Hedging menoveho rizika pomocou opcii

Trading s opciami, derivátmi, futures a hedžovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Sprandi
Príspevky: 30
Dátum registrácie: Po 10 05, 2010 1:59 pm

Hedging menoveho rizika pomocou opcii

Príspevok od používateľa Sprandi »

Ahojte,
aky mate nazor na hedgovanie menoveho rizika pomocou forexovych opcii?
Existuje aj vyhodnejsia(rozumej lacnejsia) moznost zaistenia sa proti kurzovym pohybom?
Dajme tomu ze mam 10 000 eur ,ktore prevediem na ucet u brokera vedeny v USD v kurze eur/usd 1.30 (t.j.dostanem 13000 USD).Potom staci jednoducho kupit 0,1 lotu EUR/USD 1.30 PUT opciu a ten kapital mam poisteny??
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Hedging menoveho rizika pomocou opcii

Príspevok od používateľa Airmike »

Sprandi napísal:Ahojte,
aky mate nazor na hedgovanie menoveho rizika pomocou forexovych opcii?
Existuje aj vyhodnejsia(rozumej lacnejsia) moznost zaistenia sa proti kurzovym pohybom?
Dajme tomu ze mam 10 000 eur ,ktore prevediem na ucet u brokera vedeny v USD v kurze eur/usd 1.30 (t.j.dostanem 13000 USD).Potom staci jednoducho kupit 0,1 lotu EUR/USD 1.30 PUT opciu a ten kapital mam poisteny??
jdnoznacne spot. najlepsie na nonswap accounts. opciami si to budes zbitocne komplikovat. peniaze za peniaze je najistejsia cesta
Myk
Gold Member **
Príspevky: 548
Dátum registrácie: Ne 29 11, 2009 8:05 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 17 times

Re: Hedging menoveho rizika pomocou opcii

Príspevok od používateľa Myk »

Spočítej si, kolik tě to zajištění pomocí opcí bude stát p.a.
Bude se to měnit podle implikované volatility, nekdy to bude levnější a někdy dražší.

Já jsem si to kdysi počítal pomocí warrantů na euwaxu a vycházelo mi, že by mě to stálo >5%, ale to byl rok 2008.
Sprandi
Príspevky: 30
Dátum registrácie: Po 10 05, 2010 1:59 pm

Re: Hedging menoveho rizika pomocou opcii

Príspevok od používateľa Sprandi »

Mne to pred tyzdnom vyslo na 7,2% p.a. co mi pripada pomerne drahe riesenie.
Takze radite pouzivat spotovy trh?To znamena ist short 0,1 lotu EUR/USD na nejakom margin ucte?
Martin52
Active Member
Príspevky: 116
Dátum registrácie: Ut 02 09, 2008 8:17 am

Re: Hedging menoveho rizika pomocou opcii

Príspevok od používateľa Martin52 »

Kupenie opcie je drahsie, ale sucasne obsahuje moznost dalsieho zarobku. Pri spote to mas naisto zahedzovane za cenu spreadu, pri opcii mas vyssiu cenu ale popri hedzi aj sancu na zhodnotenie ak pojde kurz tvojim smerom.
Teslak
Príspevky: 29
Dátum registrácie: Po 02 04, 2012 1:14 pm

Re: Hedging menoveho rizika pomocou opcii

Príspevok od používateľa Teslak »

Neznate nekdo prosim jak zobrazit risk profile pri vice otevrenych pozicich? klasicke spreadove obchodovani, nemam na mysli pozice otevrene pres opce. dekuji
user27
Active Member
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Št 09 02, 2017 10:32 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa user27 »

Dolar stratil od marca skoro 10%. Chcem sa spytat, tunajsich ludi, hedzujete sa pri kupe americkych akcii voci kurzovemu pohybu ? Ak ano, viete mi poradit ako na to ? dik
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Hedging menoveho rizika pomocou opcii

Príspevok od používateľa Airmike »

hedgovat sa opciami je asi trochu narocnejsie na naklady, ja sa hedgujem normalne na spote.

a mimochodom , hedgovat teraz ked je trh na 1.165 , to je asi ten najhorsi cas. ja prave rozmyslam, ze sa odhedgujem som v trhu od 1.07 a som ochotny zobrat nejake kurzove riziko po takej jazde.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Hedging menoveho rizika pomocou opcii

Príspevok od používateľa Rokosák »

Povodna otazka padla v ked bolo Euro $1.30. Zo spatneho pohladu by sa hedzovanie pravdepodobne vyplatilo. Ako dalej? Tazko povedat. Ja zasadne kurzove riziko nehedzujem.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Hedging menoveho rizika pomocou opcii

Príspevok od používateľa Airmike »

nezaujima ma aka bola povodna otazka. ja som odpovedal na otazku ktoru polozil user27. to, ze bolo euro na 1.3 pred sto rokmi je uplne irelevantne. kazdy ma pravo rozhodnut sa ako dokladne si svoju robotu odvedie. uz som ti povedal minule, ze ak mas svoje investovanie/neinvestovanie ako hobby, tak sa vobec nemusime predhanat kto ma pravdu a kto nie. proste robime veci inak, pretoze nase priority su ine.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Hedging menoveho rizika pomocou opcii

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ahojte.
User sa pýtal na hedžing pri držaní amerických akcí. Posilňovanie eura mu berie zisk.

