
https://goo.gl/maps/gjPJkAceFuD2LvnXA

Odhliadnuc od poplatkov, bolo by vhodnejšie mať účet u IBIE cez lynx?
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4290
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 411 times
Been thanked: 334 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

konto mam od cca 2014 ak si dobre pamatam, cez Lynxbroker a komunikacia bola vzdy viac ci menej ok. Aporpo skoro vsetko si vies poriesit sam cez nastavenia v Sprave uctu, takze netreba sa spoliehat na klientsky servis operatorov ak to nie je nevyhnutne.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Sú tam drsné sťažnosti, ale nedáva mi zmysel, že Lynx je fajn a IB nie, lebo platforma je rovnaká.

Ja si myslím, že IB je teraz zavalené dvoma lavínami:
1. prechod klientov z UK do EU kvôli Brexitu
2. tisícky nových klientov v súvislosti s covidom

IB funguje po starom, ale v nových podmienkach EU a pri nápore nových klientov je zrejme preťažený IB customer service. Zdá sa, že nedostatok trpezlivého U.K a U.S personálu nahradzujú Hong-kongom. Nerád telefonujem. Ked potrebujem niečo riešiť preferujem IB chat, IB ticket a pri zakladaní nových účtov email ( nové účty riešia v UK ).

Vybavoval som teraz veľa vecí s IB, ale najviac som naštvaný na EU...lebo kvôli legislatíve a reguláciam EU vznikli problémy, ktoré som predtým riešiť nemusel.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa andre »

Tip ako usetrit nejake drobne na poplatkoch: v nastaveni uctu je mozne zmenit poplatky z Fixed na Tired. Nedavno som to zachytil v nejakej diskusii, tak som to vyskusal.

Oplati sa to hlavne pri EU burzach. Pri mensich transakciach su Tired nizsie ako Fixed. Podla tohoto weby sa to oplati do cca. 33750Eur https://merelycurious.me/post/interacti ... ommissions

US trhy neobchodujem u IB, tak ak to niekto vyskusat moze napisat, ci sa to oplati.
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa jaja »

Jo, já to mám od doby, co to zavedli (pár let zpět), vyplatí se i pro US trhy, zvlášť u větších objemů a když dáváš non-marketable ordery (přidáváš likviditu). Pokud si pamatuju, dřív to šlo jen pro účty nad $100k.
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Lex »

Si tak prechádzam recenzie a už-už som otváral účet a tu:

https://www.trustpilot.com/review/inter ... rokers.com

Máte niekto aktuálne skúsenosti? Viete povedať ako to snimi je? Dosť vážne veci tam riešia...
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ja som u nich pomaly 20 rokov. Bol by som rád, keby mali nejakú konkurenciu s takými nízkymi cenami, rozsahom fin. nástrojov, trhov a extended hours trading, ale nič podobné neexistuje. Je to broker s priamym prístupom na burzy - takú platformu nemá hocikto. Závisí, čo človek potrebuje, lebo každý broker má svoje plusy a mínusy.

Najväčší mínus IB je zahltený customer service. Teraz po brexite (problémy s EU legislatívou ) a v súvislosti s covidom (kopa ľudí sediacich doma sa rozhodlo založiť si účet u brokera ).

Tí klienti na trustpilot sa rozčulujú ohladom toho, že sa nevedia dovolať po telefóne. Ja som pár krát riešil veci po telefóne, ale najlepšie je to riešiť cez CHAT (pár minút ), alebo cez Ticket (pár dní ), alebo email ( dni ).

Väčšina ľudí, čo sa tam rozčuluje NEVIE alebo NEMÁ trpezlivosť naučiť sa ako sa obsluhuje account manažment. Lebo to, čo si najviac cením u IB je, že všetko majú vyriešené tak, aby si to klienti vyklikali cez account manažment (AM ). Napríklad vklad peňazí treba vygenerovať DEPOSIT v AM...tak človek dostane presné bankové inštrukcie k jednotlivej mene vkladu (USD, EUR ) aj s identifikáciou účtu kde majú vklad priradiť. lebo broker má tzv. zberný účet a z neho priraďujú vklady. Ak to ľudia popletú a pošlú peniaze bez priradenia, alebo v inej mene, vzniká problém ....ten potom treba trpezlivo riešiť, nie rozčulovať sa cez telefón.

