JurajBartoš napísal:Som veľmi zvedavý, uprimne bez irónie, na JUGGLER-ovo riešenie.
OK. Vyšlo ti zaokrúhlene nejakých 6000 náklady. A vložil by si za 15 rokov dokopy 90 000.
Pametám sa ako sme minulého roku vypočítavali náklady vo fonde a vyšlo to 34 000 na investíciu 100 000 za 10 rokov.
Teda asi tretina fuč za 10 rokov
Záver sa dá urobiť taký, že všetky tieto sporiace schémy, podielové fondy a kadejaké investičné životné poistenia (IŽP) Ti zoberú od 5% do 50% ( a stretol som sa s takými, čo aj viac ) z tvojej investície a výnosov. Z toho hladiska je to Across Sporenie asi najvýhodnejšie... Pre tých, čo sa nevyznajú a chcú aby im peniaze odchádzali z účtu na investičný účet je to asi najlepšia cesta.
Lenže tiíe náklady sú dosť veľké peniaze, hlavne keď si uvedomíš, že ty riskuješ a oni len inkasujú. Nečudo, že fondový bisnis je pre banky a poisťovne zlatá baňa...
OK. Ale teraz nechcem o tom filozofovať.. Dôvod prečo sme tu nepreberali Across Sporenie je taký, že väčšina ľudí, čo tu chodí skôr, či neskôr príde na to, že si môžu sporiť aj sami a to takmer bez nákladov. To sporenie u Acrossu totiž ide do tzv. indexového fondu obchodovaného na burze (ETF ..exchange traded fund)...čo je proste akoby jedna akcia v ktorej je zahrnutých 500 akcií z indexu SP500. Tá akcia sa volá SPY a v súčasnosti má cenu 229 USD. Existuje spústa takých akcií, používajme názov ETF..na rôzne indexy, trhy, sektory, odvetvia ...
Čiže ked si to chceš robiť sám, tak si založíš účet u brokera a nakupuješ si sám. Nákup takej akcie, dajme tomu 100 kusov SPY stojí u brokera 1 až 15 USD. Zoberme, že priemer je 7 USD. Čiže investícia 22 900 stojí 7 USD a keby si do toho vrazil rovno 100 000 , tak ťa to stojí 5x viac, čo je 35 USD...ale kludne to zaokrúhlime na 100 alebo aj na viac, lebo nakupovať budeš postupne. Za držanie takého ETF si eminent účtuje 0,1% . Čiže to je náklad po vklade 6000 za prvý rok iba 6 USD...po rokoch, ked tam bude 100 000 by to bolo 100 ročne. Pri SPY dostávaš ešte dividendy...dividendový výnos je teraz zhruba 2% ročne.
Ked si to všetko spočítaš a zaokrúhliš, že za 15 rokov by si investoval 100 000, tak:
1. keď to budeš robiť sám, bude ťa to stáť pár stoviek
2. ked to budeš robiť cez najlepší produkt v SR, čo podľa mňa je teraz to Across sporenie, bude to stáť pár tisíc ..dajme tomu tých 6000
3. Ked to budeš robiť cez fondy, IŽP a iné sporiace schémy..tak počítaj, že ťa oholia o 1 tretinu až polovicu ( 30 000 až 50 000 ) a to sme nepočítali výnosy.
P.S. Máme tu chlapíka, čo má o tom stránku..poštuduj:
http://peniazesucas.sk/" onclick="window.open(this.href);return false;