Pekne to vidno na SPY v USD ktorý dal toho roku +10,5% (bez dividend), kým iShares Core S&P 500, čiže SP500 ETF v eurách, aj s dividendami je v miernej strate: -0,1%.

Ked sa dobre pametám, tak väčšina z nás čakala ďalšie posiľnovanie dolára, až na paritu. Lenže to sa to otočilo, dolár oslabuje a euro posiľňuje.

Hedžing na spote znamená, že za rovnakú sumu akú mám investovanú v amerických akciách otvorím pozíciu EUR/USD long?
Alebo v zjednodušenej forme , pre tých čo nie sú na 100% zainvestovaní v US aktívach sa možno oplatí , aby si base currency na účte prehodili z USD na EUR? U IB a Lynx sa to dá urobiť online za 1 minútu a broker to realizuje behom toho istého dňa.

P.S. Ja sa nehedžujem ani nešpekulujem s forexom. Len som zvedavý.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
mm1809
Silver Member *
Príspevky: 283
Dátum registrácie: Ut 28 06, 2016 4:28 pm
Has thanked: 12 times
Been thanked: 30 times

Re: Hedging menoveho rizika pomocou opcii

Príspevok od používateľa mm1809 »

Prehodit ucet neznamena ze sa ti prehodi ucet na EUR. Iba ti bude zobrazovat vsetko v EUR, ide o to aku menu drzis na ucte. Ked si poslem k IB napr. EURa tak mam Eura a mozem nakupovat aktiva v $, platim vsak za pozicanie dolarov od IB (nejaky maly peniaz). EUR mam ako zabezpeku.

na financniku je nieco malo k tomu
http://www.financnik.cz/komodity/zkusen ... enach.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Ak chces za Dolare Eura, treba ich zamenit, ale to je asi jasne, mozno niekomu pomoze ;)

http://www.financnik.cz/komodity/zkusen ... -euro.html" onclick="window.open(this.href);return false;

edit: To samozrejme nie je ale ziadne hedzovanie len manazovanie uctu :)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Hedging menoveho rizika pomocou opcii

Príspevok od používateľa JUGGLER »

USD ti zmenia na EUR v aktuálnom kurze. Ked dolár bude nadalej oslabovať, nevyužité eurá máš ochránené proti kurzovým stratám. Ked máš celý účet v USD a zaujíma ťa tvoj výnos v eurách, tak si od začiatku 2017 prišiel o -10%.

Samozrejme, ked máš 100% účtu v amerických akciách, tak je to zbytočné. Vtedy pomôže len hedžing.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Hedging menoveho rizika pomocou opcii

Príspevok od používateľa jogo »

Mika napísal:
a mimochodom , hedgovat teraz ked je trh na 1.165 , to je asi ten najhorsi cas. ja prave rozmyslam, ze sa odhedgujem som v trhu od 1.07 a som ochotny zobrat nejake kurzove riziko po takej jazde.
Mika, ty si nam to tu zahlasil real-time? :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Hedging menoveho rizika pomocou opcii

Príspevok od používateľa Airmike »

nie nehlasil, nevidim na to ziadny dovod. a ty si nejaky auditor, ze chces kontrolovat cudzie trejdy?
user27
Active Member
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Št 09 02, 2017 10:32 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Hedging menoveho rizika pomocou opcii

Príspevok od používateľa user27 »

Juggler, presne si to dal na pravu mieru.

Mam par americkych akcii a napriek tomu, ze sa im dari, tak konverzia spat do EUR berie skoro vsetok zisk.

10% za 4 mesiace mi pride dost. Na dlhodobe drzanie som si kupoval ETF msci world. verziu hedgovanu do EUR. Tej sa dari fajn.

Rad by som po najblizssich ER kupilpar technologickych americkych akcii, ale EUR/USD trend je desivy a neodvazim sa predpovedat kam az zajdeme, preto sa informujem o tom hedgi.