IB v krajších šatách a mluvíci po česky = LYNX. Ten kto netrejdí veľa, že je ochotný platiť väčšie fees, ale na druhej strane nemá tých 10USD mesačne inactivity (stornujú iba ked vytrejdíš nejaké poplatky ) môže zvážiť LYNX. Ten má na trustpilots dobré referencie. Je to tá istá platforma..Lynx je reseller IB, je to britský broker s pobočkou v ČR, čiže máš regionálnu podporu a lepší servis.

P.S. TWS platforma vyzerá zle...ja som vždy zhrozený, ked ju vidím v inej podobe ako ju mám ja nastavenú. Takže s tým má asi každý spočiatku problém...to treba trpezlivo vyriešiť a nastaviť. Majú 2 typy rozloženia tws..každý si musí nájsť to, čo mu vyhovuje...neviem či IB je broker ktorý sa hodí pre tých, čo sa nechcú venovať tradingu...

P.S. Tak prepáčte: Lynx rozpráva aj po slovensky: https://www.lynxbroker.sk/

2013:
LYNX vstupuje do Českej republiky. LYNX otvára novú kanceláriu v Prahe a rozrastá sa už na štyroch európskych trhoch. Záujem českých investorov je ihneď od otvorenia kancelárie vysoký.

2016: LYNX vstupuje na slovenský trh. LYNX začal ponúkať svoje služby slovenským investorom. Slovensko sa stalo siedmou európskou krajinou, kde LYNX pôsobí.

Uvedenie LYNX Basic

LYNX uviedol pre slovenských klientov novú alternatívnu obchodnú platformu LYNX Basic. Vytvorená bola na základe požiadaviek klientov. LYNX Basic sa vyznačuje predovšetkým jednoduchosťou a užívateľskou prívetivosťou.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Lex »

Customer service by ma až tak nebolel, skôr ma zaskočilo to, že niekto sa sťažuje že nemôže vybrať peniaze z účtu, čo mi príde ako väčší prúser.

Čiže za teba, s nimi nebol nikdy žiadny problém pri vkladaní/vyberaní?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Lex napísal: St 17 03, 2021 3:22 pm Čiže za teba, s nimi nebol nikdy žiadny problém pri vkladaní/vyberaní?
Ja mám teraz problém ale môžem si zato sám. Nevšimol som si, že IBCE upozorňuje, že neprijímajú vklady nad 25K.


Práveže IB má fantastický systém vkladov a výberov. Zadarmo a cez SEPA... výber ide preč ešte ten istý deň...vklady bývajú priradené do 2-3 dní.

Môžeš mať účet v akejkolvek mene ( možes si to meniť ) a peniaze zo SR a do SR posielať v eurách. Zmenáreň je absolútne bez poplatkov a spreadov.
IBCE je len formálna pobočkav Budapešti. Financie v eurách sú v Nemecku v JP Morgan banke - len účet je na IBCE. Čiže všetky vklady a výbery v EUR idú cez IBAN nemeckej banky. Každá mena má svoju banku. Jedine účty v HUF sú niekde v Budapešti.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Rado »

Lex napísal: St 17 03, 2021 3:22 pm Customer service by ma až tak nebolel, skôr ma zaskočilo to, že niekto sa sťažuje že nemôže vybrať peniaze z účtu, čo mi príde ako väčší prúser.

Čiže za teba, s nimi nebol nikdy žiadny problém pri vkladaní/vyberaní?
Ja o žiadnom probléme s vyberaním neviem. Všetko mi funguje ako doteraz. Ani neviem, že sa niečo zmenilo. Okrem hlásenia pred zadaním príkazu, čo mi však vyhovuje.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Lex »

Ďakujem Rado aj Juggler.

