Strana 1 z 1

Brokersky ucet a smrt vlastnika

Napísané: So 02 12, 2017 4:14 pm
od používateľa hokaido
Caute, nevedel som do akej sekcie to zalozit tak to skusam tu.
Zaujimalo by ma, ci viete, ako je to s brokerskym uctom pri smrti vlastnika. Ide mi hlavne o pripad, ked pozostali si nie su vedomi, ze zosnuly nieco take mal.
Viem, ze pri bankovych uctoch na to existuje nejaky register, tak som chcel vediet, ci aj u brokerskych je nieco obdobne. Alebo ci sa to potom musi riesit cez zavet...
Dik za kazde info

Re: Brokersky ucet a smrt vlastnika

Napísané: So 02 12, 2017 11:09 pm
od používateľa JUGGLER
hokaido napísal:Ide mi hlavne o pripad, ked pozostali si nie su vedomi, ze zosnuly nieco take mal.
Zosnulý by si mal byť vedomý, že také niečo môže nastať. Takže keď nemá záveť, tak aspoň by mal niekde do obálky napísať, že má účet u brokera, peniaze vo Švajčiarsku a kde zakopal 100 l slivovice...

Niekde sme to rozoberali a mali sme k tomu stanovisko od brokera, že sa to stáva pomerne často. My sme to rozoberali z pohľadu vyrúbenia špeciálnych daní, čo sme zistili, že sa týka občanov a rezidentov USA. Táto komplikácia sa netýka naších, to broker potvrdil. Broker vravel, že ked pozostalí vedia, oni nerobia problémy. Viac sme to nerozoberali.

Naše názory boli také, že treba , aby rodina o účte vedela a mala inštrukcie ako peniaze previesť a účet zavrieť. Ak by nevedela, ja predpokladám, že broker sa po čase ozve. Najprv cez emaily, kde posiela bežné inštrukcie ohladom legislatívnych updatov ( zmena adresy, čísla OP..teraz vyžadujú doplniť rodné čísla, alebo čísla pasov..atd ). Takisto raz štvrťročne posielajú výpis z účtu listom..takže skôr či neskôr by došlo niečo aj cez normálnu poštu.

Ale stretol som sa aj s prípadom, že chlapík mal založený účet u brokera v Kanade a tí sa velmi neotravovali, aby zistili či vôbec žije. Učet ležal asi 10 rokov bez aktivít a polovica malých akcií na ňom bolo delistovaných a bezcenných... Teraz je iná legislatíva a možno by sa to nestalo...Ale radšej odporúčam, aby sa o to postaral každý majitel účtu sám , kým je teda nažive...

Re: Brokersky ucet a smrt vlastnika

Napísané: Po 13 07, 2020 9:34 pm
od používateľa rmaly
Ahojte. Trosku by som ozivil tuto temu... Da sa napriklad prepisat ucet (brokersky) na ineho cloveka (napriklad zalozim synovi ucet, nakupim papiere a potom to nanho prepisem ked bude plnolety)? To iste plati, ci sa po tej smrti majitela musi ucet zrusit, alebo moze dedic "pokracovat" vo vlastnictve akcii / cennych papierov...?

Re: Brokersky ucet a smrt vlastnika

Napísané: Po 13 07, 2020 11:42 pm
od používateľa JUGGLER
rmaly napísal:Ahojte. Trosku by som ozivil tuto temu... Da sa napriklad prepisat ucet (brokersky) na ineho cloveka (napriklad zalozim synovi ucet, nakupim papiere a potom to nanho prepisem ked bude plnolety)? To iste plati, ci sa po tej smrti majitela musi ucet zrusit, alebo moze dedic "pokracovat" vo vlastnictve akcii / cennych papierov...?


To som zvedavý aj ja. Hlavne ako si to Ladis predstavuje, že jeho žena a deti budú pokračovať.

Podľa mňa po smrti človeka vystaví lekár úmrtný list a okresný súd začne dedičské konanie. Som presvedčený, že všetok majetok je zablokovaný kým neprebehne dedičské konanie. Všetok známy majetok - napr. učty v banke, u brokera, nehnutelnosti evidované v katastri a pod. Učet u brokera v zahraničí podľa mňa známy nie je, pokial ho neuvedú pozostalí v súpise majetku.
Takže môžu previesť peniaze od brokera na účet zomrelého ( nikde inde to broker neprevedie ) a tam to bude zablokované bankou až do ukončenia dedičského konania. Druhou možnosťou je, že po ukončení dedičského konania právoplatný dedič predloží brokerovi papier a ten mu dá možnosť založiť si nový účet na ktorý sa prevedú akcie, alebo broker na žiadosť dediča odpredá pozície , účet uzavrie a peniaze prevedie na účet dediča.

Re: Brokersky ucet a smrt vlastnika

Napísané: Ut 14 07, 2020 6:16 pm
od používateľa Trumpeta1978
laicky nazor mi hovori, ze je nezakonne aby rodinni prislusnici manipulovali s uctom u brokera po smrti majitela aj keby islo iba o prevod na jeho vlastny bankovy ucet. Podla mna jedine co mozu urobit je poslat brokerovi umrtny list ktory ucet zablokuje az do ukoncenia dedicskeho konania.