Taktiez rozmyslam ci na Ultra long term zamenit ten MSCI world z EUR hedge verzie na "normal".

iwda-msci world
iwde msci wold eur hedged

to je ale asi iba velka spekulacia...


Este jedna vec ma napadla, zalozil som si bezny ucet vedeny v USD. Momentalne pouzivam brokera Degiro. Ucet u Degira mam vedeny v EUR ale mozem drzat aj USD a ine meny (Pri predaji US akcie nerobit FX ). Posielat a prijat mozem ale iba EUR platby. Mozno by som niekedy chcel predat americke akcie a transfernut prostriedky spat na moj bezny ucet (bez konverzie). Toto ale degiro pri Custody ani inom ucte neponuka.

Mozete mi poradit brokera, kde by toto slo posielat a prijimat platby v USD aj EUR nezavisle ?

snad je to zrozumitelne :)
Prílohy
msci.world.PNG
user27
Active Member
Príspevky: 100
Dátum registrácie: Št 09 02, 2017 10:32 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Hedging menoveho rizika pomocou opcii

Príspevok od používateľa user27 »

Rokosák napísal:Povodna otazka padla v ked bolo Euro $1.30. Zo spatneho pohladu by sa hedzovanie pravdepodobne vyplatilo. Ako dalej? Tazko povedat. Ja zasadne kurzove riziko nehedzujem.
Ak bolo EUR/ USD 1.3 a teraz je EUR/USD 1.16 tak by sa hedge praveze neoplatil a bol by v "strate". Opravte ma ak sa mylim.
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: Hedging menoveho rizika pomocou opcii

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

user27 napísal:Juggler, presne si to dal na pravu mieru.

Mam par americkych akcii a napriek tomu, ze sa im dari, tak konverzia spat do EUR berie skoro vsetok zisk.

10% za 4 mesiace mi pride dost. Na dlhodobe drzanie som si kupoval ETF msci world. verziu hedgovanu do EUR. Tej sa dari fajn.

Rad by som po najblizssich ER kupilpar technologickych americkych akcii, ale EUR/USD trend je desivy a neodvazim sa predpovedat kam az zajdeme, preto sa informujem o tom hedgi.


Taktiez rozmyslam ci na Ultra long term zamenit ten MSCI world z EUR hedge verzie na "normal".

iwda-msci world
iwde msci wold eur hedged

to je ale asi iba velka spekulacia...


Este jedna vec ma napadla, zalozil som si bezny ucet vedeny v USD. Momentalne pouzivam brokera Degiro. Ucet u Degira mam vedeny v EUR ale mozem drzat aj USD a ine meny (Pri predaji US akcie nerobit FX ). Posielat a prijat mozem ale iba EUR platby. Mozno by som niekedy chcel predat americke akcie a transfernut prostriedky spat na moj bezny ucet (bez konverzie). Toto ale degiro pri Custody ani inom ucte neponuka.

Mozete mi poradit brokera, kde by toto slo posielat a prijimat platby v USD aj EUR nezavisle ?

snad je to zrozumitelne :)
Interactivebrokers (Lynx)
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Hedging menoveho rizika pomocou opcii

Príspevok od používateľa Chris »

ked sme uz pri IB, hedgovanie na spote by asi pozral celkom dost swap.

Nieco narychlo som pozeral a pisu tam ze pozicia pod 1 mio nema swapy alebo nieco podobne, pisal som im na support len mail (pre ne klientov, ale davaju si na cas )...

pripadne kto mate IB, mohli by ste pls pozriet ake su tam spready a swapy na jednotlive pary, dik :)
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: Hedging menoveho rizika pomocou opcii

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

Chris napísal:ked sme uz pri IB, hedgovanie na spote by asi pozral celkom dost swap.

Nieco narychlo som pozeral a pisu tam ze pozicia pod 1 mio nema swapy alebo nieco podobne, pisal som im na support len mail (pre ne klientov, ale davaju si na cas )...

pripadne kto mate IB, mohli by ste pls pozriet ake su tam spready a swapy na jednotlive pary, dik :)
IB FX CFDs

EUR.USD Long/Short1
Tier 1- 1000000
Tier 2- 10000000
Pair BM -1.541%
Below Tier 1 -2.541% / -0.541% (BM -/+ 1%)
Between Tier 1 and Tier 2 -2.291% / -0.791% (BM -/+ 0.75%)
Above Tier 2 -2.041% / -1.041% (BM -/+ 0.5%)
long 12500 EUR x 1,16kurz=14500USD denný swap okolo (-1,01USD)

https://individuals.interactivebrokers. ... 95&p=cfds3" onclick="window.open(this.href);return false;
radšej to hedgovať cez futures.
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
Napísať odpoveď

Návrat na "Opcie, deriváty, futures, hedging"