Prechádzal som posledné týždne viacerých brokero a IBKR mi vyšlo v konečnom dôsledku ako najlepšia varianta - najstabilnejšia a najbezpečnejšia. Inactivity fee nie je tak veľa, keď si vezmem, že už za napr 4 nákupy v DeGiro zaplatím viac, resp. je to ekvivalent jedného nákupu vo FIO, alebo 1,5 nákupu v lynx... len pre istotu, ale - účtujú ešte iné poplatky ak (zatiaľ) budem využívať len nákupy/predaje akcií a ETF bez páky? Majú pre držanie akcií/etf nejaký overnight fee/account management fee/poplatok za správu portfólia a podobne? Prechádzal som cenník a nenašiel som, ale radšej si to potvrdím.

A záverom - funguje u nich ešte referral system? Viem, že som kedysi niečo také čítal, ale neviem sa preklikať či to platí aj po brexite...ak áno, kľudne hoďte niekto link a použijem ho pri registrácii, mali by ste potom dostať niečo :D
Jari
Platinum Member ***
Príspevky: 778
Dátum registrácie: St 28 01, 2015 6:01 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 44 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Jari »

Lex napísal: St 17 03, 2021 4:29 pm Ďakujem Rado aj Juggler.

A záverom - funguje u nich ešte referral system? Viem, že som kedysi niečo také čítal, ale neviem sa preklikať či to platí aj po brexite...ak áno, kľudne hoďte niekto link a použijem ho pri registrácii, mali by ste potom dostať niečo :D
Mozes sa registrovat cez moj:

Get up to $1000 of free IBKR stock when opening an account at Interactive Brokers! Sign up with my link.

https://ibkr.com/referral/jaroslav614
Time in the market beats timing the market…
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Lex napísal: St 17 03, 2021 4:29 pm .. len pre istotu, ale - účtujú ešte iné poplatky ak (zatiaľ) budem využívať len nákupy/predaje akcií a ETF bez páky? Majú pre držanie akcií/etf nejaký overnight fee/account management fee/poplatok za správu portfólia a podobne? Prechádzal som cenník a nenašiel som, ale radšej si to potvrdím.
Neviem o ničom. Dobrého brokera spoznáš ľahko: všetky poplatky má zverejnené a nič neskrýva

Pri sumách nad 100 000 € cash účtujú negatívne sadzby..na to si treba dať pozor. To je novinka a máme to rozobrané vo vlákne o hedgingu. Dalej si myslím, že pri investovaní si treba dať pozor aby si peniaze v cudzej mene nemal požičané. Nemyslím teraz margin, ale to ked na EUR účte kúpiš akcie za USD. Ak nemáš vlastné USD tak ti tie USD akoby požičal broker a účtuje si zato malý úrok. Tento problém odstrániš zámenou , čo je pár klikov.
Pri akciách si vieš privyrobiť tým, že ich umožníš brokerovi požičiavať na short...on sa s tebou podelí o úroky. Niektoré akcie na short majú vysoké úroky, napr. pákové etfs. POzor, lebo americké etfs u IB nemôžeš ako retailový klient obchodovať. Môžeš ich ale kúpiť a držať ak si ich necháš priradiť na účet cez opcie ( malo by to byť velmi ľahké pri indexových ETFs lebo sú velmi likvidné ).
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
bil
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Po 29 10, 2007 2:19 pm

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa bil »