Re: Brokersky ucet a smrt vlastnika

Napísané: St 15 07, 2020 10:34 pm
od používateľa rmaly
Trumpeta1978 napísal:laicky nazor mi hovori, ze je nezakonne aby rodinni prislusnici manipulovali s uctom u brokera po smrti majitela aj keby islo iba o prevod na jeho vlastny bankovy ucet. Podla mna jedine co mozu urobit je poslat brokerovi umrtny list ktory ucet zablokuje az do ukoncenia dedicskeho konania.


Tak to je asi jasne... bavime sa o "konecnej" situacii... Ze ja budem teraz x rokov "budovat" nejaky etf/akciovy ucet a ked umriem, tak by bola skoda, keby sa "to muselo predat"... Som si to vzdy nejak predstavoval ako v knizkach "zdedil po pratete akcie IBM"... ale ked uz nie su papierove akcie, tak by ma len zaujimalo, ako to funguje...
Vlastne aj to s tym "darovanim" brokerskeho uctu je podobne... Ved uvidime, ci sa niekto fundovany vyjadri... :)

Re: Brokersky ucet a smrt vlastnika

Napísané: St 15 07, 2020 10:43 pm
od používateľa Rokosák
Ak sa aktiva predaju, co si nemyslim, mozes vzapati kupit to iste znovu. Stratis poplatky.

Re: Brokersky ucet a smrt vlastnika

Napísané: Št 16 07, 2020 10:09 am
od používateľa Trumpeta1978
rmaly

Za prve, asi ti to bude vtedy uz jedno, co sa stane s tvojim byvalym portfoliom. :)
Za druhe, je to iba moj predpoklad,vacsinou dedici maju tendenciu portfolio predat a nepokracuju v jeho dalsom rozvijani, pretoze pre to nemaju zmysel a vidia len tu ciselnu hodnotu toho portfolia ktore sa da premenit na peniaze..

Re: Brokersky ucet a smrt vlastnika

Napísané: Št 16 07, 2020 1:13 pm
od používateľa JUGGLER
Trumpeta1978 napísal:laicky nazor mi hovori, ze je nezakonne aby rodinni prislusnici manipulovali s uctom u brokera po smrti majitela aj keby islo iba o prevod na jeho vlastny bankovy ucet. Podla mna jedine co mozu urobit je poslat brokerovi umrtny list ktory ucet zablokuje az do ukoncenia dedicskeho konania.


Nezákonné to môže byť čo sa týka majetku na Slovensku. Účet v zahraničí ti naše orgány nemôžu zablokovať. Preto je najlepšia cesta, ked majiteľ účtu nechá pokyny najbližšej rodine, napr. manželke a tá účet online uzavrie. U IB to nie je problém.

Stačí podľa inštrukcií zavrieť pozície, odkliknúť výber 99% peňazí na účet majiteľa ( nikde inde to broker neprevedie ), po prevode potom pár dní počkať , znova sa nalogovať, odkliknúť close account...broker vypíše inštrukcie, že treba odhlásiť dáta, pozrie, či všetko je vysporiadané a zbytok peňazí pošle automaticky pri uzatváraní účtu.

Trumpeta1978 napísal:Tak to je asi jasne... bavime sa o "konecnej" situacii... Ze ja budem teraz x rokov "budovat" nejaky etf/akciovy ucet a ked umriem, tak by bola skoda, keby sa "to muselo predat"... Som si to vzdy nejak predstavoval ako v knizkach "zdedil po pratete akcie IBM"... ale ked uz nie su papierove akcie, tak by ma len zaujimalo, ako to funguje...


Ak by som chcel, aby môj investičný účet ostal navždy živý, nemal by som ho u zahraničného brokera. Vybral by som si účet u brokera na Slovensku, ktorý spadá pod ochranu vkladov, alebo účet u silného dlhoročného správcu ako je EIC, alebo investičný účet v banke. Do úvahy pripadá aj LYNX alebo FIO, ale zistil by som si finančné pozadie, či tieto subjekty sú silné a zostanú na trhu dlhodobo.

Investičný účet u slovenského subjektu pôjde do dedičského konania a môžeme ho uviesť v záveti, ktorú spíšeme u notára a ten ju eviduje v registri závetov. Po smrti, kdekolvek sa udeje ( napr. sa časom presťahujete a dedičské konanie sa robí v mieste trvalého bydliska ) sa vždy kontroluje centrálny register záveti. Na konci dedičského konania súd vydá rozhodnutie, kde je jasne napísané, kto sa stáva majiteľom účtu. S týmto papierom potom správca/broker môže účet previesť na dediča.