Ahojte, otazka k IBKR. Dlhodobo obchodujem US opcie cez Saxo. Saxo z nejakeho dovodu zacalo obmedzovat obchodovanie s high volatility - "meme stocks". Odvolavaju sa na risk rating, kde vsetky zaujimave HV stocks klasifikovali ako risk kategoria 6 a nemozes otvorit ziadnu novu poziciu, ci uz na underlying, alebo opcie. Plus uz ma prestali bavit ich vysoke poplatky. Otvoril som si preto ucet u IBKR, ale zistujem ze nakolko som EU based, som klasifikovany ako "retail" a nemozem obchodovat US ETF ako SPY, GLD, USO, QQQ. Samozrejme tym padom ani opcie na tie underlying. Ostatne jednotlive US equity a opcie na ne mozem obchodovat bez problemov. Pisal som im, 3 dni ziadna odpoved.... neviete poradit ako sa to da vyriesit? Stretli ste sa s tym? Vdaka
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Rado »

Pre mňa je to novinka. Opcie na SPY, GLD a QQQ bežne obchoujem. SPY a QQQ mám aktuálne otvorené.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
bil
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Po 29 10, 2007 2:19 pm

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa bil »

Aha, tak zjavne je to nejaka novinka... https://ibkr.info/article/3203 a tyka sa to asi novo-otvorenych uctov. Ach jaj MIFID, viac zla ako dobra. Jeden broker povoluje obchodovanie, druhy nie...
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa jaja »

Podklad nejde už dlouho, opce doteď šly. Zkusil jsem teď zadat non-marketable order na opci QQQ a prošel. Ale jsem furt u IBUK.
Opravdu jsi zkoušel order na opci a nevzalo ho to? Nebo jen předpokládáš, že když nejde podklad tak ani opce?
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3795
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 327 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa osamely chodec »

bill a splnas podmienky , teda mas u IB povolene obchodovat US opcie? Treba zaziadat o schvalenie pre obchodovanie opcii,
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
bil
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Po 29 10, 2007 2:19 pm

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa bil »

jaja napísal: Ut 23 03, 2021 6:22 pm Podklad nejde už dlouho, opce doteď šly. Zkusil jsem teď zadat non-marketable order na opci QQQ a prošel. Ale jsem furt u IBUK.
Opravdu jsi zkoušel order na opci a nevzalo ho to? Nebo jen předpokládáš, že když nejde podklad tak ani opce?
Tak toto ma podrz. Presne ako hovoris. Underlying neviem kupit, ale opcie vypisovat mozem. A v pripade, ze napr. shortnem put a skoncim ITM tak co sa udeje? Underlying (napr USO, GLD, QQQ) mi neskonci na ucte? :shock:

Som uz u IB Central Europe (HU).
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Rado »

Odporúčam lepšie čítať fórum. Žiadna zmena nenastala, len si to nevyskúšal. Opcie žiadne obmedzenie nemajú. Ak vypíšeš put na SPY, tak ti na účet priradia SPY, ak skončíš ITM.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa jaja »

Jo, tohle je známá a běžně používaná metoda, jak nakoupit omezené ETF. Takže příště dřív než budeš psát, že něco nejde, vyzkoušej to :evil: . Ušetříme všichni spoustu času a nedorozumění...
bil
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Po 29 10, 2007 2:19 pm

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa bil »

Fuuuu, no sfukli ste ma ako sviecku :D :D

Ako som pisal, obchodujem od 2010 na Saxo (ktore taketo limity nema) a ani vo sne ma nenapadlo ze IBKR vymysli takuto blbost (obmedzenie priameho obchodovania na sirokospektralne ETFs, ale ze opcie na ten ETF obchodovat mas povolene.

No suma sumarum, nasmerovali ste ma, nieco nove som sa naucil... takze ide vam velka :palec_hore: vdaka!
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa JUGGLER »

bil napísal: Ut 23 03, 2021 9:51 pm Fuuuu, no sfukli ste ma ako sviecku :D :D

Ako som pisal, obchodujem od 2010 na Saxo (ktore taketo limity nema) a ani vo sne ma nenapadlo ze IBKR vymysli takuto blbost (obmedzenie priameho obchodovania na sirokospektralne ETFs, ale ze opcie na ten ETF obchodovat mas povolene.

No suma sumarum, nasmerovali ste ma, nieco nove som sa naucil... takze ide vam velka :palec_hore: vdaka!
Vystrašil si nás. Lebo od brexitu ako EU based len dostávame po papuli. Nie od IB, ale od eurobyrokratov. Tí to všetko spískali. Americké etfs sú pre retail zakázané lebo nesplňajú EU reguláciu v KIID...nevypracovali Key Investment letáky, ktoré vraj chránia retail pred rizikom a stratami :roll:

A tak v Kocúrkove zvanom EU môže retail obchodovať forex, futures a všetky deriváty na páku ( pričom je 80% klientov stratových ) ale retailový investor si nemôže kúpiť 500 akcií v jedinom indexovom fonde (SPY ), ktorý je 100 x bezpečnejší ako hociktorá iná akcia.

BTW Saxo je aj CFD broker a IB je detto. U IB môžeš všetky americké ETFs obchodovať cez CFD.
Majú unikátny systém CFD tradingu...nekótujú CFD zvlášť, ale tvoj trading kopírujú na burzový trh.

1. čiže TRADING americké ETFs cez CFD ( druhá možnosť je obchodovať na firmu a požiadať o profi status, teda nemať retailový )
2. INVESTING - americké etfs kúpiš cez opciu...ide o oslobodenie od daní a odvodov po 1 roku držania (CFD nie je cenný papier, takže nie je oslobodené)
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa jaja »

Sfouknout jsme tě nechtěli, jen jak pral JUGGLER, vystrašils nás :o .
IB to udělalo asi proto, aby se vlk (EU) nažral a koza (investor) zůstala aspoň trochu celá.
To obchodování CFD má nevýhodu, že se to daňově bere jako jiná hromádka než akcie a nemůžeš započítat ztráty z jedné hromádky proti zisku z druhé.
Opce jsou zas hůře použitelné pro drobné investory kvůli násobku 100ks. Takže může být investor chvíli ve větší pozici, než by chtěl. Po přiřazení může část pozice zavřít, ale díky FIFO zdanění to zas znevýhodňuje dokupy.
bil
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Po 29 10, 2007 2:19 pm

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa bil »

:na_zdravie: Ospravedlnujem sa za sirenie poplasnej spravy :D CFD cestu, jasne poznam. Opcie mi viac sedia, mam s nimi viac skusenosti. Hlavne strategie na vypisovanie opcii ako put (cash secured put), covered call a credit spready. Znova poviem, prekvapilo ma ze u Saxo tento limit nemam (ucet otvoreny od 2010 - mozno to je tym) a u IBKR novootvoreny ucet (po brexite) takyto limit je. A vobec ma nenapadlo vyskusat ci sa daju vypisovat opcie na underlying, ktory nemozem priamo obchodovat...

Presne ako pise juggler, moje slova: " A tak v Kocúrkove zvanom EU môže retail obchodovať forex, futures a všetky deriváty na páku ( pričom je 80% klientov stratových ) ale retailový investor si nemôže kúpiť 500 akcií v jedinom indexovom fonde (SPY ), ktorý je 100 x bezpečnejší ako hociktorá iná akcia."

Dobre a teraz k veci (asi to je otazka do ineho vlakna) ale co robit ako "premium seller" v tomto low IV prostredi okrem pitia piva :pivko: ? Ked jedina volatilita je v "meme stocks" :?
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Rado »

bil napísal: St 24 03, 2021 9:02 am Dobre a teraz k veci (asi to je otazka do ineho vlakna) ale co robit ako "premium seller" v tomto low IV prostredi okrem pitia piva :pivko: ? Ked jedina volatilita je v "meme stocks" :?
Predsa kupovať opcie. :like:
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa jaja »

jaja napísal: Ut 23 03, 2021 10:53 pmPo přiřazení může část pozice zavřít, ale díky FIFO zdanění to zas znevýhodňuje dokupy.
Tady jsem kapku mystifikoval - FIFO (aspoň u nás) není povinné.
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa Lex »

Mozno som len prepracovaný a niečo robím zle, ale neviete prečo mi IBKR nechce nájsť ticker EUNL (iShares MSCI World UCITS ETF)? Iné etf som našiel, tu mi ho nenájde, a ponúka msci world v iných menách resp. iné podobné tickery.