U zahraničného brokera by ste týmto štýlom mohli mať problém. Rozhodnutie súdu by trebalo preložiť do angličtiny, pravdepodobne apostilovať ( vyššie overenie ) ...pozreli by sa na to právnici brokera v USA a postupovali by podľa ich zákonov. Myslím, že by to stejne skončilo tak, že účet poručiteľa (zosnulého) by chceli uzavrieť a peniaze chceli poslať na Slovensko. Prinajlepšom by dedičovi navrhli založiť si nový účet na seba ( u IB musíš splniť podmienky...nedá sa účet len tak prenášať z jednej osoby na inú) a potom akcie, alebo peniaze vedia previesť na nový účet.

Re: Brokersky ucet a smrt vlastnika

Napísané: Št 16 07, 2020 10:54 pm
od používateľa rmaly
@juggler dikes moc za vycerpavajucu odpoved

Brokersky ucet a smrt vlastnika

Napísané: Ut 13 04, 2021 11:41 pm
od používateľa amalfi
Zaujimalo by ma ako toto ma osetrene Slovenska Sporitelna. Nebolo by zle poradit dôchodcovi v ramci rodiny nejakych dobrych par akcii pekne postupne.Len ten zaciatok by musel byt uspesny.Lebo ked dôchodca vidi ze mu historicky prva akcia spociatku este klesa nebude mat snahu ist do dalsej aj ked inej.Najidealnejsie by bolo mu slubit ze ak sa to o rok ci trochu dlhsie neda do plusu minus mu doplatime.Ja sa tiez nemôzem pozerat ako ked chcem niekomu poradit investovat do akcii a dotycna raz chce potom zase nechce a peniaze stoja.

Re: Brokersky ucet a smrt vlastnika

Napísané: St 04 08, 2021 8:51 pm
od používateľa jogo
Chcem sa opýtať na hypotetický prípad, napríklad pre Ladisa. :)
Majiteľ brokerského účtu ma nakúpený SPY za celý účet. Keďže pozná povahy svojich dedičov, v prípade smrti nechce, aby jeho dedičia rýchlo rozflákali peniaze a chce, aby jeho účet ostal neporušený pre ďalšie a ďalšie generácie, podobne ako Nobelová cena. Preto by im dovolil vyberať len dividendy, ktoré SPY vypláca. Dá sa to nejak zariadiť?

Re: Brokersky ucet a smrt vlastnika

Napísané: St 04 08, 2021 9:04 pm
od používateľa rmaly
jogo napísal: St 04 08, 2021 8:51 pm Chcem sa opýtať na hypotetický prípad, napríklad pre Ladisa. :)
Majiteľ brokerského účtu ma nakúpený SPY za celý účet. Keďže pozná povahy svojich dedičov, v prípade smrti nechce, aby jeho dedičia rýchlo rozflákali peniaze a chce, aby jeho účet ostal neporušený pre ďalšie a ďalšie generácie, podobne ako Nobelová cena. Preto by im dovolil vyberať len dividendy, ktoré SPY vypláca. Dá sa to nejak zariadiť?
ja som nad tym uvazoval aj v inych intenciach (celkovo majetok, nie len investicie)... Podla mna jedine zverenecke fondy (najblizsie) v CR (mozu si to podla vsetkeho vybavit aj Slovaci... videl som stranky, co to ponukaju)... Len sa to asi (urcite) oplati iba od urciteho objemu majetku. Ratam tak od 1m eur, mozno viac...
Lebo predsa len ak platis nejakych 2000 eur rocne a viac pravnikom / spravcom (minimalne po tvojej smrti), tak aby z majetku neubudalo a nieco ostalo aj pozostalym, musi byt znacnejsieho rozsahu.

Re: Brokersky ucet a smrt vlastnika

Napísané: Št 05 08, 2021 11:51 am
od používateľa andre
ako pisal rmaly v CR sa to riesi cez sverenecke fondy, v anglo-saskom prave cez trusty a v kontinentalnom cez nadacie. Pre zriadenie SF v CR treba splnit podmienky, ak sa dobre pamatam tak pobyt v CR > 6 mesiacov..

Ale prave prebieha pripava novalizacie obcianskeho zakonnika v ktorej by takyto institut mal byt zahrnuty. https://domov.sme.sk/c/22497053/zverene ... ikova.html

Re: Brokersky ucet a smrt vlastnika

Napísané: Št 05 08, 2021 12:01 pm
od používateľa rmaly
andre napísal: Št 05 08, 2021 11:51 am ako pisal rmaly v CR sa to riesi cez sverenecke fondy, v anglo-saskom prave cez trusty a v kontinentalnom cez nadacie. Pre zriadenie SF v CR treba splnit podmienky, ak sa dobre pamatam tak pobyt v CR > 6 mesiacov..

Ale prave prebieha pripava novalizacie obcianskeho zakonnika v ktorej by takyto institut mal byt zahrnuty. https://domov.sme.sk/c/22497053/zverene ... ikova.html
Dufam, ze to tam daju, podla mna nie je dovod, aby to u nas chybalo...

Podla tejto stranky nie su ziadne podmienky (ale ruku do ohna za to nedam)...
https://www.svsp.cz/magazin/clanky/ako- ... 1QQAvD_BwE