Druhá otázka, len na potvrdenie si - nakupovanie US ETF cez opcie teda funguje tak, že kúpim opciu na americké etf a následne ju aj reálne uplatním a tým nakúpim priamo podkladové etf (v počte 100ks)? Nechystám sa to robiť, je to pre mňa zatiaľ v kategórii "príliš zložité" ale chcem to pochopiť aspoň. Toto etf následne môžem predávať ako uznám za vhodné - teda aj zmenšiť pozíciu, čím sa dostanem do situácie že mám americké etf a nemusím držať 100ks, ak je to príliš veľká pozícia. Zároveň ale amozrejme platím aj za cenu samotnej opcie, čím sa nákup predražuje...
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa hokaido »

IBKR z nejakeho dovodu nema pristupny tento ticker. Treba ist cez holadsku burzu - IWDA.
bil
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Po 29 10, 2007 2:19 pm

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa bil »

Lex napísal: Št 25 03, 2021 9:46 am Mozno som len prepracovaný a niečo robím zle, ale neviete prečo mi IBKR nechce nájsť ticker EUNL (iShares MSCI World UCITS ETF)? Iné etf som našiel, tu mi ho nenájde, a ponúka msci world v iných menách resp. iné podobné tickery.

Druhá otázka, len na potvrdenie si - nakupovanie US ETF cez opcie teda funguje tak, že kúpim opciu na americké etf a následne ju aj reálne uplatním a tým nakúpim priamo podkladové etf (v počte 100ks)? Nechystám sa to robiť, je to pre mňa zatiaľ v kategórii "príliš zložité" ale chcem to pochopiť aspoň. Toto etf následne môžem predávať ako uznám za vhodné - teda aj zmenšiť pozíciu, čím sa dostanem do situácie že mám americké etf a nemusím držať 100ks, ak je to príliš veľká pozícia. Zároveň ale amozrejme platím aj za cenu samotnej opcie, čím sa nákup predražuje...
V principe mas dva sposoby:
a) kupis call opciu (long call) na strike ktory je ITM, Zaplatis premium, a bud ju hned uplatnis (erarly option excercise), alebo cakas do expiracie a ak bude stale ITM uplatni sa automaticky. Na ucte sa ti pripisu akcie a ubudne cash :D Zaplatene premium ti efektivne zvysuje nakupnu cenu akcii.
b) Vypises (predas) put na strike (short put), ktory je ITM. Zinkasujes premium, a ked pride k expiracii a opcia bude ITM (alebo ju protistrana, ktora ju od teba kupila uplatni predcasne - "assigned") na ucte ti pristanu akcie a ubudne cash. Zinkasovane premium ti znizuje efektivnu cenu nakupu akcii. :palec_hore:

Nasledne mozes predavat akcie ako potrebujes (predpokladam ze to takto funguje aj u IBKR, skusenost mam zatial so Saxo. Ucet u IBKR mam otvoreny len par tyzdnov a este som nebol "assigned")

Pozor, opcie su nasobky 100, cize potrebujes mat na ucte dost cashu aby si vedel tranakciu pokryt.
ATHena
Active Member
Príspevky: 82
Dátum registrácie: Pi 20 11, 2020 1:02 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Interactive Brokers

Príspevok od používateľa ATHena »

Zaujímavé je, že na oficiálnej stránke https://www.ishares.com/uk/individual/e ... f-inc-fund
ticker EUNL neuvádzajú na Xetre by mali byť ako IQQW ale na https://www.justetf.com/de-en/etf-profi ... 83#listing
ju uvádzajú ako EUNL.

Až na likviditu by v tom nemal byť rozdiel osobne ich nakupujem na euronexte ako IWDA,
Napísať odpoveď

Návrat na "Brokeri - cez koho na burzu"